WOENSDAG 6 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Van de raadsvergadering ran Maandag middag valt eigenlijk alleen iet© te zeggen over het voorstel van den heer v. Eek, om de huren van de gaB- en electriciteitsme- ters te hal vee ren. En ook daarover valt, goed beschouwd, niets te zeggen Wethouder Goslinga sloeg den spijker op z'n kop, toen hij op dit voorstel ant woordde: „Hoe kan de heer van Eek nu in allen ernst meenen, dat het thans nog de tijd is, om eene gemoedelijk te gaan de batteer© n over een meterhuurverlaging, welke de gemeente te staan komt op een vermindering van inkomsten van ongeveer een tont" I>e gemeente zou rich dat hebben moe ten getroosten, wanneer het noodzakelijk wm geweest. Maar de heer Wi'mer, het eenige raadslid, dat zioh mengde in dit duel tusschen den heer v. Eok en den wet houder van financiën, wees er terecht op, dat een verlaging der meterhuren geen „eisoh" van billijkheid was (met nadruk op ^eisch") gezien de zeer gunstige tariefre geling, doch slechts voor velen een wen- schelijkheid kon zijn. Voor „wenachelijk- heden" kan en mag de gemeente zich in dezen zwaren, tijd geen offer van een ton getroosten. Daarmede was de zaak afgedaan. Het voorstel werd met groote meerder heid verworpen, zooals de heer Eok ook trouwens wel verwacht had. Want de socialisten-leider leeft niet ge heel in „droomenland", zooals wethouder Goslinga het voorstelde. Hij ziet de wer- kelijkheid ook wel, 'maar let te veel op den nood van een bepaalde groep en voert op ©en haast fanatieke wijze een soort oa- tastrophe-politiek. Volgens hem is het de schuld der regee ring, dat de gemeentebesturen te krap in het geld zitten en hij wil dat de regeering duidelijk maken door den boel in t hon derd te laten loopen, zioh zelf wijs makend, dat het dan beter zal worden. Hij voert de tactiek van een wielrijder, die op den rij weg meent voorrang te hebben en zioh liever laat overrijden dan van zijn recht afstand te doen. Evenzoo waagt de Leid- sche S. D. A. P. er de gemeentelijke auto nomie aan, alleen om te demonatreeren dat zij gelijtk heeft. Want het gevolg van een dergelijke po litiek is duidelijk. Dat loopt uit op onder curateele-stelling van het gemeentebe stuur en niet op een overtuiging der re geering. De interpellatie van den heer Wilbrink wordt het ramoer niet wat al te groot rondom deze reclame-borden t liep dood op de mededeeling, dat de wethouder in de volgende vergadering zal antwoorden. Het voorstel-Coster inzake een billijke re geling van de vermakelijkheidsbelasting voor oafé'a ed. werd, in praeadvies geno men, nadat er een geheel nieuw element in was opgenomen, n.L belasting slechts over die oppervlakte, welke door het pu bliek kan worden ingenomen. Overigens geeft het behandelde geen aanleiding tot commentaar. Mr. H. G. BUITENLAND DUITSCHLAND DE TOEKOMST VAN HET SAARGE-BIED. De macht der Duitsche propaganda. Het Katholieke Fransche blad „l'Aube'' houdt zich in een artikel bezig met het vraagstuk van het, Saargebied De Fran sche pers, zoo schrijft het blad, heeft steeds de neiging getoond, de oplossing van het Saarvraagstuk op een voor Frankrijk gunstige wijze voor te stellen en te bewe ren, dat het Saarbevolking in 1935 met groote meerderhed, zoo niet voor aanslui ting bij Frankrijk, dan toch voor handha ving van den status quo zal stemmen. Onze landgenooten en vooral onze poli tici zijn over den toestand in het Saarge bied slecht ingelicht. Wanneer er nog krin gen in Frankrijk geweest zijn, die aan de mogelijkheid konden gelooven van de ver- eeniging van het Saargebied met Frankrijk en aan de Fransch-gezinde gevoelens der bevolking van het Saargebied, dan zal de betooging aan het Niederwald-Denkmal hen thans wel van de onjuistheid hunner ideeën overtuigd hebben. Bewoners van het Saargebied, die wij als rustig en weloverwogen kennen en die weinig geneigd schenen, onvoorwaardelijk en zonder critiek de denkbeelden van het derde rijk aan te nemen, zijn geestdriftig over datgene, wat zij aan het Niederwald- Denkmal gezien hebben, teruggekeerd en volledig tot het nationaal-socialisme be keerd. SALARISREGELING IN DUITSCHLAND. Geen uurloon, doch minimum-weekloon. Naar gemeld wordt is een der program punten van den economischen opbouw de vervanging van het thans nog veelal ge bruikelijke uurloon door 'n weekloon. De door het Duitsche arbeidsfront ont worpen salarisregeüng zal iederen Duit- scher een minimum-inkomen garandeeren, waarvan hij leven kan. Er lal daarom een minimum-loon worden vastgesteld, waarbij vanzelfsprekend slechte een weekloon als basis dienen kan. Tewerkstelling beneden het minimum loon zal na de van kracht wording van de rijks-salarisregeling niet meer toelaatbaar zijn en strafbaar worden gesteld. OOSTENRIJK DE A.S. KATHOLIEKENDAG TE WEENEN. 50.000 buitenlanders verwacht Voor den Donderdag te Weenen begin manden Katholiekendag wordt gerekend op ee® bezoek van 50.000 vreemdelingen. Niet alleen uit de nabuurstaten, zooals Polen, T^jecbo-Slowakije en Hongarije komen dui zenden Katholieken en hun geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidBbekleeders, doch ook uit Nederland, Engeland, Ierland, Spanje, Portugal, Italië, België, Luxem burg en Frankrijk is een druk bezoek aan gekondigd. Drie groote stadspleinen zullen dienen voor bijzondere demonstraties. Op de groote ruimte voor de beroemde „Karlskirche", in het midden waarvan een groot lichtend kruis is opgesteld, wordt de Katholiekendag geopend. Het groote stadion in het „Prater" zal aan tienduizenden plaate bieden voor de feestvergaderingen en opvoeringen en het slot te Schoenbrunn zal het tooneel zijn van het hoogtepunt van den Katholieken dag, n.l. een Pontificale Mis, opgedragen door den Pauselijk Legaat Z. H Em. kar dinaal Lafontaine óp Zondag 10 Septem ber a.a. waarbij de kardinaal-aartsbisschop dr. Innitzer een feestpredikatie zal houden. Zaterdag a.s. wordt een processie gehou den van uitsluitend mannen en jongelieden door het hart van de stad, gaande van de St. Stephan6dom naar de „Votivkirche". E*e processie zal begeleid worden door fanfare te paard en het Tiroler-krais wordt voorop gedragen. Dinsdag 12 September wordt in en om den Stephansdom de plechtige processie met het Allerheiligste gehouden waarna de Katholiekendag met een „Te Deum" wordt gesloten. Het feestspel „St. Michael fuehre-uns" wordt des Zondags opgevoerd in het sta dion. Er zijn 8000 medewerkers en het spel wordt besloten met een plechtig Lof. AMERIKA N1ILITAIRE JUNTA NEEMT HET BEWIND OVER. D« regeering-de Cespedes afgetreden. Gisteren meldde een telegram uit Ha vana, dat voor de tweede maal binnen kor ten tijd een revolutie op Cuba was uitge broken. Een uit soldaten, matrozen en radicale politici bestaande revolutionnaire junta van negentien leden heeft onder voorzitter schap ven Carbo de leiding genomen van Cuban' regeeringszaken en een uitvoeren den raad van vijf commissarissen benoemd, die voorloopig het bewind zal voeren. Deze vijf oommissa rissen hebben zich naar het presiidentspaleis begeven om president de Céspiedes mede te deelen, dat zij zich heb ben belast met de leiding van 's lands za ken. De Cubaansche regeering, die onge veer een maand geleden door de Cés pedes was gfevormd, had nog vóór dit ingrijpen van de junta collectief haar ontslag aange boden en ook de president heeft thans be sloten heen te gaan. Overste Erasmo Delgado, de opperbevel hebber, die destijds de Céspedee' optreden steunde, neemt, naar thans wordt gemeld, niet zulk een berustende houding tegen over de tweede Cubaansche resolutie aan als mien aanvankelijk meende. Hij schijnt allerminst tevreden te zijn met den gang van zaiken, en do beste, oplossing zou vol gens hem thans zijn, dat de Ver. Staten tus- schenbeide komen. In dit verband is het bericht van belang, dat. de fAmerikaansehe regeering besloten heeft een kruiser en drie torpedojagers naar Ouba te zenden. Tot dusver is allee nog rustig te Havana, waar op alle belangrijke kruispunten mi trailleurs zijn opgesteld. Naar 't heet is de opstand in het leger 'n gevolg van de voorstellen tot verlaging der soldij en tot vermindering der effectieven. Oud-president Machado van Ouba, die zich thane in Canada bevindt, heeft ver klaard, dat. hij bereid is, ja zelfs verlangend is, naar Cuba terug te keeren om daar door een eiviele of militaire rechtbank gevon nist to worden. Op voorwaarde evenwel, dat de huidige regeering hem vrijgeleide geeft. Machado zeide geenszins bevreesd te zijn voor een onderzoek naar zijn bewind. „Ik geloof, dat het volk van Cuba mij recht zal doen, zeide de ex-president, want het zal zich tenslotte rekenschap geven van de weldaden van mijn bewind, vooral in fi nancieel opzicht, want voor het eerst sedert langen tijd was de begTOoting in evenwicht. En het is de vraag of dit nu zoo zal blijven" Bloedige botsing. Te Santiango de Cuba is het gisteren op nieuw tot een bloedige botsing gekomen. Een groote menigte burgers en soldaten deed oen aanval op de gevangenis en be vrijdde eenige soldaten, die indertijd onder het regime-Machado gevangen waren gezet. Vier aanhangers van Machado, die na zijn val waren gearresteerd, werden doodge schoten. De gouverneur der provincie en de burgemeester van Santiago werden afgezet. Een korporaal voor de microfoon. Een korporaal van de infanterie van het het Oampo Columbia, Angel Ecbevaria, heeft e»?n radiorede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de beweging begonnen is omdat de regeering slechte in schijn revo- lutionnair is. Hij zeide verder, dat de troepen niet kunnen toestaan, dat officieren wier han den met bloed besmeurd zijn, het comman do voeren, en dat het de bedoeling van de soldlten is een krijgsraad te houden ter berechtiging van alle schuldigen van het Machado-regime, die men onder de regee ring van De Oespedes heeft laten ontsnap pen. Hot bewind van Machado, aldus Eche- varia, heeft het bezit van de hoog© autori teiten beschermd, terwijl de arme bovol- king verdrukt is. Wij willen het Cubaan sche leger zuiveren van alle ongewenscht© elementen en wenschen een werkelijk revo lutionnaire regeering. Echevaria deelde ten slotte mede, dat de soldaten zullen doorgaan met het houden van radioredevoeringen, waarin een beroep zal worden gedaan op de politie en de be volking van geheel Cuba om de beweging te steunen en zioh er bij Mn te sluiten. Tal van officieren gevangen. Soldaten en onderofficieren hebben in de geheele omgeving van Havana en vooral in Campo Columbia, San Ambrosio en Castil lo de Fuerza de officieren afgezet, nadat het verzoek, dat zij tot den generalen staf hadden gericht, om de officieren, die onder het regime van Machado waren benoemd, af te zetten, niet was ingewilligd. Bij de beweging, welke zich over het geheele eiland verspreidt, hebben zich de marino, d© politie en de gendarmes aangesloten. De soldaten hebben een oommissie be noemd, welke er mod© belast is de wen schen van het leger tor kennis wan den generalen staf te brengen. Een aantal officieren i* door de solda ten gevangen genomen, terwijl alle andere officieren blijkbaar onder de bewaking van de soldaten staan, die het geheele gezag in handen hebben genomen. Zoo is sergeant Batista uit Campo Columbia benoemd tot leider van het leger, terwijl sergeant Angel Gonzalez benoemd is tot chef van den staf der marine. BUITENL. BERICHTEN. DRIEHONDERD DOODEN OP CUBA. Volgens militaire rapporten zyn in de omgeving van de Bahia Cristo bij den jong- sten tornado 300 personen om het leven ge komen. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Verscheiden dooden en gewonden? Op het baanvak Erquy Lam balie in de buurt van St. Brieux, waar slechts enkel spoor is, zijn gisterochtend een motorwa gen en een personentrein in volle vaart op elkaar gebotst. De benzinetank van den motorwagen ontplofte, waardoor de wagen in brand geraakte. MAN DOOR EEN KAT GEDOOD. In het ziekenhuis te Boedapest is een man oyerleden tengevolge van verwondin gen, die hem door een kat waren toege bracht. Daar het dier aan een of andere kwaal leed en veel pijn had, nam de eigenaar van de kat een mes om een eind te maken aan het lijden van het ongelukkige dier. De kat vloog hem echter a^n met zoo'n heftigheid, dat de man in stervenden toe stand naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De kat is echter nog steeds in leven. DE TYPHUS-EPIDEMIE IN CHILI. Reeds 400 dooden. In geheel Chili heerscht, zooals men weet, een ernstige typhus epidemie, die op het oogenblik reeds vierhonderd dooden heeft geëischt. Meer dan tweeduizend personen zijn nog ziek. TYPHOON BOVEN JAPAN. Tienduizenden huizen onder water. Maandagavond is het Westelijk deel van Japan geteisterd door den staart van een typhoon. Te Osaka werden 30.000 en te To kio meer dan 100 huizen onder water ge zet. In Kyoesjoe werden talrijke kleine vischersschepen vernield, terwijl in Korea, waar ongeveer 50 huizen zijn ingestort of weggespoeld, het spoorwegverkeer is ont wricht. De oogst heeft geen schade gele den. Door den typhoon ia tevens een einde gekomen aan de groote hitte, die den laat- sten tijd in Japan heerschte. GROOTE SCHADE IN TEXAS. Ten gevolge van den tornado. Tijdens den tornado, die boven Texas heeft gewoed, sloegen enorme golven over de kust. Verscheiden gebouwen werden vernield en eenige plaatsen werden over stroomd. De bewoners moesten in booten een toevlucht zoeken. Vooral te Rockport is de aangerichte schade bijzonder groot. Te San Antonio werden twee personen gedood. De plaats Brownsviüe is volkomen geïsoleerd. Het gerucht loopt, dat Raymondville, een stad je met 2500 inwoners, vrijwel geheel is verwoest en dat vele honderden menschen er dankloos zijn geworden. Alle wegen in een gebied van 120 K.M. rondom Raymond ville zijn onbegaanbaar. In de stadjes, welke gelegen zijn aan den benedenloop van den Rio-Grande moeten vele personen zijn omgekomen, en het aan tal gewonden zou in de honderden loopen. WATERTEKORT IN ENGELAND GEVREESD. Hoewel de aanhoudende, schitterende zonneschijn het hart van alle vacantie-gan- gers ten zeerste verblijdt, maakt men zich in sommige steden in Engeland meer en meer bezorgd, dat er een tekort aan water zal ontstaan. Ook in tal van dorpen ver- ftiindert de watervoorraad onrustbarend. Tallooze boeren, die het weer ideaal von den voor het oogsten, vreczcn thans, dat, indien de droogte aanhoudt, de wortelen- oogst geheel zal mislukken. Reeds nu is dfr stand van het gras zoo slecht, dat de melk productie aanzienlijk is verminderd. In eenige afgelegen dorpen moet het wa ter over groote afstanden worden aange voerd. In de omgeving van Londen heerscht echter nog geen gebrek aan water. RECORDREIS VAN EEN POSTPAKKET. De vice-gouverneur van de Canadeeschc provincie Britsch» Columbia heeft 23 Augustus 'n pakket gezonden naar den gou verneur van Kenya in Britsch Oost-Afri- provmeie Britsch-Columbia heeft 23 Augustus van Kenya in Britsch Oost-Afri- ka. Dit pakket heeft reeds gisteren, na in dertien dagen ongeveer 18.000 K.M. te heb ben afgelegd, zijn bestemming bereikt. Het werd te Vancouver afgegeven op 23 Augus tus en vandaar per spoor naar Seattle ge zonden; vervolgens ging het met de Ame- rikaansche luchtpost langs de kust van den Stillen Oceaan naar Sun Francisco en van daar per transatlatischen spoorweg naar New York. Hier vertrok op 25 Augustus de „Europa" van den Norddeutschen Lloyd, die o.a. ook het pakket van Kenya mede- nam. In den nacht van 28 op 29 Augustus werd het vliegtuig van de Duitsche Luft hansa met de mail per catapult „a/gescho ten" met Southampton als bestemming. Reeds den volgenden dag, den 30sten Augustus, werd het pakket overgeladen in het van Londen naar Kaapstad vertrekken de Engelsche vliegtuig, om den 5den Sep tember, dus na een reis van dertien dagen, zijn bestemming Nairobi te bereiken. De gunstigste aansluitingen vooropge steld, zou de zending bij gebruikmaking van trein en schip minstens 32 dagon on derweg zijn geweest. EEN KOSTBARE VONDST. Bij het graven in den grond voor het aanbrengen van de fundeering voor een nieuw huis, ontdekten werklieden te Pe- trovatz (Joego-Slaviö) een grooten aarden pot vol zilveren munten. Bij verder graven werden nog twee pot ten gevonden, de een vol met goudgeld en sieraden, de andere met zilveren, koperen en bronzen munten. De zilveren munten waren geslagen on der de regeering van Karei V van Spanje in 1521 en onder Philips V in 1685. Men gelooft, dot de munten het eigen dom zijn geweest van oétn rijken Turk wiens kasteel vroeger op deze plek heeft gestaan. EEN WANDELENDE BERG. Aan den weg NijmegenCleef, onder de gemeente Wijier, is al geruimen tijd een gedeelte van den heuvelrug, waarbij zich de Duivelsberg aansluit, in beweging. Al meermalen hebben er aardstortingen plaats gehad, waardoor hot verkeer op den weg gestremd werd. Duitsche autoriteiten hebben geprobeerd door het bouwen van een betonnen muur, de aardverschuivingen te bedwingen, maar ook dat middel blijkt niet te baten, zoodat men nu begonnen is met een afgraving van den berg op groote schaal. Nog geregeld hebben kleine aardstortin gen plaats. Men zoekt de oorzaak van dit verschijnsel in het bestaan van bronnen in het hart van den heuvelrug. Men ver moedt, dat water uit de Maas, welke tien tallen meters hooger gelegen is dan de Woal door onderaardsche kpnalen den grond ondermijnt. UIT DE OMGEVING TER AAR GOUDEN JUBILEUM VAN DE „KINDSHEID" Een jubileum ook van mej. Betjc Hoogervorst Zooals reeds eerder gemeld, zal deze week het Genootschap van de .Kindsheid haar 50-jarig bestaan vieren. Een evene ment. Maar nog verhcuglijker is het feit, dat tevens dien dag Juffr. B. Hoogervorst haar gouden jubileum herdenkt als zela- trlce van het Genootschap. Deze twee ju bilea noopten ons het een en ander te ver tellen over het ontstaan en de verdere ge stadig groei van deze veVeeniging. Het was in het jaar 1883, toen hier ter plaatse het initiatief genomen werd om een dergelijk Genootschap op te richten. De plannen tot oprichting kwamen in hoofdzaak van Nieuwveen, want aldaar werkte onder leiding van mej. Nuijens 'n bloeiende verceniging. Het was juffr. Wil denburg, die hier de plannen uitwerkte en direct „Betje" (anders kennen wij haar niet) opnam in de club van zclatcurs. Het doel van het Genootschap is „het steunen van de Missie" en daarbij de noo- dige propaganda maken. Ieder lid betaalt per jaar 30 cent, dit bedrag wordt afge dragen aan een Missie-comité. Bij de oprichting en de daaropvolgende jaren telde het Genootschap zoo rond om de honderd leden. De eerste pakjes waren die van zouaven, schildknapen, Maria-sol- daatjes, Witte Paters, heidenen, enz. Het aantal costuums was vanzelf de eerste ja ren gering, want let wel, de zelateurs ver vaardigden, zooals nu vandaag nog ge schiedt, zelf de verschillende pakjes. De „traditioneele optocht" bleef in den be ginne achterwege, men had toen een gezel lig dagje op de school. In het jaar 1898 is men voor het eerst begonnen met het ma ken van een stoet en zoo door de parochie te trekken. Juist toen begon het Genoot schap in sterke mate te bloeien, een prach tig propaganda-middel was dit voor de Missie. Momenteel zijn er zoo ongeveer een 700 leden aangesloten. Gingen de zelateurs IV Al AM)h/?h BLADEN bcmu.n AA NT5DERLANTK8 OPZEGGING VAN H ET TA R1EFBESTAND. Oisteron hebben we vermeld, dat de Noderlandsoho regeoring het eenige maan den geleden mot hot oog op de Londerv- eoho conferentie gesloten tarief bes tand heoft opgezegd. Zij deed dit op 4 Sej»- torabor j.l., zoodat, naar zij ia haar sohrii- ven aan den voorzitter dor conferentie nog opmerkte, haar vollodigo vrijheid van handelen ovor eon maand ral horlewn. Het Handelsblad toekent hierbij aan: „Vergissen vrij om» ni©L dan is Ne derland liet oor» te land, del dezen stap onderuoouiL Waartoe dit voor gaan, waartoe deze spoed 1 Het antwoord op die vraag ligt voor de hand. Onder hen, die te loon den onvermoeid gastreden hebben voor hot verkrijgen van stabilisatio der monotairo betrekkingen en oen vermindering van de belemmeringen van den internationalen handel, be hoord© ons© minister-president tot do leidende figuren. Hij, do voorzitter dor Econornisoho Commissie, liot. nieU na ten einde te trachten cenig gun stig resultaat te bereiken. Nu echter al do moeite die dr. Colijn en sijn atrijdgenootcn ter Londensoho Oonfo ren tic aanwendden, <nn den weg naar goxondore internationale financieel© en coonomische verhoudingen te pla veien niete mocht baten, heoft hot go« n sin do zaken mooier voor te stollen dan ze rijn. Zulk oen komodie- si>el ligt ons land, ligt ook iemand als dr, Coliju allerlui net. En waar hot dus voel beter is do nuchtere droovo feiten onder do oogen te zien en.... to doen zien, daar kunnen we ons bost begrijpen, dat do voorzitter dor Economische Commissie hot thans maar het boste vond npenjijk te eon- slatooren, dat de to London aange wende pogingen niets hebben opgo- loverd, soodul hij als Nodorlandsch ministor-prosidont voor zijn eigen land hieruit de consequentie moest trokken hot tarief bos lm id op te zeggen. Ons land, dat niot, gelijk verschil lende andbre staten wol hebben ge daan, Wak vóór de ondortockcning van hot boetend nog fluks oen aan zienlijke tariufsvorhonging or door joeg, cu dat evenmin het bestand aan ging onder aJlerloi, hooi die toezegging daardoor weer waardeloos makondo, reserves, honicomt thans dus zijn vol ledige vrijheid van handelen*. En dan vervolgt hot liborale orgaan in zijn harUtoohtelijken ijvor voor vrij4uvn- dol: „Wil dit matoon zoggen, dat or hior nu ook weldra oen. dusdanige wijziging vso. ons tarief tot stand zal komen, dat de pro- tectionisten triomf sullen kunnen roepen T Wij gelooven on hopen stellig, dat voor een dergelijk vermoeden geen enkoio gTond bestaat, 'Want al mag men verwachten dat het tot eon technische tarief herzie mng zal komen ©en commissie houdt zioh im mer» met de voorbereiding hiervan bozig dit wil nog allerminst zeggen, dat mon in hot lromp von do liooren Hlomjous, Kórten horst. tutti quanta op heb stuk van onze tariefwetgeving zijn zin zal krij gen. Deze hoeren behoeven oi. dan ook waarlijk nog geen juichkreten over Ne derland'» opzegging van het. tariefbostond aan te heffen. Wij zien daarin althans lou ter een daad, passend in het boleid oonor rogeoring, wolko indertijd al zonder veel geestdrift tot oen lijdolijke ovnroenkomst tootrad, wier innerlijk© waard© r.ij terecht niet zeer hoog kon aanslaan on die nu, mot reden, het oogenblik aangebroken aoht om openlijk te verklaren dat hand having van hot bes tan <1 geen enkele waar de meer heeft". voorheen de parochianen af om lid te wor den, nu volgt men een andere methode, die zeer gunstig werkt. Bij de doop wordt men, natuurlijk bij goedvinding der ouders, al reeds ingeschreven als lid. Wij kunnen wel zeggen: dat niemand weigert. Een zware zorg is het oin zoo'n beetje de onkosten te bestrijden, die voortvloeien uit het jaarlijksche feest. Wnnt denkt er wel aan, de contributie wordt in z'n ge heel afgedragen aan de Missie, maar dank zij eenige milde gevers, cn het weiden van enkele schapen, komt er voldoende binnen om de kinderen een prettig dagje te be zorgen. Om de zaken zoo goed mogelijk te laten marchecren wordt er vaak veel gevergd van de zelateurs met aan het hoofd Betje Hoogervorst. Weken voor het feest is olies in rep en roer om de verscheidene pnkjes na te zien en te ordenen, en.... ja, dit is ook nog een belangrijk iets, en, waaraan vaak zoo licht wordt gedacht, het uitdee- len van de pakjes. Onmogelijk kan ieder lid wat zijn en zij zouden graag allen de mooiste costuums hebben. Toch weet het Bestuur dit alles naar tevredenheid uit te voeren. Typisch is vooral de medewerking, welke het Genootschap ondervindt ieder jaar met den optocht. De cene staat een paard af, de volgende een kur en weer an dere stuurt zelfs dagen van te voren zijn ezel naar het fcostoord. Dit alles getuigt van medeleven De ijverige enthousiaste fecstelinge, juf frouw Hoogervorst, brengen wij hulde en dank voor al hetgeen zij gepresteerd heeft met haar staf van medewerksters. Moge deze gouden jubileumdag, een grootsche jubeldag worden, en wij hopen „Betje" nog vele jaren aan het hoofd te zien van deze vereen. Op den juisten feestdag zal een plechtige H. Mis opgedragen worden voor het Genootschap cn de hoofdzelatrice.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7