VFI H'q 7ÜI1 nipt rllllin ^^SCHMACHINES vanaf fl. 30.- I LLU O £BJII IIICI lUllll I WRINGMAüHINES vanaf fl. 13.- NEDERLAND EN BELGIE ZATERDAG 16 SEPTEMBER DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Een beginselverklaring TEN AANZIEN VAN SCHEEPVAART EN AFWATERING HANDEL MET RUSLAND GEOORLOOFD? Er kleeft menschenbloed aan de Sovjet-producten. Het moet verboden worden schrijft Pastoor dr. Krijn. Eenige dagen geleden publiceerden wij in hoofdtrekken het rapport, dat door en kele Katholieke moralisten was uitge bracht nopens den handel op Rusland. In dit rapport werd het handel drijven met Rusland toelaatbaar geacht. Het verwon dert ons niet, dat tegen de getrokken con clusies ernstige bedenkingen opkomen. Dr. Th. K.(rijn) uit Merkelbeek schreef in de „Tijd" vein gisteravond een bestrijding van dit advies, welke bestrijding menigeen uit het hart zal zijn gegrepen. Ons bezwaar geldt het eerste punt schrijft dr. K. ten opzichte waarvan we in het advies t. a. p. lezen: „Aan dezen eisch wordt hier klaarblijkelijk voldaan; handel in zich is iets onverschilligs en wordt alleen door de omstandigheden kwaad, b.v. door oneerlijkheid, bedrog." De kwestie is n.L o.m. deze: „Is er aan den handel van willekeurig welk land met Rusland niet zooveel kwaad (door om standigheden eraan) verbonden, dat deze nooit gebruikt mag worden als een mid del om de welvaart van dat land weer op de been te brengen?" Wat is handel? In den grond van de zaak ruil van goederen en/of diensten te gen andere goederen en/of diensten, (geld dat beschikkingsmacht is over ruilver- keersobjecten, inbegrepen). Wanneer we de ruilobjecten die Rusland aan te bieden heeft, bekijken door den kleurloozen bril van een naar het Evange lie gericht geweten, dan zien we ze overto- gen met een waas van nauwelijks uitge- wischt bloed, menschenbloed. De rose libe rale bril ziet-die tint niet; daarom weet de liberaal misschien niet, dat er menschen bloed aan kleeft. Handel drijven met Rusland is: dat land dwingen of uitnoodigen, of hoe men het euphemistisch wil zeggen, tot het verschaf fen van méér ruilobjecten; graan, dat aan verhongerende boeren ontstolen wordt; speelgoed en snuisterijen, gemaakt op het rhythme van de zweepslagen van de Solo- vetsky-beulen; en verkocht tegen een prijs, die ze geschikt maakt als prachtige toe giftartikelen om een kwijnend debiet met het verfoeilijke cadeaustelsel erbovenop te werken (of om een ander er onder te wer ken!) Men zegge niet: Rusland kan ook in geld betalen; pecunia non olet, dat is waar, maar meer valt er ook niet tot verdediging aan te voeren. Leggen we nu aan een moralist de kwes tie voor: „mag ik goederen koopen, waar van ik weet, dat ze van diefstal afkom stig zijn. Maag ik aan iemand verkoopen terwijl ik weet, dat hij me met gestolen geld zal betalen, ja zelfs eerst een diefstal of moord moet plegen, om aan het geld te komen? Ik wilde alleen op die manier maar een boterham voor mijn gezin verdie nen!" Wat zal het antwoord zijn? We vragen aan denzelfden moralist: „Mag ik iemand geld geven, terwijl ik ze ker weet, dat hij er een bom voor gaat koopen om een kerk in de lucht te laten vliegen?" Wat is van Rusland koopen anders, dan geld geven om de atheistische gruwelen nog overvloediger te bedrijven? Daar zit de fout: eerst is er gekodht; dat had van den beginne af niet moeten gebeuren; maar nu het kalf verdronken is enz.; nu de eerste fout begaan is zoekt men naar een middel om den put te dem pen; een middel dat al even erg is; wat eigenlijk op hetzelfde neerkomt, omdat het niets anders is dan een continuatie van de fout, begaan in eersten aanleg. Handel met Rusland is een daad, die om de omstandigheden, zeer zeker kwaad ge noemd moet worden. En derhalve onder iederen vorm te verbieden. En derhalve zou het veel beter zijn, dat er vanuit onze kringen een energieke re actie uitging, gericht op een totaal onder drukken van den handel met Rusland, en dat de A.R.K.W.V. tot waarachtig heil ha- rer leden óók eens onder de oogen zag, wat zij met haar grooten invloed in dezen kan doen. Niet zéggen, als de conclusie van het ad vies onder punt c), dat we toch maar mee moeten doen, omdat anderen zich anders verzadigen zullen. Maar twee dingen doen: niet koopen, en allen die nog een geweten bezitten aansporen tot onthouding van alle commercieele betrekkingen met een land als Rusland. Het zou meer weerklank vin den, dan men misschien verwacht Is dat kortzichtige politiek? Het te gendeel zou eerder kans hebben. Kost het misschien offers? Waarschijn lijk zelfs. Is handelen met Rusland mammonisme? Vrij zeker. Maar zijn er nog Katholieken? Ja, dat lijdt geen enkelen twijfel. En een kind der Katholieke Kerk kent bij ondervinding de tactiek van zijn Moeder: politiek „op lan gen termijn"; alles vergaat, de Kerk blijft. Een Katholiek kent offers, is blij, ze te mo gen brengen. Een Katholiek verafschuwt het dienen van den Mammon. Dit is geen gevraagd advies; het is maar een opinie; mijnentwege een hersenschim^ maar iets wat voortkomt uit den grond van het hart. En ook, misschien is er een kern van waarheid in te vinden. GEMENGDE BERICHTEN AUTO OP TROEP MILITAIREN INGEREDEN. Vijf gewonden. Gisteravond is op den Utrechtschen weg bij het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort de luxe-auto van den heer L. uit Soesterberg achter op een troep mili tairen ingereden. De militairen keerden terug van een avondoefening en stonden links van den weg, terwijl een andere troep passeerde. Hoewel de bestuurder van den auto ruimte genoeg had, reed hij in snellen vaart op de soldaten in. Vijf militairen werden gewond. Zij werden overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort. Een hunner, die twee gebroken beenen en een hersen schudding had, is in dat ziekenhuis ach ter gebleven. De vier anderen zijn, na ver bonden te zijn, vervoerd naar het Mili tair Hospitaal te Amersfoort. De auto is in beslag genomen, terwijl tegen den be stuurder proces-verbaal is opgemaakt. TWEE NEDERLANDERS IN DUITSCH- LAND VERONGELUKT. Auto-ongeluk bij Geldern. In'den afgeloopen nacht heeft op den straatweg NieuwkerkGeldern een ern stig auto ongeluk plaats gehad, waarbij 2 Nederlanders zijn gedood. Een vrachtauto van de firma Borst te Nijmegen, beladen met landbouwproducten, is door nog niet opgehelderde oorzaak tegen een boom ge reden. De 19-jarige bestuurder en zijn 16- jarige broer, beide zoons van den firmant werden daarbij zoo zwaar gewond, dat zij korten tijd later overleden, Bovendien werd een 16-jarig Duitsche meisje uit Wupperthal zwaar gewond, zoodat zij in het ziekenhuis moest woeden opgenomen. De „Tel." meldt hierover nader: Donderdagavond waren twee zoons van den eierhandelaar W. Borst, wonende Muchterstraat te Nijmegen, met een grooten vrachtauto met eieren van Nij megen naar Dortmund vertrokken. De wagen werd bestuurd door den 19-jarigei H. Borst, terwijl voorts medereden zijn 16-jarige broer Pieter en een jongedame uit Dortmund, die eenige weken bij de fa milie Borst was gelogeerd. De reis had aanvankelijk een vlot verloop, maar toen men de Nederlandsche grens gepasseerd was begon het te regenen; het was zeer donker en de geasphalteerde weg was door den regen en het vallende blad zeer glad. Ofschoon de wagen niet overmatig snel reed, begon deze omstreeks halftwee even buiten Geldern plotseling te slippen De bestuurder zag geen kans, het voertuig te houden en de auto reed met een zwa- ren slag tegen een boom. De botsing was zoo hevig, dat de z ware vrachtauto vol komen versplinterd werd. De motor was geheel van het overige deel van den wa gen gescheiden en lag onder het achterge deelte van den auto. Ofschoon het in het holst van den nacht was, waren de omwonenden door- den slag gewekt, zoodat vrij spoedig hulp kwam opdagen. De aanblik, dien het ver nielde voertuig opleverde, was verschrik kelijk. Tusschen de wrakstukken van den auto vond met het zwaar verminkte lijk van den 16-jarigen J. Borst. De jongen moet op slag gedood zijn. Zijn negentien- jarigebroeder Hendrik lag op eenigen af stand met ernstige verwondingen over het geheele lichaam. De jongeman was bewus teloos, doch bleek er toch nog het beste te zijn afgekomen. Het lijk van den jongen Borst, zijn zwaargewonde broer en de Duitsche dame werden naar het ziekenhuis te Geldern overgebracht. Daar is H'. Borst Vrijdag morgen omstreeks negen uur aan zijn ver wondingen overleden. De Duitsche dame die o.a. een been gebroken had, is buiten gevaar. Omstreeks drie uur des nachts werd de familie Borst van het verschrikkelijke on geluk, dat beide zoons getroffen had, te lefonisch uit Duitschland op de hoogte gesteld. Onmiddellijk begaf de radelooze vader zich naar de plaats van de ramp, waar zijn oudste zoon kort na zijn aan komst den geest gaf. VIER HOOIMIJTEN VERBRAND. In het nabij Venlo gelegen grensplaats- je Wachtendonk ontstond door onbekende oorzaak brand in de nabij de boerderij van den landbouwer Peuten gelegen oogstmij- ten. Vier mijten, het was de oost van on geveer 20 H.A., werdén een prooi der vlam men. De schade wordt op enkele duizen den guldens geschat. DE SMOKKELARIJ. 1800 Kilogram margarine in beslag genomen. De Hollandsche commiezen konden nabij h et Noord-Limburgsche plaatsje Bergen 1800 pond uiit DutischlanO binnengesmok kelde margarine in beslag nemen. De smokkelaars wisten begunstigd door de duisternis in de bosschen te ontkomen. Be halve de boter vielen de commiezen nog negen rijwielen in handen, waarmede de boter vervoerd werd. SMOKKELAAR RIJDT OP HET PUBLIEK IN. Gisteren heeft er op de zeer druk be zochte Vrijdagmorkt te Maastricht een sen- sationeele jacht plaats gehad op een smok kelauto, die ten westen van de stad een der grensposten in razende snelheid was voorbij gereden. De grenswacht belde de rijksamb tenaren te Maastricht op, die zich aan den oprit der Wilhelminabrug posteerden. Toen de bestuurder de brug wilde oprij den. werd hij gesommeerd halt te houden onder bedreiging met de revolver. De smok kelaar had op dezen korten afstand niet gerekend. Ziende, dat op dien korten af stand zijn wagen niet op groote snelheid te brengen was, koos hij een ander middel om te ontkomen. Hij gooide t stuur om en reed dwars door de menschenmassa, waar- tusschen een geweldig tumult ontstond. De rijksambtenaar M. loste naar „Voor uit" meldt, schoten, die op demarkt groote ontsteltenis veroorzaakten. De auto reed met steeds grootere snelheid de Boschstraat op en reed te Smeermaas opnieuw de grens over. Hier werd hij op Belgisch gebied door de Belgen aangehouden en moest hij van 200 K.G. boter invoerrechte betalen. De smokkelaar heeft zijn plan om de sui ker en boter in Nederland in te voeren nog niet opgegeven en een tweed poging ge waagd. De grenswacht houdt de ingangen goed bezet, terwijl op de Wilhelminabrug de motorpolitie surveilleert en iederen ver dachten wagen met groote snelheid achter na rijdt. De burgemeester heeft opdracht gegeven om van de schietpartij een rapport op te stellen. INBRAAK IN EEN STATION. In een stationnetje bij de halte Made Drimmelen is in den vorigen nacht inge broken. De dief heeft zich toegang ver schaft door een ruit uit te snijden. Alle kasten werden opengebroken en doorzocht. Een bedrag van ongeveer 58 werd buit gemaakt. Gistermorgen te ongeveer 6 uur is de dader, een Oostenrijker, door de ma rechaussee te Raasdonksveer gearresteerd. ERNSTIGE VECHTPARTIJ OP DE VOLKELSCHE KERMIS. Vooraf beraamde aanval op de politie. Woensdagavond is het tot ernstige onge regeldheden gekomen op de kermis te Vol- kel bij Uden. Het is bekend, dat de bewo ners van Volkel by feestelijkheden zich steeds tegen het wettig gezag plegen te ver zetten. Vooral de boeren maken het dan de politie zeer lastig. De beide veldwachters van Volkel hadden dan ook in verband met mogelijke opstootjes assistentie inge roepen van dé marechaussee te Uden. Er waren zes manschappen ter assistentie ge zonden. Reeds vroeg in den avond nam het publiek op het kermisterrein een dreigen de houding aan tegen de politie. Eensklaps kwamen een veertigtal boeren naar voren, onder aanvoering van Van G., een land bouwer uit Volkel. Zij begonnen met stee- nen te gooien. De politiemannen, die door de aanvallers waren ingesloten, maakten gebruik van de blanke sabel en den gummi stok. Er werden charges uitgevoerd, doch de bende ging weer tot den aanval over. Hierop trokken de marechaussees hun re volver en schoten eenige keeren in de lucht, waarop de aanvallers overhaast de vlucht namen. Verschillende personen liepen ver wondingen op. De politie veegde het ter rein schoon en slaagde er later in, den aan voerder van G. te arresteeren. Bij het on derzoek is gebleken, dat de aanval op de po litie te voren was beraamd. Er worden nog meer arrestatie «verwacht. „Vad." PRIK-PUZZLE-COMBINATIE. Overtreding van de Loterijwet. De Centrale Recherche te R'dam heeft een inval gedaan in een pand aan den Sta tionsweg waar het kantoor van de „Hol landsche Prik-Puzzle-Combinatie" was ge vestigd. Tegen den directeur van deze onderne ming, G. T., is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de loterijwet van 1905. Een groote partij drukwerk en cliché's is in beslag genomen. De boekhouding bleek echter niet aanwezig te zijn. Vermoed wordt, dat aan ongeveer 700 verkoopers, over het geheele land ver spreid, de bescheiden zijn gestuurd, welke noodig zijn om de verloting te houden. Er zijn uitgebreide maatregelen getroffen om deze bescheiden in beslag te nemen. De prik-puzzle-combinatie heeft met prikken eigenlijk niets te maken. Schrap- puzzle-combinatie zou beter uitgedrukt zijn. Zij, die een kansje willen wagen, krijgen een kaart voor zich die in hokjes is ver deeld welke de getallen van 1 tot en met 625 dragen. A raison van een dubbeltje mag men een hokje doorschrappen, waarna men een kaartje krijgt, waarop het door geschrapte nummer voorkomt. Over de kaart loopt een spiraal. Valt het doorge schrapte nummer daarin, dan heeft men recht op een geldprijs die varieert van een dubbeltje tot 5 gulden. Was dit het eenige geweest dan had de recherche niet ingegrepen. Het kaartje dat men krygt bevat echter soms nog een ander getal in rood gedrukt. Koopt men meer kaartjes dan kan men met deze roode cijfers combinaties maken, die kans geven op grootere geldprijzen. De recherche is van meening dat dit laatste een overtreding van de loterijwet inhoudt en is daarom tot maatregelen over gegaan. INVAL IN SPEELHOL. In de afgeloopen week was reeds eeni ge malen de aandacht van de politie te Amsterdam getrokken door het feit, dat in den Prinsenhofsteeg No. 4 regelmatig figuren binnen gingen, die haar bekend waren als bezoekers van speelholen. In verband hiermede heeft de politie in den De Nederlandsche Federatie inzake een Nederlandsch-Belgische Overeenkomst, van welker constitueering eenige maanden ge leden in de pers mededeeling is gedaan en welke optreedt als orgaan van groepen en personen, die zich ten aanzien van de her ziening der verdragen van 1839 alleen kunnen vereenigen met een oplossing van het Nederlandsch-Belgische vraagstuk wel ke voldoende met de Nederlandsche belan gen strookt, zendt ons een beginselverkla ring, waaraan wij het volgende ontleenen: Het is allerminst de wensch der Federa tie zich als oppositie tegenover de eigen Regeering te stellen. Hetgeen ook niet ono- dig is. Immers kort vóór de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is door den lateren Kabinetsformateur Z.Exc. Dr. H. Colijn als volgt verklaard: „Blijkt het niet doenlijk met België een „verdrag te sluiten, dat in Nederland op „nagenoeg algemeene instemming rekenen „kan, dan dient er onder de gegeven „omstandigheden heelemaal geen ver- „drag te worden gesloten. De nood van het „vaderland .staat thans zoo op het eerste „plan, dat ook overigens zeer gewichtige „zaken daarvoor moeten wijken, indien de „behandeling ervan aanleiding geven zou „tot groote verdeeldheid". Al houdt deze verklaring geen aandui ding in, omtrent hetgeen zal geschieden, zij geeft niettemin aan, hetgeen zal worden vermeden. De Federatie is bezield door den oprech ten wensch om door herziening, voorzoo ver noodig, van de verdragen van 1839 te komen tot een billijke overeenkomst met onze Zuiderburen, gegrond op begrip van elkanders standpunt, belangen en wen- schen. Voorop staat echter, dat geenerlei wijze te kort mag worden gedaan aan een zelfstandige Nederlandsche politiek, zoo dat, indien tegemoetkomingen jegens Bel gië worden overwogen, deze steeds moe ten blijven binnen het kader van wat met het oog op Nederlandsche belangen toe laatbaar is. Nationale politiek eischt, dat Nederland aan het kader, waarbinnen alleen het ge- wenscht te onderhandelen, onverzettelijk vasthoude. Doch het bepale zich niet tot het afwijzen van onrechtmatige verlan gens, maar volge tevens een positieve ge dragslijn van welwillende tegemoetkoming aan redelijke wenschen, alle belangen en omstandigheden in aanmerking genomen. Het gaat hier om de positie van Neder land als souvereine Mogendheid. Het vraagstuk der scheepvaartwegen, waaronder dat van de Rijn-Schelde-verbin- ding, spreekt het meest tot de verbeelding van ons volk en het verzet tegen een ge sloten kanaal van de Antwerpsche dokken naar het Rijnmondingsgebied berust op overwegingen van politieken en economi- schen aard. Deze aangelegenheid moet m grooter verband worden beschouwd. Het vraag stuk van de gesloten Antwerpen-Rijn-ver- binding moet uit internationaal-politiek ge zichtspunt worden bezien. De hoofdvraag iz of een gesloten kanaal van Antwerpen naar het Rijngebied politiek gevaar op levert, zoo niet aanstonds, dan toch in de toekomst, voor onze nationale zelfstan digheid. Reeds de recente historie, die ons leert, dat België aanvankelijk souvereiniteits- rechten op het Moerdijkkanaal pretendeer de, maant hier tot voorzichtigheid. Vrij zeker zal die eisch niet opnieuw worden gesteld. Doch evenmin kan Nederland toe staan dat het toezicht op de Tusschenwa- teren, dat steeds in zijn handen is ge weest, zou worden overgedragen aan de Rijnvaart-Commissie, waarin Frankrijk, gesteund door België, een overwegenden invloed heeft. Dit immers zou zijn een aan tasting van de Nederlandsche opperhoog heid, welke onder geen beding kan wor den aanvaard. Het spreekt vanzelf, dat Nederland zijn souvereine rechten over het deltagebied niet zal laten verzwakken. Met name zal het niet treden in pogingen, om het Rijn régime en in het bijzonder het rechtsge bied van de Rijnvaart-Commissie uit te breiden over de delta beneden Krimpen en Gorcum. Nederland weet echter maar al te goed welke krachten er werken, die in dezen toestand verandering zouden wil len brengen en op uitbreiding van 't Rijn- règime en het rechtsgebied der Rijnvaart- Commissie over de geheele delta, en zeer in het bijzonder over de verbinding tus- afgeloopen nacht onder leiding van in specteur van Blitterswijk een inval ge daan. In burger gekleed gingen eenige surnummerairs naar binnen spoedig ge volgd door inspecteur van Blitterswijk en eenige agenten, die allen eveneens in burger waren geweest. Het wild heeft echter een specialen neus voor den jager en zoo geschiedde het, dat toen de politie binnendrong in het in een achterkamer op de eerste étage ingerichte speelhol, zij slechts een onwaarschijnlijk groot aan tal vredig rookende luiden ontmoette. Geen spoor meer van kaart- of andere spelen. Geen spoor ook van een eventueel»» overtreding van den drankwet, die in dergelijke gelegenheden niet altijd even strengelijk wordt gehandhaafd. Een twin tigtal bezoekers van het etablisement, waaronder de politie ook den beruchten speelholexploitant Veth ontdekte, werd naar het bureau Singel meegenomen, al waar een verhoor zal worden afgenomen, in de hoop, dat een of meer der heeren wel zoo vriendelijk zal willen zijn zich te verspreken en nadere mededeelingen zal doen over de redenen van dit nachtelijk gezellig samenzijn. schen den Rijn en België, gericht zijn. Het onlangs bekend geworden ontwerp voor een nieuwe Rijn vaart-Akte (ook door ons blad besproken. Red. L. C.), spreekt in deze een duidelijke taal. Er is dan ook alles aan gelegen, dat geen feitelijke situatie zal worden geschapen, die aan Nederland te eeniger tijd het handhaven van zijn rechten tegenover wien dan ook moeilijk zou maken, en die aan zijn politieke tegenstanders houvast zou bieden. Dit nu zou het geval zijn, in dien zou kunnen worden beweerd, dat de verbinding van België met den Rijn slechts een „dépendance", een verlengstuk en aanhangsel was van de internationale ri vier, welke dépendance in de Antwerpsche dokken zon doodloopen. T.a.v. een dergelijke verbinding door het gebied van de Tusschen wateren zou dit gevaar acuut worden, indien de geografi sche grenzen van de Scheidingsregeling niet in acht zouden worden genomen en indien meer in het bijzonder de eindpun ten van dezen waterweg niet zouden blij ven „eenerzijds de Wester-Schelde in de omgeving van Bath op enkele kilometers van de grens; aan de Noordzijde Dintel- sas" (Memorandum van de Regcering van 7 Mei 1929. blz. 44). De historische drang van vreemde Mogendheden naar den Rijn, zou dan steun vinden in de omstandigheid, dat het kanaal in alle opzichten de functie vervullen zou van een Belgisch verleng stuk van den Rijn, te sterker nog indien België de nieuwe verbinding geheel of goeddeels zou bekostigen. Nederland zou zelf voedsel geven aan politieke pressie zijner tegenstanoders om op den duur den rechtstoestand in overeenstemming te brengen met de feitelijke situatie De politieke bedreiging, uit het Zuiden komende, tot over over de Belgische gren zen heen, belaagt de souvereiniteit van he derland op de Tusschenwateren en tracht de onverbrekelijke saamhoorigheid van Limburg. Noord-Brabant, Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland aan te tasten.' Welke nadeelen daarnaast in economisch opzicht voor de Nederlandsche havens, dus eveneens voor ons land in zijn geheel, uit een gesloten verbinding van de Antwerp sche dokken met het Hollandsch Diep zou den voortvloeien, is van algemeene be kendheid. In de eerste plaats met het oog op onze eigen havens: bloeiende wereld- zeehavens bevorderen de welvaart van ge heel hot nationale achterland en waarbor gen uitgebeende werkgelegenheid in het transportbedrijf. Het behoud van deze werkgelegenheid in de zeehavens en op onze rivieren en kanalen, alsook het on aangetast laten van ons transportbedrijf m het algemeen, vertegenwoordigt een groot nationaal belang, ook zonder dat de tegen woordige werkloosheid zulks behoeft te onderstrepen. In de tweede plaats zou een gesloten ka naal tot Antwerpen deze Belgische stad tot de haven van Zuid-West Nederland maken en alle ontwikkelings-mogelijkheid voor een Nederlandsch havengebied aan de Schelde afsnijden, zelfs indien een scheep- vaartsluis by Bath aan dat kanaal toegang uit de Wester Schelde zou verleenen. Eerst in den jonsten tijd is tot het besef van het Nederlandsche volk doorgedron gen, dat ook Noord-Brabant, Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen economisch groot belang hebben bij de handhaving der open Wester Schelde. Afsluiting van de Wester- Schelde door een gesloten kanaal toch zou het zeefront van Noord-Brabant af snijden en voor goed aan de vrije ontwik keling van het verkeer tusschen den Bra- bantschen wal en de zee, alsmede tusschen Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen, den pas afsnyden. Een voor Nederland aan vaardbare oplossing eischt het openhouden der mogelijkheid voor die ontwikkeling, derhalve handhaving van de Wester-Schel- de als Nederlandschen verkeersweg en wel in dier voege, dat de overwogen doorsnij" ding van den spoorwegdam c.a. door het Kreekrak voor de scheepvaart aan dit doeleinde worde dienstbaar gemaakt. Komt er een Schelde-zeeboezem tot Ber gen op Zoom, dan zullen zeeschepen door de Wester-Schelde deze haven kunnen be reiken, dan zal de Scheldevaart, ook voor zoover geen zeevaart zijnde, aldaar met den Brabantsehen wal in verbinding kun nen komen, en verder door, toegang tot de Noord-Brabantsche kanalen kunnen verkrijgen. DE LUTINE-TOREN. Toch een aanslag? De justitie te Amsterdam stelt thans een zeer intensief onderzoek in naar de oor zaak van de vernieling van den toren van den heer Beckers boven het Lutine-wrak. Te dien einde zijn enkele deskundigen en twee rijksrechercheurs op Terschelling aangekomen. Er ;&yn namelijk enkele zeer sterke aanwijzingen, die het waarschijn lijk maken, dat de toren niet, zooals oor spronkelijk algemeen werd gedacht, door de zee is verwoest. Volgens deze aanwijzingen zouden wel degelijk misdadige elementen een rol heb ben gespeeld. Bij het onderzoek is men gc- stooten op een uitgebreid complot van lie den, die er belang bij hadden, den toren zoo snel mogelijk te doen verdwijnen. In het belang van het onderzoek kunnen verder nog geen mededeelingen worden gedaan. Wel zijn binnenkort sensationeele onthullingen te verwachten. In een circulaire aan de aandeelhouders, die binnenkort verschijnt, zullen de conces sionarissen, de firma Drost en Doeksen, een uiteenzetting van den huidigen toestand geven.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9