DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRAQrIT 32, LEIDEN REGELING VAN DE PACHT BERICHT. 24ste Jaargang VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1933 No. 7611 S)e Ceid&eli^Soti/Ya/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: 0.50 Eerst het levensonderhoud der boeren, dan pas de pacht. Als nummer 20 van de uitgavenreeks der R. K. Staatspartij verscheen 't rapport der Commissie tot bestudeering van het pachtvraagstuk „Over de ethische grond slagen van de regeling van het pachtwe zen in Nederland." Naar de meening der commissie moet voorop staan het recht van den pachter op een zoodanige vergoeding voor zijn arbeid dat hij met zijn gezin overeenkom stig zijn stand daarvan kan leven, en op vergoeding van de exploitatiekosten. Niet zelden wordt de meening gehoord, dat het recht van den grondeigenaar op rente voor zijn bezit even primair is als het zoo juist geformulerde recht van den grondgebruiker. Ten onrechte, meent de commissie. Een aandachtige beschouwing van het bodem- gebruik tot landbouwdoeleinden maakt 't duidelijk. De commissie vergelijk1, de pacht met de huur van 'n huis. Twee verschillen ko men daarbij tot uiting. Vooreerst een huis is kant en klaar tot gebruik. Een stuk land daarentegen eischt zorg en bewer king alvorens het genot van zijn vruchten te geven. Bovendien wordt een huis al tijd door 't gebruik min of meer verbruikt wat bij den goed verzorgden bodem niet het geval is. De opwerping dat de pachter zijn levensonderhoud toch mede aan de be reidwilligheid van den eigenaar dankt, werpt de commissie van de hand met de bemerking, dat er steeds een vergoeding voor den eigenaar aanwezig is in den vorm van de verzorging en instandhouding van zijn eigendom. Van grondrente mag eerst dan sprake zijn m. a. w. landerijen bezitt eneerst dan pachtwaarde, wanneer ze na aftrek van 't levensonderhoud door den pachter en zijn gezin en van het door de exploitatie ge bruikte en verbruikte kapitaal (waarvan ook het loon voor vreemde arbeidskrach ten een onderdeel is), een overschot geven Wanneer men nu voor oogen neemt, dat het gebruiksrecht van den bodem als re gel voor meerdere jaren te gelijk wordt af gestaan en dat de grondrente voor al die jaren op dezelfde hoogte wordt vastgesteld dan is 't voor iemand die enigszins ken nis heeft van den aard van 't landbouwbe drijf, licht begrijpelijk, dat tijdens het verloop van die jaren ten aanzien van de grondrente de natuurlijke billijkheid wel eens hare rol zal moeten spelen, vooral in den crisistijd. Natuurlijk kan dit op meer dan één wij ze gebeuren: het bestaan van het grond gebruik kan, zonder verhooging van de grondrente met enkele termijnen worden verlengd; gedurende eenige jaren kan de grondrente worden verminderd; een ver goeding ineens kan worden gegeven. Al deze manieren zijn te aanvaarden, indien het beginsel maar erkenning vindt. De commissie wijdde ook haar aandacht aan allerlei bezwarende bepalingen, die vaak in het pachtcontract voorkomen en wijst ze af. Zij dringt aan op 'n goede ju ridische structuur van het pachtrecht. Komende tot de kwestie, die de directe aanleiding vormde tot haar instelling vraagt de commissie af of het in overeen stemming is met het behoorlijk, het rede lijk gebruik van den grondeigendom, wan ner de eigenaar bij het afloopen van den pachttermijn den grondgebruiker, zonder dat daarvoor bepaalde redenen pleiten, uit de pacht ontzet, of op voet van gelijk heid laat opbieden t;gen andere willekeu rige gegadigden? Oppervlakkig gezien lijkt en dergelijke handelwijze wel wat wille keurig en absolutistisch en bijgevolg niet erg in overeenstemming met het redelijk en sociaal gebruik van den eigendom. Bij nader beschouwing vindt dit oordeel bevestiging. Vooreerst toch moet -orden gezegd, dat krachtens den aard van de bodemcultuur tusschen den grondgebruiker en zijn lan derijen een zoodanige band ontstaat, dat de natuurlijke billijkheid pleit voor de be stendiging van de pacht. Daarbij heeft de grondgebruiker door de ondervinding van meerdere jaren den grond leeren kennen in zijn nooden en ca paciteiten; hij heeft zijn boereninspan aan de behoeften van de landerijen aangepast; hij is bijgevolg geheel, met zijn kennis en met zijn bezit, ingesteld op die bepaalde landerijen. Het moet onbillijk heeten om bij het afloopen van den pachttermijn zoo danige vergroeiing en aanpassing zonder meer te willen miskennen. Ten slotte stelt de commissie de vraag van wie een met deze beginselen rekening houdende regeling van het pachtwezen moet uitgaan. Het meest in de lijn der ka tholieke maatschappijleer zou het liggen als de beroepsstand waarvan „Quadra- gesim Anno" spreekt dan het ver- eenigd particulier initiatief tot stand bracht. Waar evenwel deze maatschappelijke or ganen vooralsnog ontbreken, moet de staatsoverheid de zorg ook voor dit ge deelte van het algemeen welzijn op zich nemen, met dien verstande evenwel, dat de georganiseerde groepen van gegadigden reeds nu zooveel mogelijk bij de voorberei ding en de uitvoering van de te treffen maatregelen worden, betrokken. BINNENLAND OPENING STATEN-GENERAAL. Hulde van besturen en deputaties van vereenigingen. Het Haagsch Comité voor Volksfeesten vestigt er de aandacht op, dat de opgaven van besturen en deputaties van vereenigin gen, die H. M. de Koningin bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal hulde wenschen te brengen door zich met de vaandels op te stellen langs den weg, waar de Koninklijke stoet voorbijtrekt, schrif telijk vóór 16 September a.s. moeten wor den toegezonden aan den secretaris van het comité, Koningin-Emmakade 126. CRISISHEFFING OP OLIËN EN VETTEN. 1 October heffing op suiker? Naar het „Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren" met zekerheid zegt te verne men, kan spoedig een crisisheffing op oliën en vetten worden tegemoetgezien. De hoe grootheid dezer heffing is nog niet bekend. Alleen kan het blad mededeelen, dat het geen doel heeft voorraden van deze arti kelen op te doen, daar ook deze onder de heffing zullen vallen en op ontduiking door niet aangeven van voorraden strenge straffen zullen worden gesteld. Het blad verneemt tevens met vrij groo- te zekerheid, dat met ingang van 1 October een crisisheffing op suiker is te verwach ten. Het bedrag ligt vermoedelijk tusschen 5 en 7 gulden op 100 Kg. Evenals bjj vroegere regelingen zullen voorraden tot 500 Kg. van navordering worden vrijgesteld. Wat deze laatste heffing betreft verwij- zij wjj naar hetgeen wij verleden week Maandag daaromtrent meldden. Omdat de heffing teneinde een bieten- prijs van 11 mogelijk te maken, 14 a 16 millioen zal moeten opbrengen bereken den wij, dat zij ruim 7 gulden per hon derd Kg. zal moeten bedragen. DE OMZETBELASTING. Afwenteling op de consumenten. Daartoe uitgenoodigd door het comité van samenwerking uit de drie Nederlandsche kruideniersbonden is Woensdag te Utrecht een vergadering gehouden met grossiers en fabrikanten uit de levensmiddelenbran che ter bespreking van de vraag, of de fa brikanten in staat zouden zijn de heffing van de omzetbelasting op hun producten te leggen, speciaal in verband met den ver koop van merkartikelen met door den fa brikant vastgestelde verkoopsprijzen. De vergadering gaf eenstemmig te ken nen, dat noch de winstmarge van den fa brikant, noch die van grossier en winkelier een vermindering met het bedrag der om zetbelasting toelaat, zoodat geheel overeen komstig de bedoeling van den minister het op eenigerlei wijze noodzakelijk is deze belasting op den consument te verhalen. Er werd nog in het midden gelaten of dit zal kunnen geschieden door prijsverhoo- ging met het bedrag der nieuwe belasting dan wel door een kleine wijziging van de samenstelling of het gewicht van het ver pakte artikel. De vergadering was zeer druk bezocht. HET K.L.M.-CONFLICT. Evert van Dijk nit de Commissie getreden. Naar wjj vernemen is de verkeersvlieger Evert van DJjk, die tot heden met de hee- ren Blackstone en Schepel deel uitmaakte van de Commissie van Advies aan wie de bekende kwestie tusschen de K.L.M.-vlie- gers en de directie dezer Maatschappij was voorgelegd, uit deze Commissie getreden, zonder dat nog een advies had kunnen worden uitgebracht. LEGAAT. De Bond van Evangelisatiën in en ten bate van de Ned. Herv. Kerk heeft een le gaat ontvangen van wijlen mevrouw Me- ligtDe Niet, groot 100.000. DE MANOEUVRE DER LICHTE BRIGADE. Een goede geest in de troepen De laatste dagen worden op de Veluwe groote manoeuvres gehouden voor de Lich te Brigade. Na een van deze manoeuvres heeft generaal Fablus, inspecteur der cavalerie en commandant der lichte brigade de volgende dagorder uitgegeven: Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten. Met groote inspanning hebt ge allen me degewerkt aan het wélslagen van deze oefeningen. Er zijn hooge eischen gesteld aan het uit houdingsvermogen. Gij hebt u beijverd om te toonen hoe goed uw geestkracht is, hoe grootuw saamhoorigheidsgevoel en hoe onverbreekbaar de band van eensgezind heid die meerderen en minderen in onder ling vertrouwen vereenigt. Daarmede hebt ge getoond goede solda ten, dus ook goede staatsburgers te willen zijn. Dagen als deze, verruimen uw blik, ver meerderen uw zelfvertrouwen en doen u begrijpen, dat het Vaderland in tijden van nood, de geestkracht en de wilskracht van de tot man geworden jongelingschap noo- dig heeft. Ik dank U Leve de Koningin. Mi nister Deckers heeft een gedeel te der manoeuvres gevolgd en in een toe spraak tot de soldaten verklaard, zich overtuigd te hebben van drie dingen: le. Goede geest in den troep en de opge wektheid van allen, niet in de laatste plaats van de dienstplichtigen, die voor herha lingsoefeningen onder de wapenen zijn. Nergens was tegenzin te bespeuren, doch overal medeleven en blijmoedigheid; 2e. Constateerde ik verder hartelijke te gemoetkomendheid van de bevolking. Goe de verhouding tusschen volk en weermacht is eerste voorwaarde voor instandhouding van een deugdelijk leger; 3e. Getroffen heeft mii de uitstekende houding van den troep. Ook de niet-mili- tair, die het militair schouwspel heeft gade geslagen, zal moeten erkennen, dat de troep een vertrouwemvekkenden indruk maakte dat alles af was. Wij hebben een leger, waarop wij kun nen rekenen. Dit wil niet zeggen, dat alles volmaakt was en de deskundige bespre king na afloop zal uiteraard nog voldoen de stof voor opbouwende critiek geven. DAHLIA-TENTOONSTELLING. Bloemenfeest in het Koloniaal Instituut. De Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde bestaat zestig jaar en ter ge legenheid van dit jubileum is, in samen werking met de Nederlandsche Dahliaver- eeniging die zelf haar derde lustrum viert in de groote lichthal van het Kolo niaal Instituut een keurige tentoonstelling van dahlia's ingericht, welke gistermiddag is geopend in aanwezigheid van een groot aantal genoodigden, onder wie veel voor aanstaande figuren. De heer J. H. Kauffmann, voorzitter van de afd. Amsterdam van de Kon. Maatschap pij, sprak een begroetingswoord. Met vol doening gewaagde hij van de samenwer king tusschen de Kon. Maatschappij en de Dahlia-vereeniging. Hij dankte den heer J. R. Koning, die voor de aankleeding had ge zorgd en behalve veel andere medewer kers, in het bijzonder den heer Mensing, de secretaris van de Koninklijke Maat schappij, die zeer veel heeft gedaan. Vervolgens sprak de heer J. F. D. Dix, voorzitter van de Ned. Dahlia-Vereeniging, die ook den Raad van Beheer van het Kol. Instituut dankte en vertrouwde, dat de dah lia's door de tentoonstelling in deze om geving een grootere populariteit in Indië zouden krijgen. Voorts gewaagde hij van het werk ter bevordering van de Dahlia-kweek door den heer Hornsveld, thans eerelid der vereeni- ging, en hij richtte het woord tot den heer Nagels, die België hier vertegenwoordigt met een inzending. Jhr. G. F. van Tets, voorzitter van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, wenschte de Dahlia-Vereeniging geluk met het derde lustrum en vertrouwde, dat de samenwerking tusschen beide lichamen zal leiden tot nog betere ontwikkeling van de dahlia in ons land. Jhr. dr. Rel, voorzitter van den Raad Jhr. dr. mr. A. Roëll, voorzitter van den Raad van Beheer van het Kol. Instituut, heette daarna de tentoonstelling welkom in het gebouw; hij stelde de aanwezigheid op hoogen prijs. Hij wenschte de jubilarissen geluk en ge waagde van de ijzeren wilskracht en taa»e volharding, waarmee is gewerkt ter ver edeling van de dahlia. Voor dit werk bracht spr. opréchte dank. Het bestuur der Kon. Mij. recipieerde daarna. Jhr. van Tets had veel geluk wen schen van zustervereenigingen in ont vangst te nemen. BUITENLANDSCHE WERKKRACHTEN. Bescherming van de arbeidsmarkt. Begin Augustus werd gemeld, dat een wetsontwerp tot regeling van het in dienst nemen van buitenlandsclfe arbeidskrachten in een vergevorderd stadium van voorbe reiding verkeerde. Naar thans van regee- ringszijde wordt meegedeeld, is het voor stel van wet betreffende de bescherming van de arbeidsmarkt bij den Raad van Sta te aanhangig. RADIONACHTVORSTBERICHTEN. Van 18 September 1933 af zullen tot na dere aankondiging nachtvorstverwachtin gen worden geseind door het station van het K. N. M. L te De Bilt (P.I.M.). Deze berichten worden uitgezonden op de golflengte 1740 m. te 15.45 en 21 uur Amsterdamschen zomertijd (in het laatste geval na het gewone avond weerbericht). Van 9 October af geschiedt de uitzending te 15.45 en 20 uur Amsterdamschen Ujd. P. P. WIEGMAN, t Te Overveen is in den ouderdom van 78 jaar overleden de heer P. P. Wiegman, oud- directeur van Wiegmans Bank te Amster dam, welke later is overgegaan naar de Incassobank. De ontslapene, de vader van den burge meester van Wassenaar, was commandeur in de Orde van den Heiligen Gregorius den Groote. HET FEEST VAN CHRISTUS' KONINGSCHAP. Insigne's van den R. K. Vrouwenbond. Aan de actie, enkele jaren geleden, door den Diocesanen R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem begonnen, om op het „Feest van Christus' Koningschap" de door ons in omloop te brengen insignes in de kerkelyke kleuren, te propageeren onder de katholieken, werd in de laatste jaren in meer dan honderd plaatsen deelgenomen. Hieronder tellen wij enkele van de groot ste gemeenten als: Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Leeuwarden enz. Ver leden jaar reeds kwam zelfs de eerste aan vraag uit Indië binnen. Waar de Katholieke Kerk in deze tijden van droevige propaganda voor de anti christelijke gedachte het feest van „Chris tus' Koningschap" instelde mede als een reactie hierop, lijkt het ons zoo schoon, wanneer deze daad in het openbaar door heel ons Roomsche Volk onderstreept wordt door het dragen der door ons verstrekte uniform-insignes op den laatsten Zondag van October. Juist de uniform*insignes, de eenheid der actie, welke gevoerd wordt vanuit het eene middenpunt, waar het ini tiatief werd genomen, zal het beste teeken der eenheid, en der ware katholieke solida riteit zijn. Al is de opzet en het doel de eer van God te zoeken door de erkenning van Chris- tus-Souvereiniteit ook in het openbare le ven, toch kon deze beweging evenals bloe men- en speldjesdagen ten goede komen aan liefdadige, sociale werken, of religieu- se doeleinden. Daardoor kunnen bonden, vereenigingen en clubs een nieuwe bron van inkomsten aanboren voor hun liefda dige en sociale werken. Immers, wanneer men de uniform-in signes niet voor inkoopprijs doch b.v., zoo als met andere speldjes voor liefdadig doel de gewoonte is, voor 10.ct. per stuk ver koopt, kunnen door vereenigingen of H.H. Eerw. Geestelijken, die deze actie in een gemeente of parochie ondernemen voor een bepaald goed werk een flinke bate wor den verkregen. Hoofdzaak blijft echter de getuigenis voor het Koningschap van Christus. Daar om dient bij deelname vooral ervoor ge ijverd, dat de koopers werkelijk heel den dag het insigne zullen dragen. Wij zijn verzekerd, dat ons Katholiek Volk, op openbare meetings zoo spontaan het lied der „Roomsche Blijdschap" uitju belend, op den laatsten Zondag van Octo ber door het opsteken van het insigne hun geloof vrijuit willen en durven belijden. Het wacht af, of vereenigingen of pries ters hun de kruisjes doen aanbieden. We hopen, dat deze schoone actie ook dit jaar weer moge groeien, zoodat op Zon dag 29 October e.k. in een groot gedeelte van ons land openbaar hulde gebracht zal worden aan het Koningschap van Chris tus. Binnen enkele jaren moeten we heel Katholiek Holland voor die heerlijke mani festatie gewonnen hebben. Dringend verzoeken we tijdig te bestel len, opdat In de laatste weken niemand te leurgesteld behoeft te worden. Inlichtingen te bekomen, enkel en al leen bjj mejuffrouw TOOS POST, Presidente Dioc. R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. Mary Berger Statenlaan 85, Den Haag. Zij die zich per 1 October a.s. wenschen te abonneeren op „DE LEIDSCHE COURANT", ont vangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Donderdag 21 September begint het pro- ces-v. d. Lubbc. Het contra-proces te Lon den is gisteren reeds begonnen. (2de blad). Gandhi belooft zich voorloopig rustig te houden. (2de blad). Groote propaganda-dag voor Nationaal Herstel in Amerika. (2de blad). BINNENLAND. Verschenen is het verslag der commissie ingesteld door de R.-K. Staatspartij, ter bc- studcering van het Pachtvraagstuk. (1ste blad). Evert van Dijk trekt zich terug uit de commissie van advies inzake K.L.M.-con- flict. (le blad). Dc militaire manoeuvres op de Veluwe. Toespraak van den Minister van Defensie. (lstc blad). Zal het drama te Muiden nog een .na sleep hebben? Geruchten over pogingen van den fotograaf, om zijn familie te ver giftigen. (Gem. Ber., 3de blad). Nabij Giekcrk (Friesland) is een auto tegen ccn boom gebotst en in brand gevlo gen. Bestuurder en zijn moeder bekneld en omgekomen. (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Ber.). Dc dader van den aanslag te Veldhoven aangehouden. (Gcm. Ber., 3de blad). Een geval van gasverstikking te Venlo. (Gem. Ber., 3de blad). Mislukte moordaanslag te Schcemda. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Delft wint den Van Spall-bckcr bij de politieserie wedstrijden. (3de blad). De wielerwedstrijden op de Stadion- baan. (3de blad). Onbesliste strijd om het waterpolo-kam pioenschap van Nederland. (3de blad). BENOEMINGEN IN HET BISDOM BREDA. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te WWagenberg den zeereerw. heer C. v. Oerst, tot pastoor te Schoondijk, den zeereerw. heer C. Gillis, tot kapelaan te Breda (O. L. Vr. Tenhemel opneming) den weleerw. heer Andr. van Alst, tot conrector van de .Broeders te Oudenbosch den weleerw. heer .R. Die- rick, tot kapelaan te Baarle Nassau den weleerw. heer Alfr. Verhaegen, priester van het Seminarie. („St. Maria"). „APOSTOLAAT TER ZEE". Naar „St Bavo" meldt heeft Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlam benoemd tot di recteur van het Genootschap „Het Apos tolaat ter Zee" van de Kon. Marine te Den Helder den zeereerw. heer H. Alink. PATERS VAN IIET GODDELIJK WOORD De hoogeerw. Pater J. Grendel, superior- generaal der missiecongregatie van het God delijk Woord, moederhuis te Steyl. is be noemd tot kanselier van de R. K. Univer siteit te Peking, terwijl de zeereerw. pater Jos Murphy benoemd is tot rector aan de zelfde universiteit.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1