$0 24ste Jaargang MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933 No. 7601 3)e £eid&eh£(Boii/fcci/itt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medcdcelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cz\ verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Aansporing tot spionnage Wij hebben reeds melding gemaakt van een circulaire, door den Algemeenen Ne- derlandsche Bond van Handels- en Kan toonbedienden gericht aan zijn Amsterdam- sche leden met betrekking tot den boycot van Duitsche goéderen. De leden worden daarin aangespoord, om bij hun patroons te gaan spionneeren en alles wat hun omtrent den verkoop van Duitsche waren bekend wordt aan het spe ciaal voor dit doel opgerichte bureau van den Algemeenen Nederlandschen Bond van handels- en kantoorbedienden te rappor teeren. Genoemde Bond treedt op deze wijze zeer afkeurenswaardig op! Zulk een spionnage (de circulaire geeft de verzekering, dat de gegevens van de spionnen als streng vertrouwelijk zullen worden beschouwd!) moet scherp worden veroordeeld. Verkeerd is het, een sociale organisatie in dienst te stellen van een politieke actie de boycot-actie tegen Duitschland der S. D. A P. Maar nóg verkeerder is het, om de win kelbedienden aan te sporen, hun als hun „volle plicht" voor te houden, om bij de winkeliers een geheime spionnen-dienst te verrichten. De „Nieuwe Rott Crt." schrijft naar aan leiding hiervan: Tegen deze weinig frissehe bewe ging moet o.L de middenstand krachtig ^telling nemen. Daartoe kan slechts ppn weg worden bewandeld, n.l. van alle tewerk gestelden in middenstands- bedrijven de schriftelijke verklaring te vragen, dat zij niet lid zijn, noch lid zullen worden van den Algemee nen Nederlandschen Bond van han dels- en kantoorbedienden. Deze maatregel gaat oi. te ver. Maar een eerlijke verklaring van de bedienden, dat zij het met deze actie, met dit optreden van hun Bond niet eens zijn en zich daardoor geenszins zullen laten leiden, mag en moet zelfs worden ge- eischt. V De jeugd en de toekomst Ons blad heeft al eenige beschouwingen gewijd en meerdere belangwekkende ge gevens ontleend aan de tienjaarlijksche volkstelling. De antirev. „Standaard" wijst er op, dat uit de volkstelling van 1930 blijkt, dat van hen, die tusschen 20 en 30 jaar oud waren, 36.26 procent katholiek was, terwijl van hen, die 10 jaar en jonger waren, 41.1 pet katholiek was. En het blad plaatst bij deze cijfers de gezonde erkenning: „Het geboortecijfer van de Roomschen is relatief hoog. Mocht het de Roomsche Kerk gelukken, de jeugd meer en meer voor afval te bewaren, dan zouden over een aantal jaren ook de poli tieke verhoudingen zich niet onbelangrijk wijzigen. Liberalisme en Socialisme zouden dan hun beteekenis nog meer zien vermin deren, terwijl de Roomsche invloed ver sterkt zou worden". Indien de Katholieke Kerk de jeugd meer en meer voor afval weet te bewaren dan zullen de verhoudingscijfers tus schen katholieken en niet-katholieken bij een volgende volkstelling nog meer ten gunste van de katholieken zijn gewijzigd en misschien daardoor ook de politieke verhoudingen. Maar wij hopen en bidden om méér! Wij hopen, dat de katholieke jeugd niet alleen zal worden bewaard voor openlijke geloofsafval dat zegt ten slotte nog niet zoo veeL Wij hopen, dat de katholieke jeugd zal opgroeien in een diep-gegronde katholieke overtuiging, met een zeer sterken drang naar katholiek leven, persoonlijk leven al lereerst èn sociaal, maatschappelijk leven: in een ware katholieke levensopvatting en Vereld-beschouwing! En op de vervul ling van deze hoop wijzen verblijdende DE OMZETBELASTING De toestand van 's lands financiën eischt versterking. In Juli j.l. becijferde minister Oud reeds een tekort op de begrooting van 100 mil- lioen. Met bezuinigingen alléén zou men er niet kunnen komen. Belasting-verzwaring is noodzakelijk. Minister De Geer was reeds gekomen met een z.g. Omzetbelasting op het voor beeld van andere landen, van Duitschland, België en Italië. Minister Oud' heeft het ontwerp van zijn voorganger overgenomen en gewijzigd, zóó dat hij er zich een opbrengst van 85 mil- lioen van voorstelt. Zooals men weet, bevat dit ontwerp twee soorten van heffing: le. een omzetbelasting ten bedrage van 4 pet., te heffen bij de bron, dus bij ver koop dóór den ondernemer, die de produc ten vervaardigt. Worden de goederen inge- •oerd, dan is daarvoor een invoerrecht (boven het bestaande) van 5 pet. verschul digd. De belasting geldt niet voor eerste levensbehoeften 2e. een heffing van 10 pet. op luxe arti kelen. Er worden van vele zijden bezwaren aan gevoerd tegen deze nieuwe belasting, waar over de Kamer binnenkort zal moeten be slissen. De heer Van LJsselmuiden (R.K.) heeft een aantal amendementen ingediend op 't wetsontwerp. Voorgesteld wordt art. 3 aan te vullen met: „Niet belastingplichtig zullen zijn de Staat, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam voor het verbruik van eigen fabrikaat", en om art. 7 aan te vullen met: „Geen belasting zal verschuldigd zijn indien een verkoop van goederen door den Staat, een provincie, een gemeente, een ander publiekrechtelijk li chaam of een daarmede door onzen Minis- van Financiën gelijk gesteld lichaam, onderling geschiedt". Deze artikelen bedoelen o.a. te voorko men, dat opnieuw aan de gemeenten be- teekenende lasten worden opgelegd (bijv. voor de straatverlichting). Verder wordt voorgesteld in art. 5 de tweede alinea aan te vullen met: „en vijf tien ten honderd van de goederen, ge noemd in de bij deze wet behoorende ta bel A 1" en om aan artikel 32 toe te voe gen: „c. een invoerrecht van drie percent der waarde, indien die belasting 15 percent bedragen"; en op te nemen de navol gende tabel A 1„Koek, banket, taart, klein gebak, suikerwerken en ander dergelijk koek-, banket- en suikerbakkers werk; Snoepgoedartikelen, Pasteibakkerswerk, Biscuits, cacao en chocolade en chocolade werken". De toelichting hierbij luidt als volgt: Te zamen met enkele van de zeer hooge accijnzen (ook de sterk opgevoerde perso- neele belasting en gemeentelijke tarieven hebben een soortgelijke werking) zal de nu voorgestelde omzetbelasting niet het minst zwaar drukken op de groote gezin nen. Om de werking van deze belastingen voor hen te corrigeeren zal restitutie of de instelling van het Rijkskinderfonds het meest doeltreffend zyn. Het begin zal daar bij wel moeten zijn, dat daarvoor vooraf een fonds gevormd wordt. Om nu deze middelen te verkrijgen, worden deze aan vullingen voorgesteld. De besteding der door deze heffing verkregen middelen zal door de regeering nader zijn te bezien (bij voorkeur voor de vorming van het zoo noodzakelijke Rijkskinderfonds). Voorts stelt de heer Van IJsselmuiden voor, in artikel 8 na de tweede alinea in te lasschen: „Indien de verkoopprijs bene den 0.50 blijft is geen belasting verschul digd". Ter toelichting hiervan wordt gezegd: De thans bestaande mogelijkheid, dat ook kleinbedrijven (bakkers-restaurateurs e.d.) tot de fabrikanten gerekend zullen moeten worden en waarbij het over zeer kleine bedragen zal kunnen gaan, doet het billijk schijnen de allerkleinste bedragen uit te schakelen. Ten slotte wordt voorgesteld artikel 5 aan het slot aan te vullen met: „Ten aan zien van artikelen, welke voor gedeelten naar verschillende tarieven behooren te worden belast worden door onzen Minis ter van Financiën regelen gesteld". verschijnselen onder de katholieke jeugd zélf, zooals onze Bisschop onlangs met blijdschap constateerde. Voor de toekomst, de zoo zéér belang rijke toekomst in deze keer-periode der historie, hangt alles af van de vorming der jeugd. Dat allen, opvoeders, leeken en priesters daarvoor geven hun beste krachten in een eensgezind streven en werken! BINNENLAND VEERTIGJARIG PRIESTERFEEST VAN Z. H. EXC. MGR. J. n. G. JANSEN De Aartsbisschop in „Tivoli" te Utrecht gehuldigd De viering van het 40-jarig priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, aarts bisschop van Utrecht, werd gisteravond besloten met een grootsche huldigingsbij eenkomst m het gebouw „Tivoli". De groo te zaal was geheel gevuld. Onder de genoodigden bevonden zich Z. H. Exc. Mgr. dr. J. O. Smit, tit. bis schop van Paralus en kanunnik van St. Pieter te Rome, dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht en vele andere kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter van het comité, mr. J. H. van Maarseveen. Het katholieke Koorcomité, bestaande uit twee honderd vyftig dames en heeren, met medewerking van Jo Vincent, sopraan, Suze Luger, alt, Louis van Tulder, tenor en Willem Ravelli, bas, begeleid door het Utr. Stedelijk Orkest, onder leiding van Joh. Winnubst, bracht een „Ecce Sacerdos" ten gehoore. Pastoor J. H. Hooyman sprak daarna de feestrede uit. Spr. zet uiteen de hooge waardigheid van het priesterschap en wees op de groote ver diensten, die de jubilaris in zijn rijk pries terleven heeft verworven en wat door hem is tot stand gebracht. Na de rede van pastoor Hooyman werd de cantate van Mgr. J. A. S. v. Schaik „Ot> I een Priester", voor sopraan en tenor met orkest, op tekst van Guido Gezelle, uitge voerd, na de pauze gevolgd door het „Te Deum" van Alph. Diepenbrock. Daarna beklom Z. H. Exc. het spreek gestoelte. Spreker wenscht dezen avond een dank avond te doen zijn. Na God wil spreker dank zeggen aan zijn ouders. Verder aan allen, die vanaf zijn prilste jeugd hebben medegewerkt aan zijn opvoeding, zoowel geestelijk als lichamelijk, vooral aan hen, die hem nader brachten tot het priester schap. Dank bracht Mgr. voorts aan allen, die aan de feestviering en huldiging heb ben medegewerkt. Na deze toespraak werd door allen, bege leid met orkest, het „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen, waarmede deze huldi gingsavond werd besloten. DEMONSTRATIE BOSSCHE DIOCESANE WERKLIEDENBOND Te Eindhoven is gisteren een demonstra tie gehouden van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond. Ruim 16.000 personen hebben eraan deelgenomen. De optocht werd in den Elzent opgesteld en toog vandaar door de binnenstad, waar men op het kerkplein voor de dekenale St. Catharinakerk defileerde voor Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch en andere autoriteiten. Aan den optocht namen 153 af deelingen deel, afgewisseld door 28 muziekcorpsen. Het défilé duurde ruim één uur. De mas sale meeting, die op het défilé volgde, werd gehouden op het sportterrein van het R.K. Gymnasium te Eindhoven. Honderden vaandels en banieren werden in den op tocht meegevoerd en boden op het sport terrein een grootschen aanblik. Na 't zingen van de bondsliederen sprak de bondsvoorzitter, de heer A. v. Rijen het openingswoord uit. Onder daverend applaus besteeg daarop de eerste spreker pater J. Jacobs M.S.C., 't podium om een gloedvolle rede te houden over het sociaal en geestelijk herstel van de maatschappij. Hij gaf daarbij de midde- den aan, om dit te bereiken, en wees voor al op de Pauselijke Encycliek „Quadrage- simo Anno". Mgr. Diepen celebreerde een Lof op een altaar, dat op het sporterrein was opgesla gen. Na eenige dankwoorden van pastoor De Kroon en den bondsvoorzitter volgde een korte toespraak van Mgr. Diepen, die daar na den bisschoppelijken zegen gaf. Hiermede was deze welgeslaagde meeting geëindigd. KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJ Namens den minister van Economische Zaken maakt de Regeer)ngscommissaris voor de uitvoering van de Garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en een- denhouderij bekend, dat de uitkeering vol gens de garantieregeling voor de week van 4 t.m. 9 September a.s. is vastgesteld op 30 cents per 100- stuks uit te voeren versche kipeieren, tot een gewicht van maximum 50 K.K. per 1000 stuks en op 30 cents pes: 100 stuks uit te voeren versche eenden eieren. NOTARIS HAFFMANS. OUD-LID DER EERSTE KAMER t Op bijna 74-jarigen leeftijd is te Helden overleden de heer O. M. F. Haffmans, no taris te Helden en oud-lid der Eerste Ka mer. De heer Oscor Maria Franciscus Haff mans werd geboren op 5 September 1850 te Helden-Dorp. Hy bezocht het gymnasium der Jezuielen te Katwijk en studeerde ver volgens voor candidaat-notaris. De thans ontslapene werd gekozen tol lid der R.K. fractie der Prov. Staten van Limburg en den gemeenteraad van Helden. In 1903 werd hij benoemd tot lid der Eer ste Kamer, alwaar hij bekendheid ver wierf als landbouw-specialist. Notaris Haff mans behoorde tot de initiatiefnemers van het retraitewerk Manresa, o.a. van de Goe de Week-retraite aldaar. Zijn talrijke maatschappelijke verdien sten vonden bij de regeering erkenning in den vorm van benoemingen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. „Maandagmorgen". Dit nummer bestaat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Rede van Göbbels te Neurenberg over het Jodenvraagstuk. (4de blad). Ford's weigerachtige houding tegenover de codes. (4de blad). De Iallaansche vlieger de Plnedo te New York bij een mislukte start gedood. (Luchtv., lste blad). BINNENLAND. Hulde-betooging voor den Aartsbisschop n „Tivoli" te Utrecht (lste blad). DE NIEUWE SALARISKORTING VOOR HET RIJKSPERSONEEL. Het standpunt van het protestantsch- christclijk overheidspersoneel. Donderdag is het permanent comité van christelijke organisaties van personeel in publieken dienst te 's-Gravenhage in ver gadering bijeen gekomen ter bespreking van de voorstellen der regeering inzake een korting op de salarissen van het rijksper soneel. De vergadering was algemeen van oor deel, dat een zoo diep ingrijpende verla ging als de regeering voorstelt, gelet op de omstandigheid, dat de salarieering van het rijkspersoneel niet te hoog is, niet te verdedigen is. Aangezien de toestand van 's rijks financiën der regeering tot het ne men van maatregelen noopt, was de ver gadering van oordeel, dat ernstig moet worden gepoogd in de centrale commissie voor georganiseerd overleg met de regee ring tot overeenstemming te komen over het door het rijkspersoneel te brengen offer. Ten aanzien van de extra-korting op de salarissen der ongehuwden sprak de ver gadering zich uit tegen het voorstel der regeering. Daarbij werd o.m. de vraag ge steld of er maatregelen dienen te worden getroffen inzake de bezoldiging der on derwijskrachten bij de kloosterscholen, te meer omdat betreffende de salarieering van de in communiteit levende ambtenaren een precedent bestaat, namelijk de bezol diging der inwonende verplegenden in de rijksverplegingsinrichtingen, welke lager is dan dit der uitwonenden. Blijkens ingewonnen inlichtingen mist het gerucht, dat ambtenaren wier dienst tijd en leeftijd te zamen 90 jaar vormen voor ontslag in aanmerking zullen komen allen grond, al bestaat er bij de regeering het voornemen om door ontslag van oudere ambtenaren de werkloosheid onder de jeugdige arbeidskrachten te bestryden. Ten slotte werd besloten een bespreking met geestverwante Tweede Kamerfracties aan te vragen inzake het door de regce- ring ingediende wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 125 en 126 van de Amb tenarenwet De vergadering sprak haar ernstig leedwezen uit dat de regeering be trekkelijk dit wetsontwerp geen overleg pleegde met de centrale commissie voor ge organiseerd overleg. JHR. MR. C. FEITH Gaat heen als secretaris-generaal van het Dep. van Onderwijs, K. en W. Met ingang van 1 Sept. j.l. is eervol ont slag verleend aan jhr. C. Feith als secre taris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen we gens verandering in de inrichting van den dienst aan dat departement, waardoor zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden, met dankbetuiging voor zijn aan den lan de langdurig bewezen diensten. De steunregeling voor den aardappelen teelt. Verschillende bepalingen. (4de blad). Het christelijk overheidspersoneel heeft besloten ernstig te streven naar overeen stemming met de regeering omtrent een nieuwe salariskorting voor de rijksambte naren. Tegen de rcgeeringsvoorstelien be staan evenwel groote bezwaren. (lste blad). Amendementen van het Tweede-Kamer lid Ysselmuiden op het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting, (lste blad). Wederom verscheidene slachtoffers van het verkeer, w.o. wiel rijdster op onbewaak- ten overweg (Gem. Beri., 3de blad). Ernstige branden. Meisje ontsnapt den vuurdood (Gem. Bert, 3de blad) SPORT EN WEDSTRIJDEN. De nationale athletickwedstrijden .van E.S.T.O. te Bodegraven (2de blftd). De nationale Lawntennlskamplocnschap- pen geëindigd (2de blad). De jaarvergadering van den K.N.V.B., be sluit dat de Ned. voetballers „amateurs" zullen blijven (2de blad). HET POLITIEKE INSIGNE EN DE SCHOOL De Algemecne Verecniging van leeraren by het middelbaar onderwijs .heeft zich met een kleine meerderheid 37 tegen 29 uitgeesproken voor een overheidsver- bod van uniformen en insignes op school, die van een politieke gezindheid blijk gc- Een betrekkelijk sterke minderheid wcnschte derhalve geen verbod, maar vrij heid. Wanneer, zooals te verwachten is, het wetsontwerp-Van Schaik binnenkort zal zijn aangenomen, zal de vraag haar prac- tische beteekenis hebben verloren. Als het uniformverbod wordt ingevoerd, zal het voor allen jong cn oud gelden en moeilijk denkbaar is, dat de leider van welke inrichting ook, al zou hij persoonlijk voor volkomen vrijheid zijn, zal toelaten, dat leerlingen in de school een insigne dra gen, dat buiten de school verboden is. GA HAAR IPRESEURC Donkereteeg, Lelden, Telefoon 1322 I ■V'eSuuè STEUNSCHOENEN EN HET LEED IS GELEDEN!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1