VRIJDAG 15 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BOEDELSCHEIDING IN EEN BULGAARSCH DORP. Vijf en twintig gewonden. Een bloedige vechtpartij, waarvan een twistend echtpaar de oorzaak was, heeft in een dorp nabij Varna plaats gehad. Dit echtpaar, dat in een echtscheidingsproces gewikkeld was, kreeg oneenigheid over de verdeeling van den boedel. De bewoners van het dorp. voor het meer en weel Tur ken, trokken partij en het gevolg was, dat er een formeele vechtpartij ontstond, waarbij van revolvers, geweren, stokken en steenen gebruik werd gemaakt. Toen de politie ter plaatse verscheen om de vechtenden te scheiden, sloegen deze op de vlucht, waarbij zij 25 gewonden ach terlieten. Deze zijn naar het ziekenhuis te Varna overgebracht. POLITIE-BESCHERMETNG VOOR MISSIONARISSEN. Van Port Darwin (Australië) zijn drie blanke politie-officieren en een af deeling inlandsche politie naar Groote-eiland ver trokken, om de missionarissen aldaar te beschermen. Deze maatregel houdt ver band met een bericht, volgens hetwelk den missionarissen gevaar dreigt van de zijde der inboorlingen, die gelooven, dat de missionarissen de verblijfplaats bekend hebben gemaakt van de moordenaars, die een jaar geleden in Arnhemland vijf Ja panners om het leven hebben gebracht. RECHTZAKEN POGING TOT GASVERGIFTIGING Huwelijksdrama te Almelo Het Gerechtshof te Arnhem heeft gisteren middag behandeld de zaak tegen den 29-ja- rigen meubelmaker B. K. uit Almelo, die in den nacht van 30 September op 1 October 1932 gepoogd zou hebben zijn 22-jarige vrouw te dooden, door in de vloer van de slaapka mer, waar deze vrouw sliep, een gat te boren en door dit gat een lang een gasslang te schui ven, die hij in de onder de slaapkamer ge legen keuken aan een geopende gaskraan had verbonden. Doordat de vrouw wekker werd en de gaslucht rook .mislukte de toeleg. De verdachte werd door de Almelosche Recht bank vrijgesproken, omdat volgens haar niet is gebleken, hoe groot de hoeveelheid gas was, die in de slaapkamer stroomde en of die hoe veelheid wel doodelijke gevolgen had kunnen hebben. Het O. M. dat vijf jaar-gevangenisstraf had geëischt, kwam tegen dit vonnis in hooger beroep. De verdachte, die een bekentenis af legt, verklaart, dat hij de gaskraan slechts ge- deelte''jk heeft losgezet. Als getuige werd o.m. de echtgenoote, de 22-jarige Wilhelmina B. gehoord, die thans van den verdachte gescheiden is. Zij verklaart dat de thee, welke haar man 's morgens voor haar opwarmde, vaak erg raar smaakte. Een week nadat zij 's nachts de gaslucht geroken had, had haar man luciferskoppen in haar eten gedaan. Zij had dit bijtijds gemerkt en was naar de politie geloopen en had toen al les verteld. De advocaat-generaal, mr. W. M. Visscher eischte veroordeeling van den ver dachte wegens poging tot moord, tot vijf jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. S. Noyon uit Ensche dé drong aan op bevestiging van het vonnis in eerste instantie. Uitspraak 28 September. a.s. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. Lange verhalen weet men in tuinderskringen nog op te disschen uit de ja ren 19141918, toen men door velerlei maat regelen gebonden was, doch tenslotte niet zoo veel kon telen dat er geen kooper voor te vin den was. Integendeel. Zonder die regeerings- maatregelen zou Nederland, toen nog gehee- ten de groententuin van Europa, zonder eten zijn gekomen. Er was aan de vraag nooit te voldoen. Hoe geheel anders nu. Geregeld komen ze weer afzetten, de regeeringsvoorschriften. Doch nu niet om te zorgen dat er eten in Holland blijft, nu om te trachten de teelt zooveel mo gelijk in te krimpen. Want er is te veel, veel te veel. En in andere landen schijnen ze ook groententuinen te hebben. Men belieft het Hollandsche product niet. Men tracht de in voer zooveel mogelijk tegen te gaan, mede om hun tuinders een kans van bestaan te geven. In de jarfin 19141918 dacht men aan ban den te liggen. Wat nu gaat geschieden is heel iets anders. De maatregelen van toen halen er niet bij. Neem de bloembollensaneering, die door velen als iets verschrikkelijks wordt aan gemerkt, door anderen wordt toegejuicht. Er zullen wel twee kanten, een goede en een kwade aan zijn. De tijd zal 't leeren. Dezer dagen begint de registratie der tuinbouwbedrij ven, welke noodig is in verband met wel of niet vereischte steun over het bedrijf in 1933 en beperking van de teelt van sommige pro ducten over 1934. Zoo iets is nog nooit ver toond! En toch zal men, nolens volens, er aan moeten. Vervolgens de gewestelijke aardap pelenorganisaties. Daar zijn de maatregelen uit de oorlogsjaren nog maar peulschilletjes bij. Een prachtregeling om de tuinbouwers en koopers in Nederland in opstand te brengen en een pracht van een smokkelterrein voor andere groepen van personen. Vandaag zijn een aantal personen uit den Haag die tot opdracht hebben als speurders rond Den Haag te zwermen, als controleurs beêedigd. Naar be weerd wordt, hebben deze tegelijk een hooge levensverzekering afgesloten! Intusschen be gint de handel stil te staan en met spanning wordt uitgezien naar a.s. Maandag, wat ge beuren zal te Rotterdam op de beurs. Ver wacht wordt een zoo geringe aanvoer van aardappelen dat de steden in ongelegenheid zullen geraken. Intusschen draait de tijd, de tuinder krijgt een slechte, niet loonende prijs voor zijn pro duct, de consument moet door de verschillen de heffingen een hooge prijs betalen, de klein handel wordt de verkoop zoo moeilijk moge lijk gemaakt en de grossier moet al aardig bij kas zitten om de verschillende voorschotten te betalen vooraleer hij zijn aardappelen kan ontvangen, 't Is alleen een massa ambtenaren die van een dergelijke regeling de voordeelen geniet Door de vastgestelde maat blijft de tuinder bovendien met een groot kwantum aardappelen zitten die momenteel zelfs niet vervoerd mogen worden, sommigen zelfs tot 60 pet., en die in normale omstandigheden bij na alle koopers vonden, 't Is tot tuinders, koopers en consumenten nog niet doorgedron gen waarvoor dergelijke maatregelen nut^g en noodig kunnen zijn. De verbolgenheid is dan ook algemeen, niet het minst onder de arbei dersklassen, waar men genoodzaakt is dure aardappelen te koopen en dat zonder zulks in het voordeel is van den tuinder die geen pro ductieprijs hiervoor ontvangt Nogmaals, de maatregelen uit de oorlogs jaren waren maar peulschilletjes in vergelij king wat thans gebeurt NOORD WIJKERHOUT Geboren: Gerardus Agathus t. van T. Bouwmeestervan der Raad Anna Maria d. van P. C. van SaaseKoomen Johanne Geertruida d. van J. A. AartmanLampe Petrus Nicolaas z. van D. DuijvenvoordeEde laar Antonius Cornelis z. van G. P. van den BergDuivenvoorden Adrianus Adriana Francisca z. van J. C. van der Voortde Rid der Wilhelmus Adrianus z. van P. A. War merdamvan Leeuwen Jacobus Adrianus Maria z. van J. W. Ruigrokvan Emmerik Johannes Philippus z. van J. Hoogkamer Koster Jacobus Johannes z. van J. F. Bee- lenGieske Petrus Hubertus z. van N. Ko reade Klerk Alida Johanne d. van J. C. van SchieDuijndam Ondertrou wd: F. L. van Tol wedr. 27 j. en M. Okkerse 23 j. P. Th. J. Verhoeven 24 j. en M. C. van Denzen 24 j. P. N. Mei- land 29 j. en J. M. Ladenstein 27 j. Getrouwd: W. J. van den Oetqfaar 29 j. en M. M. van den Berg 28 j. C. van der Putten 46 j. en A. P. Versteege 32 j. Th. J. Verlaan 27 j. en S. van der Zwart, 24 j. Overleden: Nicolaas Verhagen, 71 j.; Johannes Brouwer, 61 j.; Laurens Wijnands, 23 j.; Jacob Eduard Giesen, 85 j„ weduwnaar van Cornelia Dorst. Vaccinatie. Op Dinsdag 26 September 1933 des voormiddags te 11 uur bestaat in het Dorp in een lokaal der Bijbelschool en op Woensdag 27 September 1933 des voormid dags te 11 uur in de Zilk in een lokaal van de R. K. school gelegenheid tot kostelooze vac cinatie. Aanmelding hiertoe moet geschieden ter Gemeente-secretarie vóór of op Donder dag 21 September e.k. tot 's middags 12 uur. Ook kan de opgave v»n schoolgaande kinde ren geschieden bij de hoofden der lagere scholen. OEGSTGEEST Rondrit ouden van dagen. Dat uitstel al tijd geen afstel beteekent, zullen de ouden van dagen, die gisteren de rondrit medemaakten, zeer zeker moeten getuigen Immers kon door bijzondere omstandighe den op den aanvankelijk bepaalden datum in Augustus de autotocht niet plaats hebben en werd deze uitgesteld tot Donderdag 14 Sep tember. Liet het weer zich in de morgenuren minder gunstig aanzien,, toen om ongeveer halféén de file auto's in het Wilhelminapark stond opgesteld, scheen een heerlijk najaars zonnetje, dat meewerkte de blijde stemming der oudjes te verhoogen. Dit jaar werd de tocht ondernomen naar het Westland, het land der druiven, hetgeen natuurlijk ook beteekent een bezoek brengen aan de druivenkassen. Het bleef echter niet bij een bezoek bren gen, doch men kwam ook tot proeven. Ongeveer half zes werd huistoe gegaan en arriveerde men om ongeveer halzeven aan het Witte Huis. Hier was ook gezorgd, dat de droge kelen en grage magen niet op te zware proef wer den gesteld en ook deed men zich weer alles goed smaken. De trouwe zorgen van den heer van Ingen Schenau konden niet beter worden beloond. Na alle geneugten en blijde gemoedelijkheid kwam het meer officieele gedeelte, n.l. de toe spraken. De burgemeester die met zijn echtge noote de tocht had meegemaakt, kwam het eerst aan het woord, waarna de voorz., de heer J. Kamsteeg, allen dank bracht voor het welslagen van den rit, wat niet mogelijk zou zijn geweest, als er niet zooveel milde geef sters en gevers waren geweest, naast automo bilisten, geleidsters en anderen, om een ouden-van-dagen-rit te formeeren en te doen slagen. De heer v. d. Meij maakte zich de tolk der oudjes, om hartelijk dank te brengen voor alles wat gedaan was om hen dezen middag te bezorgen. De oudjes werden daarna allen wederom per auto thuisgebracht. Fietsen-dieven Ten nadeele van J. P. K. te Leiden is alhier een in in goeden staat ver- keerend heerenrijwiel ontvreemd vanaf den openbaren weg. Hiervan werd aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelt. Den laatsten tijd worden veel rijwielen van af den openbaren weg ontvreemd. Men zij dus op zijn hoede en late zijn stalen ros niet on beheerd op den weg staan. Door eenige personen, die zich met de hockey-sport bezig hielden, is aangifte ge daan, dat tijdens hun spel van him rijwielen de belastingmerken zijn ontvreemd. LEIDSCHENDAM Pomp. De Bataafsche Import Mij. heeft gunning gevraagd voor het plaatsen van een benzinepomp voor de perceelen Broekweg nos. 55—57. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Een reuze snoek. De wielrijder M. uit Bodegraven werd gisterenmiddag de dupe van het omgelegde verkeer. Hij fietste n.l. langs de algemeene begraafplaats in de richting van den Buitenweg, kwam daar met zijn fietsmand in aanrijding met een paal, waardoor M. hals over kop in de Mo lenvliet terecht kwam. Spartelende wist hij zich uit het zilte nat op het droge te wer ken, waarna hij druipnat naar zijn woon plaats reed. Kloosterjubileum. A.S. Zondag, den 17den September, hoopt de Eerw. Zuster Bernardo (in de wereld mej. C. Boshoff) in het Pensionaat, alhier, de dag te her denken, waarop zij vóór 25 jaren haar plechtige professie heeft afgelegd in de orde der Penitenten-Recollectinen van Roo sendaal. We zouden wel willen vragen: wie, die wel eenigszins met het Pensionaat in Woer den in aanraking komt, kent niet de vrien delijke portierster, die zoo nauwgezet haar taak vervult. Van de twaalf jaren, dat zij reeds in Woerden is, heeft zij het grootste gedeelte deze post waargenomen (een kor te tijd is Zr. Bernardo ook aan de bewaar school werkzaam geweest). En steeds met dezelfde opgeruimdheid. Hopen we, dat God haar nog vele ja ren mag schenken, om zich aan de taak te wijden, die haar is opgelegd. Grootsteedsch. Onze stad is sinds vo rige week verrijkt met een taxi-bedrijf. Ieder die aan het station aankomt, kan zich nu voor een luttel bedrag naar de plaats zijner bestemming laten rijden. Het wordt waarlijk grootsteedsch. Gymn. vereen. HouvastHet 30-jarig bestaan van de gymnastiekvereeniging „Hou vast" werd gisteravond op feestelijke wijze herdacht in de zaal van het Nutsgebouw. Deze herdenking werd ingeleid door een optocht van bestuur en leden door het centrum der gemeente, voorafgegaan door het muziekgezel schap „Crescendo". Daarna werd er een re ceptie gehouden in het Nutsgebouw, waarbij talrijke sport- en voetbalvereenigingen, zoo wel uit deze gemeente als van elders van hun belangstelling blijk gaven. De verschillende gelukwenschen tot het bestuur gericht gingen gepaard met bloemstukken. Voorts werden eenige medailles aangeboden. Door de A.V.V. „Alphia" werd de jubileerende vereeniging 'n fraaie voorzittershamer geoffreerd. Door den voorz. van „Houvast", den heer P. Zuidam, werd den aanwezigen in welgekozen woorden dank gebracht voor hun belangstelling. De leiding van de verdere feestviering werd over gedragen aan den ceremoniemeester, den heer F. van Dien. Het muziekgezelschap The Players uit Leiden, benevens het duo Tholen en van Lier, droeg zorg voor de noodige af wisseling op dezen feestavond. Dit 3e lustrum werd besloten met een souper in hotel „De Vergulde Wagen". Geboren: Willem Christinus, z. v. D. J. Costeris en J. W. van der Kolk; Hendrika Ja- coba, d. v. R. Grobben en C. H. Markman; Gerda, d. v. L. Spreij en W. M. Serné; An neke Hendrika Neeltje, d. v. S. Kooi en N. Haring; Jacobus, z. v. Eliza Bertus Vis en H. J. Snel; Willem Antonius, z. A. C. van Hol- stein en A. de Wissel; C. M. J.( d. v. Th. H. van Holstein en M. H. de Koning; Adriana Cornelia Klazina, d. v. Jan van 't Wout en Eelke Cornelit Costeris; Willempje Neeltje, d. v. M. van der Kolk en J. Tijsterman; Corne lia, d. v. W Groenescheij en J. Bloos. Gehuwd: Gerrit Evert Verkerk, oud 28 jaren en Cornelia Verhagen, oud 28 jaren. Overleden: Jacoba van Stijn, oud 76 j., weduwe van Johannes de Greef; Antonia v. d. Berg, oud 55 j., echtgenoote van Hendrik Bons Reinier Haze, oud 5 maanden. Ingekomen: Abraham Jansen en gezin, Torenstraat 8, van Nuth (L.); Johanna J. M. Verkleij, Ridderbuurt 57, van Bergen (N.H.).; Martha Jaschingsky, Ridderbuurt 67, van 's- Gravenhage; Abraham A. de Haan en gezin, Stationsstraat 17, van Voorschoten; Gerardus J. de Bruin en gezin, Nesse 12, van Reeuwijk; Barendina Boerefijn, gehuwd met G. Bezemer, Heerenweg 17, van Ter Aar; Johanna 'M. E. Bruines, Pr. Hendrikstr. 21r., van Stompwijk; Adriana M. Slootjes, Raadhuisstr. 149, van Leiden; Frederika J. J. van der Spiegel, Vis- serstr. 43, van Reeuwijk; Lijntje A. Goud- berg, Hooftstr. 219, van 's-Gravenhage; Mau- rits D. van Binsbergen, Bloemhofstr. 2a, van Haarlem; Ermina R. Bunnik, Achtermidden weg 10, van Bergen (N.H.); M. van Toren, Raadhuisstraat 38, van Kapelle (Z.): A. Verra, van Hoorn 430, van Leiden; J, M. Donkers, Zaalbergstraat 33, van Leiden; J. Koster, Gouwsluische weg 41, van Woubrugge; K. Korbas, echtgen. van C. M. Voorsluis, van Genderenstraat 9, van Wanne Eickel (Duitsch- land) Vetrokken: naar Ter Aar: A. Vis; naar Voorburg: S. van Beijeren; naar Weert: M. A. C. van Niekehrk; naar 's Gravenhage: E. Du- rieux; naar 's Gravenhage; idem: E. de Graaf; idem: E. Verdouw; naar St. Michielsgestel: W. A. J. van den Bosch; naar Hazerswoude: M. Jaschinsky; naar Monnickendam, M. Snie- der. NIEUWKOOP. Geboren: Wilhelmina Johanna, d. J. de Jong en G. Baars; Matthijs, z. v. M. Woel- ders en M. G. de Rooij; Gerrit, z. v. G. Ade- ma en G. Fokker. Getrouwd: M. van Koert, oud 27 jaren en A. Janmaat, oud 31 jaren; G. J. Balvert, oud 22 jaren en M. J. Steenbeek, oud 21 j. Overleden: C. W. Kalshoven, oud 17 j. BODEGRAVEN Bekroningen. Op de veetentoonstelling te Utrecht werden de volgende eerste prijzen be haald door ingezetenen dezer gemeente: Bart, eigenaar A. Zwanenburg, stieren 1 jaar; Rood- blaar Job, eigenaar J. van Rijn, stierkalveren na 14 Febr. '33 geboren: Victor, eigenaar A. Zwanenburg; Melkkoeien, 3 jaar: Keetje, eige naar W. J. Vink: Melkkoeien, 4 jaar en ouder, Roza, eigenaar A. Zwanenburg; Collectie*: A. Zwanenburg. ZOETERWOUDE. Gedurende de maand Augustus jJ. werd in deze gemeente aan steun voor werk- loozen uitgekeerd een bedrag van 459.16 wegens kosten van werkverschaffing 231.97, terwijl door de werkloozenkas- sen werd uitbetaald 643.55. Door Burgemeester en Wethouders de zer gemeente is een adres gericht aan de Vereeniging van Ned. Gemeenten, waar bij de bemiddeling wordt ingeroepen ten einde te komen tot wijziging der bepa lingen van de Hooger- en Middelbaar- Onderwijswet, zoodat het voortaan moge lijk zal zijn een gedeelte der kosten, die leerlingen die een gymnasium en H.B.S. bezoeken, op de .ouders of verzorgers dier leerlingen te verhalen. Crisiscomité. Door het plaatselijk cri siscomité is besloten ook dit jaar weder om deel te nemen aan den nationalen. bloempjesdag, waartoe in deze gemeente op 5, 6 en 7 October a.s., bloempjes te koop zullen worden aangeboden. LEIDERDORP. Uitbreidingsplan. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer van het Gemeente bestuur van Leiderdorp betreffende het Uit breidingsplan. INGEZONDEN STUKKEN SASSENHEIM, 15 Sept. 1933. Bezuiniging. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van eenige onderteekenaren van Sassen- heim over het wanbeheer van het huidige Gemeentebestuur, meenen ondergeteeken- den zich de vrijheid te moeten veroorloven hunne bescheiden meening daartegenover te moeten stellen. Wij spreken allereerst onze groote ver wondering erover uit, dat geen dezer hee- ren-onderteekenaren bij ons weten zich ooit met de politiek in onze Gemeente heeft ingelaten. Immers ware dit wel het geval geweest, dan zouden zij wellicht in hunne resp. Kiesvereenigingen er voor gezorgd hebben, dat de zetels in onze gemeentëraad niet door de tegenwoordige, maar door meer kundige functionarissen in casu door hen zelf bezet zouden zyn. Zouden die heeren het werkelijk zooveel beter kunnen dan de heeren Raadsleden, die zich nu* al reeds meer dan 15, 20, 25 ja zelfs 30 jaren voor de gemeenschap gege ven hebben? Er wordt gesproken over bezuiniging en dan gewezen op de bezuiniging in het bloe- mistenbedrijf. Maar beste heeren, is nu deze noodgedwongen bezuiniging een voor beeld tot navolging? Hierdoor toch wor den honderden arbeiders ten laste gebracht van de gemeenschap, zoodat het gemeente bestuur verplicht was de Personeele Be lasting tot 200 opcenten te verhoogen. Niet enkele raadsleden waren tegen dit voorstel, maar naar wij meenen te weten alle zonder uitzondering. De noodzakelijk heid noopte hen, gezien de eisch van de Re geering, dat eerst alle belastingobjecten voor 100 procent moeten zijn aangeboord, alvorens de gemeente succes zou hebben om regeeringssteun te verkrijgen, wat, in dien de economische toestand zoo blijft, on vermijdelijk zal moeten gebeuren. Want naar wij uit goeden bron vernemen, zyn de best gesitueerde ingezetenen van ons dorp zelfs zonder inkomen. Het is derhalve niet voldoende tegen dit voorstel van belas- tingverhooging te stemmen, maar dan ook practisch de middelen aan de hand te doen om daaraan te ontkomen. Punt 3 van het ingezonden stuk is ons inziens misleidend; want hier is geen spra ke van een nieuwe aanstelling, maar slechts het vervangen van een ambtenares, die de dienst met pensioen verlaat, zoodat er geen vermeerdering van personeel plaats heeft. Ondanks dat de bevolking, sinds de ambtenares benoemd werd ver dubbeld is, en de werkzaamheden door den werkloosheidszorg en van den algemeencn Crisistoestand zoo enorm gestegen zijn, vin den wij dit ingezonden stuk der heeren on derteekenaars op zijn zachts genomen hun ner onwaardig. Zijn de heeren niet buitengewoon incon sequent, wanneer zij er wijzen dat de ambtenaren geen bijbaantjes mogen be- kleeden en daarnaast voor dat werk volon tairs willen zien. Deze volontairs kunnen niet ter Secretarie zijn, indien de ambte naar niet het bijbaantje van leeraar op zich neemt. Er wordt in het stuk gesproken van amb tenaren van Ambtenaren van de hoogste tot de- laagste. Het gaat dus niet tegen onze Burgemeester, want hij is in den zin der wet geen ambtenaar. Voor het geval het wel tegen hem gaat, zou het ons zeer voor de heeren spijten. Zijn de heeren den gou den tijd vergeten, dat zelfs de gewone kweeker zijn neus optrok voor het beschei den salarisje van een Burgemeester? W(j raden u in den gemoede aan in deze droeve tijdsomstandigheden, waar het gaat om de belangen van ieder onzer: houdt het gezag hoog en maak het den vertegenwoordig er s onzer Gemeente niet moeilijker dan hun taak reeds is. Hoe noodig dit is, hebben de duizenden bewezen bij gelegenheid van de grootsche huldiging op 9 September in het Stadion te Amsterdam. Burgers van Sassenheim. laat u dit tot voorbeeld strekken. Houdt het gezag hoog!! EENIGE INGEZETENEN. Sassenheim, 14 September. Mijnheer de RedacteuH Naar aanleiding van het ingekomen stuk voorkomende in uw blad van 8 September, wil ondergeteekende gaarne enkele opmerkin gen maken. Immer», de onderteekenaars van het stuk, hebben zich geergerd over de wijze, waarop de gemeente wordt bestuurd, en noemen als punt één de verhooging van 200 opcenten op de pcrsoueele belasting. Ondefgeteekende kan niet nal^en een woord van protest te schrijven tegen de de- magogischet (volksmisleidende) taal der on derteekenaars. Wanneer het waar is(?) dat de belangen van de gemeente hun zoo na aan 't hart lig gen, waarom doen zij dan niet alles wat in hun vermogen is, om de lasten van de ge meente te verlichten, door in hun bedrijf al leen gemeentenaren aan het werk te stellen? Er zijn in onze gemeente volwaardige vak- menschen genoeg, zonder werk, die de ande ren kunnen vervangen, door de vrouwen en kinderen uit de bollenschuren te weren, en er mannelijke krachten voor in de plaats te ne men, door hun arbeiders minstens het con tractloon uit tc betalen, wat toch volgens hun eigen oordeel, niet te hoog is en billijk en rechtvaardig: om zoo ook die mcnschcn in do gelegenheid te stellen de gemeente-huishou ding te laten draaien, de financiën te ver lichten, zoodat die gehate belasting niet ge heven behoeft te worden. Waarom is die belasting bij die heeren dan wel zoo gehaat? Komt dat misschien, omdat door deze belas ting het geld gehaald wordt waar het nog is? Ja, het is heel gemakkelijk, als het niet naar wensch gaat, menschcn op straat te zet ten, en hun ten laste van de gemeente te schuwen, maar uiteindelijk zal toch de ge meenschap daarvoor op moeten brengen, cn wat is er dan logischer en billijker dan dat het gehaald wordt waar nog is. Het is een heel klein kunstje, om het pu bliek wijs te maken, Hat het de schuld van de overheid is, die maar met geld smijt, en geen rekening houdt met de moeilijkheid der bedrijven. Ach, de massa-mensch gelooft dat zoo graag, omdat er bijna niemand is of hij heeft iets aan te merken op diegenen, die met uitvoering en leiding belast zijn en groote ver antwoordelijkheid hebben. Daarom zijn het juist die menschen, die de kroon waardig zijn om met hun volle verantwoordelijkheid de maatregelen te nemen, die noo4ig zijn voor een goed geordende vredelievende maat schappij! En ik noem het struisvogelpolitiek van hen die (ofschoon zij weten dat het noo dig is) de moed niet hebben het tegen de bui tenwereld te vertellen, doch net doen of zij er geen schuld aan hebbent Maar als het gemeentebestuur dan zoo slecht regeert, en geld verspilt, waarom zijn onderteekenaars dan zoo bang van inmenging van het Rijk? Is het niet veeleer een bewijs, dat zij door drongen zijn van het feit, dat de gemeente zui nig wordt beheerd, want als 't Rijk er zich mede moet bemoeien, dan worden wij nog véet meer aan den tand gevoeld. Neen, mijne heeren, op deze manier komen wij de moeilijkheden niet door. Hebt gij grie ven of weet ge een anderen weg, brengt het bij uw betrokken organisaties, brengt het ter kennis van uw afgevaardigden, bespreek de plannen ter verbetering, doch zet niet onnoo- dig de massa tegen het gezag op, want de wrange vruchten van uw actie zullen op de eerste plaats op uw hoofd drukken. Niemand heeft meer belang bij een goed geordend en vredelievend bedrijfsleven dan u. Niemand heeft meer belang aan een stevig gezag dan u. Niemand heeft meer belang bij een finan cieel krachtige gemeente, dan gij, en helpt daarom mede, om de massa menschen meer koopkracht té geven, wat zij verkrijgt door 'n goed betaalde arbeid. Geeft hun niet gedaan ten koste van de gemeente, en, neemt u nieu we krachten, neemt dan eigen ingezetenen. Het kan nu eenmaal economisch nooit juist zijn, wanneer men de massa menschen bui ten het productie-proces zet, want dan zit men met overproductie, alleen omdat de men schen niet bij machte zijn de geproduceerde goederen af te nemen. Bezuiniging is goed en zeker voor de over heid. Doch bezuiniging beteekent geen loonsver laging en gedaan geven. Neen, als men dat gaat doen, dan spant men met recht het paard achter den wagen, cn dan zal blijken, dat trot* de 200 opcenten de geheele economie vastloopt; zelfs zoo, dat noch een Stalin, noch een Mussolini, noch een Hitier cn noch minder het liberale stelsel daar een oplossing in zal brengen. Maar de eenigste oplossing is, den loop der dingen te regelen in breed overleg, met opzijzetting van ons persoonlijk egoisme, met waardeering voor hen die het goed meenen, met het brengen van groote persoonlijke offers, met inachtneming dat wij menschen vol onvolmaaktheden zitten (die overwonnen moeten worden) en dat wij menschcn nu eenmaal geen paradijs van de aarde zullen maken. Zeker, ook wij hebben grieven en groote. Ook wij zullen niet ophouden die grieven bij de betrokken instanties kenbaar te maken cn zoo het eenigszins mogelijk is die verbeterd tc krijgen, doch wij zijn niet blind voor de moei lijkheden, waarvoor Rijk- en Gemeente-bestu ren staan. Hopende, dat deze enkele woorden er toe mogen bijdragen dat goedwillende or delievende menschen niet de dupe worden van een demagogische actie!! U mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik met de meeste hoogachting, N. v. d. ZWAAN, Voorzitter van den R. K. I.andarbei- dersbond ,,St. Deus Dedit", Sassenheim. Groote help Mina, wat heb je nu weer «ebroken? De soepterrien. zen diepe en ze* platte borden cn m'n kans op opslag de vol gende maand. (Happy Mag).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7