24ste Jaargang VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1933 No. 7593 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ECONOMISCHE REVOLUTIE IN DUITSCHLAND BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. Sh £eid4eli£(5oti/fc<Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voonatbetafing: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cn verhuur, koop en verkoop: 0.50 De verovering van het bewind in Duitschland door de nationaal-socialisten wordt algemeen als een zuiver politiek feit beschouwd. Dit is echter niet heelemaal juist. Er waren ook economische overwe gingen in het spel, welke het wanhopige hongerende volk in massa's naar de partij van Hitier deden overloopen. De macht van het Nationaal-Socialisme is gegroeid naargelang de ellende en wer keloosheid toenamen. Het Duitsche volk heeft zich in zijn keus laten leiden door de verlokkelijke sociale punten in Hitiers pro gramma, de politieke oogmerken heeft het op den koop toegenomen, omdat het niet anders kon. In den geest van den doorsnee mensch: burger, kleinhandelaar,, landbouwer was de nationaal-socialistische revolutie op de eerste plaats gericht tegen de groot-in dustrie en tegen de groote banken. De ar beiders, van hunne kant, zagen in de re volutie een middel, om hun socialistische principen eindelijk door te zetten. Ze hebben zich beiden deerlijk misre kend. Van nu af aan kan met zekerheid worden vastgesteld, dat geen der beide groepen haar zin heeft gekregen. Op dit oogenblik zijn er in Duitschland twee klassen of, beter gezegd, twee cor poraties: die der werkgevers en die der werknemers. Hun gezamenlijk doel bestaat in het genoegzame mate voortbrengen van al de goederen, die voor het zelfstandige leven van de Duitsche Natie noodig zijn. De geest van tweedracht, de klassen strijd heeft afgedaan. De betrekkingen tus- schen beide corporaties worden langs de Staat om geregeld. De Staat is de opperste rechter in al de geschillen, van welken aard ook, die zouden kunnen oprijzen. Het recht tot staken is den arbeider ontzegd en de werkgevers kunnen niet meer tot lock-out hun toevlucht nemen. Verder heeft de nationaal-socialistische regeering ingegrepen in de vaststelling van den arbeidsduur en voor de loonen collec tieve tarieven opgesteld. Vandaar bleef er dan maar één stap te doen, om van staats wege controle op de productie uit te oefe nen, en die stap werd dan ook gezet. Vraag en aanbod werden in overeenstem ming gebracht en de verkoopsprijzen der mate vastgesteld, dat de geruïneerende mededinging, die de nijveraars elkaar on derling aandeden, opgehouden heeft te be staan. Op de keper beschouwd, bestaat er een zekere overeenstemming tusschen de eco nomische politiek van Roosevelt en Hitier. De Amerikaansche Arbeidsorganisaties en de Duitsche Corporaties bieden meerdere punten van overeenkomst. Zy huldigen beide het princiep der georganiseerde eco nomie. In de landbouwpolitiek, die beide landen volgen, springt die overeenstemming het scherpst in het oog. Onmiddellijk na hun verkiezing beraamden Roosevelt en Hitier de middelen, om de landbouwers ter hulp te komen. Ze kwamen tevens tot dezelfde oplossing: prijsverhooging der voornaam ste landbouwproducten. Hiermee houdt reeds de overeenstemming op, want voor Roosevelt was dit slechts een klein ge deelte van zijn herstelplan, voor Hitier beteekende het bijna alles. In Amerika volgden een reeks maatre gelen, die allen ten doel hadden de koop kracht der bevolking te verhoogen. In Duitschland niets daarvan. De koopkracht der bevolking werd er niets door verbe terd. Er wordt weliswaar opgeworpen, dat er twee millioen werkeloozen minder zijn. Mogelijk. Dit cijfer schijnt echter fel over dreven te zijn. Door de getroffen maatre gelen ten bate van de landbouwers is het leven voor de rest van de bevolking duur der geworden, en dit feit zal vroeg of laat tot moeilijkheden, misschien wel tot con flicten aanleiding geven. Uit de middelen, die beraamd zullen worden om die conflicten tegen te gaan, zal duidelijk blijken, in hoever de nieuwe leiders van het Duitsche volk met socialis tische principes behept zijn. Twee stroomingen zijn in dit opzicht baanbrekend geweest. De eerste, met Hitier en Goering aan het hoofd, schijnt geneigd te zijn, de deur aan de ouden stijl te laten hangen. Beide leiders leenen gewillig het oor naar de raadgevingen van de groot- industrieelen, die hun geldschieters waren en hun vrienden in de eerste moeilijke da gen van strijd. De tweede strooming is minder machtig en telt als leider „Goeb- bels". Indien hij.vrij naar zijn zin kon han delen, dan maakte hij wellicht korte metten met het groot-kapitalisme, dat voor hem synoniem is met Jodendom. Wie zal het winnen? In het begin van de revolutie gebeurde het dikwijls, dat nationaal-socialistische leiders daadwerkelijk de leiding der arbei ders in handen hadden en zich effectief met het beheer van fabrieken inlieten. Lang heeft dit echter niet geduurd. Ze werden te Berlijn tot de orde teruggeroe pen. En Hitier houdt daaraan nu nog streng de hand. In dit verband is 't volgende feit zeker uiterst belangwekkend. Onlangs werd in Duitschland overgegaan tot het oprichten van een „Generalrat der Wirtschaft", die ten doel heeft, Hitier bij te staan in alle economische aangelegenheden. Van de 17 leden, waaruit die raad bestaat, zijn er 16 die tot de groot-industrie en het bankwe zen hooren. We vinden in de lijst der na men: Krupp von Bohlen, Bosch, Thyssen, Voegler, Sicher en Reinhard. Eén lid slechts vertegenwoordigt de arbeidende klasse: dr. Ley, wiens onmogelijke houding onlangs te Genève, nog versch in het ge heugen ligt. Intusschen kunnen we reeds vaststellen, dat de overweldigende positie, die het grootkapitalisme voor de komst van Hitier in Duitschland bekleedde en waaraan, volgens de eigen woorden van Hitier, paal en perk zou worden gesteld, in geen enkel opzicht door de nationalistische en socia listische revolutie geschokt werd. Integen deel. Het groot-kapitalisme, dat vele zon den op z'n geweten heeft, schijnt vaster te staan dan ooit. En dat de arbeider in het Duitschland van Hitier het stoffelijk niet beter zal heb ben dan in het Duitschland van Brüning, staat van nu af aan als 'n paal boven wa ter. Een hoofdstuk van de economische ge schiedenis van Duitschland, dat revolutio nair betiteld wordt, staat op het punt afge sloten te worden, zonder dat er merkelijke veranderingen aan te stippen zijn. Nu stelt zich de vraag: is de economische toestand van Duitschland verbeterd? Ge wis. Laten we echter de berichten, die ons dien aangaande bereiken, sceptisch opne men. In een volgend artikel hopen we daar over "breedvoerig uitweiden. Om te besluit willen we antwoorden op een vraag die ons reeds dikwijls werd ge steld: Hoe komt het dat Frankrijk, Neder land, Zwitserland, België, landen die alle rijk zijn aan goud, vreezen, dat hun weder zij dsche munten, vroeg of laat, in navol ging van den dollar, aan het schommelen zullen gaan, en dat de reichsmark, die am per met 7 pet. goud gewaarborgd is, haar goudwaarde blijft handhaven? In de eerste plaats moeten we opmerken, dat de mark geen vrije munt meer is, zij is slechts in kleine hoeveelheden voorhan den. En ten tweede, zij moet gevonden worden, want de Duitsche handelsbalans sloot tot dusver actief, d.w.z. dat de uit voer den invoer overtrof. Dit exedent moet in marken betaald wordenen daar deze schaarsch is, wordt er jacht op gemaakt. Geen wonder dus, dat zij duur is. Alles wijst er echter op, dat de toe stand zich aan het wijzigen is. Men voorziet, dat in de komende jaren de invoer den uit voer zal overvleugelen. Wat dan? Als van zelf zal de waarde van de mark verminde ren, in 't buitenland wel te verstaan, want in Duitschland zelf zal zij door 'n gedwon gen koers op peil worden gehouden. Het lijdt geen twijfel: Hitier speelt een gevaarlijk spelletje. Hij zou wijselijk han delen, indien hij een gezondere, met de werkelijkheid rekening houdende inter nationale politiek huldigde. Het zou beter zijn voor Duitschland, en: het zou beter zijn voor de wereld. VOLKSTELLING 1930 Aan de statistiek der Volkstelling 1930, opgemaakt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn nog de volgende gege vens ontleend: ALPHEN AAN DEN RIJN. 1920 1930 Totale bevolking 15025.. 17668 Nederd. Hervormd 7787 9041 Waalsch 8 3 Remonstrant 71 93 Christelijk Geref. 426 382 Doopsgezind 45 33 Evang. Luthersch 36 27 Hersteld Luthersch 3 Geref. Kerken 2780 3279 Roomsch Katholiek 3177 3590 Oud-Roomsch 10 Ned. Israëliet 70 36 Port. Israëliet 1 Andere gezindte 390 407 Geen Kerk. gezindte 230 766 Onbekend 2 BODEGRAVEN. 1920 1930 Totale bevolking 5889 6288 Nederd. Hervormd 3149 3282 Waalsch 1 1 Remonstrant 43 47 Christ. Geref. 12 31 Doopsgezind 14 8 Evang. Luthersch 51 44 Geref. Kerken 1106 1241 Roomsch Katholiek 1328 1307 Oud-Roomsch 2 Ned. Israëliet 12 7 Port. Israëliet Andere Gezindte 79 149 Geen Kerk. gezindte 07 168 Onbekend 1 LISSE. 1920 1930 Totale bevolking 6650 8473 Nederd. Herv. 1361 1738 Waalsch 1 2 Remonstrant 9 9 Christ. Geref. 307 418 Doopsgezind 15 21 Evang. Luthersch 15 44 Herst. Luth. 1 Geref. Kerken 338 477 Roomsch Katholiek 3954 4814 Oud-Roomsch 1 Ned. Israëliet Port. Israëliet Andere Gezindte 543 754 Geen Kerk. Gez. 107 200 Onbekend BOSKOOP. 1920 1930 Totale bevolking 6422 7704 Nederd. Hervormd 2797 3197 Waalsch 2 5 Remonstrant 106 99 Christ. Geref. 302 297 Doopsgezind 31 19 Evang. Luthersch 13 29 Hersteld Luthersch 1 Geref. Kerken 1077 1323 Roomsch Katholiek 1414 1789 Oud-Roomsch 6 14 Ned. Israëliet 12 10 Port. Israëliet Andere Gezindte 136 109 Geen Kerk. Gez. 421 806 Onbekend 4 1920 1930 Totale bevolking 9052 10812 Nederd. Herv. 2788 2673 Waalsch 2 1 Remonstrant 5 10 Christ. Geref. 66 162 Doopsgezind 85 79 Evang. Luth. 31 24 Herst. Luth. 2 3 Geref. Kerken 816 860 Roomsch Katholiek 4982 6114 Oud-Roomsch Ned. Israëliet 5 Port. Israëliet Andere Gezindte 30 92 Geen Kerk. Gez. 240 794 Onbekend NOORWIJK. 1920 1930 Totale bevolking 13482 15737 Nederd. Heirv. 10452 12610 Waalsch 3 Remonstrant 23 12 Christ. Geref. 34 44 Doopsgezind 22 33 Evang. Luthersch 20 18 Herst. Luthersch 3 5 Geref. Kerken 1664 1847 Roomsch Katholiek 942 850 Oud-Roomsch 2 4 Ned. Israëliet 2 Port. Israëliet Andere Gezindte 84 81 Geen Kerk. gezindte 231 133 Onbekend 1920 1930 Totale bevolking 7901 10130 Nederd. Herv. 2273 3072 Waalsch 4 4 Remonstrant 22 12 Christ. Geref. 25 18 Doopsgezind 24 20 Evang. Luthersch 38 30 Herst. Luthersch 2 Geref. Kerken 1162 1445 Roomsch Katholiek 3932 5092 Oud-Roomsch 4 Ned. Israëliet 2 Pot. Israëliet Andere Gezindte 38 117 Geen Kerk. gezindte 183 312 Onbekend WASSENAAR. 1920 1930 Totale bevolking 6802 13027 Nedrd. Herv. 2243 4036 Waalsch 32 60 Remonstrant 47 210 Christ. Geref. 25 36 Doopsgezind 35 96 Evang. Luthersch 46 227 Herst. Luthersch 4 11 Geref. Kerken 283 651 Roomsch Katholiek 3571 5392 Oud-Roomsch 15 5 Ned. Israëliet 11 35 Port. Israëliet 1 Andere Gezindte 79 306 Geen Kerk. gezindte 411 1959 Onbekend 1 ONBILLIJKHEDEN BIJ BLOEMBOLLEN- SANEERING. MAXIMAAL-BEPALING FOUTIEF? „Niet voldoende rekening gehouden met den gang van zaken in het bedrijf". De Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur te Haarlem heeft aan den minister van Economische Zaken een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat men zich bij de regeeringssaneeringsregeling heeft neerge legd omdat deze althans een belangrijke teeltbeperking zal ten gevolge hebben, en medegewerkt heeft om het prijsniveau voor den buitenlandschen export eeniger- mate op peil te houden. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat ten zeerste wordt betreurd, dat de hoofdge dachte van het door het Centraal Bloem bollen Comité mede namens de vereeni ging ingediende plan, door den minister niet is aanvaard. Nu is evenwel, aldus het adres, door de Nederlandsche Bloembollenkweekerscen- trale op 11 Augustus een verordening ge publiceerd, waarvan de voornaamste arti kelen bevestigd zijn in een ministerieele beschikking van 19 Augustus, welke voor schriften bevat dit niet voldoende reke ning houden met den gang van zaken in het bedrijf. De voorschriften gaan ten onrechte uit van de onjuiste opvatting dat een kweeker (niet-exporteur) uitsluitend den oogst van zijn eigen kweekerij verhandelt en wel uit sluitend aan een exporteur (al dan niet tevens kweeker). Een practisch uitvoerba re en het rechtsgevoel bevredigende rege ling voor den onderlingen handel is reeds om die reden niet te treffen. Het maximaal-aantal. In die voorschriften, is voor elk der hoofdgewassen vastgesteld een maximaal aantal voor hetgeen van den oogst van dat artikel mag worden verkocht. Gevolg van deze bepaling, die een ontkenning is van het feit, dat de vermeerdering bij de ver schillende verscheidenheden zeer uiteen loopt en de opbrengsten in hooge mate af hankelijk zijn van de meerdere of min dere zorgen aan de teelt besteed, is, dat kweekers met een goed gewas veelal een gevolg van hoogere productie-uitga venhievan niet kunnen profiteeren. Zij ontvangen naar verhouding minder voor hun product dan kweekers met een middel matig of slecht gewas. Een ander gevolg is, dat, doordat hun ontvangsten kunstma tig gedrukt worden, zij een deel hunner arbeiders zullen moeten ontslaan. De on mogelijkheid om de opbrengst der verschil lende hoofdproducten in een getal weer te geven, wordt in het adres verder voor elk artikel afzonderlijk aangetoond en er op gewezen, dat ten overvloede in de be schikking van den minister de in de ver ordening der Kweekerscentrale genoemde aantallen hyacinthen,die mogen worden afgeleverd, nog aanmerkelijk zijn ver kleind. De tulpen. Bfj de tulpen wordt gewezen op het over het algemeen goede gewas, dat de kweekers in het bezit van meer leverbaar heeft gesteld, hetwelk zij voor 1 meeren- Dit nummer bestaat uit VIER bladen. BUITENLAND. .De Pans bezoekt zijn buitenverblijf Cas- tel Gandolfo. (2de blad). De bisschop van Berlijn ernstig xiek. (2de blad). De blauwhemden willen Zondag weer marcheeren. (2de blad). De hongersnood in Rnsland. (2de blad). BINNENLAND. Adres van de Alg. Ver. tegen vergaande reglementeering in het bloembollenvak. (lste blad). De steunregeling voor consumptie-aard appelen. (lste blad). Arbeider te Croy (Stiphout) door motor gassen verstikt (Laatste Ber.). Mislukte moordaanslag te Nijmegen (Gem. Ber., 3de Blad). Ploegbaas tc Zeist door trein gegrepen en gedood (Gem. Ber., 3de Blad). deel reeds hebben verkocht. Bij deze trans acties is uiteraard met de midden in den verzendingstyd aangekondigde rantsoc- neering geen rekening kunnen worden ge houden. De onverwachte en naar de mecning dor vereeniging overbodige den handel belem merende regeling schaadt het algemeen vakbelang en met het oog daarop wordt intrekking van de betreffende voorschrif ten dringend verzocht. Ten slotte wordt er nog op gewezen, dat de uitgebreide admi nistratieve voorschriften die in de practijk onuitvoerbaar zullen blijken te zijn, bo vendien in hooge mate onbetrouwbare ge gevens zullen verstrekken, omdat ook de geringste controle op de juistheid der re gisters, enz. ten ecnenmalc onmogelijk zal blijken te zijn. STEUNREGELING VOOR CONSUMPTIE- AARAPPELEN. VASTSTELLING VAN EEN MINIMUM PRIJS. Toeslag op aardappelen, die niet door dc binneniandsche consumptie worden opgenomen. Zooals men weet is een steunregeling voor consumptie-aardappelen in voorberei ding, voor de uitvoering waarvan een lan delijke aardappelen-centrale en gewestelij ke organisaties in het leven zullen worden geroepen. Omtrent deze aangelegenheid vernemen wij nog het volgende: Deze gewestelijke aardappelen-organisa ties zullen een werkterrein hebben, dat samenvalt met dat der gewestelijke tarwc- organisaties. Zij zullen den stichtingsvorm krijgen, overeenkomstig het crisis-organi satie-besluit 1933 en worden opgeircht door de gewestelijke landbouworganisa ties. In de besturen zullen zooveel moge lijk de personen worden benoemd, d»e reeds leiding geven in de gewestelijke tarwe-organisaties. Voorts zullen in deze besturen evenals in dat der centrale orga nisatie eenige personen uit den aardappc- lenhandel zitting krijgen. Begonnen wordt met de inventarisatie der consumptie-aardappelen. Getracht zal worden deze inventarisatie op 1 Septem ber a.s. te doen plaats hebben. Na de inventarisatie zal bij Kon. Be sluit een algemeen vervoerverbod worden afgekondigd voor aardappelen, waarvan het vervoer niet gedekt is door een ver- voerbewijs. Tegelijk met het vervoerver bod zal worden vastgesteld dc minimum prijs, welke aan den producent voor con sumptie-aardappelen moet worden be taald. De vervoerbewyzen zullen worden afge geven door de gewestelijke aardappelen- organisaties tegen betaling van een zeker bedrag. Het geld, dat uit deze heffing wordt ver kregen, zal, nadat daaruit de onkosten der organisatie en der controle zullen zijn be streden, worden bestemd voor het uitkee- ren van een toeslag op die aardappelen, welke niet door de binneniandsche con sumptie worden opgenomen en waarvoor niet de vast te stellen minimumprijs kan worden bedongen, hetzij deze aardappelen naar 't buitenland zullen worden uitge voerd, hetzij ze tot veevoeder zullen wor den verwerkt. „Msbd."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1