WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1933 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 JC OP INKOOPREIS TROFFEN ONZE INKOOPERS 2 FABRIEKS-PARTIJEN ONGELOOFLIJK G0EDK00PE HAARLEMMERSTRAAT jfi PRIMA GABARDINE JASSEN 4.75 6.75 8.75 10.75 12.75 mooiste en liefste schortjes 25, 30, 35 lil 75 c. in 80 cM. lengte BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Aug. 1033, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 764.8 te La Coruna Laagste barometerst.: 748.2 te Vlissingen Verwachting tot den avond van 24 Aug.: Matige westelijke tot zuidelijke wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken regenbuien met kans op onweer na tijdelijke opklaring, weinig verandering in temperatuur. Terwijl de depressiekern op de Noord zee stationnair blijft, trok een daalge- bicd van de luchtdruk dwars over Duitschland naar Roemenië en ontwik kelde zich een secundair minimum in het Kanaal dat in den mOT^jen op de Noordzee voor Vlissingen was. De hoo- ge drukgebieden bij IJsland en in het Zuidwesten veranderden niet; daarente gen steeg de luohtdruk in het Noordoos ten en heor8oht in Finland en Noord- Soandinavië prachtig zoomerweeT met droogte en hooge temperaturen. In Oost- Europa trad afkoeling in, in West-Frank rijk word het warmer. De regenval was zeer verspreid en hier en daar zwaar. Bij de hetfïrsdhende luchtdruk verdeeling en do veranderingen der barometer is voorloopig nog geen verandering in het ongunstig weertype te wachten. LICHT OP VOOR FIETSERS t.» Van Woensdagavond 8.39 uur tot Don derdagmorgen 5.26 uur. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 15.2 gr. C. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 20 gr. O. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 19 gr. O. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 24 Augustus van. 5.28 uur en n.m. 5.45 uur. het Crisisfonds, Burgemeester en Wethou ders achten het dringend noodzakelijk, dat met de Regeering overleg wordt gepleegd om ten aanzien van de crisislasten te ko men tot een minder drukkende regeling omtrent het dragen van deze lasten door de Gemeente. Een minderheid in het College kan zich niet met de ingediende begrooting vereeni gen en wel in hoofdzaak omdat herziening der arbeidsvoorwaarden van het gemeen- tepersoneel wordt voorgesteld en daar naast voorstellen worden gedaan, die be zuiniging op sociale bemoeiingen beoogen. CRISISHEFFINGSBESLUIT. Het gisteren verschenen Staatsblad 453 bevat het Crisisheffingsbesluit van 18 de zer, ter uitvoering van art. 12 der Land- bouwcrisiswet 1933. Het besluit treedt van daag in werking. Gocdkoope trein. Wij verwijzen naar een adv. in dit nummer betreffende een goedkoope trein naar Arnhem en Nijmegen op de Woens dagen t/m 6 Sept. INGEZONDEN STUKKEN De tarweregeling en de veehouders. Het Bestuur van do afdeeling Aarlan- derveon van den L.T.B, heeft besproken de nieuwe schade, die ia ontstaan voor de varkensmosterij en de veeboeren door de verhoogde voevoederprijzen tengevolge van de ingevoerde belasting. Waar het bedrijf voor de varkensmesters en vooral voor de zuivelboeren toch al niet best is, begint de toestand nu nog veel zorgelijker te worden. Kan het Dagelijksch Bestuur van den L.T.B. niet iets doen om te bereiken, dat do varkensprijzen verhoogd worden en dat de steun aan den zuivel ook verhoogd wordt? Dit is dringend noodig en wij heb ben het Hoofdbestuur verzocht hiervoor stappen te willen doen. Wij hopen, dat meerdere afdeelingen van den L.T.B. de mogelijke stappen daar voor zullen doen. Namens eerstgenoemd bestuur, Th. O o c x, Secr. (Een brief in dezen geest is door de afd. Aarlanderveen aan het Hoofdbestuur van den L.TJ3. gericht). UH DE OMGEVING KATWIJK. Vertrokken: C. J. van Resteren, naar Sassenheim; J. Brussee en gezin, naar Rijnsburg; D. v. d. Hooven, naar Rotter dam J. Jonker en echtgenoote, naar Rijns burg; H. v. d. Kwaak, naar Rijnsburg; A. J. v. d. Lee naar Ermeloo. Gevestigd: D. de Mooy en gezin, Sandtlaan 24; M. E. Raam, „Rusthuis Cal- lao*'; G. T. Brandt en echtgenoote, Kerk straat 45; H. A. J. de Haan, Zeeweg 25; A. de Best, Kanaaldwarsstraat; J. Alink en echtgenoote, Drieplassenweg 12; S. P. Hoogenboom, Zeehoepitium; H. Kadé en chtgenoote, Valkenb.weg 21b; G. 'Ktenkema, Waaigat; A. de Best, Duinoord 56a; M. Hollaar, Meerburgstraat 4; A. J. Groot, Missie-College; M. J. v. d. Voet, Voorstr. 91. KATWIJK AAN DEN RIJN. Schoeiing. Binnenkort zal van ge meentewege de aanbesteding plaats heb ben voor het maken van een nieuwen be schoeiing in het Overrijn. Hierdoor zal aan den enkele jaren bestaanden desolaten en gevaarlijken toestand aldaar een einde ko men. De aan den overkant van het Overrijn wonenden zullen dan hot schoone gezicht op het plantsoen aan den overkant moeten missen. Doch niet alleen voor de scheep vaart, doch ook voor het verkeer te land zal het daar een verbetering worden. Koninginnefeest Alhier zal het Ko- ninginnefeest dit jaar, voornamelijk door de kinderen, gevierd worden op Donderdag 31 Augustus. Mondorgel. Gisteravond gaf de Mond orgelclub een concert in de muziektent aan den Commandeurslaan. De jongelui hadden niet over gebrek aan belangstel ling te klagen en dat nog wel bij een kou den avond. Algemeen was men van oor deel, dat de club goede vorderingen heeft gemaakt. N00RDWIJKERH0UT. Bloeddorstig. In den nacht van Maan dag op Dinsdag zijn in een kippenhok van den landbouwer P. O. v. H. een 20-tal kip pen waarschijnlijk door een hond doodge beten. De politie stelt een onderzoek in. Persona.ia. Op haar verzoek is aan Mej. G. Sampers alhier eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de R. K. Meis jesschool alhier. RIJNSBURG. Bloemenhandel. 't Is de laatste dagen weer iets beter voor de bloemkweekers. Ze hebben niet te klagen over de erge hitte en na half Augustus komt een gedeelte van de stadsmen8chen weer naar hun Heimath terug waardoor ook het arbeidsterrein weer iets grooter wordt. We noteerden thans de volgende prijzen: Rozen por bos 0.07—0.15; Anjers 0.25—0.40; Dah lia's 0.701.10; Pompon-Dahlia's 0.25 0.45; Margrieten 0.150.20; Asters in diverse kleuren 0.150.20; Convili's 0.30—0.40; Grysanthen 0.03—0.06; Montbretia's 0.20—0.30; Statice 0.04 0.07; Ascleptia 0.701.10; Holian- thus 0.500.70; Gladiolussen 0.25 0.45; extra soorten 0.4010.10; Le lies 4.50—6.40. STOMPWIJK. Oudste inwoner. Vrijdag a.s. zal Wil lem Langerak 90 jaar worden. Langerak is nog zeer kras en verricht nog vele werk zaamheden in zijn tuin. Het zal hem onge twijfeld op dien dag niet aan belangstel ling ontbreken. De iepenziekte. Door een inspecteur van het Staatsboschbeheer is dezer dagen in de gemeenten Stomp wijk en Veur een in spectie gehouden over de iepenboomen tot opsporing van zieke boomen, welken met 1 of 2 kruisen gemerkt werden. Deze ge merkte boomen moeten binnen bepaalden tijd geveld en volgens gegeven advies be handeld worden, een en ander voor een doelmatige bestrijding van de iepziekte, waartoe K. B. van 18 April 1930 st.bl. 141, laatstelijk gewijzigd bij K. B. van 28 Maart 1931 st.bl. 136, in het leven geroepen is. TER-AAR. DE LT.B. STAAT OP DE BRES. Groote vergadering van tuinders. Gezien de noodtoestand in de Tuinbouw, vooral in de plaatsen Ter-Aar, de Kwakel, Nieuwveen, Uithoorn en Roelofarendsveen, die het zwaarst getroffen zijn, worden er vele pogingen in het werk gesteld om on dersteuning der bedrijven te verkrijgen. Niet het minst beraamt de plaatselijke af deeling van den L.T.B. alhier do noodige plannen om de Tuinders te redden, want inderdaad de nood is hoog gestegen. Om meer kracht bij te zetten heeft d© L.T.B. een groote vergadering uitgeschreven waarbij verschillende college's zijn uitge- noodigd on. B. en W. van Ter-Aar, Nieuw koop, Zevenhoven, Nieuwveen, Uithoorn, Leimuiden, Woubrugge en Alkemade. Voorts het Bestuur van de Centrale Veiling en het bestuur van de veiling te Roelof arendsveen, het bestuur van den Chr. B. en T. Bond, van de afdeelingen L.T.B., Kwa kel, Roelofsarendsveen, Nieuwkoop en Noorden, het Kringbestuur „De Venen", het Hoofdbestuur van den L.T.B. en zoo mogelijk enkele Kamerleden. Ongetwijfeld belooft dit een belangrijke vergadering te worden en naar wij hopen ook met gunstige resultaten. Deze bijeen komst heeft plaats op Vrijdagavond a.s. om 7 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw. Personalia. Voor het examen hoofd- acte is geslaagd de heer J. Dijkstra, alhier. OEGSTGEEST. Autobotsing. Doordat gisterenmiddag e«n zeswielige auto van G. de V. te Bever wijk op den Rijksstraatweg nabij Postbrug niet voldoende uithaalde voor een tegen komende auto van en bestuurd door M. N. te Maassluis, had een aanrijding plaats waardoor de auto van N. in de langs dien weg gelegen sloot terecht kwam. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Met een kraanwagen is de auto uit de sloot ge haald en naar een garage gesleept. De politie werd met een en ander in ken nis gesteld en de schade zal onderling wor den geregeld. VALKENBURG. Bliksem ingeslagen. Tijdens een on weersbui is de bliksem ingeslagen in de wo ning van den heer A. v. D. alhier. De blik sem heeft zijn weg door den zolder geno men, waarin een gat werd geslagen. Op een theetafel werden enkele voorwerpen vernield. Mej. v. D., die in de nabijheid hiervan stond, kreeg een handwond. Het geval liep nog goed af. VOORHOUT, Hooibroei. Gisteravond werd door den landbouwer Ant. J., aan den Jacoba van Beierenweg alhier, bemerkt, dat hooibroei was ontstaan in één van bij zijn woning staande hooibergen. Onmiddellijk waarschuwde de landbou wer de brandweer, die spoedig met de mo torspuit en slangenwagen ter plaatse ver scheen. Intuaschen had de brand zoo'n omvang aangenomen, dat uit alle macht water moest worden gegeven. Eén slang was ge koppeld aan de brandkraan van de water leiding, terwijl de andere slang door mid del van de motorspuit water gaf. Verschillende critieke momenten wer den doorgemaakt, aangezien men he't over slaan van de vlammen, die vaak hoog op laaiden, op de aangrenzende schuur zeer waarschijnlijk achtte. Den geheelen naoht bleef men met twee stralen water geven. Wae de windrichting van do zeezijde geweest, dan had men on getwijfeld de belendende stal niet behou den. Het blusschingswerk stond onder leiding van den opperbrandmeester, den heer P. N. Vos ter. Kleinveevereeniging D. V. V. Boven genoemde vereeniging hield Dinsdagavond om 8 uur een druk bezochte vergadering in café „Boerhaave". De voorzitter, de heer H. Zuidhoek, opende te ruim 8 uur de vergadering en heette de aanwezigen van harte welkom en gaf zijn vreugde te ken nen over de goede opkomst, waarna de no tulen der vorige vergadering door den se- secretaris, den heer van der Werf, werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen ©en schrijven van den bur gemeester, dat deze bet beschermheer schap dezer vereeniging heeift willen ao- cepteercn, welke medeeeling op enthou siaste wij-ze onder applaus door de verga dering werd in ontvangst genomen. Ook is van den burgemeester bericht van verhin dering binnengekomen, dat bij deze ver gadering niet zal kunnen bijwonen. Eveneens was ingekomen schrijven van den Raad van Beheer en de Ned. Merken- bureaux, welk schrijven werd gerenvo- yeerd naar het bestuur ter bestudeering van de reglementen, om zich van de waar de der stukken te vergewissen. Vervolgens wordt na ampele discussies besloten een collectief oontract aan te gaan inzake abonnement op „De Konijnen fokker'', waarboven nog een kleine toela ge uit de kas zal worden gegeven. Ten slotte stellen zich vijf personen dis ponibel om met den secretaris de gemeen te rond te gaan teneinde te komon tot vaststelling van een voor deze gemeente bestemde fokkerslijst. Van de rondvraag wordt door enkele leden gebruik gemaakt, waarna de voor zitter de vragenstellers op bevredigende wijze beantwoordt, waarna de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze sluit. WARMOND. Collecte. Aan de Vereeniging „Het Hoogland" is vergunning verleend tot het houden van een bloempjesdag in deze ge meente op Woensdag 20 September a.8. Legaat Door den Heer J. A. Oh. van Haagen is bij testament aan deze gemeen te gelegateerd een bedrag van 500. ten behoeve van alle noodlijdenden dezer gemeente, zonder onderscheid van Gods dienst. ZILK. Poststation. Met ingang van 20 Ang. is het Poststation in de Zilk verplaatst naar Beeklaan 16, huis Wed. W. Ruigrok, dus niet Regenvlietweg 23. Voor postzaken en belastingen blijven de uren nog hetzelfde: 8.309.30 en 121 uur. Telegraaf en Telefoon geopend van vjn. 8 tot 7 uur n.m. De brievenbus komt weer te staan bij de school. UH DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandagavond te 7 uur Agenda: 1. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 19 Juni 1933, in zake credietverleening aan boomkweekers 2. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van crediet voor de uitvoe ring van verschillende werken in werk verschaffing. 3. Voorstel van B. en W. tot opzegging van het oontract met N. Delfos te Aarlan derveen tot beschikbaarstelling van een lokaal voor verschillende doeleinden. 4. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een adres waarbij een strafbepaling wordt gevraagd op het lig gen langs de wegen door personen van beiderlei kunne. 5. Voorstel van B. en W., naar aanlei ding van het adres van een'Middenstands- vereeniging, om geen vent verbod in h.l leven te roepen. 6. Voorstel van B. en W. tot aanvujling der verordening regelende de jaarwedden van het personeel werkzaam ter secre tarie. 7. Voorstel van B. en W. om aan mon teurs bij het electriciteitsbedrijf werkzaam een jaarlijksche oelage op hun salaris te geven van 52.voor het bezit van een vakdiploma. 8. Voorstel van B. en W. tot afbraak der woningen Sohoolstraat 32, 34 en 36. Gered. Gisteren is een zoontje van den heer G. in de Raadhuisstraat in een onbewaakt oogenblik in den Rijn geval len, juist op het moment, dat een stoom boot passeerde. De drenkeling werd door de stroom meegevoerd en zou wellicht verdronken zijn, ware het niet dat een zekere T. kordaat in den Rijn sprong en het genoegen had het kind te redden. Z0ETERW0UDE. Gas aan de Zuidbuurt. Zooals reeds vermeld heeft de gemeenteraad besloten tot aanleg der gasleiding vanf de Lamme- brug tot de Zuidbuurt, welke werkzaam heden zullen geschieden door de Stede lijke Fabrieken te Leiden. Naar we verne men zijn er ook onderhandelingen gevoerd om het werk te deon geschieden met te werkstelling van ingeschreven werklooze arbeiders uit deze gemeente en is op dit punt overeenstemming verkegen tusschen B. en W. en de directie van genoemde fa brieken. Geen water. Aangezien verscheidene personen, ondanks herhaalde waarschu wing, in gebreke zijn g.ebleven om het ach terstallige watergeld te betalen is door het gemeentebestuur besloten den water toevoer naar die perceelen af te snijden. De lepenziekte. De gevreesde iepen ziekte heerscht wel erg in onze gemeente. Op de Miening, Noordbuürt, Weipoort en Vlietwee staan diverse boomen die aan deze ziekte lijden. In verband daarmede heeft het gemeentebestuur besloten alle iepenboomen, zoowel gezonde als zieke, aan de Miening en Noord buurt te doen rooien. WOERDEN. Waterpolo. Gisteravond hadden voor de tweede maal, thans in het zwembad Plantsoen, polowedstrijden plaats ten bate van het plaatselijk crisiscomitó. Er was flink wat publiek aanwezig. Eerst kwamen de W.Z.C. en Forel-adspiranten weer tegen elkaar uit, waarbij eerstgenoemden de on langs geleden 31 nederlaag in eigen huis, volkomen uitwischten door een verdiende 40 overwinning, 't W.Z.C.-team was 'n stuk sterker dan vorige maal doordat er n drietal krachtige zwemmers uitkamen, die toen ontbraken. In de eerste helft is W.Z.C. overwegend sterker. Na 'n Forel-aanval, die wordt afge slagen scoort Veerman al spoedig No. 1. Voorbergen volgt even later dit voorbeeld en plaatst ook No. 3 in 't net Even voor rust wordt de bal voor de 4de maal in het doel gewerkt, thans met man en macht. Verschillende kansen gaan door slecht, schieten verloren. Aan de andere kant wordt J. Feit zoo stevig gedekt, dat hij geen kans krijgt. De tweede helft geeft moer verdeeld spel te zien. Forel lost nu enkele schoten, die door den koeper verwerkt worden. Een schot van Uitenbogaard tegen do paal had beter lot verdiend, 't Tegenpunt blijft hier- AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering R. K, Handels- reizigersvorceniging, Den Buroht, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der aipotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Aug. a.s. waargeno men door de aipotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807; en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tclef. 85. mede uit en de eindstand is 40 voor de W.ZC.-adspiranten. Na lang wachten volgde de wedstrijd tusschen de 2 combinaties van W.ZX3. en Forel. Evenals vorige maal, kregen we twee zeventallen in 't veld, die geheel van do oorspronkelijke formatie afweken door het ontbreken van verschillende spelers. Veel valt er dan ook niet van de vermelden, de ernst was zoek en met de spelregels werd 't niet nauw genomen, 't Werk van de 'beide doelverdedigers was 't aankijken volkomen waard. Beide wedstrijden stonden onder leiding van den heer Griffioen. A.s. Donderdagavond te half acht in t Zwembad Plantsoen: Forel IDe Gouwe I (Waddinxveen). Forel IIDe Gouwe II. Mond- en Klauwzeer. In twee dagen tijd zijn 7 gevallen van mond- en klauwzeer onder het vee geconstateerd. NOOTDORP. GEMEENTERAAD. Gisteren kwam de Raad voltallig in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van den burgemeester, den heer H. C. A. M. Schölvinck. Na opening met. ambtsgebed, worden de 1 notulen der vorige vergadering na een en- I kele opmerking vastgesteld, waarna de I voorzitter mededeeling doet van de inge- I komen stukken. Na uitgebracht rapport door de Commia- I sie tot onderzoek der rekening wordt de I door B. en W. ingediende gemeentereke- t ning over 1932 door den Raad voorloopig vastgesteld. Thans is aan de orde de opheffing der A openbare lagere school. De voorzitter deelt mede, dat reeds se- dert eenigen tijd deze opheffing bij B. en I W. in voorbereiding is en bij het opmaken V van de begrooting is dit college er ten I volle van overtuigd geraakt dat door den I zorgwekkenden financieelen toestand der I gemeente de opheffing door moet gaan, al- I thans wanneer men de belastingen niet in I zeer groote mate verhoogd wil zien. B. en I W. hebben zich in deze kwestie ook laten I leiden door de wenk die Gedeputeerde Sta- I ten hebben gegeven de opheffing van ge- I noemde school te bevorderen. De heer Van der He m vraagt naar cij- I fers, die hij in het voorstel van B. en W. I heeft gemist, hij wil oa. weten op welk I bedrag per leerling de uitkeering aan de I bijzondere scholen wordt vastgesteld, wan- neer de openbajjp school wordt opgeheven, I waarop de voorzitter antwoordt, dat het I bedrag naar goedvinden van den Raad kan I worden bepaald, maar dat dit op 10.I wordt geraamd. De heer Lindeman betreurt het dat in I deze vergadering een dergelijk voorstel be- I hand eld moet worden en vindt het onbil- lijk tegenover de ouders van kinderen, die K de openbare school bezoeken. Volgens spr. zullen in den toekomst personen, die voor I hun kinderen openbaar onderwijs wenschen, I door ontbreken van een gelegenheid daar- I toe in deze gemeente, zich laten weerhou- I den Nootdorp tot hun woonplaats uit te I kiezen, terwijl de opheffing ook niet ten 1 goede zal komen aan de verstandhouding I der Nootdorpers onderling. Hij stelt voor I een oplossing in dien zin, dat met de bij- I zondere schoolbesturen een accoord wordt I getroffen om een lagere uitkeering te ver- I krijgen, zoodat daardoor de noodzakelijke 1 bezuiniging wordt gevonden. Hij stelt zich voor dat de bijzondere l schoolbesturen zeker tot overleg bereid zï5n f en bijv. me<t een uitkeering van ongeveer I 15.genoegen zullen nemen. De heer Post kan zioh eveneens niet 1 vereenigen met het voorstel. Ook hij ziet I veel moeilijkheden, wanneer de opheffing I eenmaal een feit is. Hij vraagt of van Ged. I Staten een besluit is afgekomen, inhou- l dende dat de openbare school moet wor- den opgeheven en of door den burgemeea- I ter ook een circulaire van den Minister van Onderwijs is ontvangen, waarin de re geering te kennen geeft met kracht de op- heffing der openbare scholen te bevorde- I ren, op welke vragen door den voorzitter I ontkennend wordt geantwoord. Immers I het nemen van een besluit betreffende de opheffing is in eerste instantie aan den I raad en behoeft dan de goedkeuring van Ged. Staten. De heer Post dringt ook aan op een vergelijk met de bijzondere school- I besturen, zooals dit onlangs in een nabu- rige gemeente is geschied De voorzitter j deelt als zijn zienswijze mede dat de l^- gcr onderwijswet voor een dergelijke over- I eenkomst geen vrijheid laat en is dan ook niet geneigd nader in te gaan.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2