MAANDAG 2 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 OOSTENRIJK—HONGARIJE 2—2 Voor 55.000 toeschouwers speelde Oos tenrijk gisteren te Weenen teg/n Hongarije, welke ontmoeting in een 2—2 gelijk spel eindigde. Oostenrijk nam voor de rust met 20 de leiding door Muller (W.A.C.) in de 18e en Schall (Admira) in ie 34ste minuut. Na de rust kwam Hongarije steeds meer in de meerderheid en eerst kon Auer en daarna Polgar dit laatste doelpunt 6 mi nuten voor het einde scoren, waardoor de eindstand 22 were. De Italiaansche scheidsrechter Mattea leidde zwak. Hij had dezen moeilijken wedstrijd niet geheel in handen. KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. DE UITSLAGEN. Ie klasse N.H.: SwiftD.D.V. 51; D.V.D.Westerkwartier 36; Olympia D.T.V. 9—5; BI. Wit— Koog Zaandijk 3—3. Ie klasse Z.H.: H.K.V.Rozenburg 21; Het ZuidenOns Eibernest 60; Deetos—D.K.C. 5—2; H.S.V.—Fluks 5—5. 2e klasse A: SellichaDie Haghe 2—2; Fluks H—Rood Wit 31; Gymnasias ten—A.L.O. 4—4; H.B.S.—H.K.V. H 3—2. Ie klasse Oost: HellasE.C.K.A. 14; Be QuickVA..D.A. 04; Z.K.C. Rapiditas 73; 't OverschotjeOnder Ons 00; NaasAchilles 23; H.K.C.Zwart Wit 0—3; D.O.S.—A.K.C. 10—2. Ie klasse Noord: N.I.C.Wordt Kwiek 19; U.D.I.W.WM.D. 13; Leeu wardenVitesse 64. H.S.V.FLUKS 5—5. Hoewel de Leidenaars een invaller voor Meylink hebben, weten zij toch binnen 10 minuten van een fout der Haagsche ver dediging profijt te trekken en de leiding te veroveren (01). Doch direct daarop weet H.S.V. 11 te maken. In de volgende opstelling komt de thuisclub aan het woord. Echter blijven door slecht schieten eenige fraaie kansen onbenut. Van Fluks gaat een tijd lang, door zwak aanvalsspel, weinig gevaar uit. Pas op het laatste der eerste helft zorgt de veteraan Mazure voor 21. Door een ver schot maakt Cohen er 31 van. Van Nierop verkleint den achter stand tot 32, waarna de rust wordt aan gekondigd. In de tweede helft steken de Hagenaars weer goed van wal. Binnen vijf minuten schiet een speelster in (42). In de begin opstelling doet Fluks zich weer gelden. Op fraaie wijze zorgt de Wolf voor een doel punt (4—3). Maar nog is de doelpuntregen niet ten einde. Hebers heeft succes met een ver schot (53). Ondanks den achter stand geeft Fluks zich niet gewonnen. Haar tweede aanval functioneert nu beter dan voordien. Nieuwland glipt door de verdediging en schiet in (54) en vlak voor het einde brengt mej. Montanus de partijen op gelijken voet (55). Met dit juiste resultaat komt het einde. FLUKS H—ROOD -WIT 3—L Het tweede twaalftal van Fluks is op den goeden weg verder gegaan en kon gis teren zijn tweede overwinning boeken. De wedstrijd stond niet op zoo hoog peil als de vorige tegen G.K.V., maar mocht toch gezien worden. Fluks miste zijn besten schutter, die met het eerste twaalftal mee moest en kwam met een invaller. Voor rust waren de Leidenaars in de meerder heid en reeds in 't begin van den wedstrijd zorgde Zaanen voor de leiding. En vóór een half uur was gespeeld, stond het 20 voor Fluks door een ver schouderschot van S. Buys. Wisselen bracht echter een groote verandering in 't geheele spel. De Fluks-- aanval vlotte niet en de bal kwam tel kens retour. Rood-Wit heeft goed veldspel en ook de dames geven goed samenspel te zien. Het tegenpunt, dat Baart met een mooi schot maakte, was dan ook wel ver diend. Na de rust was vooral de minder goede Fluks-aanval oorzaak, dat Rood-Wit gerui- men tijd iets domineerde. Doch de Hage naars wisten de kansen, die ze kregen, niet in doelpunten om te zetten. Door een fout in het Rood-Wit-middenvak komt dan de bal onverwachts in den Fluks-aanval. Hierdoor kreeg Wassenaar een vrije kans, welke hij niet miste: 31: In de nieuwe opstelling diep de Leidsche aanval daarna weer beter, doch van geen van beide zijde werden verder nog punten gemaakt. ATHLFTIEK NIEUW NEDERLANDSCH RECORD 25 K.M. HARDLOOPEN OP DEN WEG De weg- en wandelkampioenschappen, georganiseerd door den Z.H.A.B., Zondag middag op het sportterrein Woudenstein, te Rotterdam gehouden, zijn een groot suc ces geworden. De nationale wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland hardloopen op den weg over 25 K.M. werd gewonnen door H. Landheer (Het Y, Amsterdam), die het Nederlandsch record, staande op naam van Dirk Lange met 1 uur, 31 min. 22.8 sec., met bijna twee minuten verschil op zijn naam bracht Het weer was niet erg gunstig. Er werd in een hoog tempo geloopen en na een zevental K.M. lag het veld reeds 4 K.M. uiteen; even voor Nieuwekerk werd Bakker gepasseerd door Landheer, die steeds meer uitliep en tenslotte ongeveer 1 K.M. voorsprong behaalde om die niet meer af te staan. Zonder eenig teeken van inspanning of vermoeidheid kwam hij Wou denstein binnentippelen en passeerde den fmish in den tijd van 1 uur 29 min. 36 sec. R.K. S.V. JDe Bataven" Het zomerseizoen is nu heelemaal afge sloten en met de indoortraining voor athle- tiek is bereids weer een aanvang gemaakt. Ons ledental heeft na een lange stilstand weer eenige verbetering ondergaan. Mo menteel telt onze vereeniging ruim 90 le den. Gedurende het zomerseizoen is er niet zooveel aandacht besteed aan de gymnas- tiekafdeeling, maar dat wordt nu weer met verdubbelde energie aangepakt. Allereerst zal getracht worden de heerenafd. te ver sterken. De kwaliteit is uitstekend, maar een grootere kwantiteit zal zeker ook de kwaliteit ten goede komen. Wij noodigen daarom een ieder, die iets voor gymnastiek gevoelt, uit, eens een kijkje te komen ne men des Donderdags in de gymnastiekzaal. Verder geeft 't secretariaat alle gewensch- te inlichtingen. Dit is gevestigd Ooster dwarsstraat 25. De contributie voor senio ren bedraagt 75 ct, voor junioren 50 ct. p. maand, zoodat dit voor niemand een be zwaar kan zijn zich bij ,De Bataven" aan te sluiten, vooral als men bedenkt, dat men voor hetzelfde geld ook nog aan athletiek en wandelsport kan doen. Het plan is om dezen winter een groote propaganda-actie op touw te zetten. Het doel van deze propaganda is meer leden te winnen, waardoor wij hoogere inkomsten krijgen, waarvoor wij natuurlijk ook weer meer kunnen aanbieden, Onze leus voor dezen winter is dan ook: „op naar de 150 leden". Als begin voor deze propaganda-actie zal hedenavond aan de taptoe van de 3 OcL- Vereeniging worden deelgenomen, waar wij met een flinke groep zullen verschijnen. De samenkomst heeft plaats in den R.K. Volksbond om 7.30 uur, waar tevens gele genheid tot verkleed en is. Vandaar ver trekken we naar de Kaasmarkt, waar de stoet opgesteld zal worden. Men zorge op tijd aanwezig te zijn met helder wit club- costuum. CRICKET NEDERLANDSCHE CRICKET-BOND WAT HET AFGELOOPEN SEIZOEN BRACHT Nu de cricket-competitie definitief ge ëindigd is, meenen wij den lezers de eind standen niet te mogen onthouden. We la ten hieronder volgen de eindstanden van de eerste klasse, en van die afdeelingen, waarin Leidsche clubs uitkwamen. Eerste klass 1. H.C.C. I 12 2 7 2 1 22 2. V.O.C. 12 2 5 2 3 18 3. h.c.c. n 12 6 1 5 13 4. Haarlem 12 3 4 5 10 5. Rood en Wit 12 4 1 7 9 6. V.R.A. 12 2 4 1 5 7 7. P.W. 12 3 3 6 3 Overgangsklasse B: 1. H.D.V.S. 10 5 4 1 23 2. H.B.S. 10 3 5 2 19 3. Rood en Wit II 10 5 1 1 3 10 4 Ajax (L.) 10 3 2 5 4 5. h.c.c. m 10 2 2 3 3 3 6. R.CJL 10 1 1 2 6 1 Tweede klasse B: 1. Sparta 11 3 8 25 2. Excelsior 12 3 6 3 21 3. H.D.V.S. n 12 2 4 1 2 3 13 4. V.O.C. H 12 2 4 3 3 11 5. L.C.C. 12 1 3 1 1 6 9 6. H.B.S. n* 11 3 1 7 5 7. v.u.c. 12 1 4 7 2 Niet doorgegaan. Derde klass e B: l H.D.V.S. 10 3 6 1 21 2. H.C.C. IV 10 3 4 1 2 18 3. H.B.S. Hl 11 1 6 1 3 16 4. Quick I 10 2 4 2 2 12 5. Excelsior II 9 4 5 8 6. H.C.C. V 9 2 1 2 4 6 7. Quick II 10 1 2 1 6 6 8. Ajax II 8 2 3 3 1 9. v.u.c. n 9 1 4 4 2 In deze laatste afdeelingen verregenden sommige wedstrijden, terwijl anderen weer niet doorgingen. Bekijken we deze ranglijsten, dan blijkt, dat de Leidsche elftallen het er niet zoo schitterend af hebben gebracht. Speciaal de Ajax-teams zijn ons in hun prestaties tegengevallen. Het op papier toch vrij sterke Ajax I stelde dikwijls wel zeer teleur. Van de 10 wedstrijden werden er slechts 3 gewonnen, terwijl 2 innings nederlagen geleden werden. Gelukkig voor de Ajaxieden, dat H.C.C. HI en R.C.H. er nog minder van terecht brachten, zoodat de laatste plaats niet hun deel geworden is. De reserven, meest jonge spelers, kun nen door serieuze training, volgende ja ren betere resultaten behalen. Dit seizoen hebben ze er niet veel van gemaakt! L.C.C. neemt op de lijst de vijfde plaats in, maar toch heeft „de Leidsche" in 2 B beter gespeeld, dan die plaats zou doen vermoeden! Erg fortuinlijk zijn de L.C.C.' ers niet geweest. Dikwijls moest onvolledig worden opgekomen, terwijl eenige wed strijden gewonnen hadden moeten worden, die verloren werden. Wij denken hierbij speciaal aan beide wedstrijden tegen H.D.V.S. n! Slechts door ernstig en met overleg te oefenen zullen de Leidsche cricketers in de toekomst beter voor den dag kunnen komen, waarbij wij er vooral op willen wij zen, dat ook aan het fielden veel aandacht besteed dient te worden. Dit onderdeel wordt o.i. te veel verwaarloosd. En, tot Mei 1934! Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD 440 YARDS VRIJE SLAG Gilhula, de bekende Amerikaansche zwemmer, verbeterde gisteren te Detroit het wereldrecord over 440 yards vrije slag, dat sedert 1927 met een tijd van 4 min. 52 sec. op naam stond van Johnie Weissmul- ler. Gilhula zwom den afstand in 4 min. 48.6 sec. en bracht daarmede het wereld record op zijn naam. Alle voorzorgsmaat regelen voor deze recordverbetering waren genomen, zoodat dit wereldrecord zeker ge homologeerd zal worden. TOCHT VAN EEN A.S. KANAAL ZWEMSTER De Duitsche zwemster Laura Seegers, die getracht heeft van Hoek van Holland naar Scheveningen te zwemmen, heeft haar tocht wegens maagkramp moeten opgeven. Mej. Seegers is gistermorgen om tien mi nuten voor half elf gestart en om kwart voor drie moest zij den strijd tegen de golven opgeven. Zij heeft in dien tijd ruim dertien K.M. afgelegd. Ondanks dezen tegenslag heeft mej. See gers den moed niet verloren, zij zal a.s. Woensdag opnieuva van Hoek van Holland starten. Op 15 October zal zij trachten het Ka naal over te zwemmen. PAARDENSPORT INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE WEENEN Successen der Nederlandsche ruiters Gisteren werd een aanvang gemaakt met het internationaal concours hippique, dat tot en met 9 dezer te Weenen wordt gehou den. Op dezen eersten dag behaalden de Ne derlandsche ruiters reeds belangrijke suc cessen. In den wedstrijd Tijdspringen klas se M. waren twee afdeelingen gemaakt. In de eerste afdeelingen startten paarden, die nog nooit een springconcours hadden ge wonnen. Het resultaat in deze afdeeling 1. Ritmeester der Cav. K.N.LL. Schum- melketel met het paard Ernica 2. Luitenant van Lennep met het paard Danseuse Rose. 3 Luitenant van Lennep met het paard Feldblume. In de tweede afdeeling startten paarden, die reeds meerdere prijzen hadden gewon nen. Winnaar werd de luitenant-kolonel Oli vine (Italië) met het paard Eglantine. Tweede werd de eerste luitenant der Artil lerie K.N.I.L. Greter met het paard Piccole Amore. Op de derde en vierde plaats kwa men wederom Italiaansche officieren. Indien men in aanmerking neemt, dat Italië een equipe van 7 ruiters had gezon den, waaronder de allerbesten, dan zijn de successen der Nederlandsche ruiters uiterst fraai te noemen. WIELRENNEN Leidsche Ren- en Toervereen. „Swift". Gistermorgen heeft „Swift" deelgenomen aan een clubteam-wedstrijd, uitgeschreven door de A.S.C. „Olympia" te Amsterdam. Hiervoor hadden ingeschreven acht Noord- Hollandsche wielerclubs en „Swift" als eenige Z.-Hollandscheclub. De „Swift"-kleuren zijn verdedigd door de renners A. v. Egmond, A. v. Amsterdam, M. v. Aart, Th. de Roode, Chr. de Vink en Chr. de Roode. De heer van Amsterdam, die weer zoo bereidwillig was z'n auto disponibel te stel len, heeft „Swift" daarmede zeer veel ge holpen want daardoor was de heer J. L. Groenewegen, de leider der sport-commis- sie, in de gelegenheid de renners tijdens den wedstrijd zijn bevelen te geven. En dat leiding en renners goed waren bracht 't eindresultaat wel naar voren, want tijdens t rijden werd vaak de snelheid op gevoerd tot 3540 K.M. zelfs enkele kee- ren tot over de 45 K.M. per uur. Wel een bewijs, dat de Leidsche jongens mee kun nen komen, alleen nog wat meer routine en „Swift" zal zich in de voorste gelede ren weten te plaatsen. Het eindresultaat is nu geworden dat als le zich plaatste „Germania" rijtijd van het team 1 uur 14 m. 25 sec.; 2e „Olympia" tijd 1 uur 15 m. 5 s.; 3e „De Bataaf tijd 1 uur 15 m. 52 s.; 4e „Excelsior" tijd 1 uur 16 m. 5e „Swift" 1 uur 16 m. 3 s.; 6e „Le Cham pion" tijd 1 uur 16 m. 45 s.; 7e „Ulysses" tijd 1 uur 17 m. 27 s.; 8e „D.T.S." tijd 1 uur 20 m. 4 s. „Swift" was in deze de eenige club, die met het heele team over den eindstreep reed. Hierbij spurtten de renners onderling nog uit alle macht, met het resultaat, dat A. v. Amsterdam als le van z'n team over den eindstreep vloog, direct gevolgd door A. v. Egmond als 2e, M. v. Aart als 3e, Chr. de Vink als 4e, Theo de Roode 5e, Chr. de Roode 6e. Hierdoor heeft „Swift" de medaillekast met een lauwertak verrijkt. Het meerendeel der E-klassers moest thuis blijven. Deze reden nu een 50 KM. wedstrijd om den Swift-wisselbeker. Hier waren het in hoofdzaak D. J. Tuin, A. Strijk en R. Riethoven die steeds maar demarreerden, maar ook steeds zonder suc ces. De sprint heeft in deze beslissing moe ten geven, waarbij volgend resultaat werd verkregen: le F. Gros, 2e J. Rietbroek, 3e R. Riethoven, 4e A. Strijk, 5e C. Paats, 6e D, J. Tuin, 7e W. Kaapaan. De laatste moest wegens kettingpech in Alphen los laten, maar wist toch met enkele minuten verschil te passeeren. A.s. Zondag zullen de A-klassers de 100 K.M., de B-klassers de 50 K.M. fietsen voor de kampioenschappen. LUCHTVAART RUSSISCHE STRATOSFEERTOCHT GESLAAGD. ZATERDAGMORGEN GESTART Baloa bereikte een hoogte van 19.000 M. De Russchische tocht naar de stratosfeer, waarvoor men reeds maandenlang voorbe reidingen had getroffen, is Zaterdag begon- ne: 's morgens om 8.43 is de ballon „U.R.S. S." naar de hoogere regionen opgestegen, met in de gondel drie militaire experts, on der wie commandant Prokofief, bij wien de leiding der expeditie berustte. 's Avonds om 5 uur is de ballon, na een hoogte van 19.000 meter te hebben bereikt (Piccard's record was 16.500 meter) veilig geland. De ballon kwam neer in de nabij heid van de Kolomna-fabriek op 115 K.M. van Moskou, op een weide aan den oever van de Moskwa. Bemanning, ballon en alle instrumenten zijn ongedeerd op den bega- nen grond neergekomen. De ballonvaarders hebben in voortdu rend draadloos contact gestaan met de we reld beneden hen. Het eerste radiogram meldde, dat de ballon om 8.55 een hoogte had bereikt van 3000 meter en met een snelheid van twee meter per seconde steeg Daarna werd om 9.22 gemeld, dat men zich op een hoogte van 15 K.M. bevond en om 9.25 op 17.200 meter. Toen de ballon tot 17.900 meter was gestegen seinde Prokolief, dat alle toestellen goed functionneerden eri dat de zuurstof-voorziening in orde was, zoodat allen zich goed voelden. Aan den zonnekant was de gondel warm, doch aan den schaduwkant koud; men trachtte der halve te keeren, ten einde een gel-kma- tige atmosfeer te krijgen. Om 11.02 werd een radiogram ontvangen, meldend, dat de temperatuur buiten 67 gr. onder nul en bin nen 22 gr. boven nul was. De aarde is goed zichtbaar, zoo voegde men er aan toe. Volgens United Press was het zoo hel der, dat men in het aerodroom te Moskou met het bloote oog den ballon, in den vorm van een minuscuul stipje, kon zien. Om 12.13 werd gemeld, dat het apparaat voor het uitwerpen van ballast goed func- tionneerde en om halfeen bleek men een hoogte van 18.400 meter bereikt te hebben. Om 12.50 is de ballon gaan dalen: er was toen een hoogte bereikt van 19.000 meter. De daling had een vlot en geleidelijk verloop. Om 13.12 bedroeg de snelheid, waarmede de ballon daalde 2'A meter per seconde, waarbij de ballon op 17.000 meter hoogte eenigszins naar het westen afdreef. Om 15.40 was de hoogte 13.500 meter en veertig minuten later 10.000 meter. Toen Prokofief, Birnbaum en Godoenof uit de gondel stapten, stelde de correspon dent van „United Press" hun eenige vragen. De luchtvaarders vertelden, dat zij vol gens hun meening nog hooger dan 19.000 meter zijn gekomen, doch dat zij daarom trent pas zekerheid kunnen hebben, als de verzegelde barograaf zal zijn geopend. Zij gevoelden zich wel vermoeid, doch overi gens was hun toestand uitstekend. Den meesten last ondervonden de ballonvaar ders van de hitte. Op een gegeven oogen- blik was de temperatuur in de gondel 86 graden Fahrenheit, terwijl buiten een SCHIETEN GEWESTELIJKE WEDSTRIJDEN B.VX. De voornaamste uitslagen van de gewes telijke schietwedstrijden, door de Gewes telijke Landstormcommissie Zuid-Holland West" in de maand September op de ver schillende banen voor scherp in het gewest georganiseerd, zijn als volgt: De wisselbeker, die eerst door Voorburg gewonnen werd, en in den aanvang van dit jaar door Z.K.H. Prins Hendrik, in een ge westelijke samenkomst te Leiden aan den plaatselijken leider van Den Haag-Cen trum werd overhandigd, werd thans ge wonnen door de afdeeling Oegstgeest, wor dende deze afdeeling geacht den besten schutter geleverd te hebben, scherp op 100 M., max. aantal punten 50. 49: W. Burg graaf te Bodegraven, A. Boer te Nootdorp en P. vein Nieuwkoop te Oegstgeest; 48: J. Verheul te Alphen a. d. Rijn, H. H. J. van Lummel te Laakkwartier, K. Kley te Leiden, J. Molenaar te Maassluis, en Th. Oskam te Zwammerdam; 47: C. van der Veer, te Bodegraven, H. Janssen te Leidschendam, H. Kleijwegt te Maasland, D. A. Luschen te Noordwijk, T. H. Vink, te Noordwijk, P. G. de Jong te Oegstgeest S. Star te Rijnsburg, M. J. van Breda te Sassenheim, J. A. Frigge te Zoetermeer, en J. Kool te Zwammerdam; 46. A. van Triest te Alphen aan den Rijn, J. de Waal te Delft, J. Ravensbergen te Koudekerk; A. K. Duyvesteijn te Kwintsheul, A. H. van Delft te De Lier, J. de Hoed te De Lier, J. Koene te Maassluis, J. Riehorst te Over- schie, J. Heemskerk te Rijnsburg, J. M. Bakker te Scheven ingen, J. Sonneveld te Schiedam, D. A. Adriaan te Wassenaar, en A. v. d. Berg te Wateringen; 45: P. Hoogen- boer te Berkel, J. H. v. d. Veen te Haag- Boschkwartier, J. v. d. Hoeven te Haag Centrum, H. van Kooten te Haag-Centrum, W. v. d. Burg te 's Gravenzande, L. Dom peling te Katwijk, W. v. d. Plas te Kat wijk, P. Kuivenhoven te Monster, W. F. Buys te Oegstgeest, P. v. d. Berg te Pijnacker, J. Valkenburg te Pijnacker, P. van Helden te Rijswijk, J. A. Mond te Vlaardingen,, P. J. van Mill te Voorburg, P. H. v. d. Zande te Voorburg en P. A.'v. d. Meer te Zoetermeer. Korpswedstrijr, max 250 punten. Eerste prijs De Lier, met 223 punten, de schutters van De Lier waren de heeren J. de Hoed 46, A. H. van Delft 46; W. J. Rouwenhorst 44, P. J .v. d. Stolk 44, en Jac. Pauwe 43. Tweede prijs Oegstgeest met 219 pt. derde prijs Maassluis met 217 pt., beste laagste •serie; vierde prijs Alphen aan den Rijn, eveneens met 217 pt.; vijfde prijs Berkel met 216 pt. Officierswedstrijden op geweer, scherp op stand 25 M., rechts en links, max. 144 p., 1. C. M. Hage, Delft, 136; 2. H. W. J. Bosch, temperatuur van 88.6 graden onder nol werd geregistreerd. „eHt krietiekste moment", aldus Proko- kief, „was toen wij zeer laag gedaald wa ren en ons vlak boven de Moskwa bevon den. Ik vreesde, dat wij in de rivier te recht zouden komen, maar door tijdig bal last uit te werpen, konden wij er nog net overheen drijven, 's Avonds bij het neer komen op den grond brak een van de schokbrekers en kwamen wij schuin te liggen, maar er waren zooveel menschen toegesneld, dat het weinig moeite kostte de gondel recht te zeten en er uit te stappen. De ballon wordt thans door soldaten be waakt, die met het bajonet op het geweer de nieuwsgierigen op een behoorlijken af stand houden. De verslaggever kreeg even gelegenheid de gondel binnen te gaan, waar alles zich in goede orde bevond. Hij zag uit de aanteekeningen, dat op het hoogste punt in de stratosfeer de lucht druk slechts 50 m.M. was, terwijl op den beganen grond de normale druk 760 mm. bedraagt. De sovjet-autoriteiten zijn buitenge woon ingenomen met het slagen van den tocht, welke een veel vlotter verloop had, dan aanvankelijk werd verwacht. Voor de bewoners van Moskou was het vertrek, dat wegens den tegenslag in de afgeloo- pen weken geheim was gehouden, een vol komen verrassing. Duizenden bleven toen het nieuws bekend was geworden, met open mond den zilveren kogel, die zoo hoog aan den hemel stond, na staren, Vroegere stratosfeertochten. Het is de pioniersarbeid van den Belgi- i schen professor Piccard, die het onderzoek van de stratosfeer de laatste paar jaren plotseling in het middelpunt der weten- schappelijke belangstelling heeft geplaatst Hij was de eerste, die op 27 Mei 1931 met I zijn assistent dr. Kipfer in de nabijheid van Augsburg opsteeg. Na een spannen- den tocht boven de Alpen, die velen deed vreezen, dat de ballon wellicht tegen de bergmassieven te pletter zou slaan, daal de de twee koene onderzoekers op den Gurgl-gletscher op 2500 meter hoogte, aan de Zuid-Oostenrijksche grens. Zijn tocht was een groot succes en ondanks een aanvankelijk aan zijn vrouw, maar later grif teruggegeven belofte om het niet weer zoo hoog te zoeken, ondernam de professor ruim een jaar later, op 18 Aug. 1932 een tweede reis, welke ditmaal Dü- bendorf bij Zurich als beginpunt had. Hij werd toen vergezeld door ir. Cosyns. Na een hoogte bereikt te hebben van 16.500 Meter daalde de ballon ten zuiden van het Garda-meer, in de provincie Mantua. Van de mislukte pogingen, die in recen- ten tijd zijn ondernomen, vermelden we die van Sosyns en den Nederlander, inge nieur De Bruyn; zij moesten hun plan nen uitstellen tot het volgend voorjaar, omdat de gondel uit ondeugdelijk mate riaal geconstrueerd bleek te zijn en die van kapitein Settle in Chicago. Deze op stijging zou van den grond af geleid wor den door prof. Jean Piccard, een broer van den Belgischen geleerde. Deze poging mis- I lukte, want de ballon kwam niet hooger dan 250 Meter en stortte toen neer in een straat bij Chicago. Den Haag-Boechkwartier, 130, 3. J. W. F. i Guurink, Haag-Centrum, 128; 4. G. F. van Hoogenhuyze, Haag-Sportkwartier, 123; 5. K. II. Buitendorp, Haag-Sportkwartier 122; 6. W .J. H. Salet, Delft, 122. Officerswesdtrijden op geweer, scherp op I 100 M., max. punten 50: 1. L. Verleun, Al- j phen a. d. Rijn, 45; 2. C. Vogelensang, i Voorburg, 44; 3. P. H. van dor Zande, Voorburg, 44; 4. J. W. F. Guurink, Haag- Centrum, 43; 5. W. L. Furth, Haag-Cen trum, 43. Wedstrijden plaatselijke leiders op ge weer, scherp op 100 M., max. punten 50: 1. M. van Holst, Poeldijk, 47; 2. L. Verleun, Alphen aan den Rijn, 45. POSTDUIVEN Leidsche Combinatie van Postduivcnliefhebbers. Zaterdagavond werden onder zeer groote belangstelling door bovengenoemde instel ling in het combinatie-lokaal de prijzen uit gereikt, welke bestonden uit huishoudelijke artikelen, aan alle liefhebbers, welke de laatste vlucht hadden medegedaan en te vens de kampioenschappen bekend ge maakt. Allereerst feliciteerde de voorzitter, de heer H. Tegelaar, den kampioen-generaal van de combinatie, den heer G. A. L. v. d. Reijden, met zijn wederom behaald succes van 1933, welke hij in grooter concurren tie dan in 1932 had behaald, doch hoopte, dat er het volgend jaar nog grooter con currentie zal wezen, zoodat ook een andere liefhebber dit eens zal behalen. Op deze woorden volgde een spontane hulde voor G. A. L. v. d. Reijden, welke dit behaald had met van de 15 buitenlandsche wed vluchten zich 5 maal als no. 1 te plaatsen en met 788.221 punt, no. 2 was L. de Ro- meijn met 575.738, 3. Chr. v. d. Pluym met 567.998, 4. J. W. v. Duuren met 541.863, 5. A. N. Erades met 489.820, 6. W. Gijsman m. 442.012, 7. J. Flippo met 440.983, 8. A. v. d. I Made 430.985. 9. H. Tegelaar 420.056, De dest der liefhebbers allen onder de 400 p. Van de p. v. „De Vriendenclub" werd le kampioen jonge duiven G. A. L. v. d. Reij den en van Oud en Jong dezlfde. Van de p. v. „De Reisduif" le kampioen jongedui- ven J. W. v. Duuren en id. van Oud en Jong. Van de p. v. „De Bonte Duif" le kam pioen jonge duiven P. v. Egmond en van oud en jong Jac. Krekelaar. Van de p. v. ,,De Trekvogels" le kampioen jonge duiven L. de Romeijn en id. van oud en jong. Na deze bekendmaking dankte de voorz. allen, welke dit jaar hadden medegewerkt tot het welslagen van de wedvluchten en in hoofdzaak den secretaris welke dit jaar ge heel belangloos een zeer zware taak had gehad. Men bleef nog eenigen tijd bijeen in gezellig samenzijn,

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7