VRIJDAG 25 AUGUSTUS 193* DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE KWAKEL. Naar de wereldtentoonstelling. De heer M. J. Winters is aangezocht om naar de wereldtentoonstelling te Rome te zen den een 3-tal eenden en een 3-tal duiven. Genoemde inzender zal daar uitkomen met een paar gele Steinheimer Bagadid dui ven, welke tot de zeldzame rassen behoo- ren. Deze tentoonstelling wordt gehouden van 615 Sept. a.s. LISSE. Bioemvollenvernietiging. Tot bij het begin dezer week waren alhier inzake het Bloembollensaneeringsplan ter vernie tiging ingeleverd: 823.093 K.G. Narcissen; 233.618 K.G. Tulpen (plantgoed) en 123.077 K.G. Tulpen Leverbaar, voorts 272.700 manden leverbare Hyacinthen en 908.040 manden plantgoed Hyacinthen. Het nieuwe vaandel. De Harmonie „Trou moet Blijcken" is dezer dagen in 't bezit gekomen van een nieuw vaandelter bezichtiging maakte zij eergisteravond een muzikale rondgang door het dorp waarvoor groote belangstelling was N00RDWIJK. Ontheffing gedurende de winkelweek. Burgemeester en wethouders hebben be sloten ontheffing te verleenen van de be palingen der Winkelsluitingswet gedurende de winkelweek van 30 Augustus tot en met 6 September a.s., zoodat de winkels op Zaterdag 2 September om 12 uur en op de overige werkdagen om 11 uur des na middags gesloten zullen zijn. Van de Zon dagssluiting is geen ontheffing verleend. Autobus op Sassenheim. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten dezer pro vincie aan don heer Jac. Heemskerk te Vogelenzang toestemming verleend den door hem geëxploiteerden autobusdienst van Noordwijk naar Sassenheim stop te leggen van 11 September 1933 tot Juni '34. Werkloosheid. Het aantal werkloozen in onze gemeente is weer stijgende en bedraagt thans 364. Het laagste aantal werkloozen is dit jaar geweest 347, terwijl dit het vorig jaar was 309. Het hoogste aantal werkloozen is dit jaar geweest 819 en wel op 14 Januari. N00RDWIJKERH0UT. Personalia. Tot onderwijzeres aan de B -K. Meisjesschool alhier is benoemd mej. W. v. d. Berg, alhier. VOORHOUT. Inlevering bloembollen. Het inleveren van bloembollen ten behoeve van het sa- neeringsplan voor'de bloerabollen.bedrijven is voor wat deze gemeente betreft geheel achter den rug. Verreweg de meeste bloembollenkweekers hebben, voorzoover na te gaan, aan hunne verplichting tot in levering voldaan. Gelukkig echter het feit, dat vele groot-bloembollenkweekers, die hier in Voorhout doch ook elders hun bedrijf uitoefenen, de bloembollen inleve ren in de gemeente waar hun hoofdbe drijf gevestigd is, anders zou men in Voorhout plaatsruimte voor inlevering te kort gekomen zijn. Totaal zijn nu in deze gemeente als in geleverd geregistreerd: 669.COO K.G. nar- cisen, 284.000 K.G. tulpen en 9.052 manden hyacinthen. Voetbalfeest. Dezer dagen was het één jaar geleden, dat eenige voetbal- enthousiasten uit deze gemeente de hoof den bij elkander staken, om te komen tot oprichting van de voetbalvereeniging „Fo- reholte". Als herinnering aan dit éénjarig be staan- zal er a.s. Zondag een tweetal wed strijden worden gehouden, één om een zil veren lauwerkrans en één om een zilveren beker. Forteholte I en BWD uit Leiden zullen elkander op het groene veld kun nen bekampen om den lauwerkrans, terwijl Teylingen I uit Sassenheim om den zilve ren beker zal uitkomen tegen NEA I, waarna de prijsuitreiking zal plaats heb ben in het parochiehuis, ook voor de Ne- derlaagwedstrijden, welke de laatste we ken gespeeld zijn. UH DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gevestigd: Theodora C. van He- mert van Sassenheim. Christina van Brakel van Hedel. Helene Muller, van Wuppertal*Barmen (Duicschland). An ton Hirschberg van Wuppertal-Barmen (Duitschland). Jan Vis van Alkemade. Aaldert Hoorn van Zuidwolde. Hen- derijntje J. Demoet van Zwammerdam. Jansje Hofman van Rotterdam. Jacob van Santen en gezin van Wassenaar. Louis H. C. van Zwieten van Hilversum. Elisabeth W. J. van Os van 's Gravenha- ge. Anthonia Dongelmans van 's Graven- li age. Ar ie de Wildt van Nieuwkoop. Wilhelmina J. Klaassen van Amersfoort. Lena C. Langbroek van Enkhuizen. Wilhelmina J. Waardenburg van Amster dam. Vertrokken: Suzanna Vergeer echt- genoote van C. J. C. Vermeer naar Veur. Jan L. Martens naar 's Gravënhage. Willemina' van Wilgen naar Hazerswoude. Christina W. G. M. van Hofwegen naar Girineken c.a. Bavel. Anna S. den Uijl naar 's Gravenhage. Adriana de Bruyn naar Woubrugge. Willemina de Jong naar Monster. Dirkje Kloosterziel naar Barwoulswaarder. Hendrika Rietveld naar Amersfoort. Geesje Bijlsma naar Emmen. Nicolaas van Leeuwen en ge zin naar Zoeterwoude. Gerrit den Har- tog en gezin naar Amsterdam. Jacob Keizer naar Boskoop. Geboren Joannes Alphonsus Maria, z. van J. J. M. Hogenboom en H. G. Jan sen. Johanna Margje, d. van W. Mun- nik en J. M. Koelewijn. Bastiana, d. van C. Nieuwenhuizen en L. den Hollander (wonende te Eindhoven). V/illem, z. van C. Nieuwenhuizen en L. den Hollander (wonende te Eindhoven). Jansje, d. van N. J. van Vliet en T. Vink. Karei Wil lem August, z. van A. de Vogel en H. P. Terreehorst. Raampje Aleida Margare- tha, d. van K. van Donk en J. Oosthoek. Jan, z. van W. Koopman en M. van Brus sel. Gehuwd: J. Kruit 19 j. en E. Kamer beek 20 j. J. G. Zondag 27 j. en B. D. Langejans 20 j. F. Blom 28 j. en C. F. Groenendijk 25 j. J. de Blanken 30 j. en C. Westmaas 27 j. Overleden C. Hofland 30 j., echtge noot van M. van Elswijk (overleden te Lei den). NIEUWKOOP. Geslaagd. De heer A. Gruis, monteur van de Electriciteitsbedrijven van de Ge meenten Ter Aar, Nieuwkoop, Nieuwveen en Zevenhoven, slaagde in Rotterdam voor het monteursexamen in sterkstroom voor de- vereeniging tot bevordering van Elec- trotechnisch Vakonderwijs in Nederland. De geslaagde heeft gedurende 3 jaren een cursus gevolgd, uitgaande van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen waarvan leeraren waren de heeren J. P. Zierfusz, hoofd-inspecteur aan de Lichtfabrieken te Leiden en K. Bergsma te Ter Aar. Eerst prijs. De muziek vereeniging „Eensgezind" alhier behaalde op het con cours te Nieuwerbrug een eerste prijs in de afdeeling Uitmuntendheid. Overleden: J. C. Voordouw 6 j., wo nende te Zegveld. WOERDEN. Nic. de Kruif. t Na 'n kortstondige ziekte is, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, over leden de Weled. heer Nicolaas de Kruif. De overledene, Oud-Secretaris-Rentmees ter van het Groot-Waterschap van Woer den, oud-lid van het R. K. Kerkbestuur der Parochiekerk, oud-lid van den Raad der gemeente Woerden, had den leeftijd be reikt van ruim 96 jaar. Met zijn overlijden is de oudste inwoner van Woerden heengegaan. De H.H. Uit vaartdiensten worden gehouden op Maan dag 28 Aug. a.s. te 8.30 en 9 uur in de Pa rochiekerk van den H. Bonaventura te Woerden, waarna de plechtige bijzetting in 't familiegraf op 't R. K. Kerkhof aldaar. 25-jarig jubileum. 1 Sept. a.s. hoopt de weled. heer J. P. v. Breukelen, hoofd EEN ONDERNEMING MET TWEE EEUWEN ERVARING. (Ingezonden). Beschaving en hygiëne. Beschaving en hygiëne gaan hand in hand. Hoe hooger de trap van beschaving waarop een volk staat, des te hooger blijkt ook zijn zin voor hygiëne ontwikkeld. Nu is een der eenvoudigste en doelmatigste middelen ter bevordering der hygiëne zeer zeker zeep. Een beroemd geschiedschrijver heeft dan ook gemeend de beschaving van een land te moeten afmeten naar het zeep- verbruik in dat land. Ofschoon niet geheel van een a| te eenvoudige beschouwings wijze vrij te pleiten, heeft deze geschied schrijver toch tot op zekere hoogte gelijk. Drie-en-twintig milMoen gulden per jaar. Ons land, dat zoowel om zijn zindelijk heid als om zijn beschaving een wereldre putatie geniet, heeft na de Vereenigde •Staten met zijn „physical culture" het hoogste zeepverbruik van alle landen der aarde, n.l. 11 K.G. per jaar en per hoofd der bevolking, terwijl het totaal verbruik in ons lind aan zeepproducten in 1932 een waarde vertegenwoordigde van niet min der dan 23.000.000.—. Gezien het feit dat het Nederlandsche publiek in overeenstemming met zijn over de heele wereld bekende „krakende" zin delijkheid de hoogste eischen stelt aan de "kwaliteit van zijn waschmiddelen, behoeft Tiet geen verwondering te wekken, dat de zeepindustrie hier te lande producten ver vaardigt, die in kwaliteit die der buiten- landsche firma's op dit gebied zelfs ver overtreffen. De N.V. Zeepfabrieken „Het Anker" v/h Gebr. Dobbeldam te Nijmegen is één der oudste en grootste en heeft een ervaring van 2 eeuwen. Wat dit zeggen wil blijkt, wanneer wij de ontwikkeling nagaan van de chemie en techniek gedurende die periode. De slecht gewasschen Zonne koning. Een plaatselijk mo nopolie het begin van een belangrijke Nederlandsche on derneming. Bedenkt slechts, dat de glorieuze Zon nekoning van Frankrijk zijn vorstelijk ge laat en zijn scepter dragende handen wieBch met een primitief soort zeep, welke uit olie en plantenasch werd samengesteld en dat Frederik de Groote van Pruisen over geen andere reinigingsmiddel beschik te dan een groonè zeep, en gij krijgt een indruk, hoe het met de zeepfabric&ge om streeks 1733 wa8 gesneld. Bij 'Raadsbesluit van 26 Augustus in dat jaar werd door don Gemeenteraad van de stad Nijmegen aan de Heeren do Mist ver gunning verleend tot het vestigen van een zeepziederij, welke gedurende den tijd van 12 jaar in Nijmegen en het Schependom liet monopolie zou bezitten met uit sluiting van alle anderen. Uit dit kleine en primitieve begin is een Nederlandsche Onderneming gegroeid, welko vooral onder leiding van de heeren Dobbelman een steeds grootere vlucht heeft genomen. De ontwikkeling der zeepin dustrie. Van groene zeep tot een regenboog van fijne toilet- zeepen. In het oude eenvoudige zeepziedproces, •volgens hetwelk de z.gn. zachte of groene zeep werd vervaardigd, is eigenlijk eerst in 1823 een groote ommekeer gekomen, toen Ohevreul het resultaat van zijn wetenschap pelijke onderzoekingen betreffende de vet ten publiceerde. Uit deze onderzoekingen bleek, hoe uit alle plantaardige en dier lijke vetten (en dus niet slechts uit olie en plantenasch) zeep kon worden gemaakt. Omstreeks dienzelfden tijd begon ook de soda, bereid volgens do methode van den uitvinder Leblanc een rol van belang in de zeepindustrie te spelen. Onder invloed van de chemische wetenschap en van de snel voortschrijdende techniek verbeterde het product voortdurend. Elke verbetering werd door de firma Dobbelman onmiddellijk in toepassing gebracht. Zoo wa« haar fa briek de eerste, die in Nijmegen, en wel den 15den Januari 1845, gebruik maakte van stoom als beweegkracht. UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Zilveren jubileum Huize „St. Joseph". Gisteren was het oen dag van blijden jubel voor R.oomsoh Hillegom in het alge meen, voor do eerw. Zusters, het bestuur dor stichting en de bewoners van Huize „St. Joseph" iu hot bijzónder: het heug lijk feit werd herdacht, dat vóór 25 jaren deze instelling werd in het leven geroepen. Die blijdschap kwam het eerst tot uiting in de kerk. Wat zag er de schitterende St. Martinus weer feestelijk uit: eenvou dig maar fijn was de versiering van bet hoofdaltaar met palmen, witte dahlia's en witte Gladiolen en daartusschen de zil veren kandelaars met het zachte zon licht vallende door de gekleurde ramen van het Priesterkoor. Te 8 uur ving de Solemneele H. Mis aan, opgedragen uit dankbaarheid door den zeereerw. heer J. J. A. J. Krook, pastoor der parochie. Het ruime kerkgebouw was zeer goed bezet. We merkten op pastoor B. van Leeuwen van St. Joseph, het volledige bestuur van Huize St. Joseph, het kerkkbostuur, het bestuur der T.B.C.-vereeniging, mr. D. F. Pont, burgemeester der gemeente, enkele raadsleden, de bewoners van het Huis, oud-patiënten der Lighal, waaronder ook niet-Katholieken e.a. Het zangkoor voerde In 1861 oogstte de firma haar eerste of- ficieele lauweren in den vorm van een be kroning van haar fabrikaat op een tentoon stelling te Haarlem. Terwijl de chemische wetenschap met haar proeven en vindingen de kwaliteit van de zeepen steeds hooger opvoerde, stond ook de techniek niet stil. Zoo deden in 1863 de eerste Broyeuses en Peloteuses hun intocht in het zeepbedrijf. Er behoorde moed toe om, zonder onder vinding en raad van anderen, deze nieuwe machines te koopen en aan hot werk te zetten. De firma Dobbelman had die moed en werd daarvoor met succes beloond. Haar eerste bekroning is later door vele gevolgd, o.a. op exposities te Londen, te Amsterdam, te Parijs, te San Salvador en elders. Toen in 1893 de belemmerende accijns- wet voor zeep buiten werking werd gesteld, kon de onderneming voor het eerst haar vleugels geheel vrijuit slaan, vooral teen door aanwending van de Descressonières uitgevonden Broyeuse-Sécheuse a travail continu de duur van het fabricageproces met eenige weken werd bekort. Behalve naar hot binenland richtte de firma Dobbelman toen ook haar oogen meer dan voorheen naar mogelijke afzet gebieden in den vreemde en binnen enkele jaren werden haar producten bekend en gewild in Oost- en West-Indië, de Levant, Zuid-Afrika en Britsch-Indië, ja tot in China toe. De directie der firma bestaat uit de hee ren A. Dobbelman en Mr. R. Dobbelman, terwijl Dr. P. Dobbelman de chemische lei ding in handen heeft. Chemische laboratoria een der belangrijkste onderdeden van het bedrijf. Overeenkomstig de eischen des tijds kreeg haar onderneming in den loop der jaren een sterk wetenschappelijken inslag. Haar chemische laboratoria onder leiding van een doctor in de scheikunde vormen een der belangrijkste onderdeelen van haar bedrijf. Daar wordt van grondstof tot be- ginproduot haar eindfabricaat, alles tot in de kleinste bijzonderheden, nauwkeurig ge controleerd, zoodat niet enkel de bestand- deelen van de door baar in den handel ge brachte zeepsoorten op zichzelf' aan de hoogste eischen van zuiverheid voldoen, maar ook de samenstelling daarvan beant woordt aan het gestelde einddoel: Een fa brikaat dat reinigend en verzachtend werkt op de huid, niet de minste schadelijke stof fen bevat en, voor zoover het de wasch- zeepen betreft, ook de weefsels volkomen in tact laat. Behalve de gewone reinigen de eigenschappen bezitten de toiletzeepen der firma Dobbelman ook een hooge cosme tische waarde. Zij bevatten een crème, die voedend werkt op de huid en door massage met het zeepschuim haar jeugdige frisch- heid en spankracht bevordert en behoudt. Een vijftal jaren geleden nam de firma de Eau de Colognefabriek „Caraba" over en verwierf sindsdien ook op dit speciale terrein een welverdiepde reputatie. Nederiandsch-lndië en Japan. Een cultureele reclame. Niet allen op industrieel gebied, maar ook op dat van nuttige en waardevolle re clame is de firma Dobbelman in den let terlijken zin des woords leiding-gevend ge weest. Zij was het, die tientallen jaren ge leden het eerst hier te lande op het denk beeld kwam van reclame door middel- van plaatjes. Haar z.g. zwartjes (kleine foto's) deden toen opgeld bij de schoolgaande jeugd. Haar bende plaatjes-albugjs „Onze Overzeesche Gewesten'' en „De groote In dische Cultures", welke de eerste deelen vormen van een serie „De Wereld in Beeld mocht in korten tijd groote populairiteit verwerven. Het nieuwe album, dat binnenkort ver schijnt, is gewijd aan het land der toe komst, Japan, dat in het Pacifie-gebied, waarin ook onze Indische Archipel gelegen is, een steeds belangrijker wordende posi tie inneemt. Ook aan dit album zijn kos ten noch moeite gespaard. Opgebouwd, uitgebeid en geleid door ondernemingsdurf, gezonde zakelijkheid en zin voor sociale rechtvaardigheid, is de firma Dobbelman geworden tot een tap baar en doorslaand argument voor de juist heid van de leuze „Koopt Nederlandsch Fa brikaat een meerstemmige Mis van Perosi uit on der leiding van den dir. den heer S. Re- deker met begeleiding van den heer J. van Roode. De eerw. Zusters hadden op het Priesterkoor ter zijden van het hoofd altaar plaats genomen. Na het Evangelie hield de Pastoor een korte toespraak Zijn- eerw. wees er op, dat wij in dit dankoffer een plicht vorvullen jegens Gods, die ge durende 25 jaren zijn weldaden aan deze instelling om de ouden van dagen een rus tige voorbereiding te geven voor de groo te reis naar de eeuwigheid. Onder de H. Mis naderden zeer velen ter H. Tafel. Na de H. Mis vereenigden bestuur eu genoodigden zich aan gemeen schappelijk ontbijt in Huize „St. oseph", waar vanzelfsprekend een schoone versie ring was aangebracht. Van half 12 tot half 1 werd receptie gehouden, waarop het ge schenk der beide parochies, een enveloppe met inhoud, werd aangeboden en die zeer druk bezocht was. Om. merkten we op: dé geestelijkheid der beide parochies, de burgemeester, mr. Peek, gemeente-secre taris, weth. Klaver enz. enz. Van den beer J. H. A. Vooren, alg. secr. der Zuid-Holl. T.B.C, was een hartelijk telegram van fe licitatie gekomen, daar do heer V. met va- cantie buiten zijn standplaas. Rijke bloem stukken waren gezonden, tet-wijl de post het overige deed. Het- was een onvergete lijke dag. Ook wij bieden de eerw. Zusters en het bestuur van Huize „St. Joseph" onze hartelijke gelukwensohen aan. WARMOND. Hoog bezoek. Vergezeld van eenige heeren bracht gisteren de voormalige Duitsche keizer een bezoek aan de boer derij „Meerrust" alhier, waar de lnnch werd gebruikt. Per auto werd hierna de terugtocht naar Doorn gemaakt. Vertrokken: K. Verhagen naar Sassenheim. C. L. van Wanrooy naar Berkel. S. Zwaan naar Koukerlce. M. Schrier naar Amsterdam. B. P. M. Si- mans naar Hansweert. J. H. Visser naar Wateringen. C. J. Lensen naar Heemstede. Ma Zut naar Haarlem. N. Roskam naar Voorhout. Gevestigd: M. Knol van Heems kerk. P. Weierman van 's-Gravenhage. J. Siedere van Voorburg. D. C. Bo- gaarts van Haarlem. M. de Leeuw van Roosendaal en Nispen. A. Th. Cox van 's-Gravenhage. J. Remmers waal van Alkemade. 'i. Hogendorp van Alke made. P. G. Mo.erkerk van Haarlem. II. Hag om an van Voorhout. De fanatieke jager en zfjn koekoekklok. (Svenska Dagblad). DE AVONTUREN VAN 177. Tranen van dankbaarheid liepen hem over de wangen. Hoe geroerd dankte hij Struisje, die er verlegen onder werd. Struisje, Struisje, zei hij, ik zal je nooit, neen, nooit meer kunnen missen. Maar Struisje sohudde zijn hoofd en zei: Dat denkt U maar. Hij dacht wel eens aan dingen, die hij voor geen geld van de we reld aan Prcfje gezegd zou hebben. van de R. K. U.L.O.-school alhier, eertijds hoofd van de R. K. Jongensschool alhier, het feit te herdenken, dat hij 25 jaar als hoofd te Woerden aan het R. K. onderwijs werkzaam is geweest, waarvan 12 jaar aan de U. L. O. Het zal den jubilaris zeker niet aan belangstelling ontbreken. Koninginnedag. 31 Aug. staat weer voor de deur en de vereeniging Koningin nedag heeft als elk ander jaar gezorgd voor 'n zorgvuldig samengesteld en uitgebreid programma, waaraan wij het volgende ont~ leenen: Woensdag 30 Aug. des nam. 6.30 uur: Singelzwemwedstrijd (start bij 't Postkan toor). Donderdag 31 Aug. 7 u. v.m.: Aankon diging van de feesten door twee herauten te paard. 8 uur v.m.: Koraalmuziek op de toren („Excelsior"). 9.15 uur v.m.: Zang- hulde der schoolkinderen voor het stad huis, daarna in optocht naar het excercitie- terrein, begeleid door „Excelsior", Harmo niecorps „Franciscus Solanus"' en het fluitistencorps „De Vriendschap". 1012 uur v.m.: Kinderspelen op het feestterrein o. 1. van het onderwijspersoneel. 12.30 v.m.: Prijsuitreiking in de R. K. Jongensschool. 7.30 n.m.: Optocht vanaf „De Dubbele Sleutel" v. d. deelnemers aan de athletiek- wedstrijden, met muziek van „Excelsior". 1.454 uur n.m.: Athletiekwedstrijden o. 1. van den heer W. J. v. Schaffelaar te Baarn; 24 uur n.m.: Schietwedstrijden o. 1. van de Woerd. Afd. Vrijw. Landstorm. 34 uur n.m. Allegorische Optocht (bij voldoende deelname). 3 uur n.m.: Gecos- tumeerde Optocht voor schoolkinderen. 4.15 uru n.m.: Afmarsch naar de Haven met het Harmoniecorps U.M.I. uit Utrecht. Zwemwedstrijden onder auspiciën van W. Z.C. en Forel. 7 uur n.m.: Historische op tocht vanaf Concordia (deelnemers open luchtspel en Chr. Gym.ver. „Houvast", begeleid door „Excelsior" en U.M.I.8 uur n.m.: Gymnastiekdemonstratie („Hou vast"). 9 uur n.m. Opvoering van het his torisch zangspel „Vrijheids Zegepraal" v. J. Hardebol uit Utrecht; 100 medewerken den. 10.30 uur n.m.: Groot schitterend vuurwerk. Voorwaar 'n schitterend pro gramma. Als 't weer nu maar wil mede werken. ZEVENHOVEN. Mond- en klauwzeer. Het eerste ge val van mond- en klauwzeer heeft zich in deze gemeente ook voorgedaan, n.l. bij den veehouder B. J. Koeleman, Krommij- drechtschedijk. KERKNIEUWS KARDINAAL FUMASONI BIONDI. Bezoek afgelast Naar wij uit de beste bron vernemen, zal Z.Em. Kardinaal Fumasoni Biondi zijn voorgenomen bezoek aan 's Hertogenboseh niet brengen, daar hij op medisch advies van Zwitserland naar Rome moet terug- keeren. Het bezoek aan Wittem, waar Z.Em. Woensdag a-s., op den eersten sterfdag van Kardinaal van Rossum, een pontificale H. Mis van Requiem zou opdragen, vervalt hiermede uiteraard eveneens. Wij vernemen intusschen, dat dien dag toch om 10 uur in de kloosterkerk te Wit tem een pontifical© rouwdienst voor den overleden Nederlandsche Kardinaal zal worden opgedragen. „Msbd." WILT U IETS WETEN? V raag: Hoe moet ik Aaronskelken behandelen en voor 't geval de knollen zeer groot worden, bestaat er dan een mo gelijkheid om ze te splitsen? Antwoord: Wanneer de Aarons kelken al of niet gebloeid hebben, kunnen zij in het najaar uit de pot geschud wor den. De kleine knolletjes, welke zich rond om de groote plant gevormd hebben, mo gen er af gebroken worden. Ieder knol letje kan weer opgeplant worden. De oude knol weer opnieuw opplanten, in versche, goede, voedzame aarde. PR0FJE EN STRUISJE. 178. De kapitein stelde voor, dat zo een eind de rivier op zouden varen. Dan wist hij wel een pad, bij een mooie landings plaats, dat hen dieper het bosch in zou brengen. Want het was in dat bosoh, dat je nu reeds overal ken zien. waar Prcfje zijn ontdekkingen zou gaan doen. De kapi tein wees op een kaart aan waar ze zou den heen gaan. Wonen hier o<»k wilden? vroeg Prof je. Maar die waren er niet. Tenminste geen wilde menschen, maar des te meer wilde dieren.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10