5PORT PEL Klare woorden van Mgr. Aengenent over de R.K. Sportbeweging Nat. Gymnastiekwedstrijden van .de R.K. Sportvereeniging „E.S.T.O." MAANDAG 18 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. t Haandag Bwofgsel BIJ DE FEESTELIJKE HEROPENING VAN HET R.K. SPORTTERREIN TE HEEMSTEDE MGR. AENGENENT GEEFT BLIJK VAN BELANGSTELLING. Zoo behoort dan ook deze sportdag weer tot het verleden. En terugziend op het ge heel. kunnen we zeggen, dat deze sportdag in alle opzichten geslaagd is. Reeds Zater dagavond heerschte er een ongewone druk te in ons dorp, voor de optocht. Te even half acht stelde een flinke stoet turners zich op, begeleid door een achttal trom melslagers; De gymnastiekvercenigingen S. S. S. uit Breda en „St. Lode wijk" uit Rotterdam, welke Zaterdagavond gekomen waren deden ook met de optocht mede, zoodat de stoet: E.S.T.O.St. Lodewijk S.S.S., door de patronaatsjongens vooraf gegaan met hun resp. groepsvlaggen, een keurigen stoet vormden. Voor in de op tocht merkten we op den zeereerw. heer J. Mol, directeur van het Mannelijk Jeugd werk in het Bisdom Haarlem, adviseur D. H. G. B., de zeereerw. heer Rector v. d. Ven en den weleerw. heer J. H. van Kes- sel, kapelaan en vice-praeses der St. Jo- sefsgezellenvereeniging. Nadat de stoet via het station Bur gem. Le Coultrestraat, Willemstraat, van Tol straat, zich weer naard het Parochiehuis had begeven, ging men naar het keurig verlicht terrein. Toen de turners zich voor de tribune begeven hadden, werden zij door den vice-praeses kap. van Keseel in een opwekkend welkomstwoord toegspro- ken. De verschillende nummers werden op onberispelijke wijze uitgevoerd, in 't bijzonder willen we hier noemen het keu rig vertoon van de acrobatiek der Sparta nen uit Lisse en het Tremplin-paardsprin- gen van S.S.S. uit Breda. Dit laatste was mogelijk gemaakt door de goede Boruft- sche menschen, die de verschillende spor ters gratis nachtlogies hadden verschaft, waardoor het mogelijk was, dat ongeveer een 00 man, uit andere plaatsen aan het program van den eereavond kon mede werken. En het was nog zeer vroeg in den och tend, toen er al weer volop zorg werd be steed voor de groote dag zelf. Te acht uur werd reeds een aanvang gemaakt met de driekamp adspirant-turners, vrije oefenin gen, brug en rekstok. Verschillende brug gen en rekstokken stonden opgesteld, waardoor het mogelijk werd, flink met het verloop ervan door te gaan. De verschil lende wedstrijden waren verdeeld in 7 klassen n.l. aadsp. turners tot 17 jaar; b. turners boven 17 jaar in drie graden; c. turners boven 17 jaar in 2 graden; d. eigen gekozen vrije oefeningen adsp. tot 17 jaar; e. eigen gekozen vrije oefeningen turners koven 17 jaar; f. wedstrijd in het vormen van Pyramides; g. pers. 2- kamp eigen gekozen werk, heer en brug en rek. De uitslagen der verschillende klassen zijn: Wedstrijd a: 1. D. O. K. Delft 146%; 2a. Jong Leven, AVnsterdam 142; 2b. Spar taan, Rotterdam 135; 3a. St. Lodewijk, Rotterdam 133 M b. David, Tilburg 132%. Wedstrijd B: la. O. B. C. II, Eindhoven 152%; b. O. B. C. I, Eindhoven 149; c. Da vid, Tilburg 146%; d. Jong Leven, Am sterdam 144; 2a. S. S. S. II, Breda 141%; a. D. O. K., Delft 141%; 3. S. S. S. I., Bre da 127. Wedstrijd C: la. Uno Animo, Mierlo 154%; b. Olympia L Culemborg 147%; c. Olympia II, Culemborg 146; 2a. Jong Le ven, Amsterdam 140%; b. David, Tilburg 140; c. G. D. A., Loosduinen 139%; d. Spar taan, Rotterdam 138%; d. Hercules, Over- veen 138%; 3a. Wilskracht, Alphen 130; b. Pelops, Hoofddorp 129%. Wedstrijd D: 1. Jong Leven, Amsterdam 52%; 2. David, Tilburg 43; 3. Wilskracht, Alphen a. d. Ryn 39. Wedstrijd E: 1. S.S.S., Breda 541/,; 2. Jong Leven, A'dam 53%, 3. Olympia, Cu lemborg 521/,; 3. O.B.C., Eindhoven 52%. Wedstrijd F: 1. S.S.S., Breda 35%; 2. O. B.C., Eindhoven 35; 3. N.A.S., Nootdorp 28; 4. David, Tilburg 27. Wedstrijd G: 1. P. v. Hooyen, (David Tilburg) 24; 1. J. v. Eerven (David Til burg) 34; 3. A. Kerremans (S.S.S., Breda) 32',; 4. J. v. Galen (G.D.A., Loosduinen) 31%; 5. M. v. Overveld (S.S.S., Breda) 30; D. Kalb (O.B.C., Eindhoven) 29%; 7. A. de Lange (Jong Leven, Amsterdam) 29"/,. Te half twaalf begonnen alle turners, ca. 500, zich naar de kerk, alwaar de Zeer eerw. heer Mol een H. Mis opdroeg tot in tentie der sporters. Na het evangelie hield Zyneerw. een treffende predicatie voor de sportlui. De consecratie der H. Mis ging vergezeld van tromgeroffel en trompetge schal. Een indrukwekkend oogenblik! De vaandeldragers welke als een eerewacht rond het altaar stonden opgesteld, negen tegelijkertijd hun vaandels en banieren, om als afgevaardigden van hunne vereeniginf Christus zoo nabij mogelijk te erkennen als Koning. Na de H. Mis begaven de sporters zich onmiddellijk naar het terrein, om zich op te stellen voor het bezoek van den Bis schop, die te even half één arriveerde, ver gezeld van zijn secretaris, den Zeereerw. heer Agterof. Mgr. bracht hulde aan deze sportbewe ging. In een korte toespraak feliciteerde Mgr. Pastoor Lühn en Kapelaan Van Kea sel, benevens het bestuur van „Esto" en sprak er zijn vreugde over uit zoo'n massa Roomsche sporters bijeen te zien en wensch- te de deelnemers een genoeglijken dag. Hierna inspecteerde Mgr. de verschillende groepen van vereenigingen, waarna de auto weer gereed stond, aangezien Mgr. maar zeer kort hier kon zijn. Na de rust werden te 2 uur de vereenigingen opgesteld voor de algemeene opmarsch, défilé en massaal optreden van alle deelnemers met de de monstratie-oefeningen. Na het défilé open de Rector Mol dezen middag, waarna ook de Hoogeerw. Deken J. W. J. Hellegers van Alphen a.d. Rijn enkele toepasselijke woor den sprak; Kapelaan Van Kessel bedankte beide sprekers voor het toegesproken woord. Het eere-comité was op enkelen na volledig tegenwoordig. Het eere-comité bestond uit: den Hoog eerw. heer J. W. J. Hellegers, Deken te Al phen a. d. Rijn, eere-voorzitter; Zeereerw. heer A. Lühn, Pastoor te Bodegraven; Weleerw. heer J. H. van Kessel, Kapelaan te Bodegraven; de Zeereerw, heer J. Th. van Galen, Rector, Centr.-Pr. St. J. G. V., de Zeereerw. heer J. Mol, Directeur van het Mann, Jeugdwerk; de Hoogeerw, heer B. J. M. van Rooy, Deken te Gouda; de Zeer eerw. heer J. W. J. Kampenhout, Pastoor Meye; de Weleerw. heer Bangert, Kap. en Adv. R. K. Turnkring Leiden; de heer H. Goris, voorzitter D.H.G.B.; de heer M. P. v. d. Weyden, Nieuwkoop, lid Tweede Kamer; de Edelachtb. heer P. Hoogcnboom, Burgem. v. Zwammerdam; de Edelachtb. heer Hoogendijk, Wethouder v. Zwammer dam; de heer E. A. Boogaart, Hoofd R. K. School; H. L. v. Bunningen, lid Kerkbe stuur; J. Hoeks, lid Gemeenteraad Zw'dam en Raad v. Bestuur St. J. G. V.; J. Koot, lid Kerkbestuur; Th. Lelieveld, lid Ge meenteraad; J. H. A. Moons, lid Kerkbe stuur; P. W. M. v. Niekerk, lid R. v. Be stuur St. J. G. V., de heer H. J. v. d. Poll, lid Gemeenteraad; J. v. Vliet, lid Gemeen teraad; A. de Vos, lid Kerkbestuur en R. van Bestuur der St. J. G. V. Na afloop der wedstrijden had vóór de tribune de prijsuitreiking plaats. Vooraf werd dank gebracht aan de verschillende commissies voor hun verrichtten arbeid, In 't bijzonder aan den heer P. Bakker voor den stoeren arbeid, die hij in 't belang der vereeniging gedaan heeft. Voorts aan het dagelijksch bestuur, bestuur der gymnas tiek, de jufy, en den leider den heer C. J. van Helmond uit Gouda. Hierna werden de verschillende bekers en medailles, de meesten geschonken door oere-comitéleden en een prachtbeker door Mgr. Aengenent zelf, uitgereikt. Het is een prachtige sport dag geweest, en. wij roepen allen een tot weerziens toe! Tot volgend jaar! Gevaren voor de ziel, gevaren voor gemengde huwelijken BEROEP OP JEUGD EN OUDERS, OP STANDSORGANISATIES EN VOORAANSTAANDE KATHOLIEKEN Ter gelegenheid van de feestelijke her opening van het R. K. Sportpark te Heem stede, heeft Z. H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, op nieuw gesproken over de gevaren der neu trale en de beteekenis van de Katholieke Sportbeweging. Wij laten dit bisechoppelyk vermaan hier volgen: Sommigen, aldus Mgr. Aengenent, vra gen zich af waarom toch de bisschoppen tegenwoordig zoo veelvuldig op de sport terreinen komen en zich zoo sterk met de sport bemoeien. De verbazing van dezulken zal waar schijnlijk nog toenemen, als zy hoor en, dat ik heden voor de tweede maal op een sportterrein aanwezig ben, omdat ik van mijn doortocht van Haastrecht naar hier reeds bij de gymnastiekwedstrijden te Bo degraven van mijn belangstelling heb doen blijken. Die verbazing zal nog meer stijgen, wanneer ik zeg, dat ik zelfs de Kerkelijke plechtigheden heb willen afbreken, om maar tijdig hier aanwezig te zijn. Toch geloof ik niet, dat het getal der genen, die zoo denken, groot is, want na het mandement van het gezamenlijk Epis copaat van Nederland en na hun herhaal delijk elders gesproken woorden is het toch duidelijk waar het in de R. K. Sport beweging om gaat. Ik kan niet anders denken, dan dat er bij vele Katholieken een veel klaarder in zicht omtrent de R. K. Sportbeweging zal zijn ontstaan. Want, wanneer het gezamenlijk Episco paat zoo dringend zijn verzoeken kenbaar maakt, dan volgt daaruit dat dit toch wel een ernstig woord is geweest. Ziel en lichaam niet te scheiden. Toch wil ik deze gelegenheid gaarne aangrijpen om toch nog eens klaar en dui delijk te zeggen, waarom de Bisschoppen zich inlaten met de R. K. Sportbeweging. Waarom doen zij dat? Waarom zijn zij zoo van de noodzakelijkheid eener R. K. Sportbeweging overtuigd? Omdat de zorg voor de ontwikkeling van het lichaam, dat toch het doel is van de sport, omdat die ontwikkeling een stuk opvoeding is van den geheelen men'sch. Daarom is het noodig, dat de Bisschoppen er zich mee inlaten. Christus toch heeft niet alleen aan de ouders, maar ook aan de overheid in de Kerk opgedragen over de opvoeding der jeugd te waken. Maar wat heeft dat te maken met de lichamelijke ontwikkeling, zal men zich afvragen? De geestelijkheid toch is aange steld te zorgen v<5or de geestelijke ontwik keling, wat heeft zij dan te maken met de zorg voor het lichaam? Omdat de mensch door zijn Schepper nu eenmaal zoo gemaakt is, dat lichaam en ziel een nauwe eenheid vormen en niet als twee afzonderlijke deelen hun eigen weg kunnen gaan. En die eenheid is zoo volmaakt, dat het onmogelijk is de belangen van het lichaam te verzorgen zonder dat de belangen der ziel in het geding komen. Gevolgtrekkingen. De gevolgtrekkingen, die hieruit ge maakt moeten worden, zijn: lo. Dat men allereerst moet zorgen, dat bij de sportbeoefening gevaar voor de ziel vermeden wordt. 2o. Maar men moet niet alleen ne gatief, doch ook positief die sportbeweging dienstbaar ma ken aan de ziel, dus zien als een deel der opvoeding van den geheelen mensch. Mgr. werkt deze twee punten dan nader uit. Gevaren der neutrale sportbeweging. Wanneer men de sportbeweging wil ver zorgen op neutrale basis, dan zijn er twee groote gevaren te onderkennen, n.l. ten eerste dat de godsdienstige plichten op Zondag niet worden vervuld en ten twee de dat er groot gevaar bestaat voor ge mengde huwelijken, want het kan toch niet anders of het omgaan met andersden kenden op de sportvelden brengt tot nau were kennismaking ook buiten de sport. Er is een tyd geweest, dat de Katholie ken meenden, dat dit de eenige reden was, waarom tegen de neutrale sportbeoefening gewaarschuwd werd. Maar, zooals tegenwoordig de inzichten in de beteekenis der sportbeoefening zijn, ziet men bovendien in, dat de sport positief dienstbaar moet worden ge maakt aan de belangen der ziel, aan de totale opvoeding van den mensch. Zietdaar de redenen, waarom de Bis schoppen hun belangstelling toonen in de R. K. Sportbeweging. Groote toekomst tegemoet en beroep op aller medewerking. Wanneer allen dat inzien, dan kan het niet anders, of de Kath. Sportbeweging zal een groote toekomst tegemoet gaan. Daarom wil ik, aldus vervolgt Mgr. Aengenent, hier een oproep doen. Een oproep lo aan de jeugd, dat zij toch moge luisteren naar de bisschop pelijke woorden tot hen gesproken, dan zal hun beweging spoedig op één lyn kun nen staan met de neutrale sportbeweging. De laatste jaren is de Katholieke sport sterk vooruitgegaan. Wanneer alle R. K. Sportbeoefenaars luisteren, dan is hun beweging binnen korten tijd min stens even krachtig. 2o. Een oproep aan de Katho lieke ouders. Zy moeten verhinderen, ernstig verhinderen, dat hun kinderen aan neutrale sportbeoefening gaan doen. Alle ouders in Nederland! Gij zijt tegen over uw geweten en tegenover God niet verantwoord, indien gij uw kinderen niet trekt uit de neutrale en brengt in de R. K. Sportbeweging. 3e. Een oproep tot de Katho lieke organisaties, vooral tot de katholieke standsorganisaties. Defce zien de belangrijkheid der sportbeweging nog niet voldoende in. De meisjes en jongens vereenlgd in de Katholieke Sportbeweging worden getraind om later goede leden te zijn in de stands- en vakorganisaties. Door finantieelen steun zullen de organisaties den bloei der R. K. Sport- vereenigingen moeten mogelijk maken. Ten laatste, besluit Mgr., doe ik een beroep op de Katholieken, die een vooraanstaande positie in d e ma atschappij innemen. Helaas is het een feit, dat zeer vele vooraan staande Katholieken hun sympathie veel meer toonen voor de neutrale dan voor de Katholieke sportbeweging. Dat is pijnlijk en ik wil op hen een be roep doen, om de Katholieke sport veel meer te steunen door hun sympathie, hun moreelen en financieelen steun. Dan doen zy een buitengewoon werk voor den opbloei van het Katholicisme in Nederland. Dan doen zij een buitengewoon ver dienstelijk werk in de oogen van God. Na een hartelijken gelukwensch tot het bestuur van het Sportterrein, dat zoo feestelijk heropend is, eindigt Mgr. met den wensch, dat de Katholieke Sportbe weging in ons Bisdom, maar ook in heel Nederland tot hoogen, grooten en onge- kenden bloei moge komen. VOETBAL DE I. V. C. B.-WEDSTRIJDEN. De eerste voetbal-competitiedag is ach ter den rug en het mooie weer, te warm zelfs voor het voetballen, heeft duizenden en duizenden naar de groene velden ge lokt, waar de kamp, de vinnige kamp om de eindoverwinning weer begonnen is. In het Zuiden werden zeven eerste klas se wedstrijden gespeeld over twee af deelin gen verdeeld. Het succes in deze ontmoetin gen was nagenoeg geheel aan den kant der thuisclubs, want slechts één verloor en één speelde gelijk. Ook in het Oosten viel en gelijk spel te noteeren in Afd. I, nl. tusschen Union en 's Heerenberg, terwijl in Afd. II ook de thuisclubs wonnen en de eenige wedstrijd in de eerste klase van het Westen een for midabel scoringscijfer bracht. De Meer won nl. met 84 van Fortitudo. In de Utrechtsche afdeeling won YEP in Montfoort met 21. In de 2e klasse van Afd. II speelden de reserven van Spartaan gelijk met Graaf Floris. Van dn wedstrijd Wilhelmus Blauw Zwart vernamen we geen resultaat. HEROPENING R. K. SPORTPARK TE HAARLEM. Treffende demonstratie. Het R. K. Sportpark aan de Molen werf- laan onder Heemstede i6 gisteren na een grondige restauratie op bijzondere wijze plechtig heropend. Deze plechtigheid is tot een unieke demonstratie uitgegroeid, waartoe de aanwezigheid en de rede van Z. H. Exc. Mgr. Aengnent, bisschop van Haarlem, niet weinig heeft bijgedragen. Er bestond voor dezen sportmiddag zeer veel belangstelling, niet in het minst van geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Onder hen bemerkten we behalve den Bisschop o.m. op plebaan Westerwoudt, de ken Sondaal, districts- en vereenigingsad- viseurs, Jhr. mr. Heerkens Thijssen, lid der Eerste Kamer, mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van N.-Holl., enz. Na aankomst van Mgr. Aengenent sprak deken Sondaal het openingswoord, waarin hij vooral den bisschop hartelijk welkom heette. Daarna sprak deken Sondaal een woord van hoogen dank, omdat Mgr. op der. Ka tholiekendag te Delft zoo voor de R. K. Sport heeft gesproken. Spr. wijst dan verder op het gevaar van neutrale organisatie, waardoor de Zondags heiliging in het gedrang komt en het ge- \aar der gemengde huwelijken vergroot wordt. Deken Sondaal uit vervolgens den wensch dat het Mgr. Aengenent gegeven moge zijn, dat hij tot op hoogen ouderdom om zich heen moge zien die mannen en vrouwen, die zich op zijn woord katholiek hebben ge organiseerd. Spr. besloot vervolgens met een hartig woordje tot de jeugd. De uitslagen der wedstrijden zijn: Athletiek 100 m.: 1. v. d. Schot, UDI Amsterdam 11.6 sec.; 2. B. Blaisse, VIC idem; 3. Ossendorp, ACE Haarlem. 1500 m. A: 1. Vrisekoop, Wilskracht Al phen a. d. Rijn 4 min. 38.4 sec.; 2. Burger, DEM, Beverwijk. 1500 m. B: 1. B. Loogman, Wilskracht, Alphen aan den Rijn 4 min. 49.4 sec.; 2. T. Mulders, ACE, Haarlem. UIOCEP estafette: 1. VIC Amsterdam; 2. Bataven, Leiden; 3. DEM, Beverwijk. Speerwerpen: 1. Rippe, VIC Amsterdam; 2. Burgman, idem, idem; 3. Westgeest, Hol land Haarlem. V o e t b a 1D. H. V. B.—R. K. U. V. B. 6—4. (Rust 1—1). Na afloop van den voetbalwedstrijd hield Mgr. Aengenent een rede, welke we hier naast afdrukken. De uitslagen. AFDEELING I. Zuid le klasse: CaesarRKWL 2—0; Kerkrade—HW 4—6; Valkenburg— Kimbria 22. AFDEELING IL Zuid: le klasse: BrabantiaWilhel- mina 12; MULOBest Vooruit 31; RK TW—Gennep 3—2; Venl. Boys—SVB 4—3 AFDEELING I. Oost. le klasse: Union's Heeren berg 11. AFDEELING II. Óóst. le klasse: EMOS—NEO 6—2; Achillesde Zweef 32. AFDEELING L West: le klasse: De MeerFortitu do 8—4. 2e klas6 e A: SDOSemper Avantia 6—2; HMS H—EMM II 4—2; MSV—VEP 1—2. AFDEELING IL 2e klass e B: Spartaan IIGraaf Flo ris 1—1. LEIDEN—LISSE 2—2. Te circa vijf uur ving, na afloop van de uitstekend geslaagde kinderspelen, op het terrein aan den Haagweg, de vriendschap pelijke wedstrijd tusschen Leiden ILisse I aan. Als scheidsrechter van Teylingen begin nen blaast is het eerst verkennen aan bei de zijden, doch de verdedigingen zyn op haar post en weten doelpunten te voorko men, wat mede te danken was aan het door zichtige spel der beide voorhoeden. Het spel in het veld is vlug, doch het samen spel wordt nog te veel verwaarloosd, waar door het een half uur duurt eer succes ge boekt kan worden. Bij een vlugge aanval van Lisse weet de linksbuiten door keurig samenspel te doelpunten (01). In het res- teerende kwartier weet Leiden het niet verder te brengen dan eenige corners. De rust breekt echter onveranderd aan nadat Lisse nog eens tegen den staander had ge schoten. Na de thee maakt Lisse er al spoedig 02 yan. Dit inspireert Leiden. Van den aftrap gaat de Leidsche voorhoede door alles heen en het is door haar linksbinnen 1—2. Geen minuut later maakte dezelfde speler er 22 van. Beide partijen zetten er thans alles op om den winnenden goal te fabriceeren,- doch niets mag baten. Wanneer de scheidsrechter einde aankondigt van dezen in goede verstandhouding gespeelden wedstrijd is de stand nog gelijk. Een ver houding, waarmede beide partijen tevreden kunnen zijn. Leiden III trok gisteren met 8 man naar Katwyk-Binnen om daar de K. R. V. te bekampen. Ondanks hun onvolledigheid hadden zij aanvankelijk met 20 de leiding, doch even voor rust weel K. R. V. en doel punt te maken (12). Na de rust weet Leiden nog lang stand te houden. Toen mi nuten voor het einde weten de K. R. V. ech ter nogmaals het net te vinden. Met 22 breekt het einde aan van dezen, door den scheidsrechter goed geleiden wedstrijd. Mededeelingen: De heer H. van Teylingen zal Dinsdag a.s. wederom in het St. Elisabethgesticht worden opgenomen. De wensch wordt hierbij uitgesproken dat spoedig een volledig herstel moge volgen. In verband met de a.s. Junioren-Compe titie, verzoekt het Bestuur van Leiden aan Ouders van Junioren of hen die zich daar voor willen beschikbaar stellen, om mede deling te doen aan het secretariaat, Stad houderslaan. 2,- of er onder hen zijn, die zich willen beschikbaar stellen om de Ju- noren-elftallen bij uitwedstrijden te ver gezellen als geleider. De secretaris ver wacht deze week zeker eenige opgaven!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5