DE R.K. MIDDENSTANDSBOND VERGADERT TE BREDA, 24ste Jaargang VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 No. 7623 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 (I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent .per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq «•huur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V Een motie op de Kamer- Centrale Leiden. Er zijn de laatste paar weken weer drie gevallen aan te wijzen van Kamerleden, die tot wethouder in een der grootste ste den van ons land werden gekozen: de katholiek Feber te Den Haag; de Christelijk-Historicus Snoeck Henke- mans in Den Haag; de liberaal Vos in Amsterdam. Opmerkenswaardig is hierbij, dat de eer ste vacature in Den Haag ontstond, door dat de socialist Drees aftrad wegens zijn verkiezing tot Kamerlid; in zijn partij acht men de combinatie van Kamerlid en Wet houder van een der grootste gemeenten blijkbaar niet langer goed vereenigbaar. Het eerste feit heeft de R.K. Kiesvereeni- ging te Gouda aanleiding gegeven bij de R. K. Kamer-Centrale Leiden een motie in te dienen ter behandeling op de morgen te houden jaarvergadering. Deze motie luidt: De R. K. Kamer-Centrale Leiden, in vergadering bijeen, vernomen hebbend de verkiezing tot wethouder van 's-Gravenhage van het lid der Tweede Kamer, den heer ir. Feber, overwegend de ongewenschtheid, vooral in dezen tijd, van de cumulatie van dergelijke functies, noodigt het Partijbestuur uit, ten spoedigste in overweging te wil len nemen of hier geen aanleiding be staat den heer ir. Feber te verzoeken voor een dezer functies te bedanken. Wij zijn 't er mede eens, dat het in net algemeen niet gewenscht is, dat eenzelfde persoon tegelijkertijd wethouder eener groote gemeente en Kamerlid is. In het al gemeen Er kunnen bijzondere omstan digheden zijn, die zulk een „cumulatie bijv. tijdelijk, bevredigend verklaren en rechtvaardigen. De motie van Gouda constateert, dat „vooral in dezen tijd" een „cumulatie" als bedoeld ongewenscht is. De toevoeging „vooral in dezen tijd" zal wel niet doelen op de heerschende werkloos heid als genoemd Kamerlid voor een zij ner functies zou bedanken, is 't nog zeer twijfelachtig, of iemand, direct of indirect, aan werk zou worden geholpen. De toe voeging „vooral in dezen tijd" heeft o. i. de bedoeling, om te constateeren, dat vooral in dezen tijd elk der beide bedoelde func ties zooveel tijd en toewijding eischt, dat de samenvoeging ervan, nu mèèr nog dan voorheen, ongewenscht is geworden. Deze opmerkingen mogen niet zoo wor den verklaard, dat wij ons niet met de strekking van de Goudsche motie zouden kunnen vereenigen. Integendeel. De be doeling van deze motie: het paal en perk stellen aan de z.g. cumulatie, is ons sym pathiek. Maar aan deze waardeering voor de be doeling van de motie moeten wij toch de opmerking verbinden, dat men beter een uitnoodiging aan het Partijbestuur had kunnen richten, om zijn invloed aan te wenden tot het tegengaan van ongewensch- te „cumulatie", daarbij dan om spijkeis met koppen te slaan! in 't bijzonder wij zend op het genoemde concrete geval. De redactie zou echter alsnog in dezen geest gewijzigd kunnen worden. De toelichting bij de motie lijkt ons wel watte zwaar. Wij lezen daarin: Waar herhaaldelijk wordt betoogd, dat een goede waarneming der functie van Tweede Kamerlid den ganschen mensch vraagt en overwegend, dat al- lerwege wordt uitgezien naar daden van Partijbestuur en Kamerfractie, meent de afdeeling dat er hier alle reden bestaat het Partijbestuur te ver zoeken ernstig in overweging te ne men of hier niet een daad moet wor den gesteld als in de motie gevraagd. In dit verband te spreken over het uit zien naar „daden van Partijbestuur" schijnt ons, eerlijk gezegd, wat pompeus! Hoe nuttig men 't ook moge achten, als het Partijbestuur eens de in de motie ge vraagde daad zou stellen, 't is o. i. zelfs lichtelijk dwaas, als men dan zou constatee ren, dat het Partijbestuur had gesteld een dier daden waarom wordt geroepen in de zen tijd van oeconomische ellende en van sterken drang naar radicale sociale hervor ming! Men overdrijve niet. Een goede zaak kan door overdrijving worden geschaad en zelfs in veler oogen belachelijk worden gemaakt. Wettelijke bescherming van het kleinbedrijf Geanimeerd debat Een motie aangenomen Nadat gistermorgen de praeadviseurs in zake de wettelijke bescherming van het kleinbedrijf aan het woord waren geweest, sprak baron van Wijnbergen, voorzitter van den middenstandsraad, die in een klemmend betoog erop aandrong, dat de drie middenstandsorganisaties thans een daad zouden stellen door aan de ministers van Justitie en Econ. Zaken te verzoeken aan den Middenstandsraad verordenende bevoegdheid te geven (applaus). In verband met het groot aantal sprekers werd de spreektijd bepaald op 8 minuten, hetgeen eenige incidenten uitlokte. Doch door den voorzitter werd energiek inge grepen, waarmede de vergadering luide haar instemming betuigde. Onze speciale verslaggever heeft dus in een lange lijst in het kort van alle de baters medegedeeld, wat zij betoogden. Wij meenen, de waarheid en ook zelfs de volledigheid niet tekort te doen, als wij constateeren, dat het debat hierop neer kwam, dat men de conclusies van de inlei ders inzake de bestrijding der warenhui zen e.d. te zwak oordeelde, niet radicaal genoeg; dat men meer klem wilde gelegd zien op de noodzakelijkheid van een corpo ratieve maatschappij. Wij laten enkele debaters aan het woord. De heer Wubbe (Rijswijk) beschouwt deze congressen als den Volkenbond te Ge- nève: kosten veel geld en bereiken weinig resultaat. Van het Federatiebestuur had men mo gen verwachten, dat het met een uitge werkt plan inzake publiekrechtelijke be drijfsorganisatie was voor den dag geko men. Baron v. Wijnbergen heeft gezegd, dat de Middenstandsraad reeds lang wet gevende bevpegdheid had moeten hebben. Waarom heeft Baron van Wijnbergen dat niet vroeger aan de orde gesteld? (Ap plaus). De voorzitter onderbreekt den spreker en verzoekt hem de gasten buiten de dis cussies te houden. Spreker vervolgt dan met een scherpen aanval op de cumulatie van betrekkingen en herinnert aan de woorden van Mgr. Hopmans op de Sociale Studiedagen. Het is een schandaal dat de een door opeensta peling van posten een dikken boterham eet en de andere niets heeft. De heer Meyers (Leiden) spreekt niet alleen tegen groot-warenhuizen doch tegen de funeste werking van het groot-kapitaal in .het algemeen. Wanneer dit groot-kapi taal kan doorgaan met uitbuiting van de samenleving gelijk tot nog toe, dan heeft dat uiteindelijk de afslachting van driehon derdduizend middenstandsbedrijven met al degenen, die daarin een bestaan vinden, tot gevolg. De coöperaties zijn evenals de groot-warenhuizen 'n pest voor de samenle ving. Waarom laat de Staat toe, dat amb tenaren een coöperatie hebben? Hun stand is volkomen geordend en beschermd. Waar om bewegen zy zich dan op het terrein van den Middenstand? Spr. wil stopzetting van de deflatie en het toelaten van een be perkte inflatie of beter gezegd een zuivere waardebepaling van den gulden, die thans ver boven het normale is gestegen. De heer Pollman (Leiden) merkt op, dat geen oplossing voor den middenstand te verkrijgen is zonder inmenging van de po litiek; van de politiek van dit parlemen taire stelsel is niets meer te verwachten Hiervoor gevoelt de middenstand slechts wrok en walging. De parlementaire demo cratie heeft nooit iets voor den midden stand gedaan. Dit congres ademt slechts de lamheid waarin alleen de R. K. Kamerle den het naar de kroon steken. (Rumoer in de zaal). Slechts de groote beweging, die de geheele wereld verovert, n.l. de cor poratieve gedachte, kan ons uitkomst bren gen. Dit congres kan eerst dan slagen wan neer de conclusies der praeadviezen wor den verworpen. Ten slotte is het woord aan de prae-advi- seurs ter beantwoording van de debaters. Dr. Jansen handhaaft principieel zijn praeadvies dat geen program van actie moet zijn, doch algemeene richtlijnen moet aangeven. Ook ten aanzien van coöperaties en warenhuizen moest in dit praeadvies slechts het beginsel worden aangegeven. Spreker meent in de opmerkingen zekere eenzijdigheid te moeten constateeren, men richtte zich n.l. wel tegen warenhuizen, doch vergat dat filiaal-bedrijven even ge vaarlijk zijn. Daarom ware het beter ge weest te spreken van zekere funeste wer king van het groot-kapitaal. Professor Koenraadt meende te moeten waarschuwen tegen individualisme. Alle standen hebben nood, niet alleen de mid denstand. Door velen is hier teveel naar eigen belang gekeken. Uit sommige opmer kingen meende spreker voorts de conclu sies te moeten trekken, dat men teveel naar de conclusies der praeadviezen heeft geke ken en minder naar de praeadviezen zelf. Wat het coöperatiewezen betreft, achtte hij het noodzakelijk, dat dit bestudeerd zal worden door een commissie, waarin ook boeren en arbeiders zitten. De debatten zijn voorts met zekeren hartstocht gevoerd. Dit nu is gevaarlijk voor een serieuze be spreking van kwesties als de onderhavige, dit leidt weer tot eenzijdigheid en tot het gebruik van leuzen, en leuzen kunnen de wereld niet verbeteren. Reageerende op de opmerkingen van den heer Pollman, merkt professor Koenraadt op: wij strijden niet voor een corporatie ven staat, doch voor een corporatieve maat schappij, waarin de belangen van bepaal de volksgroepen beslist worden, los van politieke partijen. Ten slotte wil spreker toegeven, dat de genen, die den middenstand hadden kun nen en moeten helpen, nalatig zijn geweest; daden moeten worden gesteld, de nood dringt. Na de beantwoording door de praeadvi seurs werd een door de afdeelingen Am sterdam, Rotterdam en Den Haag voorge stelde motie aangenomen, welke luidde als volgt: De Nederlandsche R. K. Middenstands bond in tiende Congres te Breda bijeen; gehoord de discussies over de praeadvie zen inzake wettelijke bescherming van het kleinbedrijf; spreekt in aansluiting daarvan en gelet op de bijzonder moeilijke soci aal-economische toestanden van deze tijden, onder verwijzing van het urgentieprogram van den Nederlandschen R.K. Midden standsbond, de noodzakelijkheid uit dat onverwijld door de overheid maatregelen worden getroffen welke gericht zijn op zoo danige saneering en ordening van het be drijfsleven, dat met name het midden- standsbedrijf wordt veilig gesteld tegen over het groot winkelbedrijf en de diverse vormen van coöperatie van andere groepen op het terrein van den middenstand; draagt het Bondsbestuur op met groote kracht en energie voor de uitvoering der bedoelde ontwikkeling dezer middelen te werken. De Bondsadviseur de zeereerw. heer L. J. van der Heyden hield vervolgens een op wekkende rede, waarna het congres nog werd toegesproken door den raadsadvocaat van het Departement van Economische Za ken, den heer Heringa, den heer Ed. Schur- mann namens den Koninklijken Nederland schen Middenstandsbond, den heer van Linden namens de Vereeniging van Ka mers van Koophandel en Fabriek. Hierna werd het congres gesloten. Opmerkelijk, dat de „N. Rott. Crt." zich haast, om de regeering te adviseeren, niet aan den aandrang van den R. K. Midden stand toe te geven. Het liberale orgaan schrijft in een artikel o.m.: „Ligt de uitoefening van het waren- huisbedrijf, zooals zich dit geleidelijk heeft ontwikkeld, niet in de lyn der moderne bedrijfsvoering en bevordert dit stelsel niet veeleer de zoo noodige rationalisatie van den winkelstand? Van de regeering mag verwacht worden, dat zij voor dwang, in deze richting op haar uitgeoefend, niet zal zwichten, zoolang niet zonneklaar vaststaat, dat deze natuurlijk ontwik keling tot ongewenschte excessen leidt. Door dergelijke maatregelen te be pleiten schaadt de R. K. Middenstands bond het gerechtvaardigd streven van den Nederlandschen Middenstand, die in zyn voorzitter, den heer Ed. G. Schuurman, een even scherpzinnig als tactvol pleitbezorger heeft". BEZOEKT MORGEN DE LE1DSCHE WINKELWEEK! LEEST DE ADVERTENTIES! INVOER VAN BLOEMBOLLEN E. D. IN FRANKRIJK. Contingenten voor vierde kwartaal. De officieele cijfers zijn gisteren gepu bliceerd van de invoercontingenten voor bloembollen, bolgewassen, hyacinthen, tul pen en dergelijke in het laatste kwartaal van 1933. In rusttoestand mogen 375.000 K.G. worden ingevoerd en als bloeiende planten niets. DE CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN VASTE SIERPLANTEN. Interpellatie in de Belgische Kamer. De correspondent van de „N. R. Crt." te Brussel meldt: Naar aanleiding van den contingentee- ringsmaatregel, getroffen door de Neder landsche regeering ten aanzien van den invoer van vaste sierplanten, heeft het ka tholieke Kamerlid voor Gent, Maenhout, een verzoek om interpellatie van de regee ring ingediend. Deze interpellatie zal loo- pen over den moeilijken toestand waarin de Belgische en speciaal de Gentsche tuin bouw zich bevindt ten gevolge van de ver hooging van de invoerrechten of de con- tingenteering van den invoer van azalea's in Duitschland, Frankrijk en Nederland. De interpellatie zal zeker niet voor het einde van de maand October aan de orde kunnen komen. UIT HET BOUWVAK. Overeenstemming tusschen partijen over de nieuwe arbeidsovereenkomst. Zooals bekend, hebben de onderhandelin gen inzake het collectief arbeidscontract voor de bouwbedrijven oorspronkelijk niet tot resultaat geleid. Daar het verschil, hetwelk het loon be trof, nog uiterst gering was, n.l. één cent per uur, hebben de hoofdbesturen van de patroonsbonden voor de Bouwbedrijven in Nederland en van den R. K. Bond van Bouwpatroons zich beraden en besloten alsnog over het verschil heen te stappen en het aanbod van de arbeidersbonden te aanvaarden. De navolgende wijzigingen of aanvullin gen zullen thans, behoudens goedkeuring van de respectievelijke ledenvergaderingen, in de collectieve arbeidsovereenkomst wor den opgenomen. Wegenbouw. De C.A.O. zal hiervoor niet gelden, behoudens wanneer het bestek van het desbetreffende werk de toepassing der C.A.O. voorschrijft. Werkverschaffing en -verruiming. De C.A.O. zal niet van toepassing zijn op wer ken, waarvoor door de overheidslichamen de arbeidsvoorwaarden zijn opgelegd. Uurloon. Een verlaging, zoodat de uurloonen in de onderscheidene klassen worden als volgt: Voor geschoolden: Hoofdklasse 70 (74), klasse 1 65 (69). klasse 2 60 (64), klasse 3 A 55 (58), klasse 3 53 (56), klasse 4 47 (50) en klasse 5 43 (45). Deze zijn voor geoefenden resp. 65 (69), 60 (64). 52 (56), 46 (49), 44 (47). 37 (40) en 34 (35); voor ongeschoolden: klasse 2 45 (49), 3 A 38 (41), 3 36 (39), 4 32 (35) cn 5 30 (31). De tusschen haakjes geplaatste bedra gen golden tot heden. Vacantie. 45 bons. ook bij afgebroken dienst-betrekking bij een en dezelfde pa troon. Geen bons in de vacantieweek en de waarde over 45 weken omgeslagen. Nieu we vaststelling der bon-waarde. Ziekte. Regeling overeenkomstig de ziektewet, met overeenkomstige wijziging van het ziekte-reglement der door partijen opgerichte bedrijfsvereeniging. Verder worden eeni<*e wijzigingen aangebracht in de klasse-lijst. Contract-duur. Zeventien maanden, maar in September 1934 zal onder het oog worden gezien of het bestaande loon al dan niet kan worden gehandhaafd. Wordt men het daar niet over eens, dan loopt de C.A.O. alsdan tusschentijds af. Overige arbeids voorwaarden worden gewijzigd overeen komstig de wijzigingen in het landelijk con tract. WERK VOOR DUIZEND ARBEIDERS GEDURENDE DRIE JAAR. Ontwateringswerk in Oostelijk Noord- Brabant begonnen. Het hoofdbestuur van het waterschap het Stroomgebied van de Aa heeft beslo ten tot normaliseering van de Bakelsche Aa en Kawijksche Loop en Groote Aa over te gaan, waarmede de hoofdontwatering VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het Rijksdagbrand-proces te Leipzig. (lste blad). Rede van Goebbels te Gcnève. (2de blad). De beperking der warenhuizen in Duitschland en Zwitserland. (2de blad). Noodweer in Zuid-Frankrijk (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. Het tiende congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond te Breda gesloten, (lste blad) De radio-rede van Minister Oud over den toestand van 's rijks financiën. (3de blad). Regeling der scrips voor aanvullenden Duitschen uitvoer. (Financiën en Oecono- mie, (2de blad). Een ontslag-kwestie voor het Ambtena rengerecht. (lste blad). Eén doode en een zwaar gewonde bij een botsing op onbewaaktcn overweg te Buurmalsen. (Laatste Ber). Eén doode cn een gewonde bij een bot sing in den mist. (Laatste Ber.) Meerdere ernstige verkeersongelukken. (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Ber.). UIT DE OMGEVING. Opening nieuw Raadhuis te Koudekerk. (3de blad). DE HEER P. M. VAN VELZEN, die heden zijn 79sten verjaardag viert en Zondag a.s. zijn gouden jubileum herdenkt als organist der St. Petruskerk. van een groot gedeelte van Oostelijk Noord- Brabant afdoende geregeld zal worden. Het werk, dat opgedragen is aan de N.V. Grondmij. Grondverbetering- en Ontgin ning Maatschappij, zal aan duizend arbei ders drie jaren werk verschaffen. Men is bereids met de werkzaamheden aangevangen; hierbij zijn geplaatst werk- loozen uit de gemeenten Helmond, Gemcrt, Aarle-Rixtel, Beek en Donk en andere om liggende gemeenten. CURSUS VERKENNERSLEIDERS. Vanwege de vereeniging „De Katholieke Verkenners" zal op 7, 8, 14, 15, 21 en 22 October a.s. te Den Haag in Huize Katwijk wederom een inleidingscursus voor Ver kennersleiders worden gegeven. Deze cursus is niet alleen bedoeld voor degenen, die reeds in de verkennersbewe ging werkzaam zijn, maar ook voor hen, die nader met de verkennersbeweging kennis willen maken, want hier geldt zeker het spreekwoord „Onbekend maakt onbemind". De minimum leeftijd voor de cursisten bedraagt 18 jaar, maar ook op Heeren van 25 jaar en ouder wordt een beroep voor clname gedaan. Het cursusgeld bedraagt 10. Schriftelijke aanmelding, voorzien van een aanbeveling van de parochie-geestelijk heid, vóór 2 October a.s. bij: W. L.oeffen, Stationsweg 24a te Den Haag.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1