DINSDAG 12 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Gisteravond kwam de Raad dezer gemeente In openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester A. J. Gerrevink. Aanwezig alle leden. De notulen worden na een paar opmer kingen goedgekeurd. Ingekomen stukken: Schrijven van de Lemvog inzake het aanleg gen van wegen in het Emmapark. Voorstel B. en W. is het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, indien alsnog van de Lemvog een verzoek inkomt om de wegen aan te leggen. Komt geen verzoek in, dan het stuk stellen in handen van B. en W. om prae-advies. Wordt behandeld bij punt 14. B. en W. deelen voorts mede: a. dat zij ter uitvoering van het raadsbesluit van 27 April 1933 bij de Incassobank N.V. te Amsterdam een fraude- en beroovingsverzeke- ring hebben gesloten, o.m. voor den adminis trateur van het grondbedrijf. Voorgesteld wordt deze mededeeling voor kennisgeving asm te nemen, als boekhoudkun dige, bedoeld in artikel 265 der gemeentewet aan te wijzen het Centraal Bureau van Veri ficatie en Financieele Adviezen der Vereeni- ging van Ned. Gemeenten te 's Gravenhage en de rente in rekeningcourant van door het grondbedrijf bij de gemeente opgenomen en gestorte gelden op dezelfde percentage te be palen als de Bank voor Ned. Gemeenten voor de gemeente berekent. Dit percentage varieert en houdt verband met het promesse-disconto der Ned. Bank. b. dat aan de N.V. Fabriek voor wagenbouw, ijzerconstructie en brandweermateriaal v.h. J. Geesink en Zn. te Weesp is opgedragen het leveren van een carosserie voor een ladder wagen en diverse onderdeelen en uitrustings stukken voor de som van f 2402.65. De aan schaf fingskosten van een ford chassis bedroe gen 1850. Voorgesteld wordt deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. c. Dat de Gedeputeerde Staten hebben aan gehouden de beslissing op het raadsbesluit van 19 Juni j.l. tot onderhandsche aanbesteding aan de N.V. de Geruischlooze weg te Heem stede, van de werken tot verbetering van den Lagen Morschweg. Voorgesteld wordt deze mededeelingen voor kennisgeving aan te nemen. De gemeenterekening 1932, die door een Raadscommissie was onderzocht, werd voor- loooig vastgesteld. Voor de politievakcursus 1933"34 werd f 50 beschikbaar gesteld. Twee politiemannen zul len aan deze cursus deelnemen. Punt 5. Voorstel B. en W. tot aanvulling der gemeente jaarwedderegelingen, voorzoover be treft het toekennen van kindertoeslag. B. en W. deelen mede, dat in eenige jaar wedderegelingen dezer gemeente het toeken nen van een kindertoeslag is opgenomen, b.v. voor de jaarwedden der gemeentewerklieden en der veldwachters (oud). B. en W. hebben zich steeds op het stand punt gesteld, dat een kindertoelage uit den aard der zaak geen vaste aan de betrekking verbonden inkomst is, zoodat zij niet bij het vaststellen van den pensioensgrondslag be hoort te worden medegerekend en van haar geen pensioenpremie behoefde betaald te wor den. De administratieve organen Pensioenraad en Centrale Raad van Beroep huldigen evenwel het standpunt welk standpunt reeds in meerdere beslissingen is neergelegd dat een kindertoelage slechts dan geen deel van de wedde uitmaakt, wanneer in de veror dening van een „tijdelijke kindertoelage" of tijdelijk kindergeld wordt gesproken. Daar in de jaarwedderegelingen de gemeen te, voorzoover daarbij kindergeld wordt toege kend, het woord „tijdelijke" ontbreekt moeten dus alle pensioensgrondslagen van degenen, die kindergeld ontvangen, worden herzien. Wij hebben daartegen bezwaar en stellen U voor de noodige maatregelen te nemen om te voorkomen, dat in het vervolg kindergelden een deel der wedde uitmaken. Dit kan geschie den door in de jaarwedderegelingen, voorzoo- veel daarbij kindergeld wordt toegekend, voor het woord „kindertoelage of kindergeld", het woord „tijdelijk (e)" in te voegen. De organisaties van gemeentewerklieden en -ambtenaren, daarover gehoord, kunnen zich met het voorstel geheel vereenigen. Na een opmerking van de beer Kortmann, dat kindertoelagen toch altijd tijdelijk zijn, werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Sportterrein of weiland? Punt 6. Verzoek van de sportclub Oegstgeest om grond nabij Poelgeest te mogen huren voor sportterrein. B. en W, deelen mede, dat de vereeniging niet in haar verzoek vermeldt welk bedrag zij aan huur wenscht te betalen. In het schrijven, waarbij het verzoek werd toegezonden, wordt opgemerkt, dat de vereeniging, die vooral uit jonge leden bestaat, met de gevolgen van den huidigen toestand als werkloosheid enz, te kampen heeft, waarmede beleefd verzocht wordt rekening te willen houden. B. en W. hebben het verzoek in hunne ver gadering behandeld. Het blijkt, dat het be geerde terrein bestemd is voor bebouwing in de naaste toekomst, terwijl een gedeelte nu reeds tot openbaren weg wordt ingericht. Daar het terrein dus binnen korten tijd be bouwd kan worden, over den verkoop van een gedeelte er van ©wordt nu reeds onderhandeld, meenen B. en W, dat het beter is het niet voor sportdoeleinden te gebruiken. Hierbij komt, dat den huurder van de boerderij nabij Poel geest, den heer Goedhart, reeds een groot ge deelte van het door ons aangekochte land is ontnomen, zoodat het niet billijk is ook aan dit terrein een andere bestemming te geven. De vereeniging is bovendien reeds in het be zit van een terrein. B. en W, stellen daarom voor 't adres voor kennisgeving aan te nemen. Door den heer van Breda worden nadere inlichtingen gevraagd, die door den voorz. wor den gegeven. Tevens doet de voorz. de mede deeling de vereeniging met een andere ge deelte grond, ongeveer gelijk, zeker ter wille te zijn. Aangenomen. Punt 7. Voorstel B. en W. tot verhuur van de schuur Geverstraat 4. B. en W. deelen den Raad mede, dat de schuur, die behoord heeft bij het perceel Ge- versstraat 2 en tot 1 Juli j.l. was verhuurd aan den heer Juffermans, opnieuw kan worden verhuurd. Als gegadigden hiervoor hebben zich aange meld de heeren W. Anholts en G. N. van den Ameele, beiden alhier, die bereid zijn ieder een gedeelte der schuur te huren, respectieve lijk voor 12 en J 15 per maand. Daar dit aanbod billijk is te noemen, stellen B. en W. den Raad voor de schuur met ingang van 1 September 1933 te verhuren tot wederopzeg ging en uiterlijk tot 1 Januari 1935. Bij tus- schentijdsche opzegging kan de huur eindigen op den laatsten dag der maand volgende op die, waarin de opzegging heeft plaats gehad. Van 1 Juli1 September 1933 werd de schuur, zonder contract, gebruikt door den heer van den Ameele. B. en W. verzoeken als nog de goedkeuring er aan te verleenen, dat hiervoor een huur wordt berekend van f 20 per maand, voor welk bedrag de schuur ook aan den heer Juffermans was verhuurd. Dr. Simon Thomas maakt opmerking over den huurprijs en dat zich nu plotseling twee gegadigden tot het huren bereid hebben ge steld. De voorz. leest de gewisselde correspon dentie voor en wordt het voorstel met algem. stemmen aangenomen. Punt 8. Voorstel B. en W. tot verdagen van de beslissing over het uitbreidingsplan voor den duur van drie maanden. Aangenomen. Punt 9. Voorstel B. en W. tot vaststelling van voorschriften met betrekking tot zoowel den aard van de bebouwing als het gebruik van gronden in de bebouwde kom gelegen. In een zeer uitvoerig advies deelen B. en W. mede, de redenen, waarom zij tot het ontwer pen van nieuwe bepalingen zijn overgegaan: le daar het uitbreidingsplan der gemeente niet geldt voor de bebouwde kom; 2. omdat in de thans bestaande bouw- en woning-verordening der gemeente bepalingen voorkomen, die af zonderlijk geregeld moeten worden. Na lange discussies wordt door den Raad besloten de verordening aan te houden. De bebouwing langs den Lage Morschweg. Punt 10. Voorstel B. es W. tot intrekking van het Raadsbesluit tot onderhandsche aan besteding inzake de bitumeering. van den Lage Morschweg. B. en W. deelen daarbij mede, dat indertijd fs besloten, dat de Lage Morschweg zou wor den ovorzien van een gefundeerde deklaag van asphaltbeton. Het voorstel daartoe was gefundeerd op het feit, dat in het ontwerp-uitbreidingsplan de tegen de grens van Leiden gelegen gronden langs den bedoelden weg waren bestemd om eerst in de toekomst bebouwd te worden met kleine middenstandswoningen. De gemeente Leiden heeft hiertegen be zwaar. Zij wenscht in aansluiting van haar eigen bestemmingsplan dit deel der gemeente te zien aangewezen als bestemd voor directen villabouw (open bouw) en middenstandsbouw, B. en W. kunnen zich met dezen wensch van bet gemeentebestuur van Leiden vereenigen en zullen bij de behandeling van het uitbreidings plan in den Raad daartoe het voorstel doen. Intusschen scheen het, dat het, hangende deze kwestie, niet juist was, onmiddellijk uit- loering te geven aan het besluit tot het direct in orde brengen van den Lage Morschweg op de tegenwoordige breedte. Immers, deze betrekkelijk kostbare verbete ring zou dezen weg nog niet geschikt maken als bouwstraat. Nu de kans is ontstaan, dat de langs den weg gelegen gronden als bouwterrein in ex ploitatie zullen worden gebracht, met de daar aan verbonden zeer kostbare verbreeding enz, van dien weg door de eigenaars van den bouwgrond, wordt de voorkeur gegeven aan eene voorloopige verbetering in den vorm van een flinke oppervlaktebehandeling na omploe ging en inwalsing. Eene voorloopige verbete ring, die naar de opgave van de N.V. De Ge ruischlooze weg te Heemstede, /0.47 per M2. zal kosten. Het besluit van 19 Juni j.l. wordt ingetrok ken en de Raad wordt gemachtigd den Lage Morschweg een verloopige verbetering te doen ondergaan als hier bedoeld. Goedgekeurd. Punt 11. Voorstel B. en W. tot overdracht om niet van een strookje grond aan den Rijn- zichtweg aan de N.V. Gemeenschappelijk Eigendom te Den Haag. Goedgekeurd. Punt 12. Voorstel B. en W. tot verkoop van bouwterrein aan den Warmonderweg, groot H.A. k f 9 per M2. Aangenomen. Een bomv kwestie. Punt 13. Bezwaarschrift van Carl. Brandse tegen het besluit van B. en W., waarbij ver gunning tot het bouwen van een woning met loods aan de Haarlemmertrekvaart is gewei gerd. B. en W. deelen mede, dat e.a. geheel in strijd is met het uitbreidingsplan. B. en W. hebben toen de mogelijkheid om van verschillende bepalingen ontheffing te verleenen, overwogen. Volgens de bepalingen der bouwverorde ning kunnen wij toestaan, dat gebouwd wordt aan wegen, die nog niet aan de gestelde eischen voldoen. Deze bepaling heeft betrek king op het stichten van bedrijfsgebouwen. Deze bepaling heeft betrekking op het stich ten van bedrijfsgebouwen. De ontheffing mag sinds het raadsbesluit van 10 Augustus 1932 waarbij verklaard wordt, dat een ontwerp-uit breidingsplan in voorbereiding is, slechts plaats vinden voor gronden in het ontwerp- uitbreidingsplan als cultuurland met bedrijf aangegeven, Aangezien de gronden, waarvoor de vergunning was gevraagd bestemd zijn voor middenstandsbouw, mag op haar geen be drijfsgebouw gesticht worden. Beschouwt men het huis, dat Brandse wil bouwen, als een middenstandswoning, dan rij zen weer andere bezwaren. Ongeveer 50 Me ter ten Zuiden van* het perceel waarop hij wil bouwen, is n.1. op het uitbreidingsplan een zij- weg geprojecteerd, welke in Noordwestelijke richting onmiddellijk langs het perceel van den heer Brandse loopt Hiermede moet bij bebouwing gerekend worden. Het plaatsen van een loods op een afstand van 50 meter uit de Haarlemmertrekvaart onmiddellijk tegen den nieuw geprojecteerden weg kan daarom niet worden toegestaan, omdat het in strijd is met de bebouwingsvoorschriften. De kosten van het in exploitatie brengen van gronden worden steeds door de exploitan ten gedragen. Bovendien rijzen bezwaren van financieel en aard. De kosten van het bouwrijp maken van gronden worden steeds door de exploitanten gedragen. Zij betalen de kosten van straataan- leg, eventueele straatverbreeding, gas, electri- citeit, rioleering enz. Verleent nu het gemeentebestuur vergunning tot het bouwen van woningen vóór deze wer ken gereed zijn, en zonder dat zekerheid ver kregen ia, dat de werken binnen korten tijd zullen worden uitgevoerd, dan ie het gevaar zeer groot, dat de gemeente later zelf de wer ken op eigen kosten moet uitvoeren, waarbij dan vaak hooge bedragen uitgegeven moeten worden voor aankoop van strookjes grond enz. De ervaring heeft ons dat geleerd. Het invor deren der kosten door middel van het heffen van belastingen z.g. baat- en wegenbelastin gen, heeft in de practijk geleerd niet geheel doeltreffend te zijn, daar deze belastingen slechts een „billijke bijdrage" in de kosten mogen vormen. Wij hebben daarom het standpunt ingenoo- men, dat niet op de in het uitbreidingsplan voor directe bebouwing aangegeven gronden gebouwd mag worden, tenzij de straten geheel overeenkomstig het plan tot bouwstraten zijn ingericht, of door het stellen van een cautie daarvoor zekerheid bestaat. Zelfs al mocht Uwen Raad beslissen, dat de door on6 geweigerde ontheffing moet wor den verleend (hetgeen wij èn uit een oogpunt van gemeentebelang èn uit een oogpunt van billijkheid tegenover andere bouwgrondexploi tanten zeer zouden betreuren) dan kan deze beslissing den appellant nog niet baten, omdat door deze beslissing implicite is uitgemaakt, dat geen weigeringsgronden volgens de be staande voorschriften aanwezig zijn. Door deze beslissing treedt automatisch in werking de bepaling van artikel 6, 4e en 5e lid der Wo ningwet, volgens welke bepaling, de beslissing op een verzoek om een bouwvergunning, dat is ingekomen nadat het ontwerp-uitbreidings plan ter secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, door B. en W. moet worden aangehouden tot de beslissing over het plan, onherroepelijk is geworden, indien er overi gens geen grond is om de vergunning te weige ren. B. en W. kunnen echter met toestemming van Ged. Staten een bouwvergunning verlee nen, indien het bouwplan niet met het uitbrei dingsplan in strijd is. B. en W. adviseeren den Raad daarom het verzoek af te wijzen. Aangenomen. Punt 14. Verzoek van de L.E.M.V.O.G. om vergunning tot het aanleggen van straten in het Emmapark. De L.E.M.V.O.G. betaald 5/8 der kosten van kabels, buizen, enz. De ge meente het overige gedeelte. Goedgekeurd, Comptabiliteitsbesluiten werden zonder com mentaar genomen. Het kappen der boomen enz. aan den Rijn hofweg, zal de gemeente op zich nemen. De uitvoerders ontvangen hiervoor 10 per per soon- Rondvraag. De heer Uïtenboogaard klaagt, dat de honden wederom aan het slachten zijn onder de schapen. De voorz. zegt onder zoek toe. De heer Paardekooper vraagt verdere maat regelen tegen de ratenplaag. Den laatsten tijd zijn er wel veel verdelgd. De voorz. zegt mede werking te hebben gevraagd van meerdere in woners, maar niettemin worden de etensres ten toch bij de huizen enz. neergegooid. Hierna sluiting. N00RDW1JKERH0UT. De eerste wielerwedstrijd. Zondag 24 September a.e. zal op het terrein van N. V. O. de eerste Noordwijkerhoutsohe wie lerwedstrijd gehouden worden voor ama teurs en onafhankelijken. Ook zal het kampioenschap van Noord- wijkerhout verreden worden. Opgave tot deelneming kan geschieden bij den heer B. Verschoor, alhier, vóór 16 September a.s. Inleggeld 0.25. De wed strijden worden georganiseerd om de kas van N. V. C. die den bodem laat zien, te stijven. Aanrijding. Gisteren had op de Zïh kerduinweg een aanrijding plaats tuesc.hen een luxe auto, bestuurd door den heer M. uit Amsterdam en een wielrijder, een jongeman Geus uit Hillogom. Deze laatete had aan het stuur van zijn fiets een em mer hangen, waardoor hij zijn stuur kwijt raakte en tegen een auto slingerde. Hier door kwam hij te vallen in een drogen sloot langs den weg. De wielrijder bekwam een kniefactuur. Nadat hij door den veld wachter v. d. B. voorloopig verbonden wae werd hij per auto naar zijn woning ver voerd- Den autobestuurder treft in deze abso luut geen enkele schuld. VOORSCHOTEN. Geboren: Albertue Petrus Johannes, L T- F- F. Duijnstee en L. M. van ïperen. Johannes Jacobus Maria, z. v. A. C. van der Hulst en G. W. de Haas. Clara Jo hanna Bernardina, d. v. V. J. B. Kjaassen en M. 8. Geven. Ondertrouwd: Verzijl, oud 22 jaren en J. K. Biethoven, oud 26 jaren. Overleden: J. de Geus, oud' 70 jaren. J. de Wit, oud 81 jaren. Ingekomen: A. Schötteflndreier, Burg. Treubstraat 3, van 's-Oravenhage; J. Steen, Valkenburgscheweg 8. van Maars- sen; G. H. van Giezen, Haagweg 12, van Leiden; C. C., H. P., W. J. en A. W. P. Duijndam, F/ijndijk 14-8, van Leiden; A. van Laar en gezin, Leidscheweg 217, van Lei derdorp; N. Galjaard, Leidscheweg 183, van Leiden; P. M. S. Franssen, Rijndijk 160, van Schae8berg; G. J. Boom, Leidscheweg 15, van Benkum; J. van Blom en gezin, Leidscheweg 195e, van.Leiden; G. M. Hoo- gendoom, Leidscheweg 177, van Groot-Ain- mers. Vertrokken; W. Hoos, naar Arn hem; S. J. Geldrop, naar Voorburg; E. J. Korswagen, naar 'e-GravenhageB. F. 0. de Hosson, naar Gorinohem; B. J. H. Mor sing, naar Denekamp; F. J. W. van Lam meren, naar Rotterdam; O. A. 8tigters en geein, near 's-Gravenhage. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Door den wielrijder D. uft Woerden ■werd bij de politie aangifte gedaan, dat hij door een auto was aangereden, waar door hij in de sloot tereoht kwam. De man, die druipnat was, bleek bovendien een schouder-fractuur te hebben bekomen. Dr. Hildernisse verleende hem heelkundige hulp. D., die niet in staat bleek naar Woerden te fietsen, werd door den be stuurder eener luxe auto mee naar zijn woonplaats genomen. De vernieuwing van de HOfbrvfl. Gis teren werd met de eerste werkzaamheden voor de vernieuwing van de Hofbrug een aanvang gemaakt. Hoewel het verkeer over de brug nog niet was gestremd, werd reeds druk van de omlegging van het ver keer gebruik gemaakt. Hengelsport Zondag werd door de Hengelaarsverêeniging „Ons Genoegen", in de Heerlijkheid van Alphen, eigenaar Baron de Smet de eindwedstrijd gehou den, waarvoor bijzonder veel animo be stond. P. Van Voon behaalde met 23 stirks de lste prijs. Tevens werd hij houder dor wis selbeker von de Leidsche Bond. B. Veld man behaalde den 2en prijs met 16 sbuks; 3e prijs A. Hoek; 4e prijs H. Binnenkamp 12 stuks, hij ving de grootste brasem ter lengte van 49 cm. en verwierf een extra prijs; 4e prijs 0. de Gans, 11 stuks; 6e prijs C. van Leeuwen 10 stuks; 7e prijs P. Hensy 11 stuks; 8e prijs Weijers 9 stuks; 9o prijs A. Henry 9 stuks; 10e prijs J. v. d. Ben 8 stuks; 11e prijs A. Britae- mer 6 stuks, 12e prijs de Wit 6 6tuks; 13e prijs C. Raveosberg 4 stuks; 14e prijs L. Jansen 4 stuks; 15o prijs P. van Zwietca 3 stuks. Rammerman ontving de troostprijs, eon kanarie, aangeboden door Gebr. Broer, vogel en zaad handel alhier. In de val geloopen. Op verzoek van de verkeerspolitie te Leiden, werd door de politie alhier de auto bestuurder H. aangehouden. Deze had te Leidon een aanrijding veroorzaakt en was doorgere den; de auto werd in beslag genomen. ZWAMMERDAM. Gevestigd Uit Woerden, Frana Chistoffel Standaar en gezin, kapper, Brugstraat 44a uit Bodegraven, Johan nes Cornelia Both en geein, houtbewerker Vlietkade 123 jaar. Vertrokken: Naar Rotterdam, Robert Fruinstraat 45a, Willem Johannes Woutherus Cornelissen, volontair-kweekor Brugstraat 39. naar Leiden, Borneo- etreuat 2a, Theodora van der Werolld, dienstbode, Utrehtscho straatweg 42 naar Boskoop, Burgemeester Oolijnetraat, Wilhelmina van den Bosch, dienstbode, Kerkl&an 113 naar Leiden, Lange brug 16, Geertruida Bot, zonder beroer». (">*»•-- tocht 46 naar Bodoeraven, Buitenkerk 4b, Arie Pak en gezin, fabrieksarbeider, Oud-Bodograafsoheweg 85 naar Bode graven, Buitenkerk 4b, Adriana Maria Wilhelmina Jongeneel, wed. Pioter de Jong en gezin, zonder beroep, Oud - Bode graaf scho weg 85 naar Wassenaar, den Deijl 360, Petroóella Walraven, echtge noot© van Petrus Hennekcn, Oud-Bodc- graafscheweg 98 naar Alphen aan den Rijn, Willemstraat 42 f, Henderijntje Jo hanna Demoet, dienstbode, Schoolstraat 56. Naar Smilde, Norgervaart A 144, Aaltje de Vries, dienstbode, Brugstraat 23, naar Zegveld, Meije 263, Cornelia Theodora Balvert, dienstbode, Utrecht- sche straatweg 63. Geboren Gerrit, zoon van Jan Streefland en van Janigje 8pies Gijs- bert, zoon van Cornelia Arie Adrianus Dullemond en van Adriana Marrigje Slin gerland Johan, zoon van Laurens Zwaan en van Johanna Wilhelmina Rusting. RECHTZAKEN GEWELDPLEGENDE LEI DEN AARS. Vijf Leidenaars, P. 8., diens zoon« P. 8. Jr. en W. 8., alsmede de straatmaker J. en de los-werkman W. van W. hebben terecht gestaan voor de Hoagsche Rechtbank we gens openlijke geweldpleging; de drie eerst- genoemden ook wegens bedreiging. De rechtbank veroordeelde heden tot een jaar P. S., P 8. Jr. en W. 8. tot 8 maanden, J. L. tot 0 znaanden. Van W. werd vrijgespro ken. D£ MOORDAANSLAG IN HEl HAAGSCHE BOSCH. De procureur-generaal bij den Hoogon Raad heeft gisteren geconcludeerd tot ver werping van het beroep van C. van T., die door het gerechtshof in Den Haag in hooger beroep is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met ter beschikking stel ling van de regeoring wegens poging~Tot moord op een meisje in het Haagache Bosch. Arrest 9 October. DE BOYCOT VAN DUITSCHE PRODUCTEN. Niet Onrechtmatig volaard. Het bestuur van de Kon. Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in No- dorland heeft naar wij reeds meiddon in kort geding voor de Amstordamsoho rechtbank laten dagvaarden de hoeren B. van Dam en N. Nathans, reap, voorzit ter en secretaris van het Algemeen Comité tot verweer togen terreur en vervolging in Duitaohland. De aanklacht goeohiodd© wegens het verspreiden van circulaires en het laton loopen met borden met opsohrift tegen het koopen van Duitsche producten, voor het Jaarbeursgebouw to Utrecht. Eisohe- rei ziet hierin oen onrechtmatige hande ling waarvan zij schade lijdt en zal lij- don. Maandag diende de zaak voor den pre sident der reohtbank mr, J. W. Huyeinga. Mr. M, Mondeis optrodond voor gedaag den lichtte zijn schriftelijke conclusie van antwoord toe. Het Comité is bedoeld om uiting te geven aan de verontwaardiging in breode kringen over de toestanden in Duiteohland op maatschappelijk en staats rechtelijk terrein. Man vindt het noodig om deze actie te staven door de daad om zioh to onthouden van ©oonomisahen steun aan dit regime, door de producten van dit land niet te koopen. Het middel van boyoot is niet onwettig eu wondt zelfs in ootnmige gevallen door den Volkenbond gekend, het is een economisch en juri disch toelaatbaar middel. Tot de zaaI zelve komond, merkte mr. Mondeis op, dat de circulaires op hot Stationsplein to Utrecht werden verspreid, aan iederéén, ook aan niet--bezoeker« van de Jaarbeurs. Eischeros motiveert nergens, dat hier een onrechtmatige daad is gepleegd. PI. vroeg tenslotte don president don eisoh ongegrond te verklaren en op dien grond af te wijzen. Mr. van Woel de ren, optredend voor eischeros zeidc, dat de feiten, in de dag vaarding gesteld door gedaagden worden erkend. Et wordt echter aangevoerd, dat de airculaires op het Stationsplein zijn verspreid on riot, of althans zéér kort, vlak voor het Jaarbeursgebouw. Dit komt, omdat den eersten dag van de Jaarbeurs de verspreiders van de cir culaires door de politie, wegens belemme ring van het verkeer, werden weggejaagri. PI. aahtte don inhoud van de circulaire, waarin van „beostmensohen" wordt ge sproken, beleedigond. De Jaarbeurs komt tegen de wijze waarop de circulaires wor den verspreid vlak in de nabijheid van de Jaarbeurs op, temeer, daar het on rust sticht onder bouoekerB en een deel der standhouders. Do Jaarbeurs hoeft er hot grootste be lang bij, dat haar internationale deelne mers ongestoord kunnen werken. Do actie is dus wel degelijk foitolijk tegen de Jaar beurs gericht. PI. las hierop een aantal brieven en telegrammen voor, o. a. voor de Handolskaaner te Krefeld, waarin tegen deze actie wordt geprotesteerd. De Duit sche deelnemers dreigen hot volgend jaar niet meer op de Jaarbeurs te zullen ver schijnen. PI. persisteerde daarom bij zijn eisch deze actie onmiddellijk te vorbiedon. De president der reohtbank te Amster dam, mr. J. W. Huysinga heeft hedenoch tend uitspraak gedaan. De president overwoog in zijn vonnis, dat d© dagvaarding niet is te begrijpen, wélke handeling van gedaagde eischcrcR verboden wil zien. Do eischeros, aldus Mr. Huyzinga, heeft het' blijkbaar aan ons willen overlaten een verbod, zoo soherp te formulooren, dat nagegaan kan worden, wanneer van overtreding daarvan sprake is. Reeds om deze reden kunnen wij op het vorzook niet ingaan. Indien bezoekers van het Jaarbeursge bouw last ondervinden door do actie zo<> moet eischeros zioh tot de politie wenden, hetgeen zij zooals ten prooesso bleek reeds had gedaan. Mitsdien wees do pre sident den eisch van do Kon. Vereeniging af en veroordeelde eischeros m de kosten van het geding, begroot op 60. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. De commandant naar Het Hoog Militair* Gerechtshof verwezen. Naar wij vernomen, is de kapitein-luite nant ter zee P. Eikenboom, destijds com mandant van Hr. M.'s Zeven Provinciën, in verband met do aan boord van dien bodom voorgevallen muiterij en do over meestering van dat schip door de muiters, door den commandant der zeemacht in Ned. Indië naar het Hoog Militair Ge rechtshof te 's-Gravenhage verwezen. Overste Eikenboom is op 30 Aug. jl. met het motorschip Dempo van Tandjong-Priok naar Nederland vertrokken. dacht type. HU heeft geen Inte resse in voetballen en vechten en met aardrijkskunde heeft hjj altijd aen 10. Vast een spion. (Ulk).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7