Revolver-aanslag op dollfuss 25ste Jaargang WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 No. 7626 S)e Êeid^elieSoii/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 t DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Gistermiddag tegen halfdrie is in het parlement te Weenen een revolver-aanslag gepleegd op den Oostenrijkschen bonds kanselier dr. Dollfuss, die aan den rechter arm werd gewond. De dader, een kort geleden ontslagen korporaal, Dertil geheeten, is gearresteerd. De kanselier had in het parlementsge bouw een belangrijke zitting van de Chr. sociale partij bijgewoond, waar hij aan het partij bestuur zijn verdere plannen voor de grondwetsherziening had uiteengezet en waar hem het volle vertrouwen der party was toegezegd. Dr. Dollfuss zou juist het parlementsgebouw verlaten, doch stond in óe vestibule voor de portiersloge nog even te praten met den minister van Handel en eenige Chr. sociale afgevaardigden. Plot seling trad een man op hem toe, die hem met de linkerhand een brief toestak en te gelijkertijd de rechterhand, die hij op den rug had gehouden, naar voren bracht en twee schoten loste. Dr. Dollfuss, die zijn tegenwoordigheid van geest volkomen behield, ging de por tiersloge binnen, maakte jas en vest open en zeide: „Ik geloof, dat ik getroffen ben". Onder den rechter-bovenarm zag men een groote bloedvlek. Dollfuss zeide hierop: „Wij hebben geen ambulance-auto noodig; breng mij direct naar het ziekenhuis en stelt u dr. Tomanek (een jeugdvriend van Dollfuss) op de hoogte. Verwek echter geen opzien". In zijn eigen auto liet Dollfus zich daar op naar het ziekenhuis brengen; daar werd een Röntgen opname gemaakt, waarbij bat volgende kon worden geconstateerd: het eene schot ging langs de linkerzijde van de borst door de jas, bereikte echter niet het hemd en heeft ook geen verwonding ver oorzaakt. Het andere schot was een schampschot, dat deh rechterbovenarm heeft getroffen. De kogel liep onder de huid door en heeft geen zenuwen of bloed vaten geraakt. Nadat de Röntgen-fotp was gemaakt, heeft Dollfuss den vice-kanselier Fey en den minister van Sociale Zaken Schmidt ontvangen. Om vijf uur 's middags hebben de behandelende geneesheeren in een bul letin medegedeeld, dat de verwondingen van den bondskanselier van lichten aard zijn en dat hij zich over het algemeen goed gevoelt. Na verbonden te zijn heeft Doll fuss zich naar zijn woning begeven, van waaruit hij de eerste dagen de regeerings- zaken zal leiden. Welk motief had de dader? In het parlementsgebouw had men intus- schen, terstond nadat de aanslag was ge pleegd, den dader gegrepen, die naar het dichtstbijzijnde politiebureau werd overge bracht. Daar werd hem dadelijk een ver hoor afgenomen. Hij bleek, gelijk reeds ge zegd, de 25-jarige ex-korporaal Rudolph Dertil te zijn, die gedurende drie jaar tot Mei 1933 in het bondsleger heeft gediend. Op de vraag, waarom hij den aanslag heeft gepleegd, antwoordde hij de aandacht te hebben willen vestigen op 'n ander, dien hij bekwaam acht Oostenrijks leider te zijn. Toen men hem vroeg of hij den bonds kanselier wilde dooden, zeide Dertil, dat dit niet zijn bedoeling was, doch hij ver heelde niet, dat zijn daad dit ernstige ge volg had kunnen hebben. Wat de motieven van Dertil zijn geweest voor zijn aanslag, staat nog niet vast. Er worden drie onderstellingen geuit; de eer ste is, dat Dertil, die na zijn ontslag uit het leger werkloos was, zich heeft willen \\rreken. De tweede is, dat Dertil nationaal- socialist is hij zou om zijn politieke op vattingen uit het leger ontslagen zijn en dat men dus met een politieken aanslag te doen heeft. Daartegenover staat de me- dedeeling, die Dertil zou hebben gedaan, dat hij lid is van een sociaal-democratische militaire organisatie. De vice-kanselier Fey, die 's avonds door de radio aan het publiek mededeeling deed van het gebeurde, liet zich over Dertil's motieven niet uit; hij verklaarde, dat het onderzoek nog aan den gang is en dat daarover dus nog niets definitiefs kan wor den gezegd. De dader een nationaal-socialist? Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, is komen vast te staan, dat de pleger van den aanslag op dr. Dollfuss, Rudolph Der til, die aan de politie verklaard heeft geen nationaal-socialist te zijn doch onverschil lig te «taan tegenover de politiek, in wer- DE OOSTENRIJKSCHE BONDS KANSELIER SLECHTS LICHT GEWOND. DE DADER GE ARRESTEERD. kelijkheid wèl nationaal-socialist is en een functie bekleed heeft in de nationaal-socia- listische partij, ook nog, nadat het deze partij in Oostenrijk was verboden actief op te tfeden. Hij woonde ten huize van zijn stiefvader dr. Genther, die in de nat. soc. partij een hooge functie bekleedde. Drie jaren geleden heeft Dertil dienst genomen in het bondsleger, doch vier maanden ge leden werd hij wegens zijn nationaal-socia- listische gezindheid uit het leger ontslagen. Naar verluidt zou hij in opdracht der N. S. D. A. P. in het derde regiment infante rie een nationaal-socialistische cel hebben willen vormen. Ook zijn broer is nationaal-socialist en deze verrichtte tot in den laatsten tijd toe koeriersdiensten tusschen de nationaal-so cialistische partijen in Oostenrijk en Duitschland. Het schijnt, dat de geheele familie Dertil, waaronder ook een zuster, werkzaam is geweest voor de nationaal-so cialistische party. Een Duitse he verklaring. De Berlijnsche nationaal-socialistische Partei-Korrespondenz schrijft in dit ver band: „Met betrekking tot den aanslag, die is gepleegd door een ontslagen korporaal van het bondsleger, die niets te maken heeft met de nat.-soc. partij, doch behoorde tot een marxistische militaire organisatie, mag de N. S. D. A. P. constateeren, dat zij altijd dergelijke gewelddaden ten scherp ste heeft afgewezen en veroordeeld. In hurr om de macht in- Duitschland heeft de N. S. D. A. P. zich nooit van der gelijke strijdmiddelen bediend en alle ele menten, die dit beginsel niet wilden erken nen, zonder mededoogen uit haar rijen ver wijderd. De N. S. D. A. P., die het vertrou wen van het geheele Duitsche volk heeft gewonnen door de kracht van haar denk beelden, heeft dergelijke gewelddaden niet noodig. De aanslag te Weenen is een be wijs, dat de innerlijke verscheurdheid van Oostenrijk reeds zoover is voortgeschreden, dat misdadige marxistische elementen hun tijd gekomen achten. De N. S. D. A. P. heeft zulk een optreden, ook in Oostenryk, niet noodig". Ministerraad bijeen. Kort na den aanslag heeft de vice-kanse lier Fey een ministerraad bijeengeroepen. Alle ministers gaven hier uiting aan hun vreugde over het mislukken van den aan slag en de ministerraad liet den kanselier weten, dat men hem eensgezind blijft steu nen. In Dollfuss redding zag de minister raad een beschikking der Voorzienigheid. Het wegvoeren van den dader uit het parlementsgebouw naar het politiebureau veroorzaakte eenige opwinding, die echter slechts van korten duur was. Het duurde geruimen tijd eer hetj bericht van den aan slag in de geheele stad was doorgedrongen. Toen kwam in extra edities der bladen het bericht, dat de toestand van den kanselier volkomen ongevaarlijk was, hetwelk met volkomen kalmte werd ontvangen. Van talrijke kanten heeft de bondskan selier gelukwenschen ontvangen met zijn ontsnapping aan den aanslag. MacDonald en sir John Simon hebben telegrammen ge zonden, voorts de Duitsche rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Neurath en de Duitsche zaakgelastigde te Weenen. In een later medisch bulletin over de verwondingen van Dollfuss wordt gezegd, dat behalve de lichte schotwond aan den rechterarm ook vlak boven het hart een huidwond is geconstateerd, welke aan een ricochetschot is te wijten. Het hart en de longen zijn echter ongedeerd; de verwon dingen zijn van lichten aard. De toestand blijft goed, hetgeen ook hieruit blijkt, dat Dollfuss gisteravond kardinaal Innitzer en eenige andere persoonlijkheden, die hem kwamen gelukwenschen, zelf ontving: zijn arm rustte in een verband. Dollfuss* radiorede. Gisteravond heeft de bondskanselier een korte toespraak gehouden voor de radio, welke door alle zenders werd verspreid. De bondskanselier zeide er prijs op te stellen voor de radio te spreken, omdat er na de gebeurtenissen als die van gisteren allerlei geruchten en onjuiste berichten de ronde doen. Hij wenschte de bevolking van Oostenrijk de geruststellende mededeeling te doen, dat hij door een gunstige beschik king aan een ernstig onheil is ontkomen en zich thans lichamelijk zeer goed en op gewekt voelt. Van zijn woning uit zal hij de regeeringszaken blyven leiden, doch dr. Dollfuss sprak de hoop uit, morgen weer zijn werkzaamheden op zijn departement te kunnen gaan vervullen. „Men kan er van overtuigd zijn", zoo be sloot hij, „dat ik in volkomen rust en in het diepe bewustzijn mijn plicht tegenover mijn vaderland en allen, die in dit vader land wonen, vervuld te hebben, met groo- ten ernst en met vaste hand de mij gestel de taak zal ten uitvoer brengen". DE WERELDWERKLOOSHEID. IN 12 LANDEN AFGENOMEN, IN VIER LANDEN GESTEGEN. Cijfers voor Nederland weinig veranderd. Het Internationaal Arbeidsbureau pu- liceert een rapport over de internationale werkloosheid. De statistische gegevens uit de verschil lende landen toonen aan, dat in de maan den Augustus en September de reeds in het eerste halfjaar ingetreden verbetering voortduurde. Vergeleken met 1932 wordt vermindering der werkloosheid vastgesteld in Australië, België, Canada, Chili, Dene marken, Duitschland, Frankrijk, Enge land, Ierland, Italië, Portugal en Roeme nië. De werkloosheid in Oostenryk, Bul garije, Tsjecho-Slowakije en Joeg-Slavië is vergeleken met het vorige jaar, toegeno men. De cijfers voor Nederland, Zwitser land en Zweden geven weinig verande ring te zien. EINDE ZOMERTIJD. Zaterdagavor:de klok terug. We herinneren .er .onze. lezers .alvast aan, dat deze week de laatste is van den Zomertijd. Deze eindigt in den nacht van Zaterdag 7 op Zondag 8 October a.s. Dan zet men DE KLOK DUS ééN UUR TERUG. ONS FEUILLETON. De feuilleton, waarmede wy Maandag een aanvang maakten, zullen wij niet ver volgen. Wy beginnen morgen met een nieuwe, oorspronkelijke feuilleton. NAAR BEAURAING. Wy wijzen er op, dat zij, die van de onzen lezers geboden gelegenheid, om een bezoek aan Beauraing te brengen, willen gebruik maken, zich morgen moeten heb ben opgegeven aan ons bureau. Vrijdag is het te laat. De tocht geschiedt onder deskundige en ook onder geestelijke leiding. BINNENLAND HET AFSLACHTEN VAN 200.000 RUNDEREN. Een verzoek, om daarbij de werklooze slagersgezellen in den lande te willen inschakelen. Door het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Roomsch Katholieken Bond van Arbeiders(sters) in de Slagers- en aan verwante bedrijven „St. Joris", is aan het bestuur der Rundvee-centrale te 's Gra- venhage een verzoek gericht, om bij het af slachten van 200.000 stuks melkkoeien de werklooze slagersgezellen in den lande, die met het slachten van runderen bekend zijn, daarbij te willen inschakelen, waardoor be doelde categorie ook de gelegenheid krijgt, hun arbeidskracht productief te maken. CONSUMPTIEMELKPRIJSREGELING. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 8 tot en met 14 October 1933 de prijs voor het taxe-gedeel te van consumptiemelk, gekocht op regee- ringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 5%, 6 en 6yK cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 1 cent per liter. De vastge stelde prijs geldt af boerderii- RAAD VOOR STUDIE EN DOCUMENTATIE. Samenstelling en installatie. In het maandblad der R.-K. Staatsparty lezen we: „Zooals wy by onze lezers als bekend mogen veronderstellen, heeft de Partijlei ding ingesteld een Rood voor Studie en Documentatie. De instelling van dezen Raad is een on derdeel van het werkplan, dat de Partij leiding zich heeft gesteld te verwezenlij ken. De taak van den Raad voor Studie en Documentatie moet dan ook allereerst gezien worden in het kader van het plan der Kernvorming. De uitvoering van dit plan zal hooge eischen stellen aan de voor lichtende en leidende taak, welke daarbij aan de Centrale Partijleiding is toege dacht. Welnu, het is allereerst de taak van dezen Raad om als het ware als verleng stuk van de centrale Partijleiding te die nen bij de uitvoering van dat voorlichten de werk. Daarnaast zal aan dezen Raad ter ver zorging worden gegeven den in deze tij den vooral zoo belangrijken factor „studie en documentatie" in onzen partij-organisa- torischen arbeid. In voortdurende contact met de Partijleiding zal die Raad in het tempo, dat thans van de Partij als geheel wordt geëischt, actueele vraagstukken kun nen behandelen of doen behandelen, en actueele gegevens verzamelen, welke voor de voorlichting noodig zullen blijken. De samenstelling van den Raad is als volgt: Dr. J. van Angeren, Den Haag; prof. dr. A. Barge, Leiden; Pater dr. D. Beaufort O.F.M„ Utrecht; mr. F. A. Bijvoet, Haar lem; prof. mr. Duynstee, Nijmegen, ir. L. J. M. Feber, Den Haag; mgr. dr. Th. Goossens, Tilburg; dr. Huysmans, Eind hoven; prof. mr. P. W. Kamphuisen, Velp; mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; Pater mr. R. Regout S.J., Nijmegen; mr. H. van Wageningen, Den Haag; mr. dr. P. J. Witteman, Amsterdam. Het geeft groote voldoening te mogen vaststellen, dat alle personen, die door het Partijbestuur waren uitgenoodigd in den Raad zitting te nemen, het plan van het nieuwe instituut van harte toejuichten en met het doel er van instemden. Slechts twee genoodigden hebben om redenen van zuiver persoonlijken aard geaarzeld de benoeming te aanvaarden. Wij vertrouwen echter deze bezwaren alsnog te kunnen ondervangen. In elk geval is het een verheugend ver schijnsel, dat zoovele partijleden uit intel- lectueelen kring bereid zijn gevonden een concreet en hoogst belangrijk aandeel in het partij werk te aanvaarden. Daardoor worden de banden met die onmisbare groep voor de Partij verstevigd en geacti veerd. De Raad van Studie en Documentatie zal op Zaterdag 14 October a.s. om 14.30 uur worden geinstalleerd en daarna zijn werkzaamheden aanvangen. Mogen deze strekken tot groot nut en heil voor de vruchtbare werkzaamheid der R.-K. Staatsparty." JAARVERGADERING A. B. T. B. Enkele moties aangenomen. Aan het eind van de Maandag en Dins dag te Arnhem gehouden algemeene jaar vergadering van den Aartsdiocesanen Boe ren- en Tuindersbond werd o.m. een mo tie aangenomen, waarin gewezen werd op den toestand der hypotheekboeren en waarin de regeering verzocht wordt deze categorie landbouwers onverwijld te hel pen door zoo spoedig mogelijke invoering indiening van het ontwerp-jacht wet. Voorts nam de vergadering een motie aan, waar in bij den Minister op ruimer vrijstelling van betaling van grondlasten voor de boe ren wordt aangedrongen. Tenslotte sprak de vergadering zich bij motie uit tegen het gezamenlijk vergaderen van afdeelingen van den A. B. T. B. of leden van afdeelin gen, met afdeelingen van die land- of tuinbouworganisaties welke niet zijn aan gesloten bij de drie erkende Centrale land bouworganisaties. Voor vergaderingen met afdeelingen van de Centrale Landbouw organisaties is echter vooraf de goedkeu ring van den Bondsadviseur van den A. B. T. B. vereischt. HET RAPPORT VAN DE STAATS COMMISSIE-SCHOUTEN. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal nog aan het einde van deze maand het rapport der staatscommissie-Schouten nopens de normen der salarissen van het personeel der provincies, waterschappen en gemeen ten verschijnen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Revolutie-aanslag op den Oostenrijk schen bondskanselier dr. Dollfuss. De kan selier slechts licht gewond. Was de dader een nationaal-socialist? (1ste blad). De politieke kant der Duitsche Joden kwestie in den Volkenbond. (2de blad). Het kabinet-Lerroux in Spanje afgetre den na een motie van wantrouwen.. (2de blad). Bloedige gevechten te Havana de blad) BINNENLAND. Auto op onbewaakten overweg te Kwa- dendamme door motortrein gegrepen. Twee gewonden. (Gem. Beri., 3de blad). Oude diefstal van 37.000 te Rotterdam opgehelderd (Gem. Ber., 3de blad). Fantastisch verhaal van een Holland- schen zwerver, die aangezocht zou zijn brand te stichten in den Rijksdag (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. De herdenking van Leiden's Ontzet (2de blad). VERHOOGING VAN DEN ACCUNS OP SIGAREN. Maandag werd te 's-Hertogenbosch een gecombineerde vergadering gehouden van het Noordelijk Verbond van Sigarenfabri kanten en de Nederlandsche R. K. Bond van Sigarenfabrikanten ter bespreking van het ingediende wetsontwerp tot verhooging der accijns op sigaren van 10 tot 22y, dat a.s. Donderdag in de Tweede Kamer zal behandeld worden. Na uitvoerige debatten concludeerde de vergadering, dat de sigarenindustrie geen nieuwe heffing meer kan dragen, behalve de op te leggen 2 yt als compensatie der omzetbelasting. Aan het bestuur werd volmacht gegeven zijn actie te richten op intrekking van het wetsontwerp, op voorlichting der Kamer leden en de actie te steunen door een be roep op de publieke opinie. Er werd beslo ten het volgende telegram aan den minis ter van financiën te zenden: „Vereenigde sigarenfabrikanten uit alle deelen van het land in vergadering bijeen ter bespreking accijnsverhooging waar schuwen tegen funeste gevolgen voor si garenindustrie. Voorgestelde verhooging zal onontkoombaar leiden tot ontwrichting bedrijven, schade Indische tabakscultuur en werkloosheid van zeker 10.000 of meer arbeiders. Indirecte nadeelen overtreffen directe voordeelen. Verzoeken dringend conferentie". Steun aan de rietcultuur. In verband met den steunmaatregel ten behoeve van de rietcultuur, gewas 1933, verzoekt de Regeeringscommissaris hem ten spoedigste, in ieder geval vóór 6 Oc tober a.s., een nauwkeurige opgave te wil len verstrekken van de aanwezige voor raden riet per 1 October 1933, alsmede van de plaatsen, waar het riet staat en wel voor zoover dit betrekking heeft op: a. matriet, b. ongesorteerde gorsbossen, met vermel ding van dikte. Indien riet van meer dan een gewas nog aanwezig is, moeten de hoeveelheden van elk jaar afzonderlijk worden vermeld. Bui ten beschouwing kan blijven het riet, het welk nog aanwezig, doch reeds verkocht is. Toezending in gefrankeerde enveloppe moet geschieden aan den Regeeringscom missaris voor de stcAmverleening aan de rietcultuur, Nieuwe Weg 10 te Werken dam. Steun aan de Griendcultuur. In verband met de steunverleening aan de Griendcultuur, gewas 1933, verzoekt de Regeeringscommissaris hem ten spoe digste te willen opgeven: a. de voorraad bossen witte 6 voets en 5 y? voets hoepels per 1 October 1933, ge maakt van stokken uit den laatsten oogst; b. de voorraad bossen witte 6 voets en 5 y2 voets stokken per 1 October 1933, resp. van 39 en 52 stuks per bos, eveneens alleen van den laatsten oogst. Deze opgave moet vóór of op 6 October a.s. in het bezit zijn van den Regeerings commissaris voor steunverleening aan de griendcultuur. Nieuwe Weg 10, Werken dam. In de opgave moet ook worden opge nomen, hetgeen reeds verkocht, maar nog niet geleverd is.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1