DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Algem. Duitsche Katholiekendag 1933 BERICHT. 24ste Jaargang DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1933 No. 7610 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week230 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 235 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, wanrfn be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: 0.50 DE OMZETBELASTING GOEDGEKEURD. Het wachten is nu op de troonrede. Avondvergadering van Dinsdag 12 Sept. In een extra-vergadering heeft de Twee de Kamer het wetsontwerp tot aanvulling der Hooger-onder wijs wet aangenomen. Het ontwerp ontmoette van socialistische zijde bezwaar, waarvan de heer van der W a e r d e n zich tot tolk maakte. Deze wees er op, dat dit wetsontwerp niet in houdt een „welkom vreemdeling", maar eigenlijk een „verdamping" was van het asylrecht. Door verandering van de eischen van toelating aan de universiteit zou reeds heel wat te bereiken zijn in de richting, door dit wetsontwerp ingeslagen. Spreker wees er op, dat hier refugiés geweerd zul len worden, die hier rust. dachten te vin den. „Velen zullen terug gaan naar de con centratiekampen, zullen in het buitenland gemeden worden als de pest". Van de zyde van den Vrijheidsbond sloot de heer Boon zich by deze critiek aan. Deze merkte op, dat dit ontwerp te beschouwen is als een wetsontwerp van den heer Westerman, die over deze materie den minister in Juni vra gen had gesteld. Spreker wees op een ont vangen adres van hoogleeraren, van aller lei richting, waarin deze zich tegen het ontwerp richtten. De heer Boon zag in dezen maatregel dan ook een te grooten stap terug. De minister van Onderwijs, de heer Mar- chant, merkte op, dat uit den toon van den heer van der Waerden bleek, dat de kern van het verzet tegen het ontwerp fou tief was. Volgens den minister betrof het hier slechts een preventie ven maatregel De vragen van den heer Westerman had den op dit ontwerp geen invloed uitge oefend, daar reeds voordien de mogelijk heid van een dergelijk wetsontwerp was overwogen. Het doel van het ontwerp was slechts aan de Nederlandsche studenten de voorkeur te geven. „Wat is er anders voor waarborg, dat onze eigen jongens niet ach ter het net visschen?" Wat ook de hoog leeraren willen, moet de Nederlandsche de bevoegdheid hebben om te bereiken, dat Nederlandsche studenten niet bij vreemde lingen zullen worden achtergesteld. Noch aan de wetenschap wordt hierdoor tekort gedaan, noch geknaagd aan het asylrecht. Van katholieke zijde voerde bij deze ge legenheid nog het woord den heer dr. M o 1- 1 e r, die met het wetsontwerp na de daar in aangebrachte wijzigingen mee kon gaan, maar de minister adviseerde de retorsie bevoegdheid uit zijn hoofd te zetten. Te recht noemde deze katholieke afgevaar digde het onjuist, dat nu reeds vóórdat de wet in werking isinschrijvingen wor den geweigerd. Ook de heer Visscher <A.R.) zegde den minister zijn steun toe. Nadat de heer Knottenbelt (V.B.) ver klaard had zjjn stem niet aan het ontwerp te zullen onthouden, omdat de maatregel alleen zal worden toegepast in uiterste noodzaak en dient om aan Nederlanders de voorkeur te geven, werd het ontwerp aan genomen met 41 tegen 16 stemmen. De so ciaal-democraten, de communisten, de heer Boon en Sneevliet (Rev. Soc.) stemden te gen het ontwerp. Nadat de Kamer tevens aanvaard had het wetsontwerp Wettelijke voorziening naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van 8 Juni tot instelling van een departement van sociale zaken, werd de zitting verdaagd tot Woensdag -13 September één uur. Aan de orde was toen het wetsontwerp Heffing van een Omzetbelasting. Er restte nog de behandeling van de Tabellen A en B, die de artikelen bevatten welke zouden behooren tot de weeldeartikelen resp. tot de vrijstellingen. Er waren een heele reeks amendementen ingediend, waarvan echter van den heer IJzerman (S.D.A.P.) om slechts enkele genade vonden bij den mi nister. Overgenomen werd een amendement te voorkomen, dat van voortbrengselen van de beeldhouwkunst een hoogere belasting zal worden geheven dan van schilderijen en van voortbrengselen der grafische kunst en een amendement van den heer IJ s s e 1- m u i d e n (R.K.) om straatverlichting vrij te stellen van omzetbelasting. Dit was eveneens het geval met de bloembollen, het linoleum, de geneesmiddelen en de boeken. Vooral dit laatste amendement was niet zonder beteekenis. Aanvankelijk wa3 de minister niet genegen boeken vrij te stellen wegens de groote bezwaren verbon den aan het moeten onderscheiden tusschen studieboeken en andere boeken. Voor den grooten aandrang van verscheidene kan ten der Kamer op hem uitgeoefend, is de minister tenslotte echter toch bezweken. Alle andere amendementen vonden geen genade in de oogen van minister Oud. Hij erkende wel de deugdelijkheid der argu menten in de meeste gevallen, maar maak te de juiste opmerking, dat op de eerste plaats de belangen der schatkist in het oog gehouden moesten worden. Het ontwerp werd tenslotte aangenomen met 68 tegen 6 stemmen. De tegenstemmers waren de communisten, de heer Sneevliet, de heer Vervoorn en de heer Arts. De mo tiveering van dezen laatste die aan de behandeling van het ontwerp in geen en kel opzicht had deelgenomen was, dat deze belasting drukte op de minst draag- krachtigen. Met een groote snelheid werden daarna de nog resteerende punten der agenda af gewerkt. Alleen het wetsontwerp tot in stelling van een electriciteitsraar lokte nog eenige discussie uit. De heeren Kor ten- horst (R.K.) en van der Waerden (S.D.A.P.) maakten bezwaar tegen de sa menstelling van genoemden raad. Minister K a 1 f f zegde onder bedekte termen toe, dat hij aan de gegronde bezwaren dezer afgevaardigden zou tegemoet komen. De Kamer werd daarna verdaagd en het wachten is nu op de troonrede en de mil- lioenennota. Een nieuwe Katholieken geest breekt zich baan. Terwijl de begeestering in Ween en voor den katholiekendag en al wat daar om heen gebeurde, nog steeds crescendo was, is het einde van deze schitterende dagen gekomen, zooals het begin was: met een grootsche plechtigheid in den Stephans- dom, die als een apotheose mocht gelden van al het schoons, dat deze dagen hebben te zien gegeven en vooral ook 'n oiderly- ning was van de beteekenisvolle geestelij ke resultaten van deze zes dagen, geeste lijke resultaten niet voor Weenen, Oosten rijk of alle Duitsche volkeren alleen, doch voor alle katholieken van alle landen. Het is voorzeker een beschikking der Voorzienigheid te noemen, dat deze Katho lieken dagen gehouden zjjn op een tijdstip in de wereldgeschiedenis, dat ieder be wust denkende mensch en vooral de actief levende Christen zoekt naar een weg, naar den weg, om uit den geestelijken en ma- terieelen chaos van het oogenblik te gera ken en te komen tot de vorming van een nieuwe samenleving, waarin de wetten van het christendom alpha en omega zullen zijn van alle doen en laten. Men verwerpt oude partijen en systemen en wil tot een nieuwe staatsordening komen. Moet men zich dan bekennen voor nieuwe stelsels, die nu alreeds eenige practijk hebben, doch waarvan men b.v. niet weet, of zij voor Nederland wel de juiste zijn? En als men ook al niet afkeerig is voor het grondbe ginsel van deze nieuwe stelsels, zijn dan de toegepaste methoden wel voor ons land de geëigende te noemen? Oostenrijk met zijn schat van religieus leven, met zyn kostbare voorraad katho lieke cultuur op alle gebied, met zijn rijk ontwikkeld katholieke organisatieleven heeft zich ook voor de keuze geplaatst ge zien: de zelfstandigheid te verliezen en zich te laten gelijkschakelen, naar het be grip der Totalitat, in het nationaal-socialis- me ofwel zelfstandig de nieuwe staatsorde ning te brengen. Tot dat laatste is besloten. Men heeft het Duitsche systeem niet wil len en kunnen volgen, omdat men in Oos tenrijk alreeds een Totalitat had, de Tota liteit vein het katholicisme. En nu brengt men in Oostenrijk slechts de Encycliek des Pausen „Quadragesimo Anno" in prac tijk en neemt daartoe de maatregelen, die een dictatuur eigen zijn. En Oostenrijk schakelt eveneens gelijk: alles echter in ka tholieken geest Wanneer wij nu de stroomingen betrach ten, die er ook in Nederland heerschen, wanneer wij nagaan, dat in veler harten gevoelens leven, die geheel uitgaan naar de nieuwe systemen, doch dat vooral de katholiek met recht talmt zich een der vele nieuwe partijen, die dit nieuwe huldi gen in de armen te werpen, dan meenen wij, dat voor ons land het voorbeeld, de ontwikkeling der dingen in Oostenrijk van zeer groote beteekenis is. Het is ander maal weer Austria docet! Hier toch zien we het proces voltrekken, dat de katho lieke partij (de christelijk-sociale) man moedig de consequenties van den nieuwen tyd aanvaardt, de epoche der Fr arische re volutie als volkomen beëindigd beschouwt, de parlementaire democratie voorgoed uit schakelt en langs den weg van sterk ge zag echte democratie, echte volkszorg be tracht geheel volgens de richtlijnen des Pausen. Geheel deze Duitsche Katholiekendag is hierop ingesteld geweest. Het uitsluitsel dat Oostenryk geeft, is de hoogste waarde dezer zoo grootsch opgezette dagen van katholiek leven en katholieke manifesta ties. In alle redevoeringen is deze idee grondtoon geweest, of men toehoorde by de studenten, de arbeiders, de litterairen of boerenbonders. En ook bondskanselier Dollfuss heeft niet geschroomd open en bloot te spreken over deze zaken, die thans de zaken der Oostenrijksche regeering zijn. De redevoeringen van Dollfuss vooral, wij hebben het alreeds in een vorigen brief opgemerkt en zagen het nu nogmaals na zyn magistrale rede van Maandagavond tij dens de geweldige betooging van het Va- derlandsche Front gehoord te hebben, zul len richtsnoeren zyn voor vele landen. Het is met het verloop der plechtigheden van deze katholiekendagen steeds crescen do gegaan. Dachten we na de ontroerende Sacramentsprocessie van Zaterdagavond nooit meer zoo iets te zullen beleven, we stonden nog geen tien uur later voor een gebeuren, dat dit weer verre overtrof. De H. Mis van den kardinaal-legaat in het Schönbrunner Schlospark hoog boven de zee van menschen, die volgens politioneele telling over de vierhonderdduizend heeft bedragen, was een manifestatie van geloof zoo innig en ontroerend als men ze in dit ook in godsdienstig opzicht dikwerf wel wat erg gemoedelijk land, niet verwacht had. En des middags, toen 8000 leden van jeugdvereenigingen voor een menigte van 60.000 toeschouwers een godsdienstig spel opvoerden en het gansche Stadion in den ban eener ademlooze ontroering sloegen, kwam men weer te staan voor de erkente nis: nooit, nooit zullen we dat zoo nog eens zien. Onvergetelyk blijft het, toen kardinaal Innitzer omgeven door een pries terschaar van over de twee honderd, staan de op de treden van het altaar, dat op het sportveld was opgeslagen, voor Christus in Zijn H. Sacrament de jeugd van Oostenryk en van alle Duitsche landen hoe en trou liet zweren.... Dollfuss' groote propagandarede. Hoewel officieel gescheiden van den Ka tholiekendag, doch geheel in de gebeurte nissen van dezen Katholiekendag verwik keld, heeft Maandagavond een geweldige demonstratie plaats gevonden van het door bondskanselier Dollfuss opgerichte Vader- landsche Front, dit tot inzet van de feesten ter herinnering aan de bevryding van de Turken. De demonstratie begon met een samen komst van alle formaties en organisaties, die zich voor het Vaderlandsche Front heb ben aangemeld op den uitgestrekten Trabrennplatz om 5 uur in den middag. Toen hier een menschenmenigte van tien duizenden in prachtige orde stond opge steld, verscheen onder geestdriftige toe juichingen, vergezeld van leden der regee ring, van prominente persoonlykheden uit den stryd voor de zelfstandigheid van Oos tenryk, bondskanselier Dollfuss in de uni form van Oberleutnant der Kaiser jager. Daarop heeft hy voor deze menigte van getrouwen zyn aangekondigde groote re devoering gehouden. Kort en goed kwam de rede hierop neer, dat de huidige regee ring van Oostenryk er niet meer aan denkt, nog rekening te houden met het parlement, dat zy in de eerst komende maanden wet ten zal uitvaardigen volgens dewelke de huidige klassevakvereenigingen allen zul len worden ontbonden en beroepsstanden zullen worden gevormd en dat de regee ring dit zal doorzetten met sterk gezag, wetende een taak te vervullen, die haar door Gods Voorzienigheid juist in dezen tijd is opgelegd. Na het arbeidsprogram in concreto te hebben besproken, verklaar de Dollfuss dat het Vaderlandsche Front en de weerbaarheidsorganisaties thans zoo stevig zyn georganiseerd, dat de regeering tegen iedere situatie is opgewassen en geen verzet meer vreest, noch van links, noch van rechts. Terreur of gewelddadige gelijk schakeling is zy niet van plan, doch zij zal zich door niets of niemand laten weerhou den om een nieuwen christelijk socialen staat te scheppen. En wie daar tegen ageert, zal „restlos beseitigt" worden. Ten aanzien van Duitschland verklaarde hij: Wij zijn Duitschers ene daarom vertrouwen wij, dat de situatie tusschen onze beide landen zich spoedig gunstig moge opklaren. Doch dan moet men ginds afzien van methoden, die men thans volgt. Ware het een ander land dat ons zoo behandelde, dan zouden wij niet geschroomd hebben, met de scherpste maatregelen daartegen op te treden. Dat wy dat niet tegen Duitschland doen komt alleen daardoor, wijl wy onzerzyds niet verder willen medewerken aan de onna- tuurlyke scheiding die tusschen twee broe dervolken is gebracht. Men bezie dit niet als een teeken van zwakte, doch van on zen vasten wil om der wereld spoedig weer te kunnen toonen, dat de Duitsche volken één zyn. De rede van Dollfuss werd onophoudelyk door luide toejuichingen onderbroken en werd aan het einde oorzaak van minuten lange ovaties. In de meest volmaakte orde marcheerde daarna de massa af en nu begon een fak keloptocht dwars door Weenen, vanaf den Trabrennplatz over den Prater en Prater- stern, Franz Jozef quai en den Ring naar den Haupttor van den Hofburg, alwaar voor de autoriteiten werd gedefileerd. Aan het hoofd van den stoet reed Dollfuss op een schimmel vergezeld van de mi nisters Schuccnig en Fey en van den op perbevelhebber der Heimwehren prins Ru- diger von Starhemberg, allen gekleed in de gryze velduniform van het voormalige le ger. By den Hofburg gekomen plaatste Dollfuss zich voor tribune der eeregasten, onder welke het diplomatieke korps verge zeld door militaire attaché's. Het monu mentale standbeeld van keizerin Maria Theresia tegenover den Hofbrug en tus schen de twee groote Musea in gelegen werd in hellen gloed gezet door Bengaalsch vuur, terwyi reusachtige zoeklichten over Weenen heenlichtten en den Stephansdom in blinkend licht zetten. Het voorby mar- cheeren van het Vaderlandsche front in strammen militairen pas en onder het spe len van Tyrolerkapellen, die nabij de eere tribune stonden opgesteld, duurde in ryen van tien ruim drie en een half uur. Het waren duizenden Heimwehren, Heimat- schutzen (opgericht door de christelijk so ciale party na de revolutie van '27), de Stormscharen, de Vrijheidskampers, de Ty- roler Schutzenvereine, bijna 5000 post- en telegraafbeambten van Weenen in hun mooie zwarte uniformen, gevolgd door de conducteurs van de Weensche tram, be ambten van de Bondsspoorwegen, arbeiders uit de staatsbedryven, de leden van de vak- vereen igin gen, boerenverweerkorpsen, pad vinders, turners, Frontkampers, de bond van oud-soldaten, de gezellen, tesamen een leger dat fit en stram optrok en een zeer gunstig idee gaf van de macht, waarop de christelyk sociale dictatoriale regeering van Oostenryk kan bouwen. Geheel Wee nen als het ware omzoomde de meer dan 8 K.M. langen weg en juichte de voorbijmar- cheerenden onophoudelijk toe. Aan Doll fuss werd tenslotte een geweldige ovatie gebracht. Met een donderend „Gott erhalte, Gott beschütze" werd de plechtigheid be sloten. BINNENLAND MINDER MILLIONNAIRS. Daling der vermogens in ons land. Volgens de laatstverschenen statistiek der inkomens en vermogens in Nederland over 1931'32 bedroeg het totale bedrag van het rijksvermogen 14.300.209.000 (vo rig jaar 15.623.203.000) met 194.227 aan- geslagenen (v. j. 197.501) en een opbrengst in hoofdsom van 13.497.000 (v. j. 14.831.000). Bijna 44J4 pet. (vorig jaar 43.13) der aangeslagenen hadden een ver mogen van 16.000 tot ƒ30.000, ruim 23 S pet. (iets minder dan v. j.) van ƒ30.000 tot 50.000, enz. Het percentage daalt met het stijgen van het vermogen, zoodat slechts 0.54 pet. van de aangeslagenen een vermogen hadden van 1.000.000 en hooger. Het getal millionnairs bedroeg 1057 (v. j. nog 1306) met een totaal vermogen van ƒ2,322.507.000 (ƒ2.931.224.000). De bijna 44 y, pet. der aangeslagenen voor vermogens beneden ƒ30.000 bezaten bijna 13 pet. (11.61) van het totaal-vermo gen en betaalden bijna 8 pet. (7.23) van de totaal-opbrengst der belasting, terwijl 3.42 j pet. (3.79) der aangeslagenen voor vermo gens van 300.000 en hooger met 35.28 pet. (38.45) van het totaal-vermogen 37.25 pet. (40.35) van het totaal-bedrag der belasting voor hun rekening namen. Evenals ten aanzien van de Inkomens, had van de provinciën Drente het laagste vermogen met 1.58 pet. van het totaal en Zuid-Holland het hoogste met 31.55 pet. van het totaal. Voor Noord-Holland was j dit 22.44 pet., voor Zeeland 2.57 pet., voor Utrecht 7.72 pet. Van de drie grootste steden had Rotter- dam het hoogste percentage (39.35) ver- i mogens van 16.000 tot ƒ30.000 (Amster- I dam 35.92 en 's Gravenhage 30.68); 's Gra- 1 venhage had het hoogste percentage (3.58) vermogens van ƒ500.000 en hooger (Rot terdam 3.32 en Amsterdam 3.13). In het grootste aantal gemeenten (296, v. j. 295) was het gemiddeld vermogen van 40.000 tot 50.000. In slechte vier gemeen ten (6) BloemendaaL Maarn, Rozendaal en Wassenaar was het gemiddeld ver- I ZIJ die zich per 1 October a.s. wenschen te abonneeren op „DE LEIDSCHE COURANT", ont vangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Groote wintercampagnc In Duitschland ingezet tegen honger en koude. (2de blad). Het Duitsche reclame-wezen onder rijks controle. (2de blad). In China zonden „communisten" een groote moordpartij hebben aangericht. (Buitenl. Berichten 2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting aango- met 68 tegen 6 stemmen, (lstc blad). Vrachtauto nabij Schoorl door tram ge grepen. Jongen ernstig gewond. (Gem. Ber., 3de blad). Vrachtauto onder Linnc tegen trein ge botst. Twee inzittenden gewond. (Laat ste Ber.). Gevaren voor reismarken-wisselaars in Duitschland. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. Oproep .van het Leidsch Crisiscomité! (lste blad). WASSENAAR. Gemeente-secretaris J. Eggink. In de gisteren gehouden Raadsvergade ring is aan den heer J. Eggink, secretaris dezer gemeente, op zyn verzoek eervol ont slag verleend. Het heengaan van den heer Eggink wordt in de gemeente algemeen betreurd. De ge meente-secretaris heeft zich tydens zijn 40-jarige arbeid in dienst der gemeente, zeer bemind gemaakt. mogen ƒ200.000 en hooger. Het hoogste ge middeld vermogen had Rozendaal met ƒ375.000 (ƒ393.000), het laagste Montfort (L.) met 19.000 (v. j. Vlodrop met 19.000). Te Amsterdam bedroeg het gemiddeld vermogen 104.000 113.000), Rotterdam 112.000 (f 115.000), 's-Gravenhage 116.000 131.000), Utrecht 80.000 (f 88.000), Groningen 71.000 (ƒ76.000), Haarlem ƒ75.00 (ƒ83.000). Rijksgemiddel de ƒ74.000 (/79.000T

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1