VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 ATHLETIEK ESTAFETTE „DWARS DOOR LEIDEN". De route van de estafette „Dwars door Leiden", welke Zaterdag 2 September aa. gehouden zal worden, is als volgt: Kastanjekade, Hecrenstraat, Koningin- nclaan, Lammeschansweg, Korevaarstraafc Steenschuur, Rapenburg O.Z. om de Gij- eeLaarsbank, Rapenburg W.Z., Kaïser- straat, Witte Singel. Do start vindt te 3.10 uur plaats. De inschrijvingen kunnen gericht wor den aan J. C. Janssen, Emmalaan 57, Oegfitgeest, tot Woensdag 30 Augustus laatste post. HET WERELD-MIJL-RECORD. De oud-sprintkampioen van Nederland, M. v. d. Bergen, schrijft in de „Ned. Dag. Sportoourant" hot volgende over het we reld-mijl-record. In den loop van de vorige maand slaagde de Nieuw-ZecLander Lovelock er in het wereld-mijl-record van don Franseli- man Jules Ladoumegue met 1.6 sec. te verbeteren en te brengen op 4 m. 7.6 sec. Dc mijl, welke in de continentale lan den slechte sporadisch geloopen wordt en 1609 m. bedraagt, is in den loop der tijden eteeds het bezit geweest van Engelsche en Amerikaansche loopers. In 1923 ging Nurmi zioh evenwel voor het record intc- ressceren en dit was reeds voldoende om het destijds belangrijk verbeterd te zien. Toen in 1931 de Franschman Ladoume gue evenwel pogingen ging aanwenden om Nurmi te overvleugelen, vond hij in het mijlrecord bij een wedstrijd te Parijs, waarbij hij door zijn vriend Sera Martin niet onbelangrijk werd terzijde gestaan, een gereeden prooi en met 4 min. 9.2 sec. verbeterde hij het wereldrecord. Totdat nu in Amerika Lovelock kans heeft gezien voor een belangrijks verbe tering zorg te dragen, terwijl tevens No. 2, de Amerikaan Bonthorm, door een tijd van 4 min. 8.7 sec., eveneens onder den tijd van den Franschman bleef. De geschiedenis van den mijl begint in het jaar 18(>8, toen de Engelsohman Chin- ncry een tijd van 4 min. 29 sec. noteerde. In 1874 was het zijn landgenoot Slade, die met 4 min. 26 sec. voor een belangrijke verbetering zorg droeg, welke prestatie hij een jaar later herhaalde met een tijd van 4 min. 24.5 sec. Tot 1880 handhaufde het record zich. Toen evenwel zag de wereldvermaarde Engel6chman George kans met een tijd van 4 min. 23.2 sec. het op zijn naam *e brengen. Nog tweemaal verbeterde hij het nadien, nl. in 1882 en 1884, met resp. 4 min. 19.4 sec. en 4 min. 18.4 sec., tijden, welke ook thans nog voor internationale prestaties kunnen doorgaan Tien jaar bleef het record onaangetast en toen het eenmaal gebroken kon wor den, was dit slechts met 0.2 sec. Wederom was het een Engelsehmsn. genaamd Ba con, die het in 1894 tot 4 min. 18.2 sec. bracht. Een jaar later zorgde dezelfde ath- leet er ovonwel voor een belangrijke ver betering tot stand te brengen, want nu liep hij 4 min. 17 sec. Lang pleizier had hij hier evenwel niet van, want in hetzelfde jaar liep de Ameri kaan Conneff 4 min. 15.6 sec., een tijd, welke voor zoo phenomenaal gold, dat aan verdere verbetering sterk getwijfeld werd. Bovendien was het record, dat tot dien steeds in Engelsche handen geweest was, thans in handen van een vreemde natie overgegaan en nadien is het er merkwaardigerwijze niet meer terugge keerd. Tot 1911 bleef het verder op naam van den Amerikaan. Toen slaagde zijn land genoot Jones erin het weder met 0.2 sec. te verboteren Aldus een tijd van 4 min. 15.4 sec. vestigend. Twee jaar later liep hij er weder een seconde af en bracht het op 4 min. 14.4 sec. Reeds in 1915 verbeterde dit de Ame rikaan Taber met een tijd van 4 min. 12.6 sec. en eerst-8 jaar later werd dit record eerst verbeterd door Nurmi met 4 min. 10.4 sec. Zooals vermeld liep Ladoumegue daar- op in 1931 een tijd van 4 min. 9.2 sec. en eerst een maand geleden de Nieuw-Zee- lander Lovelock 4 m. 7.6 sec. Dit laatste is overigens een prestatie, waarop de Engclschen tevens trotsch kunnen zijn, want Lovelock geniet zijn opleiding aan een Engolsohe universiteit en is lid van de Achilles-club, dezelfde club van den hordenlooper Lord Burghley. Interessant is liet hierbij wel de ge maakte tusschentijden van Nurmi, Ladou megue en Lovelock op 1/4, 1/2 en 3/4 mijl te vergelijken, Nurmi Ladoumegue Lovelock 1/4 mijl 58.6 s. 1 m. 00.8 s. 1 m. 01.4 s. 1/2 mijl 2m. 01.8 s. 2 m. 04.2 s. 2 m. 03.6 s. 3/4 mijl 3 m. 06.7 s. 3 m. 08 s. 3 m. 08.7 s. 1 mijl 4 m. 10.4 s. 4 m. 09.2 s. 4 m. 07.6 s. Hieruit blijkt dus, dat Nurmi bij 3/4 mijl een belangrijken voorsprong op zijn latere tegenstanders had. In verhouding tot Ladoumegue en Lovelock heeft hij evenwel de laatste 1/1 mijl beduidend langzamer geloopen. Zou hij zich hebben laten leiden door zijn klok, welke hij ge durende de race pleegt te raadplegen en zich slechts vergenoegd hebben met het vestigen van een record? AUTOMOBILISME streng op gelet wordt, of de nationaliteits platen op de auto's wel van het voorge schreven model zijn. De Duitsehe douane heeft er aanmer king op gemaakt, dat buitenlandsche auto's de grens passeerden, die voorzien waren van de bekende ovale nationaliteits platen, die echter vernikkelde, of ook wel wit geschilderde letters op zwarten ach tergrond hadden, hetgeen in strijd. is met het voorschrift. Het voorgeschreven model van de na tionaliteitsplaat, zooals die is vastgesteld door de Internationale Conventie voor 't autoverkeer, is een ovale plaat men zwarte lettere op witten ondergrond. Wie op zijn autotochten naar hpt bui tenland moeilijkheden wil voorkomen, zorge dus, dat zijn wagen voorzien is van een N. L. plaat volgens het juiste model. Daarbij moge er tevens aan worden herinnerd, dat ook de nog wel eens voor komende rood-wit-blauwe biesjes op de N. L.-plaat verboden zijn en de plaat on geldig maken. CONCOURS VAN KOETSWERKEN TE SCHEVENINGEN. Voor het gistermiddag op de terrassen van Seinpost gehouden Conoours van Ga- rosserieën van bestel- en andere bedrijfs auto's, touringcars enz., bestond veel be langstelling. De uitslag was als volgt: Bronzen med. van den Prins voor de mooiste inzending: bestelauto van de N. V. Lijnkamp'6 Kleeding-Magazijnen Den Haag, met Willy's Six, car. Pennock; med van den B. B. N. voor de mooiste vracht auto: Sinclair Petroleum Comp. 's-Griv- venhage, met International car. Werk spoor. Afd. bestelauto's met nuttige belasting tot 600 kg.: Ie N.V. Lijnkamp met boven genoemde bestelauto; 2e. Maison Streng; 3e. Ed. Peiger; 4e J. Marringa, allen te '8-Gravenhage. Afd. bestelauto's met nutige belasting van 600 tot 1500 kg.: Ie. Coöperatie De Vooruitgang, Rotterdam met Diamond, car. De Rijk; 2e. Stoomwasscherij N.V. Timmers, Gorinchem; 3e II. H. Kovel, '6-G ra ven ha ge; 4e. Vedol, Rotterdam. Afd. bestelauto's met nuttige belasting boven 1500 kg.: Ie. Fa. B. v. d. Sluijs. Rot terdam met Mercedes-Benz, car. C. Lith; 2. A. van Leeuwen en Zn., 's-Gravenhage; 3. Fa. van Reeuwijk Meube! Mij. Rot Ier- dam; 4. Woltering's Meubileering Mij., Amsterdam. Afd. Vracht- en reclameauto's, met nut tige belasting boven 2500 leg.: 1. Sinclai Oostmm Scheveningen met Hudson, car. Bakker en Van Gent; 2. Henri Wilson Co., 's-Gravenhage; 3. C. A. G. van Zijp, 's-Gravenhage. Afd. vracht- en reclameauto's met nut tige belaetong boven 2500 kg: 1. Sinclair Petr. Comp., 's-Gravenhagc. met Interna tional, car. Werkspoor; 2. Coöp. Handels ver. N. C. B., Breda; 3. P. v. d. Touw's Vee- en Vleeschvervoer, 's-Gravenhage. Afd. vracht- en re-clamea pto's. tractors met aanhangwagens of opleggers tot 5000 kg. NB.: Ie Lever's Zeep Mij. N.V„ Vlaar- dingen, met Diamond, car. Pennock; 2. Fa. C. R. van Santen en Zn., 's-Graven hage; 3. N.V. Brandstoffenhandel v. h. Lens AandewielDijk. 's-Gravenhage. Afd. vracht- en reclameauto's, traetors. met aanhangwagens of opleggers boven 5000 kg. N.B.; 1. K. J. Schumacher, 's-Gra venhage, met Raimond. ear. Beers; 2. NV. Bruynzeds Deurenfabr. Zaandam; 3e. Coöp. Eigen Hulp, 's-Gravenhage; 4. Brandsboffenhandel LensAandewiel Dijk. 's-Gravenhage. Afd. touringcars, wagens met meer dan 24 zitplaatsen: 1. N.V. Leidsche Auto Box en-tra ra ge. Leiden, met G. M. C. car. Verheul; 2e N.V. Vios, Wateringen. Na een rondrit door de etad volgde de prijsuitreiking. LUCHTVAART ONGELDIGE N. L.-PLATEN. De A. N. W. R, Toeristenbond voor Nederland meldt, dat volgens van de Al liance Internationale de Tourisme ont vangen bericht, automobilisten, die met. hun wagens de grens passeeren er wel aan mogen denken, dat er tegenwoordig DE LINDBERGH'S VAN DE FARÖER VERTROKKEN. Het echtpaar Lindbergh is gisterochtend tegen 12 uur plaatselijken tijd van Tran- gisvaa op de Faröer-eilanden opgestegen, om naar Lerwick op de Shetland-eilanden te vliegen. Lindbergh weigerde mededee- lingen te doen over zijn verdere plannen. Lindbergh is gistermiddag 4 uur op de Shetland-eilanden aangekomen. Naar verluidt zullen de Lindbergh's he den naar Kopenhagen vertrekken, waar zij officieel zullen worden ontvangen. HET „DRIJVENDE VLIEGVELD" TE KIEL TERUG. Het stoomschip „Weslfalen", dat eenige maanden lang in den Zuidelijken Atlanti- schen Oceaan heeft dienst gedaan als drij vend viieg-eiland, is gisteren weer te Kiel aangekomen. Het schip zal grondig wor den nagezien en nadat er allerlei verbete ringen zijn aangebracht, waarbij natuurlijk profijt zal worden getrokken van de erva ringen die gedurende den proeftijd zijn opgedaan, zal de „Westfalen" definitief op een bepaald punt in den Oceaan worden gestationneerd. Het drfjvende eiland kan belangrijke diensten bewijzen aan het luchtverkeer, dat over het Zuidelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan vrij geregeld plaats heeft. Vliegtuigen kunnen op dit eiland „neer strijken", waar zij worden onderzocht en voorzien van brandstof. Met behulp van een catapult-installatie worden de vlieg tuigen dan weer de lucht ingeschoten. Watervliegtuigen kunnen bij het eiland ankeren, eveneens om te worden nagezien en nieuwe brandstof in te nemen. Uit de Landbouwwereld Kanker bij vruchtboomen. De gunstige resultaten, welke door behandeling van kankerwonden in 1931 werden verkregen met een verfstof van de firma Smits te Amsterdam, gaven aanleiding in '32 de proef te herhalen. De genoemde firma stel de nu naast het oude produkt zes nieuwe produkten voor proefnemingen beschik baar. Op verschillende plaatsen werden deze nieuwe middelen naast het oude door de ambtenaren van den Dienst aangewend. Het bleek, dat het oude produkt weer gunstig werkte, en dat van die nieuwe pro ducten no. 5 gelijke resultaten, terwijl de andere nieuwe produkten evenwel achter stonden bij het oude. Een mengsel van de beide gunstig werkende stoffen zal onder den naam „kankerdood" in den handel wor den gebracht. De wonden behoeven niet uitgesneden te worden, alleen de losse dee- len worden verwijderd. Daarna worden de wonden goed ingesmeerd, liefst tweemaal, namelijk in het na- en in het voorjaar. Vangbanden. De jutebanden werden ge regeld elke maand nagezien en de gevan gen appelbloesemsnuitkevers geteld. Even als vorige jaren werd ook nu weer gecon stateerd, dat de kevers 's winters niet in hun schuilplaatsen blijven zitten, maar zich verplaatsen. Den heelen winter door werden kevers gevangen; in de maanden Dec., Jan. en Febr. was de vangst wel ge ringer, daarna nam het aantal weer toe. Kort vóór den bloei werd de vangst zeer groot. In die periode werd een tiental ban den dagelijks 2 maal gecontroleerd, 's mor gens vroeg en 's avonds. Silicakalk. In een antwoord op een ons gedane vraag deelen we hier een en ander mee omtrent Silicakalk. Uit de publicaties dien aangaande blijkt ons, dat Silicakalk een product der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, een gewone hoogovenslak is, en niets meer, zooals sommige berichten zouden kunnen doen gelooven. Als analyse van Silicakalk wordt opgegeven: 3235 pet. kiezelzuur (Si Oz), 1015 pet. aluinaarde (Al 2 O 3) en 4245 pet. vrije kalk (CO). In verband hiermee is het goed de waar schuwing te vermelden van het Rijksland bouwproefstation Maastricht, dat er met nadruk op wijst: „Men koope geen kalk- meststoffen onder andere namen dan die welke in den codex meststoffen zijn ge noemd. te weten: le. ongebluschte kalk met 75 pet. calcium-oxyde. oplosbaar in water: 2e gemalen ongebluschte kalk met 75 pet. calcium-oxyde, oplosbaar in water en 75 pet. fijnheid: 3e gebluschte kalk met 75 pet. calcium-hydroxyde. overeenkoemnd met 56.8 pet. calcium óxyde, oplosbaar in water, en 4e. kalkmergel met 80 pet. kool zure kalk en 75 pet. fijnheid". Het proefstation te Maastricht raadt dus voorloopig. nog de ongebluschte kalk. de gebluschte kalk en de kalkmergel aan: Silicakalk wordt nog niet als waardevol meststof erkend en is niet in den codex meststoffen opgenomen. In Duitschland werd door dr. Welhelmi Silicakalk vergeleken met Thomasmeel, zuiver calcium carbonaat en mergel. Silicakalk toonde zich in neutraliseeren- de werking het zwakst, en bij de proef omtrent de bemestingswaarde bleek ook de Silicakalk nog achter bij de mergel. De mergel, die hier gebruikt werd, was nog wel even grof als de Silicakalk. d.w.z. slechts ongeveer 48 pet., nog niet de helft dus, gaat door de Thomasmeelzeef. terwijl de minste mergel, hier te lande gebruikt, 75 pet. fijnmeel door de Thomasmeelzeef gaat. Wat de gehalten en handelswaarde be treft: Silicakalk hoogovenslak bevat pl.rn. 43 pet. vrije kalk, kalkmergel van 85 pet. pl.m. 47 pet., voor Silicakalk vraagt men franco Geldersche Achterhoek pl.m. ƒ110. voor kalkmengsel met 75 pet., fijnheid: 74 per 10 ton. Br. INGEZONDEN STUKKEN Chr. Militair Tehuis. Geachte Stadgenooten, De maand Augustus is voor het Chr. Mi litair Verband te Leiden de maand van spanning, meer in het bijzonder voor wat betreft het Militair Tehuis aan den Morsehweg. Ook nu is de spanning er weer, ja, zelfs in verhoogde mate. Zaterdag 28 Augustus a.s. zal het de dag zijn, waarop de groote jaarlijksche collecte voor het Te huis gehouden wordt. Als 's morgens en 's middags de dames zullen uittrekken de stadswijken in, is dit het beslissende moment voor een geheel jaart Een steeds voortbestaande tekort, verminderde rijkssubsidie, achteruitgang in do vaste bijdragen door den nood der tij den, zijn de factoren, die het voor het Te huis-Bestuur heel erg moeilijk maken dit werk in stand te houden. Toch moet deze arbeid voortgang heb ben. zoowel uit het oogpunt van Chr. naas tenliefde, t.o. van de vele jongen mannen, voor wie dit ,.bet Tehuis" is, zoomede als tegenwicht tegen de moreele en andere ge varen waaraan de soldaat is bloot gesteld. De Mil. Tehuizen zijn een volksbelang, omdat de daar heerschende sfeer wars is van eike gezagsondermijning. Het weldenkend deel der Natie dient met volle sympathie achter deze arbeid te staan. Met dankbaarheid denken we terug aan de collecte van het vorige jaar, toen de op brengst boven verwachting was. Toch dur ven we het wagen op een nog hoogeren op brengst aan te dringen. In September a.s. staan de herhalingsoefeningen ons weer te wachten met zijn stroom van bezoekers aan ons Tehuis. Dat bij de grootst mogelijke zuinigheid zu'.ks vanzelf vele uitgaven vergt, begrijpt een ieder. Er is echter ook nu weer vertrouwen in Leidens Burgerij. Toen het een oogenblik dreigde, dat Lei den het Garnizoen zou kwijt raken, werd menige klacht vernomen. Voor zeer velen beteekende dit het verlies van inkomsten. Mogen wij iets van de dankbaarheid over het niet verdwijnen in onze collecte terug vinden? Zijn er mogelijk nog eenige dames die Zaterdag a.s. een kleine wijk voor hun reke ning willen nemen, dan verwachten wij gaarne aanmelding bij een der ondergetee- kenden of aan het Tehuis Morsehweg 34. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de opname en de belangen van ons Tehuis bij U, geachte lez'ers, van harte aanbeve lend, verblijven, Voor het Chr. Militair Verband, C. Mulder, Maredijk 149. Joh. ,d© Moed, Rijn en Schiekade 90. L. Questroo Jr., Nieuwe Rijn 51. BOLBLIKSEMS. Onder de verschillende vormen van de electrische ontladingen, die het onweer vergezellen, neemt de bol- of kogelbliksem een bijzondere plaats in. De meest voor komende vormen van de electrische ontla dingen zijn de wijdvertakte stralen, die de gedaante hebebn van rivieren op land kaarten, en nu eens tussohen de aarde en de onweerswolk overspringen, dan weer van wolk tot wolk hun weg zoeken. Se dert men er in slaagde deze bliksemstra len op df* fotografische plaat vast te leg gen, heeft men daarvan tal van belang wekkende bijzonderheden leeren kennen, waarvan heel wat te vertellen zou zijn. Deze bijzonderheden moeten hier echter blijven rusten omdat wij thans onze aan dacht moeten bepalen tot dien bijzonde ren vorm van lichtverschijnsel bij onwe- ders. dien men den naam van bolbliksem heeft gegeven. Het is eigenlijk niet eens zeker, dat de naam bolbliksem aan het verschijnsel, dat hier bedoeld wordt, mag worden gege ven. De naam bliksem toch zou het ver schijnsel op een lijn stellen met de gewone vormen der electrische ontladingen, die 7,eer waarschijnlijk niets anders zijn dan krachtige afstroomingen van electviciteit van de ecne plaats naar 'le andere. Dit geldt echter niet voor den bolbliksem. al thans niet in dezelfde mate. Raadpleegt men n.l. de vele aanteekeningen over waargenomen bolbliksems, dan komt men tot de slotsom, dat het verschijnsel eigen lijk heel weinig lijkt op den gewonen blik sem. Men heeft er waarschijnlijk dien naam aan gegeven, omdat het verschijnsel zich vertoont bij onweersbuien en men heeft waarschijnlijk gedacht, dat het niets ande**s is dan een electrische ontlading in een bijzondere peda ante. Tic zou hier. om het verschijnsel te be schrijven, enkele beschrijvingen van waar genomen bolbliksems woardeli'k kunnen overnemen. Men vindt er verscheidene in het versier, dat het Koninklijk Neder- landseh Meteorologisch Instituut elk jaar over de in Nederland waargenomen onwe- ders uitgeeft. Maar door enkel die beschrij vingen over te nemen zou ik tot een een- zijd'g" beschrijving komen en dat zon om verschillende redenen niet wenschelijk zijn. Tn het algemeen en in den uitcrebreid- «+en zin verioort hef verschijnsel als volgt: Iemand, die toevallig of opzettelijk een onweersbui waarneemt of er middenin is, ziet. plotseling een roodachtig gekleurden, vurigen bol. die zich langzaam door de lucht voortbeweegt en dnarbii dikwijls een grillig verloouenden weg volgt-. Soms beweert hij zich lanes den grond, een an dermaal op eenige hoogte door de lucht, in weer een ander geval langs een huis. Soms komt de bol door een onenrtaand venster of geopende deur binnen, dwaalt door de kamer en slipt weer door een an der venster naar buiten. Soms ook sprinct hij met een zwaren knal uiteen en laat geen spoor achter. Het kan gebeuren, dat bii deze ontploffing voorwerpen verbrij zeld of menschen en dieren gedood en ge kwetst worden. In vele gevallen volgt, deze ontploffing nas wanneer d? bol ergens te genaan stoot Het is dus altijd zaak bem uit den weg te blijven en in geen geval iets te doen, b.v. er naar te slaan of de deur „voor zijn neus" dicht te werpen of iels dergelijks, want dit zou slechts een ontploffing tengevolge hebben, waarvan de uitwerkingen niet te overzien zijn. De bolbliksem gedraagt, zich dus al bui tengewoon vreemd en geheimzinnig. Men heeft ook wel eens waargenomen, dat hij een sissend of zacht knetterend geluid gaf. Zijn zonderlinge gedragingen, zijn plotse linge verschijnen aan geheel onvoorbereide menschen, zijn soms verschrikkelijke ge- vol°en zijn dus wel in staat schrik en ont steltenis bij zijn verschijnen teweeg te brengen. Hoezeer ook zijn verschijnen in de meeste gevallen onschuldig verloopt, is BRjf nog even zoo staan beste man. De timmerlui moeten nog 17 planken van de ▼loer vast timmeren. (Je Suis Partout) er genoeg reden dit te vreezen, en de grootste voorzichtighied in acht te ne men. Nu moet men zich door het bovenstaan de niet onnoodig laten verontrusten. De bolbliksem is een zeldzaam verschijnsel en men za-1 wel heel zelden iemand ontmoe ten, die er een gezien heeft. Wel komen elk jaar bij het Meteorologisch Instituut berichten binnen over waargenomen vuur bollen maar bij onderzoek blijkt dan dat men in de meeste gevallen een meteoor of z.g. verschietende ster heeft gezien, dus een geheel ander verschijnsel. Ook worden de echte bolbliksems ook wel eens hoog in de lucht gezien, in welk geval wij er na tuurlijk niets van te vreezen hebben. Eigenlijke min of meer gevaarlijke bolblik sems zijn dus alleen die, welke in onze onmiddellijke nabijheid, hetzij buiten, het zij binnenshuis verschijnen maar dit ge beurt toch slechts hoogst zelden. Op den langen duur zijn er natuurlijk heel wat aanteekeningen over verzameld en van tijd tot tijd wordt er in een krant of tijdschrift wel eens melding van gemaakt. Op die manier is men ten minste er achter geko men op welke wijze de bolbliksems zich al- zoo kunnen vprtoonen. Dit is in elk geval veel waard voor een verklaring van het geheimzinnige ver schijnsel. Het is echter voor de weten schap tot. nog toe een hoogst moeilijke zaak geweest den bolbliksem te verklaren. Men heeft aanvankelijk gedacht aan een wielrijders, welke zich voor een menifes- soort. eleótrisch geladen dampbol analoog aan de bekende zeepbel. Tn elk geval moest men blijven vasthonden aan iets stoffelijks, dat zich door de lucht voort beweegt en, zooals gebleken is, met den wind of met. tochtstroomen binnenshuis meegaat. Het. uiteen spatten bij aanra king met vaste voorwerpen doet ook den ken aan een stoffelijk bestaan terwijl de vernielingen, die de bolbliksem bij zijn uiteen spatten teweeg brengt, eveneens de gedachte aan iets stoffelijks levendig houdt. Wel is ook de gewone bliksem-ont- 1 a-ding tot vernielingen in staat maar deze zijn gemakelijk te verlaren door het ont staan van hooge temperaturen bij het in slaan van den bliksem. Nu is men in den laatsten tijd te weten gekomen, dat er een eigenaardig soort stoffen kunnen bestaan, z.g. endotherme stoffen, die niet, zooals de gewone stoffen, bij ontleding warmte absorbeeren en dus afkoelen, maar juist het tegendeel doen, bij ontleden in temperatuur stijgen, heet worden dus. Dit heeft een Fransch natuurkundige op de gedachte gebracht of men bij den bol bliksem te doen zou hebben met zulk een stof. Deze stof zou dan onder den invloed van den electrischen toestand van den dampkring tijdens een onweer gevormd worden, misschien uit stikstofhouden.de verontreinigingen van de atmosfeer, die er wel altijd zijn. Het is namelijk ook bekend, dat tijdens onweer de neervallende regen salpeterzure verbindingen bevat, die ver moedelijk door de electrische ontladingen gevormd worden. Houdt men nu vast aan het ontstaan van endotherme stoffen tij dens het onweer, dan kunnen eenige eigen schappen van den bolbliksem beter wor den verklaard Men zal dus in de eerste plaats moeten denken aan een kleine hoe veelheid van deze stof in gasvorm. Deze neemt natuurlijk den bolvorm aan. Zij kan gemakkelijk meegevoerd worden door tochtstroomen en op die manier b.v. een openstaand venster binnenkomen, in de kamer ronddwalen en weer door de tocht naar buiten gevoerd worden. Zoo'n endotherme stof zit bultencewoon los in elkaar. De minste aanleiding is vol doende om haar te ontleden, een schok, een aanraking of iets dergelijks. De ontle ding gaat trepaard met een enorme warmte-ontwikkeling en deze kan weer aanleiding zijn tot krachtige luchtver plaatsingen en vernielingen van vaste voorwerpen. Natuurlijk is dit nog slechts een theorie, die nader zal moeten worden bevestigd. Maar men komt er toch mede tot een aan nemelijke verklaring van het hoogst zon derling gedrag der bolbliksems, die er veel van hun geheimzinnigheid door ver liezen. Misschien zal de wetenschap eenmaal in staat zijn het geheim van den bolbliksem volledig op te helderen. Zij is nor: niet zoo ver en tot zoolang blijft de bolbliksem een der meest geheimzinnige verschijnselen, die de natuur ons nu en dan te zien geeft.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12