18 DIT IETS VOOR U??? BUITENUND "MAANDAG 25 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT /1ERDE BLAD PAG. 11 ONTWAPENING. EEN BRITSCH-ITALIAANSCH- FRANSCH EENHEIDSFRONT? De Romeinsche correspondent van de „Matin" bericht, dat een Britsch-Ita- liaansch-Fransch eenheidsfront zou zijn ge vormd, dat als basis zal dienen voor de j Ontwapeningsonderhandelingen te Genève De militaire status quo zal gehandhaafd blijven voor de vroegere geallieerden. Frankrijk en Italië verplichten zich ech ter in de komende vier jaar hun bewape ning niet op te voeren; gedurende deze pe riode zal internationale controle worden uitgeoefend. Indien geen overtredingen van Duitsch- land worden geconstateerd, zal na deze vier jaar de ontwapening worden doorgevoerd volgens het plan van MacDonald. Duitschland zal reeds thans worden toe gestaan zijn defensieve strijdmacht te ver sterken. DUITSCHLAND. WERKLOOSHEIDBESTRIJDING. Duitschland zorgt voor zichzelf. Minister dr. Goebbels heeft in het Sport- palast te Berlijn een rede gehouden, waar in hij de maatregelen besprak, die de re geering in den a.s. winter zal nemen lot hulpverleening aan werkloozen. Duitschland, aldus dr. Goebbels, is voor de eerste maal in zijn geschiedenis een aan eengesloten natie; daarom is de regeering er zeker van de werkloosheid te kunnen wegnemen. Met groote krachtsinspanning is de regeering er in geslaagd, reeds 2 mil- lioen werkloozen in de fabrieken terug te brengen. De regeering zal in deze richting voortgaan. In den aanstaanden zomer zul len opnieuw 2 millioen werkloozen aan den arbeid gaan en in den daarop volgenden zomer is het werkloosheidsvraagstuk defi nitief van de baan. Voor den aanstaanden winter zal de re geering omvangrijke maatregelen tot hulp verleening organiseeren. Niemand zal kou de of honger behoeven te lijden. Eén zal voor allen, en allen zullen voor één zorgen. De minister meende, dat vooral de Duit- sche boer in den komenden winter zal moe ten toonen dat hij wat voor het armemood- lijdende Duitsche volk over heeft. Het buitenland kan niet begrijpen, zoo ging spreker voort, dat de nationaal-socia- listische regeering bij het bestrijden der werkloosheid reeds belangrijke successen heeft behaald. Men wil ook niet gelooven, dat volk en regeering in Duitschland één zijn; wellicht zal nog eenmaal het oogen- blik komen, dat wij metterdaad kunnen toonen, dat regeering en volk in denken en doen inderdaad één zijn. Dr. Goebbels zeide verder, dat de vorige regeering in het buitenland als bedelaresse optrad. De nationaal-socialisten zijn niet gaan bedelen; zij hebben voor zichzelf ge zorgd. Spreker deedeen dringend beroep op de bevolking, met ijzeren volharding den strijd tegen den nood in den aanstaanden winter te beginnen en zich door niets te laten ont moedigen. Ieder burger moet krachtig optreden te gen elke poging tot sabotage en, als iemand een saboteur weet, moet deze vernietigd worden. (Stormachtige bijval). De regeering zal haar arbeid ten einde brengen, zonder compromissen aan te gaan. FRANKRIJK FRANKRIJK LEVERDE AAN DUITSCH LAND MATERIAAL VOOR BOMMEN. Zondelinge spionnage-methoden. De opzienbarende onthulling is gedaan, dat het bekende „deuxième bureau" de Fransche spionnagedienst aan Duitsch land materiaal geleverd heeft, teneinde aan hooggeplaatste Duitsche autoriteiten mili- I taire geheimen te ontfutselen. De Fransche spionnagedienst had gedu rende den oorlog een Fransch zakenman, Joseph Crizoer, voor spionnage naar Neder - land gezonden, waar deze in contact kwam met Albert Ballin, den grooten Duitschen industrieel, die oorlogsgoederen voor de j Duitsche regeering kocht. Crozier kocht een zeepfabriek in Neder- j land en teneinde de Fransche belangen be ter te kunnen dienen, liet hij zich op de zwarte lijst van den Franschen geheimen dienst plaatsen, als handelaar met den vijand. De Fransche spionnage-dienst gelastte Crozier olie en vetten aan de Duitschers te leveren, die deze zeer noodig hadden voor het vervaardigen van bommpn. Op deze wijze kwam Crozied gemakkelijk in verbinding met de Duitschers en kreeg inlichtingen, die voor de geallieerden van groote waarde waren. Op zy'n zakenreizen in Berlijn vernam hij, welke de bronnen waren, waarover Duitschland beschikte en kreeg inlichtin gen over den duikbootenoorlog en de groot te der kanonnen, o.a. van de dikke Bertha. De Duitschers en ook Ballin kregen nim mer verdenking tegen Crozier, die zij voor een landverrader hielden. AMERIKA TOENEMENDE ONRUST OP CUBA. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken heeft vernomen, dat in enkele deelen van Cuba de ongeregeld Wij kunnen U in het bezit van dit pracht Missaal stellen lil Wanneer U ons vóór 1 No vember drie betalende abonné's van „De Leldsche Courant" (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zenden wij U dit pracht Missaal gratis toe. Dat Is toch In werkelijk heid een kleine moeite. U moogt en kunt het blad, gezien zijn Inhoud en ver zorging gerust aanbevelen. Begint nog heden met de aanwerving van abonné's. Wij wachten ook gaarne adressen In van personen aan wie wij proefnummers kunnen zenden. Vraag zelf ook proef nummers aan. Wie(n) zenden wij het eerste missaal DE DIRECTIE heden toenemen. Vooral in Santiago is dit het geval, waar volgens den Amerikaan- schen consul de buitenlanders zich aaneen gesloten hebben om zich zoo noodig gewa penderhand te verdedigen. Een torpedojager der Ver. Staten maakt zich gereed om 16 Britsche en Amerikaan sche bewoners van Noord Oriente op te nemen. Onder deze personen, die feitelijk opgesloten zijn in hun woningen op de sui kerraffinaderijen in het district, waar le staking uitgebroken is, bevinden zich drie vrouwen en vijf kinderen. Levendig? handel in machinegeweren. Geheel Cuba schijnt zich, in afwachting van de komende gebeurtenissen, zoo snel mogelijk te wapenen. Geweren met een houder vol patronen worden verkocht voor vier dollar, machinegeweren met een band kogels voor veertig dollar.* BUITENL. BERICHTEN. ZEVENTIEN GEWONDEN BIJ RACES TE OSTRAU. Twee motorrijders komen in het publiek terecht. Tijdens wedstrijden voor motorfietsen op de baan van Moravisch Ostrau hebben twee ernstige ongevallen plaats gehad, waarbij in totaal zeventien personen zijn gewond. Twee motorrijders kwamen tusschen de toeschouwers terecht; een der rijders werd gewond, terwijl verder nog drie personen zwaar en drie licht gewond werden. Een andere deelnemer reed op een weg, die voor het publiek gesloten was, doch waar-s op zich toen menschen bevonden. Drie personen werden daar zwaar en zeven licht gewond. AANSLAG OP SPOORWEG IN SAKSEN. Op de spoorlijn Greiz-Plauen is Vrij dagavond een aanslag gepleegd. Tusschen Elsterberg en Rentzschmühle hebben on bekende daders alle kabels van telefoon- en telegraafverbindingen en de signaal lijnen doorgesneden. Het treinverkeer werd hierdoor ernstig in gevaar gebracht. Tot dusver zijn de daders nog niet opge spoord. KANKER-SLACHTOFFERS IN SOVJET-RUSLAND. De Sovjet-Russische geleerde, professor Rozanof, verklaart, dat van elke 100 be woners der Sovjet-Unie acht aan kanker sterven. De professor zegt, dat meer vrou wen dan mannen het slachtoffer zijn, en van elke vijf vrouwen zou één aan kan ker sterven. Als oorzaak hiervan noemt de geleerde het tekort aan geregelde en geschikte voeding en onvoldoende rust. Deze twee feiten verzwakken de vitaliteit van het volk. EEN KöPENICKIADE TE BORDEAUX. Oplichter met militaire eer ingehaald. De politie te Bordeaux heeft de hand gelegd op een oplichter, wiens optreden in menig opzicht' herinnert aan dat van den kapitein van Köpenick, een kwart eeuw geleden. Kort geleden kwam het aan de recher che te Bordeaux ter oore, dat een hoogge plaatst marine-officier, zich noemende schout-bij-nacht graaf de Roux de Rieux de Laysse, bij een jongedame uit de beste kringen der stad een aanzienlijk bedrag had opgenomen, doch dat men op grond van zijn zonderlinge gedragingen twijfel koesterde zoowel aan zijn adel als aan zijri militairen rang. Eenige rechercheurs gingen den schout bij-nacht na en waren ten zeerste ver wonderd, toen zij vernamen, dat hij zich bij de directies van diverse groote scheep vaart-maatschappijen had laten aandienen, niet als schout-bij-nacht doch als kapitein- ter-zee, om voor een zijner relaties een betrekking te verkrijgen op het groote oceaanschip „Mexique". De opper-officier was reeds aan boord van de „Mexique" geweest en men had hem daar met militaire eer begroet, ter wijl ook op de omliggende schepen de be manning stond aangetreden. De officier, die in aristocratische krin gen werd ontvangen, had zich hierna verloofd met bedoelde jongedame. Hij verklaarde niets liever te willen dan met spoed te trouwen, aangezien zijn nieuwe rang van schout-bij-nacht hem verplicht te, het coelibaat vaarwel te zeggen. Eens op een avond, toen het meisje zich ver wonderde dat hij niet in de uniform van schout-bij-nacht gekleed ging, zeide hij, dat zijn promotie pas was afgekomen en dat zijn nieuwe uniform nog niet gereed was, zoodat hij nog zijn tuniek van kapi tein droeg. Het meisje zag echter over het hodïd, dat haar verloofde op een leef tijd was, waarop een zeeman in Frankrijk nog geen schout-bij-nacht kan zijn. Graaf de Roux had met behulp van stukken, die natuurlijk later valsch zou den blijken te zijn, het meisje overtuigd, dat hij belangrijke deposito's had bij de Banque de France te Parijs en dat hij een kasteel bezat in Médoc, ter waarde van 600.000 francs, het erfdeel zijns vaders. Verder vertelde hij, dat zijn kwartaalsoldij 200.000 francs beliep. „Gelukkig ontvang ik dezer dagen", zoo sprak hij op een dag, „mijn tractement weldra per post, want daar ik te Brest gedetacheerd ben, zit ik bijna zonder contanten". Eenige dagen later verscheen hij weer. Hij had zijn portefeuille in een taxi ver loren en miste zelfs het geld om aan de bank te verzoeken, hem telegrafisch het benoodigde geld over te maken. Tenslotte wist hij op discrete wijze gedaan te krij gen, dat het meisje hem de 200.000 francs voorschoot, nadat hij haar een brief met het hoofd van de Banque de France had laten zien, gericht aan „Zijne Excellentie Schout-bij-nacht graaf de Roux de Rieux de Laysse". Natuurlijk verscheen hij nadien niet meer ten tooneele. De familie van het meisje stelde **n onderzoek in en pas toen een schout-bij-nacht van dezen naam niet bleek te bestaan, volgde een aanklacht. De hooggeplaatste verloofde is daarna in een hotel te Bordeaux aangetroffen en ontmaskerd. Het bleek de 31-jarige Albert Roux te zijn, iemand zonder vaste midde len van bestaan en afkomstig uit een dorpje in het departement Dordogne. Hij bleek al verscheiden malen met de justi tie in aanraking te zijn geweest. De uni form en pet van kapitein-ter-zee had hij eenvoudig bij een atelier te Bordeaux ge huurd. (TeL) HET BILJET VAN 100 POND Gestolen van den Nederlander Van der Relss. Het bankbiljet van duizend pond ster ling, waarover zooveel te doen is ge weest, omdat men het in verband bracht met de ontvoering van Lindbergh's kindje, blijkt in Maart of April gestolen te zijn ten nadeele van den Nederlander v. d. Reiss. Bij deze affaire zijn ook betrokken Frank Eton, die te Fresnes in arrest wordt gehouden en in October zal terechtstaan en de makelaar Johnson, die tegen borg stelling van frs. 15.000 in vrijheid is ge steld. NED. OOST-INDIE MARINEBOOT GEZONKEN BIJ SOERABAJA. Opvarenden gered. Aneta seint uit Soerabaja: Een marine- torpedomotorboot is tijdens het inschie ten van torpedo's op de reede van Soera baja gezonken. De acht opvarenden wer den door het torpedowerkschip „Serdang" gered. De oorzaak van het zinken is ver moedelijk gelegen in een gebroken schroef as. Het bergingswerk is begonnen. Uit de Landbouwwereld WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Half September is 't de tijd, om te gen, dat bloemkool- en slazaad worden uitgezaaid voor de „weeuwenplanten" Voor kropsla kiezen we dat soort, welke op de bakken gebracht, daarop goede kroppen en niet te veel buitenblad ma ken. De zaaiing der bloemkool heeft plaats op een stukje grond, dat goed omgewerkt is, dat ons bij den aanleg der bakken niet in den weg ligt. Sommigen zaaien gewoon buiten, anderen op een bak, en houden bij regenachtig weer de ramen er op. Deze laatste methode verdient aanbeveling mits men er aan denkt om, wanneer de plantjes er op staan, de ramen er af te nemen, en ze er alleen op te leggen bij te veel nat tigheid. Als de plantjes beginnen door te groeien en een paar blaadjes hebben ge kregen, worden ze verspeend, om elk plan tje meer ruimte te geven. Spillig op groeien door een te dichten stam geeft zwakke planten, die met moeite de afwis selende temperatuur in het komende sei zoen zullen doorstaan. Een deel der bloem kool wordt op de éénruiters gebruikt, ter wijl een ander deel overwinterd wordt op kouden bak. Bij het zaaien van bloemkool in den bak kan men later beginnen bijv, in 't laatst van September, omdat de planten in gunstige jaren wat al tc zwaar worden voor den winter. Hetzelfde kan met sla het geval zijn; te vroeg gezaaide planten kunnen bij overwintering in voorjaar te zwaar zijn, en zullen bij ver planting spoedig gaan schieten. Buiten zijn er gewassen, die in de laatste dagen flink doorzetten in groei. De Witlof wor tels, die meestal in September en Octo ber nog sterk in dikte kunnen toenemen, gaan nu goed vooruit, en hetzelfde is 't ge val met de knolselderij. Sommigen hebben de gewoonte, telkens de onderste blade ren af te trekken, doch in 't belang van 't gewas is dit af te raden, 't Geeft aanlei ding tot beschadiging en vlekken der knol len. Wat men vroeger vrij vaak kon zien, tegenwoordig gelukkig niet bveel meer, is het samenbinden van bessen- struiken. Dit doet men hier en daar nog. om het onkruid beter tc kunnen verwijde ren en, zooals men zegt, het zonlicht beter tot den grond te kunnen doen toetreden. Men vergeet bij dit laatste echter, dat ook de struiken zelf het zonlicht noodig hebben. Zonder voldoenden toegang van licht en lucht In het binnendeel van den struik, is het onmogelijk, dat de knoppen waaruit een volgend jaar de vruchten moeten voortkomen, zich voldoende ont wikkelen kunnen. Wanneer men slechts voor een korte poos de struiken tezamen bindt om ze na afloop van de werkzaam heden weer hun gewonen stand te herge ven, dan zal dit voor de voldoende uit- groeiing van de vruchtknoppen niet zoo bezwaarlijk zijn. Anders wordt het, wan neer men, zooals nog veeltijds gebeurt, di rect na den oogst, als de struiken nog hun gehecle bladertooi bezitten, deze zóó sa men te binden, dat niet alleen alle licht wordt buitengesloten, maar ook inwendig de bladeren verstikken. Aldus te zamen gewrongen, blijven de struiken tot tegen het voorjaar, om na los gemaakt te zijn, zoogenaamd gesnoeid te worden. Is 't wonder, dat op zulk een wijze mishandelde struiken slechts een opbrengst beneden het middelmatige kunnen geven? Enkel aan dc toppen der takken en de buiten zijden worden wat vruchten gevonden, binnen in, waar bü een goed behandelde struik een massa mooie vruchten groeien, niets of zeer weinig. In den bloemen tuin; de perken met allerlei .potplanten bezet, worden achtereenvolgens ontruimd. Wie zijn Pelargoniums en Fuchsia's wenscht over te houden snoeit de planten terug en ontdoet ze van alle bladen. Dit hindert de planten niet noemenswaard en voorkomt het rotten en smeulen der over gebleven deelen. Vooral wanneer men geen goede bewaarplaatsen heeft en de planten in den kelder b.v. moeten over winterd worden, is het afplukken der bla deren zeer aan te raden; zoodra in 't voorjaar de planten in gunstige omstandig heden geplaatst worden zullen ze spoedig uitloopen en haar nieuwe scheuten ver- toonen. Het bewaren van Pelargoniums in een kelder heeft veel bezwaren, en velen zullen wegrotten. Droog houden is een eerste voorwaarde tot welslagen, en al is de aard ook gelijk asch, geef geen water vóór dat men de planten tot nieuwen groei wenscht aan te zetten. Staan dc planten gunstiger, bijv. in een kas,dan mag men ze nu en dan wel gieten, maar altoos slechts zeer matig. Het binnenbren gen onzer planten, met name de bladplan ten voor oranjerie en koude kas, doen wij bij voorkeur bij droog weer. Als dc plan ten en bladen nat zijn, ontstaat door de gesloten ruimte, waarin ze worden ge plaatst, en den engen stand, allicht rot ting en smeuling. Dit kunnen we grootcn- deels voorkomen door de planten slechts volkomen droog in haar winterkwartieren te brengen. De bloemperken, welke van hun zomertooi beroofd zijn, kunnen nu voor den winter in orde worden ge maakt; ze worden bijv. gevuld met viool tjes of vergeet-mij-nietjes, die, tijdig ge plant. nog vóór de winter intreedt, be hoorlijk wortel kunnen maken. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. AFSCHEID BURGEMEESTER COLIJN. Een laatste handdruk. Vrijdagavond J.I., nadat 's middags dc raadsleden afscheid hadden genomen van hun scheidenden voorzitter, werden de in gezetenen van Boskoop, besturen van vcr- eenigingen, instellingen enz. in de gelegen heid gesteld afscheid te nemen van den heer en mevrouw Colijn. De heer A. Q. Stijkel, directeur der Ge meentebedrijven, sprak een enkel woord namens het gemeentepcrsoneeL Wpnncer het oogenblik van scheiden daar is, aldus spr., ziet men duidelijker dan in den dagc- lijkschen gang van het samenzijn, wat men voor elkaar geweest is cn wanneer ik dan dit samenzijn van onze zijde bekijk, dan moeten wij U verzekeren dat wij van harte dankzeggen van wat U voor ons hebt willen zijn, en moeten wij er onzen spijt over uitdrukken, dat U ons gaat verlaten. Uw groote werkkracht en ijver en het steeds tot in den grond der dingen bestu- deeren van de voorkomende onderwerpen, heeft.ons geprikkeld om te trachten de ons voorgelegdo taak zoo consientieus mo gelijk te verrichten. Het was ons juist daarom zoo aangenaam onder U te wer ken, omdat het U nooit te veel was in moei lijke problemen Uw heldere zienswijze ons ten goede te doen komen. Wij hebben gemeend, behalve met deze woorden, onze waardeering voor U met een stoffelijken blijk te moeten bezegelen. Ik bied U daarom namens ons allen, dezen fruitschaal aan en spreek de hoop uit, dat het U gegeven moge zijn, nog vele jaren met opgewektheid cn een goede gezond heid in het openbare leven werkzaam tc zijn en wensch U toe, dat ook voorspoed in Uw gezin Uw leven moge veraangena men. Door verschillende afgevaardigden wer den woorden van dank gesproken voor alles, wat Burgemeester Colijn voor die vereenigingen had gedaan. Door de Vereeniging Boskoopschc Vei ling en de Pomologische Vereeniging werd een bloemstuk aangeboden. Meerdere ingezetenen maakten met dankbaarheid van dc gelegenheid gebruik om de familie Colyn bij haar vertrek per soonlijk de hand te drukken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11