MAANDAG 2 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT lERSTE BLAD PAG, 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Oct. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Tildt. Hoogste baromterst.: 776.1 te Thorshaven. Laagste barometerst.: 744.8 te Vardö. Verwachting tot den avond van 3 October: y I Matige Noordelijke tot ÜÉ.M Noord-Oostelijke wind, half tot zwaarbewolkt s Jl weinig of geen regen, kouder. Uitloopers van de depressie in het Noord- Westen drongen in het Oostzeegebied in en deden het gebied van hoogen luchtdruk in het Oosten geheel verdwijnen. In het Noord Westen steeg de luchtdruk tot boven 775 m.m. en over de Britsche Eilanden en in Scandinavië stijgen de barometers overal nog hard. De depressie in het Zuid-Westen blijft stationnair; op IJsland is de luchtdruk weer dalende en zijn de winden weer ge krompen tot Zuid-Oost. In het geheele Noorden trad sterke afkoeling in met hoog in het Noorden vrij veel neerslag. In het Zuiden blijft het warm. De afkoeling uit het Noorden is reeds doorgedrongen naar de Noordzee, en zal in het volgend etmaal ook ons land bereiken. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 15.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Maandagnamiddag 7.11 uur tot Dinsdagmorgen 6.32 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 3 October voorm. 8.18 en nam. 3.33 uur. EEN TWEEDE „HELP!" ROEP. Neen, wij konden niet verwachten, dat alle Katholieken van Nederland onmiddel lijk op onze eerste noodkreet ter hulp zou den stellen. Zoovelen hebben onze hulproep nog niet gelezen, anderen hebben wel gelezen, maar de ernst van het feit drong nog niet diep genoeg door, weer anderen waren ter stond van plan een aalmoes te zenden, maar stelden uit en vergaten, t Kost ook meer dan geld, wat wij vragen, het kost ook moeite, een girobiljet, een postwissel te zenden. Daarom ten tweede male: Och, helpt toch! Waarlijk het geldt hier een heel bijzon dere noodtoestand voor Religieuzen, in welke Katholiek Nederland moet bij springen. De Arme Zusters Carmelitessen, met haar schitterend, onmisbaar liefdewerk der onverzorgde kinderen in Amsterdam, door het faillissement van eèn bank voor 1 1/2 ton gedupeerd, onschuldig er in gevlo gen, zouden huis en beschermelingen moe ten verlaten, zelve failliet verklaard? Ja, maar dat kunnen wij toch niet dul den! Wij kunnen helpen, als wij willen.... als allen die nog een guldentje of rijks- daaldertje of een tientje kunnen missen het opzendendan zijn wij er! Toe doet het! Vandaag nog! Konden wij u persoonlijk spreken, kon den wij een Zuster bij u aan huis zenden gij zoudt zeker geven! 't Gaat alleen nog om de moeite van opzenden Welnu dat of fertje van gemakzucht er bij en uw dub bel offer dwingt uw Engelbewaarder met dubbel krijt te schijven, hetgeen de Groote God u schuldig zal zijnmisschien om uw faillissement in Eeuwigheid te bezwe ren. Pastoor v. d. Tuin te Heemstede wacht uw gaven (gironummer 180484). Het hulpcomité in uitersten nood. De verantwoording der binnengekomen giften is een bedrag van 4.312.46 1/2. Roggeprijzen. De Nederlandsche graancentrale deelt mede, dat in verband met de door den mi nister van economische zaken vastgestelden denaturatiebijslag van 3.50 per 100 K.G. en de monopoliewinst van 1.50 per 100 K.G., welke op rogge wordt gelegd, wordt verwacht, dat zeer zeker niet onder een prijs van 7.50 per 100 K.G. zal moeten worden verkocht en dat vaak voor betere partijen een hoogere prijs zal kunnen wor den bedongen. De R. K. Kamercentrale Haarlem. Op de Zaterdagmiddag gehouden verga dering van de R. K. Kamercentrale Haar lem werd in de' plaats van den heer mr. J. B. Bomans, die zich niet meer herkies baar stelde tot voorzitter gekozen de heer mr. dr. P. J. Witteman te Bloemendaal. R. K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. De R. K. Kamercentrale Leiden kwam Zaterdagmiddag te 1 uur in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. Bader, opende de bijeenkomst met den Christelijken groet en verwelkomde de afgevaardigden en de aanwezige Kamerleden, de heeren A. J. Loerakker, Kampschöer en M. P. van der Weijden. Van dit laatste Kamerlid hoopte spr., dat hij geen eenzijdige afgevaardigde zou wor den, is hij gekozen als oppositie-landbou- were ndidaat. D< verkiezingen zijn voorbij; we zijn niet Teden, maar toch mogen we dank baar dat, ondanks de ongunstige tij den voor de regeerende partijen, het aan tal afgevaardigden 28 werd. Spr. herinnerde aan den Kaderdag te Amersfoort. Het Partijbestuur heeft opge dragen „kernen" te vormen, aan welke op dracht is voldaan. Niemand weet hoe deze kernen zich zullen ontwikkelen, maar on der de uitstekende leiding van het Partij bestuur, zullen deze kernen tot zegen der Staatspartij strekken. Het Tweede Kamerlid, de heer M. P. v. d. Weijden beantwoordde de toespraak van den voorzitter. Een eenzijdig op de spits drijven van bepaalde groepsbelangen, keurt ook spr. af. De secretaris, de heer A. C. van Berkel, las de notulen, welke werden goedgekeurd. Daarna las de secretaris het jaarverslag, waarin herdacht werd het overleden Ka merlid, de heer A. C. A. van Vuur en. Het aantal leden bedroeg 25.869. Vermeld werd, dat drie lustra geleden de Kieskring 11.270 leden telde. Thans bedraagt het aantal af- deelingen 50, drie lustra geleden was dit aantal 46. De penningsmeestr, de heer Th. Houdijk trit Boskoop, bracht financieel verslag uit. De rekening sloot aan inkomsten en uit gaven op 1963.66; batig saldo f 254.32. Aan secretaris en penningmeester werd dank gebracht voor hun verslagen. Het bestuur stelde voor de volgende ver gadering te houden in Gouda. Hiertoe werd besloten. Een voorstel om volgende week in Hil- ligersberg te vergaderen werd verworpen, evenals een voorstel om steeds in Leiden te vergaderen. Bij de rondvraag zeide de heer Rooymans uit Waddinxveen, dezen zomer een bezoek te hebben gebracht aan het graf van Mgr. Nolens. Alle graven op het kerkhof waren versierd met bloemen, maar het graf van Mgr. Nolens zeg er verlaten uit. Het viel spr. erg tegen, dat er zoo slecht voor het graf gezorgd werd. De voorz. zeide bespre king op den Partijraad toe. De heer Knaapen vroeg, waarom in Voor burg geen kern moest worden opgericht. De voorzitter wist dit ook niet. Het be stuur had zich afgevraagd, of de opdracht om een kern te vormen in beoaalde afdee- lingen- 'n blaam of een eer was voor de be treffende afdeeling! Spr. zou het toejuichen als zoo spoedig mogelijk in iedere gemeente een kern werd opgericht. Aan deze kernen, die direct voeling hou- dtn met het Partijbestuur, is een groote taak weggelegd. De heeren Knaapen (Voorburg) en Dee- renberg (Schoonhoven) maakten aanmer king op de afvaardiging naar den Kader dag te Amersfoort. De voorz. beantwoordde de gemaakte opmerkingen. Aan de orde was daarna de verkiezing van 13 bestuursleden. De uitslag van de stemming was als volgt: C. G. J. Alkemade, Noordwijk 39, H. Ba der. Sassenheim 185, H. E. J. Bank, Hoog- made 160, A. C. van Berkel, Wassenaar 234, J. L. H. Boeren, Alphen a. d. Rijn 118, Mr. E. J. M. H. Bolsius, Leiden 200, J. P. van Breukelen, Woerden 203, A. H. A. Burcksen. Warmond 27, H. L. van Delft, Warmond 34, F. C. J. v. d. Eerden, Lisse 78. M. A.* Engelhard, Gouda 52, P. Heems kerk, Leiden 123, Th. A. Houdijk, Boskoop 229, A. Kasbergen, Oudewater 24, J. Kor- tekaas, Lisse 202, H. Langenveld, Noordwij- kerhout 16, J. C. J. v. d. Leeuw, Pijnacker 168, B. N. Loerakker, Hillegom 130, H. Lom- bert, Leiden 76, A. P. W. v. d. Lugt, Hille- gersberg 63. A. C. Meijer, Noordwijk 81. H. J. van Mil, Zoeterwoude 146, G. J. M. J. Molkenboer. Leiden 19, H. H. v. d. Plas Wassenaar 15. H. P. v. d. Poel, Riipwetering 85, Th. H. Raaphorst, Veur 25, H. Spruijt, DE KOSTEN DER AARDAPPEL STEUNREGELING. Lagere prys voor groote gezinnen en werkloozen? Op vragen van den heer Bakker betref fende de steunregeling ten behoeve van verbouwers van consumptie-aardappelen en betreffende het neemn van maatregelen van regeeringswege tot beschikbaarstelling van aardappelen tegen lagen prijs ten be hoeve van groote en behoeftige gezinnen, alsmede voor werkloozen en arbeiders, te werk gesteld bij de werkverschaffing, heeft minister Verschuur geantwoord: Bij de vaststelling van de steunregeling ten behoeve van verbouwers van aardappe len (oogst 1933) heeft de gedachte voorge zeten, daarmede eenerzijds de belangen van den teler zooveel mogelijk te dienen, ander zijds den consument niet te zwaar te be lasten. Deze opzet en een soepele toepas sing der regeling zullen, naar de minister meent, ontevredenheid voorkomen. Een steunregeling voor een product als aardappelen zal ,in verband met het mas saal verbruik daarvan en in verband met met het groote aantal aardappelverbouwers, steeds een uitgebreide controle vragen met de daaruit noodwendig voortvloeiende kos ten. Inmiddels wordt gestreefd den con- Reeuwijk 28, W. G. de Vroom, Bleiswijk 23, G. A. M. Weck, Gouda 209. Gekozen zijn de heeren: Bader, Bank, v. Berkel, Boeren, mr. Bolsius, v. Breukelen, Heemskerk, Houdijk, Kortekaas, v. d. Leeuw, B. Loerakker, Van Mil en Weck. (De aftredenden herkozen, drie vacatures aangevuld). Tot voorzitter werd gekozen de heer H. Bader met 164 stemmen; op mr. Bolsius werden 76 stemmen uitgebracht. Tot secretaris werd met alg. stemmen gekozen de heer A. C. van Berkel. Tot lid van het Bestuur der R. K. Staats partij werd aangewezen de h'eer H. Bader, tot zijn plaatsvervanger dé heer A. C. van Berkel. Aan de orde was daarna de afvaardiging naar de Partijraad. Het bestuur adviseerde de kiezers 1 land bouwer, 1 tuinbouwer, 1 middenstander, 2 werknemers en 2 vrije zetels. De heer Togni vroeg, of het niet moge lijk was, dat de candidaat van tien leden van de Kiesvereeniging te Ter Aai- alsnog op de Candidatenlijst voor de Partijraads afvaardiging kan worden gesteld. De voorz. antwoordde ,dat hij de gang van zaken in Ter Aar betreurde, waardoor de kiezers oneer is aangedaan. Afwijking van het reglement is evenwel niet mogelijk. Nog werd besloten, op voorstel van Hil- legersberg, dat candidaten, niet gekozen voor een der omschreven plaatsen, niet kiesbaar voor de vrije zetel waren. De uitslag der stemming was: Landbouw: C. W. De Jong, Zoeterwoude (193 st.). A. J. Verkley, Sassenheim (40 st.). Gekozen werd de heer De Jong. Tuinbouw: L. J. v. d. Bosch, Bleiswijk (71 st.). Th. A. Houdijk, Boskoop (90 st.), J. Kortekaas, Lisse (60 st.). C. J. Ruigrok, Noord wij kerhout (9 st.). Gekozen werd de heer Th. A. Houdijk. Middenstand: H. E. J. Bank, Hoogmade (87 st.). A. C. A. Deerenberg, Schoonho ven (91 st.). W. Hölscher, Roelofarends- veen (24 st.). G. J. M. J. Molkenboer, Lei den (33 st.), H. L. J. Tobé, Leiden (J st.). Gekozen werd de heer Deerenberg. De voorzitter dankte den heer Bank voor zijn arbeid als afgevaardigde. Werknemers: P. Heemskerk, Leiden (79 st.). B. N. Loerakker, Hillegom (93 st.). H. Lombert, Leiden (11 st). W. J. Middel - weerd, Gouda (122 st.). N. v. d. Zwaan, Sassenheim (141 st.). Gekozen werden de heeren Van der Zwaan en Middelweerd. De voorzitter drukte zijn groot leedwe zen uit, dat de heer Heemskerk, die zich als afgevaardigde bizonder verdienstelijk had gemaakt niet meer herkozen was. Spr. dankte den heer Heemskerk voor al hetgeen hij in zijn functie als afgevaardigde, ver richt had. 1 Vrije zetels: G. Bulten (Voorhout) (117), W. L. M. Daniels (Hillegersberg) (28), J. A. Donker (Gouda) (0)., J. J. van Duuren (Wassenaar) (40), F. C. J. v. d. Eerden (Lisse) (87), H. C. A. M. Schölvinck (Noot dorp) (208). Gekozen zijn de heeren Schölvinck en Bulten. Besloten werd de jaarlijksche contribu tie wederom vast te stellen op 10 ets. per lid. Intusschen was de tijd, dat de zaal be schikbaar was, verstreken, zoodat het slot van de vergadering in een stormige vaart werd afgewikkeld. Het voorstel van Gouda inzake de cumu latie van ambten ondersteund door een hetzelfde betoogend voorstel van Veur werd aangenomen. Leiden, bijgestaan door de afdeelingen Katwijk, Pijnacker en Voorburg, verklaar de zich tegen dit voorstel, omdat men het onjuist achtte, dat het geval-Feber werd genoemd. Met de algemeene strekking van het voorstel ging men wel accoord. Vliegensvlug kwam ook in bespreking de motie's Warmond en Gouda inzake de bestrijding van excessen op het gebied van watersport. Het lid der Tweede Kamer, de heer Kampschöer, gaf eenige toelichting. De heer Burcksen uit Warmond drong met kracht erop aan, dat de gemeentebe sturen in hun verordeningen, gesteund zullen worden door een Rijkswet. De motie werd zonder stemming aange nomen. Nadat ook het derde nog aanwezige Tweede Kamerlid, de heer Loerakker, nog even tijd had gevonden de vergadering toe te spreken en te bedanken voor het in hem gestelde vertrouwen, werd de bijeen komst hals-over-kop gesloten. troledienst zoo efficient mogelijk te doen zijn. De verhouding tusschen productie- en consumptieprijs is in hopge mate afhanke lijk van het heerschend distributiestelsel, waarbij de eischen van de consumenten een voornamen factor vormen. De onder havige regeling heeft niet ten doel ten deze regelend op te treden. Overeenkomstig den opzet der regeling kunnen des noods maatregelen worden ge nomen om de voor consumptie-aardappelen gestelde maten te vergrooten. Het vraagstuk van de beschikbaarstelling tegen lagen prijs van aardappelen ten be hoeve van groote en behoeftige gezinnen alsmede voor werkloozen en arbeiders, bij de werkverschaffing te werk gesteld, heeft de aandacht der regeering. BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN IN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Vereeniging van burge meesters en secretarissen in Zuid-Holland hield Zaterdag in Tivoli te Rotterdam haar j aarvergadering. De voorzitter mr. P. Droogleever For- tuyn, burgemeester van Rotterdam, zei in zijn openingrede, dat vele gemeenten in moeilijkheden verkeeren door het feit, dat liet ryk haar in dezen zwaren tijd maatre gelen oplegt die hopelijk slechts van tyde- lijken aard zijn. Lands- en stadsbestuur moeten schouder aan schouder staan om de moeilijkheden te boven te komen. Het zou echter een niet te aanvaarden gedachte zijn, dat enkele gemeenten volslagen af hankelijk van het rijk zouden blijven. Moge er na de crisis weer een tijd komen, dat de gemeentebesturen als voorheen zich op haar autonomie kunnen beroepen. De heer C. G. Roos, burgemeester van Lckkerkerk, hield een inleiding over crisis- werkloozenzorg voor het rijk en de ge meenten. Er zijn groepen van werkloozen en armlastigen, waar het rijk zich niets van aantrekt. In de kleinere plaatsen in de provincie is werk genoeg te vinden om de werkloozen te werk te stellen. Werkverschaffing is daar het middel. Voor de steden is dat mid del echter niet afdoende. Spr. concludeerde, dat op het gebied van de zorg voor crisiswerkloozen nauwere samenwerking tusschen rijk en gemeenten tot stand moet komen. De geheele volks gemeenschap moet de schadelijke gevolgen der crisiswerkloosheid dragen. Het tegenwoordige stelsel waarbij het rijk van 25 tot 75 pet. bijdraagt is onrecht vaardig. Het is een gevaar voor een ge zond gemeentelijk beleid dat enkel en uit sluitend als gevolg van crisiswerkloosheid met den dag een groote aantal gemeenten noodlijdend wordt. Ook voor het rijk is het geen aanbevelenswaardige politiek in een toenemend aantal gemeenten te moe ten komen tot bijna geheele betaling van de crisiswerkloosheidsuitgaven via de ge meentelijke noodlijdendheid. GOEDERENVERVOER NAAR DUITSCHLAND. 1 Heden geheel stopgezet; De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland heeft de ministers van Buitenland- sche Zaken en van Waterstaat telegrafisch er mede in kennis gesteld, dat het Neder landsche goederentransport naar Duitsch- land o.m. ook het meubeltransport, door de Duitsche autoriteiten volkomen is stopge zet. Van Duitsche zijde beroept men zich daarbij op de nieuwe regeling, welke 15 Augustus j.l. is gepubliceerd en welke eerst op 1 December in werking zal tre den. In Nederlandsche expediteurskringen heerscht groote ontstemming over deze be lemmering van Nederlandsche transporten naar Duitschland, te meer omdat de Neder landsche Regeering Duitsche transporton dernemers geen enkele belemmering in den weg legt. Het geheele goederenverkeer komt op de ze wijze in handen van Duitsche expedi teurs. De B.B.N. verzoekt aan den Minister van Buitenlandsche Zaken onmiddellijk te wil len ingrijpen, eventueel terstond maatre gelen te willen treffen, waardoor de Duit sche transportondernemingen in Nederland aan dezelfde beperkende bepalingen zullen worden onderworpen, als waaraan de Ne derlanders in Duitschland bloot staan. ONDERWIJS RAAD EN STEUN AAN WACHTGELDERS EN WERKLOOZE R. K. ONDER WIJZERS ESSEN) Voor enkele weken heeft het H. B. der St. Augustinusvereeniging voor R. K. On derwijzers (essen) in het Bisdom Haarlem een commisie ingesteld „tot Raad en Steun aan Wachtgelders en werklooze Collega's". Doel van deze commissie is: de belangen van collega's op wachtgeld of zonder be trekicing, zooveel in haar vermogen is, te behartigen. Alvorens met haar eigenlijke taak te kunnen beginnen, dient de Commissie c*; de hoogte te zijn van alle R. K. wachtgel ders en werklooze onderwijzers (essen) in het Bisdom Haarlem woonachtig, of vier ouders hier hun domicilie hebben. Zij verzoekt daarom allen, die de akte L. O. bezitten, en nog geen vaste H^stel- lin. hebben, zich vóór 10 October il- len opgeven aan de secretaresse der Com missie: mej. J. C. Bolland, Oosterpark 67, Amsterdam-Oost. Bedoeld worden: zoowel Religieuzen als Leeken, georganiseerden en ongeorgani seerden, hetzij opgeleid aan een Bijzon dere- of een Openbare Onder wijs-inrich ting; allen dus, die in 't bezit zijn van de akte, en óf geen betrekking hebben, óf een tijdelijke betrekking bekleeden, óf noodgedwongen een betrekking buiten het onderwijs hebben aanvaard. Opgave van naam, voornamen (voluit) ec. volledig adres is voldoende. Aangezien het zou kunnen vooi- d it werklooze collega's niet in staat zijn een abonnement op een dagblad te b len, doet de Commissie een dringend be roep op allen, die bekend zijn met werk looze onderwijzers (essen), dezen mededee- ling te doen van hetgeen hierboven wordt vex zocht. Voor 't verkrijgen der namen van wacht- geders en van hen, die wellicht binnen kort op wachtgeld kunnen komen, zal de Commissie zich via haar correspondenten tot de heeren Hoofden van Scholen wen den. Dus: de opgaven der R. K. werklooze collega's worden spoedig, rechtstreeks en uitsluitend verwacht aan het adres der si cretaresse. Namens de Commissie: J. TH. KLOOSTERMAN, Haarlem, voorzitter. J. C. BOLLAND, secretaresse, Oosterpark 67, Amsterdam-Oost. LEIDEN. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken w>rdt van Maandag 2 tot en met D i n s da g 3 October a.s. waargeno men door de Apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, telé. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telei. 85. Van Woensdag 4 tot en met Zondag 8 Oct. neemt waar apotheek M. Boelwij t, Vischmarkt 8, tele foon 552. SPORT BOKSEN YOUNG STRIBBLINC, VERMINKT. Eind aan zijn loopbaan. Naar uit Macon in den staat Georgia ge meld wordt, heeft de bakende bokser Young Stribbling een ernstig motoronge val gehad, waardoor hij voor zijn leven verminkt werd. Stribbling's motorrijwiel kwam in botsing met een auto, met het gevolg, dat de bokser zwaar gewond werd. Overbrenging naar het ziekenhuis bleek noodzakelijk, waar hem de linkervoet moest worden afgezet. Bovendien heeft hij ernstige verwondingen aan het bekken op- gel o open. Zijn toestand is ernstig. Dit ernstige ongeval beteekent wei het einde van een glorieuze boksersloopbaan. LAND- EN TUINBOUW EEN EN ANDER OVER DE BLOEMBOLLENSANEERING. De registratie der bedrijven, één van de eerste maatregelen, die zijn getroffen in verband met de saneering van het bloem- bollenbedrijf, heeft resultaten opgeleverd, die menigeen eenigszins verbaasd zullen doen staan. Deze resultaten, die nu voor publicatie zijn „vrijgegeven", wijken, wat het totaal aantal Rjjnl. Roeden betreft, weliswaar niet veel af van de schattingen, die daarover vroeger reeds zijn gedaan, maar de onderlinge verhouding der diver se gewassen en in het bijzonder de ver houding tusschen vroeger en late tulpen zullen ver afwijken van de verhouding, waarop menigeen en wij bekennen, schrijft het „Weekbl. v. Bloembollencul tuur" ook wij dit zou hebben gesteld. De totaaluitkomsten der registratie vol gen hieronder: Met hyacinthen beplant 728.821 R.R. Met vroege tulpen beplant 1.998.476 R.R. Met late tulpen beplant 2.026.436 R.R. Met narcissen beplant 1.485.860 R.R. Met bijgoed beplant 1.073.8884 R.R. Totaal bloembollen beplant 7.213.477 R.R. Dit is dus 10.300 H.A. ongeveer; wij wij zen er volledigheidshalve op, dat het laat ste Verslag over den Landbouw (over 1931!) de totaal met bloembollen beplan te oppervlakte schatte op 9.938 H.A. De verdeeling over de provincies is ons nog niet bekend; ook deze zal echter spoedig genoeg bekend gemaakt worden. Geble ken is, dat er ongeveer door 17.000 bedrij ven in Nederland bloembollen worden ge kweekt. Voor bijgoed was in vroegere schattin gen een veel kleinere oppervlakte gere kend; ook de met hyacinthen beplante oppervlakte werd toen wat lager gesteld. Overigens geeft afgezien van de onder linge verhouding der tulpen de telling geen erg verrassende resultaten.. Hiermede is dus een deel van vroeger geuite wenschen naar een betrouwbaar overzicht der beplante oppervlakte in ver vulling gegaan. Wij wijzen er echter op, dat men bij het trekken van conclusies voor de toekomst hiermede zeer voorzich tig moet zijn; er zijn nog zooveel onbeken de factoren, zooals bijv. het verloop van de i handel. Wil men werkelijk iets, waar op men zich eenigszins kan baseeren, dan zouden ook die factoren statistisch vast gelegd moeten zijn; en evenals het over zicht der beplante oppervlakte, op een zeer vroeg tijdstip. In elk geval houde men dit najaar zijn plantboek goed bij, opdat een event nieuwe telling voorspoedig kan verloopen Een groot deel dezer oppervlakte zal volgend jaar niet meer met bloembollen beplant zijn. Een groote moeilijkheid is echter, wat men dan wel met het openge- komen land moet doen. Andere tuinbouw producten telen kan men zich wel uit het hoofd zetten; de cultuur ook daarvan is verliesgevend. Met het weidebedrijf is het evenzoo gesteld. De eenigste mogelijkheid is de verbouw van voedergewassn als tar we, rogge, have ed.d. Maar de wereld markt hiervan is slecht, zoodat men er in Nederland een „gesloten" bedrijf van maakt, met hulp der overheid. Het probleem is dus niet zoo gemakkelijk op te lossen en hangt nauw samen met de door de Regeering te volgen algemeene economische politiek. Het vraagstuk zij, voor de bloembollenstreek, echter in de aandacht der bevoegde instanties aanbeve len. De laatste inleveringen worden aange kondigd. Zware offers zijn door de inleve ringen gebracht door alle kweekers zon der uitzondering, in de hoop, dat deze een verbetering van den toestand in het be drijf tot gevolg zullen hebben. De oorspronkelijke opzet was, dat deze offers over enkele jaren zouden worden verdeeld door een van Regeeringswege te verstrekken crediet. Van dit crediet is echter niets gekomen, ondanks de van alle zijden op de Regeering uitgeoefende aan drang. Het is te hopen, dat, wanneer straks de „misschattingen" betaald zullen zijn, en blijkt, dat het hiervoor benoodigde bedrag erg meevalt, opnieuw deze kwestie aan de orde wordt gesteld, omdat voor vele reeds zwakke bedrijven en bedrijfjes de offers voor het „gezond maken" te zwaar zijn, om in één jaar te dragen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2