M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 ttfotvt diz iuzctea acui: Sterke Jarretellegordels mot 4 jarre- 97/4 telles Ll Damast Tafellakens, met gekleurde Cl rand, 120/120 A Indanthren Linnen 1C14 groote kleursort. Crêpe de Chine extra alle modebieu- AC ren Zijden Poplin, Ol wasch- en liöhtecht. Ongebleekt Keper "j A sterk goed 90 cH., als reclame Ongebleekt Katoen "IA 90 c.M., degelijk Crème Flanel O zacht en sterk Gezondheidsflanel 1 1 ivoorkleurig Gekl. Madapolam 1 Cy2 80 c.M., waschecht Zuiver Linnen Keuken- Handdoeken yc gez. en gel Sterke Geel Katoen Al Manshemden Kaki Overalls 1 C7 flinke maten* Gestr. Heeren 1 Pantalons I/xU PARTIJ-AANBIEDING GEBATIKTE ZIJDEN DAMES-SHAWLS, Cfl „f ui. inderdaad zeer voordeelig. du ut. Wollen Autodekens O yC groote maten Extra fijne matzijden OA Dameskousen Geplatteerde Zijden Dameskousen Mutsenfrotté, 50 gr. ^A nieuwste kleuren Gekl. Dames CA Nachthemden Flatlock Dames Camisoles, m. ronde hals, C£j rose) wit, bleu Maandagjten geheelen dag HaarleilinierStr, Lakens met getest, yi overslag Sloopen m. gefest. OQ overslag Mod. Lederen Dames- tasschen, met O ^flA treksluiting Boodschaptasschen OC gr. sort., vanaf Batist Babyjurkjes OA res tanta an'b ied ing Gekleurde Tricot Baby Pakjes ...ül 130 Haandag den geheelen dag 136 geopend. BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Aug. 1933, medegedeeld, door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.767.3 te Münahen. Laagste barometerst.: 744.3 te Riga. Verwachting tot den avond van 26 Aug.: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt. Wei nig of geen regen. Iets warmer. De depressie in het Oosten ligt nog met een kern van 740 m.M. in West-Rus land, doch begint zijn invloed op het weer in West-Europa, behoudens in het Oost- zce-gebied, te verliezen. De Oceaandepres sie in het Westen trekt meer op IJsland aan en geeft weer storm uit Oost ten Zuiden van dit eiland. De beide depres sies zijn gescheiden door een rug van hoogen luchtdruk, die van de Poolzoe over de Noordzee tot Wcst-Duitsehland reikt. Aldaar en in Frankrijk hoersoht thans na de buiige dagen mooi zomerweer met al lerwegen zwakke winden. In Zuid-Frank rijk wordt het weer zeer warm. In Ier land en in het Oostelijk Oostzeegebied viel zware regen; in het overige Europa hield de regen op. Het laat zich aanzien, dat het weer thans eenigszins stabieler wordt en zomersch zonder onweer in het onmiddellijk verschiet. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 20.4 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Vrijdagnamiddag 8.35 uur tot Zaterdagmorgen 6.30 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Zaterdag 26 Augustus v.m. 6.37 uur en nam. 6.55 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 18.5 gr. 0. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 17— gr. C. CRISIS ZUIVEL CENTRALE De Crisis Zuivel Centrale maakt be kend, dat voor de week van 27 Aug. tot en met 2 September 1933 de prijs van het crisisbotermerk op 1.per K.G. en die van de vervoervergunning voor buiten- landsche boter op 1.10 per K.G. is vast gesteld. BEVRACHTINGSCOMMISSIE LEIDEN De Bevrachtingscommissie te Leiden, wijst er op, dat met ingang van 7 Septem ber 1933 de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vracht- verdeeling in de binnenvaart, in werking zal treden. Ingevolge artikel 7 der wet zal vanaf dien datum het inladen of in lading ne men in een vaartuig voor vervoer naar binnen het rijk gelegen plaatsen, zoomede het vervoer dier goederen in dat vaartuig verboden zijn, tenzij dit blijkens een daar van overgeleged geldig bewijs geschiedt. Deze geldige bewijzen zijn: lo. Bevrachtingsboekje, 2o. Bewijs van goedkeuring (vaste rela ties en tankvaart), 3o. Bewijs van ontheffing (beurtvaart), 4o. Verklaring (vaartuigen in eigendom toebehoorende aan een onderneming voor eigen vervoer, en vaartuigen van schip pers met eigen handel varende). De aanvraagformulieren voor deze be wijzen kunnen bij de bevrachtingscommis sie worden afgehaald, sie worden afgehaald (Breestraat 61—63). INVOERRECHT OP VLEESCH. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de vaststel ling van de prijscourant op versch en ge koeld vleesch in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastge steld als volgt: rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 50; paardevleesch, versch of ge koeld. 100 K.G. ƒ40. Gedurende de maand September 1933 zal mitsdien het invoerrecht voor de hier boven bedoelde vleeschsoorten bedragen: 20 pet. van de aldus vastgestelde waar de voor het rund- en kalsvleesch, zijnde ƒ10 per 100 K.G. bruto; 12 Y, pet. van de waarde, voor het paar- aevlecsch vastgesteld, zijnde ƒ5 per 100 K.G. bruto. BEGROOTING VAN HAARLEM. Geen belastingverhooging. Volgens het „Haarl. Dgbl." zijn B. en W. van Haarlem er in geslaagd de begrooting voor 1934 sluitend te maken zonder belas tingverhooging en zonder nieuwe korting 'op de salarissen en loonen. A. J. LOERAKKER. De voortreffelijke leider in onze arbei dersbeweging, het Tweede-Kamerlid A. J. Loerakker, wordt Zaterdag 60 jaar. De gewoonte der laatste jaren om van den 60sten verjaardag van Alle voor aanstaande personen extra melding te ma ken (ook al van den 50sten) k^n niet onze onverdeelde sympathie hebben vooral niet als daarbij de bedoeling voorzit, om een gelegenheid te scheppen voor hul debetoon. Maar vermelding van dezen zestigsten verjaardag heeft die bedoeling geenszins! Velen en ook wij willen bij deze mijlpaal in het leven van den heer Loerak ker den jubilaris gaarne verklaren, dat zijn sociale en politieke arbeid dankbaar wordt gewaardeerd, en dat wij hopen, dat hij nog zeer vele jaren zijn sympathieken arbeid moge stellen in dienst van de na tionale en katholieke zaak, speciaal der katholieke arbeidersbeweging. NEDERLANDSCHE ZINKPLETTERIJ BESCHERMD. Invoer van bladzink beperkt. Wetsvoorstel thans ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van bladzink. Aan de memorie van toelichting ontlee- nen wij het volgende: Bij Kon. besluit van 29 Juni 1933 is be paald, dat de invoer van bladzink gedu rende een tijdvak van zes maanden, aan vangende 1 Juni, zal zijn verboden voor zoover deze meer zou bedragen dan 80 pet. van den gemiddelden invoer van blad zink per zes maanden gedurende de jaren 1931 en 1932. De toestand op de Nederlandsche markt van bladzink heeft den laatsten tijd een zeer chaotisch beeld vertoond, doordat op deze markt een heftige strijd werd ge voerd tusschen twee buitenlandsche pro- ducentengroepen onderling en de Neder landsche zinkpletterijen. Een van deze bui tenlandsche groepen, die in een hecht kar tel verband is georganiseerd, heeft zich door het voeren van een scherpen prijs- strijd een steeds grooter aandeel op de binnenlandsche markt weten te verzeke ren. Tot voor eenigen tijd wisten de Ne derlandsche producenten deze concurren tie nog het hoofd te bieden, doordat de mo gelijkheid bestond om het reeds genoemde kartel in eigen land, waar de prijsnotee- ringen belangrijk hooger liggen dan in Ne derland, met succes te bestrijden en zich daar een behoorlijken afzet te verzekeren. Deze mogelijkheid is echter aanzienlijk in geperkt. De invoer, die gedurende het jaar 1932 onder invloed van het sterk gedaalde verbruik was afgenomen, vertoont in over eenstemming met dezen gang van zaken in de laatste maanden een belangrijke stij ging. De minister heeft gemeend de Neder landsche zinkpletterijen in deze benarde de situatie te gemoet te moeten komen door den invloed van bladzink te beper ken. Het percentage is daarbij, rekening houdende met het gedaalde verbruik, vast gesteld op 80 pet. van de gemiddeld per zes maanden van de jaren 1931 en 1932 ingevoerde hoeveelheid. Voor een nadere toelichting vewyst de minister naar een Nota, welke ter griffie van de Tweede Kamer is gedeponeerd ter inzage voor de leden. De Radio in dienst der Missionarissen. Gedurende de Missiologische Week, wel ke van 2731 Augustus a.s. te Leuven zal worden gehouden, staat o.m. op het pro gramma een rapport over het onderwerp: „De Radio in dienst der missionarissen". Daarvoor werd uitgenoodigd de beken de leider der Phohi-Uitzendingen van den K.R.O., Pater J. Dito O.P., die op 30 Augustus over genoemd onderwerp zal rapporteeren. Drogisten Bonden. Te 's-Hertogenbosch heeft een dezer da gen een vergadering plaats gehad van de besturen van den Algemeenen-, Nederl. Christelijken- en Roomsch-Katholieken Drogisten Bond. De zeer moeilijke omstandigheden, waar in het dropist-bedrijf verkeert, heeft de besturen doen besluiten tot het vormen van een contact-commissie bestaande uit drie leden, waarvan door iederen bond een lid werd aangewezen, welke commissie die middelen zal hebben te beramen, welke kunnen leiden tot de vrije uitoefening van het bedrijf. Bij de Regeering zal worden aangedron gen tot het weder instellen van het dro gist-examen met wettelijke bevoegdheid, zoomede tot het geven van een wettelijke regeling inzake het verbod van het verstrek ken van cadeaux in het winkelbedrijf, ter wijl tevens gepoogd zal worden een wette lijke voorziening te verkrijgen betreffende het tegen lager dan den vastgestelden prijs verkoopen van artikelen. Bovendien zal aan de Regeering worden gevraagd een voorziening tegen het beschadigen van de verpakking van pharmaceutische artike len. Als algemeen secretaris is aan de com missie toegevoegd de heer Volkert Swier. Het Bureau van de commissie is gevestigd Prinsegracht 282, correspondentie-adres Postbox 400, Amsterdam. Goedkoope trein. In dit nummer komt een advertentie voor betreffende een goedkoope trein naar Alkmaar, Bergen, Egmond, Schoorl en Den j Helder (Texel) op Vrijdag 1 Sept. UIT DE OMGEVING H00GMADE. Opschepingsterrein. Wa5 het, naar wij vernemen, aanvankelijk de bedoeling van de Provincie, om ten gerieve van de boeren bij elke boerderij een opschepings terrein aan te brengen, naderhand ie ech ter slechts volstaan met een terrein in de nabijheid van de Wittebrug. Voor het ge bruik van dit terrein zal een bijdrage in de kosten moeten plaats hebben. Naar verluidt kunnen ook op andere plaatsen opsohepingsterreinen worden aangebracht evenwel met voorafgaande toestemming der Provincie en tegen betaling van een vastgesteld bedrag in de onderhoudslas ten. Wegenverbetering. De verbetering van het eerste gedeelte van den weg HoogmadeLeiderdorp nadert zijn vol- tiooiing. Het. door de Provincie uitge voerd werk, behoeft slechts langs de ber men nog verder afgewerkt te worden, zoodat het doorgaand verkeer geen hinder meer ondervindt van de werkzaamheden. Zooals men weet bestaat deze weg uit klinkers met een verharde onderlaag, een wegdeksoort, datr slechts op enkele plaat sen nog is aangebracht, doch door auto mobilisten ak subliem wordt aangemerkt. HET WEER OP ZONDAG. VEEL KANS OP ONSTANDVASTIG, REGENACHTIG WEER MAAR GEEN ZEKERHEID. De geregelde achteruitgang van de weersgesteldheid van den laatsten tijd cul mineerde in een reeks van onweersdagen, die Zondagavond 1.1. begon en in den nacht van Dinsdag op "Woensdag eindigde. De oorzaak van dezen roerigen weerstoe- stand was gelegen in de ontmoeting van twee luchtstroomen, een warm-voohtige Zuid-Westelijke en een droog-koele Noord- Westelijke in samenwerking met een de pressie over de Noordzee. Het weer ver beterde daarna langzaam en werd gedu rende den namiddag van 1.1. Donderdag zoo mooi, dat velen een nieuwe periode van mooi weer zullen hebben verwacht. Een zoodanige wending in de weersge steldheid zou met het. oog op den tijd van het jaar volstrekt niet onmogelijk zijn. Niettegenstaande deze verbetering wor den de naaste vooruitzichten voor het weer door de officieele meteorologische diensten ongunstig geacht omdat de opkla ring van het weer op Donderdag verband hield met een drukstijging over een smal gebied, dat snel Oostwaarts trok en ver wacht werd spoedig gepasseerd te zijn, terwijl ten Westen der Britsohe Eilanden een nieuwe depressie verscheen. Als deze niet vóór Zondag zich over West-Europa zal hebben uitgebreid, bestaat er veel kans op een mooien Zondag, die warmer zou zijn dan de voorafgaande dagen. Daar op het oogenblik, waarop deze be schouwing werd samengesteld, niet met zekerheid kon worden uitgemaakt of deze nieuwe depressie een weg zal inslaan, die tot verslechtering van het weer zal lei den, kan ook ditmaal geen stellige ver wachting worden uitgesproken. Enkele nadere aanwijzingen kunnen den lezer van nut zijn om zijn eigen verwach ting hieraan toe te voegen. Zoolang de barometer niet opnieuw sterk of vrij sterk gaat dalen en geen bovenwolken verschij nen, stijgen de kansen op voortzetting van het mooie weer zeer sterk. Ik acht deze kansen voor Zaterdag en Zondag niet eens gering. Maar grooter schijnen de kan sen te zijn, dat de depressie nader komt en dit wordt voorafgegaan door een da ling van den barometer en het verschij nen van bovenwolken, vooral vederwolken in West en Noord-West. Alsdan is regen achtig, zeer ongestadig weer te verwach ten. Bij het gemeentewerk (betreft de kom van bet dorp) is de onderlaag reeds aan gebracht. De bovenlaag zal bestaan uit een samenstelling van grof en fijn basalt vermengd met teer. Ook hiervan is reeds een gedeelte gereed en de mogelijkheid bestaat dat dit wegdek in een tijdvak van vijf a zes dagen wordt aangebracht. RIJNSBURG. Tuinbouw. Het product bloemkool had deze week de volle belangstelling en er werden weer eens „ouderwetsche" prijzen gemaakt. Het kwam zelfs eenmaal voor, dat tot 25.40 per 100 voor 1ste soort werd betaald. Trouwens, de geheele week was de prijs voor dit artikel zeer goeu, en varieerde van 1525.40. soort kon gemakkelijk van 5.6012.20 opbrengen. Kleineigenheimers, aanvanke lijk goe<l gevraagd, liepen later weer iets terug. De prijs varieerde van 3055 cent per kist van 25 kg. Vooral voor blauwe Eigenheimers was goede vraag. Ook voor waeohpeen werden goede prijzen betaald van 4.607.30 per 100 kg. W0UBRUGGE. Geboren: Theodora Cornelia, doch ter van A. O. Colijn en P. Fransen Cas per Petrus, zoon van H. J. Hoogenboom en J. v, d, Fits Lidewy Marie, doch ter van J. Bochave en M. A. A. Bulk Marinus, Gerardus, zoo nvan A. S. Wol vers en M. Borst Maarten, zoon van H. Angenent 'en J. van Arendonk Gerrlt, zoon van G. Woelinga en St. Stiksma Jan Gezinius, zoon van J. van Reenen en L. Heijering Hendrikus, zoon van D. v. d. Laan en H. B. Helsloot Maria Eli sabeth, dochter van W. H. van Leersum en M. van 't Wout Pieter Cornelis, zoon van C. J. Schijf en J. van Gorkum Hen drik, zoon van H. van Breda en T. W. Goudkuil Bouwe, zoon van G. van Wijk en *J. Boot Jozephine Marry, dochter van J. den Hertog en M. de Rijnsburger Johanna Wilhelmina, dochter van C. Slingerland en G. Groot Adrianu6 Theodorus, zoon van J. Zwetsloot en C. J. van Rodenmijs Nicolaas, zoon van W. Bode en W. J. Meeuwis. Overleden Hendrik Oudshoorn oud 83 jaar Aria Gerritje Boon 59 jaar Catharina Mugge 85 jaar Maarten Angenent 7 jaar. Vertrokken: E. Westdijk naar Valkenburg (Z.-H.) H. Dam naar Lei den A. Blom naar Alphen aan den Rijn G. v. d. Haven naar Hazerswoude A. C. C. de Vette naar Alkemade M. J. v. d. Akker naar Leiden A. Hoogte'ij- ling naar Alphen aan den Rijn A. J. v. Zaal naar Hoorn C. M. van Zaal naar Hillegom. Gevestigd: J. M. van der Velde van Poortvliet J. H. Boot van Amster dam A. A. M. Dobben van Alkemade M. C. Hooftman van Rijswijk A. v. d. Mij van Alphen aan den Rijn. Gemeentelijke Aankondigingen. TENTOONSTELLING STADHUIS PLANNEN. Burgemeester en Webhouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de plannen van de 5 uitgenoodigd© architeo* ten, zoomede alle verder nog ingezonden plannen met ingang van 28 Augustus a.s. voor het publiek zullen zijn tentoongesteld in het Stedelijk Museum „de Lakenhal". De tentoonstelling zal geopend zijn iede ren werkdag van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 5 uur en op Zondagen van des namiddags 12 1/2 uur tot 5 uur. Ten bate van de afdeeling Leiden van het Crisis-Comité zal een gering entrée- geld worden geheven en wel van 25 cents gedurende den voormiddag (10121/2 uur) en van 10 cents gedurende den namiddag (12 1/26 nur). Voor bezichtiging op Zaterdagmiddag zal echter geen éntréegeld worden geheven Vrijwillige verbintenis van buitengewone dienstplichtigen bij een transport colonne van het Nederlandsche Roode Kruis. De Burgemeester van Leiden brengt bij dezen ter kennis van de in die gemeente gevestigde buitengewone dienstplichtigen dat voor hen gelegenheid bestaat om zich voor den duur van ten minste vijf jaren schriftelijk te verbinden bij het Hoofdbe stuur der vei'eeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" om opgeleid te worden tot en dienst te doen als „Helpers" (eventueel als „Ploegoommandant") bij de Transport- colonne van de Afdeeling „Leiden" dier Vereeniging. Na afloop van een verbinte nis als bovenbedoeld kan de buitengewone dienstplichtige toegelaten worden tot het sluiten van nieuwe verbintenissen telkens voor den duur van vier jaren al of niet aansluitend aan een vorige verbintenis. De buitengewone dienstplichtige ver plicht zich als ads piraat-helper de voorge schreven drie cursussen (elk van gemid deld 10 lessen a, 11/22 uur) noodig tot het verkrijgen van het „bewijs van ge oefendheid", geheel te volgen, evenals de vereischte herhalingscursusen, noodig voor het verlengen van dat bewijs. Voor het volgen van de oursusen welke gra tis worden gegeven wordt geenerlei vergoeding genoten. Zoolang zijn verbintenis duurt, is de bui tengewone dienstplichtige vrij-gesteld van het vervullen van werkelijken dienst, óók in geval van oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden (art. 31 2e lid, Dienstplichtwet), en zal hij alsdan dienst blijven doen bij een Transportcolon ne van het Nederlandsche Roode Kruis. De buitengewone dienstplichtige van de lichting van dit jaar of van vroegere ja ren, die overeenkomstig het bovenstaande ©en verbintenis bij het Nederlandsche Roode Kruis wil aangaan, meldt zich daartoe zoo spoedig doenlijk schriftelijk B (naam, voornamen, adres, lotingsjaar) aan bij den voorzitter van de Afdeeling, dr. J. C. M. Timmermans, Breestraat 8, alhier, j Voor buitengewone dienstplichtigen van de lichting van bet volgende jaar bestaat ge- 5 legenheid zich vóór 1 November a.s. met dezelfde gegevens en eveneens sohrifte- 1 lijk aan laatstgenoemd adïes aan te mei- den. Nadere inlichtingen zijn te bekomen aan de afdeeling Militaire Zaken der Gemeen tesecretarie, Breestraat 119, hoek Wol- steeg, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 24 Aug. 1933. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering R. K, Handels- reizigersvereeniging, Den Burcht, 8.30 uur. De avond-, nachts en Zondagsdienst der aipotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Aug. a.s. waargeno men door de aipotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807; en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85. OUDEWETERING. JONGEMAN VERDRONKEN. Kon niet voldoende zwemmen. Gistermiddag was een 51-jarig heer uit Den Haag met eenige zijner zoons en een vriend van een dier zoons aan het zwem men nabij de Noorderhem op het Braas- semermeer. Speciaal de vriend, de 18-jari- f ge Harm Brink, was de zwemkunst nog niet voldoende meester om op een zoo diepe en gevaarlijke plaats te gaan baden. I Op een gegeven moment verdween hij dan ook in de diepte en hoewel de andere I zwemmers nog pogingen in het werk heb- ben gesteld om hem weer spoedig naar I boven te krijgen, mocht dit niet gelukken. Na eenigen tijd werd dte ongelukkige op gehaald en in allerijl naar de jachthaven De Brasem vervoerd, alwaar dokter Van der Bijl met behulp van een zuurstof-ap- paraat nog gepoogd heeft de levensgeesten op te wekken. eHt mocht evenwel niet meer baten en zoo heeft het Braassemer- meer dit jaar zijn tweede jeugdige leven I geëischt. Het lijk werd later naar het lij- kenhuisje nabij de Algemeene Begraaf- I plaats vervoerd. Voor de ouders, die via de politie in Den Haag waren gewaarschuwd, f een zware slag. Goud, Zilver, Horlogerie Verlovings-, Zegel- en Fantasieringen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2