24ste Jaargang ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TOCH NOG EEN VERRASSING TE LEIPZIG. VOORNAAMSTE NIEUWS. No. 7624 D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2-50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 D GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gtwone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Een gewaarschuwd man Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Maar dan schijnen onder ons, Katholie ken, toch nog velen niet gewaarschuwd te zijn voor stelsels als het fascisme en het nationaal-socialisme, waaraan eigen is een onchristelijke overdrijving van het „natio nale" begrip, van „nationale gevoelens". Of: zij hebben de gegeven waarschu wing niet willen verstaan! Er zijn n.l. nog velen, die klaarblijkelijk de dwaling, welke feitelijk aan deze stelsels ten grondslag ligt, niet doorzien. Daarvan kunnen voorbeelden gegeven worden. Zoo hadden wij b.v. in een verslag van de R.K. Werkgeversvereeniging, waar de gelegenheid zich daarvoor opdrong, (men zie een bericht elders in dit nummer) stellig verwacht een directe of zijdeling- sche verwijzing naar de gevaren van de hier bedoelde staatkundige stelsels, samen gaande met een herinnering aan de waar heid, dezer dag&n door.... prof. Veraart kernachtig aangeduid, ni. dat het nooit méér de tijd is dan nu voor een staatkun dige eenheid der Katholieken. Dit wil len wij hier slechts even terloops op merken. Wjj willen het nog eens klaar zeggen: fascisme en nationaal-socialisme hebben gemeen een overschatting van de macht van den Staat een overschatting, welke zoo ver gaat, dat zij veel op aanbidding van staatsalmacht gelijkt Het fascisme en het nationaal-socialisme wijzen geen andere bron van het gezag aan dan de macht En dat is voor ons, Katholieken, het principieele bezwaar; dat maakt voor ons de genoemde stelsels principieel onaanvaardbaar. In een politieke rede, gisteren te 'sGra- venhage gehouden, wees prof. mr. Aalberse in een enkel voorbeeld op het practisch het dictatoriaat beteekent: Wanneer b.v. de omzetbelasting was gekomen onder een dictator, dan zou deze door diens handteekening onge wijzigd, volgens het ontwerp-de Geer zijn ingevoerd. Wat zou de midden stand gezegd hebben? Het is merkwaardig, hoe zoowel in het Italiaansche als in het Duitsche stelsel een groote minachting voor het volk in zijn geheel spreekt: „Het volk is er om geregeerd te worden". In dit verband vestigen wij hier ook gaarne de aandacht op een kruis kopje in de „Maasbode" van gisteravond. Vaderlandsliefde is burgerdeugd en -plicht. Maar wat men onder „nationa lisme" begrijpt is de overdrijving van het nationaal gevoel, een overdrijving, die monsterachtige afmetingen kan aannemen. „De Trom", het officieel orgaan van het Nationaal Jongeren Verbond, dat ook in katholieke kringen van alle smetten vrij werd geacht, doet aan die overdrijving niettemin braaf mede. Het poneert niet meer of minder dan de stelling, dat iedere natie zichzelf tot wet is en diensvolgens „nationale" op vattingen door andere volken dienen te worden geëerbiedigd. Afgezien blijkbaar van de vraag of er nog zoo iets is als een algemeen, universeel „internationaal" mag men niet meer zegen geldende zedewet. De overweging b.v. der „m oge- 1 ij k h e i d, dat de huidige Duitsche regeering volkomen overeen komt met het nationale ideaal van dat Volk" dient aan alle buitenlandsche critiek het zwijgen op te leggen. Wie zich zulke critiek toch zou ver- oorlooven, zich plaatsende op de ba sis der voor alle naties gelijkelijk van kracht zijnde zedelijke beginselen, wordt door de „Trom"-redactie als een „democraat", een „pacifist" of „inter nationalist nagewezen. De „nationale" overdrijving ligt op dit alles duimen dik. De Katholieken moeten voor stelsels al3 het fascisme en nationaal-socialisme even zeer gewaarschuwd zijn als voor Marxisme en liberalisme. VAN DER LUBBE BEKENT DE BRANDSTICHTING IN HET RIJKSDAGGEBOUW. NOTA-WISSELING TUSSCHEN BERLIJN EN MOSKOU. Vrijdagmiddag even voor de sluiting van de zitting toen het getuigenverhoor geslo ten was verklaard, heeft zich te Leipzig in het Rijksdagbrandproces nog een ver rassing voorgedaan. De journalisten hadden in het vooruit zicht op eenige dagen vacantie reeds gere kend op een vroege sluiting, toen de pre sident nog de eigenlijke brandstichting in het Rijksdaggebouw, waarover tot nu toe nog geen woord gesproken is, ter tafel bracht. De president verzocht Van der Lubbe openhartig te vertellen, hoe hij den brand heeft aangestoken. Van der Lubbe zwijgt en houdt het hoofd gebogen. Er ontspint zich dan een spel van vragen en antwoorden tusschen den pre sident en Van der Lubbe, waarbij de ver dachte of wel geen antwoord geeft, of zich zelf tegenspreekt. Ten slotte stelt de pre sident dan de vraag, of Van der Lubbe be kent het Rijksdaggebouw in brand te heb ben gestoken, waarop Van der Lubbe be vestigend antwoordt. President: Wanneer hebt ge het besluit daartoe genomen? Van der Lubbe: Dat kan ik niet zeggen. De president: U moet ons nu eindelijk eens vertellen, hoe alles gegaan is. Als een verdachte weigert te spreken, dan blijft mij niets anders over, dan dienovereenkomstig mijn maatregelen te nemen. De president onderbreekt dan de zitting een wijle; er worden twee groote borden opgesteld met schetsen van het Rijksdag gebouw. Na de pauze geeft de president aan de hand van verdachte's mededeelingen gedurende het vooronderzoek den weg aan, dien Van der Lubbe heeft genomen. Met een langen stok geeft een ambtenaar tel kens op de kaart de punten aan, welke de president bespreekt. Ge zijt dus, aldus de president tot Van der Lubbe, nadat u tegen negen uur bij den Rijksdag waart aangekomen, rechts van den grooten uitgang, langs den buitenkant naar boven geklauterd en na over de ba lustrade geklommen te zijn, kwaamt ge op het balkon voor het eerste raam van de restauratie-kamer. De president gee^t dan verder een uitvoerige beschrijving van den zoogenaamden brandweg, d.wjL van den weg, dien Van der Lubbe door het Rijks daggebouw gevolgd heeft. De president besluit met de woorden: „U hebt aan het eind van uw verhoor me degedeeld, dat ge gelooft voor het volvoe ren van de geheele brandstichting 15 20 minuten gebruikt te hebben. De proeven, die daarop genomen werden hebben uitge wezen, dat het mogelijk is in dezen tijd den vereischten weg af te leggen en de brand stichting uit te voeren. Hierop zou ik den verdachte thans met nadruk willen wijzen. Hij heeft deze uiteenzettingen gevolgd en heeft de juistheid daarvan bevestigd". De zitting wordt daarna verdaagd tot Woens dagmorgen om halftien. HET JOURNALISTENCONFLICT MET MOSKOU. Scherpe nota der Duitsche regeering. In verband met de uitwijzing der Duit sche persvertegenwoordigers te Moskou uit de sovjet-unie, waartegen deze journalis ten en ook de Duitsche zaakgelastigde te Moskou onmiddellijk geprotesteerd heb ben, heeft het Duitsche rijksministerie van buitenlandsche zaken de nota doen toeko men aan de ambassade van de unie van socialistische sovjet-republieken te Berlijn. Hierin wordt o.m. gezegd: Sedert maanden heeft de berichtgeving van de vertegenwoordigers der sovjetpers tot groote ergernis aanleiding gegeven. De berichtgeving, in het bijzonder die van de officieele en officieuse persvertegenwoor digers, mist niet alleen de te verwachten gebruikelijke correctheid, doch was steeds zeer tendentieus en bevatte voortdurend scherpe aanvallen op het Duitsche volk en de Duitsche regeering. Herhaaldelijk is de sovjetregeering op het onhoudbare van dezen toestand op merkzaam gemaakt en is haar ingrijpen verzocht, zonder dat eenig resultaat was te merken. Niettemin ondergingen de sovjet-Russi sche persvertegenwoordigers in Duitsch- land geen enkele discrimineerende behan deling. Wanneer in den laatsten tijd pers vertegenwoordigers onaangename bejege ningen ondervonden, moet men niet ver geten, dat de tendenz van hun berichtge ving had geleid tot groote verontwaardi ging bij de openbare meening in Duitsch- land, die van deze berichtgeving kennis kreeg doorde voortdurende radio-uitzen dingen in de Duitsche taal uit de sovjet unie. Anderzijds moet geconstateerd worden, dat de te Moskou wonende Duitsche pers vertegenwoordigers tijdelijk zelfs niet zon der bijzondere toestemming van de sovjet autoriteiten Moskou mochten verlaten. Hun berichtgeving was onderworpen aan een permanente controle. Geen enkel bewijs van tendentieuse berichtgeving dezer Duit sche journalisten kan gegeven worden. De grondslag om door een zakelijke berichtge ving de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen te dienen, is door de Duitsche persvertegenwoordigers steeds in acht genomen, door de Russische pers-^ vertegenwoordigers te Berlijn bijna altijd aangetast. Op grond hiervan kan het rijksministerie van buitenlandsche zaken de juistheid van den door de sovjetregeering getroffen maatregel niet erkennen. De represaille tegen de Duitsche journalisten te Moskou vindt geen rechtvaardiging in een voorval, waarvoor de Berlijnsche sovjet-correspon denten zelf de verantwoordelijkheid dra gen. De uitwijzing der Duitsche journalis ten uit de sovjet-unie is ook uit journalis- tiek-politiek oogpunt onbegrijpelijk en is een zware beproeving voor de vriendschap pelijke verhouding tusschen de beide lan den, waarvoor de sovjet-regeering alleen verantwoordelijk is. BINNENLAND ALGEMEENE R.K. WERKGEVERS VEREENIGING. Vergadering van het Dagelijksch Bestuur. Op 21 September LL kwam het Dage lijksch Bestuur der Algemeene R.-K. Werkgevers Vedeeniging onder voorzitter schap van mr. M. P. L. Steenberghe te 's-Gravenhage bijeen. De vergadering hield zich in de eerste plaats bezig met den inhoud van de Troon rede en de Millioenennota. Besloten werd in overleg te treden met de drie andere R.-K. sociale organisaties, teneinde een gemeenschappelijk standpunt omtrent de economische politiek te formuleeren, en daarvoor ten spoedigste een bespreking met de R.-K. Kamerfractie aan te vragen. Naar aanleiding van 'n krantenbericht waarin vermeld stond, dat de diocesane commissie van samenwerking in Limburg tot de conclusie is gekomen, dat het lid maatschap van de R.K. Standsorganisaties onver eenigbaar is met dat van nationaal- socialistische of fascistische vereenigingen of groepeeringen, nam het bestuur het na volgende standpunt in. Afgescheiden van de vraag, of het be richt in den vorm, waarin het gepubli ceerd werd, de juiste meening der betrok ken diocesane commissie weergeeft, moet worden opgemerkt, dat het buiten de be voegdheid van een diocesane organisatie ligt zelfstandig over een dergelijk alge meen vraagstuk een oordeel in het open baar uit te spreken. Wat de zaak zelf betreft, werd vastge steld, dat de eischen voor het lidmaatschap der A. R. K. W. V. zijn neergelegd in de statuten der vereeniging. Daarin wordt geen enkele voorwaarde gesteld omtrent de aansluiting, of het verbod van aansluiting der individueele leden bij een bepaalde politieke partij of groepeering. De A. R. K. W. V. als zoodanig staat onafhankelijk van eenige politieke partij en bemoeit zich dan ook niet met politie ke partijvorming of verkiezingsactie. De zeer gewaardeerde goede verstandhouding met de R.-K. Staatsparty is hiermede al lerminst in strijd. Het bestuur besloot ook in de toekomst onvoorwaardelijk het steeds ingenomen standpunt te handhaven. (Dat „onvoorwaardelijk" is beslist te sterk, 't Zou dwaas en meer dan dwaas zijn, indien een R.-K. sociale vereeniging zou toelaten, dat haar leden lid zijn van een publieke organisatie, welker bestaan en actie in strijd is met de rechten en be langen van Kerk en Godsdienst! Red. „L. Crt."). Naar aanleiding van de door de Twee de Kamer aangenomen wet op de Omzet belasting werd besloten gegevens te ver zamelen omtrent grondstoffen der indus trieën, die by Algemeenen Maatregel van Bestuur in de tabel der vrijstellingen die nen te worden opgenomen. De verwachting werd uitgesproken, dat Zijn Exc. de Minister van Financiën be doelde vrijstellingen op zeer ruime schaal zal toestaan, omdat de administratieve rompslomp verbonden aan het inzenden bij den inspecteur der accijnzen van een dubbel der bestelorders voor grondstof fen en het registreeren en controleeren dezer gegevens tot een enorme uitbreiding van het ambtenarencorps zal moeten lei den. Verder zal er bij de Regeering op wor den aangedrongen maatregelen te nemen teninde te voorkomen, dat in afwachting van de invoering der wet abnormale hoe veelheden belaste goederen worden inge voerd en de positie van de Nederlandsche zwaard. Het ontwerp Indische Tariefwet zal naar het oordeel der vergadering er toe leiden, dat aan den export vanuit de Wes- tersche landen opnieuw een zware slag zal worden toegebracht, doordat het hoo- ge waarderecht den voorsprong der goed- koopere Japansche goederen belangrijk zal vergrooten. Van alle zijden komen bij het be stuur gedetailleerde klachten binnen over de verscherpte Duitsche concurrentie door middel van allerlei soorten gedeprecieer- de Marken. Herhaaldelijk is het Ministe rie van Economische Zaken op dezen met den dag onrustbarender wordenden toe stand opmerkzaam gemaakt. Betreurd werd, dat de Regeering tot nu toe van haar bevoegdheden neergelegd in de Clearingwet en de Crisisinvoerwet geen gebruik heeft gemaakt om aan deze dum ping-politiek radicaal een einde te ma ken. Als lid der Commissie van Advies Lz. de Bedrijfsradenwet werd aangewezen dr. L. G. Kortenhorst. ROME-REIS VAN DEN R. K. VROUWEN BOND. De Rome-Reis, georganiseerd door den R. K. Vrouwenbond in Nederland, waar van reeds eerder is melding gemaakt, zal plaats hebben in de Goede Week van 1934. Het hoofddoel der reis is natuurlijk: het verdienen der jubileum-aflaat in de Basi lieken: St. Pieter, SL Paulus buiten de Muren, Maria Maggiore en St. Jan van Lateranen; doch tevens kunnen zij, die in dezen tijd mee ter bedevaart gaan, de ker kelijke plechtigheden van Witte Donder dag, Goede Vrijdag, Paasch-Zaterdag en Paschen in vollen luister meemaken. Daarnaast staan op het program mooie autotochten, bezoeken aan de H. Trap, Forum Romanum, Colliseum, Pincio, Pantheon, Engelenburcht, enz. enz. en een audiëntie by Z.H. den Paus. Tevens kunnen degenen, die hierin be lang stellen, de openingsvergadering mee maken van het congres der Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden, dat in de Paaschweek zal gehouden worden en waar van de officieele opening plaats lieeft op Paasch-Maandag. Dit samenkomen van af gevaardigden van 56 bonden uit 28 lan den, in tegenwoordigheid van Zijne Emi nentie Kardinaal Dolci, den Protector der Internationale Unie en onder leiding van het Bestuur der Unie, waarvan Mevrouw F. Steenberghe-Engeringh de voorzitster, Mejuffrouw M. Romme de secretaresse- penningmees ter esse en Monseigneur Dr. J. H. E. J. Hoogveld de Geestelijk Adviseur is, zal veler belangstelling inboezemen. Na dere berichten over dit congres zullen ter gelegener tijd worden geplaatst. Wie deze openingsvergadering wenscht mee te maken, geve hiervan tegelijk met de opgave van de reis, kennis aan het Cen traal Bureau van R. K. Vrouwenbonden te Utrecht, dat voor de toezending van een entreek aart zal zorg dragen. De duur der reis is 10 of 11 dagen. Ver trek Maandag of Dinsdag in de Goede Week. De geheele reis staat onder de zeer bekwame leiding van een reisbureau. Ten spoedigste wordt het geheele pro gramma der reis bekend gemaakt. Al de genen, die voor zich of voor familie en kennissen een programma of prijsopgave wenschen te ontvangen, kunnen dit be- richUn aan het Centraal Bureau van R. K. Vrouwenbonden, Mariaplaats 33bis, Utrecht waar tevens deelnemers(sters) zich voor de reéa kunnen laten inschrijven. Bij de opgave storte men 25.inschrijvingsgeld, in mhftdering op de reiskosten. Chr. Bak, Directrice Centraal Bureau van R. K. Vrouwenbonden. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. BUITENLAND. Van der Lubbe bekent den brand in het Rijksdaggebouw te hebben gesticht. (1ste blad). De Nederlandsche resolutie bij den Vol kenbond insake het Jodenvraagstuk. (3de blad). Een Ontwapeningscompromis bereikt? (3de blad). BINNENLAND. Moordaanslag te Amsterdam. De dader gearresteerd. (Gem. Ber. 2de blad en Laat ste Ber.), ONZE WINKELWEEK-PRIJSVRAAG DE UITSLAG Dagen lang zijn de oplossingen binnen gestroomd op onze winkelweekprijsvraag, die zich blijkens de berg inzendingen, wel in de algemeene belangstelling heeft mo gen verheugen. Honderden zijn er aan 't zoeken ge slagen naar den slagzin, die op listige wijze in het versje „Nederlandsche Week" ver borgen was. Enhet mag misschien eenige moeite hebben gekost, maar te vinden was de slagzin tenslotte en de honderden lezeres sen en lezers bijna duizend zonden de oplossing in hebben dan ook haast allen de juiste oplossing gevonden. Deze was onze bekende slagzin: De Leidschc Courant voor stad en land Wel schreven er velen schijnbaar wan- boffers in de wereld der prijsvragen dat zij hoopten, nu eens een prijsje te mogen winnen, maar er waren nu eenmaal maar 12 prijzen, toch al een behoorlijk aantal, en bij ongeveer 1000 inzenders moeten er nu eenmaal bijna duizend worden te leurgesteld. Dat is een onhebbelijkheid van prijsvragen en raadsels, een noodzakelijk kwaad, maar waarmede onze verstandige lezeressen en lezers natuurlijk van tevoren rekening hebben gehouden. Ook waren er, die hun oplossing in vers vorm inkleedden om een beetje in den stijl van Troubadour te blijven. Sommigen van hen maakten er een naamvers van door als beginletters der versregels de letters te nemen van den slagzin of van het woord Troubadour. Indien deze dichteressen en dichters geen prijs wonnen, spijt het ons natuurlijk werkelijk en wij brengen hun voor hun dichterlijke oplossing onzen hartelijken dank. De prijswinnaars tenslotte zyn: 1. Fototoestel: Mej. Rie Roeters, Lelie straat 8, Leiden. 2. Paar Voetbalschoenen: A. Gussenho ven, Groenhovenstraat 3, Leiden. 3. Klokje: M. v. d. Vlugt, Zandsloot, Voorhout. 4. Klokje: C. Beek, Rijndijk A 356, Ha- zerswoude. 5. Vulpenhouder: P. van Bezu, Nieuw- straat 5, Lisse. 6. Vulpenhouder: Clazina Verhaar, Oud- Ade E 34. 7. Vulpenhouder. M. van Lieshout, Bronckhorststraat 41a, Leiden. 8. Vulpotlood: G. Schretlen, St. Elisa beth Ziekenhuis, Leiden. 9. Vulpotlood: C. Paardekooper, Hooge- woerd 19, Leiden. 10. Vulpotlood: W. J. Schalkwijk, Nieuw- straat 103, Boskoop. 11. Roman: B. Resink, Valkenierslaan 7, Ginneken. 12. Roman. J. van Maren, Stompwijksche weg 166, Stompwijk. De prijzen kunnen a.s. Woensdag aan ons bureau worden afgehaald of worden nadien aan de winnaars toegezonden. VAKBEWEGING. Van de vakbonden, aangesloten tyj het R.-K. Werkliednverbond bedroeg op 1 Juli 1.1. het ledental 198.303 tegen 198,240 op 1 April of een toeneming van 63 leden. Zoo als reeds eerder werd medegedeeld liep van het Chr. Nat. Vakverbond het aantal leden in het 2e kwartaal 1933 terug met 310 en van het Ned. Verbond van Vak- vereenigingen met 4466.. Ook van de an dere Vakcentralen (Nat. Arbcids Secre tariaat en Ned. Vakcentrale) vertoont het ledental een dalende lijn.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1