DONDERDAG 21 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Een belangrijke verklaring van den President. De groote zittingzaal loopt slechts lang zaam vol, daar het toelaten der personen, die kaarten bezitten, zeer veel tijd kost. Precies te 9 uur werden de beklaagden binnengeleid. Op de eerste bank neemt geboeid en ge flankeerd door twee politie-beambten de hoofdbeklaagde, de Nederlandsche jonge man Marinus van der Lubbe plaats. In zijn blauwe gevangeniskleeding.ziet hij er bleek uit. Na hem volgen in gewone kleeding de medebeklaagde Bulgaren, de journalist Georgi Dimitroff, de student Blagoi Popoff en de schoenmaker Wasil Taneff. Als laatste verschijnt, eveneens in gewo ne kleeding, de vroegere Communistische Rijksdagafgevaardigde Ernst Torgler. Van der Lubbe maakt een bijna totaal afwezigen, onverschilligen indruk. Hij zit in elkaar gedoken en staart in de ruimte. Achter de banken der beklaagden zitten de tolken voor de buitenlandsche beklaag den. Te kwart over negen treden de leden van het Gerechtshof, met den Senaatspresident dr. Buenger, aan het hoofd de zaal binnen. Zij worden met den „Duitschen groet" door de aanwezigen ontvangen. Onmiddellijk bij den aanvang legt de President dr. Buenger de volgende verkla ring af: „Ik open de zaak tegen den metselaar Marinus van der Lubbe en medebeklaag- den. De buitengewone beteekenis van de ge beurtenis, die de achtergrond van dit pro ces vormt, heeft ertoe geleid, dat de kwes tie van het onderzoek in de pers van alle landen hartstochtelijk en diepgaand is be sproken. Men heeft meermalen getracht het resultaat van het nog hangende pro ces van tevpren reeds vast te stellen. Het past echter niet, dat men met een voor opgezette meening in een dergelijk proces ingrijpt. Dit was tot dusver nooit de ge woonte in de Duitsche pers en ook nooit in de pers van andere landen. De strijd der meeningen heeft echter geen invloed op de beslissing van het gerecht. Een ver oordeeling zal alleen plaats vinden op grond van de resultaten van het onderzoek. Slechts wat in deze zaal in behandeling komt, heeft beteekenis voor de beslissing van het recht. Er is toch niet alleen de openbare meening van alle landen zonder beperking toegelaten, neen; ook de verde diging der beklaagden is onvoorwaardelijk vrij. Wanneer de toelating van een buiten- landschen verdediger niet heeft plaats ge had, dan moet met betrekking hiertoe wor den opgemerkt, dat volgens de wet slechts in uitzonderingsgevallen een dergelijke toe lating zal (soil) plaats hebben, en het Hof heeft in deze zaak geen aanleiding gezien tot toelating te beslissen, want in dit bij zondere geval met naar de overtuiging van het Hof niet uitsluitend het belang van de beklaagden gediend worden". Nadat deze verklaring onder doodsche stilte was aangehoord, volgde het afroepen der beklaagden, uitsluitend door het noe men van hun namen. DE BESCHULDIQING. Ven der Lubbe wenscht geen Nederlandsche verdediger. Den beklaagden wordt door de tolken mededeeling gedaan van de opening van het proces. Daarop laat President Buenger de acten van beschuldiging voorlezen. Alle beklaagden worden ervan beschul digd te hebben getracht de grondwet van het Duitsche Rijk met geweld te wijzigen, verder het Rijksdaggebouw in brand gesto ken te hebben met de bedoeling onder be gunstiging van de brandstichting een op roer te veroorzaken. Van der Lubbe wordt er verder van be schuldigd getracht te hebben het Wohl- fahrtsamt Berlijn-Neuköln en het Stadhuis van Berlijn in brand te steken. President Buenger leest daarop een ver klaring van Van der Lubbe, dat hij het aan bod van de Nederlandsche advocaten mr. Francois Pauwels en mr. Stomps definitief afwijst. Van der Lubbe verzekert, dat hij deze verklaring zonder eenigen dwang uit eigen beweging heeft afgelegd. Het verhoor van Van der Lubbe Geruimen tijd neemt vervolgens het verhoor van den hoofdbeklaagde Marinus van der Lubbe in beslag. Hij antwoordt op de vragen van den President in de Duit sche taal. Van der Lubbe is op 13 Jan. 1909 te Leiden geboren. Zijn vader heeft te Dordrecht een manufacturenzaak. In zijn jeugd was Van der Lubbe in een op- voedingsgésticht te 's Hertogenbosch. Op de lagere school was hij een goede gemid delde leerling. In 1927 keerde hij naar Leiden terug, waar hij het metselaarsvak leerde. Hij verklaart, dat hij geen vast werk heeft gehad, omdat er weinig werk was. In 1928 heeft hij een verwonding aan de oogen gehad. Van der Lubbe kreeg een invaliditeitsrente, welke hem op zijn vele reizen, ook naar het buitenland nagezon den werd. Van 1928 tot 1929 was hij voor de eerste maal in Duitschland, vervolgens tijdelijk in Frankrjik. Destijds wilde hij over het Kanaal zwemmen. In het vol gend voorjaar, in April 1931, had hij het voornemen tesamen met een vriend „een wereldreis te ondernemen". Destijds kreeg hij te Leiden een pas voor Europa en Azië. Door den verkoop van ansichtkaar ten zouden zij in hun levensonderhoud voorzien. Op deze ansichtkaart, waarop een Sovjet-ster is afgebeeld, groet zijn metgezel met opgeheven vuist, den Com- unistengroet. Van der Lubbe heeft des tijds geen toestemming gekregen naar Sovjet-Rusland te gaan. President Buenger constateert tegen over beweringen, dat de foto niet van Van der Lubbe is, dat de pasfoto door be klaagde zelf is onderteekend. Desgevraagd bevestigt Van der Lubbe 130 Haarlemmerstraat J36 Luiers, 70 x 70 c.M. Mooie Kleertjes voor Uw Baby Gemerceriseerde Tricot n«i/2 Babyjurkjes en Pakjes Y.af u' Wollen Jurkjes en Pakjes nn vanaf Wollen Babymanteltjes m.f nji/2 bijpassende Muts vanaf I.ul Gemerceriseerde Baby- nr truitjes Bijzonder goed verzorgde sortee ring Ondergoed, Wiegen, Luiers Extra aanbod: Amerik. |ji/2 dat hij van de gevangenis uit met zijn fa milie in Nederland heeft gecorrespon deerd, waarbij hij meermalen op de fami lieverhoudingen is ingegaan. De bewerin gen, voorkomende in communistische vlugschriften, dat de pasfoto van Van der Lubbe vervalscht is, worden leugens ge noemd. Vervolgens wordt behandeld de kwestie op welke wijze v. d. Lubbe naar Duitsch land is gekomen. In verband hiermede wordt als eerste getuige gehoord de com missaris van de crimineele poiltie te Ber lijn Heissig, die een onderzoek hiernaar heeft ingesteld. Hij verklaart, dat de pas van v. d. Lubbe in Nederland is verstrekt, doch dat de betreffende beambte in Ne derland met alle zekerheid heeft meege deeld, dat hjj de twee streepjes boven de „u" bij den naam Lubbe onder geen om standigheden heeft geplaatst. Deze streep jes moeten later zijn aangebracht. Getuige heeft ook met'v. d. Lubbe gesproken over het feit, dat de foto met vier vlaggetjes was vastgemaakt. Dit moet geschied zijn, omdat v. d. Lubbe bekend stond als een zeer gevaarlijke communist en men alles heeft willen doen om een vervalsching te voorkomen, v. d. Lubbe zegt, hierom trent niets te hebben te verklaren. De president komt dan tot het strafre gister van v. d. Lubbe. De officier van jus titie spreekt den wensch uit, dat den bekl. vragen zullen worden gesteld over vroe ger door hem ondergane straffen. Daar v. d. Lubbe zelf geen voldoende antwoorden geeft wordt een rapport van de politie te Leiden voorgelezen, waarin melding wordt gemaakt van eenige veroordeelingen we gens verzet tegen de politie. Omtrent de persoon van v. d. Lubbe wordt in dit rap port nog gezegd, dat hij een onbeschrijf lijke heerschzucht had en zich voor een geboren leider hield. Hij hoopte leider der communisten te worden en trachtte in het bijzonder onder de werkloozen aan hangers te vinden. In het begin van 1931 verminderde zijn invloed op de werkloo zen. Hij heeft toen de communistische partij verlaten en zou toen zijn wereldreis ondernemen. Hij is echter niet verder ge komen dan Duitschland, waar hij werd uitgewezen. Teruggekeerd in Nederland sloot hij zich bij de internationale communisten aan, waartoe ook behoorde de student v. Al- berda. Hij werd herhaalde malen wegens bedelen veroordeeld. De president laat dan pauzeeren. Van der Lubbe, wien tijdens de behan deling de boeien waren afgenomen, wordt weer geboeid en met de andere beklaag den weggeleid. HET „VONNIS" VAN LONDEN. De juridische onderzoekingscommissie inzake den rijksdagbrand js tot de conclu sie gekomen, dat van der Lubbe geen lid doch tegenstander van de communistische partij was. Tusschen de communistische partij en den brand in het rijksdaggebouw kon in geen enkelopzicht eenig verband worden gevonden. De beschuldigden Torgler, Dimitroff, Po poff en Taneff moeten, niet alleen worden beschouwd als geheel onschuldig ten aan zien van datgene, waarvan zij beschuldigd worden, doch tevens als op geen enkele wij ze, direct of indirect, bij den brand betrok ken. Er bestaan ernstige redenen, te veronder stellen, dat de rijksdagbrand werd aange stoken door, of op verantwoording van, lei dende persoonlijkheden der nationaal-socia- listische partij. Uit documenten en getuigenverklarin gen, welke in het bezit zijn van de com- misse blijkt, dat van der Lubbe de mis daad niet alleen zou hebben kunnen be gaan, dat zulk een brand op zulk een oogen- blik grootelijks in het belang van de natio- naal-socialistische partij was en dat het vol gens een onderzoek van alle mogelijkheden, om het rijksdaggebouw te betreden of te verlaten, hoogstwaarschijnlijk is, dat de brandstichters gebruik hebben gemaakt van de onderaardsche gang, welke van de woning van den president van den rijks dag naar het rijksdaggebouw leidt. BINNENLAND DE HEER SCHAPER EN DE TROONREDE. Het Tweede Kamerlid Schaper is tegen de traditie der Sociaal-Democratische Par tij aanwezig geweest bij het uitspreken van de Troonrede door de koningin. In de so cialistische pers is dit feit tot nu toe niet gecommentarieerd. Wij treffen slechts in „Het Volk" het volgende ingezonden stuk je aan: Door den A.V.R.O.-microfoon wordt zoo juist medegedeeld, dat het Tweede Kamerlid Schaper als eenige sociaal democraat de opening der Staten-Ge- neraal heeft bijgewoond. Wij hebben in dezen tijd werkelijk geen behoefte aan dergelijke daden van vergrijsde strijders, die onze te genstanders in de gelegenheid stellen, nog eens op „de partij" in te hakken. „Eenheid" is nu het parool! En het is in hooge mate teleurstellend, dat Schaper nu demonstratief en geheel onnoodig ingaat tegen een meerder heidsbesluit van de Kamerfracties. Dordrecht. SCHUT. POSTZEGELAUTOMATEN EN PUBLIEKE TELEFOONCELLEN. Plannen van P. T. T. voor het volgend jaar uiteengezet in de toelichting op de begrooting. De memorie van toelichting op de be grooting van het Staatsbedrijf der P. T. 'oor 1934, waaruit wij in het vorig blad reeds eenige cijfers konden mededeelen, bevat nog de volgende bijzonderheden: Indien door de proefnemingen, welke met postzegelautomaten van nieuwere construc tie, ook van Nederlandsche fabrikaat, ge houden zullen worden, tegen niet te hoo- gen prijs de beschikking wordt gekregen over betrouwbare, mede voor het gebruik buitenshuis geschikte automaten, ligt het in de bedoeling om in de grootere stéden ten gerieve van het publiek aan de buiten zijde der kantoren en op verschillende pun ten in de stad automaten te plaatsen. Voor de aanschaffing van deze automaten is een bedrag van 100.000 uitgetrokken. Naast andere middelen, welke de telefoon voor het publiek aantrekkelijk kunnen ma ken, als boodschappendienst en reisge- sprekken ligt het in, de bedoeling ook in 1934 op ietwat ruime schaal uitbreiding te geven aan het plaatsen van spreekcellen in de rijksnetten, op openbare wegen en punten, waar zulks geacht kan worden in een behoefte te voorzien. Blijkens de reeds opgedane ervaring vindt dit streven waar deering en ligt hierin een stimulans voor toenemend gebruig en populariseering van het telefonisch verkeersmiddel. De uitbreiding van de capaciteit van be staande locale telefonie-kabelnetten of het vervangen van luchtlijnen door kabels ter verbetering van den bestaanden toestand zullen een bedrag van 1.500.000 vorderen. DE JUSTITIEBEGROOTING BIJNA EEN MILLIOEN LAGER. Gerekend op Opheffing van verschillende kantongerechten en rechtbanken. In de Memorie van Toelichting tot de Ju stitiebegroting 1934 wijst de minister van Justitie erop, dat de raming der kosten ƒ26.255.769 bedraagt, tegenover ƒ27.157.454 als toegestaan bedrag voor 1933. Er wordt dus ƒ901.685 minder geraamd dan voor 1933 is toegestaan. Op gemerkt wordt, dat bij deze begroo ting is gerekend op de opheffing van ver schillende kantongerechten en rechtbanken. Daartegenover staat o.a., dat aan een stij ging van uitgaven voor politiedoeleinden en psychopathenzorg niet is te ontkomen. De stijging van het aantal ter beschikking van de regeering gestelde psychopathen heeft het noodzakelijk gemaakt voor 1934 te rekenen op een bijna volledige bezet ting van de gestichten. HET HOOGER ONDERWIJS. De Minister van Onderwijs schrijft ter begeleiding van zijn begrooting over het hooger onderwijs o.m.: Hoewel de Minister van oordeel is, dat voor het hooger onderwijs slechts door langzame en met voorzichtigheid doorge voerde hervorming belangrijke verdere verlaging van uitgaven kan worden verkre gen, acht hij het toch zijn plicht aanstonds eenige vermindering aan te brengen. Het is zijn voornemen zich nader te beraden over de maatregelen, waardoor verder gaande bezuiniging kan worden bereikt, zonder dat het hooger onderwijs in zijn we zenlijke waarde wordt aangetast. Daarbij wenscht hij het openbaar hooger onderwijs als één geheel te beschouwen en in het bij zonder te overwegen of het mogelijk is mede door middel van een doelmatige taak- verdeeling tusschen de universiteiten on derling en tusschen deze en de hoogescho- len, vereenvoudiging en versobering te ver krijgen. De muziekwetenschap was tot dusver in ons land alleen vertegenwoordigd door een bijzonder hoogleeraarschap. De Mini: ter stelt voor dit bijzonder hoogleeraar schap, thans uitgaande van de Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst, om te zetten in een buitengewoon-hoogleeraar- schap. Den te benoemen hoogleeraar zou een wedde zijn toe te kennen van 6000. Voor personeel der Rijksuniversiteit te Leiden wordt 229.600.minder aange vraagd dan het vorige jaar en voor de ma; terieele uitgaven der Leidsche Academie ƒ91.400 minder. Voor het Academisch Zie kenhuis zijn deze bedragen respectievelijk 63.700 en 98.900 minder. CRISISINKOMSTENBELASTING. De door minister Oud in de Millioenen- nota aangekondigde Crisisinkomstenbelas ting is bedoeld als een extra-heffing van inkomens, die in geld gelijkgebleven zijn, wat dus beteekent een stijging van de koop kracht van die inkomens. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam kwam gisteren bijeen ter benoeming van een zes den wethouder. Benoemd werd bij tweede vrije stemming dr. I. H. J. Vos, die de be noeming aannam. De burgemeester bracht na deze benoe ming dank aan de scheidende wethouders De Miranda en Polak, die aan de gemeente gedurende 12 en 8 jaar hun beste krachten hebben gegeven. Ook uit naam van den Raad dankt spr. de heeren De Miranda en Polak voor het geen zij voor de gemeente hebben gedaan. Vervolgens brengt spr. een woord van dank aan den heer Boekman, die gedurende twee jaar voortreffelijk zijn taak heeft ver vuld. Ook den heer Douwes, die drie jaar de gemeente met grooten ijver en nauw gezetheid heeft gediend, dankt spr. har telijk voor zijn arbeid. Er zijn nog wel eens menschen, die niet begrijpen, dat de burgemeester hulde brengt aan politieke tegenstanders. De samenwer king echter met de afgetreden wethouders stelt spr. op hoogen prijs. (Applaus). Ook de nieuwe leden heet de burgemees ter hartelijk welkom. Na afloop van de Raadsvergadering heeft het nieuwgekozen College van B. en W. de functies als volgt verdeeld: E. J. Abrahams: financiën (behalve de gemeentelijke inspectie, die bij den burge meester blijft), belastingen, handelsinrich tingen en onderwijs. G. Baas Kzn.: Maatschappelijk Steun, Be volkingsregister en Burgerlijken Stand. Walrave Boissevain: Publieke Werken, volkshuisvesting, en kunstzaken. Mr. G. C. J. D. Kropman: Arbeidszaken, levensmiddelen, met inbegrip van de wasch-, schoonmaak-, bad- en zweminrich tingen en statistiek. Jacq. Rustige: Gemeentebedrijven^ ^n brandweer. Dr. I. H. J. Vos: Openbare gezondheid en ziekenhuiswezen. Als waarnemend burgemeester zal optre den mr. C. C. J. D. Kropman. CONTINGENTEERING SIERGEWASSEN. De minister van Economische Zaken heeft ten aanzien van de contingenteeering van den invoer van niet houtvormende siergewassen, alsmede van azalea indica en hortensia het bedrag ter bestrijding van de kosten voor de afgifte van vergunningen vastgesteld op y pet. van de bij den te declareeren waarde met een van ƒ0.25. SNORVERBOD TE HAARLEM? Na overleg met de raadscommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de toe standen in het taxibedrijf te Haarlem, stel len B. en W. voor de algemeene politie verordening ten aanzien van dit onderdeel belangrijk te wijzigen, zoodat het snorren, d.w.z. het rondrijden, kennelijk speurend naar klanten, aan alle auto's, ook aan de door het gemeentebestuur erkende taxi's verboden is. „Tel." ONTDUIKING VAN DE CRISIS- VARKENSWET. Andere regeling overwogen. Ter vergadering van de Geld. Overijssel- sche Mij. van Landbouw is o.m. ter sprake gekomen de werking en uitvoering van de Crisisvarkenswet. Medegedeeld werd, dat de Crisisvarkens- centrale binnenkort een andere regeling zal treffen om paal en perk te stellen aan het valsche merken der biggen. Zij zal zich nu instellen op het aantal zeugen en aan elke commissie toewijzen een aantal zeu gen, gelijk aan het aantal biggenmerken van thans, gedeeld door 9 of 10. Deze aan tallen mogen niet worden overschreden. De zeugen worden gemerkt, de biggen even eens, maar op een leeftijd van 6 dagen, een leeftijd, waarop ze niet te verhandelen zijn, hetgeen de fraude eveneens zal hel pen onderdrukken. Bovendien geeft de machtigingswet de bevoegdheid, om personen, die fraude ple gen, van alle steunmaatregelen uit te slui ten. Ook deze bepaling zal, naar men ver wacht, afschrikkend werken. KRIJGT COMMUNISTISCHE BLAD CREDIET BIJ P.T.T. EN SPOORWEGEN? Vragen aan de regeering. Mr. dr. W. M. Westerman, lid van de Tweede Kamer, heeft den ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. M. J. Weyl en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een brood- en banketbakke rij in het perceel Kloksteeg No. 3, Sectie G. No. 552; b. W. G. Verlaan en rechtver krijgenden tot het oprichten van een inrich ting voor het bewerken en rooken van vleeschwaren in jiet perceel Kraaierstraat No. 16, Sectie D. No. 252; v. Ph. van der Zanden en rechtverkrijgenden tot het op richten van een koek- banketbakkerij in het perceel Diefsteeg No. 13, Sectie G. No. 841; d. de N.V. Leidsch Dagblad en recht verkrijgenden tot het oprichten van een drukkerij in het perceel Witte Singel No. 1, hoek Noordeindsplein, Sectie M. No. 3669; e. J. Karstens en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de drukkerij in het per ceel Hooigracht No. 35, Sectie I. No. 572; f. D. Poelijoe en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een smederij in het perceel Pieterskerkhof No. 16, Sectie G. No. 1182. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 September 1933. AGENDA LEIDEN. Donderdag. R. K. Reclasseering zitting St. Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerk- gracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Sept. a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. v. Drie- sum, Maie 110, tel. 406. Bevat het gerucht waarheid, dat de N.V. „Atalanta", welke het dagblad „De Tri bune" drukt, zoowel aan de administra tie der Posterijen als aan die der Ned. Spoorwegen, in verband met door deze lichamen verrichte diensten, niet onbelang- DANKBETUIGING VAN H. M. DE KONINGIN. Aan de burgerij van Den Haag. De Burgemeester van 's-Gravenhage mocht van H. M. de Koningin het volgend telegram ontvangen: „Geheel onder den indruk van de warme en geestdriftige betoogingen van gisteren, zoowel van de zijde der bevolking van de residentie als van de talrijke scharen uit alle deelen des lands hier samen gekomen, gevoel ik mij gedrongen uiting te geven aan mijnen warmen dank voor de mij gis teren opnieuw bewezen aanhankelijkheid en trouw, zoowel alom op mijne tochten door de gemeente als bij de treffende en spontane zang en hulde der kinderen en bij den welgeslaagden en van zooveel geest drift getuigden fakkeloptocht der jonge ren. WILHELMINA." rijke sommen verschuldigd is en dat beide bedrijven in weerwil van het feit, dat de N.V. „Atalanta" niet bij machte is het ver schuldigde aan te zuiveren, voortgaan zich met het dagelijksche vervoer van duizen den exemplaren van „De Tribune" te be lasten? Is de regeering indien het hiervoor medegedeelde juist is niet van meening, dat het niet op den weg van een overheids bedrijf als de Posterijen en van een zoo nauw met den Staat verbonden bedrijf als de Ned. Spoorwegen ligt om aan een ven nootschap, die „De Tribune" drukt bij voortduring credietfaciliteiten te verleenen en op deze wijze actief er toe mede te wer ken, .dat het staatgezag ondermijnd wordt? Zou de regeering derhalve maatregelen willen overwegen om aan dezen merk- waardigen toestand een pinde te maken? MINISTERIEEL BEZOEK AAN ROTTERDAM. De tunnel onder de rivier doel van het bezoek? De minister-president, minister van ko loniën, de heer H. Colijn; de minister van waterstaat, ir. J. Kalff en de minister van sociale zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, hebben gisteren een bezoek aan Rotterdam gebracht. De ministers hebben het noenmaal op het raadhuis gebruikt en een tocht op de ri vier en door de havens gemaakt. Naar de „N. R. Crt." verneemt staat het bezoek in verband met werkverschaffings aangelegenheden. Zijn we juist ingelicht, dan zou voornamelijk de tunnelbouw onder de rivier, de tweede oeververbinding, ter sprake komen in de besprekingen tusschen deze regeeringspersonen en de gemeente lijke autoriteiten. Naar verluidt zou er in Den Haag thans in regeeringskringen een sterke strooming zijn om de totstandko ming van dezen tunnelbouw te bevorderen. Ook van Gemeentewerken is juist dezer dagen nog eens met ernst de aandacht ge vestigd op den onhoudbaren toestand op de Willemsbrug in de drukke uren en op de noodzakelijkheid van een tweede oever verbinding. OVERSTAG. Het Schiedamsche communistische raads lid Frenay heeft zich aangemeld als lid van de nationaal-socialistische beweging (groep Mussert). Over zijn toelating moet nog be slist worden. ALMELO IN NOOD. De wethouder van financiën van Almelo mr. H. Kortebos, heeft medegedeeld, dat, in verband met de begrootingsmoeilijkhe- den, de volgende week waarschijnlijk geen loonen, salarissen en steun uitgekeerd kunnen worden. De Koffie-accijns en de Crisis- Inkomstenbelasting. De parlementaire redacteur van het „Hbld." meldt het volgende: Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het de bedoeling is den koffie-accijns te heffen op gebrande koffie. Deze vorm van heffing in tegenstelling met het in voerrecht is gekozen om den koffiehan del zoo min mogelijk te hinderen. Overi gens zijn de plannen te dien opzichte nog slechts in allereerste voorbereiding en re kent men erop, dat de bedoelde accijns niet eerder dan in den loop van het vol gend jaar, b.v. in Juli 1934, geheven zal worden. In ieder geval zullen eerst nog deskundigen uit de koffiekringen gehoord worden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2