BUITENLAND UIT DE OMGEVING VRIJDAG 22 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 VOLKENBOND NEDERLAND EN HET JODEN VRAAGSTUK. Op de agenda der Volkenbonds vergadering? Gisteren deed te Genève het gerucht de ronde, dat de Nederlandsche regeering voornemens zou zijn het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen, uit een econo misch oogpunt beschouwd, op de agenda van de Volkenbondsvergadering te plaat sen. ONTWAPENING. DUITSCHLANDS EISCH OP ONTWAPENINGSGEBIED. Uiteenzetting van Minister von Neurath. Vóór zijn vertrek naar Genève heeft de Duitsche rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Neurath nogmaals het stand punt van zijn land ten opzichte van het ontwapeningsvraagstuk uiteengezet. Hij begon met zijn voldoening er over uit te spreken, dat de vertegenwoordiger der Ver. Staten, Norman Davis, zich met in structies van president Roosevelt weer naar Europa begeven heeft, ten einde het standpunt der V. S. in de ontwapenings besprekingen te verdedigen. De Ameri- kaansche regeering zoo vervolgde de minister heeft zich steeds voor een in grijpende vermindering der bewapeningen uitgesproken en in het bijzonder de af schaffing der aanvalswapenen bepleit. Ten dezen aanzien neemt Duischland het standpunt in, dat het begrip aanvalswape nen moet worden gedefinieerd vólgens de verbodsbepalingen van het verdrag van Versailles. Helaas heeft de conferentie het desbetreffende Duitsche voorstel niet aangenomen en tot dusver ook nog geen andere oplossing gevonden, hoofdzakelijk omdat enkele zwaarbewapende staten, voornamelijk Frankrijk, de grens tusschen aanvals- en verdedigingswapens zoo wen- schen te trekken, dat zij van hun zware aanvalswapenen zoo goed als niets behoe ven te schrappen. Onder de leuze „geen herbewapening" werd geischt, dat aan het in het Verdrag van Versailles vervatte verbod in zake de materieele bewapening van Duitschland niets zou worden veranderd. Wat deze eisch in de practijk beteekent, wordt het beste verduidelijkt door het volgende feit: Niet slechts is aan Duitschland alle mili taire luchtvaart, maar ook het bezit van luchtafweergeschut verboden. Daardoor bevindt zich Duitschland in een toestand van volkomen weerloosheid en groote on veiligheid. Wel zou door de totale afschaffing der militaire luchtvaart in alle landen en door een algeheel verbod van het werpen van bommen de vraag der gelijkgerechtigd heid en der Duitsche verdediging in de lucht zonder meer zijn opgelost, doch op een dergelijke oplossing bestaat helaas weinig kans. Indien echter de andere sta ten in het bezit van hun militaire lucht strijdkrachten blijven, aldus spreker, dan is het een niet te aanvaarden eisch, dat ons de mogelijkheid van de eenige doel treffende verdediging tegen luchtaanval len, n.l. die met vliegtuigen, onthouden bluft. Duitschland heeft hetzelfde recht op veiligheid als alle overige landen. Het heeft zich tijdens de besprekingen over de ontwapeningscontrole, met als eenige voorwaarde, dat zij gelijkelijk geldt voor alle staten en ook in de practijk voor ieder land gelijk is. Dat is echter slechts dan mogelijk, als de conventie voor de zwaar bewapende staten werkelijke ver minderingen in de bewapening brengt. Den eisch tot eenzijdige controle der bewapening tegenover Duitschland, die steunt op een perscampagne in zake ver meende Duitsche bewapening, welke de internationale atmosfeer vergiftigt, moet Duitschland echter met alle kracht afwij zen. In de bladen van enkele landen is on langs betoogd, dat het grijpen van de macht door Hitier, elke ontwapening in aan Duitschland grenzende landen onmo gelijk maakt. Ik wijs deze redeneering echter uitdrukkelijk van de hand. De nieuwe Duitsche regeering volgt geen oorlogszuchtig doel. Nog steeds is Duitsch land in de ontwapeningskwestie de schuld- eischer: het heeft immers zijn bijdrage tot de algemcene ontwapening allang gele verd. Het verlangt, dat er thans ook door de andere ernst mee wordt gemaakt. Van dit eenige en waarachtige doel der ont wapeningsconferentie mag de wereld niet door het stellen van niet te verwezenlijken controle-eischen worden afgeleid". DUITSCHLAND DE STRIJD TEGEN WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Ter uitvoering van de plannen tot be strijding van de werkloosheid is de rijks minister van financiën gemachtigd tot het beschikbaarstellen van een bedrag van 500 millioen mark voor den woningbouw en het verbouwen van groote woningen tot kleinere. De huiseigenaars, die een toelage willen bekomen, moeten zelf het viervoudig be drag van de toelage uit eigen of geleende middelen ter beschikking stellen. De ren tebetaling wordt hun verlicht, doordien 4% van het bestede bedrag op de huurbe lasting in mindering wordt gebracht. Voorts zullen de lasten voor den land bouw aanmerkelijk verlicht worden door vermindering van de omzetbelasting tot 1 en vermindering van de grondbelas ting voor den landbouw, zoodat deze be lasting nog slechts een jaarlijksche op brengst van 100 millioen mark hoeft op te leveren. Ter bevordering van den woningbouw zullen nieuw gebouwde kleine woningen en huizen voor zelfbewoning van verschil lende belastingen vrijgesteld worden. Met de rijksbank zijn onderhandelingen gevoerd over een verruiming van de kapi taalmarkt, waarbij zorgvuldig voor de handhaving van de waarde van het geld gewaakt zal worden. AMERIKA ROOSEVELT TEGEN NIEUWE INFLATIE? „Hysterische" financieele methoden overbodig geacht. Personen, die in nauwe relatie staan met het Witte Huis, hebben gisteren verklaard, dat de Vereenigde Staten momenteel ver der verwijderd zijn van eenigen vorm van inflatie dan sinds maanden het geval ge weest is. Zij verzekeren, dat het vraagstuk van de vermindering vein het goudgehalte van den dollar of van het drukken van „greenbacks" thans niet door den presi dent overwogen wordt. Verder geven zij de verzekering dat Roosevelt vertrouwt, dat de geleidelijke stijging van de goede- renprijzen, welke den laatsten tijd plaats vindt, gehandhaafd kan worden zonder ge bruik te maken van eenige hysterische of buitengewone financieele methoden. De resultaten, welke thans reeds door de N. I. R. A. bereikt zijn, zijn zeer belangrijk. De buitenlandsche verkoopen van dollars zijn „zelfs niet van voorbijgaand belang" voor den president, die deze beschouwd als een onbezonnen handeling van een Euro- peesche speculantengroep, die zelf hiervan de nadeelige gevolgen zal ondervinden. NU WEER ZILVERHEMDEN. Anti-Katholiek en anti-Semiet. Een nieuwe politieke organisatie, die der „Zilverhemderi", is in de Vereenigde Sta ten opgericht. Deze organisatie, die eenige punten uit het program der Ku-Klux-Klan heeft overgenomen, is anti-katholiek en anti-semitisch. Zij is tegenstander van de politiek van president Roosevelt en bewondert Adolf Hitler. De leider dezer organisatie, die „com mandant" door zijn aanhangers genoemd wordt, is de schrijver William Dudley Pel- ley. Zijn volgelingen, die zich „stormtroe pen" noemen, dragen een zilver-kleurig hemd en een bombazijnen broek. De partij geeft ook een weekblad uit, waarin de leider onder het hoofd „Libera tion" schrijft, dat hij het een groote eer acht, het vertrouwen te genieten van de hoogste nazi-autoriteiten in de Vereenigde Staten en iets te weten van hun toekomst plannen. DE TOESTAND OP CUBA. Tal van Amerikanen, die in het binnen land wonen, zijn naar de kust gevlucht en hebben zich aan boord van de Amerikaan- sche oorlogsschepen begeven. Teneinde de Amerikaansche onderdanen te beschermen, heeft het departement van marine te Washington vier destroyers naar de gevaarlijkste plaatsen gezonden. BUITENL. BERICHTEN 100 PERSONEN DOOR HAGELSTEENEN GEWOND. Bij een hevige hagelbuit te Saragossa liep een honderdtal personen kneuswon- den op. Duizenden vensterruiten werden verbrij zeld en het verkeer in de straten werd on derbroken. De schade te Saragossa is nog niet in vollen omvang vastgesteld kunnen worden, doch .bedraagt zeker ettelijke millioenen. Alleen de herstelling van de door den ha gelstorm vernielde ruiten zal ongeveer 3 millioen peseta kosten. De hagelsteenen wogen tot 70 gram toe. Een kind werd gedood, terwijl een vrouw een schedelbreuk kreeg; zij werd getrof fen door een hagelsteen ter grootte van een ei. Het geheele gebied om de stad is tot een afstand van 20 K.M. geteisterd en de oogst is als totaal vernield te beschouwen. TYPHOON TEISTERT ZUIDELIJK JAPAN. Twaalfhonderd mcnschen dakloos geworden. Een hevige typhoon heeft de Zuidelijke eilanden van Japan geteisterd. Zeventien visschersdorpen zijn verwoest. Twaalfhonderd menschen zijn dakloos. Tot nog toe zijn drie dooden gemeld. Een groot deel van het geteisterde gebied is van iede re verbinding afgesneden. VEERTIEN DORPEN ONDER WATER. Mesopotamië wordt op het oogenblik door hevige overstroomingen geteisterd. Veertien dorpen staan geheel onder water. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. GROOTE BEVOLGINKSTOENEMING IN BRITSCH-INDIE. De commissaris voor de volkstelling in Britsch-Indië, deelt mede, dat de bevol king in de afgeloopen tien jaar zeer sterk is toegenomen en wel met 34 millioen zie len. Britsch-Indië wordt daardoor het land met de grootste bevolking. Volgens den commissaris is het noodig, dat aanwijzingen worden gegeven op het gebied van geboortebeperking en ter be strijding van kindersterfte. De directeur- generaal van den medischen dienst heeft verklaard, dat slechts 39 pet. der bevolking behoorlijk wordt gevoed. ONDER-WERELD-TERREUR IN AMERIKA. Onthullingen van Senator Copeland. Volgens een statistiek van den Ameri- kaanschen senator Copeland, voorzitter van de senaatscommissie inzake „racketeering" wordt 'n vierde van eiken dollar in de Ver eenigde Staten betaald aan afpersers. Jaarlijks wordt ongeveer 10.000.000.000 dollar of 1/4 van het inkomen aan de on derwereld betaald. Dit euvel heeft thans een graad bereikt, waarin het in alle Amerikaansche huishou dens merkbaar wordt door de verhoogde prijzen van de verschillende levensbenoo- digdheden. Als voorbeeld noemt Copeland den handel in gevogelte. New-York ge bruikt jaarlijks voor ruim 100 millioen dol lar aan gevogelte dat uit het Westen des lands wordt aangevoerd. De schippers en vrachtrijders kunnen evenwel slechts bepaalde karren en kisten medenemen, anders bereiken de eenden en kippen nooit hun bestemming. Een vriend van Copeland bezit een kan toorgebouw op de Fith Avenue. Kort gele den liet hij den gevel verbouwen. Eenige dagen later vervoegde zich een man bij hem die vroeg, of hij niet wilde aansluiten bij een beschermingsvereeniging. Dit werd evenwel geweigerd. Den volgenden dag waren alle ruiten gebroken. De eigenaar was verzekerd en de verze keringsmaatschappij herstelde de schade. Den volgenden dag waren de ruiten even wel opnieuw gebroken en de verzekering weigerde voor de tweede maal te betalen. Nu moet de man, om gespaard te blijven van verdere ruiten vernieling, 'n wekelijk- sche bijdrage aan de onderwereld storten. Hotel-eigenaars worden gedwongen, ze kere wasscherijen te gebruiken, indien zij niet willen, dat hun linnengoed vernield wordt. De wasscherijen moeten echter weer hun materiaal bij bepaalde personen koopen, anders wordt bij hen het linnengoed ver nield. Senator. Copeland stelt thans voor, om in elke wet van de N. R. A. een clausule op te nemen, waarbij verboden wordt, bijdra gen te geven aan de onderwereld. SPOOR IN HET DRAMA DER LINDBERGHS? Drie Belgen aangehouden. Eergisteren vervoegden ^ich bij een bank te Antwerpen drie personen, die den bank bediende verzochten een biljet van 1000 pond sterling in Belgisch geld te wisselen. Daar de drie mannen den bediende ver dacht voorkwamen, verzocht hij hun, na het nummer van het biljet te hebben ge noteerd, den volgenden dag terug te ko- De bank seinde inmiddels naar de Bank van Engeland het nummer van het biljet, en in het antwoord werd medegedeeld, dat het nummer van het biljet overeenkwam met dat op een van de biljetten van 1000 pond, welke indertijd door den vlieger Lindbergh waren gestort als losgeld voor zijn ontvoerde kindje. Toen een van de drie mannen zich gister ochtend kwam melden bij het loket van de Antwerpsche bank, werd hij door de poli tie gearresteerd, evenals de twee anderen, die in de gang wachtten. Alle drie werden naar het paleis van Justitie overgebracht, waar men hun naar de herkomst van het biljet vroeg. Zij deelden mede, dat het biljet afkomstig was van een Nederlan der, maar meer wilden zij niet zeggen. Het drietal, allen Belgen, verzekert volkomen onschuldig te zijn en heeft een protest in gediend tegen het bevel tot inhechtenisne ming. De zaak lijkt bijzonder geheimzin nig te zijn, en o.a. zal de vraag aan de or de komen of het in beslag genomen biljet wellicht valsch is. „Tel." HOE TREKT DE OOIEVAAR NAAR HET ZUIDEN? Sedert 1917 zijn 110.000 tot 120.000 ooie vaars in Denemarken van ringen voorzien. In Augustus j.l. zijn meer dan achthonderd ooievaars uit Denemarken vertrokken en sinds dien is al bericht ontvangen betref fende drie- of vierhonderd. Deze rapporten maken het mogelijk na te gaan, waarheen deze ooievaars zijn getrokken. Het blijkt, dat zij van Denemarken naar Duitschland vliegen via Brandenburg en vandaar naar Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Roemenië en over den Bosporus naar Klein-Azië. Het is nog niet mogelijk geweest definitief nat te gaan of zij naar Egypte vliegen over dr Middellandsche Zee of dat zij over Pa lestina vliegen. Van Egypte zetten de ooievaars hun tocht voort langs het dal van de Nijl over de Groote meren; zij nestelen zich dan in de-winterkwartieren in Natal of de Kaap kolonie. De afstand is ongeveer 7500 mijlen en wordt afgelegd binnen twee maanden. Gewoonlijk trekken de ooievaars ongeveer 20 Augustus uit Denemarken en komen ongeveer midden October in Afrika. In Noordelijke richting leggen zij dezen af stand ongeveer in de helft van den tijd af. Naar schatting brengen ieder jaar twee duizend ooievaars den zomer door in Dene marken. Het aantal dat over Deensch ge bied trekt, is evenwel aanzienlijk grooter, sommige trekken verder en een groot aan tal wordt door den electrischen stroom ge dood. Niettemin bereiken de meeste ooie vaars hooge leeftijden. De bekende Deen- sche vogelkenner Peter Skovgaard ver klaart, dat hij een ooievaar kent die ieder jnar naar Rusland komt en nu 30 tot 40 jaar oud is. LISSE. EEN TENTOONSTELLING, DIE IEDER BEZOEKEN MOET. Ten bate van de Wijkverpleging. In het patronaatsgebouw wordt weder om, zooals alle jaren, een tentoonstelling gehouden van de prijzen voor de jaarlijk sche verloting ten bate van de R. K. Wijk verpleging. Gisteravond is deze door den Zeereerw. heer Pastoor H. J. Thomann ge opend. Z.eerw. wees er hierbij op, dat de tijden moeilijk zijn, hetgeen ook vooral de Wijkverpleging ondervindt. Van het nut van deze vereeniging is ieder overtuigd. Spreker zelf heeft dit in den afgeloopen zomer ondervonden. Hij prees de matelooze ijver van den Eerw. Wijkzuster Josepha, die onafgebroken in de weer is. Z.eerw. hoopte, dat liefdadig Roomsch Lisse over tuigd moge zijn (al hoopte hij dan niet dat ze deze noodig hebben voor zich zelf of gezin) van de noodzakelijkheid van deze instelling en dat men gedurende deze da gen de tentoonstelling met een bezoek zal vereeren en aan de verschillende' attracties als grabbelton e.d. zal meedoen, opdat dit nuttige werk daardoor milddadig zal wor den gesteund. Hierna voerde dr. Haase het woord. De ze deed uitkomen, dat men in Lisse de R. K. Wijkverpleging niet zou willen missen. Spreker vindt het jammer, dat deze instel ling aan geldgebrek lijdt, vooral door de vermindering der contributies, waaraan eerstens de tijdsomstandigheden niet vreemd zijn en vervolgens de oprichting var. een eigen Wijkverpleging in de pa rochie van de H. Engelbewaarders. Zuster Josepha meent evenwel raad te weten om aan de dubbeltjes te komen. Bij de ontzet tende werkzaamheden, welke zij ten dien ste der Wijkverpl. betoond, heeft zij toch nog kans gezien deze tentoonstelling met loting ten bate der R. K. Wijkverpleging tot stand te brengen. Spreker dankte dan ook op de eerste plaats Zr. Josepha voor al het werk hiervoor verricht; op de tweede plaats de heer de Man, chef der afdeeling Manufacturen van de R. K. Coöperatie, voor de schitterende opstelling van deze prijzen; vervolgens B. en W. voor de ver leende toestemming voor deze loterij; den heer H. Groenewegen voor de bloemen en planten ter opluistering en last not least de jonge dames-handwerksters, die onder lei ding van Zr. Josepha velen van deze prij zen hebben gemaakt en thans bovendien zich beschikbaar stellen gedurende de ten- toonstellingsdagen de helpende hand te reiken. Moge dan ook door de stoffelijke blijken van belangstelling van Roomsch Lisse de moeite welke Zr. Josepha zich getroost heeft, rijkelijk beloond worden. Te kwart over achten werd de tentoonstelling voor het publiek open gesteld. Mogelijk door het slechte weer was de opkomst niet groot. Moge ze derhalve heden- en mor genavond grooter zijn! Harddraverijen. De jaarlijksche Hard draverijen op de korte baan vanwege de Harddraverijvereeniging Lisse en Omstr. zullen dit jaar gehouden worden op Don derdag 5 October. Des morgens te half 10 wordt "begonnen met een draverij voor Inlandsche paarden om prijzen van 150, 75 en 25. Des namiddags te 1 uur voor paarden van alle landen en rassen om het kampioenschap van Zuid-Holland om prij zen van 500, 250, f 100 en 50. Aan deze draverij is een Kermesse d'Ète verbonden. LEIMUIDEN. Uitgegleden. Door het uitglijden van een trap viel de zoon van den landbouwer V. van den koezolder op den betonnen vloer. Deze val veroorzaakte hem en lich te hersenschudding en een hoofdwond. Dr. Stapensea verleende hem" geneeskundige hulp. Opgepast. Mejuffrouw M. alhier werd in Vriesekoop door een haar onbekend manspersoon, die met minder goede bedoe lingen zich aldaar ophield, aangehouden. Hevig ontdaan begaf zij zich naar de po litie alhier die het gelukte den persoon 'aan te houden en voor den heer Burge meester geleidde. Het is de politie niet mo gen gelukken getuigen in deze op te spo ren. De man is weder op vrije voeten ge steld. Proces-verbaal is echter tegen hem opgemaakt. „Dichter und Bauer". Ter gemeente secretarie vervoegde zich een dezer dagen een landbouwer die aangifte kwam doen van mond- en klauwzeer onder zijn vee. Hij deed het als volgt: „Tot mijn spijt deel ik U mede, Schoon ik lang nog bleef bevrijd, Dat de blaar is opgetreden. Zij het ook met matigheid". Getrouwd: J. van der Vaart te Den Haag en D. H. Molenaar te Leimuiden J. Chr. Zeldenthuis te Uithoorn en M. C. Heu- zen te Leimuiden. Gevestigd: van Warmond C. Vlaar, Kapelaan Heerenweg no. 350. Vertrokken: naar Ter Aar no. 145 C. C. Rossenberg, dienstbode. KATWIJK. Tuinbouw. We staan thans in het tee- ken van Crisismaatregelen, ook in den tuinbouw. Maatregelen van allerlei soort, bezuinigingsmaatregelen, inkrimpingsmaat regelen, steunmaatregelen, teeltbeperking, aardappelenellende, enz. enz. Nog nimmer is de crisis zoo tot uiting ge komen in het openbaar als door die ver schillende maatregelen, en na de verschil lende inkrimpingen die men reeds gehad heeft, inkrimping varkensstapel, idem rundveestapel, idem pluimvee, bloembol lenteelt, melkproductie, bietenteelt, krij gen we nu spoedig inkrimping van de teelt van meerdere tuinbouwproducten, groen ten, fruit en vroege aardappelen. Al deze maatregelen eischen offers, van den pro ducent doch door het op peil houden van den productieprijs plus matigen winst ook van den consument. Inkrimping van het bedrijf is voor velen iets pijnlijks, vooral ook omdat het door de inkrimping der teelt zoo buitengewoonlijk moeilijk zijn zal om het vele vrijkomende land te kunnen be planten met vrije producten die winst zui len kunnen opleveren. Dit laatste is vrij wel uitgesloten, zoodat het vast staat, dat in deze streken waar het land toch te duur is voor teelt van granen, veel land onbe- teeld zal moeten blijven liggen. Het is daarom van groot belang voor de tuinders, dat men reeds nu rekening houdt met de te verwachten teeltbeperking en men zeer voorzichtig is met het inhuren van land. Beter is niet te huren, want uitbreiding zal zeker niet zijn toegestaan. Onvermij del ijk komt hieruit voort een pachtverlaging, want een teveel doet de prijs dalen. Zulks is reeds nu merkbaar. Tegen ongehoord lage prijzen kan zooveel land gehuurd wor den als men wenscht te hebben. Doch er worden weinig „zaken" gedaan omreden men bevreesd is wel land te hebben, doch het niet te mogen beplanten. Nogmaals, voorzichtigheid is geboden. De registratie der bedrijven is in volle gang. Binnen en kele weken is men daarmee gereed en het zal dan niet lang duren dat de voorschrif ten betreffende inkrimping van sommige gewassen en verbod van uitbreiding van andere teelten, afkomen. Slagersvereeniging. De Slagersver. Katwijk en O. hield gisterenavond een le denvergadering in Hotel de Roskam. De voorzitter, de heer J. Vooys, opende met een woord van welkom de vergadering. Da secretaris, de heer W. Caspers, las de no tulen. Deze werden goedgekeurd. De voor zitter kon de mededeeling doen, dat de vereeniging de Koninklijke goedkeuring op hare Statuten heeft gekregen. De desbe treffende stukken waren ontvangen. Over enkele instellingen van den Bond, als b.v. verzekering enz. zal in volgende vergade ring meer uitvoerig gesproken kunnen worden. De rekening van den penning meester werd na controle accoord bevon den. De heer W. v. Wijk deed verslag van de vergadering van den Bond, gehouden op 21 Juni 1.1. Het maandrapport van de commissie van overleg behandelde voor namelijk de omzetbelasting. Na eenige be spreking werd besloten een schrijven te richten aan het Bondsbestuur met verzoek de medewerking te willen verleenen om de onbillijkheid weg te nemen, die tegen over de buitenslagers bestaat ten opzichte van het afkeuren van levers en de vergoe ding die hiervoor wordt gegeven. Deze is n.l. voor buitenslagers aanzienlijk lager dan voor de stadsslagers zonder dat hier voor eenig argument aanwezig is. In dit verband werd in principe besloten tot het oprichten van een eigen, plaatselijke ver zekering. Hierop zal later worden terugge komen. Verder werd nog besloten een actie te voeern om van de firma Zwanen berg en dergelijke firma's niet meer te be trekken. Een voorstel Wageningen dat het zelfde beoogd, zal worden gesteund. Na rondvraag sluiting dezer geanimeerde ver gadering. Badgasten. Naar we vernemen is dit jaar het record geslagen voor wat betreft het aantal ingeschreven badgasten dat Katwijk bezocht. Op 2331 badlijsten kwa men 12470 namen van badgasten voor. Vo rig jaar was dit aantal 10036. Gevestigd: C. H. Ippel, Tramstr. C. Th. v. Dongen, Overrijn 7. M. G. Timmermans naar Rusthuis Callao. G. E. Les, Zeehospitium. A. S. Maris met gezin, Zeesteeg 2. A. E. Sinnige, Meer- burgstr. 2. L. A. v. Zaaien, Overrijn 7. Vertrokken: M. A. Ober naar Schimmert. Joh. J. Meijer naar Heem stede. Th. v. Egmond met gezin naar Rotterdam. R. Wensink naar Amster dam. L. Lommen naar Amsterdam. A. W. Jongerius naar Oegstgeest. J. Noort naar Den Haag. N. Noort naar Den Haag. W. Brongers naar Rotter dam. G. Parlevliet naar Hilligersberg. L. Blonk naar Venlo. G. v. Rijn naar Zeist. Jac. v. Veen naar Oudewater. D. C. Schuitemaker naar Scheveningen. RIJNSBURG. Tuinbouw. De aanvoer van bloem kool was deze week van beteekenis en de prijzen waren zeer goed. Voor 1ste soort werd betaald van 9.40 tot 13.80, voor tweede kwaliteit van 3.40 tot 5.60. Derde soort komt zeer weinig en brengt voor de zouterij slechts ƒ0.75 tot ƒ0.90 per 100 op, niet de moeite waard om ze van het land naar de veiling te brengen. Een gedeelte der bloemkool gaat weg voor export. Sinds de invoerrechten op bloemkool en andere groenten zijn ingesteld is nog niet geble ken, dat de prijs hierdoor werd verhoogd. In dezen tijd van het jaar is zulks niet te verwachten. Prijsverhooging moet door ex port komen. Met peen ging het niet goed. De prijs verminderde nogal. Bospeen kon niet meer dan 3.10 tot 4.80 opbrengen. Waschpeen varieerde van 2.40 tot 3.70 per 100 K.G. Met aardappelen was 't nog als vorige week. Allerlei belemmerende be palingen die den consument dure aardap pelen berokkenden en die den tuinders geen winst in het laadje brachten. En den eenen dag geldt een bepaling die den anderen dag weer wordt ingetrokken. Het is een prachttijd voor de smokkelaars. Er valt met dergelijke regelingen nog wel wat te verdienen op zoo'n uitgebreid terrein. Doch de groote massa, de gewone mensch, moet het gelag betalen. Binnen enkele da gen hebben we. naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, weer andere bepalingen te wachten. Wat zal het dan weer zijn? Waar schijnlijk weer niet veel goeds.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6