DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE BRANDSTICHTING IN DEN RIJKSDAG. GRATIS. 24ste Jaargang DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 No 7616 S>c Ccid^elveSoivtmvt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel ingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. De voorzitter van de Tweede Kamer over het parlemen taire stelsel. De bij Koninklijk Besluit opnieuw be- noemde voorzitter van de Tweede Kamer, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, heeft vanmiddag in de vergadering van de Tweede Kamer de volgende rede uitgespro ken: „Nu mij opnieuw door Hare Majesteit de Koningin op Uwe door mij zeer gewaardeer de voordracht het Voorzitterschap der Ka mer werd opgedragen, past mij allereerst een woord van dank voor het in mij gestel de vertrouwen. Voor hem, wien het voorrecht te beurt valt, Uwe beraadslagingen te leiden, is op dit oogenblik zelfbeperking meer dan oo;t plicht. Slechts over den vorm, waarin, over de wijze, waarop de Kamer haar werk zal ver richten, moge ik een woord tot U spreken. De vertrouwenscrisis, die de wereld teis tert, heeft ook het parlementaire stelsel niet onverlet gelaten. De schade aan dat stelsel toegebracht, kan slechts worden hersteld, wanneer de parlementen het bewijs leveren, dat met hunne medewerking het algemeen belang naar den eisch van dezen zwaren tijd kan worden gediend. Noodig is, dat alles worde vermeden, waardoor wetgevende en uitvoerende macht in hare taak worden belemmerd. De Kamer moge door daden bewijzen, dat zij de plaats haar in ons staatsbestel toegedacht, op waardige wijze weet in te nemen. Zaakkundige bondigheid bon dige zakelijkheid, zij ook in de komende maanden ons wachtwoord. Met den wensch, dat Gods zegen onzen arbeid vergezelle, aanvaard ik Uw Voor zitterschap." Dat de wenschen van den Voorzitter der Tweede Kamer, die zijn vroegere taak weer opnieuw met frisch en jeugdig elan heeft aanvaard, mogen verwezenlijkt worden. Dat de Kamer door d a d en het parle mentaire stelsel moge weten hoog te hou den in het vertrouwen van de overgroote meerderheid van ons volk! V Potlood erv verstand. Potlood en verstand worden den laatsten tijd nog al 'ns als tegenstellingen aange voerd. Men stelt dan „bezuinigingen met het domme potlood", n.l. salariskorting tot een bepaald percentage, tegenover versobering door een reorganisatie, die het resultaat is van kennis en kunde, van beredeneerend en overleggend verstand. En men heeft in zekeren zin gelijk. Voor de eerstbedoelde bezuinigingen is niet veel verstand noodig. Iedere loopknecht aan een groote zaak kan, als hij tot directeur wordt bevorderd, onmiddellijk bezuinigingen invoeren door middel van het „domme potlood". Maar: kennis van zaken en helder inzicht zijn er noodig, om uit een zaak door beslist-doel- treffende werkwijze, met vermijding van allen nutteloozen arbeid en doellooze krachtsverspilling, „te halen wat er uit te halen is". Men begrijpe ons niet verkeerd. Wij zeg gen niet, dat altijd en in alle gevallen de bezuinigingen ^oor middel van wat men noemt het „domme potlood" kunnen wor den gemist of zedelijk-verkeerd zijn. Vol strekt niet. Uit het feit, dat ook de domste menschen eene bepaalde handeling kunnen stellen, volgt niet, dat zij, die zich niet tot de domste rekenen, die handeling zouden moe ten nalaten! Ook de domste menschen kun nen eten. Maar daarom willen en mo gen ook niet anderen het eten nalaten! een opmerking, die „De Tijd" maakte'naar aanleiding van de millioenen-nota: Bezuinigingen, belastingen en af braak moeten den put dempen, maar aan versobering van staatsdiensten, de ambtenarij der Raden van Arbeid, de zegeltjes-plakkerij en afschaffing van den te duur betaalden administratieven rompslomp werd niet gedacht. Wij geven volkomen toe, dat, indien de regeering alleen zou denken aan „be zuinigingen, belastingen en afbraak" en niet aan „versobering van staatsdiensten" enz. dat dan voor haar beleid niet veel kennis en kunde zou noodig zijn. Maar is dat zoo? Moeten wij niet in deze nog even af wachten, alvorens hierover te kunnen oor- deelen. De millioenen-nota heeft ons ten deze nog niet veel gezegd. In de Troonrede ech ter is ons een toezegging gedaan, naar aanleiding waarvan wij Dinsdag schreven: Voldoening zij echter nu reeds uit gesproken over het feit, dat de regee ring de verschillende diensten „doel matiger" wil organiseeren. Als dat zal worden b e re i k t, zal een steen des aanstoots voor velen zyn weggenomen, want ongetwijfeld is een doelmatiger organisatie waardoor veel besnoeid en geen enkel nuttig effect gemist wordt! van verschillende diensten zeer goed mogelijk. Wij hopen, dat spoedig b 1 ij k e n zal, dat de regeering versoberen wil op de hier be doelde wijze, versoberen door reorganisatie van verschillende diensten. Het bovenstaande naar aanleiding van WETTELIJKE BESCHERMING VAN HET KLEINBEDRIJF. Prof. dr. W. J. M. Koenraadt, hooglee raar aan het Groot-Seminarie te Hoeven, heeft heden op het 10de Congres van den Ned. R.-K. Middenstandsbond te Breda, een rede gehouden over de sociale zijde van het vraagstuk der wettelijke bescher ming van het kleinbedrijf. Hij fceide daarin o.m.: Er is wel geen leerpunt aan te wijzen, dat door de Christel ij k-sociale schrijvers met groote eenstemmigheid en sterker voor liefde wordt benadrukt, dan de stelling, dat een ruime bezetting met een welvaren den middenstand voor de samenleving van zeer groote beteekenis is. De samenle ving toch moe tin hooge mate zijn gebaat door eerbiediging van de persoonlijkheid en de mogelijkheid van haar evenwichtige ontplooiing, door de practijk van dergelij ke huiselijke en maatschappelijke zeden, door den gelijkmatigen gang van het eco nomisch leven zonder geweldige schok ken. Welnu, de kleinonderneming, althans wanneer ze in de samenleving van over wegende beteekenis is, biedt voor de ver wezenlijking van die maatschappelijke wenschelijkheden zeer gunstige voorwaar den, wat van de groot-onderneming geens zins kan worden getuigd. De strijd tussche ngoot -en kleinonder neming behoeft geenszins lijdelijk te wor den aangezien. De klaarblijkelijke eisch van algemeen welzijn, dat de onbeperkte vrijheid van concurrentie worde terugge bracht binnen redelijke grenzen, is de weg waarop de middelen moeten liggen om den zelfstandigen kleinondernemer, waar noo dig, voldoende veilig te stellen tegen de opdringende groot-onderneming. Aan het groot-kapitalistisch winststreven me tzijn doelstelling: macht en bezitsconcentratie, moet paal en perk worden gesteld. Daar toe moeten ook zijn weinig kieskeurige middelen zooals de practijk die kent uit de de beinvloeding van den wilszwakken consument door lunchrooms in warenhui zen, lok-artikelen, cadeaustelsel e.d., wor den geweerd. De prae-adviseur staat vervolgens nog speciaal stil bij de verbruikscoöperaties, waarbij ten slotte wordt geconcludeerd, dat, ook al zou de mogelijkheid bestaan om via de coöperaties de goederen 'n wei- nigje goedkooper te betrekken, dit een be slist onvoldoend motief is om den zelf standigen kleinondernemer in het gedrang te brengen. Hiertegen verzet zich de so ciale rechtvaardigheid. Het Leipziger proces begint. MR. STOMPS NIET TOEGELATEN ALS VERDIGER VAN VAN DER LUBBE. Vanmorgen is voor het hoogste Duitsche rechtscollege, het Reichsgericht te Leipzig, het proces begonnen tegen de beklaagden van de brandstichting in het Berlijnsche Ri.,.-.uG0gebouw. Deze beklaagden zijn, zooals men zich herinneren zal, de Nederlander Marinus van der Lubbe, geboren 1909 in Leiden; het vroegere communistische lid van den Duitschen Rijksdag, de schrijver en partij functionaris Ernst Torgler, geboren 1893 in Berlijn; de Bulgaarsche schrijver Georgi Dimitroff, geboren 1882 in Radomir en zijn landgenooten de student Blagoi Popoff, geboren in 1902 in Drjan bij Sofia en de schoenmaker Wasil Taneff, geboren in 1897 in Gevgeli in Macedonië. Zoowel om het feit, dat het hier een mis daad betreft, welke het sein is geworden voor een der grootste omwentelingen in de geschiedenis, als om de omstandigheid, dat het een der grootste politieke processen zal worden in het nieuwe Duitschland, waarbij als pikante bijzonderheid nog de beschuldiging komt, dat een der hoogste autoriteiten, Göring, de eigenlijke aanstich ter der misdaad zou fcijn, om al deze eigenaardigheden trekt het Leipziger pro ces de aandacht van heel de wereld. Wij, Nederlanders, zullen het verloop van zaken met meer spannir.u volgen, omdat de hoofdbeklaagde de NederlanJsche commu nist v. d. Lubbe is, terw'. l diens Leidsche afkomst ons als Leidenaars, van wie velen hem gekend hebben, wel zeer bijzonder nieuwsgierig maakt naar den afloop. Men herinnert zich ongct-.vijfeld nog de sensationeele gebeurtenissen in Berlijn op den avond van dei 27en Februari. Groot alarm in de straten van Duitsch- lands hoofdstad: het Rijksdaggebouw staat in brand! Gelukkig bleef de brand, dank zij het krachtig ingrypen van de brandweer, be perkt tot de groote vergaderzaal en nog een paar zaaltjes, terwijl ook de groote koepel werd aangetast, doch niet bezweek. \vie had dat gedaan? De politie had een man gearresteerd, die half gekleed door de zalen van het groote gebouw had gerend en toegaf aen brand te hebben gesticht. Deze man bleek te zijn de Nederlandsche communist v. d. Lubbe. Hij beweerde de brandstichting geheel alleen te hebben voorbereid en uitgevoerd, doch daar men overal van den kelder tot in den koepel brandhaarden gevonden had, concludeerde men tot de noodzakelijkheid, dat hij meer dere medeplichtigen moest hebben gehad, die men voor de hand liggend zoekt onder de communisten. De Nazi-regeering greep deze gelegen heid onmiddellijk aan en de groote uit roeiing van alles wat communist was be gon. Natuurlijk werd de verantwoordelijkheid voor v. d. Lubbe's daad door de communis ten onmiddellijk afgewezen. Zij beriepen zich erop, dat v. d. Lubbe geen lid meer was van de communistische partij hetgeen juist was en dat de communistische par tij tot 'n dergelijke wanhoopsdaad nim mer kon hebben aangezet, dat van zulk 'n daad totaal geen nut te verwachten was. Het niet te loochenen feit, dat deze brand stichting de toen aan het bewind zijnde Hitlerregeering, welke evenwel nog niet steunde op de groote meerderheid, welke de later volgende verkiezingen zouden ople veren, uitstekend propaganda-materiaal in de hand stopte, waarvan dan ook een ruim schoots gebruik werd gemaakt deed al spoedig het gerucht geboren worden, dat v. d. Lubbe zich als werktuig in de handen der Nazi's had laten gebruiken. Met name werd van de zijde der roode heeren minis ter Göring aangewezen als de man, die de ze brand in scène had gezet. Deze beschuldiging won aan waarschijn lijkheid doordat er maanden verliepen zon der dat het tot een proces kwam. Men meende, dat de Duitsche regeering de zaak in de doofpot wilde duwen. Dit is inmiddels onjuist gebleken, want men heeft een ont stellende hoeveelheid materiaal verzameld, om de beschuldiging, dat de brandstichting en communistisch complot is geweest, waar te maken. Of men daarin geslaagd is, zal het proces te Leipzig thans uitwijzen. Intusschen hadden de tegenstanders van het Hitler-regiem ruimschoots den tijd om van hun kant „bewijzen" te verzamelen voor hun beschuldiging, dat de ware schul digen te zoeken zouden zyn in de kringen der Nazi-leiders. Er verscheen een z.g. „Bruinboek", dat op naam werd gezet van het comité tegen de Hitler-terreur, welk comité de bekende geleerde prof. Einstein tot voorzitter heeft. Prof. Einstein bleek evenwel van dit boek, niets af te weten en het kwam uit, dat de Duitsche communist Münzenberg de uit gever ervan was. In dit boek worden de „bewijzen" geleverd, dat Marinüs v. d. Lub be langs den weg van sexueele afwijkin gen in contact was gekomen met de Nazi's, waardoor het aannemelijk gemaakt moest worden, hoe *n jongen als v. d. Lubbe, die in Nederland doorging voor een meer dan 100 pet. communist, er toe gekomen kon zijn, een werktuig te worden in de handen van de verklaarde vijanden der communis ten. Het boek maakt 'n hoogst onbetrouwbaren indruk en is onjuist op verschillende pun ten waar het gecontroleerd kan worden, zoodat het terzijde kan worden geschoven. Evenals het daarop volgende contra-pro ces te Londen, een vrij belachelijke comedie waartoe zich eenige juristen uit verschillen de landen, die om welke reden dan ook meenden de Duitsche rechtspraak onder het huidige regiem te moeten wantrouwen, ge leend hebben. Dit geheele proces is groo- tendeels gebaseerd geweest op de bronnen van het bovengenoemde „Bruinboek" en heeft niets anders opgeleverd dan een stel vermoedens en veronderstellingen. De vertooning is kennelijk in elkaar ge zet om de wereld-opinie aan den voor avond van het proces te Leipzig te bein- vloeden. Eén van de „rechters", de befaam de Fransche advocaat de Moro" Giafferi, pleitbezorger in verscheidene Parijsche sen satie-processen, wist het reeds van te voren zóó goed, dat hij plechtig verklaarde, tot de heilige overtuiging te zijn gekomen, dat Göring de schuldige was. En wat zegt v. d. Lubbe er zelf van? Tot nu toe weten wij niet meer dan dat hij verklaard heeft de eenige dader te zijn en door niemand te zijn aangestookt of omgekocht. Hij wenscht zichzelf te verdedigen en meent zonder vreemde hulp best z'n eigen woordje te kunnen zeggen, hoewel hij slechts zeer gebrekkig Duitsch spreekt. Zal hij blijven volharden bij zijn eenmaal afgelegde verklaring of zal hij sensationeele onthullingen doen? Het proces, dat heden begint, zal het ant woord geven. Mr. STOMPS KRIJGT DE KOUS OP Z'N KOP. Gistermorgen kwam te Leipzig mr. B. Stomps aan, die door de familie van v. d. Lubbe aangezocht is, Marinus v. d. Lubbe te willen verdedigen. Men herinnert zich, dat aan mr. Stomps door den toegevoegden verdediger van v. d. Lubbe was medegedeeld, dat de hoofd- aangeklaagde in het Rijksdag-brandproces geen verdediger wenschte. De heer Stomps, die de hoop niet had opgegeven, met v. d. Lubbe in contact te komen, heeft, volgens een bericht in de „Tel.", gistermorgen een onderhoud gehad, dat een halfuur duurde, met den president van den vierden straf- senaat, dr. Bünger. Op de vraag van mr. Stomps, of v. d. Lubbe den brief ontvangen had, waarin een familielid hem verzocht, mr. Stomps als verdediger te kiezen, antwoordde de pre sident, dat de brief aan v. d. Lubbe „mit- geteilt" was. Verder verklaarde de presi dent, dat hij Stomps dus niet als verdediger kon toelaten. „Mag ik in tegenwoordigheid van zijn toegevoegden verdediger, een tolk en een ambtenaar, dan bij v. d. Lubbe worden toe gelaten?" vroeg mr. Stomps. „Dat zou dwaas zijn", meende de presi dent, „want als iemand geen verdediger wil hebben, kan men toch geen verdediger toe laten. „Ik wil hem niet als verdediger, doch als representant van de familie bezoeken", zeide mr. Stomps daarop. „Dan zou u alleen maar mogen vragen hoe het hem gaat", meende de president, en besloot toen: „maar daar is het nu te laat voor." Met veel moeite is mr. Stomps er in ge slaagd toegang tot de behandeling te krij gen. Ten slotte, nadat alle beschikbare plaatsen reeds vergeven waren, heeft hij de Zij, die zich per 1 October a.s. wenschen te abonneeren op „DE LEIDSCHE COURANT", ont vangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Heden begint te Leipzig het proces tegen de verdachten van de brandstichting in het Rijksdaggebouw. (1ste blad). Economisch program van de Duitsche Kijksregcering. (2de blad). DuiLsch-Oostcnrijksche onderhandelin gen? (2de blad). BINNENLAND. Blijkens de Memorie van Toelichting op de P. T. T.-bcgrooting 1934 is 100.000 uit getrokken voor postzegclautomaten, die aan dc buitenzijden der postkantoren zullen worden geplaatst. Er zullen meer spreek cellen worden geplaatst in de rijksnetten en op openbare wegen. (1ste blad). Blijkens dc desbetreffende Memorie van I Toelichting is bij de Justiticbcgrooting 1934 rekening gehouden met de opheffing van verschillende kantongerechten en Recht banken. (1ste blad). Zwaar weer boven Dirksland en Hecrdc. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Felle branden te Den Bosch, Mcppel en Aaltcn. (Laatste Ber.). Noodlanding onder Aalsmeer van een zweefvliegtuig, dat op sleeptouw was bij ccn vliegmachine (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Ned. dames-hockcy-clftal verliest met 10 van dc Amerikaansche dames- ploeg. (3de blad). kaart gekregen van een der beide half broers van v. d. Lubbe, die het proces zou den bijwonen, doch waarvan de broer uit Dordrecht niet verschijnen kon. Mr. Stomps heeft echter den moed nog niet opgegeven iets ten gunste van v. d. Lubbe te kunnen doen. Hij meent dat het niet juist is dat men v. d. Lubbe, die een buitenlander is, terecht laat staan onder strafwetbcpalingen, die op het moment van het misdrijf nog niet in werking waren. HET PROCES TE LEIPZIG BEGINT. DE OPENING. Strenge orde-maatregelen. Het groote gebouw van het Rijksge rechtshof te Leipzig, waar hedenmorgen te 9 uur het door dc geheele wereld met span ning verwachte proces inzake den brand in het Rijksdaggebouw aanving, bood in don vroegen ochtend nauwelijks een ander beeld dan bij vroegere groote politieke pro cessen. Wel viel het op, dat de bewakings- maatregelen veel scherper zijn. In de omgeving van het gebouw wordt druk gepatrouilleerd, volgens de officieele mededeeling tot het handhaven van de orde en het verhinderen van een grooten toeloop van nieuwsgierigen. In het Rijksgerechtshof zelf zijn tal van maatregelen genomen. De visitatie van de bezoekers is zeer streng; vooral wordt naar wapens gezocht. Uitgebreide maatregelen zijn genomen ten behoeve van de bericht geving. Ongeveer dertig telefooncellen zijn nabij de zittingszaal voor de pers ingericht. Voorbereidingen zijn getroffen voor film opnamen en uitzending van gedeelten van het proces per radio. De aankomst der beklaagden had zonder incidenten plaats.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1