ONDERWIJS Drama in gemeentehuis te Muiden STADSNIEUWS AGENDA Haarlenimerstr. WOENSDAG 6 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Sept. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste haromclerst.: 775.2 te Ilaparanda Laagste baroineterst.: 745.8 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 7 Sept.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noord Oostelijke wind, hel der tot licht be wolkt, droog weor, zelfde temperatuur. Ofschoon do depressie bij IJsland gis teren veel dieper werd, heeft zij behalve aldaar alleen in Schotland en Ierland eenige regen gebracht en thans stijgt de barometer in het gehoele Westen en na dert oen nieuw hoogedruk-gebied dat ver lenging van do fraai weer periode belooft. In Zuid-WesLFrankrijk is gisteren onweer geweest en valt vandaag ook een weinig regen, maar de depressie daar neemt in beteekenis af, terwijl de hooge drukking in Noord-Scandinavië toenam. Engeland, 'Noord-Frankrijk, België, Duitschland, Zwitserland en Oostenrijk hebben alle fraai weer. In Oost-Duitschland komt nog l'ohte regen voor. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 21.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Woensdagnamiddag 8.08 uur tot Donderdagmorgen 5.49 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 7 September voorm. 5.25 en nam. 5.41 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 19.5 gr. 0. Zwominrichting „De Zijl", om 7 uur: 18.5 gr. C. BUITENLANDSCHE STUDENTEN .AAN DE NEDERLANDSCHE UNIVERSITEITEN Voorstel tot aanvulling van de hooger onderwijs-wet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van de hooger onderwijs-wet. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat tengevolge van de toestan den in het buitenland in de laatste maan den een aantal personen, niet van Neder- landsche nationaliteit in ons land zijn ge komen, van wie verschillenden zich in de universiteitssteden hebben gevestigd, met het kennelijke doel de colleges te volgen. De mogelijkheid bestaat, dat, tenzij hier tegen van regeeringswege maatregelen worden getroffen, hun aantal in de toe komst belangrijk zal worden vergroot. Het wetsontwerp strekt om de bezwa ren, welke aan deze toeneming van vreem delingen aan de rijksuniversiteiten en de technische hoogeschool te Delft verbonden zouden zijn, te ondervangen. De minister van onderwijs wijst erop, dat een sterke toeneming van het aantal stuednten de kos ten van het hooger onderwijs, inzonder heid, waar laboratoriumarbeid moet wor den verricht, doet toenemen. Zou onder de tegenwoordige omstandigheden dit ar gument reeds voldoende geacht kunnen worden om maatregelen tegen deze toene ming in overweging te nemen, daarbij komt nog, dat door de toeneming van studenten, niet van Nederlandsche nationaliteit of Ne- derlandsch onderdaanschap, de Nederland sche studenten ten gevolge van de overvul ling van collegezalen en laboratoria daar van reeds terstond de nadeelen ondervin den. Indien niet tijdig werd ingegrepen, zou ook voor de toekomst te verwachten zijn. dat Nederlanders als studenten zouden moeten worden geweerd, omdat een groot deel van de beschikbare plaatsen in labora toria en in de ziekenhuizen als anderzins door buitenlanders zouden zijn ingenomen. Welke gevolgen dit ten slotte zou kunnen hebben is duidelijk, indien men denkt aan de reeds thans zoo overvulde arbeidsmarkt ook voor wie een academische opleiding hebben genoten. De minister meent, dat het wen schel ijk is, tijdig maatregelen te nemen om de hier boven geschetste gevaren te voorkomen, door aanvulling van de hooger onderwijs wet met enkele bepalingen, waarbij voer de technische hoogeschool en de rijksuni versiteiten aan den minister van onderwijs de bevoegdheid wordt gegeven, aan den rector-magnificus op te draden, de inschrij ving van hen. die de Nederlandsche natio naliteit of het Nederlandsche onderdaan- schap niet bezitten, hetzij in het algemeen, hetzij voor bepaalde studierichtingen, niet te doen plaats vinden. STRANDFOTOGRAAF SCHIET VIER PERSONEN NEER De burgemees'er, een wet houder en twee kooplieden ernstig gewond Gisteravond na afloop van de raadszit ting te Muidien heeft de fotograaf Ibelinga uit Muidcrberg vier schoten gelost op bur gemeester De Raadt, weth. Hottentot en twee bezoekers, Vet en de Beus. Ibeüngs, die zich op de publ. tribune bevond, verliet na de zitting de zaal en schoot Vet. die voor hem dc trap afliep, in den rug. Daar na keerde hij in do zaal terug en loste drie schoten op den burgemeester, den wethou der en de Beus. Alle drie werden getroffen. Burgemeester L. de Raadt is, ernstig ge wond, naar het Burgerziekenhuis te Am sterdam vervoerd, evenals Vet. Wethouder Hottentot werd naar het Binnengasthuis te Amsterdam overgebracht, terwijl Beus naar de Ma jell as lichting te Bussum is ver voerd. De fotograaf, die, naar verluidt, uit veete heeft gehandeld, werd onmiddellijk na den aanslag door het publiek en toe geschoten veldwachters overmeesterd. Hij zal naar Amsterdam worden gebracht. De dader schoot niet in het wilde weg, doch wist v/el degelijk op wie hij zijn revolver richtte Omtrent dezen viervoudigen moordaan slag wordt ons uit Muiden nader gemeld: Toen wij gisteren in den laten avond per auto Muiden binnenreden, deed niets ver moeden, dat zioh hier zoo kort te voren een bloedig drama had afgespeeld Het stadje Jag in diopen rust gedompeld, slechts enkele personen bewogen zich in de straten. Voor het raadhuis was de si tuatie echter geheel anders; hier stonden, in groepjes een aantal mannen en vrou wen. die het drama op gedempten toon bespraken. Tusschen hen bewogen zich veldwachters, photographen en journalis ten. Wij kwamen in de gelukkige omstandig heid te verkeeren, dat wij, na op ons bel len toegang tot het raadhuis te hebben verkregen, in do hall den bode A. P. Knij- nenburg aantroffen, die de schietpartij ge heel heeft medegemaakt en zich onmiddel lijk bereid verklaarde ons daarvan verslag te geven. Het was zoo verteldfe hij ons in den aanvang e>on zeer rustige vergadering. In de kleine zaal zaten, om de met een groen laken bedekte tafel geschaard, bur gemeester de Raadt, de twee wethouders en de zeven raadsleden. De agenda vermeldde o.m. de behande ling van de kwestie inzake de actie welke gevoerd wordt door het Gooische Comité tegen Volks verwildering. Dit comité heeft, naar men zich herinneren zal, onlangs een adres aan den raad der gemeente gericht, waarin stelling werd genomen tegen de „ontkleedpartijen" aan het strand te Mui dcrberg. De dader, de ruim 50-jarige I. J. Ibelings, photograaf te Muidcrberg, een in deze en omliggende gemeenten be kend type, heeft misschien het vermoeden gehad, dat deze kwestie op een of andere wijze belangrijk zou kunnen zijn of worden uit hoofde van zijn beroep. Uit de revol veraanslagen, die hij kort daarna pleegde, valt echter weinig verband te bespeuren met deze vermoedens, aangezien burge meester de Raadt zooals dezen photo graaf ook bekend geweest moet zijn het in geen geval met de ideeën van het comité eens was. Wel is van Ibelings bekend, dat hij zich reeds jarenlang ten achter gesteld voelt ten aanzien van zijn collega's. Zooals meer malen gebeurd was, was hij ook gisteren avond in de raadzaal gekomen om een plaats te bezetten. Hij had een tasch bij zich, hetgeen de bode nogal vreemd vond, maar waarop hij naar hij ons mededeel- do verder geen acht heeft geslagen. Ibelings koos in de kleine ruimte, welke voor het publiek bestemd was een plaats, voor de deur. Toen hij zich oen oogenblik verwijderde, ging eon ander op zijn stoel zitten, maar nauwelijks bemerkte Ibelings dit, of hij vroeg dezen man voor hem plaats te maken, hetgeen deze dan ook deed. Het toeval wilde, dat de man een oogenblik op de tasch heeft gezeten en daarbij bemerkt had, dat er zich enkele metalen voorwerpen in bevonden. Eerst nadat de aanslag gepleegd was, werd hij er zich van bewust, dat deze voorwerpen revolvers geweest waren. De zitting zelf had een rustig verlooptegen het einde van de vergadering ging een der toehoor ders, zekere Vet, een kennis van Ibelings naar buiten. Op hetzelfde oogenblik stond Ibelings op, verliet de zaal en loste ter wijl Vet zich nog op de trap bevond, welke naar de hall leidt een schot, waardoor Vet aan de hand en in den buik werd getrof fen. Luid schreeuwende liep do getroffene naar buiten, waar hij zich nog kon voort- sleepen lot voor het huis van dr. Niekerk. Onmiddellijk na het eerste schot ontstond or, zooals te begrijpen is in de zaal een hevige paniek. Ibelings bedacht zich geen oogenblik, maar richtte, na in de zaal te ruggekeerd te zijn, zijn revolver op zeke ren de Beus, die evenals Vot koopman is en zijn bedrijf uitoefent aan het strand to 1 Muiderberg. De Beus werd ernstig in de zijde getroffen en zakte ineen. Onmiddel lijk daarop loste Ibelings opnieuw een i paar schoten deze troffen burgemeester I de Raadt, die in de linkerzijdo onder het I hart werd geraakt en wethouder Hotten tot, die, naast hom gezeten, een schot in de buik kreeg. Naar is komen vast te staan heeft Ibelings zijn slachtoffers met opzet neergeschoten aangezien bekend was, dat hij tegen de vier genoemde men- Bcben reeds geruimen tijd een veete had. Na het laatste schot werd de dader door het publiek er bevonden zich ca. twin tig toehoorders in de zaal tegen den grond geslagen en naar den uilersten lin kerhoek gesleept, waar een buste van Pallas Athene tegen den grond sloeg en bovendien eenige bloempotten, die in de vensterbank hadden gestaan werden ver brijzeld. Te midden van de wilde tooneelen, die zich in de raadzaal afspeelden werd Ibelings naar buiten gebracht en overgele verd aan de inmiddels toegeschoten veld wachters. Kort daarna is hij door de mare chaussee naar Amsterdam overgebracht, waar hij in de marechausseekazerne in voormalig Watergraafsmeer is opgesloten. Burgemeester J. L. de Raadt, wiens toestand ernstig is, is zooals reeds go- meld opgenomen in het Burgerzieken huis te Amsterdam. Ook Vet, die even eens ernstig is gewond wordt in genoemd ziekenhuis verpleegd. Toen wij heden nacht naar den toestand van beide ge wonden informeerden, deelde de hoofdzus ter ons mede, dat zij order had de pers geen inlichtingen te verschaffen. De Beus is, eveneens ernstig gewond, per zieken auto vervoerd naar de Majellastiohting wethouder Hottentot zou, naar de bode meende te weten, vervoerd zijn naar het Binnengasthuis te Amsterdam. Ook laatst genoemde is ernstig gewond. De raadzaal vertoonde, toen wij daar nog een kijkje namen, de sporen van het drama, dat zich daar had afgespeeld. Be halve de aan de reeds genoomdo voor werpen toegebrachte schade, vertoonde do groots mat, die den vloer bedekte, een aantal bloedvlekken- Toestand van burgemeester De Raadt bevredigenddie van den koopman Vet ernstig. Toen wij ons hedennacht te twee uur opnieuw met het Burgerziekenhuis in ver binding stelden, werd ons medegedeeld dat de toestand van^burgemeester De Raadt bevredigend is. De koopman Vet, die eveneens in genoemd ziekenhuis is opge nomen, is er ernstig aan toe. Do kogel, waardoor hij getroffen is, heeft men langs operatieven weg verwijderd. Toestand van De Beus ernstig. De koopman De Beus is in de Majella- stichting geopereerd. Zijn toestand was hedennacht te half drie ernstig. Een circulaire van den dader. Omtrent de motieven, die de dader van den moordaanslag te Muiden, de fotograaf I. hebben geleid, vernemen wij nog, dat de man, die overspannen schijnt te zijn, zijn daad geruimen tijd tevoren moet hebben beraamd. Zoolang hij te Muiderberg woont, dit is sinds 1923. meende hij, dat hij werd tegengewerkt, een gedachte, welke tot een soort vervolgingswaanzin is ontwikkeld. Op den dag van den aanslag heeft hij een gedrukte circulaire verspreid, welke te Muiden bijna huis aan huis is bezorgd, waarin I. een overzicht geeft van de wijze, waarop volgens hem tegen hem werd ge- intrigeerd. Zij, die gisteren deze circulaire hebben ontvangen, vermoedden niet, dat dit de inleiding zou zijn tot het drama dat zich gisterenavond, in Muiden heeft afge speeld. I. is nog in den afgeloopen nacht naar Amsterdam overgebracht en ter beschik king van de Justitie gesteld. De toestand van den heer Hottentot. Naar wij vernemen is de toestand van wethouder W. Hottentot, een der andere gewonden van den aanslag in de raadzaal te Muiden, vrij goed. Hij is niet naar Am sterdam vervoerd, zooals werd gemeld, doch naar Hilversum, waar hij in het zie kenhuis is opgenomen. Ook de heer Hot tentot heeft een schot in de buik gekregen, doch het is gelukkig bij een vleeschwond gebleven. De toestand van den heer de Beus. Naar wij vernemen, is de toestand van den heer G. de Beus zeer ernstig. Nog in den nacht heeft hij een operatie ondergaan en heeft dr. H. Schouten een kogel uit de buik verwijderd. Het bleek, dat hij een schot dwars door de buik had gekregen, waardoor een ernstige inwen dige verbloeding is ontstaan. Men vreest voor zijn leven. De toestand der andere gewonden. Omtrent den toestand van de beide an dere gewonden, de heer De Raadt, burge meester van Muiden, en de heer Vet'n, die beiden in het Burgerziekenhuis te Amster dam zijn opgenomen, vernemen wij, dat wat den heer De Raadt betreft, de toe stand redelijk is. Hij heeft een vrij rusti- gen nac-ht doorgebracht. De toestand van den heer Veth is nog ernstig, doch direct levensgevaar bestaat niet. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Gistermiddag kwamen de leden der Ka mer van Koophandel in openbare vergade ring bijeen. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer opende de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering onveran derd werden goedgekeurd. Op voorstel van het Bureau werd be sloten adhaesie te betuigen aan een adres van de Haagsche K. v. K. aan den minis ter van financiën inzake opheffing of ster ke inperking van het Rijksinkoopbureau. Na behandeling der ingekomen stukken, deed de voorzitter mededeeling van eenige huishoudelijke zeken. De Leidsche Melkhandel sprak zich, blij kens de resultaten van een ingestelde en- quete, in groote meerderheid uit voor oen verkoopsverbod van melk on Zondag. De verkiezing der periodiek aftredende leden werd vastgesteld op Woensdag 15 November. Hierna volcde de vaststelling van de lijst der subsidies en van de begrooting voor het jaar 1934. welke laatste in inkom sten en uitgaven sloot met een bedrag van f 21.825.—. Na een korte discussie werd besloten tot verzending van het adres aan den ministerraad inzake tolunies en contingen- t eerin.tr, gelijk wij dit reeds eerder hebben gepubliceerd. Over de propaganda voor vischgebruik in Nederland zal nader overleg worden ge pleegd met de K. v. K. van Alkmaar. Naar aanleiding van een schrijven van de Kamer was van het 'gemeentebestuur van Leiden bericht ingekomen, dat de op ruiming van stoepen op de Breestraat in cidenteel werd behandeld bij het verlee- nen van bouwvergunningen. Op deze wijze konden de kosten worden bestreden uit den post onderhoud. Onmiddellijke oprui ming van de stoepen zou een belangrijken nieuwen bogrootingspost noodig maken, waarvoor in dezen tijd toch geen geld is. Een der leden meende, dat het gemeente bestuur wel wat actiever kon zijn. De ge meente zelf laat het hek voor de meisjes school op de Breestraat rustig staan, waar door ongelukken z i. niet kunnen uitblij- De gemeentebesturen in het district der Kamer zal worden gewezen op de gunstige resultaten van uitvoering van werken in Katwijk door een particulier aannemer in werkverschaffing met rijks steun. Op verzoek van een der leden zal de Bevrachtingscommissie in Rijnland er op worden gewezen, dat enkele oude en slechte schepen trachten te worden inge schreven in do hoop op een vrachtje. Dat achtte men niet de bedoeling van de wet. Daarna ging de Kamer in huishoudelijke vergadering. EEN DROOM. Er zijn verschillende soorten van droo- men Er bestaan droomen die bedrog zijn. Er zijn óók droomen, die de hoogste werkelijkheid inhouden. Van die laatste soort lezen we herhaaldelijk in de H. Schrift. Zoo bij voorbeeld toen een en- j gel aan den H. Jozef verscheen en hem op dracht- gaf zich met het goddelijk kind naar Egypte te begeven. Aan die droomen nu van de laatste soort word ik herinnerd zoo dikwijls mij in de gedachte komt de onvergetelijke dag, dien St. Raphael en speciaal de afdeeling Lei mij bereid heeft bij gelegenheid van mijn eerste plechtige H. Mis op Zondag 20 Augus tus. Ja, 'n sehoone droom, onverwacht en plotseling, zoet en bekorendbloemen, bruidjes, wierook, zang, sehoone woorden en nog zooveel meerl Maar tegelijk dc hoogste werkelijkheid: het tastbaar bewijs van levende, kernge zonde Katholieke mentaliteit, zoch daad werkelijk uitend in eerbied voor het pries terschap. Het tastbaar bewijs óók van wat eensgezind vereenigingsleven tot stand kan brengen, het sprekend getuigeni s van wat S. Raphael vermag! Mij it hulde en dank aan de a-fdeeling Lei den van St. RaphaelWaarlijk op zulke oud-kameraden ga ik trotsch En nu verder.... niemand Uwer zal er boos om zijn, als ik zeg, dat mijn feestdag toch ook iets had van die droomen van de eerste voort, namelijk die, welke niet de hee'e werkelijkheid geven. Immers, het was dien dag al maar feest, eer en hulde. En toch, het ware priester leven bestaat in het volgen van den offe renden Meester, het volgen van Christus in nederige arbeidzaamheid En wederom: niemand Uwer kan er boos om zijn, dat ik mij d i t als ideaal voorstel en niet een leven van eer en fees ten! En opdat die werkelijkheid van het echte priesterleven ook in mij vorm en ge stalte aanneme, daartoe doe ik een beroep op mijn oud-kameraden, doe ik een beroep op Uw aller gebed! Ook al hebt gij veel andere zorgen en ook al kent gij mij allen niet persoonlijk, Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeente-rekening 1932. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat aan don Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen beta ling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn geste d, de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente over het jaar 1932 met alle daarbij behoorende bescheiden, benevens de ver schillende bedrijfsrekeningen over dat jaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEX, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 September 1933. LEIDEN. Donderdag. R. K. Reclasseeringsver. Zit ting St. Vincentiushuis, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 September a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35. telef. 136; en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Een goede gezondheid bovordert U door te slapen op een goed bed. Goede bedden worden alleen g maakt door goede va lieden. Bij ons werk- uitsluitend prima BediL en Matrassenmakers. 0 Beddengoed is dan oc zeer goed en toch oo. zeer vcordeelig. toch lijkt het mij niet ondoenlijk om eens een gebedje te storten voor Uw oud-kame raad, voor dien oud-spoorman, die nu als priester en Jesuiet niets liever wil dan ijveren voor de meerdere eer van God en het heil der zielen! Th. P i k e t S J. Maastricht, 27 Aug. 1932. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Door de Vereeniging „Koninginnedag'' is aan Hare Majesteit de Koningin het vol gende telegram gezonden: Vereeniging Koninginnedag te Leiden, herdenkend voorbeeldige wijze, waarop Uwe Majesteit gedurende 35 jaren Hare moeilijke taak vervulde, het aanzien van land en volk hoog hielfl en daarmede mede leefde, brengt U eerbiedig dank en hulde op dezen gedenkwaardigen dag, hoopt vu rig, dat U nog talrijke regeeringsjaren mogen worden geschonken en betuigt U warme aanhankelijkheid en trouw. Labrijn, voorzitter. Steenhauer, secretaris. ST. JOSEPHSGEZELLEN-VEREEN. De leden der retraiteclub St. Clemens Maria Hofbouwer worden er aan herinnerd aan de retraite-oefening op Donderdag 7 September te 8.45 uur. Een ieder kenne zijn plicht. Het Bestnnr. Tuiniers en Bloemisten Vereeniging „Door Eendracht Verbonden". De uitslag voor de kinderen der Speel- tuinvereeniging „Westerkwartier" is als volgt: Vensterkweekers: le prijs K.'Prevo, 2e pr. J. Prevo. Tuinkweekers: 2e prijs J. Simons, 3e pr. Uljee, 3e pr. C. Schenkeveld. Handelsregister K. v. K. W ïjzigingen: 4264. Naamlooze Ven nootschap „Luxor Garage'', Leiden, Han senstraat 71/73. Bijv. uitgeoef. bedr.: taxi onderneming o/d naam: Ro-tax. 3184. Van der Helm's Goedkoope Bazar. Katwijk aan Zee, Sluisweg 3. Galanterieën, ijzerwaren enz. Oph. fil.Katwijk aan den Rijn, Kerkstraat 11. Vest. fil.: Oegstgeest, Geversstraat 47 o/d naam: „De City Ba- i zar". 4767. W. Verhart. Katwijk aan den Rijn, Voorstraat 39. Rijwielhersteller, rijwiel ha n- del; lunchroom. Wijz. uitgeoef. bedr.: j lunchroom opgeheven; thans: rijwielhandel en reparatie-inrichting, garage. De ontspanningsvereniging voor werk- loozen schrijft een fietswedstrijd uit alleen voor werkloozen op Maandagmorgen 18 September 10 uur vanaf Prediker. De fiet sers worden uitgeleid met muziek. De route zal gaan van Leiden naar Amsterdam en, terug, over HaarlemIn Amsterdam een half uur verplichte rust; tot Amster dam mag niemand uitloopen,van Amster dam af gaat iedereen gelijk af, maar men mag uitloopen en wie het eerst in Leiden is krijgt, een prijs. Er zijn voorloopig 10 prijzen. De oudste dee'nemer krijgt bij vol brengen een extra prijs. Het inschrijfgeld bedraagt 0.15 ct. per persoon. Inschrij ving kan dagelijks geschieden in Prediker van 9.3Ö tot 10.30 uur v.m. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede: Het Leidsche Studentencorps heeft aan het Nat. Crisis-Comité over de maanden Juli en Augustus een bedrag van f 766. doen toekomen. Dr. W. P. Jorissen, lector in de anorga nische physische scheikunde aan de Leid sche Universiteit, herdenkt 23 September a.s. den dag, waarop hij 25 jaar geleden het ambt van lector aan deze Universiteit aanvaardde Dr. Joriss-cn is vooral bekend door zijn onderzoekingen betreffende het tegengaan van explosies door mijngassen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2