24ste Jaargang VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1933 No. 7605 3>e £cid6ch^0oii^cmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bij betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Uitwassen der Democratie Den wind in de zéilen van het fascisme blazen! Daarmede is, helaas, maar al te druk bezig een uit haar voegen gerukte, een onredelijke democratie! Daarmede is, helaas, maar al te veel bezig de S. D. A. P.! De gezonde democratie wijst, in volko men vrijheid en onafhankelijkheid, de volksvertegenwoordigers aan, maar laat dezen dan naar eer en geweten hun man daat vervullen, zoo lang zij daarvoor b e- kwaam kunnen worden geacht en niet handelen in strijd met de begin selen van degenen, die hen hebben af gevaardigd. t Een gezonde democratie wil als volks vertegenwoordigers geen lakeien, geen zet bazen, geen marionetten, maar karakters, mannen, die na verstandig en rijp beleid handelen krachtens eerlijke overtui ging. Welnu in de S. D. A. P. wordt zulken mannen, mannen van karakter, als volks vertegenwoordigers het leven ondragelijk gemaakt. Verleden jaar hebben men herinnert het zich drie socialistische Raadsleden te Amsterdam een briefje van de „federa tie" thuis gekregen, dat zij van hun zetels moesten opstaan. Onder deze drie was een veteraan uit de vakbeweging, en een man, die onder de knapste figuren van ons open bare leven behoort. Maar zij hadden in den Raad gestemd, naar eer en geweten, dochniet naar den zin der „federa tie"! Dat was hun misdaad. De geschiedenis van Amsterdam her haalt zich thans te Zaandam. Om dezelfde reden als te Amsterdam worden nu daar vier socialistische Raads leden naar huis gezonden. Men weet wat er te Zaandam is voorge vallen. Na veel strijd heeft de Raad daar eeni- ge weken geleden bezuinigings-voorstellen van B. en ,W. aangenomen. Om de positie van de stad te redden. Vier sociaal-demo cratische leden, waaronder twee wethou ders, hebben er vóór gestemd. Niemand kon aantoonen, dat zij in strijd handelden met eenig socialistisch beginsel. Maar de ver gadering der dfdeeling heeft Woensdag avond hun staatkundig leven opge-eischt. Bij meerderheid van stemmen is verlangd, dat de vier vertegenwoordigers hun ambt zullen neerleggen. „Ziehier aldus de „Avondpost" „bewijzen van verwording in onze op één na grootste partij, die een bedreiging vor men voor heel ons staatkundige leven en koren op den molen zijn van allen, die in deze dagen het parlementarisme aanvallen en ondermijnen". TWEEDE KAMER Vergadering van Donderdag, 7 September. MINISTER OUD VERDEDIGT DE OMZETBELASTING. Zooals te voorzien was, is den geheelen middag zoek gebracht met de voortzetting der beraadslagingen over het ontwerp-om- zetbelasting. Deze zijn nu zoover gevor derd, dat we morgen aan de artikelsge- wijze behandeling kunnen beginnen. Van daag zijn de besprekingen in eerste instan tie voortgezet en heeft ook de minister reeds het woord gevoerd. Overzien we het resultaat van het gemeen overleg tusschen regeering en Kamer, dan kunnen wij niets anders zeggen, dan dat dit, evenals dit bij de schriftelijke voorbereiding te consta- teeren viel, zeer vruchtbaar is geweest. Natuurlijk kon de regeering onmogelijk aan alle wenschen tegemoet komen, daar voor loopen deze trouwens ook teveel uit een, maar dit neemt toch niet weg, dat het ontwerp uit de smeltkroes van het ge meen overleg belangrijk gewijzigd is te voorschijn gekomen. Constateerden wij gisteren, dat de katho lieke fractie over het algemeen afwijzend staat tegen verwerking der weeldebelas ting in de omzetbelasting, de heer IJ s s e 1- m u i d e n (R.K.) die vandaag als eerste spreker het woord voerde, gaf van een an dere meening blijk. Deze afgevaardigde die ons tuschen haakjes door zijn heldere betoogtrant en gedegen inhoud zijner re de een aanwinst lijkt voor de katholieke Tweede Kamerfractie, waarvan hij sinds kort deel uitmaakt, na eerst zitting te heb ben gehad in de Eerste Kamer voelde niets voor uitlichting uit het ontwerp der weeldebelasting. Hij was van meening welke wij echter in twijfel moeten trek ken dat dergelijke artikelen veelal met een zoo groote winstmarge worden gepro duceerd, dat een heffing van 10 pet. weinig gewicht in de schaal kon leggen. De heer van IJsselmuiden (R.K.), die met den heer Fleskens een der eerste voorstan ders was.van een omzetbelasting waar voor hij in de Eerste Kamer reeds het pleit voerde was niet zeer ingenomen met de wijziging, die minister Oud in het oor spronkelijke ontwerp van minister de Geer had gemeend te moeten aanbrengen. Door een heffing van 4 pet. aan de bron was het karakter van verbruiksbelasting in het ge drang geraakt, en hij prefereerde daarom een heffing van 1 pet. over een zoo groot mogelijk aantal omzetten. Ditzelfde be zwaar opperde ook Jhr. de Geer (Chr. His.), die in een korte rede het ontwerp in zijn huidigen vorm besprak. In de christc- lijk-historische fractie bestond blijkbaar ten aanzien van het percentage der heffing geen eenstemmigheid. De heer S n o u c k Henkemans (Chr. His.) toch, bepleit te met aandrang een verlaging van het per centage tot in ieder geval 3 pet., terwijl oud-minister de Geer, wiens woord in de Kamer een groot gezag geniet, namens zijn fractie kwam verklaren, dat men bij deze gelegenheid niet moest afdingen en niet verder aan het heffingspercentage tornen. De heer Snouck Henkemans verklaarde zich ook mordicus tegen een uitlichting van de weeldebelasting uit het ontwerp De heer Schouten (A.R.) liet zich te dien aanzien voorzichtiger uit, maar hij wees er toch met den meesten nadruk op, dat iedere ton, die nu aan den minister werd onthouden, later in den vorm van steeds straffer bezuinigingen, zou moeten worden opgebracht. De minister ver klaarde in zijn rede, dat hij aan wegneming der weeldebelasting zou hebben gedacht, indien daarover in de Kamer 'n communis opinio zou hebben bestaan. Nu d^niet het geval bleek te zijn, wenscht hij dit offer „op het altaar van het gemeen overleg" echter niet te brengen. Zou het amendement-Kor- tenhorst toch worden aangenomen, dan zou hij verplicht zijn andere concessies, die hij wilde brengen, weer terug te nemen. De minister gaf den verschillenden afgevaar digden, die zich erover hadden beklaagd, dat zij een oordeel moesten vellen over dit ontwerp zonder het financieele plan der regeering in zijn geheel te kennen, volkomen toe, dat dit inderdaad een zeer ongewone figuur moest worden genoemd. De zeer uitzonderlijke omstandigheden ge ven hiervoor echter een gereede verkla ring. We merkten reeds op, dat de minister onmogelijk aan alle wenschen tegemoet kon komen deed hij dit, dan zou er van de geraamde 85 millioen niet veel terecht ko men maar niettemin heeft hij op ver schillende punten met name aan de wen schen van den heer Kortenhorst voldaan. Wij vermelden o.a. dat hij de hulpstoffen voor het bedrijfsleven van de belasting wil de vrijstellen. Zoo zal de brandstof en de electrische energie mits gebruikt als hulpstof voor de industrie dus niet voor huiselijk gebruik dus niet aan de 4 per centsheffing zijn onderworpen. De minister meende echter niet zooals hem van ver schillende zijden was gevraagd zoover te mogen gaan, dat hij ook de machinerieën en dergelijke kon vrijstellen. Deed hij dit, dan was het hek pas voor goed van den dam. Wel kwam hij tegemoet aan de van verschillende zijden naar voren gebrachte wensch met name door de heeren Kor tenhorst en Schouten de grondstoffen van vrijgestelde producten eveneens vrij te stellen. De kleinere wenschen, die gena de konden vinden in het cerberus-oog van den minister van financiën, waren het op crediet verschaffen van de zegels, welker duur bepaald werd op drie maanden, en de kwestie van de afronding. Uit den aard der zaak kon de minister onmogelijk alle producten, die voor vrijstelling en opna me in lijst B (de lijst der vrijgestelde goe deren) waren voorgedragen, als zoodanig accepteeren. Het vleesch en de boter kon den onmogelijk worden vrijgesteld, in welk verband de minister de opmerking maakte, dat voor vrijstelling der landbouwproduc ten in dit ontwerp reeds het uiterste was gedaan. Het artikel klompen zal wel in lijst B worden opgenomen evenals gezou ten groenten. Wat de vrijstelling van boe ken betreft, die dienen voor het onderwijs, verklaarde de minister, dat zijn hart hier goed genoeg was, maar daar hij geen kans zag onderscheid te maken tusschen leer boeken en andefe soorten boeken, en hij geen termen aanwezig achtte om alle boe ken vrij te stellen, moesten ook de leer boeken belast blijven. Tot onze teleurstel ling moesten wij van den heer Oud verne men, dat hij deze wet niet de geschikte plaats achtte om een retorsiebepaling op te nemen. Dit aan het adres van den heer Kortenhorst. Wij zeiden, dat dit antwoord van den bewindsman ons teleurstelde, om dat het voor ons in dezen tijd niet aller eerst gaat om de theoretische juistheid, maar om de effectiviteit van een bepaal den maatregel. Wij zeiden boven reeds, dat de regeering voorshands geen termen aan wezig achtte tot uitlichting der weeldebe lasting uit het ontwerp. Dat er in deze sombere tijden nog blijmoedige optimisten zy'n, toonde de heer van den Heuvel (A.R.), die er bij den minister op aan drong eventueele overschotten op de bc- grooting te bestemmen voor opheffing van bestaande heffingen. Het doet deugd in dezen tijd, dat Ministers en Kamerleden goochelen met tekorten van honderd mil lioen en meer, ook èeris een eenigszins an der geluid te hooren, al gelooven wij met minister Oud, dat er weinig kans bestaat, dat deze optimistische toekomstverwach tingen binnen afzienbaren tijd zullen wor den gerealiseerd. Morgen komen de ingediende amende menten aan de beurt en zal «het ontwerp naar alle waarschijnlijkheid met groote meerderheid van stemmen door de Tweede Kamer worden aanvaard. DE REGEERING OVER HET UNIFORMVERBOD. IEDERE PROVOCATIE MOET VOORKOMEN WORDEN. Het recht van vereeniging en vergadering heeft de bijzondere aandacht der regecring. Verschenen is de Memorie van Antwoord pp het voorloopig verslag der Tweede Ka mer inzake het uniformverbod. De Regeering zet daarin uiteen, dat zy zulk een verbod noodig acht èn ter voor koming van provoceerend optreden op den openbaren weg èn ter voorkoming van mi litaire machtsontwikkeling door politieke groepen naast het wettig gezag, een verder liggend, doch ook ernstiger gevaar, dat op den duur het geheele Staatsbestel zou kun nen bedreigen. De relletjes zelf schijnen voor sommige jeugdige uniformdragers een zeker attractie' te beziten, daar zij aldus ge legenheid krijgen hun onverschrokkenheid te toonen en aan een zekeren lust naar avontuur tegemoet te komen. Uitingen van liefde voor het vaderland en aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis zullen door de voorgestelde regeling in gee- nen deele worden getroffen. Met dit wetsontwerp verwerpt de Regee ring op zichzelf geenszins het aanwenden van andere middelen ter versterking van de bestaande rechtsorde. Het geldende vereenigings- en vergaderings- recht heeft haar bijzondere aandacht. Vrij blijft het dragen van niet uittarten- de onderscheidingsteekenen. Ook vlaggen, vaandels en soortgelijke onderscheidingsteekenen zullen, voor zoo ver zij uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, door den voorgestelden tekst worden getroffen. Mocht dit wetsontwerp onverhoopt on voldoende blijken tot het tegengaan van particuliere korpsen, dan zal een nadere aanvulling van de wetgeving met spoed worden ontworpen. Dat de voorgestelde wetsbepaling de po litiek in de rechtszaal zal brengen ontkent de minister. De voorgestelde bepaling be vat een in alle opzichten materieelen norm, die conceret gesteld is. Voor wat de bedoelde jeugdorganisaties betreft merkt de minister op, dat voor het vallen onder de strafbepaling niet voldoen de is, dat de betrokken kleedingstukken of onderscheidingsteekenen uitgaan van een organisatie, welke zelf uitvloeisel is van een bepaald staatkundig streven, met name het opvoeden van de jeugd in eigen poli tieke inzichten, doch dat het verbodsarti kel duidelijk alleen treft voorwerpen, wel ke zelf uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven. Zoo is een hakenkruis of een gekruiste sikkel en hamer ongetwij feld voor het publiek zelf symbool. Welke concrete uniformen van jeugd organisaties, bijv. van de A. J. C., in de toekomst geoorloofd zullen blijven, zal in laatste instantie ter beoordeeling staan van de rechterlijke macht, dit is ten slotte van den Hoogen Raad, welke de concrete ont wikkeling van die jeugdorganisaties en het concrete gebruik van haar uniformen, los van alle politieke overwegingen, zal toetsen aan de gestelde objectieve norm. De uniformen van De Graal zulen, naar de zienswijze van de regeering, zeker n i? t onder de voorgestelde bepa ling vallen. De werkzaamheid van De Graal ligt toch op godsdienstig- niet op staatkun dig gebied. HET TREEDT ZOO SPOEDIG MOGELIJK IN WERKING. Een nota van wijziging op het wetsont werp inzake het uniformverbod geeft een bijzondere bepaling tot bevordering van een spoedige inwerkingtreding van het ont werp. Een nieuw art. 2 bepaalt namelijk: „Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging". De minister zegt nog in de memorie van antwoord: Het uitsteken van partij vlaggen en an dere emblemen als bezems e.d. uit huizen valt niet onder het voorgestelde artikel. De minister zou deze materie, welke eenigs zins anders ligt van het motief van te gengaan van militaire machtsontwikkeling van politieke organisaties naast het wettig gezag is ten deze b.v. geen sprake en ook als minder dringend is te beschouwen, voorloopig aan de plaatselijke overheden willen overlaten. Gelijk bekend, is in Den Haag b.v. op dit gebied ook reeds een plaatselijke ver ordening tot stand gekomen. VARKENS EN SPEK. De prijzen verhoogd. In verband met het in werking treden van het graanmonopolie zijn uit den aard der zaak de granen en ook het varkens voeder duurder geworden. Hoewel op het oogenblik nog geen varkens kunnen wor den afgeleverd, welke met dit voeder ge mest zijn, heeft de Nederlandsche Varkens- centrale in overleg met den Minister van Economische Zaken besloten haar prijzen te verhoogen en wel met 2*cent per K.G. geslacht gewicht. De prijsverhooging zal gelden voor die varkens, welke van 11 September af aan de Nederlandsche Var kenscentrale worden geleverd. Tevens zijn door de Varkenscentrale, in overleg met den Minister van Economische Zaken, de prijzen van het over te nemen spek met minstens 2 cent per K.G. ver hoogd. DE OFFICIEELS OPENING VAN DEN AFSLUITDIJK. Op 25 September. De minister van waterstaat is voorne mens, den Afsluitdijk op 25 dezer offi- cieal te openen, op welken datum tevens de aanbieding aan den Staat zal geschie den van het door de Mij. tot uitvoering der Zuiderzeewerken opgerichte monument. Steun in getrokken van Hollandschc Nazis. Het Burgerlijk Armbestuur van Kerkra- de heeft deze week de ondersteuning inge trokken aan leden van de N.S.N.A.P., die zich herhaaldelijk onnoodig over de grens begeven en daar in uniform loopen. Onder hen bevindt zich de commandant der S. A. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Crisis in de Fransche socialistische partij. (2de blad). De toestand op Cuba nog niet opgehel derd. Geruchten van een contra-revolutie. (2de blad). Nederlandsche consul in Palestina aangc- vollen. (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. Het spek Is duurder geworden. (1ste blad). De regeering geeft een uiteenzetting van het uniformverbod. (1ste blad). Weer een vijftal branden. Drie café's afgebrand. (Gem. Ber. 2de blad en Laatste Ber.). Verduistering van rentezegels te Am sterdam. (Gem. Ber. 2de blad). BLOEMBOLLEN NAAR RUSLAND. Op hoop van zegen. De Commissie voor Onpersoonlijke Re clame uit het bloembollenvak heeft, naar het „Hbld." meldt, .000.000 bloembollen naar Rusland gezonden voor reclame, in dc hoop, dat daaruit later verkoopen zullen voortvloeien. De Algemeene R. K. Landbouw-Bedrijfs- raad (oprichters de Katholieke Nederland sche Boeren- en Tuindersbond en dc Ne derlandsche R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit") houdt dit jaar zijn algemeene vergadering op Donderdag 21 September te Utrecht in de zaal van hotel „Kasteel van Antwerpen", Oudegracht 129, des voor middags half elf. De vergadering staat onder leiding von den voorzitter mr. dr. Arn. Borrct S.J. te 's-Gravenhage en naast de gewone agenda punten als jaarverslag, rekening en ver antwoording, begrooting en voorstellen van de bijzondere R. K. Landbouw-Bc- drijfsraden zal aan de orde komen het vraagstuk van de inschakening der parti culiere ondernemingen in de werkverschaf fing. Dit vraagstuk zal worden ingeleid door de Tweede Kamer-leden G. W. J. von Koeverden te Buren en A. J. Loerakker te Haarlem. DE LILLIPUTTERS IN DE SLEUTELSTAD Dat er belangstelling zou bestaan voor de komst van het groepje Lilliputters, dat heden, morgen en Zondag in de Stadsge hoorzaal een uitvoering komt geven, was te voorzien. Dat die belangstelling even wel zoo massaal zou zijn, hadden we niet verwacht Het Stationsplein liep tegen half twaalf zwart van de menschen. En, wijl het artisten-dwerggezclschap niet te half twaalf, doch te vijf voor twaalf arriveerde, werd de menschenmenigte al lengs dichter. Op het perron bood de heer W. F. van Ingen Schenau, die het gezelschap geën gageerd heeft, aan de dames bloemen aan. Door een dichte haag van menschen schreden de Lilliputters vervolgens naar de gereedstaande auto. Daar gingen ze als het ware verloren tusschen de groote- menschcn-menigte, maar de menschjes trokken er zich niets van aan en met het gewoonste gezicht ter wereld namen ze hun plaatsen in, om zich naar de Stads gehoorzaal te laten brengen. Overal langs den weg bestond veel be langstelling voor het kleine volkje en wc twijfelen er niet aan, of die belangstel ling zal ook bij de voorstellingen blijken. We geven hierboven een kiekje van den troep, genomen op den stoep der Stads- zaal.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1