VRIJDAG 22 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. II TER-AAR. Tuinbouwcursus. Naar wij vernemen zal bit jaar bij voldoende deelname een 2e Tuinbouw-cursus gegeven worden, e uit gaande van de plaatselijke afdeeling" van den L. T. B. en Chr. B. T. Bond. Wij kun nen onze jongeren niet genoeg op het hart drukken dat zij dezen cursus volgen. Hun theoretische kennis, die zij opdiepen met de bespreking van de bemesting, kennis van den grond, ziektenbestrijding, enz. zal van ontzaggelijke waarde zijn in de prac- tijk. Ook zal les worden gegeven door een practischen tuinder-vakonderwijzer in de teelt van Tomaten, komkommers, meloe nen, aardbeien, sla, en andere producten. ,Nu de lange winteravonden op komst zijn, en menig jongmensch bijna geen raad weet met zijn leegen tijd, zal het volgen van een cursus een uitkomst zijn voor hen. Wat ge nu leert kan u later zoo uitstekend te pas komen, en men komt er verder mee dan met het praten en hangen op bruggen des avonds. Zij, die niet in staat zijn het lesgeld te be talen, kunnen de cursus gratis volgen. Meldt u spoedig aan bij een van de be stuursleden van bovengenoemde organisa ties. VOORHOUT. Bond van Zuid-Holl. Kleine Kweekers. Dezer dagen vergaderde de afdeeling Voorhout van bovengenoemden Bond in café Boerhaave, welke vergadering zich in een vrij groote belangstelling mocht verheugen. Bij afwezigheid van den heer P. van den Nouland, die blijkens ingekomen schrijven, eerst later ter vergadering zou aanwezig zijn, opende de heer Chr. van Leeuwen de vergadering, zijn voldoening uitsprekende over de talrijke opkomst der leden. Spr. maakte in zijn openingswoord van de gelegenheid, door afwezigheid van den len voorzitter,v gebruik om in korte bewoordingen te schetsen hetgeen de heer P. van den Nouland, door zijn vaak gren- zenlooze opofferingen, en moeizamen ar beid voor de Kleine Kweekers had ge- praesteerd. Na 'n bestuursperiode van ca. 1 jaar, is de Bond gegroeid, en heeft deze een ledental van meer dan 800 leden be reikt, dank zij de energieke en nooit rus tende leiding van den heer Van den Nou land. De geheele Zuid-Hollandsche Bond, maar meer nog de afdeeling Voorhout is dezen eenvoudigen mensch hiervoor groo- ten dank verschuldigd. Steeds stond de voorzitter voor een ieder klaar, voor elke afdeeling niet alleen, maar ook voor elk lid van den Bond individueel, ongeacht de afstand van plaats tot plaats. Spr. meende, dat toch minstens de_ kosten voor telefoongesprekken en benzine ten ge rieve van den Bond gebezigd, door de leden dienden te worden gedragen. Over dit onderwerp werd in ruime mate van gedachten gewisseld, zoodat ten slotte het voorstel om 30 cent per lid extra te be talen om daaruit meergenoemde kosten te bestrijden, zonder eenige stemming werd aangenomen. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. .Hierna verscheen de eerste voorzitter, die in den breede besprak, de noodzakelijk heid voor de kleine kweeker, dat voor zijn ingeleverde bollen eenige vergoeding worde gegeven. Trots de minimumprijzen, welke voor de bloembollen zijn vastgesteld, ver volgde spr., is het voor den kweeker uitge sloten een loonende cultuur te hebben ver kregen; neem bijv. de narcissen, die toch niet meer dan 70 a 80 cent per R. R. op brengen. Wederom heeft het Hoofdbestuur formu lieren samengesteld, die zóó zijn ingericht dat twee formulieren aan eikander zijn verbonden en door perforatie van elkander kunnen worden verwijderd. Al spoedig kon men vernemen, dat de wijze van inrichting der formulieren, door de Kweekers Cen trale werd toegejuicht. Het verloop van de oogst 1932'33 dient op de formulieren te worden ingevuld opdat een goed overzicht wordt verkregen. Spr. legt vooral de nadruk op het serieus invullen van de formulieren, wat voor het H. B. steeds van groote beteekenis is ge bleken. Nog eens nadrukkelijk werd gewe zen op het in tweevoud inleveren der for mulieren, en dat de productiekosten per Rijnlandsche Roe niet gespecificeerd, doch in totaal moeten worden opgegeven. Steeds staat het Bestuur ten dienste van de leden om bij de invulling behulpzaam te zijn, waarna de Voorzitter de naar voren gebrachte vragen tot volle tevredenheid beantwoordde. Hierna heeft men nog zeer geanimeerd over genoemde aangelegenheid geconver seerd, waarna de Voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank voor de in groote getale opgekomen leden. ZOETERMEERZEG WAART. Aardappel-regeling. Door de Geweste lijke Aardappel-organisatie voor Zuid-Hol land is tot kantoorhouder voor deze ge meenten voor de afgiften van vervoerbe- wijzen van aardappelen aangewezen de heer W. F. Jörg. Het kantoor is gevestigd Dorpsstraat no. 40, Zoetermeer en geopend van 8 tot 12.30 uur en van 2.30 tot 8 uur. Collecte. De collecte ten bate van het „Roode Kruis" op Woensdag 1.1. gehou den, heeft opgebracht een bedrag van 102.76 1/2. Inenting. Ten huize van dokter Steur te Zoetermeer bestaat op Donderdag 28 September a.s., des morgens 9.uur gelegen heid tot kostelooze inenting en herinen ting. Voor de juiste 'namen is medebren- ging van trouwboekje aan te bevelen. ZOETERMEER. G e b o re n Machiel Antonius, zoon van Albertus de Wit en van Catharina Appollo- nia van der Kraan. Ondertrouwd: J. Aalbersberg 24 jaar en M. Oudshoorn, oud 24 jaar. WOUBRUGGE. Hoe lang rooken de mannen uit pijpen? Nu ons dorpsmuseum „Woubrugge en Omstreken" van tijd tot tijd opgegraven oude rookpijpjes ontving, en de laatste maanden vooral door de inzendingen van den heer P. Bos, te Haarlemmermeer, zal het niet ondienstig zijn, daarvan een over zicht te geven. Bekend is het continentale stelsel van Napoleon I, de keizerlijke regietabak en tabak-winkels; de duurte van die tabak was oorzaak, dat men pijpjes maakte met kleine koppen, en daarin soms allerlei sur rogaten, b.v. ook thee, rookte. Veelal dacht men, dat dit pijpjes met kleine kopjes uit dat tijdperk afkomstig waren, doch het onderzoek heeft uitgewe zen, dat deze opvatting niet is te handha ven. Vergelijken wij de verzameling in ons dorpsmuseum met de elders verzamelden of met afbeeldingen, dan moeten die tot een tijd worden terug gebracht, die veel hooger in het verleden opklimt dan Co lumbus en de uit Amerika ingevoerde ta bak. De bekende hoogleeraar Reuvens heeft bij de opdelvingen te Arensburg onder Voorburg, het aloude Forum Hadrianum, gebakken pijpjes gevonden. En van lateren tijd maakt mr. L. Ph. C. van den Bergh melding, dat te Hazers- woude in de Butterpolder, diep in het veen, oude gebakken aarden rookpijpjes zijn gevonden; die oude veenpijpjes schij nen hooge oudheid te bezitten. Een zeldzaam bewijs hebben wij, door dat in 1858 bij het sloopen van een zware oude muur van een voormalig klooster te Rottum, een pijpje met kleine kop en an dere voorwerpen werd gevonden, dat was ingemetseld; dat klooster was na een brand in 1588 herbouwd. In weerwil van die vele bewijzen wor den er nog velen gevonden, die den aan vang van het pijpen bakken en het roo ken in Europa niet voor het einde der zes tiende eeuw gesteld willen hebben. De groote hoeveelheid oude pijpjes, wel ke de heer Bos ons schonk, thans reeds een vijftigtal, zijn opgegraven uit de voor malige schans en omgeving, aan de Oude Wetering, 15721574; hierin ligt een be wijs, dat bij de daar gelegerde Spanjaar den, het tabak rooken reeds geheel in zwang was. Trouwens in meerdere schansen en oude vestingwerken vond men de zoogenaam de oud-mannetjes pijpjes of neusbrander- tjes met kleine kopjes en dikke stelen. Weinige pijpjes worden nog in gaven toestand gevonden en het maaksel is lomp en grof, enkele met cijfers of letter op het hieltje, de meeste pijpjes dragen sporen, dat er uit gerookt is, enkele met vrij groo te kop en dun van steel, ook nauwe lang werpige kopjes zonder hieltjes. Onder deze collectie vonden wij een met oude wipmolen, andere met adellijke kroon of keizerlijken kroon, niet onmoge lijk, dat deze laatsten uit Spanje afkom stig zijn. De verscheidenheid toont aan, dat ze uit verschillende fabrieken afkomstig zijn. Bij deze verzameling pijpjes waren ook uit dat tijdperk een groote hoeveelheid fragmenten aardewerk aldaar opgegraven en aan het museum alhier ten geschenke aangeboden; van deze fragmenten heeft de heer Bos een sierlijk kruikje verkre gen van bruin aardewerk met figuren, Duitsch fabrikaat, met opschrift: „Drinck und esz Got verges". Dat deze voorwerpen in de Haarlem mermeer zich bevinden, is te vinden in den Waterwolf der 16de en 17de eeuw. De oude kaarten van Rijnland geven duide lijk aan, in welke tijdperken na 1574 het meer de oevers verslond. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE (H.R.) Pluimvee-vereeniging. Gisteravond hield de Pluimvee-vereeniging „Ik leer nog" de jaarlijksche algemeene vergade ring in het café van de Wed. Pijnacker. De voorzitter, de heer F. den Hertog, opende de vergadering met een woord van welkom. Hij betreurde het, dat er zoo wei nig belangstelling is op deze vergadering, welke slechts eens per jaar gehouden wordt. Door den secretaris, den heer M. v. Leeu wen, werden de notulen gelezen, welke na een kleine opmerking werden goedge keurd. De penningmeester, de heer W. de Groot, gaf het finantieel verslag. De totale ont vangsten aan de veiling in het afgeloopen jaar waren 8363.83, met aan uitgaven 8002.40, alzoo een winst van 361.43, ter wijl de inkomsten der vereeniging waren 580.57 en de uitgaven 598.28, alzoo een nadeelig saldo van 17.71. Door de heeren G. Heemskerk en Th. Verkleij waren boeken en bescheiden na gezien en in goede orde bevonden. Tot kasnazieners voor het volgende jaar werden benoemd de heeren Th. Verkleij en K. v. Vliet. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris. In het afgeloopen jaar waren ruim 171.000 eieren, 3000 stuks pluimvee en een groot aantal kilo's boter en kaas geveild. Hoewel dit een groot aantal ge noemd kan worden, toch was het belang rijk minder dan vorig jaar, terwijl ook de prijzen niet zeer gunstig genoemd wer den. De voorzitter dankte den secretaris en den penningmeester voor hun uitgebrachte verslagen en voor het vele werk door hen verricht. Met bijna algemeene stemmen werden de aftredende bestuursleden, de heeren W. de Groot, B. de Jeu en H. v. Teylingen, herkozen. De voorzitter feliciteerde de hee ren en vertrouwde dat zij met dezelfde ijver steeds de belangen der vereeniging zullen blijven dienen. Het volgende agendapunt was bespre king feestavond. Gaarne wilde de voorzit ter vernemen, hoe de leden hier over den ken; in het bestuur was omtrent dit punt geen overeenstemming te bereiken. Nadat verschillende leden hierover hadden ge sproken, werd bij stemming besloten op niet te royale wijze een feestavond te geven, terwijl de verdere regeling werd overgelaten aan het bestuur. Nadat bij de rondvraag nog enkele huis houdelijke kwesties waren besproken, dankte de voorzitter allen voor de belang stelling en de aangename discussies en sloot de vergadering. Als vergassing konden enkele leden een doosje sigaren in ontvangst nemen; het was echter voor de gelukkigen! UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Zaterdag 23 Sept. Huizen, 296 M. KRO-Uitzending. 8.00 Morgenwijding. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het KRO-Sex- tet met Gramofoonintermezzo. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.Gramofoonmuziek. 4.30 Voor-avondconcert door het KRO- orkest. Afgewisseld door Esperanto-nieuws te 51.15 en Journalistiek Weekoverzicht te 6.20 uur. 7.25 Dr. W. M. v. d. Wijnperse over: „Het maken van huiswerk door leerlingen van M. O. Scholen." 7.50 A. van Weerhorst over „Esperanto". 8.05 Mevr. M. Reiber over de a.s. cursus schriftverbetering. 8.15 Onze Zaterdagavond m. m. v. de KRO-boys en Alle v. d. Wal, voordracht. Te 8.30 en 10.30 Vaz Dias. 11.00 Gramofoon. Hilversum, 1875 M. VARA-UItzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven: VARA-Kleinorkest o. 1. v. H. de Groot, W. van Cappellen (declamatie), en Marion en Hamilton (zang). 12.00 De Notenkrakers o. 1. v. D. Wind. 2.00 .Gramofoonplaten. 2.30 De Flierefluiters o. 1. v. Ray Forest. 3.00 Accordeonconcert o. 1. v. G. Lotten. 3.15 Vervolg orkestconcert m. m. v. Es ther Philipse (zang). 3.45 Zenderwisseling. 4.00 Concert door C. Steyn (orgel) en E. Charmen (zang). 4.15 VARA-Mandoline-orkest o. 1. v. J. B. Kok. 4.30 Vervolg zang en orgel. 4.45 Vervolg mandolineconcert. 5.00 Voor de kinderen. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 De Wielewaal, o. 1. v. P. Tiggers. 6.30 Piatrogibas o. 1. v. J. Carlquist. 7.00 Gramofoonplaten. 7.10 Vervolg concert. 7.30 Gramofoonplaten. 8.00 Herh. SOS-Berichten. 8.02 Vaz Dias. en VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest o. 1. v. H. de Groot. 8.45 Gramofoonplaten. 9.30 Vervolg orkestconcert 10.00 „De Dubbelgangers", spel van de Klerk. M. m. v. het VARA-Tooneel o. L v. W. van Cappellen. 10.15 Vervolg Orkestconcert. 10.40 Gramofoonplaten. 10.50 Vervolg orkestconcert. 11.15 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Orgelspel J. Jong. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.00 Western Studio Orkest o. 1. v. F.* Thomas. 1.05 Gramofoonplaten. 1.35 Commore Grand Orkest o. 1. Mus- cant. 2.35 Gramofoonplaten. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Northern Studio Orkest o. 1. v. J. Bridge m. m. v. N. Crabtree (tenor). 4.50 Vaudeville-programma (microfoon debutanten). 5.35 Kinderuur. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.50 Cellorecital door B. Harrison. 8.30 EBC-Symphonie-orkest o. 1. v. Sir Henry Wood m. m. v. C. Supervia (mezzo sopraan), F. Titterton (tenor) F. Poulenc en J. Février (piano-duetteen). 10.00 Berichten. Voordracht. 10.25 Dansmuziek (gramofoonplaten). 10.5012.20 BBC-Dansorkest o. 1. v. Hen ry Hall. „Radio-Paris, 1724 M. 9.05 Zang door Mad. Barbreau. Hierna 9.05 Zang door aMd. Barbreau. Hierna gramofoonplaten. Kal und borg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.503.20 Gramofoonplaten. 3.505.59 Omroeporkest m. m. van solis ten o .1. v. E. Reesen. 8.2012.20 Gevar. programma m. m. van L. Preii's Ensemble en solisten. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonplaten. 7.23 Westfaalsch Omroeporkest o. 1. van Göhre. 8.23, 11.50 Gramofoonplaten. 12.50 Populair concert. I.50 Weragorkest o. 1. v. Kühn. 2.50 Gramofoonplaten, 5.20 Concert door het Weragkoor o. 1. v. Breuer. 5.50 Concert door Th. Sarata-Kuermann viool). 8.25 Dansmuziek o. 1 .v. Eysoldt. 8.50 Radiotooneel met muziek. Regie: F. Ganss. Muzik. leiding: Görlich. II.05—12.20 Concert. Rome, 441 M. 8.35 Vioolrecital door A. Simonetti. 8.50 Berichten. 9.05 „II, pirata", opera van Bellini. Lei ding: O. de Fabritiis. Koorl.: Casolari. Brussel, 338 en 508 M. 338 meter: 12.20 Omroepkleinorkes o. 1. v. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Gramofoonplaten en Concert door Blaaskwintet. 9.05 Voordracht. 9.2010.20 Koorconcert m. m. van blaas kwintet. 508 meter: 12.20 Gramofoonplaten. I.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 5.20 Symphonieconcert o .1 .v. Meulemans 6.40 Gramofoonplaten. 6,50 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 8.20 Symphonieconcert o. 1. v. Meule mans. 9.05 Voordracht. 9.2010.20 Vervolg concert eutschlandsender, 1635 M. 8.20 „Flimmerzauber" gevarieerd film programma. 10.20 en 11.05 Berichten. II.2012.20 Dansmuziek uit Leipzig door het Emdé-orkest. Radio Luxemburg, 1191 M. 7.50 Fransche avond, Orkest-concert. 8.30 Causerie door Henri Pcnsis: Saint- Saëns. 8,40 Vocaal concert door Schokmcl (te- or), La procession (cesar Franck) Manon, Carmen, Si vous l'aviez compris met vioo' en violoncel. 9.20 Orkest concert. 10.50 Cabaret. 11.20 Dansmuziek door Ferry Jusa. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. (3e Programma). tf.0012.20 Langenberg 12.2017.20 Daventry. 17.20afloop Brussel (VI.) (Wijzigingen voorbehouden). scha bankiers t«n heden, j« moet er echt mee te doen heb ben. (Campa de Gracia) FEUILLETON. HET MEDAILLON VAN LORD STAIR. Naar het Engelsch van - CHARLOTTE M. BRAME. 30) HOOFDSTUK XLIII. Het mysterie van de Neath-juweelen had tot nu toe met alle pogingen van Scotland-Yard gespot. Mr. Barton was van het begin overtuigd geweest van juffrouw Grey's schuld en zoo zeker van zijn zaak, dat hij in geen enkele andere richting na sporingen had .gedaan. Hij kende verschil lende dievenbenden en wist, dat twee of drie hunner hun grootsten slag hadden geslagen met behulp van vrouwen. Maar al zijn pogingen bleven vruchteloos, de juweelen kon hij niet achterhalen. De eenige oplossing leek hem nu naar Clavering te gaan en de zaak nog eens grondig te onderzoeken. Mr. Barton was een meester in de kunst van vermommen. Hij nam onder den naam van Arthur Carten als veehandelaar zijn intrek in de „Clavering Arms", trok er iederen dag op uit, praatte met de boe ren uit den omtrek en won al spoedig het vertrouwen van den herbergier Mr. Hill. In de gelagkamer hoorde hij menig ge sprek over den Hertog en de Hertogin van Neath, maar scheen er weinig belang in te stellen. Twee jonge boeren waren eens op een avond bezig te praten over paarden. Ik heb nooit iemand gezien, die zoo veel verstand van paarden had als die Lon- densche sinjeur, die hier zoo lang geweest is, Hill. Ja, hij had verstand van heel wat dingen, was het antwoord. Ik voor mij ben niet zoo verzot op die heeren uit Londen. Maar hij was toch hier om een boer derij te koopen? zei de ander. Dat beweerde hij ten minste. Ik heb hem nooit recht vertrouwd, zei een kleine man, die Zwijgend het ge sprek had aangehoord. Hij was mij te mooi! De meisjes hier dachten er anders over, maar hij scheen alleen te geven om dat aardige kameniertje van het kasteel. Is hij hier later nooit terug geweest? Neen, en ik heb een idee, dat we hem ook nooit terug zullen zien, meende de herbergier. Mr. Carten, de veehandelaar, mengde zich in het gesprek. De herbergier lichtte hem in: We hebben het over een mijnheer uit Lon den, een knappen jongen vent; hij lo geerde hier het vorige jaar. Hij was hier in den tijd van den diefstal; als ik mij goed herinner ging hij dienzelfden avond weg. Carter's belangstelling was gewekt. Deze jonge man was vertrokken op den avond van den diefstal. Deze woor den hadden hem getroffen. Waarom had hij nooit tevoren hooren spreken over de zen jongen man uit Londen? Maar hij zei verder niets en luisterde naar het ge sprek van de anderen. Hij hoorde hoe ja- loersch Michael Hands was geweest! Een van de aanwezigen meende, dat een meisje wel gek moest wezen om een vent als Nesbitt te stellen boven Michael Hands. De naam Nesbitt was de detective on bekend. Doch dit beteekende niets. De man kon honderd namen hebben! Hij luis terde aandachtig verder. De jonge boer die het eerst had gesproken over Charles Nesbitt was aan het woord. Hij had verstand van paarden, maar van een boerderij wist hij niets. Ik ge loof nooit, dat hij een raap van een wor tel kon onderscheiden. Toen hij mij ver telde, dat hij een boerderij wou koopen, heb ik hem in zijn gezicht uitgelachen. Ik heb ook altijd gedacht, dat er iets anders achter stak, zei de herbergier. Maar waarom zou hij dan hier geko- mn zijn als het niet was, zooals hij zei om een boerderij te koopen? vroeg een andere boer. Het is moeilijk om over zaken van een ander mensch te oordeelen. Waarvoor hij hier kwam wist hij waarschijnlijk zelf alleen. Toen liep het gesprek over andere din gen, maar de detective had genoeg ge hoord. Waarom had men hem dit niet eerder verteld? Hij vroeg zich af of ooit iemand Charles Nesbitt en juffouw Grey zamen had gezien. Het was mogelijk, dat deze twee zamen den diefstal op hun ge weten hadden. Zij heeft hem binnengelaten en de wacht gehouden, terwijl hij de safe open brak, zei hij bij zichzelf. Zoo moet het zijn. Mr. Barton besloot nog een paar dagen in Clavering te blijven, voor mogelijke verdere informaties en dan naar Londen te gaan. Hij deed zijn uiterste best. Soms scheen het alsof hij een spoor vond, dan weer tastte hij geheel in het duister. Hij schreef den Hertog, dat de uitgeloofde som niet groot genoeg was. Het moest wel vijf hon derd pond zijn. Maar hoewel de Hertog de premie tot dat bedrag verhoogde, kwam er nog steeds geen licht in de zaak. HOOFDSTUK XLIV. Zij is zeker niet het gewone type van de vrouwen, die wij hier krijgen, zei de directrice van de gevangenis tot den pre dikant. Ze hadden het over „No. 44". Als we ooit een dame hier hebben gehad, is zij er een. U schijnt een goeden indruk van haar te hebben, zei de predikant. En met reden. Ze is hier in Septem ber van het vorige jaar gekomen, nu is het Juni en we hebben nooit de minste last met haar gehad! Ik heb het gevoel, dat als we de gevangenisdeuren voor haar zouden openen, het haar niet eens zou kunnen schelen om vrij te zijn. Dat is zeer wonderlijk, lachte de pre dikant. En toch is het waar, een vrouw kan een vrouw misschien beter begrijpen. Ik geloof, dat er een groot mysterie in haar leven is. En ze is zoo vriendelijk tegen de andere gevangenen, dat die haar letter lijk aanbidden. Het is jammer, zei de predikant, dat de worm zelfs knaagt aan den schoon- sten vruchtboom. Ze is een goede vrouw, ging de di rectrice voort. Dikwijls als ik in haar cel kom, vind ik haar geknield, haar in druk is dan volkomen als van iemand, die veel verdriet, maar toch vrede heeft. Ik geloof, zei de predikant vriende lijk, dat tt haar door een te rooskleuri- gen bril bekijkt. En hiermee nam hij afscheid. Het go- beurde niet dikwijls, dat de verstandige directrice zoo onder den indruk was ge komen van een gevangene. Toen het haar, van deze No. 44 volgens de voorschriften was afgeknipt, had men gemerkt, dat het geverfd was, en van nature een prachtige goudblonde kleur had. Het verbaast me, had de gevangene gezegd, dat het niet allang grijs is ge worden. Toen ze een paar maanden in de ge vangenis was geweest, was er een uitdruk king van diepe vrede in haar mooie oogen gekomen. Ze zong met de andere gevangenen in de kerk, de pure schoonheid van haar stem trof allen diep. Oogen van verstok te misdadigsters, die in geen jaren ge schreid hadden, werden vochtig, toen haar zuiver geluid weerklonk in de kale ge vangeniskapel. Eens was ze geschrokken door iets wat de directrice haar verteld had. Het ge vangenisleven was moeilijk, ze kon het zware voedsel maar met moeite verdragen en vermagerde zichtbaar. Je moet meer eten, had de diectrice gezegd, anders zul je nooit in staat zijn te werken als je weer vrij bent. Vrij? had ze verschrikt herhaalde. Vrij? Ja, natuurlijk, je wilt toch niet lie ver altijd hier blijven? Dat zou ik niet zoo vrceselijk vinden, al is het leven hard; er is hier tenminste vrede. Vrede, dacht de directrice, ze moet wel een ellendig leven gehad hebben, als ze in de gevangenis vrede vindt. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11