donderdag 7 september de leidsche courant eerste blad pag. 2 TELEGRAFISCH WEERBERICHT Tiaar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Sept. 1988, medegedeeld door het K^on. Ned. Mcteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: .£75.8 te Stornoway en Lerwick. L&agwte barometerst: 753.1 te Isafjord. Verwaehting tot den avond Matige n 8 Sept.: Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, weinig veran dering in tempera tuur. De nieuwe hooge drukking in het Noord- Westen is sterk toegenomen en breidt zich in de richting van Zuid-Scandinavië uit. Depressie-invloeden blijven tot IJsland en Zuid-West Frankrijk beperkt, ook in het Oostzeegebied krijgt de depressie eenige versterking, maar de Britsche eilanden, ons land, Noord-Frankrijk, Duitsohland en Scandinavië zijn geheel onder hoogen druk beinvloed. Do och tend tempera tuur in Noord-Scandinavië begint het vriespunt te naderen. In Zuid-Frankrijk werd de temperatuur minder hoog, nadat giste/en weer eenig onweer ia voorgekomen. De <e- gen in Oost-Duitschland was van weinig beteekems, maar zal vermoedelijk thans weer wat toenemen. De algemeene voor uitzichten voor het weer zijn gunstig. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 20.2 gr. 0. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Donderdagnamidgda 8.06 uur tot Vrijdagmorgen 5.51 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 8 September var. 5.59 uur en nam. 6.18 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminriohting Hooge Rijndijk oen 7 »ur 19.5 gr. O. Zweminrichting „De Zijl", om 7 «ar: 18.6 gr. 0. Ie. KRUISKINDEREN. Sinds de Graal Kruiskinderen in haar beweging heeft, heeft zij vanzelfsprekend ook Kruiskinder- leidsters. Dezen worden gerecruteerd uit de oudere leden en kadetten en uit de jon gere leidsters, die voor dit werk speciale opleidingscursussen krijgen, gedeeltelijk practisch ingericht en voor een ander ge deelte de noodige ontwikkeling biedend op allerlei gebied. 2e. GRAALLEIDSTERS UIT DE STE DEN. Dezen worden onderscheiden in: a. Clublcidsters, die in de avonduren de clubs leiden van de Graalleden en kadet ten; b. Stootbrigadeleidsters, die van de ste den naar de dorpen gaan om daar nieuwe afdeelingen op te richten en te voorzien in behoeften, waarin een Graalwacht zelf tijdelijk niet kan voorzien. Onder deze Stootbrigadeleidsters worden door het hoofd van het Graalwacht-Departement en kele streekleidstera benoemd. Dezen onder houden het contact met meerdere dorpen tegelijk, die samen een streek vormen. Uit de streek- en stootbrigade-leidsters wordt een stadscommissie gekozen, bestaande uit 3 leidsters, die mede verantwoordelijk zijn voor alle dorpen, die bij een bepaald cen trum behooren; zij geven bijv. advies inza ke clubs, zorgen in drukke tijden voor hulpkrachten enz. c. Administratie-leidsters, die verant woordelijke taken hebben betreffende de administratie, zoowel in de clubhuizen als in de centrale huizen. 3e. GRAALWACHTLEIDSTERS uit de kleinere steden en dorpen. Dit kunnen zijn: a. Clubleidsters, die de clubs leiden der Graal wachtleden. b. Correspondenten, die de leiding heb ben in de administratieve zaken der Graal wacht. c. Kasleidsters. die de plaatselijke kas beheeren en contributie innen. d. Administratricen, die de leden-kartho- teek e.d. bijhouden. e. Gewestelijk Bestuur. 4e. JONGE GARDE. Een afzonderleken pijler in dezen opbouw vormt de Jonge Garde. Dit is een groep, die rechtstreeks staat onder het Hoofdbestuur van de Graal. Zy nemen in overleg met het Hoofdbestuur taken op zich in de richting van haar aan leg en studie, die in het belang zijn van de heele Beweging. Zoo zijn er Jonge Garde- leden, die lezingen houden, artikelen schrij ven, onderwerpen in studie nemen in het belang van de jeugdbeweging, ontwerpen maken op allerlei gebied; er zyn onder haar accountants, teckenaressen, natuur-histo- rici e.a. Deze vier groepen zijn alle helpsters, niet Vrouwen van Nazareth, die al naar gelang haar tijd en krachten het toelaten aan de beweging meewerken, organiseeren enz. Zij maken allen haar opleidingstijd door op den adspiranten- en inwijdingscursus, op de driedaagsche cursussen en weekends in het Nationale Graalhuis te Scheveningen en op de algemeene Graalcursussen,, die op het Seminarie Hageveld gehouden worden. Dan zijn er nog eenige groepen, gevormd uit de Vrouwen van Nazareth, die worden samengevat onder den naam: Hoofdleidsters. 5e. Hoofden van huizen of „Directrlccn". Zij dragen de zorg en verantwoording voor de clubhuizen in de steden en voor de haar toevertrouwde leden, kadetten. leidsters, kruiskinderen, etc. 6e. Stadsoversten. Dezen moeten het Graalwerk in een stad overzien en de ver schillende huisoversten met raad en daad terzijde staan. 7e. Tenslotte is er het Hoofdbestuur, dat onder hooge leiding van Zijne Hoogwaar dige Excellentie Monseigneur J. D. J. Aen- genent het Graalwerk in het geheele Dio cees overziet en bestnurt. Behalve bovengenoemde groepen bleek 't in April 1933 wenschelijk bij de steeds grootere uitbreiding der Graal-organisatie voor verschillende onderdeelen der bewe ging z.g. departementen en raden op te richten, in navolging van het reeds sinds 1932 bestaande Graalwacht-departement. Deze departementen geven binnen een bepaald gebied deskundige leiding en ver lichten zoo de taak der leidsters en direc trices. Men onderscheidt de volgende: 1. Het Graalwacht-Departement. 2. Het Fabrieksmeisjes-Departement. 3. Het Kruiskinder-Departement. 4. Het Kadetten-Departement. 5. flet Jong Garde-Departement. 6. Het Leidsters-Departement. Deze laatste 5 departementen organisee ren, zooals iedere naam reeds uitdrukt, be paalde groepen in de Stads-Graal en Graal wacht. 7. Het Departement voor Dadenclubs en Ernstige Avonden. 8. Het Cursus-Departement. 9. Het Inkoop-Departement. 10. Het Departement van Financiën en Administratie. 1. De Sport-raad. 2. De Muziek-raad. 3. De Raad voor Huishoud- en Nijver heidsonderwijs. 4. De Raad voor Beeldende Kunst en Huisnijverheid. 5. De Pers-Raad. 6. De Reis- en Vacantie-Raad. 7. De Film-Raad. 8. De Contact-Raad. Hoe werken deze verschillende groepen nu zamen? Zooals gezegd, heeft het Hoofd bestuur van de Graal de leiding van het geheel. Stads-Graal: De verschillende stadsover sten houden eenmaal in de veertien dagen een vergadering met het hoofdbestuur. De directrices der clubhuizen van een stad komen tweemaal per week met de stadsoverste samen, om de belangen van het stadswerk te bespreken. Graalwacht: Daar de Graalwachten over veel meer plaatsen verspreid zijn, is de bestuursregeling hiervoor een andere. De Graalwacht is ingedeeld in centra. Dit zijn middelpunten, waaromheen een aantal dorpen gegroepeerd zijn. Tot nu toe zijn er zeven. 1. Centrum „Amsterdam" met 21 dorpen. 2. Centrum „De Streek" met 9 dorpen. 3. Centrum „Haarlem", met 17 dorpen. 4. Centrum „Leiden" met 12 dorpen. 5. Centrum „Rotterdam" met 7 dorpen. 0. Centrum „Den Haag" met 5 dorpen. 7. Centrum „Alkmaar" met 12 dorpen. Iedere Graalwacht hoort bij zoo'n cen trum, d.w.z. eene stad met een of meer clubhuizen, welke bestuurd worden door Vrouwen van Nazareth. Ieder centrum heeft een gewestelijk bestuur, dat bestaat uit vier leidsters. Dit bestuur vormt de kleine vergadering, waarmee gemakkelijk gewerkt kan worden. Het Hoofd van het Departement verga dert met het gewestelijk bestuur voor iede re centrumsvergadering. Deze centrumsver gaderingen, waarbij alle Graalwachtleid- sters altijd tegenwoordig zyn, hebben iedere 3 weken plaats. Na afloop volgen lessen op het terrein van de ontspannings- en ontwikkelings clubs. Iedere Graalwacht kiest uit hare leid sters een drietal, die zich belasten met de taak van correspondente, kasleidster en administratrice. Iedere club kiest uit haar midden een groepsleidster en deze kiest zelf een assistente. Iedere maand is er eene leden vergadering, waar de leidsters een drie kwartier spreken, maar ook de leden komen minstens even lang aan het woord. Een flinke Graalwacht heeft zes groepleidsters en zes assistenten, waarmee een voorvergadering gehouden wordt vóór de ledenvergadering. Eens in de maand verschijnt er een Graalwacht-leidstersblad, waarin ook de taak der groepleidsters uit eengezet wordt en allen aangespoord wor den tot het nemen van initiatief. De Departementen. Waar in ieder Graalhuis clubs gegeven worden voor ontspanning en ontwikkeling sport, muziek en kunst beoefend wordt, is het helder en klaar, dat voor al deze af zonderlijke groepen deskundigheid wordt vereischt. Iedere huis-directrice kan on- moigelijk van alles verstand hebben. Bo- vendien ontbreekt haar meerendeels ook de tijd, om zich in details te verdiepen. Daarom zijn al de verschillende belangen toevertrouwd aan groepjes van deskundige personen. De Departementen schakelen de Club huisleiding niet uit, integendeel. Zij wer ken het liefst door en met haar. Zij zorgen voor de eenheid van lijn in alle huizen en voor de harmonische ontwikkeling dor clubs. Zoo werken alle geledingen in de Stad* Graal, Graalwaohten, Departementen er Raden samen om tot Gods Meerdere Ee een vlotte meisjes-organisatie in het Bis dom Haarlem te doen groeien en bloe<en Juist de verschillen in functies dragon er toe bij, dat men elkander waardeert en aanvult. Bovendien vragen zij voortdu rend een groote soepelheid en breedheid om de belangen van het geheel te behar tigen. En hoewel deze „techniek* dus schijn baar slechts een uiterlijke vorm is, beïn vloedt zij in de Graalbeweging dagelijks de karaktervorming van leden en leidster*. I (Uit dit artikel, dat wij overnemen uit „De Zilveren Trompet", blijkt eenige ij- ziging en uitbouw van de Graal-organLja^ ties, zooals wij deze tot nu toe kenden. In een bijkomstigheid is er een opvallende wijziging: de namen van Sybille en Wal kure enz. blijken te zijn vervallen. De Graal, die een levende beweging is, blijft niet aan alles vasthouden, tenzij aan het wezenlijke, het eigenlijke van haar zegen rijke actie). FAKKELOPTOCHT NATIONAAL JONGEREN VERBOND. De fakkeloptocht, gisteravond door het Nationaal Jongeren Verbond, afd. Leiden, georganiseerd ter gelegenheid van het 35- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, droeg in alle opzichten het toe ken van onvoldoende voorbereiding. Alle nationaal-gezinde jeugdvereenigingen wa ren opgeroepen enhet aantal deelne- mers(sters) aan dezen optocht zal van 200 tot hoogstens 300 hebben bedragen. Het waren, behalve leden van genoemd. Verb., leden uit enkele groepen van Padvinders, Driehoeksmeisjes, de Buurtvereeniging „Eensgezindheid" en de Gymnastiek ver- eeniging „Klimop". De Leidsche Chr. Har moniever. verzorgde de muziek. Vóórop liepen bestuursleden van de 3-October-ver. met vaandel. Te prompt 9 uur werd van het Kaas- marktterrein vertrokken door Koppen- hinksteeg en Hooglandsche Kerksteeg, langs Haarlemmerstraat, Princessekado, Kort Rapenburg, Rapenburg en Doeza- straat naar de Jan v. Houtkade. Daar werd halt gehouden voor het 3- October-monument. Na muziek van de Padvinders, had door den heer Josephus Jitta, voorzitter van de afd. Leiden van hot Nationaal Jongeren Verbond, na een korte toespraak de kranslegging voor het monument plaats. Hierop werd het Wilhelmus gespeeld, dat door de deelnemers mede gezongen werd. Langs Kore vaars traat, Breestraat, Ko renbrugsteeg, Korenbeurs, Nieuwe Rijn, Hooigracht en Koppenhingsteeg trok men terug naar de Kaasmarkt, waar de stoet werd ontbonden. Er bestond overal langs den weg veel belangstelling. Gemeentelijke Aankondigingen. STADSNIEUWS GEMEENTE-REKENING 1932 De gemeenterekening en de rekeningen van de bedrijven en de taken van dienst over het dienstjaar 1932 zijn voor een ieder ter lezing op de secretarie deT ge meente nedergelegd. In verband hiermede worden hieronder eenige van de voornaamste cijfers uit die rekening medegedeeld. GEWONE DIENST. Ontvangsten f 9.344.554.56, uitgaven f9.182.091.14. Batig saldo f 162 463.42. KAPITAALDIENST. Ontvangsten f 5.976.935.86, uitgaven f9.208.80S.96. Nadcelig slot -f 3.231,873.10. RESULTATEN VAN DE GEMEENTE BEDRIJVEN. 3.940.47, ra- Ga s fabriek: winst f ming f 235.600. Electriciteitsfabriek: winst f 776.984.81, raming f 742.800. Gestichten „Endegeest", „V oor geest" en „Rhijngeest": winst: f 89.646.30, raming f 80.075. Openbaar Slachthuis: winst f 50.072.43, raming f 49,000. Grondbedr ij f: nadeelig saldo ge wone dienst f 69.870.83, raming f 46.962. Reiniging s d i e n s t: verlies f 223.584.29, raming f 238,109. Ontsmettin gsdienst: verlies f 4.116.05, raming f 4.475. Gemeentel ij ke Bank van L e e n i n g: nadeelig saldo f 14.800.80, raming f 14.296. Gemeentelijk W a s c h b u- r e a u: nadeelig saldo f 190.36, raming voordeelig saldo f 15. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 694. Dros Gebr. Tiele- man („De Gekroonde Haan"), Leiden, Zoe- terwoudsche weg 3, stoomzeepfabriek. Uittr. Ged. comm.: F. K. Dixon, 's-Graven- hage. N. Ged. Comm.: A. Hartog, Versail les. Nieuwe inschrijving. 6250. IJmuider Vischhal „De Klok", Leiden, Nieuwe Beestenmarkt 22. E.: Mej. A. Klok, IJmuiden. Gevolm.: K. Klok, IJmuiden. Voor het notarieel examen ie te Den Haag geslaagd mr. J. A. James, alhier. Voor het examen poli tied iploma van den Alg. Ned. Politiebond zijn te Amster dam geslaagd de heeren C. van Herwaar den, J. M. Hoes en J. R. Hardebol, allen alhier. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Dinsdagavond vergaderden de R. K. Me taalbewerkers in het Bondsgebouw. De voorzitter, de heer J. Oiezen, opende de vergadering met den Chr. groet, waarna hij een woord van welkom richtte tot. den hoofdbestuurder, den heer J. van Abbevê en de zeer goed bezochte vergadering. Hierna werden de gebruikelijke agenda punten afgehandeld, terwijl er drie nieuwe leden werden geïnstalleerd. Punt 3 der agenda vermeldde een kleine verrassing, wat door den voorzitter nader werd toegelicht De Geestelijke Adviseur had bij zijn 25-jarig Priesterfeest, uit naam der leden een enveloppe met inhoud ont vangen, maar was door het hooge bedrag een beetje geschrokken en had dan ook aan den penningmeester een zekere som teruggegeven. Het bestuur wist met dit bedrag ook al geen raad en bood nu op deze vergadering aan elk lid een verver- sching aan en tevens een sigaar, waarvan natuurlijk gretig gebruik werd gemaakt. Vervolgens was het woord aan den hoofdbestuurder over het onderwerp „Wat leert ons de huidige wereldcrisis". Bespro ken werd het theoretische gedeelte van dit onderwerp, terwijl op de October-vergade- ring het practische gedeelte zal besproken worden. Spreker stelde de vergadering voor oogen de groote geest-es verwarring die er is gaan heerschen, door den langen duur deT crisis, vooral onder de arbeiders. De voorspellingen van Paus en Bisschoppen voor 50 jaar gedaan, dat het productie-' systeem van het. kapitalisme zou brengen botsingen en catastrofen, waarmede wij nu reeds tenvolle kennis maken, zijn uitgeko men. Wij beleven nu de grootste ellende: de werkloosheid, welke uitgegroeid is tot een wereldramp. En toch gaat men in de jacht naar geld door steeds meer en vlug ger goederen te produceeren met als ge volg het opeenhopen van geld bij enkelen en aan den anderen kant een massa-verar- ming. In de „Rerum Novarum" is er reeds voor gewaarschuwd en den arbeiders de weg ge wezen. De vakorganisatie moet voor de ijheid der arbeiders waken. De alleen- lande arbeider is wel geen slaaf met den kogel aan den voet, maar zijn toestand zal er weinig mede verschillen De vakbe weging moet echter christelijk zijn en Christus als Koning beschouwen. Doet zij dat nipt, 'dan zal zij den klassestrijd voeren De ervaring heeft geleerd, dat bij hem, die het vaandel zonder kruis volgd, ook spoe dig het kruis uit zijn huis verdween. Het leven kan niet in leven gehouden worden zonder God, de enkeling kan niets. De moderne vrijheid van het kapitalisme is een eigen-belangen-redeneering van het liberalisme. Tot 1880 ongeveer was de fabriek een persoonlijk bezit van den ondernemer, daarna kwamen de N.V.'s die een behoefte Tfauuen aan geweldige kapitalen, wat tot gevolg heeft gehad, dat elke onderneming een beurszaak is geworden. Het laat den aandeelhouders onverschillig hoe het er verder in zoo'n fabriek naar t.oe gaat, als er maar geld verdiend wordt. Men onder schat den loonarbeid, men heeft alleen goed gewerkt als er veel verdiend is. De mensch is niet geschapen om steeds geld te ver dienen; men ziet nu de gevolgen: er heerscht werkloosheid en gebrek. Spreker sloot zijn lezing met aan dc vergadering de medewerking te vragen tot behoud der zielen der arbeiders en schetste de ondervoeden en slecht gekleede men- schen, die nog naar do kerk gaan en aan een God gelooven, terwijl in de groote steden duizenden gevonden worden, die dubbel arm zijn, zoowel lichamelijk als geestelijk. De voorzitter bedankte den spreker voor zijn leerzame rede en spoorde de leden nog eens aan niet bij de pakken te gaaii neer zitten door de langdurige werkloosheid, maar ook zooveel als het in hun vermogen was, naar de leer van Christus te leven. Daarna volgde nog een drukke rond vraag, waarna sluiting met den Chr. groet Verkiezing Werkliedenreglement. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen tor kennis van belangheb benden, dat de stemming en de eventuee- le herstemming ter verkiezing van twee leden plaatsvervangende leden der Com- misie van Onderzoek, bedoeld in artikel 22 vaai het Reglement voor de Werklieden in dienst der gemeentel Leiden, zal plaats hebben in een der lokalen van: de Stads- timmerwerf, het Openbaar Slachthuis, de Liohtfabrieken, het gesticht Endegeest en den Gemeentelijken Reinigingsdienst, res pectievelijk op Woensdag 20 September en Woensdag 27 September a.s. van dos voor- middags 912 uren. A. VAN DE 8ANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 September 1933. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat J. C. R ijsbergen te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcohol vrijen drank voor gebruik in het perceel Nieuwe Geestenmarkt boek St. Aagten straat, aldaar. 9 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 September 1933. AGENDA leiden: Donderdag. R. K. Reclasseeringsver. Zit ting St. Vinoentiushuis, Hoogl. Kerkgracht 32, 8—9 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 September a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen6traat 35, telef. 136; en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. HET MOOIE WEER. Het mooie weer der laatste dagen, samen vallend met den jubileumsdatum van de kroning van H. M. de Koningin, roept stel lig bij vele ouderen onder ons de herinne ring wakker aan het prachtige weer op 6 September 1898 tijdens de Kroningsfeesten en op de dagen daarna, toen te Den Haag de feestelijke intocht van onze vorstin werd gevierd. De zomer was in dat jaar, evenals nu, mooi geweest, vooral na half Juli en in Augustus waren vele heete dagen voor- gekomen. September begon met vry koel weer en beloofde oogenschijnlijk niet veel goeds voor de op handen zijnde feesten, maar den derden van die maand klaarde het weer op en werd het zeer warm. Op 5 Sept. was de lucht den geheelen dag be trokken en ook op den morgen van den 6den, den dag der kroning. De hemel klaar de echter heel spoedig op en daarmede werd een mooi-weer-periode ingeleid, die tot den 21sten der maand byna onafgebro ken geduurd heeft. Het weer was windstil en zonnig geworden, eiken dag werd het warmer. Den 7den September steeg de temperatuur te Den Haag tot 29,0 gr. C., den 8ste tot 30.2 gr. en den 9de tot 31.8 gr. Merkwaardig genoeg eindigde deze reeks warme dagen niet met onweer. Het weer bleef mooi en werd aanvankelijk iets koe ler om tegen den 15de weer veel warmer te worden. Zoo was September 1898 een der schit terendste voorbeelden van een nazomer met zeldzaam mooi weer. Om een des te dieper indruk achter te laten vertoonde j zich in den avond van 9 September een prachtig Noorderlicht, dat zich in de avon den van 10, 11 en 13 September, hoewel minder schitterend herhaalde. Vergelijken wij dit alles met het weer der laatste dagen en in de maand Augus tus van dit jaar, dan is de overeenkomst treffend. Vooral vanaf de eerste helft van Augustus is het verloop der weersgesteld heid hoe langer hoe meer dezelfde. Geheel toevallig is dit niet, omdat de al gemeene omstandigheden, waaronder een zoo mooie weersgesteldheid tot stand komt, min of meer een voor den tijd van het jaar normaal verschijnsel is, al komt het niet eiken nazomer voor. In menigen nazomer ontwikkelt zich om dezen tijd een uitge breid gebied van hoogen druk over Cen- traal-Europa, dat zoo krachtig is, dat het in staat is gedurende een reeks van da gen de aanvallen van storende depressies in het Westen af te slaan. De overeenkomst tusschen de nazomers van 1898 en 1933 vindt dus zijn oorzaak in het feit, dat zich op bijna precies den zelfden tijd zulk een gebied van hoogen druk ontwikkeld heeft, waardoor vanzelf een zekere parallelle gang in het verloop der weersgesteldheid tot uiting komt. In verband met het kroningsjaar 1898 en het herdenkingsjaar 1933 krijgt deze prachtige weersgesteldheid bijna een symbolieke be- teekenis en zij zal stellig het hare bijdra gen om de herinnering aan beide tijdstip pen levendig te houden. Onwillekeurig wekt deze overeenkomst van het weer in beide perioden de ver wachting op, dat het met het weer de eerstvolgende dagen evenzoo zal gaan als in 1898. Het zou onvoorzichtig zijn een voorspelling daarop te wagen. Maar als wij den algemeenen weerstoestand nagaan en de verschijnselen, die een voorteeken zouden kunnen zijn van een verandering, dan valt het toch op, dat weinig of niets op een spoedige groote verandering wijst, waarbij nog komt, dat de aanvankelijk eenigszins dreigende barometerdaling weer opgehouden heeft. (Nadruk verboden).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2