DONDERDAG 14 SEPTEMBER DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Sept. 1033, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.76Ö.8 te Valentia en Blaeksod Laagste barometerst.: 749.5 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 15 Sept.: Verwachtig; Matige westelijke tot noord westelijke wind, zwaar tot ball be wolkt, aanvankelijk nog regenbuien met kans op onweer wei nig verandering in temuperatuur, later iete zachter. Het deprefisiegebied in het Oosten diept zich nog steeds uit, doch vult aan de West en Zuid-West zijde op. De depressie bij IJsland werd in den nacht veel dieper. Te Reykjavik daalde de barometer in twaalf uur 15 mjn. De hooge druk in het Westen ligt als een geisoleerd gebied ten Westen van Ierland. In het Zuidwesten blijft de luchtdruk relatief laag. De algemeene af koeling met regen drong verder naar het Zuiden door en reikt thans tot de Alpen en Zuid-Frankrijk. Op IJsland ging de Zuid Ooster storm gepaard met een sterke tem pera stuurstijging. De meeste regen viel van hot Kanaal tot Noord-West Dudtschland. Hoewel hot weer aanvankelijk het buiïg ka rakter zal behouden, ie toch geen lange pe riode van buiïg weer in het vooruitzicht, en zal de afkoeling spoedig plaats maken voor zachtere temperaturen. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur de« middags te half drie 15.1 gr O. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Donderdagnamiddag 7AO uur tot Vrijdagmorgen 6.03 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 15 8ept. n.m. 12.45. WATERTEMPERATUUR! Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uvr 18.— gr. 0. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 16.5 gr. C. ALBUM VAN HET DEFDLé. Aan de Koningin aangeboden. De heer G. H. Cladder Jr. te Amsterdam zal morgen aan H. M. de Koningin een album bevattende circa 80 foto's van het nationaal Huldigingsdéfilé in het Stadion aanbieden. Het is het plan van den heer Cladder. de negatieven af te staan ten behoeve van het Nationaal Crisis Comité. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is aan J. G. van Nieu- wenhuyzen, op zijn verzoek, met ingang van 4 Januari 1934. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Schore; is, met ingang van 25 September 1933, benoemd tot burgemeester der gemeente Rilland Bath P. J. Dominicus. KATHOLIEK FILMFRONT. Tijdschrift opgericht. Zooals men weet streeft het Katholieke Filmfront naar een drieledig doel, te we ten: een eigen katholieke filmproductie, een eigen tijdschrift, een eigen adviesbu reau. Het laatste doel werd reeds bereikt: het adviesbureau (secretariaat Amstel 274) is reeds geruimen tijd in werking. Het tweede doel is thans eveneens be reikt. Dezer dagen besloot het bestuur over te gaan tot oprichting van het tijdschrift, dat den naam zal dragen van „Filmfront", orgaan van het Katholieke Filmfront. Het tijdschrift, dat onder redactie zal staan van Close-Up, verschijnt voor het eerst op 1 October a.s. en verder iederen lsten en iederen 15den van de maand. Het blad wil de katholieken zoo volledig mogelijk in lichten over de wereld van de film door algemeene artikelen, actueele filmbespre kingen, beschouwingen over filmverschijn selen, enz. De abonnementsprijs is met op zet zeer laag gesteld om zoodoende een zoo groot mogelijk aantal menschen te be reiken. Tot de medewerkers behoort mr. A. Tepe. Het redactie-adres van „Filmfront" is Valeriusstraat 262, Amsterdam. Het admi nistratieadres, Groote Kerkstraat 12, Venlo. ONTSTEMMING OVER AARDAPPEL STEUNREGELING. Algemeen protest voorbereid. Een groote ontstemming heerscht er on der den boerenstand over de regeling van staatswege, waarmee bedoeld is steun aan de aardappelverbouwers te verleenen. Groot bezwaar heeft men tegen de hef fing. Deze bedraagt n.l. op een partij van 100 K.G. die in dezelfde gemeente vervoerd en verkocht wordt 2.42. Verkoopt een aardappelverbouwer b.v. tegen 5.25 ct. per K.G- aan een handelaar, dan is het resul taat van de geheele als steun bedoelde re geling, dat de landbouwer practisch slechts 3 ct. per K.G. ontvangt De verbouwer moet van elke 1000 K.G., vóórdat hij nog één cent ontvangen heeft, eerst 21.70 aan heffing betalen! De ontstemming is zeer groot en er wor den pogingen in het werk gesteld, om ge daan te krijgen, dat alle landbouworgani saties tegen een dergelijke regeling una niem zullen protesteeren. R. K. ONDEROFFICIERSBOND „ST. MARTINUS". Reorganisatieplannen. De R. K. Onderoff.bond „St. Martinus" zal op 25 September a.s. te Utrecht in Ho tel Noord-Brabant een buitengewone alge meene vergadering houden. De buitengewone vergadering is noodig om, in verband met de bijzondere eischen van het Departement van Defensie, nieuwe statuten en een huishoudelijk reglement sa men te stellen, na goedkeuring waarvan de Bond kan worden toegelaten tot de mili taire belangen-vereeniging. Mede zullen alsdan worden behandeld de wijzigingen van het reglement voor het fonds tot uitkeering bij overlijden, het re glement voor het fonds tot verpleging bij tuberculose en het ontwerp-reglement voor het fonds „Spaar- en voorzorgkas". De verkiezing van een nieuw hoofdbe stuur zal in verband met den nieuw te vor men bond vanzelf aan de orde komen. Het oude bestuur heeft zich beschikbaar ge steld, terwijl de afdeeling Soesterberg Tech nisch personeel den heer J. J. M. Brouwer als candidaat heeft gesteld voor het hoofd bestuur. Voorgesteld wordt op de gewijzigde sta tuten Kerkelijk en Koninklijke goedkeu ring te vragen en aan den Minister van Defensie te verzoeken als militaire belan gen-vereeniging te worden toegelaten. „LAAT DEN WEG VRIJ". Openbare vervoermiddelen en het bedrijfs leven. Onder de suggestieve leuze: „Laat den weg vrij" vraagt het comité van actie tot bestrijding van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Wet op de Openbare Vervoer middelen de aandacht voor het gevaar, dat z.i. eiken tak van het bedrijfsleven bedreigt, indien dit wetsontwerp wordt aangenomen. Het comité heeft thans in een brochure nog eens speciaal de aandacht er op ge vestigd op de z.i. ongezonde politiek om het spoorwegbedrijf gezond te willen ma ken ten koste van het autobedrijf. De Regeering late, zoo luidt het besluit van dit comité, aan den groei van den auto zijn vrijen loop en hoede zich er voor de gezonde concurrentie tusschen twee ver keersmiddelen te bemoeilijken. Niet de bescherming van de spoorwegen moet het richtsnoer van de wet zijn, maar die van het openbaar verkeersbelang, dus die van de consumenten. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN NAAR FRANKRIJK. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat als vroeger tijdvak voor den uitvoer van bloembollen, bedoeld in artikel 2, eerste lid, van het Koninklijk be sluit van 4 Januari 1932, laatstelijk gewij zigd bij K. B. van 14 Augustus 1933, tot regeling van den uitvoer naar Frankrijk, wordt vastgesteld voor de maanden Sep tember, October, November en December 1933, de overeenkomstige maanden van het jaar 1931. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Het Hoofdbestuur vergaderde j.L Maan dag onder leiding van zijn voorzitter Dr. H. J. Lovink te Amsterdam. In verband met het thans in werking zijnde invoermonopolie voor granen werd nogmaals zeer uitvoerig nagegaan in welKe positie de veehouders dientengevolge zyn komen te verkeeren. Het Hoofdbestuur keurt het af, dat de Minister in deze gewichtige aangelegenhe den geen der belanghebbende organisaties heeft gehoord, ook al moest het overleg uit den aard der zaak zeer vertrouwelijk plaats hebben met het oog op voorraadvor- ming bij ontijdige bekendmaking. Na kennisname van de mededeeling van de uitkeering van 5.per koe door de Crisis Zuivel Centrale werd besloten bij de Crisis Zuivel Centrale aan te dringen op spoedige uitbetaling dezer gelden. Door den Secretaris werden eenige me- dedeelingen gedaan over de moeilijkheden by de uitvoering van de steunregeling voor de consumptie-aardappelen oogst 1933. Bij de Nederlandsche Aardappel Centrale zal worden aangedrongen op verhooging van de maat (3560 m.M. is te klein), uitbeta ling van de ingehouden yt van den mini mum-prijs en verhooging van de heffing. Tuinbouwschool te Lisse. Toegelaten tot de Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse: H. J. den Beider, Haarlemmermeer; C. Colijn, Sassenheim; E. Engelberts, Arnhem; P. La ven, Noordwijk; C. M. v. d. Mey, Lisse; Th. A. v. Werkhoven, Lisse; Th. J. Meijer, 's-Gravenhage; W. A. Philippo, Heemste de; L. F. v. Zijverden, Hillegom. Nieuwe collectie in: Weefstoffen, 100 cM., vaf 22^ Weefstoffen, 120 cM., v.af 35 Cretonnes, 120 cM., vanaf 42 Damasten, 120 cM., vanaf 45 Pluchette naturel, vanaf45 Gordijnvelours, vanaf. Q6 Afgepaste pluchette gor-0 (|R dijnen, per paar, vanaf .uaJu Linnen slaapkamergor- A IC dijnen, per paar, vanaf t. lu Madras serregordijnen, O Ifl Indanthren randen, vanaf u.lU Chenille Overgordijnen, 0 per paar, vanaf. O.ld Zeer uitgebreide sorteering Voiles, Marquisettes, All-Overs, Mystères Haarlemmerstr. Etamine, vanaf Marquisette, vanaf. 9V2 15 DE DRINKWATERVOORZIENING VAN AMSTERDAM. Een nieuw voorsteL Nog altijd is aanhangig het waterleiding- voorstel van 1 Juni 1931, waarbij den raad werd voorgesteld te besluiten tot het doen aanleggen van een nieuwe waterwinplaats met pompstation aan de Lek nabij Jaars veld, waarvan het water aan de Lek ont nomen en door een dubbele transportlei ding naar het pompstation Leiduin ver voerd zou worden. Voor de uitvoering van deze werken werd een crediet aange vraagd, over een aantal jaren te verdee- len, van 40 millioen gulden. Toen dit belangrijke voorstel half Juli 1931 in den raad aan de orde werd gesteld, is het op voorstel van de raadsleden Kete laar, Carels en Rustige van de agenda af gevoerd en het bleef sindsdien opgeborgen in 's raads „rustkamer". Toch geraakte de voor Amsterdam zoo belangrijke zaak niet in het vergeetboek; wethouder Abrahams, die de bedrijven be heert en de directeur van de gemeente waterleidingen, ir. R. P. van Roijen, gin gen ernstig na, of het drinkwatervoorzie- ningsvraagstuk niet voor tal van jaren op minder kostbare wijze kon worden opge lost. Wij vernemen dat ten gevolge van deze studie het 40-millioensvoorstel binnenkort zal worden ingetrokken. Het zal worden vervangen door een voorstel van B. en W. om de bestaande waterwinningswerken aan de Loosdrechtsche plassen belangrijk uit te breiden. De kosten daarvan worden voor de eerste jaren geraamd op 10 millioen; zij zullen echter later waarschijnlijk tot 15 millioen oploopen. „Hbld." NATIONALE VEE- EN PAARDEN- TENTOONSTELLING TE UTRECHT. Op het veemarktterrein aan de Croese- laan te Utrecht werd Woensdag de groote jaarlijksche Nationale Vee- en Paardenten- toonstelling gehouden. In alle rubrieken waren prachtige inzendingen en ondanks het mond- en klauwzeer was ook de afdee ling rundvee uitstekend vertegenwoordigd. In totaal was het aantal inzendingen groo- ter dan dat van verleden jaar. Nu de commissie van gemeentewege ver gunning heeft gekregen voor het houden der jaarlijksche tentoonstelling voor den tijd van tien jaar, is men overgegaan tot het bouwen van een reusachtige permanen te tribune, frelke ongeveer zevenduizend personen kan bevatten. Gisterenmiddag werd een springconcours gehouden. Zoowel de tentoonstelling als het concours trokken veel publiek. DE WEG AMSTERDAM—SASSENHEIM. De aanleg van den weg Amsterdam Sassenheim heeft in zoover voortgang, dat naar de hoofdingenieur van den rijkswater staat ons meedeelde, het grondwerk van het gedeelte Amsterdam tot bij den Lis- serweg in het volgende voorjaar voltooid kan zijn. Een staking, zooals aan het weg- deel bij den Kruisweg is uitgebroken, kan het tijdstip van voltooiing verschuiven, maar intusschen kan toch met andere ge deelten en met de kunstwerken in dezen weg worden voortgegaan. Vrijdag wordt het bouwen van het viaduct over de Ring vaart aanbesteed. Het grondwerk gaat, zooals bekend is, niet verder dan tot bij den Lisserweg, om dat omtrent het verdere verloop van den weg nog geen beslissing genomen is. GEMEENSCHAPSZIN. Het personeel van de machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V. te Hengelo heeft een mooi voorbeeld gegeven van saamhoo- righeidsgevoeL Besloten is n.l„ dat alle leden van het personeel, van hoog tot laag, van hun loon of salaris laten staan, en boven dien degenen, die overwerk verrichten, 1/5 van hun overwerkpremie, en dit storten in een afzonderlijke fonds. Hieruit zullen dan gehuwden en kostwinners, die langer dan één dag wegens werkgebrek event, moeten thuisblijven, een vergoeding krijgen naar verhouding van den tijd, dat ze werkloos zijn. Vaklieden of geoefend en, die tijdelijk sjouwen moeten, zullen, wanneer dit ge durende langer dan twee dagen per week het geval is, een aanvulling op hun loon ontvangen. TEGEN LAWAAI OP DE OPENBARE STRAAT. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft met 16 tegen 11 stemmen een verordening vastgesteld tot beperking van lawaai op straat. Het is thans verboden op, aan of boven de straat of op, aan of boven een openbaar water muziek te maken, toespra ken te houden, of muziek of toespraken door middel van eenig toestel of instrument ten gehoore te brengen. De raad verwierp een voorstel om het slaan op gongs van ijsco-karretjes te ver bieden. KERKNIEUWS DE GRAAL. Zeereerw. heer A. M. A. Vollaerts tot directeur benoemd. Naar wij vernemen is tot directeur van het vrouwelijk jeugdwerk in het bisdom Haarlem „De Graal" benoemd de zeereerw. Heer A. M. A. Vollaerts, leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede. PATER A. J. M. J. WOLTERS. t Te Wampala (N.-Afrika) is op 60-jari- gen leeftijd overleden de zeereerw. pater A. Wolters, missionaris der Congregataie der Witte Paters van Kardinaal Lavigerie. Hij bracht heel zijn priesterleven in de mis sie door. INGEZONDEN STUKKEN .UITZENDING ZWAKKE KINDEREN. Aan onze trouwe medewerksters! Maandag 1.1. hebt u ongetwijfeld kennis genomen van het artikel in de „Leidsche Courant" van den Weleerw. heer Kapelaan Hessing, getiteld: „Katholieke Kinderuit zending' Daaruit hebt ge vernomen, dat a.s. Zon dag wederom eerf Bloemendag zal worden gehouden, nu ten behoeve van de uitzen ding naar buiten van onze zwakke Leid sche kinderen, en daarbij hebt gij ongetwij feld het voornemen gemaakt Zondag a.s. dit bloempje te koopen, overtuigd als ge zijt van het sympathieke doel, dat deze vereeniging nastreeft. Maar, hoe prijzenswaardig dit uw stel lige voornemen op zich ook moge wezen, toch zou ik u allen in dit geval een ern- stigen en welgemeenden raad willen geven. Laat het namelijk niet bij uw voornemen om zelf een bloempje te koopen, maar geeft u nog hedenavond aan het volijverige be stuur van deze vereeniging op om a.s. Zon dag deze bloempjes te helpen verkoopen. En waarom? lste. Omdat ge even goed weet als ik, dat een bloemendag alleen slaagt, dat wil zeggen, een behoorlijk resultaat in klin kenden munt oplevert, als een groote schare van ijverige jonge dames zich met dat mooie werk wil belasten. Een bloemendag toch zonder voldoende bloemenverkoopsters wordt absoluut eene mislukking. 2de. Omdat de vereeniging „Katholieke Kinderuitzending" niet alleen zulk eene mislukking moet bespaard blijven, maar in tegendeel het doel, waarvoor uwe mede werking wordt gevraagd, zoo bij uitstek sympathiek is, dat alles moet worden ge daan om te zorgen, dat a.s. Zondag de op brengst grooter worde als ooit te voren. Men bedenke daarbij nog wel, dat ook deze vereeniging het vorige jaar geen bloe mendag heeft mogen houden en daardoor veel schade heeft geleden niet alleen, maar ook geen beroep op u heeft kunnen doen om de bloempjes te verkoopen. Derhalve een reden te meer, om nu met graagte en ijver a.s. Zondag uwe gewaardeerde me dewerking te verleenen. Als ik bedenk, met welk een groote lief de en enthousiasme ge dit jaar aan den oproep van Herwonnen Levenskracht en Luctor et Emergo hebt gehoor gegeven en welke mooie resultaten uwe medewerking heeft opgeleverd, dan twijfel ik er geen oogenblik aan, of ge zult ook nu wederom met dezelfde bereidwilligheid aan mijn verzoek gevolg geven en Zondag a.s. nog eens uwe medewerking willen verleenen. Is het doel, waarvoor deze bloemendag wordt gehouden, niet minstens even sym pathiek als van Herwonnen Levenskracht en Luctor et Emergo? En mochten er onverhoopt onder u zijn, die op grond van de reeds meermalen ver- IF.IDF.N. De avond-, naohb- en Zondagsdienst der aipotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Sept a.s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 694. leende hulp een reden meenen te kunnen ontleenen nu te mogen weigeren; hen zou ik het volgende in ernstige overweging wil- ln geven: Kapelaan Hessing herinnert in het aan gehaalde artikel in de „Leidsche Courant" aan het woord van den Apostel: „Weldoen aan allen". Ik zou hier willen wijzen op een ander woord van denzelfden Apostel n.l.: „dat wij in het goede doen niet moede moeten wor den". Ongetwijfeld zal deze bloemendag wel de laatste van dit jaar zijn. Daarom alles er nog eens op gezet om te zorgen, dat deze laatste bloemendag in dit jaar ook een nooit gekend gunstig re sultaat zal opleveren. Aanstaande Zondagavond de overtuiging in zich te kunnen meedragen daaraan te hebben medegewerkt, zal ruimschoots op wegen tegen het offertje van uwen vrijen tijd, hiervoor gebracht. Ge hebt in de afgeloopen maanden ruim schoots en in onbeperkte mate kunnen ge nieten van Gods vrije natuur. Welnu, be sluit den afgeloopen zomertijd met een daad van naastenliefde. Zondag a.s. bloem pjes verkoopen beteekent toch ook hulp behoevende en zwakke kindertjes uit uwe naaste omgeving in de gelegenheid stel len, eveneens eenigen tijd hiervan te kun nen genieten en op die wijze de zoo noodza kelijke levenskracht terug te vinden. Ik vertrouw, dat, indien zulks nog noo dig mocht zijn, deze regelen er eenigermate toe zullen bijdragen, dat alle jonge dames, die zoowel voor Herwonnen Levenskracht als voor Luctor at Emergo bloempjes ver kochten, zich hedenavond om 8 uur zullen vervoegen aan het gymnastieklokaal van de Eerw. Zusters in de van der Werffstraat om Kapelaan Hessing en zijn medebestuur ders te verblijden met de bereidverklaring ook a.s. Zondag wederom het beste beentje te zullen voorzetten. Jonge Dames, ik reken op allen, zonder uitzondering en zag u bij voorbaat harte lijk dank. H. LOMBERT, Voorzitter „Herwonnen Levenskracht". Secretaris „Dr. Schaepman". Leiden, 14 September 1933, Stationsweg 8a. SPORT WIELRENNEN WEGWEDSTRIJD TE SCHAERBEEK. Alle Hollanders geven op. Te Schaerbeek is gisteren in zeer slecht weer een wegwedstrijd verreden over een circuit van 2400 m„ dat 50 maal moest worden afgelegd. Van de Nederlanders die hadden ingeschreven, was P. van Kem pen niet verschenen, terwijl de anderen de finish niet bereiken. Van Oerst gaf op in de 10de ronde, Pijnenburg in de 21ste, Va- lentijn in de 22ste en Braspenning in de 44ste. De uitslag luidt: 1. De Caluwe 3 uur 7 min.; 2. Schepers 3 uur 8 min.; 3. Hondiel 3 uur 8 min. 30 sec.; 4. Aerts; 5. Verschuren; 6. Duerlo; 7. Wauters; 8. Gardier allen in den tijd van Bondiel; 9. Raes op 2400 m.; 10. Frantz. PAARDENSPORT ZUID-HOLLANDSCHE JACHT- VEREENIGENG. Op 15 September wordt het zomer- en badseizoen officeel gesloten en reeds den volgenden dag begint de eerste van de reeks jachtritten en wedstrijden van de Z. H. Jachtvereeniging. Tot aan Juni 1934, zal iederen Zaterdagmiddag óf een jacht- rit georganiseerd worden óf een wedstrijd. Het bestuur van de Vreeniging is voor 1933'34 samengesteld uit de heeren R. F. C. Baron Bentinck, voorzitter; mr. S. B. W. Graaf van Limburg Stirum, vice-voor- zitter, A. van Hoboken, secretaris-penning meester, J. Canters, A. C. Coster, jhr. H. A. Loudon, J. W. van Rees. Het secretariaat van de Z.H.J.V. is gevestigd Gevers Dey- nootweg 196 te Scheveningen. De eerste jachtrit heeft plaats Zaterdag middag a.s. half drie, onder leiding van den jagermeester der Z.H.J.V. mr. G. L. Kep- per, hiertoe bijgestaan door A. baron Schimmelpenninck van der Oye als field- master. De meet is op het voorplein van het kasteel oud-Wassenaar. Het parcours loopt over de weilanden van Rust en Vreugde, daarna wordt de Leidsche straat weg overgestoken om te komen op het fraaie landgoed Duivenvoorde van baron Schimmelpenninck van der Oye. Er zullen daar 2 runs gehouden worden en het einde zal zijn bij het kasteel Duivenvoorde te Voorschoten. Bij dezen jachtrit zullen de hindernissen niet hoog zijn en komen geen natte slooten voor, terwijl de bruggetjes in stap moeten worden gepasseerd. VOETBAL DE WEDSTRIJDEN TEGEN BELGIE. Naar wij vernemen, is thans de wedstrijd Nederland-België vastgesteld op 11 Maart te Amsterdam en BelgieNederland op 29 April te Antwerpen. DE ENGELSCUE WEDSTRIJDEN. De uitslag van de gisteren in Engeland gespeelde wedstrijden zijn: Eerste afdeeling. ChelseaHuddersfield Town 23 West Bromwich AlbionArsenal 10 Tweede afdeeeling. Notts CountyLincoln City 3

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2