A WAAL5 Zaterdag en fandag M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 15 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Sept. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.: 771.3 te le Havre. Laagste barometerst.: 7C4.5 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 16 Sept.: Zwakke verander lijke wind, half tot zwaar bewolkt, wei nig of geen regen iets warmer. Het gebied van hooge luchtdruk in het Westen verplaatste zich naar Frankrijk en vormt een verbinding over Scandinavië met een tweede gebied van hooge luchtdruk bij Spitsbergen. Ten Oosten van deze ver- bindingsstrook ligt een opvullende depres sie, die in Duitschland en Polen een sterke afkoeling en zware regens met vermoede lijk een uitlooper ver in het Zuiden tus- schen de Azoren en de kust van Marokko. Een warme luchtstroom uit het Zuid-Wes ten verving op de Noorsche zee de koude polaire strooming uit het Noorden. Op de grens van beide stroomingen viel over vloedige regen. Terwijl het weer het buiig karakter reeds heeft verloren zal de opkla ring die daarop gevolgd is na eenigen tijd weer plaats maken voor meer bewolkt weer met zachte temperaturen en later weer eenige regen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 16.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Vrijdagnamiddag 7.47 uur tot Zaterdagmorgen 6.04 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 16 September voorm. 1.18 en nam. 1.48 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 18.gr. C. Zweminrichting „De Zijl" om 7 uur: 16.5 gr. C. PRIESTERS VAN HET H. HART. De Hoogeerw. Pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart heeft benoemd: tot rector van het Voogd ij gesticht te Heer (L.) den zeereerw. pater J. y- d. Laarschot; tot leeraren aan het Juvenaat te Bergen op Zoom R. P. C. Hoffmann en L. Leblanc, tot Oeconoom R. P. J. Mar tens en tot administrator R. P. R. Lamers; tot leeraren aan het Missiehuis „Christus Koning" te Helmond R. R. P. P. C. Knell en A. Weterman; tot leeraar aan het Juvenaat te Lanaeken (België) R. P. W. ten Vaar- werk;; tot assistent aan de rectoraatskerk te Maastricht R. P. H. Graat; tot admini strator aan de Missieprocuur te Rotterdam R. P. J. de Groot. DE ZALIGVERKLARING VAN MARGARETIIA SINCLAIR. De voorzitter van het Schotsch nationaal comité ter bevordering der Zaligverkla ring van Margaretha Sinclair, Zijn Hoogw. Exc. Mgr. MacDonald, aartsbisschop van Edinburgh, heeft officieel benoemd tot se cretaresse van hetzelfde comité in Neder land: mej. Coba Drabbe, te Den Haag. STADSNIEUWS DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Een Leidsche Eiffeltoren. Vele hoofden en vele handen zijn reeds dagen lang druk aan den arbeid om de Leidsche winkelweek, deftiger ook „Ne- derlandsche week" geheeten, en die van 2030 Sept. a.s. Leiden zal moeten verove ren, te maken tot een evenement, dat alle vorige winkelweken zal overtreffen. In een onderhoud dat wij hadden met den volijverigen voorz. der L. M. C„ den heer J. Meyers, die wederom zijn schou ders onder de werkzaamheden, aan deze winkelweek verbonden, gezet heeft, heeft deze ons een en ander medegedeeld betref fende de plannen', die voor deze winkel week worden gesmeed. En dat zijn groote. En deze groote plannen beloven te zullen slagen, omdat vele vooraanstaande men- schen en groote lichamen hun medewer king hebben toegezegd. Leiden krijgt een Nederlandsche week, die ecnig worden zal Daar zijn vooreerst de Lichtfabrieken, die met eigen en electrisehe energie Leiden zullen zetten in een zee van licht. Met een nieuwe vinding op het gebied van verlichting zullen worden verlicht de Hooglandsche kerk, de Korenbeurs en de Hartebrug. S 'W: e y s. 6 A Buitengewoon voordeelige Haarlemmerstraat 4# Aanbiedingen. DAMAST TAFELLAKEN met 6 vinger- doekjes, prima kwaliteit, indan- thren randen, alleen Zaterdag g 2jj en Maandag 2.95 FLATLOCK DAMESDIRECTOIRES, wit, rose, zalm, bleu, modern. Alleen Zaterdag en Maandag a r- van 62'/o voor. ^rö EIKEN KAPSTOK met drie gematteerde haken. Alleen Zaterdag en Maandag or van Slllo voor 00 HUISKAMER STOELEN met rood leer gestoffeerd, gewone prijs per stuk f3.— Alleen Zaterdag en Maandag m r-/> per 6 stuks van f 18,voor 't.0\J EMAILLE FLUITKETELS, van bekend prima Nedorlandsch fabrikaat. Alleen Zaterdag en Maandag i ty r- PRIMA GERUITE THEEDOEKEN 67X67 c m., frissche kleuren, mooie doeken. Alleen Zaterdag en Maandag i-f van 21 voor I NIEUWSTE SCHORTENoTOF, jaspeetfect, bruin en blauw, kleurecht. Alleen Zaterdag en Maandag jQ1/ GESTREEPTE MOLESKIN MANSWERK BROEKEN, buitengewoon voordeelig. Alleen Zaterdag en Maandag van 1.75 voor. 35 WOLLEN MOQUETTE VLOERKLEEDJES, 50 x 90 cM., mooie dessins en kleuren. Alleen Zaterdag en Maandag van 1.25 voor 92 Va GESCHILDERDE WASCHKAST in wit, pitch-pine of eiken. Alleen Zaterdag en Maandag g -yg Maar er is meer. Deze winkelweek is Ne derlandsche week genoemd, omdat zij op grootsche wijze zal staan in het teeken van Nederlandsch fabrikaat. Dit zal het beeld der stad in die dagen te aanschou wen geven. En zoo is men niets meer of minder van plan schrik niet om boven de Gijselaarsbank in het hart der stad te construeeren een Leidsche Eiffeltoren. Een ijzeren contructie van maar even wij meenen 35 M. hoog en daarop zullen de grootfabrikanten van Neerland's Fabrikaat hun producten aan den volke kunnen too- nen. Een Amerikaansch plan, gerijpt in de hoofden van hen, die hun schouders on der deze onderneming hebben gezet. En deze Leidsche Eiffeltoren zal daar nog staan en getuigen van het Nederlandsch fabrikaat, als op 3 October met de dui zenden uit Leiden duizenden en nog eens duizenden zullen komen naar de Sleutel stad om zich te verbazen aan dien Eiffel toren, die Nederland's producten hoog zal heffen in de lucht Er zullen op verschillende punten van de stad pakkende reclame's worden gepro jecteerd, die aan allen weer hetzelfde zul len vertellen. Er zal een prijsvraag zijn van Neder landsch fabrikaat, waarvoor 1000 mooie prijzen zijn beschikbaar gesteld, die ge- etaleerd zijn in het perceel Haarlemmer straat 73. De inzendingen op deze prijs vraag kunnen eveneens daar worden ge deponeerd. Tweemaal n.l., op 20 en op 25 September zal de zilvervloot over Leiden vliegen en iederen keer zal er 10.000 aan waardebon nen hoog uit de lucht als een milde regen op ons neerdalen. Bonnen ter waarde van 2.50, 1.enzoovoorts zullen omlaag dwarrelen, naar de grijpgrage vingeren der Leidenaars. Er zal licht zijn en vreugde, er zal mu ziek gaan langs de straten en pleinen en verlichte grachten, er zal feest zijn en vreugde. Reeds nu is het aantal deelnemers meer dan 400, een getal grooter dan anders zooveel dagen vóór het begin der winkel week. En voor allen, die interesse hebben voor deze winkelweek is er een „Bureau Ne derlandsche Week", waar ervaren mannen, speciaal daarvoor naar Leiden gekomen, gratis adviezen zullen geven aan ieder, die dit wenscht, over reclame, verlichting en wat dies meer zij. Deze Nederlandsche Week te Leiden zal ongetwijfeld over alle reeds gehouden win kelweken de kroon spannen. De huldiging der Koningin in het Trianonlheater. Vanaf hedenavond zal in het Trianon- theater worden vertoond de geheele film. die opgenomen is van de huldiging der Ko ningin te Amsterdam. Naar men ons mededeelt betreft het hier niet een stukje journaal, maar een zeer uit gebreide film, waarin Q.m.: de geheele door H. M. de Koningin uitgesproken rede is opgenomen. Ook zullen in deze film o.a. te zien zijn de verschillende corporaties uit Leiden tijdens haar deelname aan het défilé. K. J. M. VI „ST. PETER KANIS" Naar een samenwerking met „Rood Wit". Woensdagavond hield de K. J. M. V. een ledenvergadering in het Eigen Huis. De voorzitter, de heer S. Veldman, opende de vergadering met den K. J. M. V.-groet en heette allen, in het bijzonder den modera tor, den weleer w. heer L. Gudde, van harte welkom. Hierna las de secr. de heer B. Vreeburg, de notulen der vorige vergadering voor, die onveranderd en onder applaus en dank werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren er enkele over de binnen kort op te richten vakgroepen. Het bestuur heeft reeds met de Hanze contact gezocht en zal trachten de besprekingen tot een gunstig resultaat te brengen. Hierna werd als onderwerp van ge dachten wisseling een overeenkomst ter ta fel gebracht, welke gesloten was tusschen de besturen van „Rood Wit" en de K. J. M. V. Deze overeenkomst heeft ten doel de. samenwerking tusschen beide organisa ties te bevorderen, met dien verstande, dat vooral de Rood-Witters door hun bestuur overtuigd zullen worden van de noodza kelijkheid lid te worden van hun stands jeugdorganisatie en dat K. J. M. V.'ers, die er sport-aspiraties op na houden, hoofdza kelijk lid van „Rood Wit" kunnen worden. Tijdens de besprekingen wees de heer P. Knaap er terecht op, dat de K. J. M. V. door deze overeenkomst zich nog al sterk gebonden heeft, door in art. 7a de ver plichting te aanvaarden, de lichamelijke belangen harer leden uitsluitend en alleen door „Rood Wit" te laten behartigen. Hiermee doet zij in feite afstand van een van de K. J. M. V.-statuten. De K. J. M. V. mag thans niet meer toestaan, dat haar leden lid zijn van een neutrale sportver- eeniging, of zoogenaamde sportvereeniging van Roomsch-Katholieken, tenzij de tak van sport welke haar leden wenschen te beoefenen, niet in „Rood Wit"-verband wordt gevonden. Practisch is hierdoor dus voor een K. J. M. V.'er, die aan sport doet, het lidmaatschap van „Rood Wit" verplichtend. Daar nu het omgekeerde niet verplichtend is gesteld, hoopte de heer Knaap, dat vooral de bestuursleden van „Rood Wit" er van doordrongen zullen zijn, dat zij, door de zeer tegemoetkomende houding der K. J. M. V. in zeker opzicht moreel verplicht zijn het goede voorbeeld aan hun leden te geven, en lid van de K. J. M. V. te worden. Naar men ons mede deelde is van het bestuur van „Rood Wit", dat geheel uit jonge middenstanders be staat, slechts één lid van zijn standsjeugd organisatie. Daar er aan het reglement van samen werking nog een belangrijk artikel bleek te ontbreken, werd het reglement door de vergadering goedgekeurd op voorwaarde, dat bedoeld artikel er alsnog aan toege voegd zal worden. Hierna kwam het winterprogramma in behandeling. Uit de vele goede en belang rijke avonden doen wij een greep. Er zal gesproken worden over „Het fascisme, het bolsjewisme, het nationaal-socialisme. de R.-K. Staatspartij (door mr. T. Teulings), het jongerenprobleem, over Sociale Recht vaardigheid, Anti-clericalisme, Katholieke KANS OP GOED WEER VOOR ZATERDAG EN ZONDAG Aan de langdurige periode van buiten gewoon mooi zomerweer kwam Maandag j.l. een einde doordat zich in verbinding met een uit Zuidwest-Europa naar het Noorden doordringende depressie, die in Engeland en Frankrijk zware regens bracht, over het gebied rondom de Noordzee een tweede depressie-systeem ontwikkelde, Hierdoor werd het groote gebied van hoo- gen druk, waarbinnen het mooie weer heerschte, in twee deelen gesplitst Een deel daarvan week naar het Westen terug en in verband met de afnemende lucht- drukking over Oost-Europa baande zich een koude Noordelijke luchtstroom een weg naar het Zuiden over het grootste gedeelte van West-Europa. Voor den te verwachten weerstoestand hangt nu veel af van dezen kouden lucht- stroqm. Komt deze tot staan, dan is een sterke verbetering van het weer te wach ten. Doet hij dit niet, dan zou het weer bij krachtigen wind buiig en guur blijven. Gelukkig wijzen enkele verschijnselen in het verre Noordwesten erop, dat er veel kans bestaat op de verplaatsing van het gebied van hoogen druk, waarvan het cen trum Donderdag over Ierland lag, naar het Vasteland, daar de nog toestroomende koude lucht nieuwen hoogen druk over het Vasteland helpt opbouwen en het eerstge noemde gebied onder den druk van een bij IJsland verschenen nieuwe depressie zich in de richting van Centraal-Europa ver plaatst. De nieuwe drukverdeeling, die hierdoor zal ontstaan .kan ons een paar da gen van mooi weer brengen en de kans is groot, dat deze juist zullen samenvallen met Zaterdag en Zondag. Het weer zal dus van nu af nog gaandeweg verbeteren. Daarna volgt zeer waarschijnlijk terug draaien van den wind naar het Westen en Zuidwesten met toenemende reegnkans, maar het is niet zeer waarschijnlijk, dat dit verloop vóór Zondag zal plaats heb ben. De weersvenbetering zal natuurlijk ge paard gaan met eenige stijging van de tem peratuur. (Nadruk verboden). filmcultuur en Tourisme, terwijl de maan- delijksche conferenties van den moderator, ditmaal iets bijzonders beloven te worden. Een programma dus, dat er nu al zeer goed en in alle opzichten verantwoorduitziet. Ook de a.s. propaganda maakte een on* derwerp van uitvoerige bespreking uit. De groote propaganda-avond zal gehouden worden op Dinsdag 10 Oct. a.s., waar kap. v. Alphen uit Den Haag de groote propa- ganda-rede zal afsteken. Een propaganda- commissie werd bereids samengesteld. Tot slot hield de penningmeester, de heer O. Bayer nog een opwekkende toe spraak betreffende de K. J. M. V.-loterij. Hij riep de K. J. M. V.'ers op nog veel meer loten aan den man en de vrouw te brengen! Bü de rondvraag kwam de moderator, de weleerw. heer Gudde nog even terug op de gesloten overeenkomst met „Rood Wit". Hij wees op de belangrijkheid hier van en hoopte dat het bewerkstelligde con tract gunstige resultaten zal mogen afwer pen voor de K. J. M. V. en ook voor de toe komstige leden. Hij hoopte binnenkort vele „Rood Witters" als flinke K. J. M. V.'ers te kunnen installeeren! De vergadering onderstreepte met een beteekenisvol applaus deze woorden, waar na de voorzitter deze bijeenkomst op ge bruikelijke wijze sloot. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Ledenvergadering van de Ver. v. Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden in de Zita, P. K. Koor- steeg, 8.15 uur. De avond-, nachfc- en Zondagsdienst der aipotheken wordt van Maandag 11 tofc ©n met Zondag 17 Sept. a.s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. kening van de Khmermonumenten en een hypothese van Colubew over de oorspron kelijke ligging van de hoofdstad in de 9de eeuw, aanleiding gegeven tot opgravin gen, welke reeds succes hebben gehad en welke schijnen aan te toonen, dat het mid delpunt van het oudste Angkor zich ten Zuiden van de tegenwoordige stad be vindt, op den heuvel van Phnon-Bakking. Verder heeft men voor de eerste maal eenige reconstructiewrken ondernomen, waarbij men de methodes gevolgd heeft toegepast door den Archaeologischen Dienst van Nederlandsch Indië, welke methodes de heer Marchal, conservator te Angkor, ter plaatse is gaan bestudeeren in het jaar 1930. Spr. maakte van deze gelegenheid gebruik om zijn bewondering uit te spre ken voor de bewonderenswaardige werk zaamheden van den Archaeologischen Dienst in Nederlandsch Indië. Tot slot gaf spr. een overzicht van de verhandeling, welke spoedig zal verschij nen in het Bulletin de l'Ecole frangaise d'Extrême Orient, waarin een jong geleer de, de heer Paul Mus, een buitengewoon scherpzinnige oplossing geeft van het pro bleem van de Baroboedoer. Prof. Snouck Hurgronje sprak eenige woorden van dank voor deze belangwek kende voorracht. Hedenmorgen van 1012 uur kwamen beide secties voor het laatst bijeen, waarna te 12 uur de sluiting van het Congres plaats had door den voorzitter, prof. Snouck Hurgronje. Tot slot werd te 1 uur een gemeenschap pelijk koffiemaaltijd gehouden. Arbeidsbeurs Leiden. Op den 14den September waren 2729 (v.j. 3187) werkzoekende ingeschreven. 2e ZOMERCONCERT IN DE PIETERS KERK. Zoo kregen wij gisterenavond op dit 2e Zomerconcert in de Pieterskerk een voor proef van wat de winter zal bieden. De organist Leo Mens gaf in samenwerking met Charles van Isterdael en Sam Swaab dit concert. Wij kennen Leo Mens sinds jaren als eerlijk, zich heel-en-al gevend en vaardig organist, als iemand die streeft naar het goede en mooie in de kunst. Zie zoo'n mooi, stijlvol programma eens aan, met voorloopers en tijdgenoot van Bach, den meester zelf, een drietal modernen, den ietwat lateren Mozart. De organist opende met een van Frescobaldi's talrijke compo sities „Prélude et Fuge", en muziek- schoonheid vloeide hem uit de vingers, zich toewijdend aan de kleurrijke, levenskrach tige muziek. De violist, de cellist en orga- Goud, Zilver, Horlogerie Verlovings-, Zegel- en Fantasieringen CONGRES VAN HET OOSTERSCH GENOOTSCHAP. Ter gelegenheid van het Zevende Con gres van het Oostersch Genootschap in Nederland, dat te Leiden gehouden is, heeft de heer Georges Goedès, directeur van de Ecole frangaise d'Extréme-Orient te Hanoi (Indo-China) gisteravond in het groot-auditorium van het Leidsche Aca demiegebouw een lezing met lichtbeelden gehouden over de jongste resultaten van de archaeologie in Indo-China. Na hërinnerd te hebben aan de vriend schapsbanden, die de oriëntalisten van Frankrijk en Nederland en meer in het bij zonder de geleerden van Indo-China en Nederlandsch Indië, samenbinden en na zijn vreugde er over uit gesproken te hebben, Leiden na vijf en twintig jaar weer te hebben teruggezien, zette spr. de resulta ten uiteen, die de archaeologische onder zoekingen van de Ecole frangaise d'Etrème- Orient gedurende de laatste drie jaren hebben opgeleverd. De vóór-historische onderzokingen van mile. M. Colani hebben in Laos, in het bij zonder in de provincie Tran-nink een me- galitische beschaving aan het licht gebracht waarvan de overblijfselen tot graven be hoord hebben; groote monolitische kruiken bevatten en voorts schijven, versierd met dierenfiguren in relief in graven, gehou wen in de rots in de nabijheid van Men hir velden. De oudste van deze overblijf selen dateeren uit het bronzen tijdperk en de nieuwe uit het begin van het ijzer-tijd perk. In Tongkin heeft men verleden jaar Chi- neesche baksteenen graven bloot gelegd, welke teruggaan tot de Han—dynastie (be gin van de Chr. jaartelling); zij behooren tot een reeds bekend type, maar zijn bui tengewoon goed bewaard. Een bijzonder belangrijke ontdekking is die van een Chi- neesche oven, welke schijnt terug te gaan tot ongeveer de 10de eeuw en die tot nu toe het eenige bekende monument is van de Chineesche bezetting. In Cambodja hebben de nieuwe tijdre- nist verdiepten zich nu in „de Sonate in F" van Buxtehude, een werk dat men niet dik wijls mag hooren. Wel iets draagt deze mu ziek in zich van Frescobaldi's fantasie, al is de grondtoon meer noordelijk getint, ligt in zijn werk, sfeer van romantiek. Uitmun tend en stijlvol werd er gemusiceerd, elk der spelenden met solistische eigenschap pen begaafd, van klank, voordracht en sa menspel voortreffelijk. In een tweetal wer ken van Bach „Adagio" en „Siciliano" deed van Isterdael zich hooren, uitgelezen mu zikaal in zijn vertolking, waarvan de teere innerlijkheid, met een zekere verrukking omstraald, ons heel en al vervulde. Wij hoorden ook Swaap als solist in „La folia" (variations sérieuses)" van Corelli, laten in Mozart's „Adagio" uit het g dur concert en „Ariose" van Handel. Wij genoten van Swaap's foyeuze muzikaliteit, die in Mo zart's subtiele muziek zoo weldadig aan deed na Migol's droefklinkende „Plainte", van zijn breede zwierige streek in Handel's „Arioso", de sfeer die hij om en door zijn voordracht weeft. De drie modernen, Os kam, Voormolen en Migot boeiden den toehoorder, waren aannemelijk in klank verhouding; gevoelig melodieuse stukken, dei bij zoo uitnemende vertolking vloeiend klinken en behagen. Als groot middenstuk vertolkte Leo Mens „Préfude en fuga C moll" van J. S. Bach. Zijn voortreffelijke muzikale en or- ganistische eigenschappen heeft hij volop tentoon gespreid, zijn technische beheer- sching en kunstzinnige registratie. Als be geleidend organist gaf hij in volkomen toe wijding zijn beste krachten. Een mooi con cert, waarvan (al was de opkomst niet on bevredigend) nog meerderen moesten ko men genieten. Niet genoeg kunnen wij wij zen op het belang der concerten, die de organisatoren te dezer stede zoo kunstzin nig voorbereiden, en waarop zij ons in kennis stellen met dat wat de grootmees ters van de toonkunst hebben geschapen. Moge er dus steeds meer belangstelling komen voor deze interessante avonden. J. K.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2