NIEUW RAADHUIS TE KOUDEKERK VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HUIZE „BIJDORP" EN Z N NIEUWE BEWONERS Hedenmiddag te half drie is het „nieu we" Raadhuis van Koudekerk officieel in gebruik genomen. Als Raadhuis is het nieuw, maar het ge bouw is een vroegere buitenplaats, dat met zijn groote vertrekken en zolders een goede gelegenheid bood de gemeentelijke bureaux en de archieven te huisvesten. Beschrijving Raadhuis Het nieuwe Raadhuis behoefde, behalve den bouw van een kluis, verder inwendig geen ingrijpende veranderingen. De voorzijde van het gebouw is inge richt tot raadzaal en politie-kamer tevens wachtkamer. De achterzijde tot burge meesterskamer en secretarie. Inzonderheid deze beide vertrekken zijn prachtig gele gen aan den Rijn. Vooral vanaf de secre tarie heeft men een schitterend uitzicht op het altijd levendige water. Het Raadhuis ligt dan ook op een der schoonste punten van het dorp. De bovenwoning is toegankelijk ge maakt door het aanbrengen van een apar- ten zij-ingang. Het bovenhuis is behalve een kamer die tot bergplaats van mate riaal enz. gebruikt wordt beschikbaar voor den schoonmaker van het Raadhuis. Het geheele gebouw is voorzien van centrale verwarming, aangebracht door de Centrale Verwarmingsunie te Rotter dam. Het meubilair onderging geen verande ring tenzij een geringe aanvulling voor het meest benoodigde. De bij het Raadhuis behoorende garage is thans dienstbaar gemaakt tot berging van de brandspuit. Het mooie oude practische gebouw thans het Raadhuis van Koudekerk is zoowel om den aard als om de ligging een groote aanwinst voor onze gemeente en daarmede een prachtige gemeentebezitting. In de eerste Raadsvergadering, welke in „Huize Bijdorp" werd gehouden, heeft de Burgemeester een toespraak gehouden, waarin hij de geschiedenis van Koudekerk's „raadhuizen" heeft gereleveerd. Na de opening der vergadering sprak de voorzitter als volgt: REDE VAN DEN BURGEMEESTER. Mijne Heeren! Het oogenblik, waarnaar we lang heb ben uitgezien, is aangebroken, en ik wil beginnen met u allen namens het Gemeen tebestuur een hartelijk welkom toe te roe pen. Het is u bekend, dat de opening van ons nieuwe Raadhuis op eenvoudige wijze zou geschieden, en het is dan ook om die re den. dat ik afgezien heb van het zenden van uitnoodigingen. Het verheugt mij daar om te meer, dat tal van belangstellenden naar hier zijn gekomen, zoowel uit Koude kerk als van elders, om bij de opening te genwoordig te zijn. Het betrekken van een nieuw Raadhuis is voor iedere Gemeente een feit van bij zondere beteekenis. Niet alleen, omdat dat gene, waarnaar men verlangd heeft, d.i. betere en ruimere huisvesting, bereikt is, doch ook, omdat de vestiging in een nieuw Raadhuis een mijlpaal is in de historie van een Gemeente. Onwillekeurig wordt men eenigszins tragisch gestemd, wanneer men denkt aan het feit, dat in het zoo juist ver laten gebouw gedurende zoovele tientallen jaren door tal van Burgemeesters en le den van de Vroedschap gearbeid werd ter bevordering van den bloei der Gemeente, en dat de meesten dier werkers door den dood zijn neergeveld. Een mijlpaal dus, om dat men door het verlaten van het oude Huis der Gemeente een groot stuk historie afsluit. Ge zult zich kunnen voorstellen, dat mijn gedachten naar die historie zijn afge dwaald. en dat ik verheugd ben in de ge legenheid gesteld te zijn, om u daaruit iets te vertellen. De Raadsvergaderingen werden eertijds gehouden in het koffiehuis op den hoek van de Bruggestraat, dat thans geëxploiteerd wordt door de Familie de Bruin. We we ten, dat de Raadkamer in dat koffiehuis nog steeds aanwezig is. Het eigenaardige is, dat de Secretarie destijds gevestigd was in een van de vertrekken van het huis. waar we thans tegenwoordig zijn. Dit huis werd tusschen 1820 en 1830 gebouwd door den heer Samson, destijds Burgemeester van Koudekerk, en de vroegere Gemeente secretaris, de heer G. van Egmond, heeft in die kamer menig vel met sierlijke lette ren geschreven. Na den heer Safnson werd het huis be woond door mevrouw van Teutem, en ver volgens door de Weduwe van Burgemeester Cunaldus. Deze Burgemeester heeft zelf een huis bewoond bij de fabriek van den heer J. Oppelaar. Zijn weduwe heette Geertrui- da Aleida Groenia, en is in 1887 te 's-Gra- venhage overleden. Een zoon van haar, Co- radin Cunaldus, was kunstschilder en be woonde het z.g. „Fort" tegenover de fa briek van den heer Oppelaar, welk „Fort" destijds, d.i. in 1870, nog een mooie buiten plaats was. In het theehuis van mevrouw van Teutem. Mevrouw van Teutem liet vóór aan den weg een optrekje of tuinhuisje bouwen met een ingang aan de tuinzijde, welk op trekje bestemd was om thee te drinken. Dit tuinhuisje was van binnen fraai be werkt, en wanneer ik u zeg, dat dit tuin huisje later voor Secretarie werd inge richt, dan mogen we constateeren men denke slechts aan het plafond en den fraaien schouw in de voormalige Raad zaal! dat dit binnenwerk nog niet ge heel verdwenen is. Waar de nieuwe drankwet verbood, in herbergen Raadsvergaderingen te houden, werd de Raad genoodzaakt, naar een ande re vergaderlokaliteit om te zien, en men vond die in een verdieping, die geplaatst werd op de Secretarie. Uit practische overwegingen heeft men later de Secretarie boven, en de Raadka mer in het benedengedeelte gevestigd. U ziet, mijne Heeren, dat het voormalige Raadhuis en Bijdorp dus oorspronkelijk, evenals thans, aan één eigenaar hebben behoord. En nu iets over het heden. Ge weet, dat reeds lang werd uitgezien naar nieuwe behuizing. De Gemeente-administratie neemt steeds in omvang toe, en daarmede de papiermas sa. Het oud archief der Gemeente was niet bepaald veilig opgeborgen, en nog dezer dagen, in den verhuistijd, hebben we ons verwonderd over de geweldige hoeveelhe den papier, en over het groote aantal kas ten, dat de tweede verdieping van het voormalig theehuis van mevrouw van Teu tem heeft moeten herbergen. We prijzen ons gelukkig, dat we thans voor het oud archief een kluis hebben, zoodat althans dit brandvrij is opgeborgen. Met het bij het nieuwe Gemeentehuis staande koetshuis kregen we veel berg ruimte voor verschillende diensten, zoodat wy thans mogen zeggen, dat we in alle opzichten behoorlijk zijn gehuisvest. Tijdens de verbouwingswerkzaamheden is voor hen, die mochten hebben getwijfeld, wel afdoende gebleken, hoe solide het huis is opgetrokken, en het sprookje, dat dit onbewoonbaar is verklaard, zal wel voor goed tot de geschiedenis behooren. Dat we dit gebouw moesten betrekken op een tijdstip, dat de financiën der Ge meente, evenals die van iedere andere Ge meente, zorg baren, heeft natuurlijk ons enthousiasme eenigszins getemperd. Waar meerdere ruimte op de Secretarie niet lan ger gemist kon worden, moesten er evenwel maatregelen worden genomen. Echter is bij de inrichting en meubileering de uiterste soberheid betracht, zoodat u, naa ik hoop, straks bij de bezichtiging, aan het dage- lijksch Bestuur geen gebrek aan goede smaak zult willen verwijten. Ik zou te kort schieten in mijn plicht, in dien ik op dit oogenblik niet mijn erken- telijken dank betuigde aan de ambachts lieden voor de wijze, waarop zij hun werk verricht hebben, en aan het personeel der Gemeente, voor zoover daarbij betrokken, voor den steun aan het Gemeentebestuur verleend bij de verbouwing en de inrich ting van het gebouw. Persoonlijk dank ik allen voor de pret tige samenwerking, en in het bijzonder den heer Blij leven, die, behalve dat hij voor keurig werk zorgde, ons ook op andere wij ze steeds met daad en advies terzijde stond. Het doet mij leed, dat hij door ziekte, hier niet tegenwoordig kan zijn. Moge met de opening van het nieuwe Huis der Gemeente aanbreken een nieuw tijdperk van bloei, moge tegenover de toe name der normale gemeentelijke zorgen, staan een afname van de abnormale, die der bestrijding van de werkloosheid. Ik wensch den vroeden vaderen veel wijs heid en Hoogeren Zegen op hunne beslui ten, den Secretaris en zijn personeel ge zondheid en arbeidslust bij het verzorgen der administratie. En thans verklaar ik het Huis der Ge meente geopend. Hierna deelde de burgemeester mede, dat hij voor deze gelegenheid het geschil derd wapen der gemeente Koudekrk had laten vervaardigen, hetwelk hij thans aanbood met het verzoek dit wel te wil len aanvaarden. Rede weth. Slegtenhorst. Onder de verschillende zaken en wer ken, welke onder uw burgemeesterschap in onze gemeente zijn beharrdeld en tot stand gebracht, zal de aankoop, inrichting en ingebruikneming van het aloude „Bij dorp" en nu nieuwe Raadhuis voor u niet de minst aangename en aantrekkelijke zijn. 't Behoeft geen nader betoog, dat de laatste jaren de zaken, voortvloeiende uit breedere overheidsbemoeiing, zoodanig zijn vermeerderd, dat de ruimte in het oude Raadhuis reeds lang te wenschen overliet. Spr. wees daarop nog in bijzon derheden, dat door een deskundige werd beweerd, dat zelfs vanwege het archief, het gebouw overbelast was. Bij het verlaten van het oude Raadhuis gaan ongetwijfeld tal van herinneringen aan personen en zaken onzen geest voor bij en gedenken wij met groote waardee ring den gepresteerden arbeid van hen, die een ieder op zijn wijze, naar eed en plicht de belangen onzer gemeente hebben be handeld en behartigd. En met hun voor beeld voor oogen, treden wij het nieuwe in, om, onder beding van Gods hulp en bijstand, ook vanuit deze plaats zoo veel ruimer en mooier de belangen van ons geliefd Koudekerk te dienen. Spr feliciteerde op hartelijke wijze den burgemeester en richtte zich daarna tot zijn mederaadsleden. Verloochening van beginselen, aldus spr., mag van niemand worden gevraagd, maar persoonlijke wenschen, groepsbelan gen, partij-voordeelen moeten in deze dagen zeker op zij worden gezet. Laat ons hartelijk samenwerken, om ook vanuit deze plaats te helpen wat hulp behoeft en met vaste hand te leiden en te sturen tot groei en bloei onzer gemeente. Rede van den gemeente-se cretaris de heer E. Rollema. Het was een goede gedacht van een on zer ambtenaren, de gemeente bij gelegen heid van 't betrekken harer nieuwe resi dentie, een blijvend blijk van waardeering aan te bieden. Een gedachte, die ook bij al de anderen onmiddellijk bijval vond. U moge hieruit zien, mijnheer de voorzitter, de groote pa raatheid der gemeente-ambtenaren en hun eensgezindheid en als ik het zoo eens noemen mag hun communisme in de goe de richting, als het geldt het meeleven met hun gemeente in voor- en tegen spoed. Op een dag van voorspoed als die van heden, bovenal. Als de oudste der gemeente-ambtenaren in dienst- en levensjaren, rust thans op mij de aangenam eplicht, u behalve ons aller geluk wenschen met dezen heuglij ken dag tevens ten behoeve van dit nieu we Raadhuis een aandenken van blijven de waarde aan te bieden in de hoop, dat dit straks door u namens de gemeente Koudekerk zal kunnen worden aanvaard. Meermalen werd de ópmerking gemaakt door hen, die onze vroegere werkelijk mooie Raadhuis voor het eerst of bij her haling bezochten, dat het portret onzer geëerbiedigde Koningin ontbrak. De beeltenis onzer doorluchtige Lands vrouwe, Koningin bij de gratie Gods, wier verschijning altijd weer het beste in ons weet te wekken, hetzij Hare Majes teit persoonlijk verschijnt temidden van Haar Volk, hetzij wij Haar klankrijken stem beluisteren op afstanden van verre of nabij, mag op geen plaats ontbreken, waar het openbare leven van land of plaatselijk gewest culmineert. Daarom meenden wij ook, dat het thans het meest voor de hand lag, deze bijzondere gele genheid van vandaag te benutten, door onze gemeente voor haar nieuwe woning het laatste en nieuwste portret van Hare Majesteit te moeten aanbieden als blij vend blijk van verknochtheid aan Konin gin en Koudekerk. Wij spreken daarbij de hoop uit, dat deze beeltenis u allen nog vele en lange jaren mag inspireeren tot het regeeren en ons ambtenaren tot het werken in geheel denzelfden geest en bij dezelfde gratie, gelijk onze geliefde Ko ningin ons daarin voorgaat met Koninklij ken tred. Blijve Koudekerk onder wijs beleid al dus zichzelf tot in lengte van jaren en maken we den wensch van den Heerder en Veluwschen dichter-zanger ten op zichte Hare Majesteit de Koningin tot de onze als hy Hare Majesteit in het Ve- luwsch aldus toesprak: „En noe beste Koninginne „Met de pette in de hand „Wenschen woe nog heel veul jaren „Op de troon van Nederland." LAND- EN TUINBOUW Boternoteering Leeuwarden. De noteering van den boterprijs te Leeuwarden is gisteren vastgesteld op 65 ct. per kg. MINISTER OUD VOOR DE RADIO. EEN OPENBARE LES IN DE STAATSFINANCIËN. „De millioenennota, overgelegd bij de begrooting voor 1934, heeft ten gevolge van de zeer ernstige financieele omstandighe den, waarin ons land verkeert, een zeer bijzondere beteekenis. De Regeering heeft er daarom prijs op gesteld van de Radio gebruik te maken om haar financieele plan nen in wijden kring te doen kennen". Aldus begon de minister van Financiën, mr. P. J. Oud, gisteravond zijn door de ra diozenders te Huizen en Hilversum uitge zonden uiteenzetting over de millioenen nota. De Minister verklaarde het geweldig- groote tekort op de Begrooting, zooals Z. Exc. reeds bij zijn toelichting op de Mil lioenennota had uiteengezet. Het was een duidelijk betoog, als het ware een openbare les in de wijze, waarop de Rijksbegrooting in elkaar zit en in de wijze, waarop de Regeering gezocht heeft het tekort te dek ken. In zijn slotwoord zeide de minister, dat de aangekondigde maatregelen bijna zonder uitzondering, van den meest onaangenamen aard zijn. Zij vinden hun rechtvaardiging dan ook alleen in hun absolute noodzake lijkheid. Wij bevinden ons in een van die tijdsgewrichten in de geschiedenis der menschheid, waarin zich veranderingen voltrekken van een geweldigen omvang. Iedere crisisperiode is een stadium in een groeiproces. De crisis is het ziekteverschijn sel in de maatschappelijke ontwikkeling. Nooit keeren na een crisis de toestanden weer, zooals ze voor de crisis waren. Naar mate de crisis breeder om zich heen grijpt en grooter diepte heeft, zullen de verande ringen van verder strekkende beteekenis zyn. De komende nieuwe verhoudingen ma ken aanpassing noodzakelijk. Het aanpas singsproces is te moeilijker en te pijnlijker naarmate de veranderingen grooter zijn. Al weet niemand hoe zich de verhoudingen precies zullen ontwikkelen, dit staat wel \.ist, voor ieder, die de dingen wil zien, zooals ze werkelijk zijn, dat wij ons moe ten gaan instellen op een leven, dat ligt op een lager peil dan wij tot dusver zijn gewend. Spr. deed een ernstig beroep op het Ne- derlandsche volk de Regeering in haar moeilijke taak te steunen. Wanneer het zoo algemeen wordt inge zien, zoo eindigde de heer Oud zijn rede, dan behoeven wij in Nederland niet te wan hopen. Dan zal ons volk de kracht hebben, :m ook dezen tijd te doorstaan en dan zul- en wij straks, wanneer wij weer zullen zijn aangeland op een vasten bodem, al mo ge deze dan lager liggen dan voorheen, on zen arbeid tot verhooging van het wel vaartspeil weer kunnen hervatten. Z. Exc. verdeelde de crisisuitgaven in tweeërlei soort. De eene groep zijn de uit gaven voor den steun aan den land bouw, de andere zijn de overige crisisuit gaven, waarvan die tot bestrijding van de werkloosheid de voornaamste zijn. Ten aanzien van de landbouwcrisis-uitgaven heeft de Regeering gemeend, dat de finan ciering daarvan zal moeten geschieden door afzonderlijke middelen. Bij de Land- bouwcrisiswet is aan de Regeering de be voegdheid gegeven allerlei maatregelen te treffen voor het landbouwbedrijf. Voor zoover die maatregelen bestaan in het doen van heffingen op bepaalde producten, waar van de prijs verre beneden de productie kosten ligt, zullen deze ten goede moe ten komen aan een landbouwcrisisfonds, waaruit de steun aan den landbouw zal moeten worden betaald. Dit fonds krijgt een afzonderlijke begrooting van inkom sten en uitgaven, evenals de andere be grootingen bij de wet vastgesteld. De andere groep der crisisuitgaven, waartoe in de eerste plaats de uitgaven tot bestrijding der werkloosheid be hooren, moesten worden gebracht op de begrooting voor den gewonen dienst. Dit heeft er toe geleid, dat de begrooting van het Departement van den nieuwen Minis ter voor Sociale Zaken, ondanks bezuini ging op verschillende andere po**.-n, toch nog met ruim 50 millioen moest worden verhoogd. In werkelijkheid beteekent deze verhoo ging geen verzwaring van uitgaven, verge leken bij het jaar 1933. Immers in dat jaar werden deze uitgaven ook reeds gedaan, zij het ten laste van het Leeningfonds in plaats van ten laste van de gewone be grooting. In 1934 zullen deze uitgaven aan merkelijk moeten worden verlaagd. Het bedrag, dat over 1933 aan crisisuitgaven zal worden besteed, zal stellig 25 millioen meer beloopen dan het bedrag, dat voor 1934 is uitgetrokken. De Regeering vertrouwt, dat zij, zonder in haar plicht tekort te schieten, dit bedrag zal kunnen bezuinigen, in het bijzonder door een einde te maken aan allerlei mis standen, die op het terrein van een zoo moeilijke aangelegenheid als de werkloos heidsverzorging onwillekeurig moesten in sluipen. Men staat bij het vraagstuk van de bestrijding der werkloosheid voor een uiterst moeilijk probleem. Haar plicht om de slachtoffers van dit verschrikkelijk maatschappelijk euvel te steunen, erkent de Regeering ten volle. Zij moet daarbij echter tweeërlei nauwkeurig in het oog blijven houden. Zij moet eenerzijds letten op de mogelijkheid om uit het volksinko men de noodige bedragen beschikbaar te stellen. Zou zij de reserves in dat inko men ontijdig uitputten, dan zouden er ge volgen intreden die het ergst zouden zijn voor de werkloozen zelf. Daarnaast mag de Regeering nooit uit het oog verlieezn, dat het beste middel, om de werkloosheid te bestrijden, is, dat voor de werkloozen arbeid wordt gevonden in bet normale bedrijfsleven. Een wijze van steunverleening, die den prikkel weg neemt, om in dat bedrijfsleven arbeid te zoeken, houdt daarom het herstel ernstig tegen. UIT DE OMGEVING WARMOND. Spoorwegen. Naar wij vernemen is de proef met invoering van buurtverkeer tusschen Den Haag en Warmond geslaagd en heeft de Directie der N. S. besloten Warmond thans definitief te voegen bij het baanvak Den HaagLeiden, zoodat men voortaan ook van Den Haag en Voor schoten buurtverkeer naar Warmond zal kunnen krijgen. VOORSCHOTEN. Onderscheiding. De Nederlandsche Kamer van Koophandel in Italië deelt mede, dat op de Nederlandsche afdeeling der Vijfde Internationale Kunsttentoon stelling Milaan 1933 aan de inzending Os- seleim, voor de teekening van stoffen, vervaardigd door de firma Het Paapje uit Voorschoten en aan de inzending Polak, eveneens voor de teekening van stoffen, vervaardigd door de firma Het Paapje, een bronzen medaille is toegekend. RIJNSBURG Tuinbouw. De groote aanvoer van bloemkool heeft tot oorzaak, dat de prijs aanzienlijk naar beneden is gegaan. Werd in het laatst van vorige week nog van ƒ7.60 tot ƒ9.70 per 100 eerste soort be taald, momenteel is de prijs niet hoogcr dan ƒ4.206.70. Tweede soort brengt van ƒ2.103.10 op en derde soort gaat voor 0.750:90. Van de tweede soort gaat thans al een gedeelte naar de zoutcryen, ook zoo de 3de kwaliteit. Een klein kwan tum gaat voor export, Peen brengt van ƒ2.304.10 per 100 bos op. Peen in kisten van 6080 cent per kist van 20 K.G. De aanvoer van aardappelen is van weinig beteekenis. De handel hierin is thans voornamelijk in particuliere handen; dan is men meer vrij en ontkomt men aan de aardappelen-centrale-misère. En bovendien is er nog wat te verdienen. Uien staan laag in prijs, van 1.702.10 per 100 K.G. Geen loonende prijs. De handel in groenten is flauw. MARKTBERICHTEN LEEUWARDEN, 29 Sept. Vee. 174 enter- stietren 70140, 92 twenter stieren 140 —250, 489 vette koeien 75—175, 702 melk en kalfkoeien 80190 per stuk 2832 cent per kg. 170 pinken 3080, 28 vette kal veren 1858, 1199 graskalveren 14—48, 152 nuchtere kalveren 46.50, 827 vette schapen 718, 215 weideschapen 613, 539 lammeren 48, 418 vette varkens 3085 per stuk 3338 cent per kg. 25 magere varkens 1540 cent per kg., 401 kleine biggen 511 per stuk, 18 bokken en geiten, 12 paarden. Totaal aanvoer 5461 stuks. DELFT, 28 Sept. Vee. Aanvoer: 5 paar den, 163 runderen, 4 graskalveren, 67 nuch- toere kalveren, 447 magere varkens, 994 biggen, 31 schapen of lammeren en 1 ge.t of bok. De prijzen waren: paarden 50 180, kalfkoeien 105215, varekoeien 55 —145, nuchtere kalveren 412, magere varkens 1636, biggen 616, weischa pen 814, lammeren 7 79, alles per stuk rundvleesch per kg. 425058 cent. Boter 1.701.80 per kg. Aanvoer 17 achtste en 3 zestiende vaten, te zamen 370 kg. Handel kalm. VEUR, 28 Sept. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 1.502.10, 2de soort 1.001.30, 3e soort 5080 cent, wankl. 1.00, gele komkommers le soort 2.50 2.80, 2e soort 1.602.00, 3e soort 1. kropsla le soort 6090 cent, peen 2.30-- 4.10, bloemkool 6.508.10, 2e soort 2.10 2.90, uitschot 1.50, tomaten (mid.) 1.101.40, groote ronden 1.401.80, 2e soort 1.andijvie 5080 cent, spinazie 828 cent, postelein 2.002.60, rabarber 12, snijboonen 812 cent, spercieboonen 39 cent, radijs 12, prei 1.001.50, selderie 1.001.60, meloenen 524 cent, druiven 914 cent. JU die ZOO darclijks reigt, heb JU nog nooit een spoorwegon geluk meegemaakt? Ja eens, in een tannel. Toen omhclvde ik een meneer, in- pla&ls van z'n dochtertje. "*ou8tique).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9