DONDERDAG 7 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ZEGWAART. De oorzaak van den brand. Bij het politie onderzoek naar den brand in d< MM van den landbouwer Sch., alhier, is geble ken, dat de brand zeer vermoedelijk is ont staan door het spelen met lucifers van kin deren.* Geboren: Gerrit, z. v. G. C. Verhoef en A. van Wieringen. Arnont, s. C. van der Spek en A. H. Meijer. Ondertrouwd: A. J. Janson, oud 34 jaren en E. A. van der Burg, oom! 31 jajen. ZOETERMEER. Een nacht vrij? Op 6 September 1.1. herdacht onze populaire nachtwaker J. "Westhoek, den dag, dat hij vóór 35 jaar in dienst der gemeente werd aangesteld als wegwerker, straatveger en lantaarnopste ker. Geboren: Jannetje Everdina Apoli- na, d. v. N. F. Hoogduin en J- M. A. Kou- wenhoven. Ondertrouwd: O. O. van der Zon, 35 j. en Johanna Ad ©geest, 28 j. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Astert-dag. De gisteren gehouden As ter dag ten bate van de Ohr. Wijkver pleging alhier heeft f 260 opgebracht. „Arti et Religioni". De Ohr. Muziek- rereeniging „Arti et Roligioni" herdenkt 2 October a.s. haar 25-jarig bestaan. AARLANDERVEEN. Volksbond. Dinsdagavond vergader de de Volksbond alhier onder presidium van den heer M. Heiman in de lokaliteit van den heer W. v. d. Berg. Bij de opening werd in t bijzonder wel kom geheeten de geest, adv., pastoor A. J. M. Hoge veen. Na het Bondslied zingen werd me degedeeld, dat laatste werkzaamheden door het bestuur verricht en voorts werd ter kennis gebracht, dat een wijziging in het bestuur van H. L. is aangebracht. Aan deze heeren werd dank gebraoht voor hun ijverige werkzaamheden. Deze week is in de afdeeling propaganda ge maakt door H. L. om een uurloon af te frètaan voor de laatste anderhalve ion geld, die nog noodig zal zijn voor do afbouw van het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven. De heeren, hiermede belast, zullen de-ze propaganda afwikkelen, ter wijl in deze vergadering reeds door een 20-tal leden dit kwartje wat minimum gevraagd werd, werd geofferd. Dan braoht de voorzitter de mededeeling, dat dit jaar niet een uitvoering zal worden ge geven in den vastenavond, maar reeds met November ter viering van het St.- Wilïibordfeest. Bekend gemaakt werd, dat de tooneelclub „V riendenkring" reeds een mooi stuk hiervoor instudeer de. Als volgend punt der agenda braoht de heer M. v. d. L., afgevaardigde naar de laatstgehouden Centrale Raadsvergade ring, verslag uit van deze bijeenkomst. Daarna werd behandeld gezamenlijke inkoop van koleneen kwantum werd reeds genoteerd, terwijl nog hiervoor ge legenheid bestaat voor opgaven tot Zon dag over een week. Dan nog werd behandeld de excursie naar 't nieuwe sanatorium. De datum zal zijn Zondag 1 October os. Ook de stu diedagen te Bergen werden besproken. Een persoon zal gratis deze studiedagen kunnen meemakenhiervoor moest wor den geloot en Th. v. Veen was de geluk kige. Door den geest. adv. werd een belang wekkende lezing gehouden over het fascisme. Na rondvraag sluiting. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht op f 1.16, WOERDEN. Moedercursus. De Moedercursus, wel ke ui 't gymnastieklokaal van de open bare school kosteloos wordt gegeven, uit gaande van het Groene Kruis, mag rich in een groote belangstelling verheugen. Er waren meer dan. 40 curriten op de eerste avond. Z0ETERW0UDE (DORP). Missienaaikrans. Er is in het afgeloo pen jaar door de Mi8sienaaikrana van onze Vrouwenbond weer veel en mooi werk verricht. Een groot doel der werk stukken is bestemd voor de Missie der Eerwaard© Kruisheeren, een klein deel voor de missie van Pater de Jong, mis sionaris van het H. Hart. Eerst worden de werkstukken nog ten toongesteld in het patron aatagebouw aan den Schenkelweg op Woensdag 13 en Don derdag 14 September aa. Het is de moei te waard in die dagen daar een kijkje te nemen, oa. een koorkap en kasuifel, door de dames vervaardigd. Met dat al zijn de dames der naaikrans op den bodem van haar kas terecht gekomen en hebben ze ons aller hulp dringend noodig in die da gen, om dat mooie werk het komend jaar weer te kunnen doorzetten. Vanaf 3 uur 's middags is de tentoonstelling te bezich tigen. Het bestuur van den Vrouwenbond ver bindt hieraan ook weer een algemeene le denvergadering op Donderdag 14 Septem ber des avonds om half acht, waar ook niet-leden van harte welkom zijn. Behalve de gewone agenda-punten zal er dien avond een causerie worden gehouden door den oud-missionaris pater dr. Ber nard Zuure, Witte Pater, die zal spreken over: „In 't harte van Afrika". Deze cau serie belooft zeer interessant te worden, daar Pater Zuure zijn lichtbeelden er bij iboopt te vertoonen en zelf ook voor drachten en gezangen uit het volksleven der negers met pianobegeleiding ten ge- boor© zal brengen. Pater Zuure zal ons in onze verbeelding door zijn muziek en woorden verplaatsen naar een hem dier baar natuurvolk, naar een schoon missie land, waar het werk van een Hollandsche missienaaikrans zoo hard noodig is. Dames, dien avond doet gij op: Missie-kennis Missie-liefdel Missie-ij ver 1 Volksbond. Begin dezer week ver gaderde de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond in het Patronaat alhier. De voorz., de heer van Haastregt, opende de vergadering met gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spr. hoopt, dat de besprekingen dezen avond een aangenaam en zakelijk karak ter zullen dragen en verzocht den secre taris de notulen der vorig© vergadering voor te lezen. De notulen worden onver anderd vastgesteld. Enkele ingekomen stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Het schrijven van Herwonnen Levenskracht betreffende de solidariteits actie zal door de propagandaclub wor den verzorgd. Punt 4 beschikbaarstelling van gelden voor een afgevaardigde naar Bergen tij dons de studiedagen, kon niet de goed- Tegenwoordig 12 raadsleden. Afwezig de heer J. Geerlings.' Voorzitter: de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd gearresteerd. Voorlezing wordt gedaan van een aan tal door Ged. Staten goedgekeurde raads besluiten, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Naar aanleiding van het verzoek van 0. P. Broekhof om verlaging van huur van een door hem van de gemeente ge huurde woning, adviseeren B. en W. op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer 0. v. d. KI a/uw zou eenige hum-vermindering willen toestaan b.v. van f Lper week. Dit voorstel wordt ge steund door de heeren N. H. de Klerk en B. Passchier. De voorzitter wijst er op, dat inwilli ging van dit verzoek consequenties mede brengt. Als Broekhof de woninghuur te hoog vindt, is hij wellicht in staat een an dere woning te betrekken, waarvan de huur minder hoog is. Er zijn echter een aantal menschen, die een met overheids geld gebouwde woning huren, voor wie in de tegenwoordige tijdsomstandigheden de huur eveneens te zwaar is en die geen andere woning kunnen betrekken, omdat woningen van een mindere huur niet be schikbaar zijn. De gemeente kan de hwrr van deze woningen niet verlagen, omdat het Rijk daarin althans "voorloopig niet wenscht te participeoren en de gemeen telijke middelen een algemeene huurver- laging niet toelaten. Broekhof kan de huur met inachtneming van den opzeg termijn opzeggen. Blijkt dan dat de ge meente geen andere geschikte huurder voor dezelfde huursom kan krijgen wat keuring der vergadering verwerven, waar na het voorstel van het bestuur in stem ming komt, doch wordt verworpen. Hiorisa komt het voorstel aan de orde om een be zoek te gaan brongen aan het onlangs ge opende nieuwe sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, doch wegens te ge ringe deelnam© wordt hiervan afgezien. Naar aanleiding van eon circulair© van het hoofdbestuur betreffende het vaststel len van een win terprogram, deden ver schillende leden vooretellen en brachten onderwerpen naar voren om dezen winter te laten behandelen, en waarmede zooveel mogelijke rekening zal worden gehouden. Ook de geest. adv. neemt op zich om en kele avonden te verzorgen, en deed tevens de toezegging dat wanneor er wederom dezen winter groote werkloosheid komt, hij zooveel in zijn vermogen is, de zorg zal helpen verlichten, door mede te werken voor ontspanning en ontwikkeling der werkloozen. Na het Applaus dor vergadering, dankt de voorz. don geest adv. voor zijn bemoe digende woorden. Bij de rondvraag wor den nog tot genoegen der vragenstellers enkele problemen opgelost, waarna de voorz. mot den chr. groet en een woord van dajiik voor de aangename bespreking d© vergadering sluit. „Hulp in Nood" bracht op f 1.76. niet onmogelijk is dan volgt vaaizelf verlaging van huur. De heer v. d. Klaauw zegt na voren staande toelichting zijn voorstel in te trekken. Conform hot advies van B. en W. wordt besloten. De salaris-regeling voor werklieden in vasten dienst der gemeente wordt aange vuld met een bepaling voor overwerk. Deze bepaling stond aanvankelijk in het werkMedenreglement, welk reglement bij de invoering voor het ambtenarenregle ment is vervallen. Vandaar deze voorzie ningen. De voorzitter merkt op, dat in verband met tijdsomstandigheden er voor zal worden zorg gedragen, dat wei nig of geen overwerk wordt verrioht. Ingekomen ia een circulair© van Ged. Staten, waarin deze het oordeel van den Raad vragen over een door htm college ontworpen wijziging van de salarieering van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Gedeputeerde Staten zijn van oor deel, dat hot niet noodig is om de in de toekomst te benoemen ambo nar cm mot uitzondering wat betreft het voltrekken van huwelijke afzonderlijk te bezoldi gen, of bestaande bezoldigingen te ver- hoogen. Conform het voorstel van B. en W zal aan Gedeputeerde Staten worden be richt, dat met de nieuwe regeling acooord wordt gegaan. Tot waarncmend-ge meen te-ontvanger wordt benoemd do heer J. A. J. F. Roelin, ambtenaar ter secretarie. De benoeming van een havenmeester wordt aangehouden tot na bespreking in geheime zitting. Besloten wordt een tijdelijke geldlee- ning van f 60.000 tot ultimo December te gen een ronte van 3 pet. per jaar. Daar de kosten van het onderhoud van den gemeen te toren hooger blijken te zijn dan bij de begrooting geraamd, wordt de betrekkelijk© [>oat van de begroeting met f 45 verhoogd. Vervolgens wordt overgegaan in ge heim oomitó. Daarna werd tot havenmeester voor den tijd van óón jaar bcnoomd de heer J v. d. Werf met 7 van de 18 uitgebrachte stemmen, tegen 4 stemmen op den heer P. J. v. d. Bosoh en 1 op den neer 0. van Dam. RECHTZAKEN OPZIENBARENDE STRAFZAKEN. Hot Haagsch© Gerechtehof veroordeelde gisteren don 26-jarigen kleermakor N. J. B. ter zake van doodslag op mej, B., ge pleegd in de Scheveningacho Boaohjes op den avond van 7 Januari tot zee jaar ge vangenisstraf. Ook de HaagMohe rechtbank had R. tot zes jaar veroordeeld. Het wees tevens arrest in de zaak van den 24-jarigea houtbewerker D. 0. W. t© Rotterdam, die op 26 Juli j.l. in zijn wo ning aan de Groote Visscherijstraat aldaar zijn vrouw hooft geworgd. De Rotterdam- scho rechtbank had W. tor zake veroor deeld tot tien jaar govangenisstraf. Hot Hof handhaalde het vonnis, behalve do straf, die verzwaard werd tot vijftion jaar. Bovondion behandelde het de zaak tegen den 38-jarigen koopman J. B. te Rot terdam, dio wegens brandstichting, gopleegd in zijn winkel aldaar, door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld was tot twee en eon half jaar gevangenisstraf. Het Hof sprak B. vrij wegens gebrek aan bswija. LETTEREN EN KUNST HENRI BOREL. ifHe ben eigenlijk ook katholiekh Pater dr. G. Vrijmoed O.F.M, fce Delft schrijft aan de „Maasbode": Van 17 Juni tot 7 Juli 1931 maakte ik een reis met de „Dompo" ren Rotterdam naar Marseille. Op die boot was ook Henri Bore), met wien ik kennis maakte. Op een avond, toen het stil was op dek, kwamen we opnieuw in gesprek en in den loop daarvan znj Borel: „Ja, ik ben eigen lijk ook katholiek"'. Toen ik hem stilzwijgend, maar waar schijnlijk met een vraagteekon op mijn ge zicht, aankeek, vervolgde hij„Maar er zijn nog een paar punten, waar ik niet over heen kan". Op mijn vraag, welke moeilijkheden dat dan waren, antwoordde hij: „De onfeilbaar heid van den Pauz b.v.". Ik achtte het voor iemand van zijn stan ding niet gewenscht om over wat ten slotte een détail-punt is, te gaan disoussi- oeren en zei: „Och, het is in laatste instan tie een kwestie van golooven; als het ge zag, waarop men gelooft, eenmaal betrouw baar is gebleken, dan zijn afzonderlijke ge loofspunten eigenlijk socundair'', waarop Borel na een oogenblikje stilte zoi; „Ja, dat is waar". KERKNIEUWS EEN GEHEIM CONSISTORIE. Aan de „Katholieke Wereldpost" wordt Uit Rome bericht: Z. H. de Paus heeft besloten den 17dcn October a.s. een Geheim Consistorie te houden, waarin volgens de bepalingen van het kerkelijk wetboek de laatste beschik kingen zullen worden getroffen inzake de heiligverklaring van de Zalige Bernadette Soubirous en de Zalige Thouret, die plaats zullen hebben op 8 December en 1 Januari a.s. Naar wij uit welingelichte Vatlcaansche kringen vernemen zullen ln dit Geheim Consistorie ook eenige nieuwe Kardinalen worden gecreëerd. Vóór de heiligverklaring plaats heeft zal er in de maand November nog een Sonv.- openbnar Consistorie worden gehouden, waartoe alle Aartsbisschoppen en Bisschop pen, die hunne residentie hebben binnen 100 mijlen van Rome worden uitgenoodigd. BENOEMINGEN. 7*. Hoogw. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam, II. Dominicua, den Eerw. Pater J. Bollen, tot kapelaan te Sohiodam, O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans, den Eerw. Pater B. Vorhoij, tot kapelaan te Schiedam, H. Joannes den Dooper, den Eerw. Pator li. "Hummelink, tot kapelaan te Rotterdam If. Hart van Jezus, don Eerw. Pater J. Pfoil, tot kapelaan te Rotterdam, H. Dominious, den Eerw. Pater M. Selbach. Z. II. Excellentie de Bisschop van 's-Her- togenbosoh hoeft benoemd tot assistent te Nijmegen, O. L. Vr. Geboorte, den Eerw. Pater J. Knippenburg, De woleerw. pater Ridolis Jutte O F. M. uit het Minderbroederklooster te Al verna (Wijchen) is door den hoog eerw. pe ter Regalatus Hazcbroek O.F.M., waarne mend Provinciaal, benoemd tot godsdienst leeraar aan H~B£., Gymnasium en Han delsschool der Paters Franciscanen te Heerlen. PASTOOR J. ZWART t Vijf on dertig Jaren pastoor to Zaandam. In don ouderdom van ruim 80 jaren it gistermorgen in het fit. Jansriekenhu* te Zaandam ovorloden de hoogeerw. heer J. Zwart, pastoor der bi. Bonifatiusparochie aldaar en eerekanunnik van het kathedraal kapittel. Door dezen dood van een der oudste leden der Qaa rlemsohe olergó is oen pries terlijk loven afgesloten van oen buitenge wone werkdodigheid en vruchtbaarheid, in hot bijsonder gedurende de 35 jaren, dat d© overledene het pastoraat in Zaandam bekleedde. Joanne# Zwart werd den 20 Mei 1863 te Worvorshoef geboren en op 7 October 1877 priester ge wijl. Eon week later reeds werd hij benoemd tot kapelaan te tipaarnwoudo aan do Lie, wolk© standplaats hij den 3en December 1880 verwisselde met de parochie van Bt. Nico laan binnen de Veste te Am sterdam. Hier hooft hij bijna 8 jaren go- staan tot 17 Augustus 1889 toen zijn (/ver plaatsing volgde naar Haarlem (O. L. Vr. 'Kbzenkrans en Dominicua). Het werken in deze parochies had ©ohter to veel van sijn gezondheid gevergd en tot horstel van krachten kreeg hij den 12cn Februari 1892 in het rectoraat van huize Duinzioht in Oegstgcest een rustiger werkkring. Dan, den ficn Maart 1898 benoemd© de Bisschop hem tot pastoor te Zaandam. 171 „Pater, als ik rijk was, wat zou ik u dan graag helpen. Geloof maar gerust dat u het goed zoudt hebben. Wat moet het toch fijn zijn, als 'n mcnsch royaal kan geven en steunen. Als ik ooit nog eens uit de lo terij trek, dan komt Pater Liefhebber hot eerst aan do beurt enz. enz. Ja, zoo wordt er nogal eens tegen mij gesproken. En waarlijk dat soort mensohen meent het goed met mij Hot is echter too ongelukkig dat ik mijn jongens geen soep van goede meeningen kan voorzetten en bijv. do verwarming 's winters niet kan aanhouden met geklopte goede bedoelin gen of het licht laten branden met lampen merk „wclgodacht maar nooit gekregen". Er zijn ook wel ©ons mensohen, die onder rijk vorrfaan dat te bijv. in plaats van vijf tig duizend nu eens het dubl/ele of het drie dubbele hadden, of in plaats van óón ton nu eens drie ton rijk werden of een mil- lioentje er bij erfden. Iaat ik nu maar direct zoggen dat u zeer verwonderd zou staan, als u wist welk soort menschen het meorendeels zijn, die in de loop dor jaren Pater Liefhebber eens een echte goede dag bezorgd hebben: „Ja, Pator, het is wel een heeln hap voor mij, maar ik vind hot toch zoo mooi om een armen jongen voor Priester te laten stu- doeren". Of: „Ja, Pater, ik moot van do rente loven, maar of ik die nu van u krijg of van een ander, of u nu de coupons knipt of ik. Al§ ik maar rente krijg zoolang ik leef, dan weet ik dat tenminste na mijn dood arme priestercaodidaten van die ren te kunnen profiteeren". Ja, u zoudt verwonderd staan. En hot eigenaardige is dat zoowel in de stad als op het platte Und. in het Zuiden als in het Noorden zich hot zelfd© verschijnsel voor doet: Wanneor zoo nu en dan eens de eene geestelijke bedelaar den ander ontmoet en dergelijk© zaken besproken worden, dan hoort men verhalen van ontroerende edel moedigheid en offerzin, van oprecht Geloof omgezet in daden zooals alleen oehte Gods- vrienden de moed hebben te stellen. F a t h er L c f c b e r. fit. Bonifa.-ius Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Wie do ziel van adderen helpt redden, redt s'n eigen ziel. GEMEENTERAAD VAN NOORDW1JKERHOUT

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7