DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE R.K. MIDDENSTANDSBOND VERGADERT TE BREDA, DE RAADSELACHTIGE HOUDING VAN VAN DER LUBBE. GRATIS. 24ste Jaargang WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1933 No. 7621 Ste £eid6eJie(3oii/ta/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regel DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeel in gen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoopt 0.50 Openingsrede. - Stands- en vakorganisatie. - Santos. - Politiek en de Middenstand Inlei ding Dr. v. Beurden. - Beginsel en werkprogram. Vandaag is in het gebouw van den St. Josephkring te Breda de algemeene Ver gadering van den Nederlandsche R.K. Mid- denstandbond aangevangen. OPENINGSREDE. Het presidium werd waargenomen door den heer Jos. Meyering, opvolger van den heer Struyken, die zooals men weet na de reorganisatie van den Bond met het oog op zijn leeftijd, zich niet meer beschik baar had gesteld. Nadat spr. gewezen had op de beteeke- nis en inhoud dezer algemeene vergade ring, wilde hij enkele onderwerpen bijzon der onder de aandacht brengen. In de eerste plaats wil ik, aldus spr. de besturen der Diocesane Bonden en der lan delijke vakbonden nog eens opwekken zoo nauwgezet mogelijk uitvoering te geven aan het wederzijds Verplicht Lidmaatschap van Stands- en Vakorganisatie. In de tweede plaats wil ik Uw bijzonde re aandacht vragen voor ons Santos-fonds. Santos is naast de Commissies van Bij stand die in steeds meer plaatsen-mogen worden opgericht! de voornaamste so ciaal-charitatieve instelling in* onze bewe ging. Door de treurige economische omstan digheden worden bij Santos steeds meer verplegingsaanvragen ingediend, terwijl de inkomsten een tegenovergestelde tendenz vertoonen. Dat kan zoo niet blijven! De besturen der Diocesane Bonden en der plaatselijke middenstandsvereenigingen moeten het als een eerezaak beschouwen de inkomsten van Santos zoo hoog mogelijk op te voeren vooral door werving van vaste bijdragen van de leden opdat San tos zijn weldoeende taak voor den katho lieken georganiseerden middenstand kan blijven vervullen. In de derde plaats vraag ik uw aan dacht voor de onlangs tot stand gekomen uitbreiding van het Bureau van den N. R. K. M. met een economische en een com- mercieele (reclame-) af deeling. Het ligt in de bedoeling binnenkort nog eens op bijzondere wijze voorlichting te ge ven omtrent de taak dezer twee nieuwe af- deelingen. Wij roepen echter ook hier uw medewer king in om zooveel mogelijk van deze af- deelingen gebruik te maken en te zorgen, dat zij in ruime mate haar vruchten kun nen afwerpen voor onze leden en onzen stand. Wij kunnen gelukkig constateeren, dai reeds de eerste publicaties in Midden standskrant en Bondscirculaires een ver blijdende toeloop naar onze nieuwe recla- me-afdeeling tot gevolg hebben gehad. De voorzitter wijdde vervolgens eenige woorden aan de politiek en de midden stand: Men moge al niet in allen deele voldaan zijn over het beleid der Regeering ten op zichte van den middenstand. Men moge betreuren, dat in de Troonrede niet aan meer vraagstukken van ons urgentie-pro- gram is tegemoet gekomen, toch diene men zich rekenschap te geven, dat in diezelfde Troonrede aan verschillende onzer deside rata wordt tegemoet gekomen. Nochtans blijven dringende wenschen ter vervulling over. En op deze zal met meer nadruk nog dan voorheen dienen ge wezen; daarbij in het oog houdend de eer biediging die wij als Katholiek verschuldigd zijn aan het wettig gezag, en dat wij als volbloed Nederlanders wenschen hoog te houden. Wanneer wij naast leden der katholieke stands- en vakorganisatie trouwe leden blijven der katholieke Staatspartij, dan mo gen wij ongetwijfeld ook van onze politieke partij en hare afgevaardigden men hun in vloed op de regeering steun verwachten, indien de vervulling eenigszins mogelijk is. Het Partijbestuur vraagt vertrouwen en medewerking. De middenstand wil het die geven, overtuigd dat het Partijbestuur vol doende voortvarendheid bezit om ook in de huidige buitengewone tijdsomstandigheden in het belang van den Middenstand te han delen waar noodig is. Vandaag was verder aan de orde het Beginsel en Werkprogram. De dag van morgen is geheel gewijd aan: de wettelijke bescherming van het Kleinbedrijf. INLEIDING DR. v. BEURDEN. Begonnen werd hedenmiddag met de be handeling en vaststelling van het Beginsel en Werkprogram voor den Nederlandschen R. K. Middenstandsbond, aan de hand van een praeadvies, uitgebracht door dr. Jos. van Beurden te Heeswijk. Die prae-advies. dat neergelegd is in een boekwerk van 140 pagina's, bestaat uit een zedelijk-gods- dienstig, sociaal-economisch en een sociaal- politiek program. Als de voornaamste taak van de midden standsorganisatie wordt in het rapport van den praeadviseur genoemd: Krachtdadig te werken aan de „Sociale vorming" van den middenstand door te ver levendigen en te versterken, te verbreeden en te verdiepen het bewustzijn en het besef van wat hij, heel bijzonder krachtens de sociale rechtvaardigheid en de sociale lief de, gehouden is te doen in zijn maatschap pelijk en economisch verkeer; en daar nevens volhardend te bestrijden alles wat aan de bereiking van dit doel in den weg staat. Wat de v a k organisatie betreft, deze be hoort met alle gepaste middelen te bevor deren: de practische doorvoering der katholie ke beginselen in onderneming en bedrijf; de bescherming van de zedelijkheid der arbeiders, heel bijzonder in die onderne mingen, waar personen van beiderlei ge slacht werkzaam zijn; het verstrekken van de gelegenheid tot waarneming door de arbeiders(sters) van hunne (hare) godsdienstplichten en het bevorderen waar mogelijk van deel neming aan bijzondere oefeningen van godsdienst; het beperken, zooveel doenlijk, van den arbeid op Zon- en feestdagen. Tot de sociaal-economische taak der standsorganisatie behoort het op bevatte lijke en practische wijze bekend maken aan den middenstander met die sociaal-econo mische en sociaal-politieke leerstukken, stelsels en feiten, wier kennis hij behoeft, om in- en door zijn stands- resp. beroeps organisatie met de grootst mogelijke vrucht te kunnen arbeiden aan een sociaal gezon de ontwikkeling en economische verstevi ging der positie van zijn persoon, van zijn beroep en van de gansche maatschappelijke klasse, waartoe hij behoort alles in vol maakte overeenstemming met de desbe treffende leer der Katholieke Kerk. Voorts concludeert de praeadviseur aan de hand van een desbetreffende beschou wing, dat het de groote en voorname so ciaal-economische taak is der vakorganisa tie: krachtdadig te ijveren voor de instelling van een Bedrijfsraad in den eigen tak van bedrijf en voor de ontwikkeling daarvan tot een volledig publiekrechtelijk bedrijf schap. De sociaal-politieke taak der standsorga nisatie wordt als volgt omschreven: Met kracht en beleid te ijveren voor de ontwikkeling der sociale politiek in de rich ting eener sociale en juridische ordening der samenleving naar bedrijfschappen. Voorts 'beveelt het praeadvies aan het nemen van wettelijke maatregelen, waar door de ontwikkeling van het grootbedrijf binnen bepaalde grenzen wordt gehouden. Wat het kleinbedrijf betreft meent de schrijver van het praeadvies aan de stands- vereeniging te mogen en te moeten toe denken de taak: actie te voeren voor het tact- en beleid vol treffen door de overheid van maatre gelen, welke tenzij rechtstreeks ingrij pen noodzakelijk blijkt door het stellen van nadere eischen aan ondernemer en on derneming, ertoe leiden, dat de productie en distributie in het kleinbedrijf bij bena dering zich aanpassen aan de werkelijke behoeften der samenleving; een en an der met inachtneming van hetgeen in de omschrijving van het voorgaande taakdeel der standsvereeniging is gezegd met be trekking tot het overgangskarakter der te treffen maatregelen en het te plegen over leg met de betreffende georganiseerde be drijfsgroepen. De sociaal-politieke taak der vakorgani satie is: door voorlichting en nadere uitwerking der in algemeenen zin door ons geformu leerde sociaal-politieke middenstandswen- schen, de uitvoering en feitelijke toepassing daarvan door de hoogere en lagere burger lijke besturen, te vergemakkelijken en meer doeltreffend te maken, en mede: zelfstandige actie te voeren ten behoeve van sociaal-politieke belangen, die uitslui tend het beroep" betreffen en eventueel tot welslagen daarvan den steun in te roe pen van de standsvereeniging. Tenslotte wordt nog een hoofdstuk ge- Het vervelende proces wordt wat opgefleurd. BIJKOMSTIGE RUZIES EN CONFLICTEN. EEN BEZOEK BIJ v. d. LUBBE. Het eigenlijke proces tegen de „brand stichters" in het RijkSdaggebouw te Leip zig dreigt vrij vervelend te worden, daar alle verwachte sensatie uitblijft. Thans wordt nog dé meeste intersse ge wekt door allerlei bijkomstige dingen. Zoo heeft een bezoek aan v. d. Lubbe, welwil lend toegestaan aan eenige „vertrouwens mannen" van de pers, aanleiding gegeven tot veel verbolgenheid. Privatdocent dr. Soedermann, van de juridische faculteit der universiteit te Stockholm, een voormalig medewerker van het staatspolitielaboratorium te Lyon, heeft tezamen met Johan Luger, redac teur van de „Telegraaf' te Amstredam, gelegenheid gekregen om, begeleid door den gerechtelijk beëedigden deskundige en tolk van van der Lubbe, advocaat dr. Seuffert, gistermiddag den beklaagde v. d. Lubbe in het huis van bewaring te bezoe ken. De beide heeren hebben gelegenheid gehad alles te zien, wat eenigerlei betrek king heeft op de omstandigheden van v. d. Lubbe. Zij hebben hem in den tuin, die voor andere gevangenen niet ter beschik king staat, zien gaan wandelen en hem daar ook geruimen tijd alleen gesproken en verschillende vragen tot hem gericht. Van der Lubbe reageerde volkomen op deze vragen, antwoordde uitvoerig en heeft volgens de beschrijvingen der beide heeren op hen den indruk gemaakt, dat het een volstrekt normaal en gezond mensch betreft, die echter schuw en in zich gekeerd is en die eerst met groote vrien delijkheid behandeld moet worden voor hij loskomt. Zij hadden den indruk, dat hij over ieder tot hem gerichte vraag eerst lang nadenkt voor hij er op antwoordt. De heeren zijn vervolgens naar het huis van bewaring gegaan, waarbij van der Lubbe zeer levendig de trap opliep. In het gebouw, een der modernste strafin richtingen, hebben zij allereerst de cel be zichtigd, waar van der Lubbe als be klaagde is ondergebracht. Op tafel lag chocolade, waarvan van der Lubbe iets had gegeten. Ook van boterhammen met worst, die op tafel lagen, had van der Lubbe gegeten. Toen van der Lubbe daar op zelf in de cel kwam, vroeg dr. Soeder mann hem, of hij zich niet wilde uitklee- den. Van der Lubbe was eerst zeer ver baasd, zelfs verschrikt en vroeg: „Waarom eigenlijk?" Soedermann liet hem daarop zeggen, dat in de buitenwereld gruwelbe- richten verspreid werden, volgens de welke hij geslagen, of zelfs langzaam ver giftigd werd. Van der Lubbe heeft daar op slechts gelachen en zich zeer bereid willig volkomen uitgekleed. Soedermann heeft hem van top tot teen nauwkeurig onderzocht. Het lichaam van van der Lubbe was weliswaar zeer mager, maar krachtig en gespierd. Het toont vooral geenerlei sporen van eenigerlei mishande ling. Er is ook niets te merken van prik ken en ook geen lidteekens van inspuitin gen. De vraag, of hij medicijnen moest in nemen, heeft van der Lubbe lachend ont kend. Hij zou die ook heelemaal niet in nemen, verklaarde hij. Soedermann vroeg hem hoe hij zich voelde, wanneer hij ge geten had, of hij zich na het eten opval lend opgewekt voelde. Van der Lubbe ont kende dit. Hij eet echter tamelijk weinig. Langen tijd heeft hij bijna heelmaal niets gegeten, nu wel weer iets meer. Hij voelt zich echter volkomen gelijk voor of na het eten. Van der Lubbe heeft toen van zijn kant nog eenige vragen tot Soedermann gericht, die een opmerkelijk intelligenten indruk maakten en die in goed en orden telijk Duitsch geformuleerd waren. Op de herhaalde vraag, hoe hij zich lichamelijk voelde, heeft van der Lubbe ten slotte nogmaals geantwoord „Ausgezeichnet gut." wijd aan den jongen middenstand. De conclusie hiervan luidt als volgt: den jongen middenstand onder te bren gen in een van de organisaties der oudere standgenooten onderscheiden vereeniging, die ten doel heeft hare leden te ontwikke len en te vormen tot deugdelijk onderlegde en karakteT-vaste, tot diep geloovige en werkdadige katholieke mannen hunner stands- en beroepsvereeniging. PROTESTEN DER OVERIGE JOURNALISTEN Over dit bezoek, aan twee journalisten toegestaan, is bij de andere journalisten veel verbolgenheid gewekt. Amerikanen en Engelschen schijnen een formeel protest in Berlijn te willen indienen en de Fran- schen zijn ook zeer boos. De correspondent van de „Vooruit" schrijft over dit geval, dat de buitenland- sche journalisten op een persconferntie stormachtig geprotesteerd hebben. Men meende, dat de zaak was geënsceneerd. Men had met voorbijgaan van den Hol- landschen verdediger, mr. Stomps, en zon der dat iemand het wist, een Stockholmsch journalist en een vertegenwoordiger van „De Telegraaf" uitgekozen om te pogen, Van der Lubbe aan het spreken te krij gen en stelde beide mannen naderhand aan de buitenlandsche pers voor als de vertrouwensmannen der journalisten. In krachtige termen hebben de journalisten geweigerd deze beide „vertegenwoordi gers" te aanvaarden. Het is namelijk ieder een opgevallen, welk een buitengewone medewerking „De Telegraaf" in Leipzig ondervindt, die uiterlijk reeds hierin uit drukking vindt, dat dit blad het eenigste is, dat over twee plaatsen in de rechts zaal beschikt. Tot zoover de correspondeert. Hoe intusschen de „Telegraaf' deze „vertegenwoordiging" van de pers opvat, moge blijken uit het feit, dat het blad een uitvoerig verslag over dit bezoek geeft, doch andere bladen verbied, dit geheel of bij gedeelten over te nemen! DE RUSSISCHE JOURNALISTEN TERUGGEROEPEN De Duitsche uit Rusland gebannen De Russische pers publiceert het vol gende communique: Door de ontoelaatbare voorwaarden van de organisaties der Duitsche regeering aan het werk van de Russische journalisten in Duitschland, die o.m. werden onderwor pen aan arrestaties, huiszoekingen enz. en tenslotte niet werden toegelaten tot het proces in Leipzig, waaraan wel deel nemen de correspondenten van bladen uit andere landen, roepen het Tass-agent- schap, de „Iswestia" en de Prawda" hun persvertegenwoordigers uit Berlijn terug. Tevens heeft de Russische regeering be sloten alle Duitsche persverlegenwoodi- gers uit Moskou te verbannen. Zij zijn op 26 dezer uitgenoodigd het Russische grond gebied binnen drie dagen te verlaten. Berlijn zet zijn standpunt uiteen. In verband met het besluit der Sovjet- regeering, om alle in Rusland vertoeven de correspondenten van Duitsche bladen uit te wijzen, geeft het officieuze Wolff- bureau de volgende uiteenzetting van het' Duitsche standpunt: Zooals bekend werden de vertegen woordigers van communistische en socia listische bladen niet toegelaten tot het Rijksdagproces te Leipzig, aangezien op grond van de houding reeds vóór het pro- j ces door de bladen van deze richtingen I aangenomen, een objectieve berichtgeving niet kon worden verwacht. Wegens deze principieele uitsluiting van alle communistische en socialistische bla den kon ook den vertegenwoordiger der Sovjet-pers de bijwoning van het proces niet worden toegestaan. Desniettemin be gaven twee te Berlijn woonachtige verte genwoordigers der Sovjetpers zich naar Leipzig, waar bij zich op verdachte wijze gedroegen, met het gevolg, dat ze op 22 dezer werden gearresteerd. Enkele uren later werden zij echter reeds weer op vrije voeten gesteld. In het feit, dat de beide betrokken personen zich ondanks hun niet-toelating tot het proces, naar Leipzig begaven, kan men niet anders zien dan een ontduiking van een maatre gel, die door de bevoegde instanties is ge nomen in het belang van een objectieve berichtgeving over het Rijksdagproces. Voor de Sovjetregeering is dit feit aan leiding geweest, om een maatregel van groote draagwijdte te nemen. Zij heeft Duitschen officieelen instanties meege deeld, dat alle vertegenwoordigers der Sovjetpers uit Duitschland zullen worden teruggeroepen rl Duitschen vert*-— - '*vi- i Zij, die zich per 1 October a.s. wenschen te abonneeren op „DE LEIDSCHE COURANT", ont vangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Mexicaansche bisschoppen bij Z. H. den Paus. (2de blad). Nu de sensatie in het Leipzlger proces uitblijft, wordt de zaak interessant door bijkomstige journalistenconflicten. (Ie pa gina). De ramp in Mexico. Men spreekt van duizenden dooden. (Buitenl. Ber. 2e blad). BINNENLAND. Botter bij den Helder door onderzeeër geramd en gezonken. (Gem. Ber. 3de blad). Wederom verschillende ernstige ver keersongelukken. (Gem. Ber. 3de blad). Pastoor Reinders van Zeist door tram gegrepen en ernstig gewond. (Gem. Ber. 3de blad). J. A. KRANENDONK DUFFELS, t iwar wjj vernemen, is de oud-Leidsche medicus dr. J A. Kranendonk Duffels, die sedert Aug. van het vorig jaar scheeparts was op het s s. Flandria van dc Koninkl. Holl. Lloyd, tijdens een reis overleden en Dinsdag te Rio de Janeiro begraven. De heer Duffels had zijn gymnasiale studies gemaakt te Amsterdam cn Rolduc en daarna zijn universitaire studies te Am sterdam. Hij heeft zich in 1910 als arts te Leiden gevestigd. Tot 1923 is dr. Duffels hier werk zaam geweest in een zeer drukke practijk; vooral de fondspractijk was buitengewoon, druk. Bij zijn afscheid hier ter stede mocht hij dan ook van vele zijden blijken van waar deering en sympathie ontvangen. Van 1923 tot 1927 is dr. Duffels directeur geweest van den Gem. Geneesk. Dienst te Heerlen, waarna hij eenzelfde functie te Breda heeft vervuld tot Aug. 1932. De overledene bereikte den leeftijd van 54 jaar. Hij ruste in vrede. seerd, eveneens de Sovjetunie te verla ten. In het belang van de door Duitschland steeds gcwenschte vriendschappelijke be trekkingen met de Sovjetunie moet men hopen, dat dit door Moskou tot de Duit sche vertegenwoordigers gerichte verzoek weer wordt ingetrokken, te meer daar men hierbij niet te doen kan hebben met een gemotiveerden tegenmaatregel, aangezien de beide Bcrlijnsche vertegenwoordigers der Sovjetpers door eigen schuld een situatie hebben doen ontstaan, die voor een vergrijp moest doen vreczen. Bij de beoordeeling van den maatregel die door de Sovjetregeering ia getroffen,

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1