25ste Jaargang DONDERDAG 5 OCTOBER 1933 No. 7627 S)e £cicbeive(2oti^mit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- Krggnaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- be trekking en worden aangeboden of gevraagd, huur aq verhuur, koop en verkoop: f 0.5Q V Voor Leiden en voor elders. Zooals in het verslag van den Leidschen Gemeenteraad en in een beschouwing daar over in dit nummer (2de blad) den lezers is medegedeeld en uiteengezet, zal de ge- meentebegrooting van Leiden dit jaar sluitend worden gemaakt zonder belas- tingverhooging en zonder algemeene sala risverlaging. Twee verheugende omstandigheden. In de zitting van den Leidschen Gemeente raad is daarover al van katholieke zijde voldoening uitgesproken. Dit laatste is in de socialistische pers, in de „Vooruit", aan de katholieke Raadsfractie.... zeer kwalijk genomen. Die ons onbekende schrijver van bedoeld artikel in de „Voor uit" schijnt niets ergers te vinden, dan dat het in een gemeentelijk huishouden, on danks dat de S. D. A. P. daaraan niet heeft medegewerkt,betrekkei ij k goed gaat. Wij vinden 't voldoende, het bedrijf van dien zwartschrijver te signalee- ren zonder meer. Maar en dit feit werpt geen licht over de toekomst in de gemeente Lei den, al schept het ook niet gen angstwek kende duisternis! op de begrooting der gemeente Leiden zal nog een tekort moe ten worden gedekt van circa 45 mille. B. en W. zullen, om dit gat te dekken, plannen voor bezuiniging en versobering indienen. Welke die zullen zijn? Wij weten dat, natuurlijk, nog niet. Maar wij willen veronderstellen, dat deze zullen bestaan in een reorganisatie van gemeentelijke diensten, waarop bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting vorig jaar van katholieke zijde in den Raad met klem en nadruk de aan dacht is gevestigd. Een reorganisatie der gemeentelijke diensten (die bezuiniging brengt) zal in vele gevallen (niet in alle!) niet kun nen plaats hebben, zonder inkrimping van personeel.Dit is, vooral in dezen tijd, een donkereschaduwzijde! Maar men kan daarbij met persoonlijke belangen toch heel veel rekening houden, door te letten op komende vacatures, die dan niet meer vervuld behoeven te worden, en op den leeftijd dergenen, die eventueel uit den dienst zullen kunnen worden gemist, waarbij uitgekozen worden degenen, die den pensioengerechtigden leeftijd het dichtst nabij zijn, zoodat er tusschen wachtgeld en pensioen geen hiaat is. Intusschen zal het bij een eventueele re organisatie van gemeentelijke diensten in Leiden met een ontslag van personeel ze ker niet zoo'n vaart loopen! Wat voor Leiden geldt, geldt ook en meer nog: voor elders, voor het Rijk als zoodanig. In de Rijksdiensten kan gereorganiseerd worden, en moet dus gereorganiseerd wor den. Wij hebben daarop gewezen in een be schouwing over de Troonrede. En de voorz. van den Raad van Arbeid te Nijmegen, dr. J. J. A. Bakker, komt ons in de „Tijd" van gisteravond zijn bijval betuigen: Inderdaad, de „Leidsche Courant" heeft gelijk: „ongetwijfeld is een doel matige organisatie waardoor veel besnoeid en geen enkel nuttig effect gemist wordt van verschillende diensten zeer goed mogelijk." Wij hopen, dat vooral de regeering zelf deze zaak even krachtig als humaan dat kan samengaan, moet samengaan bij behoorlijke menschen eindelijk 'ns zal aanpakken! BINNENUND 3)E STEUNREGELING DER GRCOTE GEMEENTEN. Maar wij vernemen, herft de minister van Sociale Taken, erkennend dat zijn voor- scfcarfren ni^t wel voor den door hem be- paaiisn datum kunnen worden uitgevoerd, dia uitv tering op verzoek der vier ge- iaseratcberO-iren opgeschort tot 1 Novem ber a.s ONRUST BIJ DE COMMUNISTEN. Archieven en geldmiddelen worden in veiligheid gebracht. Naar het schijnt, zoo meldt de „Limb. Koerier" is de Communistische Partij Hol land bezig haar archieven in veiligheid te brengen, eveneens haar geldmiddelen en de bescheiden van haar blad „De Tribune". Blijkbaar vreezen de leiders, aldus het blad, een ingrijpen der regeering in den vorm van huisbezoek, waarvan het resul taat, waarvoor zij beducht zijn, zou kun nen leiden tot een algemeen verbod of op heffing van de partij. Inderdaad blijken, zoo schrijft de „Msb." hierbij, bij nadere informatie de commu nisten bezig hun bescheiden in veiligheid te brengen. De aanleiding daartoe schijnt te' zijn gelegen in het feit, dat van sommige zijden bij de Regeering wordt aangegdron- gen op een krachtiger optreden tegen de communistische partij. Of de regeering aan dien aandrang gevolg zal geven is evenwel niet bekend. DE OPENBARE WANDADEN BIJ DE Z.G. ONTGROENING. Zal de regeering een daad stellen? Mej. mr. C. Fr. Katz (Chr. H.), lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge vraagd: Heeft de minister kennis genomen van het ongeval, dat zich heeft voorgedaan bij de jongste ontgroening der aanstaande leden van het Utrechtsche studentencorps? Is de minister van oordeel, dat tegen der gelijke excessen, welke zich bij herhaling voordoen, langs anderen dan strafrechte lijken weg, opgetreden moet worden? Is de minister bereid de noodige maat regelen te nemen ten einde ontgroenings handelingen, waardoor leven of gezond heid in gevaar gebracht wordt, zooveel doenlijk in de toekomst te voorkomen? HET BESTUREN VAN MOTOR RIJTUIGEN. Controle op de opleidingscursussen. Per jaar 60.000 candidaten voor het chauffeursdiploma. De Commissie van Toezicht op het Cen- traal-Bureau voor de afgifte van Bewijs stukken van Rijvaardigheid (C.B.B.R.) heeft een persconferentie gehouden met het doel, zoo ruim mogelijke bekendheid te ge ven aan een aantal maatregelen, door dat bureau genomen om eenerzij ds de veilig- fteid van het verkeer te bevorderen en an derzijds het toezicht op de chauffeursscho- len te regelen. De voorzitter, de heer R. W. O. de Bruyn, zette uiteen, dat het aantal candidaten voor een bewijs van rijvaardigheid blijkens de examens daarvoor ook dit jaar weder zeer groot is; het benadert n.l. de 60.000. Het is begrijpelijk, dat niet alle examinandi, wanneer zij voor de eerste maal de rijproef afleggen, in alle opzichten voldoende rij vaardigheid en motorkennis blijken te be zitten om het diploma te verwerven, maar het mag bedroevend worden geacht, dat vele malen personen voor de derde en vier de maal moeten worden teruggewezen. Evenwel is aan het bureau gebleken, dat afgewezen candidaten wel eens de mee ning zijn toegedaan, dat zij op grond van financieele overwegingen tot herhaling van het examen worden genoopt, omdat de ad viseurs per candidaat en per rijproef 2 ontvangen. Een streng onderzoek naar deze beweringen heeft aangetoond, dat die mee ning op praatjes berust. Niettemin heeft het bestuur van het Centraal Bureau be sloten hoofdzakelijk om deze onjuiste meening te bestrijden het aantal aan de adviseurs toe te wijzen proefritten te limi- teeren tot twee per candidaat; „zakt" een candidaat voor de tweede maal, dan wordt hij naar een anderen adviseur verwezen. Ook het aantal door eenzelfde adviseur af te nemen examens per jaar zal worden ge limiteerd. Mede werd een onderzoek ingesteld naar de opleiding tot chauffeur. Het aantal der genen, die zich geroepen gevoelen om on derricht in het besturen van motorrijtui gen te geven, is legio. Er is daardoor een wilde concurrentie op dit terrein ontstaan, die op haar beurt aan de degelijkheid van de opleidingen in vele gevallen ernstig af breuk heeft gedaan. Het C.B.B.R. acht prij zen van 10.en minder voor een volle dige opleiding onvoldoende om de noodige waarborgen te verschaffen, dat men wer kelijk 'n wagen kan bedienen. De argeloo- ze cursist, .die in 10 lessen van ongeveer 20 minuten per les door zijn leermeester rijvaardig wordt verklaard, is wellicht op grond van de verklaring van dien leer meester mede overtuigd, dat hij in nog geen 3 y* uur behoorlijk heeft leeren auto rijden en wanneer de leermeester hem er dan nog bijvertelt, dat hij bij den eersten proefrit toch niet slaagt, dan is hij wellicht geneigd, dat niet slagen te wijten is aan den examinator, in plaats van aan den leermeester of aan zichzelf. Hoe gaat het echter veelal met zulke goedkoope spoedcursussen? Na de eerste mislukte proef wordt verder gegaan in geven van privé-lessen of het geven 2 gratis lessen van 1520 minuten. Die z.g. gratis-lessen zijn evenwel reeds verdiscon teerd in de te vorderen huur van den wa gen, wanneer deze moet worden gehuurd voor het afleggen van de tweede of vol gende proef. Het bestuur van het Centraal Bureau heeft geconstateerd, dat personen, die op dergelijke wijze waren opgeleid, met inbegrip van de steeds terugkeerende kosten van het examén (thans ƒ3.50), be dragen zijn kwijtgeraakt tusschen de 50 en ƒ75. Hoewel uit de ervaring wel is komen vast te staan, dat het groote aantal onge lukken in mindere mate aan te weinig rij vaardigheid dan wel aan diverse andere oorzaken, o.a. karakterfouten, is te wijten, heeft het Centraal Bureau zijn 264 advi seurs opnieuw geïnstrueerd, om zich van eiken candidaat terdege te overtuigen, dat hij zijn vervoermiddel afdoende in de hand heeft en dat hij bekend is met de regels van den weg en met de verdere verkeers- voor schriften. Een en ander heeft het bestuur er tevens aanleiding toe gegeven, een vrijwillige controle op de chauffeurscursussen in te stellen. Voor de leiders of instructeurs van scholen, waarbij de ernstige bedoeling voor zit om deugdelijke bestuurders af te leve ren, is het mogelijk, zich te doen erkennen door het Centraal Bureau, mits zij zich onder toezicht van dit Bureau stellen. Om een uniformiteit in de opleiding zooveel mogelijk te bevorderen, stelt het Bureau zich op het standpunt, dat een bepaald programma voor de cursussen ter opleiding tot motorrijtuigbestuurder (ster) aan alle erkende scholen als minimum-opleiding dient te worden gevolgd, dat de leermees ters van die scholen over voldoende onder wijscapaciteiten moeten beschikken en dat ook het lesmateriaal aan alle eischen moet voldoen. Het doel van deze, in het belang van het publiekte treffen, maatregelen kan als volgt worden omschreven: a. een uniforme opleiding te bevorderen tot het verkrijgen van een bewijsstuk van rijvaardigheid; b. het verkrijgen van meer zekerheid, dat de opleiding beantwoordt aan de eischen, welke moeten worden gesteld bij het afleggen van de rijvaardigheidsproef; c. het in bescherming nemen van de be langen van personen, die zich door middel van een rijcursus willen bekwamen in het besturen van motorrijtuigen. De eischen, welke in hoofdzaak worden gesteld, zijn, dat een leerling persoonlijk tenminste 15 volle practische rij-uren een motorrijwiel heeft bestuurd zoowel in het drukke verkeer als op buitenwegen, niet slechts bij daglicht, doch ook eenige uren bij kunstlicht. In cursusverband moet een aantal uren les worden gegeven in ver- keersvoorschriften en theorie van het mo torrijtuig. Chauffeurscholen, welke aan de gestelde eischen blijken te voldoen, verkrijgen het recht tot het voeren van het embleem van het Bureau (een cirkel met staand kruis, eenigszins gelijkend op een wiel met 4 spa ken, met de letters C.B.B.R. en in den rand de woorden: Centraal Bureau voor de af gifte van bewijsstukken van rijvaardig heid), welk embleem in verkleind formaat ook op de leswagens kan worden aange bracht. De kosten van een en ander wor den geheel door het C.B.B.R. gedragen. Di recteuren van chauffeursscholen kunnen op schriftelijke aanvrage aan het Centraal Bureau (Groot Hertoginnelaan 70, Den Haag) de stukken toegezonden krijgen als eersten stap tot de erkenning van hun school, terwijl aan toekomstige bestuurders op schriftelijke aanvrage kosteloos een programma van eischen zal worden ver strekt, hetwelk het Centraal Bureau heeft samengesteld om een behoorlijke chauf- feursopleiding zooveel mogelijk te verze keren. UITKEERING AAN HET GEMEENTE FONDS. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft door bemiddeling van de colleges van Gedeputeerde Staten de volgende cir culaire betreffende vermindering der uit- keering uit het Gemeentefonds, bedoeld in artikel 3, onder a der wet van 15 Juli 1929 (Stbl.No. 388) aan de gemeentebesturen doen toekomen. Ik heb de eer, mede namens mijn ambt genoot van Financiën, het volgende ter kennis van uw college te brengen. Zooals u bekend zal zijn is bij de Sta ten-Generaal ter overweging aanhangig gemaakt een ontwerp van wat tot vermin dering der uitkeering bedoeld in artikel 3, onder b, der wet van 15 Juli 1929 (Stbl. No. 388) en tot wijziging der wet van 18 Maart 1932 (Stbl. No. 104). (Gedrukte Stukken Zitting 1933—1934 176). De in dit wetsontwerp bedoelde vermin dering zal plaats vinden naar gelang van de draagkracht van alle gemeenten des Rijks, eveneens gerekend per inwoner. In artikel 1 van het wetsontwerp is daar toe een schaal opgenomen. De draagkracht van elke gemeente zal haar uitdrukking vinden in de som van een aantal belastingopbrengsten, vermeerderd met de winstuitkeeringen van verschillen de bedrijven en verminderd met de verlie zen van verschillende bedrijven. Een en ander is nader omschreven in de artikelen 2 en 3 van het wetsontwerp. Het ontwerp gaat uit van de gedachte, dat de bovenbedoelde vermindering zal plaats hebben op de uitkeering, bedoeld in artikel 3, onder b. der wet van 15 Juli 1929 (Stbl. No. 388), welke voor het jaar 1934/35 door de gemeente zal worden genoten. Het zal derhalve aanbeveling verdienen, dat de gemeenten bij het opmaken van haar begrooting voor het dienstjaar 1934 rekening houden met de mogelijkheid, dat dit wetsontwerp tot wet zal worden ver heven en dus op de uitkeering uit het Ge meentefonds over het jaar 1934/35, waar van in het jaar 1934 drie termijnen ver vallen, een korting zal worden toegepast. Zooals hierboven medegedeeld, zal de korting, komt het ontwerp ongewijzigd in het Staatsblad, afhankelijk zijn van de draagkracht der gemeenten (Gemeenten met zeer geringe draagkracht zullen in het geheel niet worden gekort). Teneinde de gemeenten thans in staat te stellen van de eventueel door haar te dra gen korting een berekening te kunnen ma ken, heeft de Regeering een raming doen samenstellen van het bedrag der draag kracht van alle gemeenten des Rijks, ge rekend per inwoner. Dit bedrag kan aan de hand van ver schillende gegevens voorloopig gesteld wor den op 27.49. Indien thans elke gemeente voor zich zelf aan de hand van het bepaalde in de artt. 2 en 3 de draagkracht per inwoner berekent, kan zij daarna bepalen, hoeveel procent de door haar berekende draagkracht beloopt van het bedrag van 27.49, terwijl zij als dan tevens aan de hand van de schaal, op genomen in artikel 1 van het wetsontwerp, kan bepalen, of, en zoo ja, met hoeveel procent hare uitkeering ait het Gemeente fonds vermoedelijk zal worden verminderd De verschillende wetsbepalingen zullen na totstandkoming van het wetsontwerp nader worden uitgewerkt in een algemee- nen maatregel van bestuur. Het ligt in de bedoeling te bevorderen, dat daarin o. m. het volgende zal worden bepaald: a. ten aanzien van de in artikel 2 ge noemde belastingopbrengsten, dat hiervoor tot grondslag zullen gelden de opbrengsten over het boekingstijdvak 19321933; b. ten aanzien van de in artikel 3 ge noemde winsten en verliezen van bedrij ven, dat hiervoor als grondslag zal gelden het gemiddelde dezer winsten en verliezen volgens de afgesloten, of, voor zoover nog niet afgesloten, voorloopig vastgestelde Ge meenterekeningen over de jaren 1928 1932. c. dat ter berekening van de draagkracht per inwoner, het bedrag der draagkracht van de gemeente moet worden gedeeld door het aantal inwoners der gemeente op 1 Ja nuari 1933. Voor zoover uw College, ten aanzien van de belastingopbrengsten, nog nadere gege vens behoeft, zal het zich, ter verkrijging daarvan, kunnen wenden tot den Inspec teur der directe belastingen, doch niet na dan na verloop van 10 dagen na ontvangst van deze aanschrijving. De banderolleprijs vaa tabaksfabrikaten. De Nederlandsche bond van marktkoop- lieden-vereenigingen heeft een brief ge richt aan den minister van financiën en aan de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt, niet te treden in de verzoeken van belanghebbenden in de sigarenindustrie, o.m. om de Tabakswet te wijzigen in dien zin, dat het niet meer mogelijk zal zijn, tabaksfabrikaten te verkoopen beneden den prijs, welken de banderolle aangeeft. De bond wijst er daarbij op, dat zeer vele handelaren in sigaren, sigaretten enz. door een dergelijke bepaling ten zeerste in hun broodwinning zouden worden bena deeld, aangezien daardoor bijv. de verkoop van „ongeregelde partijen rookartikelen" niet meer mogelijk zou zijn. Tenslotte merkt de bond op, dat door zoodanige bepaling niet alleen bedoelde handelaren zouden worden gedupeerd, doch dat ook de consument daarvan schade zou ondervinden. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Engelsche minister van financiën over de middelen om uit de crisis te geraken. (2e blad). Het proces te Leipzig. (2e blad). BINNENLAND. De dader van den aanslag in het Mak kerhuis te Medemblik bekend. (Laatste Ber.). Hoe de „verloren" 37.000 in Rotterdam zijn opgemaakt. (Gem. Ber. 3de blad). Een huurdersstaking te Rotterdam. (Gem. Ber. 3de blad). NAAR BEAURAING. Wij herinneren er aan, dat degenen, die deelnemen aan de reis naar Beauraing, moeten voorzien zijn van een pas of min stens van een bewijs van Nederlandschap, te verkrijgen aan de gemeente-secretarie voor de daarbij vastgestelde vergoeding. Zij, die het nog niet in hun bezit hebben, moeten zich haasten een van genoemde papieren in hun bezit te krijgen. NATIONAAL CRISIS-COMITE. Het secretariaat van het Nationaal Cri sis-Comité deelt mede: Voor de radio-prijsvraag van 3 October heeft het Nationaal Crisis-Comité alsnog belangrijke inzendingen der Rotterdam- sche Kunstenaarssociëteit en het Teeken- College „Kunst zij ons doel" te Haarlem, in totaal 52 kunstwerken, ontvangen; het comité is daarvoor ten zeerste erkente lijk. De propaganda-afdeeling van het Nationaal Crisiscomité deelt mede: Daar de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat men niet in het bezit is kunnen komen van een crisisbriefkaart, waarop de prijs vraag ingestuurd dient te worden, deelen wij mede, dat de toezending van de op lossing nog kan geschieden tot 11 October, 12 uur 's nachts poststempel, zoodat een ieder zich nog gemakkelijk kan voorzien van bovengenoemde briefkaarten. Het Nationaal Crisiscomité heeft van het Accountantskantoor H. J. Vooren te 's-Gravenhage, de volgende verklaring ontvangen: „Blijkens de administratie van het Na tionaal Crisiscomité, die tot en met 31 Augustus 1933 door ons gecontroleerd en accoord bevonden is, werd tot en met ge noemden datum ontvangen aan giften in geld voor A-steun (incl. rente en bijzon dere baten) 1.568.401.58, voor verstrekte giften in natura ƒ993.164.99, aan steun in den vorm van voorschotten stond per 31 Augustus uit ƒ9.470, aan B-steun werd uitgedeeld in geld en in giften aan natura 1.108.078.70. De beschikbare betalingsmiddelen als mede de onderpanden voor gedeponeerde gelden zijn door ons opgenomen en in overeenstemming bevonden met de admi nistratieve verantwoording." Geen gratis officiersopleiding. Met ingang van 16 September j.l. is de geheele financieele vrijstelling van oplei- dingskosten voor cadetten, bestemd voor den dienst in Ned. Indië, opgeheven. Slechts in zeer bijzondere gevallen zal van deze beslissing worden afgeweken. UIT DE OMGEVING STOMPWIJK. Executie. Op vordering van de Coöp. Boerenbond „Nooit Gedacht" had de ver koop bij executie plaats van de te Wilt- veen staande bouwmanswoning met 7 H.A. 51 A. 45 c.A. weiland, eigendom van G. M. W. Ingezet werd voor 13.700.door W. J. v. d .Ham, Westvlietweg 100 te Stomp- wijk. Werkloozen. Het aantal werkloozen bedraagt momenteel in de Gemeente Stompwijk 78 en in Veur 49. Geboren: AlLertus Hendrikus Petrus, z. v. E. D. van Iperen en M. A. Tas. Maria, d. v. G. Speelman en M. A. v. Dol- der. Gehuwd: A. W. M. Groene wegen en L T. P. Remmerswaal.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1