EEN INTERNATIONAAL SCHANDAAL DONDERDAG 14 SEPTEMBER DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 De tragedie der Assyriërs Met den dood van Koning Feisal van Irak is het vraagstuk der Assyriërs weer in het middelpunt der belangstel ling komen staan. Algemeen is men van oordeel, dat er een nieuwe ver volging der Christenen te wachten staat. In verband daarmee is onder staande bijdrage van onzen corres pondent in Kaboel hoogst actueel. Sedert enkele weken speelt zich een treurige tragedie af in Irak, de staat, die door het Engelsche Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken in en rond het oude Mesopothamië gestciht is. Tusschen vele secten van den Islam leeft daar een chris tenvolk, dat een jonge katholieke Patriarch als zijn hoofd erkent en dat in naam van den koning wordt uitgeroeid. Dit volk heeft een roemrijk verleden achter zich. Het stamt af van de Assyriërs en Chaldeeën en bleef na de ineenstorting van het Assyrische Rijk voortleven in Edessa, Erbil en Sindjar, in kleine staten die bijna achthonderd jaar lang bleven be staan. Tot het christendom bekeerd voch ten zij met de kruisvaarders voor de mu ren van Antiochië. Een schisma verdeelde hen in de vijfde eeuw in Nestorianen en Jacobieten. Maar later werden zij bijna allen weer hereenigd in de oude Katholieke Moederkerk. Toen de Turken zegevierden werden zij gedwongen zich in de bergen terug te trekken, welke het huidige Irak van Per- zië en Koerdistan scheiden. Daar dunden de Koerden als dienaars van den sultan me nigmaal hun gelederen. Velen zullen zich nog de groote moordpartij van 1895 herin neren, toen ongeveer 100.000 Assyriërs op bevel van Abdus Hamid werden omge bracht. Ondanks het despotisme en de bloedige vervolgingen, leefden de Assyriërs nog betrekkelijk onafhankelijk, toen de echö van den Europeesche oorlog in 1916 tot hen doordrong. Engelsche agenten kwamen hun godsdienstige en politieke vrijheid aanbie den op voorwaarde dat zij zich met de Ge allieerden verbonden tegen de Turken. Kort daarna stond het TurkschPer zische front in vuur en vlam. Onder bevel van twee oud-officieren trok een Assy- risch leger door Koerdistan en verrastte het Turksche leger, dat in den kaukasus gemobiliseerd was tegen Rusland. Uit weerwraak staken de Turken de Assyri sche dorpen in brand, weike zy konden overmeesteren, en verbrandden er de vrou wen, ouden van dagen en kinderen die er achtergebleven waren. Toen in 1918 in Europa de oorlog al be ëindigd was, vochten de laatste Assyrische soldaten in den Kaukasus en Aserbeidsjan nog tegen de 30.000 Turken onder de aan voering van Mi-Hussan. Onder de delegaties uit Azië en Oceanië, die in het eerste halfjaar van 1919 te Pa- rys hun belangen kwamen bepleiten bij het viermanschap, dat op de Quai d'Orsay zetelde, verscheen ook de Assyrische de putatie onder leiding van een grijsaard, die het Patriarchenkruis op de borst droeg. Zij waren gekomen met het goede geweten van hen, die aan hun verplichtingen heb ben voldaan en zy vroegen in ruil voor het bloed door hen voor de Geallieerden gestort, dat de AssyriscMe Staat, welke hun beloofd was, het hoogland van Meso- potanië en enkele valleiën van Koerdistan en Mossoel zou omvatten. Maar deze be scheiden wenschen ondervonden zeer veel weerstand. Mossoel was een van de beste petroleum-gebieden van Klein-Azië en tusschen Engeland en Sjeik Hussim van Mekka en diens zoon Feysal was al een overeenkomst tot stand gekomen betref fende deze gebieden. Overigens zou het* toevertrouwen van dit land aan Christenen terwijl de heele omgeving Mohamme- BUITENLAND DUITSCHLANE STRIJD TEGEN HONGER EN KOUDE. „Nood- en broodgemeenschap". De wintercampagne tegen honger en koude is gisteren door den Duitschen mi nister van Propaganda, Göbbels, ingezet met een rede .waarin hij zeide, dat in den komenden winter nog millioenen werkloos zullen blyven. De hulpverleening zal door de regeering geschieden, doch iedereen moet zijd mede werking verleenen. Elke eerste Zondag van de maand zal aan de werkloozen worden gewijd. De middelen zullen worden ver kregen door collectes op straat en aan de huizen. Tot de bevolking zal het verzoek worden gericht op dien Zondag slechts éen gerecht, waarvan de kosten slechts 50 pfennig per persoon mogen bedragen, te nuttigen een gelijk verzoek zal worden ge daan aan de hotels en restaurants en het ge spaarde geld moet voor de steunkasscn worden afgedragen; aan houders van bank en girorekeningen zal worden verzocht maandelijks een bepaald bedrag te laten overboeken. Er zal een 50-pfennig-lotery worden ingericht en diegenen, die maan delijks een behoorlijk bedrag bijdragen, krijgen een plaatje aan hun deur met de woorden „Wir helfen", zoodat zij thuis niet verder worden lastig gevallen. Voor elke maandelijksche collecte zal een verschillend gekleurd insigne worden uitgereikt. De opbrengst zal uitsluitend worden gebruikt voor den aankoop van levensmiddelen, huishoudelijke artikelen, enz. Inzamelingen in natura worden in den daansch is, de naburen tegen Engeland op standig hebben gemaakt, dat toch al zoo slecht gezien was omdat Engeland het streven naar een Joodsch Palestina sterk bevorderde. Bovendien begingen de onderhandelaars de onvoorzichtigheid te vragen, dat hun land onder het protectoraat van Frankrijk zou komen te staan, hetgeen Engeland weer heel ongunstig stemde. Toen tenslot te Engeland dit protectoraat werd toege kend, werden de beloften van 1916 verge ten en de Assyriërs in staat Irak opgeno men. De Assyriërs hebben, ofschoon teleurge steld, daarin berust op voorwaarde, dat men hun land genoeg zou geven om geza menlijk te kunnen leven en dat het Brit- sche mandaat over den nieuwen staat vijf entwintig jaar lang zou duren, omdat zij dezen tijd noodig achtten om zich aan te passen aan het gemeenschappelijk leven met de Mohammedaansche onderdanen van koning Feisal, waaronder zich hun vijan den, de bloeddorstige Koerden bevonden. Maar in Januari van het voriig jaar hield het Britsche Mandaat bij besluit van Londen plotseling op, zonder dat de As syriërs het hun beloofde land verstrekt was. De Assyrische soldaten in het leger van Irak verlieten den dienst om hun haardsteden tegen de verwachte aanvallen der Muzelmannen te verdedigen. Daarop beloofde de Britsche Commissaris de As syriërs zoo snel mogelijk grond te zullen verschaffen en de pas gekozen jonge pa triaar ch, mr. Stimonn, overreedde toen de deserteurs weer in het leger te gaan die nen. Maar op het einde van Juli 1932 werd Irak te Genève onafhankelijk verklaard. De regeering van Bagdad gaf aan de Assy riërs geen gehoor, omdat zy niets beloofd had en Londen beriep zich weer op de on afhankelijkheid van Irak, waar Engeland dus nu niets meer te zeggen had. Ten slotte wendde men zich tot koning Feisal persoonlijk, die verklaarde, dat er geen land meer te verdeelen was, dat de Assy riërs dus maar verspreid tusschen de Mo hammedanen moesten blijven wonen of op nieuw naar Turkije emigreeren, waaruit de Engelschen hen ten onrechte hadden terug gehaald. Er bleef niets over dan een beroep op den Volkenbond, dieeen commissie be noemde. Deze besloot niets te besluiten maar de regeering van Irak te verzoeken een deskundige te benoemen. Bij zijn terugkeer in Irak werd de Pa triarch gearresteerd, en in de gevangenis geworpen. Het .vervolg van de geschiedenis is eenigszins zonderling. In Juni j.l. werd ge meld, dat de Assyriërs in opstand waren gekomen tegen de regeering van Irak. De opstandigheid bestond daarin, dat zy in troepen de grens overtrokken en zich naar Syrië begaven, waar de Fransche autori teiten hen goed ontvingen. Vervolgens heeft het heimwee of het rechtsgevoel deze menschen weer teruggedreven naar de verlaten haardsteden en zoo raakten zy aan de grens slaags met troepen van Irak, die hen buiten het land wilde hou den. Deze troepen verloren den slag, waarop alle Koerden in Irak in het geweer werden geroepen tegen de binnendringende Assyriërs en deze werden uitgemoord. Om de kroon op het werk te zetten heeft de eerste minister van dezen nieuwbakken staat, welke de Volkenbond om zijn ver gevorderde „beschaving" rijp achtte voor zelfbestuur, gelast alle Assyriërs, die zich in de gevangenissen bevonden, op te han gen. Men zegt, dat de Patriarch daarbij ge spaard bleef, maar dat men hem met zyn familie in ballingschap zenden zal. bijzonder aanbevolen. Wie denkt hier niet aan de collecten, die de H. Paulus liet hou den voor de noodlijdende Christenen van Jeruzalem? Wie herinnert zich niet hoe zeer de eerste Christenen elkander liefhad den? De rijken verdeelden vrijwillig hun eigendommen onder de armen, zoodat er onder hen geen behoeftigen waren. Laten wij hen navolgen. „Wendt Uw gelaat niet af van den arme, dan zal ook de Heer zijn gelaat niet van u afwenden". RECLAME-WEZEN ONDER RIJKS CONTROLE. Waarheid in reclame! De rijksregeering heeft gisteren een wet aangenomen, waarbij het geheele reclame wezen in den uitgebreidsten zin van het woord, onder toezicht wordt geplaatst van het rijk, dat voor de uitoefening van dit toezicht een „reclame-raad" zal benoemen. Tot de doeleinden, die men met deze wet nastreeft, behoort in de eerste plaats „waarheid in de reclame" en voorts in het algemeen het wegnemen van misstanden in het advertentie- en reclamewezen. In een officieele motiveering wordt ge zegd, dat men het effect der reclame zoo veel mogelijk wil vergrooten door hierin meer eenheid en systeem te brengen. Thans is er veel versplintering, al zijn er ook bruikbare, en zelfs uitstekende, indivi- dueele prestaties waar te nemen. Het ef fect van elke propaganda is afhankelijk van de geloofwaardigheid van dengeen, die de propaganda maakt. Alle aanprijzingen moeten dus waar zijn en elke misleiding van het binnen- en buitenlandsche publiek uitsluiten. Dringend noodig wordt in de motivee ring voorts genoemd het opheffen van op- lagezwendel bij dagbladen, tijdschriften en boeken, van de oneerlijke concurrentie bij advertentie-bemiddeling, en een regeling van de positie der advertentiebureau* ten opzichte van de uitgevers. Aanprijzingen van Duitsche firma's moe ten waardig zijn, zoo wordt verder gezegd; daarom zal de wet schreeuwerige reclame tegen gaan. Dit alles geldt ook voor ten toonstellingen e.d. De eenige mogelijkheid om tot verbete ring te komen ziet de regeering in het op richten van een rijksinstantie, die leiding geeft, waarbij wordt gewezen op het voor beeld van Engeland, Amerika, Japan, De nemarken en Nederland. Ook een aan tal deskundigen uit het economisch leven hebben den wensch geuit, dat het rijk hier leiding zal geven; de Deutsche Industrie- und Handelstag heeft zich grondig met deze zaak bezig gehouden en voorstellen ge daan, die in groote mate kloppen met den inhoud der nieuwe wet. De nieuwe reclameraad zal zorgen voor eenheid, effect, orde, klaarheid en zuiver heid der propaganda. Daaronder zal ech ter de veelvormigheid vaïi het Duitsche economische leven niet lijden; het particu lier initiatief blijft de voornaamste factor. Over het algemeen mag slechts hij be drijfsreclame maken, wiens betrouwbaar heid vaststaat. Men moet daarvoor aan be paalde voorwaarden voldoen en ook een belasting betalen; die belasting mag ech ter het economisch leven niet drukken en de reclame niet duurder maken. In alle vakkringen is men het er over eens, dat deze belasting gemakkelijk kan worden ge dragen door den opdrachtgever, omdat de voordeelen van eerlijkheid en betrouwbaar heid in het reclamewezen en het verval len van oneerlijke concurrentie veel be langrijker zijn dan die belasting. Zy zal voor de betrokkenen nauwelijks voelbaar zijn, terwijl het rijk er een nieuwe bron van inkomsten door ontsluit. Deze inkomsten komen ten bate van het ministerie voor Volksvoorlichting, dat ze besteedt voor propaganda-doeleinden, het zij economische of algemeene propaganda. Zoo komen de gelden het bedrijfsleven weer ten goede. SF AN JE SPANJE'S „KULTURKAMPF". De Katholieke huisvaders koopen colleges op. van het economische leven. Verder is ge sproken over de pensioenen voor weduwen en weezen, de verlichting der werkloosheid, bevordering van den huizenbouw enz. De vereenigde oppositie-partijen hebben een oproep gepubliceerd voor het inzame len van gelden en het voeren van krachtige propaganda. PERZIE PERZISCH KABINET AFGETREDEN. De Perzische regeering heeft haar ontslag ingediend. De reden hiervan is tot op he den niet bekend. AMERIKA DE MOEILIJKHEDEN VAN DE NJt.A. Ernstige stakingen. De National Recovery Act ontmoet in het Amerikaansche bedrijfsleven, in het bij zonder bij de van kracht wording der ver schillende industrieele codes, groote moei lijkheden. In het kolendistrict van Pennsylvanië staakten gisteren reeds 10.000 arbeiders. Algemeen wordt gevreesd, dat de staking der mijnwerkers zich zal uitbreiden tot ge heel Pennsylvanië, zoomede tot de staten Tennessee, Kentucky, en Virgina. Te Patterson (New Yersey) hebben com munistische vakvereenigingen de sluiting van 62 textielfabrieken met 30.000 arbeiders afgedwongen. Op het Union Square te New- York hebben ongeveer 50.000 arbeiders ge protesteerd tegen de „hongerloonen der N.R.A." DE TOESTAND OP CUBA. Hotel „National" niet langer omsingeld. Aguado, de nieuwe minister van oorlog, heeft aan de troepen, die het hotel „Natio nal" te Havana omsingeld houden, bevel gegeven zich terug te trekken, daar de nieuwe regeering geen conflict wenscht uit te lokken met de officieren, die trouw zijn gebleven aan de Cespedes. De officieren kunnen thans vry huns weegs gaan. BUITENL. BERICHTEN JUWEELEN-DIEVEN SLAAN TE LONDEN HUN SLAG. Kostbare diamant gestolen. Groote opschudding verwekte gistermor gen het bericht, dat de bekende „Polar Star'', een diamant, welke waarde op 20.000 pond sterling wordt geschat, uit een juweliers-étalage in Hatton Garden te Londen, zou zijn gestolen. Krantenmen- schen, politie en Scotland-yard werden aan het werk gezet, en alles toog op zoek naar de daders en den verdwenen diamant. Spoedig bleek echter, dat niet de bekende „PoLar Star" doch een andere, een z.g. blauw-witte Braziliaansche diamant met een gewicht van 32.75 karaat, gestolen was. De juiste waarde schijnt van dezen dia mant niet bekend te zijn; sommige bladen spreken van 10.000 pond sterling, andere weer van 20.000 pond sterling. De dieven zijn wel op zeer brutale wijze tewerk gegaan: Een auto stopte voor den juwelierswinkel en e-en jongeman stapte uit. Hij wandelde heel gemoedelijk naar het winkelraam, doch smeet plotseling een ha mer door de vensterruit met zulk een kracht, dat het traliewerk, dat ter voorko ming van diefstal achter de winkelruit was aangebracht, volkomen werd doorge drukt. Hij stak zijn hand door het gat, greep alleen den bewusten diamant, doch liet de andere juweelen liggen. Daarna holde hij naar den auto terug, sprong op de treeplank en terwijl de auto in vliegen de vaart wegreed, werkte hij zich door het portierraam naar binnen. Een der firmanten, die onmiddellijk den winkel uitholde, lukte het nog bijna den dief, terwijl deze $ich door het portierraam werkte, bij de beenen te pakken, doch hij was '8 seconde te laat. Eenige automobilis ten, die toevalligerwijs passeerden, zetten de achtervolging in, doch werden door een verkeersopstopping opgehouden, zoodat de auto met de daders en den kostbaren schat spoorloos verdween. Het nummer van den auto werd opgenomen door een dame, die getuige van het gebeurde was. Onmiddel lijk is dit nummer aan de verschillende po litieposten in de omgeving doorgegeven, tot nu toe evenwel nog zonder resultaat. Welk een brutaliteit de dieven bij de uit voering van hun daad aan den dag heb ben gelegd, blijkt wel uit het feit, dat dui zenden personen dagelijks den winkel P*»- seeten. Hun plan moet tot in de fijnste bij zonderheden uitgewerkt zijn en maanden van te voren moeten zij reeds de plaatselijke situatie geobserveerd hebben. Zij kozen juist het tijdstip, waarop de eene portier door een anderen wordt afgelost, zoodat toen geen bewaking buiten den winkel aan wezig was. De diamant is een zeer zeldzaam exem plaar, vierkant geslepen en ongeveer ter grootte van een halven stuiver. Tot nu toe heeft men geen spoor noch van de dieven noch van den auto kunnen ontdekken. De assuradeuren hebben een belooning van duizend pond uitgeloofd voor degenen, die aanwijzingen tot opsporing van de daders kunnen geven. De juweelendie ven schijnen het vooral op deze juweelenwinkel gemunt te hebben. Eenige maanden geleden werd nog een der firmanten, terwij-l hij de straat voor zijn winkel overstak, van een tasch beroofd, waarin zich juweelen ter waarde van 2000 pond sterling bevonden. VAN DER LUBBE ALS EENIGE DADER BESCHOUWD? Volgens Fransch blad gaat de acte van beschuldiging hiervan uit. Het Parijsche avondblad „Paris Soir" meldt, dat het een zijner medewerkers ge lukt is inzage te krijgen van de acte van beschuldiging tegen Van der Lubbe. Hier in zou uiteengezet worden, dat v. d. Lubbe de eenige stichter was van den brand in don Rijksdag. Hij zou tegen den gevel van het gebouw zijn geklauterd, een ruit heb ben ingeslagen en zoo den Rijksdag bin nengekomen zijn, waar hij zonder hulp van anderen met een paar vuurmakers den brand heeft aangestoken. DEVIEZEN-SMOKKELARIJ IN DUITSCHLAND ONTDEKT. Drie personen in arrest De Duitsche douane is er in geslaagd een groote deviezensmokkelarij te ontdek ken en den voornaamsten dader, den gewe zen advocaat dr. Wegener, te arresteeren. Wegener was Zwitsersch onderdaan ge- wordeD en organiseerde van Zwitserland uit het smokkelen van Duit-sch kapitaal naar het buitenland. Hij had in Zurich en Lu- zern consultatiebureau* voor Duitsche emi granten, vooral Joodsche, en een z.g. ga- rantiebank, die eveneens voor het over brengen van geld zorgde. Hij streefde er naar, in Duitschland vastgelegd kapitaal liquide te maken en het remitteeren daar van naar het buitenland te bespoedigen. Zijn Berlijnsche medewerkers, de makelaars Ernst Stroheim en Erich Michaelis, zijn eveneens gearresteerd. Wegener heeft reeds bekend honderdduizenden marken te heb ben gesmokkeld, doch hot werkelijke be drag moet veel grooter zijn. Aangehouden is verder de weduwe van den advocaat Kallmann, die 50.000 mark heeft laten smok kelen, alsmede de Zwitser Dly. GRUWELEN IN SZETSJWAN. Meer dan 200.000 personen vermoord? De Chineesche communisten hebben ware bloedbaden aangericht- in Noord-Szetsjwan In de steden Toengking, Nankiang en Patsjoeng zouden meer dan 200.000 perso- met barbaarsche ruwheid vermoord zijn. Te Peijangpa, een dorp bij Patsjoeng, zijn alle inwoners vermoord, met uitzonde ring van zeven bedelaars, die zich bij de oommunisten hebben aangesloten. In Tsjanggji zijn 600 bewoners levend ver brand, terwijl 700 bewoners van Tabakoe, een naburige stad, hetzelfde lot ondergin gen. In Nankiang, dat het meest van de benden heeft te lijden gehad, zijn de goede ren, die in een pakhuis waren opgeslagen er uit gehaald en de lijken van de ver moorden er opgestapeld. In Patsjoeng zijn 1600 mannefl opgehan gen en hun familieleden door de bandieten weggevoerd. De materieele schade, veroorzaakt door dit barbaarsche optreden der communisti sche bandieten, wordt op meer dan twaalf millioen gulden geschat. EEN GRIEZELIGE PETITIE. Verzoekschrift vergezeld van negen afgesneden pinken. Door een negental jeugdige Japansche nationalisten is aan den Japanschen minis ter van oorlog, generaal Araki, een ver zoekschrift gericht, waarin clementie ver zocht wordt voor de elf cadetten, die be schuldigd zijn van medeplichtigheid aan den moord op den 77-jarigen eersten mi nister Inoekai, welke in Mei van het vorige jaar is gepleegd. Als ©en bewijs hoezeer het proces tegen de cadetten de gemoederen in nationalistische kringen bezig houdt, hadden de onderteekenaars van het ver zoekschrift hun pink afgesneden en deze lichaamsdeelen tegelijk met de petitie aan den minister toegezonden. Dertienjarige dievenleidor gearresteerd. De politie te Zagreb heeft een 13-jarigen jongen gearresteerd, die optrad als leider van een bende jeugdig dieven. In de laat ste jaren heeft deze bende in meer dan zestig huizen en winkels ingebroken en zeer veel geld gestolen. De jeugdige mis dadiger heeft thans de namen van de an dere bendeleden aan de politie medege deeld, doch hij weigert tot dusver de plaats te noemen, waar de gestolen goederen ver borgen zijn. Hij zegt, dat het gestolen geld ergens in het groote Maximirpark begra ven is, doch dat bij vergeten ia, waar dat is geschied. Waar dc regen goed voor was. Boven Zuid-En geland heeft het den ge- heelen nacht en ook gisteren den heelen dag geregend, tot groote vreugde der boe ren en landbouwers en tot verlichting der troepen, die reeds dagen achtereen heide en boschbranden aan het bevechten waren. Tot nog toe is in het. Noorden en in de Midlands, geen regen gevallen. Maar kind. dat is precies ragn bankconto. op dc cent af. Dat wist ik en daarom heb ik ra© daartoe beperkt in m'n inkoopen. (Merle Bianc). oogsttijd op het platteland gehouden en la ter ook by de groot- en kleinhandelaren in levensmiddelen. De centrale organisatie te Berlijn zal trachten, vrijkaarten voor werk loozen te verkrijgen voor tooneel- en film voorstellingen en voor concerten. Ten slotte zei de minister: Hef volk zal een nood- en broodgemeenschap zijn, een voor allen en allen voor een. Een bisschoppelijke oproep. De bischop van Würzburg heeft in een herderlijk schrijven de geestelijkheid en de geloovigen van zijn diocees dringend ver zocht de armen zooveel mogelijk bij te staan in hun nood. De kerkvorst schrijft o.a.: „De offervaardigheid van ons Chris telijk volk vervult mij met groote dank baarheid en vreugde. Telkens, wanneer Wij een beroep hebben gedaan op uwe naasten liefde, hebt gij met groote liefde en bereid willigheid uwe gaven geofferd. Veel noo- den zijn zoodoende gelenigd en de donkere dagen der noodlijdenden werden verlicht door den zonnestraal uwer Christelijke liefde. Dit heeft my ook moed gegeven, om mij wederom» tot u te richten met een drin gende bede om hulp voor de behoeftigen. Met Gods hulp is de nationale regeering er in geslaagd, om werk te verschaffen aan een groot gedeelte der werkloozen. In de steden en dorpen is er evenwel nog veel armoede en nood. Ook vele instellingen zijn op uwe liefdadigheid aangewezen. Geeft een milde gave, wanneer de lief- dadigheids-vereenigingen een inzameling houden van levensmiddelen; Gods goedheid heeft uw akkers en uw velden gezegend; geeft aan de armen een gedeelte van wat Hy u heeft geschonken. De Katholieke Kerk heeft alle eeuwen door aan haar geloovigen de liefdadigheid De Spaansche vereeniging van katholie ke huisvaders koopt, naar een Kipa-bericht uit Segovia meldt, aldaar de colleges van alle orden op, welke met 1 October haar werkzaamheid op onderwijsgebied moeten staken. Hierdor wordt voorkomen, dat de be trokken gebouwen eenvoudig worden ge bruikt, om er ongeloovige onderwijzers te werk te stellen. Bovendien verzekert zich de vereeniging hiermede het recht, om de voortzetting van het onderwijs aan katho lieke leeken-onderwijzers toe te vertrou wen. Ook in de provincie zyn acht dergelijke colleges gekocht, welke door de liga van katholieke huisvaders verder worden be heerd. Reeds verschillende ordesgeestelijken zijn weggetrokken, waardoor de mobilisatie der katholieken nog is bespoedigd. IERLAND IERSCHE LABOUR PARTY STEUNT DE VALERA. Algemeene verkiezingen thans van de baan? De Iersche arbeidersparty heeft thans definitief besloten de Valera en de Fianna Fail-regeering te steunen. Als gevolg van dit besluit verwacht men, dat geen alge meene verkiezingen zullen worden gehou den, zooals door de vereenigde oppositie- partyen was geëischt. Het besluit is genomen na een bespre king tusschen de ministers en de vertegen woordigers der arbeidersparty. In de toe komst zal eveneens overleg worden ge pleegd in het bijzonder over de bescherming

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6