24ste Jaargang VRIJDAG 1 SEPTEMBER 193j No. 7599 ÊeicbelieCoii/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTj Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingcn worden aangeboden of gevraagd, huur «q verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit VIER bladen. LETTEREN EN KUNST HENRI BORELf Op 64-jarigen leeftijd is, zooals reeds ge meld, de Haagsche letterkundige Henri Bo- rel overleden. Wij ontleenen aan „Het Vaderland", het blad dat de laatste jaren zijn trouwe me dewerking als criticus genoot, de volgende bijzonderheden betreffende zijn leven en werken. Henri Jean Francois Borel werd 23 No vember 1869 geboren, bezocht de H. B. S. in Den Haag, Goes en Roermond en stu deerde van 18831892 te Leiden in de Chi- neesche taal en letterkunde als collegiant van prof. Schlegel, welke studie hij daarna in China (Amoy) voortzette. In 1894 werd hij tolk voor de Chineesche taal in Ned. Indië en het volgende jaar aanvaardde hij de functie van ambtenaar voor Chineesche zaken te Tandjong Pinang, in welke functie hij later achtereenvolgens te Makassar, Soerabaja en Pontianak heeft gediend. De groote kennis van China en Indië, welke hij in deze loopbaan verwierf, is later bij zijn letterkundigen en critischen arbeid herhaaldelijk aan den dag getreden. In 1911 werd aan Borel de persoonlijke titel van adviseur voor Chineesche zaken toegekend, een bewijs, hoezeer zijn werk zaamheden door de Overheid werden ge waardeerd. In 1916 werd Borel op zijn verzoek eer vol ontslag als adviseur verleend en hij keerde naar het vaderland terug, om wel dra te worden benoemd tot criticus voor tooneel en letteren aan het „Vaderland", een werkkring, die zich later ook tot de „Nieuwe Courant" heeft uitgebreid. Reeds voordien had Borel als scheppend kunstenaar van zich doen spreken, o.a. door zijn bekenden roman Het Jongetje (1897), die veel opgang maakte. Voorts val len onder de werken van zijn hand te noe men: Wijsheid en Schoonheid uit China (1895); zijn werken over de Chineesche wijsgeeren Confucius en Lao Tse; Een Droom uit Tosari; De laatste Incarnatie; Wijsheid en Schoonheid uit Indië; Het daghet in den Oosten; Karma en tenslotte (1926) Van Leven en Dood. Wij vernemen, dat Henri Borel, na de noodzakelijke voorbereidingen, Woensdag ochtend is gedoopt door Pastoor P. van Dorp. Als Peter fungeerde de bekende kunstschilder Anton van Welie. Bij volle kennis ontving de 63-jarige daarna het H. OlieseL Gesterkt door de genademiddelen der H. Kerk is Henri Borel de eeuwigheid inge gaan. Op het einde van zijn leven heeft hy be reikt waarna hij klaarblijkelijk reeds lang had verlangd. Wij zouden met deze mededeeling heb ben volstaan, als wij niet „Het Vaderland" van gisteravond hadden gelezen. „Het Vaderland", aan welk blad de over ledene vele jaren medewerker was, maak te gisteravond van diens Katholiek-worden melding op de volgende wijze: „In de aankondiging van het overlijden van onzen geachten medewerker, den heer Henri Borel, welke hedenavond namens de familie is opgenomen, staat vermeld, dat de heer Borel is gestorven, voorzien van de genademiddelen der H. Kerk. Wij stel len er prijs op mee te deelen, dat geduren de de lange jaren, dat we met hem samen werkten, onze indruk steeds is geweest, dat de heer Borel er nimmer over zou denken tot de R. K. Kerk over te gaan, zelfs uit recente gesprekken nog. Maandag j.l. zond de heer Borel ons nog kopij voor de courant, Dinsdag werd ons gemeld, dat hy ziek was, Woensdag dat hij bewusteloos was en in den loop van den nacht, die achter ons ligt, werd ons mede- deeling gedaan van het verscheiden, voor zien van de H. Sacramenten der R. K. Kerk". Dat stukje is nu toch wel héél en al in strijd met elementaire beschavings- eischen! In een „in-memoriam", gewijd aan een „geacht medewerker", vindt men gelegen heid, om een grove hatelijkheid te plaatsen, en men.stelt dat zelfs op prys: „Wij stellen er prijs op", enz. Henri Borel zou er nooit over gedacht hebben, om Katholiek te worden!En geinsinueerd wordt, dat hij is gedoopt en het H. Oliesel heeft ontvangen, toen hij buiten bewustzijn was geraakt.... Wij zwijgen over een dergelijke even ha telijke als dwaze insinuatie! Laten wy alléén vermelden, dat de echt- genoote van Henri Borel na diens dood aan een journalist heeft medegedeeld, dat haar man reeds vele jaren zoekende was, en zich sterk aangetrokken gevoelde naar het Ka tholicisme. Hij had altijd by zich een kruis beeld en een reliquie van de Kleine H. Theresia Tot zijn intieme vrienden behoorde de weleerw. heer Wouter Lutkie, wien ook reeds lang bekend was, dat de overledene Katholiek wilde worden. De begrafenis van het stoffelijk over- schot zal plaats hebben na de plechtige j Requiem van half elf uur. Maandag 4 Sept. a.s. in de Lourdes-kerk te Scheveningen, waaraan twee stille H.H. Missen te 7 en 9 uur zullen voorafgaan, zeere waarschijn lijk naar de R. K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. PIETER VAN DER MEER DE WALCHEREN. Binnenkort postulant bij de Benedictijnen te Oosterhout. Naar „Het Huisgezin" meldt zal de be kende schrijver en bekeerling Pieter van der Meer de Walcheren op 2 October a.s. zijn intrede doen als postulant bij de Bene dictijnen van de St. Paulus-abdij in Ooster hout. Ook zijn echtgenoote, mevrouw Christi ne van der Meer de Walcheren-Verbrugghe, zal den sluier aannemen en wel in een klooster der Benedictinessen in Frankrijk. Pieter van der Meer de Walcheren werd in 1880 geboren, studeerde te Amsterdam oude talen en wijdde zich aan de letter kunde. Hij schreef eenige romans en ver halen o.a. „De Jacht naar Geluk". In de jaren voor den oorlog werd hij te Parijs in de Katholieke Kerk opgenomen. Léon Bloy had sterken invloed op zijn le ven en was dan ook de peter bij zijn Doop. De bekeeringsgeschiedenis van Pieter van der Meer de Walcheren werd openbaar door de publicatie van zijn „Dagboek". Onder den oorlog was de schrijver cor respondent van „Het Huisgezin" te Parijs. In 1919 keerde hij naar het vaderland te rug en vestigde hij zich te Oosterhout, in de schaduw van de abdij waatvan hij oblaat geworden was. Als kunstredacteur van de „Nieuwe Eeuw" gedurende de jaren 1921 ot 1924 hield hij zich met vurige be langstelling bezig met de beweging der jongeren en met velen hunner persoonlijk onderhield hij nauwe betrekkingen. Zijn in vloed is op deze wijze aanzienlyk geweest. Later was hij nog eenige jaren redacteur secretaris van „Opgang". Toen keerde hij echter naar Parijs terug, waar hij een lei dende functie had bij de uitgeversfirma Desclée de Brouwer Cie. Van zijn boeken uit de jaren na den oor log in Holland noemen wij nog zijn leven van den H. Benedictus, zijn roman „Van het Verborgene Leven", zijn proza-bundel „Branding" en „Het Witte Paradijs", de be schrijving van een bezoek aan de Karthui- zers van Valsainte in Zwitserland. De zoon van Pieter van der Meer was priester-monnik van de St. Paulus-abdij, waar hij in het begin van dit jaar op ruim dertig-jarigen leeftijd is overleden. De dochter van het echtpaar Van der Meer is novice in het klooster der Benedictmes sen „Notre Dame" te Oosterhout. Mevrouw Christine van der Meer de Walcheren was als kunstnaaldwerkster be- .kend door haar fraai borduurwerk voor kerkelijk gebruik. R.K. TOONKUNSTENAARS. In de Woensdagmiddag te Utrecht ge houden Bestuursvergadering van de R. K. Vereeniging van Toonkunstenaars werd het Bestuur als volgt vastgesteld: Prof. dr. A. Smijers, Amsterdam, Voor zitter; J. Sicking, Den Haag, Rijswijksche- weg 72, 2e Voorzitter; Mevr. A. v. Eijndt- hovenBollen, Secretaresse, Utrecht, Wil lem Barentzstraat 8; Cor Ponten, Zwolle, Melkmarkt 47, 2e Secretaris; Adr. de Groot, Bergen op Zoom, N.Z. Zoom 1, Pen ningmeester. Fusie „Tooneelgids" en „Katholiek Tooneel". Men deelt mede: De leiders van de „Too neelgids" en „Katholiek Tooneel", tijd schriften, gewijd aan de belangen van het Katholiek leekentooneeL hebben besloten hun bladen samen te voegen, daar zij tot het inzicht zjjn gekomen, dat hun werk wijze steeds meer dezelfde richting uitging, en eenheid een der voornaamste factoren is, om hun idealen te verwezenlijken. Met ingang van 1 September zullen de bladen als een orgaan verschijnen onder den ttiel „Katholiek Tooneel", terwijl de heer Kees Spierings, tot heden redacteur van „Tooneelgids", in de redactie is opge nomen. Het plan is, om het blad bij den nieuwen jaargang. Januari 1934. belangrijk uit te breiden. Mogelijk zal deze uitbrei ding reeds eerder noodig zijn. Subsidiebeoordeeling „Katholiek Tooneel". Zooals reeds eerder werdt medegedeeld, is door het tijdschrift „Katholiek Tooneel" een subsidiebeoordeeling uitgeschreven, die elk Katholiek Tooneelgezelschap van Ne derland in de gelegenheid stelt, door een min of meer opvallende uitvoering een sub sidie te verkrijgen van 250.150.en 100.Om te voldoen aan vele verzoe ken van tooneelclubs, die haar repertoires voor dit seizoen nog niet gereed hadden, is besloten, den inschrijfdatum te verlen gen tot 1 October a.s. Adres voor aanmel ding is Pythagorasstraat 14, Amsterdam. KERKNIEUWS BASILIEK TE BEAURAING. Een stichtingscomité opgericht. Te Beauraing heeft zich met toestemming van Z. H. Exc. Mgr. Heylen, Bisschop van Namen, onder voorzitterschap van den Z. E. heer Deken van Beauraing een comité gevormd, genoemd „Pro Maria", dat zich ondermeer ten doel stelt het inzamelen van de noodige gelden voor den bouw van een basiliek ter eere van O. L. Vrouw van Beauraing en van verdere gebouwen, noo dig voor de huisvesting der talrijke zie ken. De Bisschopswijding van Mgr. Leven. Zooals gemeld zal de bisschopswijding van mgr. Leven S. V. D., vicaris apostolicus van de Kleine Soenda-eilanden, te Uden geschieden door Z. H. Exc. mgr. A. F. Die pen. Naar wij thans in „S. Maria" lezen, zul len medeconsecratoren zijn mgr. P. Hop mans en mgr. dr. G. Lemmens. De wijding zal waarschijnlijk plaats hebben op 29 Oc tober, het feesf van Christus Koning. BINNENLAND KONINGINNEFEEST. Te Baarn en Soestdijk. In Baarn is de 31ste Augustus tot een grootsche feestdag geworden nu geheel de Koninklijke Familie bij H. M. de Koningin Moeder op het paleis te Soestdijk dezen dag vierde. Met luiden der kerkklokken werd het feest ingezet. Daarna trokken alle leerlin gen der lagere scholen, een 1300-tal, in stoet naar den Brink, waar de heer F. Neu- man, voorzitter der Oranjevereeniging nen heeft toegesproken. Na een tractatie gin gen de kinderen naar Soestdijk, waar zij zich voor het bordes van het Paleis op stelden. Toen de geheele Koninklijke Familie op het bordes had plaats genomen, boden en kele meisjes bloemen en feestprogramma's aan, waarna de kinderschare onder leiding vein den heer J. H. van Dapperen, direc teur der plaatselijke harmonie „Crescendo", twee coupletten van het Wilhelmus en van „Een lied van Nederland" zongen. Na afloop daarvan onderhield H. M. de Koningin zich met den burgemeester van Baarn, de bestuursleden van de Oranjever eeniging en den heer van Dapperen, hare dankbaarheid betuigend voor deze zang- hulde. De lange stoet van schoolkinderen ging vervolgens naar Baarn terug. Duizenden belangstellenden waren tij dens de zanghulde buiten de hekken van het paleis aanwezig. In de felicitatieregisters ten paleize werd in den loop van den dag druk geteekend. De feesten te Baarn, die in den middag werden voortgezet, zijn 's avonds beslo ten met een lampionoptocht van de kinde ren, een verlichte gondelvaart en vuur werk aan de oevers van de Eem. NATIONAAL HULDIGINGS-DEFILé IN HET STADION. Het uitvoerend comtié van het natio naal huldigings-défilé in het Stadion op 9 Sept. a.s. en de technische leider, de heer F. J. Thoolen, verzoeken ons mede te dee len, dat reeds 25.000 personen uit geheel Nederland zich voor het défilé hebben op gegeven. 350 Burgers hebben plaatsen besteld op de burgemeesters-tribune. Voorts zullen aanwezig zijn de minis ters, de commissarissen der Koningin, de buitenlandsche gezanten te Den Haag en enkele Nederlandsche gezanten uit het buitenland? vertegenwoordigers van Eer ste en Tweede Kamer, van den Raad van State, verschillende kerkgenootschappen, land- en zeemacht enz. De Koningin zal in het Stadion ontvan- Door een motorboot overvaren. ERNSTIG ONGEVAL IN DE RINGVAART BIJ OUDE WETERING. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Een ernstig ongeval, dat aan twee men- schen het leven heeft gekost, heeft heden nacht plaats gehad in de Ringvaart tus- schen Haarlemmermeer en Oude Wetering. Laat in den nacht voer aldaar een bootje, waarin drie personen gezeten waren, die van een familiefeest te Nieuw-Vennep naar huis terugkeerden. Het waren de heer A. Turk uit Roelofarendsveen, diens zuster, de echtgenoote van den heer K. Pecht uit Oude Wetering en de verloofde van den heer Turk, de 23-jarige mej. C. J. van Scha- gen uit Rynsaterwoude. Het bootje voer in de Ringvaart zonder roeispanen en bij gebrek hieraan werd het bootje door den heer Turk voortbewogen door middel van een plank. Dit is de oor zaak, dat men bij het naderen van een motorboot niet zoo spoedig uit den weg kon komen, met het gevolg, dat het bootje omsloeg en de inzittenden te water ge raakten. A. Turk wist zich zwemmende te red den en den kant te bereiken. De beide vrouwen echter, die niet konden zwem men, verdwenen in de diepte. Spoedig was er hulp ter plaatse van de heeren G. Pecht, zwager van de verdronken K. Pecht-Turk, D. Schyf, A. en H. van Vliet, allen wonen de aan den Kanaaldijk te Oude Wetering. Ook dr. van der Bijl uit Oude Wetering was spoedig ter plaatse. Door dezen werden spoedig dreggen uitgegooid, waarbij de op varenden van de motorboot eveneens hun hulp verleenden. Het duurde echter gerui- men tijd, voordat de drenkelingen gevon den waren. Het eerst werd na een half uur opgehaald mej. van Schagen, een kwar tier daarna mej. Pecht-Turk. Aanstonds werd kunstmatige ademhaling toegepast, maar deze mocht niet meer baten, de beide slachtoffers bleken reeds overleden te zijn. De slachtoffers werden binnengedragen in de woning van den heer M. van Tol, ma- nufacturier aan den Kanaaldijk en de an der by den heer P. Pecht, aldaar, waarheen het eerste slachtoffer in den loop van den dag eveneens is overgebracht. Naar wij nader vernemen, was dit niet de eerste maal, dat aldus de nachtelijke tocht werd gemaakt. Reeds meermalen, als men van Nieuw-Vennep huiswaarts keerde, ging men met de auto van genoemden Turk tot het café Jonkman, waar de auto werd gestald. Vandaar ging men dan met het zelfde bootje verder, dat bij gebrek aan roeiriemen steeds met een plank werd voortbewogen. Vannacht heeft dit echter tot een catastrophe geleid, die aan twee menschen het leven heeft gekost. Medegedeeld kan nog morden, dat de naam van den bestuurder van den motor boot nog onbekend is daar deze, na hulp te hebben verleend, weder is doorgevaren. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De ontsnapte nat. socialist Hofer zal door Italië niet worden uitgeleverd. (2de blad). Verbod van kinderarbeid in de Vereen. Staten. (2de blad). Uitbreiding der Kerkvervolging in de Vereen. Staten. (2de blad). BINNENLAND. Het noodlottig vergiftlgingsgcval te Over- loon. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De nationale tenniskampioenschappen. (3de blad). UIT DE OMGEVING. In de ringvaart te Oude Wetering b eew bootje door een motorboot overvaren. Twee dooden. (1ste blad). gen worden door een eerewacht van hen, die 35 jaren geleden als cadet en adelborst, de eerewacht van het Paleis naar de Nieu we Kerk hebben gevormd, nu actieve en gepensionneerde generaals, admiraals en oversten. Tot de gemeente Amsterdam en de ker ken is een verzoek gericht, van 2 tot 2.30 uur, als H. M. zich van het Paleis naar het Stadion begeeft, alle klokken te Amster dam te laten luiden. De bestelde en betaalde plaatskaarten (alle genummerd), zullen na 1 September worden toegezonden. De eere-tribune is geheel, enkele andere tribunes zijn bijna uitverkocht; men moet zich dus haasten, als men bij de voorverkoop-bureaux van het Stadion nog plaatsen wil bestellen. DE INVOER VAN AARDAPPELEN IN ENGELAND. Uit Londen wordt gemeld, dat de En- gelsche minister van landbouw in onder handeling is geweest met vertegenwoordi gers van landen, die aardappelen uitvoeren, teneinde een regeling voor den invoer van aardappelen in Engeland te treffen. Er is thans bepaald, dat de invoer in het Vor- eenigde Koninkryk gedurende de maanden September tot en met December uit Ne derland en België resp. 8000 ton en 250 ton niet zal overschrijden. Aan andere lan den, die gewoonlijk in dezen tijd van hi t jaar geen aardappelen naar de Engelsche markt uitvoeren, is verzocht, zulks in 1933 ook niet te doen. Lonneker vraagt Rijkssteun. De gemeente Lonneker is als gevolg van het abnormaal groote aantal werkloozen in groote financieele moeilijkheden geraakt, in verband waarmede de begrooting voor 1934 nog steeds niet door Ged. Staten was goedgekeurd. Woensdag heeft de raad na een zeer langdurige discussie besloten ryksonder- HET WEER OP ZONDAG. HET MOOIE WEER ZAL WAARSCHIJN LIJK NOG NIET ERNSTIG VERSTOORD WORDEN. Sedert de vorige week is de algemeene luchtdruk-verdecling over het grootste ge deelte van Europa bclangryk veranderd, vooral in het Oosten, waar de diepe re pressie wegtrok en plaats maakte voor een gebied van hoogen druk. Door verdere drukstijging over Ccntraal-Europa reikt nu een gebied van hoogen druk van de Azoren over Ccntraal-Europa tot West-Rus land en in dit geheele gebied heerscht over het algemeen rustig weer met zwakke win den uit verschillende richtingen. De Noordwestelijke grens van dit gebied loopt ongeveer van Engeland over de Noordzee naar Midden-Skandinavië en ons lund ligt er geheel binnen, zoodat het voortduren van het mooie weer gewaarborgd is zoo lang dit gebied van hoogen druk stand houdt. In het Noordwestelijkste gedeelte van Europa is de luchtdruk-verdeeling sedert de vorige week niet belangrijk veranderd en niet verbeterd. Een nieuwe depressie verscheen ten Zuiden van IJsland en trekt nu, vergezeld van een ontliepen uitloopcr aan haar Z.O.-zijde, naar het Noordoosten. Deze depressie is voor het weer bij ons van geen beteekenis, maar de uitlooper bracht ons een bewolking. Hoewel nu in zekeren zin het depressie- gebied over N.W.- en N.-Europa min of meer een bedreiging van het voortduren van de mooie weersgesteldheid vormt, mag ver wacht worden, dat het gebied van hoogen druk stand zal houden en dat vóór Zondag geen ernstige storingen zullen optreden. Behoudens dus de geringe kans op storing kan men voor het einde der week en voor Zondag nog zomerweer verwachten, over dag vrij warm, des avonds en des morgens koel, matige bewolking, terugdraaien van den wind naar Zuidwest, geen neerslag, wellicht morgennevel. Geringe luchtdruk- veranderingen hebben weinig beteekenis voor de te verwachten weersgesteldheid, bij sterkere daling van den barometer zou een weinig regen verwacht kunnen worden. (Nadruk verboden). stand aan te vragen voor een bedrag van 700.000 en tevens op het gemeenteperso- ncel een maximumpensioenbijdrage te ver halen van 8^ pet. Een verzoek van de wethouders om hun salaris met 500 te verlagen werd door den raad verworpen. Dc Rome-reis der werkloozen. Wij vernemen, dat thans vastgesteld is, dat 91 personen aan de rijwielbedevaart naar Rome meegaan, inclusief de vier lei ders n.L rector Boonekamp en drie Kruis vaarders van St. Jan. Het Verbonds-comité heeft drie auto's aangekocht, aangezien het niet mogelijk bleek deze in bruikleen te verkrijgi-n. Bij de werkloozen hebben zich vijf chauffeurs aangemeld, dus dat komt in orde. Op 11 September a.s. is 't verzamelen in de omgeving van Nijmegen. „Volkskrant".

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1