MAANDAG 28 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 Onze publieke spreektribune over de Stadhuisplannen EEN PLEIDOOI VOOR HET PLAN- BLAAUW. In het „Handelsblad" geeft ir. H. T. Zwiers een beschouwing over de Leidsche Stadhuisplannen. Na eerst het (door den ontwerper teruggenomen) plan-Dudok te hebben besproken, geeft hij zijn meening over de nu aan de orde zijnde vijf plan nen. Wij laten hier zijn beschouwing groo- tendeels volgen: „Van de plannen van arch. Buurman en ir. Mertens wil ik niet véél kwaads zeggen, de gevraagde ruimten zijn aanwe zig, ze zijn soms op redelijke, soms op goe de wijze gegroepeerd, maar geen van beide heeft iets begrepen van de piëteit, die in de gestelde opgave verondersteld was. Lei den zou met een van deze beide bravoure* gebouwen al zeer weinig gediend zijn. Ir. Van der Laan heeft beter begre pen wat het zeggen wil in dezen tijd bij een bouwwerk als het oude stadhuis te moeten aansluiten. Zijn opzet is beschei den gebleven, misschien tegenover de volle rijkheid van het oude gebouw wat te be scheiden, maar hij heeft, hoewel hij niet tot een eenheid met het oude gebouw is gekomen, zich volkomen daaraan onderge schikt gemaakt. De plattegronden zijn in het algemeen goed bruikbaar zonder bij zondere ruimte-ontwikkeling of opvallen de groepeeringen. De plaatsing van den to rens is t.o.v. de Vischmarkt goed, maar zal aan de Breestraat, tenzij ze buiten verhou ding hooger gemaakt zou worden, waar schijnlijk minder beteekenen, dan de ont werper zich in een van zijn schetsen voor stelt. Het plan van arch. Kropholler, wiens werk ik, naar men uit vroegere be schouwingen weet, in veel opzichten zéér waardeer, heeft mij nogal teleurgesteld. Ik had van hem méér verwacht, dan wat hij hier heeft gegeven: een plan, dat, on danks vele charmante details als b.v. de binnenplaats met de booggalerij, en de ont worpen variant-overbouwing van het trot toir der Koornburgsteeg 1), géén onmid dellijk raadhuisplan is, en dat in veel op zichten den indruk maakt van opzettelijk- primitieve groepeering ter bereiking van een bepaald geveleffect, iets waartegen Kropholler terecht zelf steeds heeft gestre den tegen de z.g. ..Amsterdamsche Schove" van een tienvijftiental jaren geleden. Wat nog het uitwendige van dit ontwerp betreft (afgezien van den 'samenhnag met het interieur en van de veelal uiterst schaarsche verlichting daarvan), moet wor den opgemerkt, dat mèt Blaauw, Krop holler de eenige is geweest, die de betee ken is der oude trapgevels en van den to ren, direct achter het oude gebouw, voor het levend en ruimtelijk aanzien daarvan heeft beegrepen. Hij stelt daarbij vóór óf den ouden toren geheel te copieeren óf het maken van een nieuwe, meer in overeen stemming met den door hem ontworpen nieuwen bouw, die als een rustig doch zeer gesloten geheel is opgevat, waarvan ech ter bij voldoen aan redelijke verlichtings- eischen voor het inwendige zeker een deel van de geslotenheid zou moeten worden prijsgegeven. Mede door de groote geslotenheid heeft deze architectuur wel een zekere beschei denheid, maar ik betwijfel of desondanks hier niet de fijne speelsche oude gevel, door de zware geslotenheid, zou worden over- heerscht. Wat bij het ontwerp van ir. v. d. Laan zeker niet het geval zal zijn. Rest ons nog te bespreken het door de R.A.C. terecht aanbevolen plan- Blaauw en de daarin opvallende verschillen met de hiervoor besproken plannen. Ik noemde reeds de tegenstelling in den opzet: het plan-Blaauw schept aan de Vischmarktzijde een ruim en rustig raad huisplein, terwijl de overige plannen het terrein rondom tot den rand toe volbou wen. De voordeelen daarvan blijken niet al leen te bestaan in de verruiming zelf en in de als gevolg daarvan verbeterde verkeers regeling in de binnenstad. In de eerste plaats is het daardoor mogelijk geworden het oude gebouw, afgesloten met den ouden topgevel, geheel vrij te maken en dus ruim telijk weer tot een werkelijk gebouw en niet alleen een gevel te maken. De plaatsing van den toren, juist op de aansluiting van dit vrij geworden oude gebouw èn het nieuwe, levert van af de Breestraat het verlangde totaalbeeld en vormt bovendien de symbolische schakel tusschen oud en nieuw, terwijl daarmee het representatieve gedeelte ook van de Vischmarktzijde dus rondom tot zijn recht komt. Bovendien is de gevel van het eigen lijke administratieve gedeelte aan de Vischmarkt in dit plan ca. 25 M. korter, dan in alle overige, waardoor ondanks de verhooging van dit gedeelte met één ver dieping het administratieve gebouwdeel niet overheerschend is geworden, temeer niet omdat deze verhooging niet over de volle afmeting aanwezig is, maar naar de „plein"-zyde door een lager gedeelte wordt voorafgegaan. Op deze wijze is de ontwer per er voortreffelijk in geslaagd, het oude tot nieuw en rijker leven te wekken zon der dat het door het tegelijk volledig zicht bare nieuwe gebouw wordt overweldigd. Natuurlijk is daarom ook in de gevels een aansluiting met den bestaanden bouw noodig geweest, welke, blijkens de gepu bliceerde teekeningen, op zeer gelukkige wijze werd verkregen door de eenvoudige hoofdvormen van het oude gebouw als grondslag voor den opbouw van het ge heel te aanvaarden, door de raamindeeling in beginsel op de oude en op het eenvoudi ge rhytme daarvan te baseeren, en door een toren te ontwerpen, die in den over gang van vierkant op achthoek en in de geleidelijke versmalling naar boven toe wel de beginselen van onze renaissance torenbouw huldigt, zonder er de detail- vormen van te copieeren. Ook in dit opzicht is dus het plan- Blaauw principieel anders en beter dan een der andere. Het oude gebouw heeft een waarde gekregen, die in geen ander ont werp werd bereikt en oud en nieuw zijn tot een gelijkwaardige eenheid gegroeid op een wijze als in géén ander plan aanwe zig bleek, al zyn natuurlijk op enkele de tailpunten nog wel aanmerkingen te ma ken. Blijft de vraag of dit plan ook inwendig aan de gestelde eischen voldoet. De Raad huis-advies-commissie is daarover volko men gerust en een eerste oogopslag beves tigt reeds, dat hier een klaar en overzich telijk plan is ontstaan met goed verlichte werkruimten, niet te lange gangen en een goede groepeering der verschillende diens ten, al wijkt deze eenigszins af van wat men blijkbaar volgens het programma van eischen gedacht had. Uit alles blykt, dat men slechts met een volledige bebouwing van het terrein had gerekend en dat niemand de hier gegeven oplossing had voorzien. Niet alleen uit practische overwegingen is het plan-Blaauw in plattegrond zeer gunstig; het heeft nog één zeer groote ver dienste, n.l. dat de hoofdingang Breestraat het uitgangspunt is geweest van den ge- heelen opzet. De oude hoofdingang lever de de nieuwe hoofdas van het gebouw waaruit zich alle representatieve ruimten ontwikkelen 2). Zijn wij al te „zakelyk" geworden om een dergelijke tegelijk sym bolische èn architectonisch fraaie oplossing nog te waardeeren? Laten wy hopen van niet! De plattegronden zijn een duidelijk bewijs van de juiste en fraaie wijze, waar op zich langs en om deze nieuwe hoofdas, de hal, de ontvangzaal, de trouwzaal en de Raadzaal met den hoofdcorridor groepee- ren. Maar die Raadzaal? Mag die wel zóó openbaar aan de straat (d.w.z. aan het plein aan de Vischmarktzijde) liggen? Is dat niet onrustig en gevaarlijk? Ik moet eerlijk bekennen, dat als het inderdaad gevaarlijk zou zijn, we toch wel heel erg ver zouden zijn gezonken met de waardigheid van onze vertegenwoordigen de lichamen, die hun toch openbare verga deringen niet meer zouden kunnen houden in' een raadzaal, die op een openbaar plein uitziet en waarvan de ramen een kleine 10 meter boven dat plein beginnen! Laten we dan geen raadhuizen meer bouwen, en zeker geen raadhuizen met re presentatieve ruimten, maar hoogstens nog gemeentelijke administratiekantoren met bomvrije vergaderkelders voor de open bare beraadslagingen van onze vroedschap. Maar laat Leiden, dat nog een traditie heeft op te houden, daarmee niet begin nen, opdat Leidens geschiedenis in dezen geen lijdensgeschiedenis worde. Er is niets meer te doen, dan j a te zeg gen". 1) Met dezen variant gaat ook Krophol ler buiten de toegestane terrein grenzen; was bovendien óók het indienen van va rianten niet uitdrukkelijk verboden? 2) Alleen dit ééne element uit het plan- Blaauw zou zonder de gebruikmaking van de perceelen Vischmarkt 7 en 8 waarschijn lijk niet gemakkelijk meer zijn te verwe zenlijken! AESTHETTEK IN DE ONTWERPEN VAN BLAAUW EN KROPHOLLER. Nu de tentoonstelling der ontwerpen voor het stadhuis voor het publiek ge opend is, is het dienstig de beide concur- reerende plannen aan een aesthetische vergelijking te onderwerpen. Echter eeni ge opmerkingen vooraf. Men moet voor een juiste beoordeeling goed het verschil vatten tusschén bouwkunde en bouwkunst. Bouwkunde is de wetenschap van de ver- eischten voor het stichten van bouwwer ken, b.v. de zwaarte van de fundeeringen, de hechtheid van de materialen en de eischen voor lucht en licht, het berekenen van spanningen, etc. etc. Men kan dit o.a. op een Technische Hoogeschool leeren. Bouwkunde is een functie van het ver stand, bouwkunst daarentegen is het uit drukken van een gevoel van verhoudingen van ruimten en massa's. Zooals prof. A. Mathaei het uitdrukt: „Door de ruimtever- deeling op zichzelve kan het gevoel van idyllische behaaglijkheid of majestatische trots, van mystisch huiveren of beangsti gende bedruktheid of ook het gevoel van rustgevende contemplatie of van verlan gensrijk omhoogstreven verwekt worden". Dit gevoel moet men van nature hebben, en zonder dat gevoel kan een bouwkunstenaar niet zijn. Men kan dus net zoo min Bouw- kunst aan de Hoogeschool leeren, „eben- sowenig als alle Professoren der Aesthetik mit vereinten Kraften, irgend einem die Fahigheid genialer Produktionen d. h. achter Kunstwerke beibringen können", zooals Schopenhauer zegt (netzoomin als alle professoren in de schoonheidsleer met vereenigde krachten iemand het maken van geniale producten d.w.z. van echte kunstwerken kunnen bijbrengen). Daarom ook geeft het ingenieursdiploma niet de minste zekerheid, dat de bezitter dat ge voel: le. om mooi te bouwen, 2e. om het mooi gebouwde te begrijpen, heeft. Een misverstand, dat voorts uit den weg geruimd dient, is de veel verbreide mee ning, dat wat nuttig of doelmatig is, daar door mooi is en wat mooi is, nuttig. De on juistheid daarvan springt direct in het oog, als men zich indenkt hoe absurd wij het zouden vinden, wanneer iemand als pièce de milieu op zyn schoorsteenmantel een naaimachine, een uiterst nuttig instru ment overigens, zou plaatsen. Ook zou een consequentie van die stelling zijn, dat het afloopen van een wekker of het getik van een schrijfmachine mooier, want nuttiger zou zijn, dan -een sonate van Beethoven. Men begrijpt dus, dat de min of meerdere nuttigheid of doelmatigheid van een grond plan met de schoonheid niets te maken heeft. Maar nu tot de feiten. le. De algemeene ligging. By 't RK. VEREEN. VOOR KRAAMVERZORGING VOOR ALLE GEZINDTEN TE LEIOEN PLAATSIN6SBUREAU BOERHAAVESTRAAT 30. Geopend elke Donderdagmiddag Tan 25 u. tot het Terstrekken van de gewenschte inlich tingen, en ter aanmelding ▼an contribueerende leden 7225 BV" Schriftelijke aanvragen, adres R.K. Ver. Kr., Stille Rijn 7, Tel. 3420 gat, dat het plein-Blaauw in de Vischmarkt sloeg, hoef ik niet stil te staan. Wel by 't feit, dat eisch van 't gemeentebestuur was, „het zwaartepunt van het stadhuis als representatief centrum van het stadsleven moet aan de Breestraat liggen", m.a.w. aan de Breestraat de voorkant. De voorkant van een gebouw nu, wordt geaccentueerd: le. Door de rijkere versiering. Hieraan voldoet de oude gevel van Lieven de Key en Luder van Benthem ten volle. In Blaauw's, zoowel als Kropholler's ontwerp bleef de oude gevel het rijkst versierde deel. 2e. Door de hoogte van de voorgevel, achterliggende gebouwen mogen niet hoo ger zijn. Ir. Blaauw zondigde hiertegen, door de Vischmarktgevel belangrijk hooger te maken. 3e. Door een plein aan de voorzijde. Dit ziet men b.v. voor het paleis op de Dam in Amsterdam of voor 't Koninklijk paleis te Den Haag. Kropholler wendde dit mid del aan voor 't stadhuis van Waalwijk en van Noordwijkerhout. Door een plein aan de achterzijde verlegt men 't accent hier heen. Overigens is er ter plaatse geen be hoefte aan ruimte, terwijl de opstaande rand van het plein van Blaauw de door de heerschende Westenwinden opgejaagde papieren zal opvangen en het plein een reservoir van oude papieren zal worden. 2e. De opbouw. Het oude stadhuis was blijkens de grondplannen van Leh man (Overvoorde, geschiedenis van het Leidsche Stadhuis pag. 48) een typische lengtebouw, het was geheel langs de Breestraat gebouwd, de lengte was onge veer 81 Meter, de diepte van de rechter vleugel over een afstand van ongeveer 50 Meter was slechts 13,5 Meter. Het is dus door de Commissie onjuist gezegd, dat Blaauw de dieptewerking van het gebouw her steld heeft, want het had geen diepte werking, te meer niet, omdat blijkens de afbeelding van de Arminiaansche schans uit 1617, direct aan de Key's gevel 3 hui zen stonden aangebouwd. Deze 3 huizen verborgen de te geringe diepte, die onaan genaam aan moest doen tegen de buiten gewoon lange gevel. En nu is het juist fyn begrip van Kropholler, dat ook hij weer door zijn aanbouw Koornbrugsteeg, de o n diepte aan het oog onttrekt, terwijl Blaauw, door de zijkant te ontmantelen, dit gemis aan verhouding accentueert. Kropholler laat de aanbouw Koornbrug steeg even terugspringen, om de afschei ding oud en nieuw te laten spreken, Blaauw breidt zijn gevels zonder overgang aan de voorgevel vast. By Kropholler geeft de aanbouw Koornbrugsteeg de verbinding tusschen oud en nieuw; de prachtig te pas gebrachte overbouwing van het trottoir laat de passageruimte vrijwel onaangetast, maar vernauwt het te groote gat. Boven dien sluit de colonnade gelukkig aan bij de Koornbrug. Men lette voorts nog op de fijngevoelde steunwissel, n.l. onder vaste muurdeelen pijlers, terwijl onder de muur- deelen, die door de er in ontworpen ven sters veel lichter zijn, zuilen zyn aange bracht. Hier heeft men een echt staaltje van tegelijk rationeele en door de fyn afge wogen verhoudingen gevoelige bouwkunst. Gevel Vischmarkt. Kijkt men vanaf de Koornbrug, dan is het moeilijk by 't plan-Blaauw 't gebouw in zyn ge heel te omvatten; 't trapgeveltje trekt het oog naar links, de toren trekt de aandacht naar het midden, terwijl de aandacht tege lijk naar rechts gezogen wordt, door de twee hoog, verbandloos achter elkaar staande huizen. Bij Krophóller daarente gen, wordt de hoek gefixeerd door het einde der zuilengang, door de bekroningen van de daklijst en door het sobere toren tje. Men kan deze partij in één oogopslag overzien, van die zoo goed gemarkeerde hoek, strijkt het oog langs het lagere deel en stuit op het hoogere gebouw. Hier ziet men nu de juiste opvatting van de bouw kunst, n.l., dat aan het uiterlyk ook de innerlijke functie te zien is. Immers in het lagere gebouw zijn uitsluitend de gewone dienstruimten ondergebracht, het is a.h.v;. het lyf, terwijl het hoogere gebouw trots opstaat, want daar zetelt het bestuur. In dit gebouw is de Raadzaal, het centrum van gemeenteleven ondergebracht. Men ziet dit ook weer aan de facade, die voor namer is dan de lange gevel voor de dienst vertrekken. Toch is deze gevel niet ver velend en eentonig, zooals in het andere ontwerp, want door de plaatsing van de vensters, begrijpt men de indeeling van de ruimten, die er achter liggen. De ra men zijn tot groepen verbonden, en door een bepaald type vol te houden, kreeg men, wat Fechner noemde: „die Einheit des Mannigfaltigen" (de eenheid van het veel voudige). Dat begrip van het verschil in functie der gebouwen komt nog eens in de ingangen voor den dag. Elk mensch met een beetje begrip voelt, wat de ingang voor de administratie, en wat de ingang voor de openbare dienst is. Misplaatst is daarom de opmerking van de Commissie, dat het publiek met de vele ingangen geen raad zal weten. Prachtig is hier ook de verhouding van het dak tot dc gevel, sierlijk is het even inbuigen van de daklyn. die tegelijk uit doet komen het rusten van het dak op de Rectificatie. Wat niet uit de gere produceerde plannen blijkt, is, dat de raadzaal van Blaauw ook nog door een lan taren in de zoldering licht ontvangt. Ik was op dit verlichtingsmiddel niet be dacht, de raadzaal is dus lichter dan ik in mijn artikel van Vrijdagavond voorstelde, maar de raadsleden krijgen de idee in een museum te vergaderen. Mr. W. C. FELTKAMP. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te: Amsterdam: (H. Hart van Jeaua) den Weleerw. Hoer J. B. Th. van Woesik; 'e-Gravenhage: (H.H. Martelaren van Gorcum) den Weleerw. Heer A. Kramer; Leiden: (H. Petrus) den Weleerw. Heer H. B. J. Rchrama Bennebroek: den Weleerw. Heor F. P. J. Boelrijk Den Burg (Texel): den Weleerw. Heer L. J. van Schijndel (neom.). DE VERSCHIJNINGEN TE BEAURAING IN EEN NIEUW STADIUM. Rome xendt een Bisschop op onderzoek In Beauraing is gearriveerd Mgr. Fre- cierico Emanuel, Hulp-Bissohop van Kar dinaal Sairetti, Secretaris van do Congre gatie van het H. Officie ten einde een on derzoek in te stellen naar aanleiding van de bekende verschijningen in Beauraing. ZALIGVERKLARING VAN PAUS PIUS X. De voorloopige behandeling van het pro- ce« der Zaligverklaring van Pius X is thans in een zeer ver gevorderd stadium van voorbereiding. Zoodra het onderzoek naar den inhoud van al zijn geschriften is afgcloopen, zal de H. Congregatie der Ri ten een aanvang maken met het Aposto lisch Proces. Op den negentienden verjaardag van 'e Pausen dood, begonnen reeds in den vroegen morgen pelgrims naar zijn graf te trekken. Reeds vanaf half zes werden er aan het altaar, bij zijn graftombe H. Mis sen opgedragen, waarbij voortdurend tal rijke pelgrims tegenwoordig waren. Onder het beeld van St. Andreas, bij de Oonfessio, daalde een onafgebroken stroom pelgrims naar de crypte af. Lator werd hun aantal zoo groot, dat de Pauselijke gon- darmes hier het verkeer moesten regelen. PELGRIMS IN DE EEUWIGE STAD. De zomersche hittegolven bobben de Romeinen wederom uit Rome verjaagd, maar nog nooit trokken tegelijkertijd zoo veel vreemdelingen de Heilige Stad binnen. Engeland, Ierland, Duitschland, Spanje, België, Tsjecho-Slowakije, Amerika. Pana ma, Gibraltar, Mexico en Australië waren door talrijke groepen pelgrims, waaronder vele priesters, vertegenwoordigd. Op één enkele dag weden niet minder dan 3000 pelgrims tot de Pauselijke audiëntiesalen toegelaten. De Zwitsersche Garde, die den stroom van Pelgrims regelt, moest versterkt wor den, evenals het personeel van de Pause lijke administratie-kantoren. DOOFSTOMMEN IN HET VATICAAN. Onder de talrijke bedevaarten, die dezer dagen een bezoek brachten aan het Va-ti- caan, bevond zich ook een pelgrimstocht van 400 verpleegden van Italiaansche doof stommen-Instituten, die door Z.H. den Paus in een bijzondere audiëntie werden ontvan gen. BANDIETEN NEMEN 8 MISSIO NARISSEN GEVANGEN. Naar men uit 8zechwan aan do K. W. P. seint, hebben de Communisten 8 pries ters gevangen genomen, nl. 3 missionaris sen van de Vreemde Missiën te Parijs, en 5 inlandscho priesters. Mgr. Rcmohause die zich met zijn priesters in verbinding heeft trachten te stellen heeft van hen tot nog toe geen antwoord gekregen. Heel do bevolking; van Szechwan ie met angst en ontzetting geslagen sinds gene raal Lieou-Liang den strijd hoeft opgeno men tegen zijn oom Generaal Liu-Oucn- Houi. WEER EEN MISSIONARIS GEVANGEN GENOMEN. Men seint uit het Kanton: De Spaan- sche Missioftaris Pater Gallego, is te Iluan door de Roode Rovers gevangen genomen en ontvoerd. De autoriteiten hebben ge tracht met de communisten in verbinding t« treden, teneinde pogingen in het werk te stellen om den missionaris te bevrijden, hetgeen echter tot nog toe niet is mogen gelukken. BÜITENL. BERICHTEN. HET AUTO-ONGEVAL VAN DEN PAUSELIJKEN NUNTIUS TE MADRID. Zooals een Reuter-telegrara uit San Sebastian dezer dagen reeds meldde, is de pauselijke nuntius te Madrid, mgr. Tedeschini, bij een auto-ongeluk ernstig gewond. De correspondent van „El Mati" te Miranda d'Ebre, waar het ongeval plaats vond, meldt thans nog de volgende bij zonderheden. In een gevaarlijke bocht vlak bij een onbewaakte overweg van de lijn Madrid Irun kwam de auto van den nuntius in botsing met een telegraafpaal, waarbij de onto geheel vernield werd. Mgr. Tedeschini liep ernstige kneuswon- den op in den rug en brak eenige ribben. De markiezin dAlmover, die zich even eens in den auto bevond, alsmede de huis houdster en een nichtje van mgr. Tede schini werden eveneens ernstig gewond. Mgr. Tedeschini werd onmiddellijk in de pastorie te Mizanda opgenomen, ter wijl de overige gewonden naar een zieken huis werden vervoerd. TREIN GRIJPT AUTO. Zes personen gedood. Een auto, waain zich zeven personen bevonden is gisteren op een onbewaak- ten overweg nabij Soustons (bij Bordeaux) door den sneltrein gegrepen. Vijf lijken zijn onder do puinhoopen vandaan ge haald. De chauffeur van den auto ie in het ziekonhuis aan de bekomen verwondingen overieden. SLAAPZIEKTE IN AMERIKA. Slaapziekte heeft in de staten Kansas, Oklahoma Iowa, Misaipsippi Oeliforniö tot nu toe aan 32 personen het leven ge kost. De autoriteiten stellen alles in het werk om den verwekker der ziekte op te sporen. Injecties van oj>en hebben tot nu toe geen resultaat gehad. De onderzoekers nemen aan, dat microscopische kleine bacillen de ziekte vorwekken. IIoo de ziek te gelijke symptomen vertoont, als do Afri- kaansche slaapziekte heeft zij hiermede mots van te maken. FRANSCHE SCHEEPVAARTSTRIJD GEëINDIGD. Meeste stakorseischen ingewilligd. Do Fransche minister van Openbare Werken, Paganon, heeft Vrijdagavond een aantal vertegenwoordigers ven het comité van «takende binnenschippers ontvangen, waarvan de zctc4 te Chauny gevestigd is. Zij hebben den minuter de toezegging ge daan, dat zij het stakings-comité bijeen zullen roepen en dat tij hot work zullen horvatten. In de overeenkomst wordt do nadruk gelegd op de gunstige voorwaarden, die-roeds op 16 Augustus door den minister zijn gesteld. De minister zou uitdrukking gegeven hebben aan den wenach dat de schoepvaart dag en nacht wordt uitge oefend, terwijl hij daartegenover do belof te zou hebben ge«teld, dat de olectrische tractie zou worden versterkt. Do voorstellen van don minietor werden in do Zaterdag gehouden vergadering der schippers mot algemeene stommen aange nomen. Do diverse eischen dor schippers zijn alle door don minister ingewilligd, af gezien van den eisch tot afschaffing van den nachtarbeid. Thans ral alleen nog hed, ajgemecne etakingscomité moeten beslis sen. Besloten word, dat het uit elkaar halen der versperring Zondagmiddag door do mariniers zou plaats vindon. Do paar hon derd aken zouden vervolgens hedenochtend om beginnen te vertrekken. DRIE TERECHTSTELLINGEN TE TORGAU. Zaterdagmorgen te half vijf zyn op de binnenplaats van de gevangenis in Fort Zinna bij Torgau door onthoof ding terechtgesteld de smidsgezel Willi Berndt, de fabrieksarbeider Otto Pietsch- ke en de weduwe Emma Thicmc, ge boren Hoenicke, allen afkomstig uit Se- grehna in het district Wittenberg, waar zU den 29-jarigen zoon van de weduwe Thie- me hadden vermoord. Op 9 December van het vorige jaar werden zyn door de recht bank te Torgau ter dood veroordeeld. Dc terechtstelling werd uitgevoerd door den scherprechter Grocpler uit Maagdenburg. GANDHI WIL WEER MET DEN ONDER KONING SPREKEN. Gandhi heeft medegedeeld, dat hij op nieuw trachten zal een ouderhoud te ver krijgen met den onderkoning van Indié. Wanneer hem dit opnieuw geweigerd wordt, bal hij het erop aanleggen, in de gevangenis geworpen te worden. Het is zijn doel werkelijk den vrede te herstel len. In strandpyama In de kerk. In dn kerk van Rt. Kriz te Gruz nabij Dubrovnik ontstond groote beroering, toen oen geestelijke do altaartreden beklom en mot, zijn vinger nanr twee Duit*ehe meisjes wijzende, die in strandpyama gekleed wa ren, haar toeriep: „Verlaat do kerk terstond. Kleedt u eerat behoorlijk en komt dan in de kerk Daar de meisjes hem niet verstondon, liep de geestelijke op haar toe, uitroepend: „Verlaat de kerk, of ik zal u er uit zet ten V' Toen de omstanders den meisjes duide lijk maakten, wat dc geestelijke bedoelde, verlieten zij terstond het kerkgebouw. De kerk van St Kriz is oen beziens waardigheid vnn de streek en wordt veel bezichtigd door vreemdelingen, die in bad plaatsen aan de Dalmatischo kust logcercn. Een startverbod wegens mist. Zaterdagochtend om half elf werd op het vliegveld Bremen een startverbod voor alle aan dc Duitachc rondvlucht deelnemen de vliegtuigen afgekondigd, aangezien bo ven het moeras van Barnstorf vóór Oana- brück een dichte nevelbank ligt. Een groot aantal vliegtuigen, dat reeds gestort was, moest naar het vliegveld Bremen terug- keeren. Zeg, dokter, die oude man is dat niet een van uw vroegere patiënten. Inder daad, maar die kijk ik niet meer aan, de onbetrouwbare kerel. Acht jaar ge leden heb ik hem ongeneeslijk ver klaard en hU leeft nog. (Every body)

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11