VRIJDAG 15 SEPTEMBER DE LE1DSCHE COURANJ TWEEDE BLAD PAG. 6 Onze publieke STADHUISPLANNEN. Vergelijking van de grondplannen van Blaauw en Kropholler. By deze vergelijking heeft men te beden ken, dat bij Blaauw, door het geprojecteer de plein, een lccge plek in de teekening ontstaat, waar Kropholler dienstruimten ontworpen heeft, en dat de plattegrond van Blaauw daarom overzichtelijker lijkt. Voorts moet men het verschil begrijpen tusschen de organische en de intellectueele indeeling der plattegronden. Bij Kropholler vindt men namelijk de ruimten op de organisch aangewezen plaats gedacht en dan de gangen als die nende ruimten in verband met de passage op de vereischte breedte gehouden. Om de secretarie zien wy bij hem een breede gang, door zijramen goed verlicht, om het publiek op te nemen, terwijl de gangen voor de ambtenaren naar de dienstruimten er op aansluitend, smaller gemaakt zijn. Het is als in een levend lichaam, in het centrum van de circulatie, wijde aderen, aan de peripheric van het lichaam fijne aderen. Ook ligt b.v. het bureau van den ontvanger, die veel toeloop krijgt, direct aan de straat. Men begrijpt, dat hier een soepeler levende aanpassing aan de eischen van de practijk gevonden is. Iedere door ervaring wijs gewordene laat zich door de practijk leiden, en begrijpt, dat men met een vooropgesteld systeem in het leven, dat altijd van aspect wisselt, niets bereiken kan. Zoo'n vooropgesteld systeem nu, vindt men toch bij Blaauw. Over het bordes van de hoofdtrap stelde hij de hoofdas en lood recht daarop, construeerde hij de zijassen. Hij krijgt daardoor een vierkant effect, dat door sommigen met schoonheid verward wordt. Het is er mee, als met de kunstma tige nachtegaal van den keizer uit het wij ze sprookje van Andersen, die iedereen zoo mooier vond zingen dan de echte nach tegaal, omdat men van te voren wist, welk deuntje er kwam. Ook zal die mechanische nachtegaal er van binnen vrij wat simpe ler en overzichtelijker uitgezien hebben, dan de echte nachtegaal. Maar toen de keizer, in een zware ziekte tot dieper in zicht was gekomen, en door de levende zangkunst van de echte nachtegaal tot nieuwe kracht was gewekt, begreep hij 't verschil tusschen het ware zingen en het starre systematische geluid-voortbrengen van den mechanischen vogel. Wij zien de funeste gevolgen van het systeem-Blaauw, eerstens in de gang be gane grond Breestraat, die precies onder de gang 1ste verdieping moest liggen, waar door vooreerst deze gang donker en somber werd, maaar waardoor verder het kantoor van de belastingontvanger bij een hoogte van slechts 3.20 M. 11 Meter, zeggen 11 M. breed moest worden. Men begrijpt, dat de verlichting in de tweede helft van deze zaal kortweg slecht is. Blaauw heeft dit gevoeld, en daarom in de wand groote ramen gebroken, een wanhoopsdaad, die bij die breedte lang niet voldoende effect sorteert. Bovendien krijgt men daardoor van het plein af gezien, in de linkervleu gel onder de kruisramen kleine ramen, en onder hetzelfde type kruisramen van de raadzaal vijf heele groote ramen, dat zelfs op voor verhoudingsschoonheid weinig ge voelige menschen een leelijken indruk maakt. De toren bij Blaauw is 58 M. hoog, op een grondvlak van 5x5 M., hij maakt daardoor den indruk van een naald. De oude toren, dien Kropholler wil herbouwen was 50 Meter hoog op een basis van 7x7 Meter, waardoor hij veel mooier verhou dingen had. Voorbijgezien is tot nu toe, zoowel door de commissie, als door vele andern, dat in het plan Kropholler twee lichthoven voorkomen. Eén opene, de sierlijke bin nenhof, de andere met een glazen kap, waardoor de lokalen der secretarie bijzon der goed verlicht worden. Het is hetzelfde zeer moderne systeem van verlichting, dat o.a. ook in het gebouw van de Handel maatschappij en in het kantoorgebouw van Philips werd toegepast. Begane grond. Bij Blaauw ligt in de meergemelde donkere gang, die op de plattegrond op velen zoo'n indruk maakt, een trap van ongeveer 9 treden. Bij Krop- BUITENLAND DUITSCHLAND HET PROCES v. d. LUBBE. Begint Donderdag 21 Sept. Thans is officieel de termijn bekend ge maakt voor het proces tegen de brand stichters van den rijksdag. Het proces is vastgesteld op Donderdag 21 September a.s. en jegint des morgens om 9 uur in de groote zaal van het rijks- gerechtshof. De namen der vijf verdachten luiden: Marinus van der Lubbe. Ernst Toerglcr, voormalig communis tisch rijksdagafgevaardigde. Georg Dimitroff, van beroep schrijver. Blagoi Popoff, student. Wassil Taneff, schoenmaker. De aanklacht luidt: hoogverraad en an dere misdaden. In het vooronderzoek zijn meer dan 500 getuigen gehoord. Van de verdachten is alléén Toergler Duitsch staatsburger; van der Lubbe is Nederlander, de andere drie zijn Bulgaren. Zal mr. Pauwcis v. d. Lubbe verdedigen? De vraag, of mr. Pauwels in de gelegen heid zal zijn de volgende week naar Leip zig te vertrekken om daar op te treden als over de Stadhuisplannen holler werd op de traptreden in beter ver lichte ruimten aanmerking gemaakt. De kamer van den ontvanger bij Blaauw is door zijn ligging aan het hoog ombouwde kleine binnenplein ook volgens de com missie donker. Bij Kropholler werd op de vijf ingangen aanmerking gemaakt, zij werkten verwar rend volgens de R. A. C., Blaauw geeft er veel meer te zien. lste verdieping. A. Bij de om zijn grondplannen veel geroemden Dudok, had men een soortgelijke entrée als bij Krop holler, alleen sloeg men bij Dudok rechts af naar de feestzalen, bij Kropholler links af. Er is in de hal van Kropholler, die 4 bij 8 M. meet, een natuurlijk afgesloten ruimte, die als tochtportaal dient. Bij Blaauw treedt men direct in de gang, zoo dat de Commissie het aanbrengen van een tochtportaal noodig oordeelt, dat echter het door het bovenlicht toch al twijfelach tig effect van die gang, zeker nog verder verstoort. B. Ook in deze verdieping liggen trap jes, zoowel bij Blaauw, bij Dudok, als bij Kropholler. Zij zijn n.l. het noodwendig uitvloeisel van het niveauverschi tusschen Breestraat en Vischmarkt. C. Bij Blaauw is geen garderobe bij de feestzalen, wel bij de raadzaal. Deze gar derobe is veel te klein (slechts 2x8 M.) om ook voor de 400500 personen van de feestzaal te dienen. In 't plan Kropholler vinden wij een garderobe met kapstokken op schaal geteekenti, die ruimschoots in de behoefte voorziet. D. In de Burgemeesterskamer van Blaauw zijn de ramen slecht geplaatst. De Burgemeester zit of verkeerd t.o.v. het licht, wat met schrijven hinderlijk is, of moet in een donkere hoek kijken. In Króp- holler's plan krijgt de Burgemeester een prachtige ruimte, die met zijn waardig heid in overeenstemming is. E. De perstribune ligt bij Blaauw ge heel verkeerd, eerstens een verdieping te hoog, tweedens zit het meerendeel der raadsleden met den rug naar de pers, zoo dat het voor deze ondoenlijk is het gespro kene te volgen. Hetzelfde bezwaar geldt in iets mindere graad voor de publieke tribu ne. Bij Kropholler ligt de pers- en publie ke tribune vrijwel op hetzelfde niveau als de Raadzaal en aan de zijkant, zoodat het volgen van de sprekers, zooals elders ge bleken is, zeer goed mogelijk is. Nog eeni- ge algemeene opmerkingen mogen hier vol gen. A. Volgens 't programma van eischen moesten de ruimten voor verkiezingen en volkstellingen bij de Burgerlijke Stand lig gen, dit is rationeel bij t opmaken van de kiesbiljetten. Bij Kropholler is daaraan voldaan, bij Blaauw liggen deze bureau's op verschillende verdiepingen, wat een yoortdurend trappengeloop of liftbewegen nbodig maakt. B. Bij Blaauw vindt met de Chef Afdee- ling Financiën aan de eene zijde van de gang, de lokalen van het personeel aan de andere zijde, wat het toezicht bemoeilijkt, 't zelfde bezwaar- vindt men bij clen ont vanger en bij de afdeeling onderwijs. Bij Kropholler ligt het kabinet van den chef óf centraal in de lokalen van het personeel, zooals bij de afdeelingen onderwijs en bur- gerl. stand, óf in onmiddellijk aansluiting daaraan, zooals bij de afdeeling Financiën. De dienstvertrekken zijn bij Kropholler sober en praktisch ingericht en vertoonen natuurlijk niet de statige bogen van het re presentatieve gedeelte. Resumeerende kom ik dus wat prakti sche inrichting betreft op voor ieder con troleerbare gronden tot de conclusie, dat Kropholler's plan beter doordacht is, en ieder kunstzinnige aanvoelbare gronden, tot wat de aesthetische vorm betreft, op voor de conclusie, dat Kropholler's plan verre weg de mooiste oplossing gegeven heeft. Ter informatie diene, dat ik noch fami lie, noch vriend, noch medebondslid van Kropholler ben en ingeschreven als niet behoorende tot eenige erkende Kerkelijke genootschap. Op zuiver zakelijke en op aesthetische gronden ben ik tot mijn over tuiging gekomen en heb het noodig geoor deeld in't belang van onze stad daarvan te getuigen. Mr. W. C. FELTKAMP. Leiden, 14 September 1933. verdediger van Marinus van der Lubbe naast den toegevoegden verdediger dr. Philipp Seuffert is nog altijd een vraag zonder antwoord. J.l. Maandag richtte mr. Pauwels zich tot den toegevoegden pleiter. Hij zette in zijn brief het onzen lezers bekende stand punt uiteen, dat de zaak zoovel mogelijk vrij van politiek moet worden.behandeld. Hij betoogde, dat alleen een Nederlander de mentaliteit en het milieu van v. d. Lub be voldoende kan doorgronden en den rechters duidelijk kan maken. Mr. Pauwels meent er aanspraak op te mogen maken, de stukken volledig te leeren kennen, on der vier oogen met den verdachte te mo gen spreken en vrijelijk getuigen a dé charge te mogen dagvaarden, die dan ver plicht moeten zijn te verschijnen. Verdef spreekt het volgens hem vanzelf, dat de noodige maatregelen worden getroffen ter bescherming van zijn persoon, met inbe grip van een diplomatiek visum op zijn pas. Vóór alles moet echter de kwestie wor den uitgemaakt, of mr. Pauwels als verde diger zal worden toegelaten, en hij ver zoekt dan ook zijn collega te Leipzig of hij bereid is zijn toestemming hiertoe te ge ven, en zoo ja, of hij dan namens mr. Pau wels om toelating wil verzoeken bij de vierde kamer van het Leipzigsche Hof. Blijkens het antwoord behoeft mr. Pau wels volgens Duitsch recht voor de verde diging vóór alles een volmacht van den verdachte; een volmacht der familieleden is niet voldoende. Van der Lubbe blijft tot dusver bij zijn verklaringen, afgelegd tij dens het voor-onderzoek: hij wenscht geen verdediging, moet echter de toege voegde verdediging wel aanvaarden, daar deze wettelijk is voorgeschreven, maar wil in hoofdzaak zichzelf verdedigen. Daar echter de mogelijkheid toch niet volkomen uitgesloten leek, dat v. d. Lubbe wat de verdediging betreft, zijn meening zou wijzigen, heeft mr. Pauwels hem gis teren telegrafisch (met betaald antwoord) de principieele vraag gesteld of hij bij zijn standpunt blijft of dat hij toch verdedigd wenscht te worden. In een telefoonge:prek zegde dr. Seuffert toe, 'n spoedige beant woording te willen bevorderen in ver band met de urgentie der zaak. Gistermiddag was uit de Untersuchungs- gefangnis Moabit te Berlijn nog geen ant woord binnengekomen. Het contra-proces te Londen. Gisteren is te Londen een aanvang ge maakt met het merkwaardige contra-pro ces inzake den Rijksdagbrand. De zitLing werd geopend door Sir Staf ford Cripps, die een korte inleiding hield. Slechts r0 personen, die daarvoor speciale vergunning hadden verkregen, konden in de kleine zaaal worden toegelaten. Drie deuren geven toegang tot de zaal en aan elke deur is een strenge controle. In de commissie hebben, zooals men weet, zitting 9 bekende juristen, onder wie de vroegere Italiaansche minister-president Nitti, de Fransche advocaat de Moro Giaf- feri, het Zweedsche Eerste Kamerlid Geor ges Branting en het Nederlandsche Twee de-Kamerlid mevrouw Bakker-Nort. Gisteren werd aangevangen met het ver hoor der getuigen, die inlichtingen kunnen geven over den brand in het rijksdagge bouw. De eerste getuige was dr. Hertz, een der leiders van de vroegere S. P. D. die sedert 1920 lid van den Rijksdag is geweest. Aan de hand van foto's gaf hij een uiteenzet ting van de wijze, waarop de bewaking in het Rijksdaggebouw was geregeld. De getuige werd niet beëedigd. Dr. Hertz zette uiteen, dat onder het mijksdaggeljouw onderaardsche gangen waren aangelegd, waarvan een naar het paleis van Goring leidt. Naar het Wolffbureau verneemt, heeft .de Duitsche zaakgelastigde te Londen de Engelsche regeering gewezen op de ver antwoordelijkheid, v elke zij op zich laadt, door het houden van een proces, zooals naar aanleiding van den rijksdagbrand in de Engelsche hoofdstad plaats heeft, toe te laten. Van de zijde van het Britsche departe ment werd den zaakgelastigde er op gewe zen, dat de Engelsche regeering geen en kele wettelijke aanleiding heeft om een dergelijke zuiver particuliere manifestatie te verhinderen. FRANKRIJK HERRIOT UIT RUI LAND TERUG. Tegenstrijdige bevindingen. De Fransche staatsman Herriot is te Lion teruggekeerd. Hij vcklaarae opgeto gen te zijn over de opgedane ervaringen op zijn reis door Rusland, „waar een koortsachtige weetgierigheid heerscht." „Wanneer men kalm en onpartijdig toe ziet", aldus Herriot verder, „dan moet men toegeven, dat Rusland een land is, dat op weg is, een mogendheid te worden, die in rang en grootheid eenmaal met de Ver- eenigde Staten zal gelijkstaan." Tot een geheel andere conclusie komt een geneesheer, die een reis naar Rusland heeft gemaakt en thans r de „Matin" zijn indrukken over het land wergeeft. Hij verklaart, dat hij slechts droefheid, ellende en ordeloosheid heeft kunnen vaststellen. Men behoeft slechts 10 minuten in de straten van Petrograd met zijn vergane trottoirs en stugeslagen deuren van vroegere particuliere huizen te wandelen, om een voorstelling te krijgen van wat het teg:nwoordige Rusland in werkelijk heid is. Indien men 's avonds de opera bezoekt, leert de lucht in de zaal beter dan iets anders, welke hygiënische middelen het volk ter beschikking staan. Ook in de zie kenhuizen ontbreekt het aan iedere hygi ëne. Deze indrukken werden hem dan ook door andere buitenlanders bevestigd. Men slaakt een zucht van verllrhting, als men de Russische grens weer achter zich heeft. SPANJE „SUCCES" DER LAICEERÏNG IN SPANJE. Vóór de verdrijving der Jesuietenorde uit Spanje was Ona een wetenschappelijk centrum met een wereldroep. Wie met goed gevolg de hoogeschool en de laboratoria voor Physica, chemie en biologie aldaar had bezocht, werd als hoogst bekwaam be schouwd. Zelfs van overzeesche staten kwa men de studenten naar Ona, om zich daar verder in de wetenschap te bekwamen. Dit bleef zoo, tot dit uiterst wetenschap pelijke instituut aan de Jesuietenorde werd ontnomen, die steeds gezorgd had, er haar beste leeraren en meest belovende studen ten heen te zenden, die reeds op andere hoogescholen alle graden in hun vakken hadden behaald. De orde werd verbannen en onmiddel lijk werd het instituut een prooi van het verval. Thans heeft de minister van justitie, naar Kipa uit Madrid meldt, er een strafgevan genis ingericht.... Zeker ook een „succes" van de laiceering van het onderwijs. BRITSCH-INDIE GANDHI DOOR DUISTERNIS OMRINGD. Hij zal voort oopig rust houden De besprekingen, die Gandhi met Jawa- harlai Nehroe heeft gevoerd, hebben er toe geleid, dat de mahatma zich er toe verplicht heeft, zich tot 3 Augustus 1934 niet bloot te stellen aan de kans,opnieuw gevangen te worden genomen door het voeren van een agressieve burgerlijke ongehoorzaam heidscampagne. „Sedert mijn onverwachte invrijheidstel ling op 23 Augustus j.l.", verklaarde Gandhi, „heeft de duisternis mij omringd, en ik zal nog verscheiden weken noodig hebben alvorens mijn gezondheid weer ge heel in orde is." Gandhi noemde dezen vrijwilligen dwangmaatregel een „bittere smartelijke kelk", welke evenwel onvermijdelijk was, en voegde er aan toe, dat deze beslissing niet van invloed is op den raad, welken hij na het Congres van Poona het land gege ven heeft in zake de individueele ongehoor zaamheid, AMERIKA DE uAG VAN DEN BLAUWEN ADELAAR. Geweldige betooging te New-York. New York heeft gisteren een geweldige betooging gehouden voor de propaganda van het Nationaal Herstelwerk. Honderdduizenden verdrongen zich in de straten, honderdduizenden volgden de geweldige optochten ter eere van den Blauwen Adelaar uit vensters en van bal kons. Gedurende meer dan vijf uur juich ten ongeveer een millioen toeschouwers, tot hun kelen er heesch van waren gewor den. De geweldige stoet, de grootste optocht, die ooit in New York is gehouden trok langs het podium, dat was opgericht voor het indrukwekkende gebouw der stedelijke bibliotheek. Hier stond generaal Johnson, de leider der herstelcampagne in de V. S., in gezelschap van mevrouw Roosevelt, de gouverneurs van de staten New York, New Jersey en Connecticut, All Smith, O'Brian, den burgemeester van New York en dozij nen andere leidende figuren. Indien Gro ver Whalen, de plaatselijke Nira-leider niet wijselijk had bepaald, dat de stoet uit niet meer dan 250.000 personen mocht bestaan, dan zou het enthousiasme der menigte nog grooter vormen hebben aangenomen. Thans passeerde elk uur 50.000 personen, in rijen van twintig opgesteld, de stede lijke bibliotheek. Ook in andere steden werd een geweldige volksdemonstratie ge houden. Er was te New York een algemeene va- vantiedag afgekondigd en beurs en banken en al de winkels, die den blauwen adelaar voeren, sloten hun deuren om twaalf uur. De 79 afdeelingen van den optocht verte genwoordigden elk een bepaalden tak van handel en nijverheid. Wie niet mee kon met de processie, scheen zich te hebben opge steld op de breede trottoirs van Fifth Ave nue; balkons, daken en zelfs schuttingen torsten een zwaren last toeschouwers, ter wijl op het kwistig gebruikt vlaggedoek naast de stars and stripes de blauwe ade laar zijn vleugels uitsloeg. Heel Manhattan was vol van een ontzet tend lawaai. Honderden muziekkorpsen trokken met den optocht mee enspeel de zijn eigen wijze. Het grootste spektakel maakte een Chineesch orkest, dat met zijn Opstersche wijzen, twee Amerikaansche corpsen, die het volkslied speelden, volko men de baas was. Het verkeer in Fifth Avenue en zijn zij straten, waar de wachtende afdeelingen van den optocht waren opgesteld, alsook in Washington Square was volkomen geblok keerd. Waar men in de stad ook was, over al kon men op straat een volledig verslag van den optocht hooren, doordien de tal rijke loudspeakers in de huizen het luide over de straten lieten schallen. De blauwe adelaar prijkte ook op de pa pieren mutsen, die al de feestvierders droe gen, zoomede in het knoopsgat der agen ten, waar „generaal Johnson's vogeltje" zich als een keurig insigne genesteld had. Ook in de lucht zag men groote vogels: ruim honderd legervliegtuigen, die met hun geronk tot de algemeene feestvreugde bij droegen. Tot 's avonds laat bleef de menig te zich in Fifth Avenue verdringen. Van alle hooge gebouwen dwarrelde de tradi- tioneele feestgroet van versnipperde tele- graaflinten, serpentines en blaadjes papier neer. Werknemers liepen zij aan zij met werkgevers, tooneelspelers vormden een groote groep, dans-girls, in fleurige cos- tuumpjes, waren met zijn allen uit Radio- City gekomen. Voorts bracht een afdeeling der federale garde in de schilderachtige uniform van honderd jaar her wat kleur in de menschenmassa, evenals een groep koks met witte mutsen, straatvegers, ma trozen en mariniers. Opmerkelijk was, dat uit het enthousias me der menigte niet de hoop op succes sprak, maar vreugde over de overwinning: elk dezer 250.000 gezieftten gaf reeds te kennen, dat men de depressie in de Ver. Staten voorbij achtte. NED. OOST-INDIE AMOKMAKER DOODT VIER VROUWEN Op het huwelijksfeest van zijn dochter. Aneta seint uit Amboina: Op het eiland Taliaboe heeft een Boetonnees tijdens het huwelijksfeest van zijn dochter amok ge maakt. Hij doodde vier vrouwen en bracht drie vrouwen en een man verwondingen toe: De dader werd gewond, doch wist te ontsnappen. De gezaghebber van Sasana is met een militaire patrouille uitgerukt om den dader op te sporen. De gewonden zijn per K. P. M.-schip naar Amboina over gebracht. De toestand van twee hunner is zeer ernstig.. PUITENL. BERICHTEN ORKAAN WOEDT IN ZUID-MEXICO. Tal van huizen vernield. Een hevige orkaan heeft Zuid-Mexico geteisterd. Volgens de voorloopige berichten zijn tal van huizen vernield in Payo Obesco (provincie Campeche). Booten, die in de haven lagen, zijn gezonken. Ook Merida is zwaar getroffen. HEVIGE AARDSCHOK IN ARMENIE. In het gebied van Erzeroem is een hevige aardschok waargenomen. Het is nog onbekend, hoeveel slachtof fers de aardbeving gemaakt heeft. Verscheidene dorpen zijn zwaar geteis terd. BEAURAING. Geen officieel, wel officieus onderzoek door Rome. De Brusselsche correspondent van de „Msbd." meldt: In verband met het bezoek te Beauraing van een Italiaansch wijbisschop hebben sommige bladen het gerucht verspreid, dat het Vaticaan een prelaat van het H. Office naar Beauraing had gestuurd, om ter plaat se een onderzoek naar de bekende gebeur tenissen in te stellen. Deze bladen zijn nog verder gegaan en beweerden, dat deze gedelegeerde een ver slag had opgemaakt, dat hij aan de geeste lijke overheid van België ter inzage had gezonden en dat hij daarin in gunstigen zin over de vizioenen van de kinderen Voisin en Degeimbre had geconcludeerd, doch uitdrukkelijk voorbehoud voor de me- dedeelingen van Come Tilmant had ge maakt. Het aartsbisdom Mechelen heeft thans medegedeeld, dat deze geruchten ongegrond zijn en dat zij vermoedelijk hun oorsprong gevonden hebben in de doorreis door Bel gië, als gewoon tourist, van den wijbis schop toegevoegd aan* mgr. Sbarretti, die bisschop is van Sabina en kardinaal van het H. Officie. Deze wijbisschop, Z. H. Exc. Mgr. Fede- rico Emanuel, die geen enkel mandaat of opdracht van het Vaticaan had, is te Beau raing geweest in gezelschap van een Bel gisch geestelijke doch zijn bezoek aldaar moet beschouwd worden als dat van een gewoon particulier. Deze tegenspraak van het aartsbisdom is dus zeer pertinent. Aan de hand van eigen informaties uit de beste bron kunnen wij intusschen mede- deelen, dat het Vaticaan, dat officieel nog steeds buiten de gebeurtenissen blijft, on langs aan een kardinaal van het H. Officie officieus opdracht heeft gegeven, de kwes tie van Beaiiraing te onderzoeken en te be- studeeren. De kardinaal, die met dit onderzoek werd belast, heeft enkele jaren geleden, door toevallige omstandighedn, eenigen tijd in een klooster in de omgeving van Beau raing doorgebracht. Hem werd een uitvoerige documentatie over de gebeurtenissen van Beauraing, van den aanvang af, gezonden. ROOFDMOORD TE BERLIJN. Vader door zijn zoon doodgeschoten. Dinsdagnacht is de markthandelaar Frie- drich Splinter uit Berlijn-Wilmersdorf vermoord. Het motief was klaarblijkelijk roof. Het is de politie thans gelukt, den moor denaar aan te houden. Het is de 23-jarige zoon van den vermoorde, die reeds vroeger wegens inbraken gevangenisstraffen heeft ondergaan. Hij heeft zijn vader op een een zame plek opgewacht, toen deze naar de markthal zou gaan met het doel, hem te berooven van het geld, dat hij voor zijn inkoopen by zich had. De zoon viel den vader van achteren aan en sloeg hem met een champagneflesch op het hoofd. Toen de vader om hulp riep los te de zoon een schot uit een revolver, doch nam de vlucht zonder zich van het be geerde geld meester te hebben kunnen maken. Bij een razzia van de politie is de dader aangehouden. Hij heeft een bekentenis af gelegd, doch toont niet het minste berouw. TESTAMENT VAN EEN ZONDERLING. Een rijk Poolsch edelman, die te War schau leefde, heeft een merkwaardig tes tament gemhakt. In deze laatste wilsbe schikking, die eenige uren na zijn dood is geopend, verzocht de edlman, zijn radio toestel in zijn doodkist te plaatsen en hem de koptelefoon op te zetten. Verder ver zocht deze zonderling ook zijn pijp en vier pond tabak, alsmede zijn yo.yo, in zijn kist te leggen. JACHT MET BLOEDHONDEN OP ONTSNAPTE GEVANGENEN. De 13 gedetineerden, waarop door 300 politie-beambten en 30 bloedhonden jacht wordt gemaakt, nadat zij Zondag uit de gevangenis te Angola waren ontsnapt, be vinden zich nog op zee. Daar de chef der gevangeniscipiers thans aan zijn wonden overleden is, bedraagt het aantal slachtoffers van de vluchtelin gen vier. Naar verluidt, heeft de vrouw van één der gedetineerden bekend, een revolver in de cel harer echtgenoot te hebben gesmok keld. Twee der vluchtelingen zijn gewond toen de cipiers hen beschoten, en zij tracht ten de telefoon-leiding te verbreken. Hun metgezellen sleepten hen echter in een auto, die op het binnenplein der ge vangenis stond en wisten hen in veiligheid te brengen. Men gelooft, dat de vluchtelingen de Mis sissippi hebben overgezwommen of in ge stolen booten zijn overgestoken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6