4 TREFFERS DE BRANDSTICHTINGEN VAN v. d. LUBBE M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HAARLEMMERSTRAAT 130-136. m6t eoroman4e\ Deie bonnen ziln goud voor U, wissel ze spoedig in! Alleen geldig zoolang de voorraad strekt. BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morge-rv van 29 Sept. 1933, medegedeeld door het Kon. Ncd. Meteorol. Instituut te De "ildt. Hoogste barometerst.: 772.0 te Helsingf rrs Laagste barometerst.: 757.0 te Andaner. Verwachting tot den avond van 30 Sept.: I Zwakke veranderlijke wind, later uit Zuide lijke richtingen, ne velig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, wei verandering in temperatuur. Terwijl in het Oosten en Zuiden de 1 uch-t drukverdeeling zich niet noemenswaard wijzigde, kwam er in het Westen een groo- to verandering tot stand. Op de plaats op den Oceaan waar gisteren een luchtdruk beneden 750 mm. gevonden werd, met stor men uit Zuid-Oost en Zuid, is de barometer gestegen tot dezelfde hoogte als in Fin land. Deze barometersstijging is reeds tot IJsland genaderd en geeft daar aanleiding tot een inval van koudere winden uit het Poolgebied. In het Zuiden^ kwamen plaat selijk nog zware regens voor, thans eenter ook aan de Baskische kust. Voor onze om geving is voorshands nog weinig verande ring in den toestand van droog weer met continentale winden en des nachts en des morgens mist in het vooruitzicht. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 18.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Vrijdagnamiddag 7.13 uur tot Zaterdagmorgen 6.28 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 30 Sept. nam. 1.25 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 17.5 gr. C. Zweminrichting „De Zijl" om 7 uur. 16.— gr. C. DF STAKING ONDER GRONDWERKERS IN DE HAARLEMMERMEER. De plaatsvervangende rijksbemiddelaar mr. Bijlevelt heeft gisteren opnieuw een bespreking gehad met de vertegenwoordi gers van de arbeidersorganisaties, waarvan de leden reeds verscheidene maanden sta ken bij den aanleg van den straatweg door dc Haarlemmei'meer. Mr. Bijlevelt, die zich uitvoerig over het arbeidersstandpunt liet voorlichten, zal nu een bespreking hebben met den aannemer, den heer De Rooij te Amsterdam. MR. DUYS NIET GEROYEERD. Het S.-D. Kamerlid trekt van leer tegen de leiding van „Het Volk". In de Woensdagavond in de Galerij te Den Haag gehouden vergadering van de S. D. A. P., afdeeling VI Den Haag, zijn twee moties tegen het Tweede Kamerlid mr. J. E. W. Duys in behandeling geko men. In de eerste motie werd voorgesteld mr. Duys als lid van de S. D. A. P. te royee- ren; in de andere werd den heer Duys ver zocht zijn Kamerzetel ter beschikking van de partij te stellen naar aanleiding van het verschijnen van zijn brochure en het bekende interview in „De Telegraaf". Het resultaat van de debatten, die tot bij twaalven duurden, was dat beide mo ties werden ingetrokken. Naar „De Telegraaf" verneemt is de heer Duys in 'n rede van twee uur scherp van leer getrokken, vooral tegen de hoofdredactie van „Het Volk", wel'.: blad z.i. het land en de partij op leugenachtige wijze over deze kwestie heeft ingelicht. De aangelegenheid is nog niet geheel af gehandeld en de debatten zullen vermoe delijk later worden voortgezet. De afdee ling VI had reeds vroeger een motie van afkeuring tegen mr. Duys aangenomen. Blijkbaar onder den indruk van het be toog van den heer Duys heeft men beide gisteravond behandelde moties ingetrok ken. COMMUNISTEN IN HAARLEM. Kunnen geen gemeentelijke gebouwen en terreinen huren. In de vergadering van den Haarlem- schen raad heeft de voorzitter op vragen van den communist Peper waarom de communistische partij het gemeentelijk concertgebouw niet kon huren geantwoord dat er nog huurschuld was. Tevens deel de hij mede, dat B. en W. besloten hebben geen gemeentelijke terreinen of gebouwen meer te verhuren aan de C. P. of aanver wante partijen of vereenigingen, omdat daarvan het voornaamste doel is de be staande gezagsverhoudingen daadwerke lijk omver te werpen welke B. en W. juist geroepen zijn hoog te houden. Hierover ontspon zich een uitvoerig de bat. De S. D. A. P. alleen was het met het besluit van B. en W. niet eens. De communist Peper diende ten slotte een motie in om het besluit van B. en W. teniet te doen. Deze werd verworpen met 209 stem men. MILITAIR AMBTENAAR LID DER S. D. A. P. Ambtenarengerecht wijst beroep tegen ontslag-besluit af. Het Ambtenarengerecht te 's-Graven- hage heeft uitspraak gedaan omtrent het beroep van den heer Voordewind, die is ontslagen als ambtenaar van den topogra- fischen dienst van het departemnt van Defensie, omdat hij geweigerd had de be kende verklaring te teekenen, dat hij geen lid van de S. D. A. P. was en heeft zijn ontslag gehandhaafd. Nadat het gerecht zich competent ver klaard had van dit beroep kennis te ne men, ging het na of klager wegens onge schiktheid ontslagen kon worden. Het ge recht nam aan, dat de minister hem te recht op grond daarvan kon ontslaan, daar hij lid is gebleven der S. D. A. P. Het is de taak der regeering er voor te waken, dat orde en rust onder alle om standigheden gewaarborgd zijn, aldus overwoog het college verder, zoodat de overheid ook te allen tijde op haar per soneel moet kunnen vertrouwen. Juist in critieke oogenblikken, als er b.v. oorlog dreigt, moet men er zeker van zijn, dat de ambtenaren op hun post blijven en hun plicht doen. Blijkens uitlatingen van de S. D. A. P. in vergaderingen en in de pers, is het vol gens het ambtenarengerecht niet ondubbel zinnig zeker, dat dit met haar leden in ge val van oorlog inderdaad zoo zal zijn. Mocht de regeering tot voor kort geen aanleiding hebben bijzondere maatrege len te nemen, de muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën" in dit voorjaar heeft daarin verandering gebracht, aan gezien de S. D. A. P. in haar pers het be leid der regeering in deze moeilijke om standigheden niet onvoorwaardelijk goed keurde. Daar klager lid is der S. D. A. P., kon en mocht de regeering naar het oordeel van het gerecht aannemen, dat hij evenmin ten volle achter de regeering stond. Immers uit het gebeurde trok klager niet de con clusie, dat hij zich van de S. D. A. P. moest losmaken. Hij weigerde de voorge legde verklaring omtrent den afstand van het litmaatschap zelfs te onderteeke nen. Het ambtenarengerecht zag dan ook geen reden tot vernietiging van het besluit tot ontslag, achtte het beroep ongegrond en wees de vordering mitsdien af. „Tel." Begrafenis architect H. Walenkamp. Te Zandvoort heeft Donderdagmorgen onder zeer groote belangstelling de begra fenis plaats gehad van den bekenden Am- sterdamschen architect H. J. M. Walen kamp Czn„ die tijdens zijn werk Maandag avond door een beroerte is overvallen en onmiddellijk daarna is overleden. In de parochie kerk werd des morgens om tien uur een gezongen H. Mis van Re quiem opgedragen door den weleerw. heer kapelaan A. Rietveld, waarna de teraarde bestelling op het R. K. kerkhof plaats had. De absoute werd verricht door kapelaan A .Rietveld. Aanwezig waren talrijke vrienden en bekenden, architecten van naam en oud-leerlingen van den over ledene. Een schat van bloemen dekte de baar. Niet meer een algemeen R. K. Studenten blad. Donderdag verscheen het eerste nummer van het Amsterdamsche Kath. Studenten blad, dat opgericht werd, omdat de R. V. A. besloot het bestaande weekblad „De Dijk" niet meer te doen verschijnen. „De Dijk" was nJ. een orgaan, geldend voor alle ka tholieke studenten. Thans hebben de ver schillende universiteitssteden weer hun eigen bladen: „Vox Carolina" te Nijmegen, „Viking" te Tilburg, „Veritas" te Utrecht en „Kath. Amst. Stud. Blad" te Amsterdam. „Tijd". Teruglevering van spek. De Nederlandsche Varkenscentrale deelt mede, dat zij, in verband met aanvragen, welke haar hebben bereikt van personen, die haar spek hebben geleverd en die thans een tekort aan spek voor het binnenland hebben, bereid is, voor zoo ver de voor raad strekt, een quantum spek aan de be trokken personen terug te leveren. Dit spek moet geheel in binnenlandsche con sumptie gebracht worden. Personen, die van dit aanbod gebruik wenschen te ma ken, wordt verzocht zich schriftelijk met de Nederlandsche Varkenscentrale in ver binding te stellen. Nederlandsche Aardappel Centrale en Liefdadige Instellingen. Door het Hoofdbestuur van den L.T.B. werd aan de Nederlandsche Aardappel- Centrale voorgesteld om aan liefdadige in stellingen toestemming te verleenen, om bovenmaatsche aardappelen te bestemmen tot consumptie-aardappelen, terwijl voor het vervoer van deze voor genoemd doel bestemde aardappelen een gratis vervoer- bewijs wordt verstrekt. Naar aanleiding van bovenstaande vraag, deelt de Nederlandsche Aardappel Cen trale mede, dat Vereenigingen en Instel lingen, welke op een vrijstelling aanspraak wenschen te maken, zelf een afzonderlijk verzoek moeten zichten aan de Ned. Aard appel-Centrale, Kazernestraat 3, Den Haag. Tegelijkertijd dienen deze vereenigingen en Instellingen op te geven, hoe groot het maandelijks te verbruiken kwantum be draagt en eventueel of de aardappelen gra tis verstrekt worden. WAT PRAATTE v. d. LUBBE MET DE DUITSCHE COMMUNISTEN? DE EIGENLIJKE RIJKSDAGBRAND KOMT PAS DE VOLGENDE WEEK TER SPRAKE. EEN REVOLUTJONNAIRE MEENING. Na de pauze werd gistermiddag naar uit Leipzig wordt gemeld de arbeider Panknin als getuige gehoord, die eveneens nadere mededeelingen doet omtrent de in het bureau voor maatschappelijken steun te Neukölln gevoerde gesprekken. De pre sident houdt getuige zijn gedurende het vooronderzoek afgelegde verklaringen voor, waarna getuige die gesprekken nader om schrijft. Zachow meende dat krachtiger maatre gelen moesten worden genomen. Bienge zeide bij die gelegenheid: „jawel, men moest om te beginnen de electriciteitsfabriek van Seimens, het paleis en het rijksdageebouw in brand steken." Van der Lubbe, die zich reeds eerder m het gesprek had gemengd, had bij deze woorden van Bienge gezegd: „Zoo moet het gebeuren". Hij had gevraagd of hij niet van de partij kon zijn en zijn communis tisch partijboekje laten zien. Op de vraag van den voorzitter, ant woordt getuige, dat hij niet gezien had, wat erin het boek stond, maar het moest 'n partij boekje geweest zijn, want het was rood, en Van der Lubbe had vroeger ge zegd lid van de communistische partij te zijn. Nadat Van der Lubbe had gezegd dat hij dat graag zou bijwonen, aldus getuige stiet Bienge Zachow aan en zeide: „die knaap is goed, dien kunnen wij gebrui ken". Toen liepen wij samen de straat af. Bien ge riep van der Lubbe bij zich en liep alleen met hem op. Ik vroeg Zachow, hoe hij Van der Lubbe kende. Zachow meende dat hij hem op dien dag voor het eerst had gezien. Doch hij had den indruk dat Van der Lubbe een goede partijgenoot zou zijn. Daarna liep Zachow op Van der Lubbe en Bienge af. President: „Hebt gij eenige reden om Zachow en Bienge te belasten, staat gij vijandig tegenover hen?" Panknin: „Ik ken die lieden niet en heb geen aanleiding om hun moeilijkheden in den weg te leggen." Op een vraag van den procureur-gene raal, verklaart getuige, dat hij bij het ein de van het gesprek heeft gezegd: „nu, daar komt niets van, al jeuken hem de handen" waarop Bienge antwoordde: „je zult nog eens beleven wat dat wordt." Op de vraag van Torgler, tot welke par tij Panknin in de laatste dagen van Fe bruari behoorde, antwoordt getuige: „tot de Duitsch-nationale partij." Advocaat Seuffert: „Ik krijg den indruk, dat u van uw vroegere verklaringen eenigs- zins terugkomt." Op de vraag van advocaat Teichert ver klaart getuige nogmaals met beslistheid, dat v. d. Lubbe naar het communistische partijbestuur gevraagd heeft en ook naar communistische localiteiten. Dimitroff stelt vragen. Beklaagde Dimitroff vraagt sedert wan neer getuige lid van de D.-nationale partij is en of hij ook politieke functies heeft be kleed. Getuige: „Ik was werkloos en ben sedeit 1928 lid der D.-nationale partij. Ik heb geen functies bekleed." Dimitroff stelt nog meer vragen, die ech ter door den president als niet ter zake doende niet worden toegelaten. Daarna volgt het verhoor van den arbei der Zachow, die met Bienge in één huis woont. Deze getuige wordt niet beëedigd. Hij verklaart dat hij Bienge niet verder kent en dat zij elkaar slechts bijwijlen gegroet hebben. De vraag van den president of bij communist is geweest, beantwoordt de ge tuige met een beslist „neen". De president: „Bent u geen lid geworden van de Revolutionnaire Gewerkschafts Or ganisation?" Getuige: „Men heeft mij een formulier gegeven, waar op ik mij als lid moest op geven, en gezegd: Wanneer je geen lid wordt, krijg je ook geen arbeid. Ik heb echter verklaard dat de R. G. O. verboden is". President: „Bent u niet ook eens naar een anti-oorlogsconferentie gegaan. Dat was toch een communistische bijeenkomst." Getuige: „Dat weet ik niet. Mijn vrouw heeft gezegd: je blijft thuis en gaat er niet heen." (v r o o 1 ij k h e i d). Getuige verklaart dan ook, nadat hem nogmaals op een mogelijke beëediging wordt gewezen, dat hij niet heeft deelgeno men aan de vergadering. Dan wordt het verhoor gebracht op de gebeurtenissen van 22 Februari voor het bureau van maatschappelijken steun. Getuige weet alleen dat van der Lubbe, Bienge en Panknin voor het bureau hadden gestaan toen hij naar de groep was toege komen. De president wijst er getuige op, dat zijn verklaringen achterdocht hebben gewekt, omdat hij meermalen afwijkend heeft verklaard. Getuige antwoordt weenend: „Herr hoher Rat! Ik ben al genoeg gestraft dat ik nu in het concentratiekamp ben. Van brandstich tingen en zoo, heb ik nooit iets gezegd. Getuige blijft dit loochenen ook als hom het proces-verbaal wordt voorgehouden volgens hetwelk hij bij het vooronderzoek de mogelijkheid had toegegeven over brand stichtingen te hebben gesproken. In een levendig kruisverhoor worden dan nog talrijke vragen aan dezen getuige gesteld. De president vraagt bijvoorbeeld of v. d. Lubbe iets van revolutie gezegd had. Getuige antwoordt: Herr Hoher Rat! Daar van heeft hij geen woord gezegd, anders was ik dadelijk weggegaan! (V r o o 1 ij k- heid). President Wie heeft dan over den Rijks dag gesproken? Getuige: Geen een heeft over den Rijks dag gesproken. President: U moet cr over gesproken heb ben dat er openbare gebouwen in brand moesten worden gestoken en Janecke moet toen van Rijksdag, stadhuis enzoovoort ge sproken hebben. Getuige: Neen, Herr Hoher Rat! President: Heeft iemand iets vnn S. A.- menschen gezegd die met benzine gedrenkt en aangestoken moesten worden. Getuige: Geen woord van waar. President: Kunt u dat met uw eed in overeenstemming brengen? Getuige: Ja, degene, die zoo iets gezegd had, zou ik op zijn gezicht hebben gesla gen. Dr. Sack: De rechter van instructie heeft gisteren hier betoogd, dat hij den indruk heeft dat in Neukölln de brug naar de politieke centrale is geslagen. Hebt u eeru- gerlei verbinding tusschen Van der Lubbe anderen gevormd. Getuige: Nee, ik ken Van der Lubbe zoo goed niet. President: Wat Van der Lubbe den ge- heelen tijd in Berlijn heeft gedaan is niet op te helderen en de mogelijkheid bestaat dat hij met de communistische partij in verbinding is getreden. Procureur-generaal: U heeft vroeger toe gegeven dat u tenminste met de communis tische partij sympathiseerde. Getuige: Ik heb tot den commissaris ge zegd dat ik in 1932 heelemaal niet wist waarheen: naar rechts of naar links. Toen heb ik gezeg: wij zijn arbeiders, en f-en heb ik ook gekozen. Procureur-generaal: „Vroeger hebt u ge zegd, dat u lid van de revolutionnaire vak- vereen igingsoppositie bent geweest. Getuige: „Dat heb ik nooit gezegd" President: „Volgens het proces-verbaal van 16 Maart, hebt u verklaard, dat u dat die oppositie behoorde." Getuige; „Ik ben echter nooit daarvan lid geweest." President: „U heeft gezegd: „Wanneer Ik weliswaar niet tot de communistische partij behoor, zoo sympathiseer ik sedert jaren daarmee. Ik heb bij de laatste ver kiezingen communistisch gestemd, vroeger stemde ik op de sociaal-democratie. Getuige: „Ik was echter geen lid der par tij". Hierop werd de zitting tot Vrijdagochtend verdaagd. De volgende getuige, die wordt gehoord is Jahnecke, die eerste wordt beëedigd. President: „Was u vroeger lid der K. P. D.?" Getuige: „Tot Juli 1932". President: Bent u wegens geschillen uit getreden? Get.: „Ik had een persoonlijk conflict met eenige leden. Het waren geen zakelijke re denen, waarom ik heb bedankt". President: „Hadt u een functie?" Getuige: „Ja, ik was afdeelingsleider. Deze functie heb ik natuurlijk, toen ik be dankte, opgegeven". President: „Getuige, u behoeft niet te gelooven dat u hier op een parade-toon moet spreken. Spreekt u maar zoo natuur lijk als u bent". Getuige: „Ik zal naderhand een verkla ring afleggen, waarom ik zoo opgewonden ben". De getuige legt dan desgevraagd eenige verklaringen af over de K. P. D. in Neu kölln. In de communistische cel werd nooit over de kwestie van terreur gesproken. De leden werden voornamelijk militair ge schoold. President: „Waren er instructeurs?" Getuige: „Ja, dat wel, maar de namen van deze instructeurs ken ik niet". President: „U hebt toch vroeger gezegd, dat de redevoeringen in de cellen door een van de vreemde sprekers werden gehouden, die door de centrale leiding werden ge stuurd". Getuige: „Wij hebben nooit een vooraan staande persoon in onze celvergaderingen gehad". President: „Niettemin waren het niet al leen sprekers uit de onderafdeelingen. Wel ken inhoud hadden deze redevoeringen?" Getuige: „Het program der K. D. P. werd uiteengezet en het doel n.l. dat de K. P. D. de omwenteling moest bewerken via de dictatuur van het proletariaat. Bij deze om wenteling zou zij echter geen gebruik ma ken van terroristische middelen, doch men zou het moeten bereiken langs economi- schen weg. President: „U kunt hier uw denkbeelden over het communisme niet ontwikkelen, doch u moet zeggen, wat u indertijd in de cellen hebt gehoord". Getuige: „Onze sprekers spraken altijd over den economischen strijd". Op de vraag, of de terreur werd gepropageerd verwees getuige rfaar den anti-fascistischen strijd hond. Daarna volgt een dramatische scène. President dr. Bünger wijst Jahnecke op v. d. Lubbe in de beklaagdenbank, die nog steeds zit alsof alles hem voorbij gaat. Op verzoek van den president staat v. d. Lubbe langzaam op en Jahnecke vraagt onder Goud, Zilver, Horlogerie Verlovings-, Zegel- en Fantasieringen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2