Gouden Priesterfeest Pastoor Thomann MAANDAG 21 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 PAARDENSPORT COURSES OP DUINDIGT. De Pa-ardensportveroeniging „Houtrust" heeft gisteren draverijen gehouden, waar van de uitslagen als volgt luiden: Draverij A: 1. Oatabora T. eig. Joh. van Twisk. 2. Fatima, eig. J. Haan. Draverij B: 1. J Petite Amie, eig. J. Kerkvliet. 2. Fatima, eig. J. Haan, 3. Ko- nora, eig. D. Pronk. 4. Baron Silvester, eig. J. Verkijk Toekomstprija1. Vrijbuiter, eig. gebr. Knijnenburg. 2. Tom Mix, eig. C. J. L. Bakker. Heerrijderscour&e1. Q. Petite Amie, eig. J. Kerkvliet. 2. Idylle, eig. D. Pronk. 3. Qui ca Boy, eig. C. F. Ockhorst. Inschrijvingen voor Zondag 27 Augustus. Voor de op Zondag 27 Augustus a.s. op Duindigt te houden draverijen zijn de volgende inschrijvingen binnengekomen, volgens het O. B. in Paard en Paarden- wereld I. Achtste Aanmoedigingsprijs. Prijzen- draverij 4e kl. 1740 m. Prijzen 250 en 25.1. Willy Duffy, 2. Winnie Scott. 3. Kitty Soott, alien 1700 m. 4. Vent d'Ouest. 6. Tom Mix. 6. Victoria J. A., alien 1740 m. 7. Wilhelm. 8. Naria. 9. Sympathie. 10. Uly6ses. 11. Voici, allen 17G0 m. II. Odeonprijs. Prijzendraverij le klasse 2000 m. Prenzen 250.en 25.1. Rabenhaupt 2000 ra. 2. Glockenblume. 3. Clyde. 4. Quettevillezoon. 5. Arnim, alien 2040 m. 6. St. Nicolaas, 2060 m. 7. Triurapf König. 8. Guy Bingen. 9. Druy. 10. Bella V 11. Calumthater. 12. Cernunnos, alles 2080 m. 13. Senator Madden 2120 m. HI. Veertiende Heerrijdersprijs. Handi cap le kl. 2000 m. Prijzen 250.en 25. 1. T. Akista 2000 m. 2. Navarra. 3. Arnim. 4. Po8tduifje G, alien 2020 m. 5. Guy Bin gen. 6. Stormlooper. 7. Edzard. 8. Slavin. 9. Radio S. 10. Lustiges Madchen, 11. Trot- teur. 12. Sire Axworthy Kn alien 2040 m. 13. Olympia. 14. Gaid. 15. Fanfare alien 2060 m. 16. Oberstleutnant 2080 m. 17. Dia mant Bleu 2120 m. IV. Olympiaprijs. Prijzendraverij 4e kl.. 1740 m. Prijzen 250.en 25.1. Win nie Scott. 2. Kitty Soott beiden 1700 m. 3. Xoli. 4. Victoria J. A., beiden 1740 m. 5. Up to Date. 6. Vrijbuiter. 7. Varia. 8. Ulys- se6. 9. Xuthus, alien 1760 m. 10. Vive Bon nie 1780 meter. V. Ontarioprijs. Handicap-heat 2de en 8de kl. 1700 m. Prijzen 400 en 50, be nevens 50 per heat bij 3 of 4 heats. 1. Uitlooper V. 2. Vive Bonnie, beiden 17 )9 m. 3. Uilenspiegel 1720 m. 4. Siem Olaudy. 5. Sara. 6. Vaandrager. 7. Vitesse S. W„ d- len 1740 m., 8. Wanda Soott. 9. Vauban. JO Tanna See v. Kerrigan. 11. Slavin, allen 1760 m-, 12. Quintaine Stal Lancier 1780 m. 13. Uitblinker K. 14. Prodigal Stal Lancier, beiden 1800 m. De inschrijvingen voor de rennen zijn nog niet gesloten. POSTDUIVEN LISSE IN FEESTVREUGDE Leidsche Postduivenver. „De Snelvlieger". Wedvlucht Mons afst. 200 K31. Duiven los 8.40 met Z.W. wind, bereiken als volgt bun Hok. A. P. v. d. Voort le, 2e, 3e, 4e, 6e, 7e, 8e, 9e en 10e; D. Klein 5e, 11e en 12e; C. Walle 13e. Eerst geconstateerde duif 1-1,55.49. Laatste prijswinnende duif 1.10.12. Dit is het eindstation jonge duiven. Het kampioenschap jonge duiven werd behaald door A. P. v. d. Voort. INGEZONDEN STUKKEN Geachte redactie! Verlee/ mij s.v.p. eenige plaatsruimte in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn har- telijken dank. Zoo is dan voor ons mannen van „St. Raphaël'' alweer voorbij het feest, waar naar wij zoolang verlangd hebben, het feest n.l. ter viering van de H. Priesterwijding en Eerste Plechtige H. Mis van ons oud-lid en oud-spoorjongen Pater Piket. En als we dan nu een blik Blaan op de dagen die achter ons liggen, o, dan voelen we ons recht gelukkig, dat wij aan onzen priester zoo'n hulde hebben kunnen brengen. O, wat voelden we ons gelukkig en wat klop ten onze harten van vreugde toen daar Zaterdagavond onze Pater, onder gelui der klokken en het zingen van een 6choon welkomstlied, voorafgegaan door een stoet van bruidjes, kinderen van St. Raphaël- leden, het schoone kerkgebouw binnen trad en Pastoor Vijverberg hem het wel kom toeriep, niet alleen in zijn parochie, maar ook in de St. Raphaël-familie. En dan het glanspunt va.n dit schoone feest: de Plechtige H. Mis, opgedragen voor de leden van „St Raphaël", waaronder zoovele leden van „St. Raphaël" het geluk hadden, uit zijne handen de H. Communie te mogen ontvangen. O, hoevele redenen zijn er, om God te danken voor het groote geluk en de vreug de, welke Hij ons in deze dagen geschon ken heeft. Ja, mannen- van „St. Raphael'', reden was er om aan het einde van den dag in one hart mede te juichen en te jube len het schoone Loflied: Te Deum lauda- mus, te Dominum confitemur. U, o God, Loven wij, U, o God, danken wij, hetwelk zoo machtig langs de gewelven der kerk weerklonk. Maar, na daiik aan God, mag ook zeker wel een woord van oprechten dank ge bracht worden aan ons bestuur en huldi gingscomité, met onzen adviseur kap. Gud- de aan het hoofd, voor de wijze, waarop zij dit feest hebben georganiseerd. Ja, „St. Raphaël" dat bekend staat om haar jaarlijkscho gezellige feestavonden, dat kort geleden op zoo'n schitterende wijze het 30-jarig bestaan heeft govierd, zij Even gul en joviaal als de in goud jubilee- rende Pastoor van Lisse door 't leven gaat even gul en gemoedelijk is de feestviering te zijner eere geweest. Het was een feest zonder veel deftigheid, maar de vreugde over het voorrecht den Herder op zijn hoogen leeftijd te beurt gevallen en over de koninklijke on derscheiding hem verleend (Pastoor Thomann werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau) kwam recht uit het hart en was welgemeend. Het gouden jubileum van Pastoor Thomann is een waar feest geworden voor geheel Lisse ook voor 4e „dissidenten" aan de Engel. Zonder twijfel heeft het uitvoerend comité, samengesteld uit Kapelaan Tabink, mevr. Si- monis, mej. A. v. Schooten en de, heeren C. Barnhoorn, J, Mesman, C. v. d. Berg, Joh. v. Leeuwen, P. v. Berkel, C. Langeveld en C. Stuk, zware dagen achter den rug om dit bui tengewone feest voor te bereiden, maar zij kunnen met voldoening op hun werk terug zien. De viering is prachtig geslaagd. Een eerecomité was samengesteld uit het ge meentebestuur, kerk- en armbestuur, voorzitter van R.K. Volksbond, L.T.B., Hanze, St. Isi- dorus, dr. Haase, dr. Simonis, den heer F. M Dankelman en jeugdleiders. Met een lange stoet van bijna veertig auto's werd de jubileerende Pastoor Zaterdagavond ingehaald. De geheele parochie was op de been vanaf de oudste ingezetene tot het jongste ba kerkind, om deze intocht gade te slaan. De auto's waren als altijd wederom wel willend beschikbaar gesteld door Lisser auto bezitters. De volgorde van den stoet was als volgt: In de 1ste auto had plaats genomen het feestcomité; 2e: Dag. bestuur voetbal; 3. Dag. bestuur Zangkoor; 4. Dag. best. Trans portarbeiders en Voorzitter Houtbewerkers; 5 Bestuur Derde Orde; 6. Dag. best. Gem. Zang- vereeniging; 7. Dag best. St. Barbara; 8. Dag. best. Coöperatie; 9. Dag. best. Ziekenhuisfonds 10 Dag. best. H. K. Winkelb.; 11. Dag. best. Sparta"; 12. Bestuur Dames-Congregatie; 13 Bestuur Propagandaclub; 14. Bestuur St. Pau- lus; 15. Bestuur Bouwvarkarb.; 16. Bestuui Hulp in de Huishouding; 17. Bestuur R.K. Vrouwenbond; 18. Bestuur Patronaat; 19. Be stuur Retraitefonds; 20. Best. Stille Omgang 21. Dag. best. Kruisverbond; 22. Dag. best. St. Isidorus; 23. Dag. best. L.T.B.; 24. Dag. best. Hanze; 25. Dag. best. R.K. Volksbond Best. St. Vincentiusver., 27. De leden van Eerecomité v. d. Eerden, Scbrama en v Vlugt; 28. De R.K. Raadsleden J. Pijnacker, A H. Schrama, P. Romijn en A. Th. v. Kesteren; 29. dr. Haase, mevr. Pijnacker, mevr. H. Vree burg en mevr. Prins; 30. De kapelaans v. Zon en Agterof, dr. Simonis en pater v. d. Poel; 31 de Paters Koppendraaier, Hilders, Kerkvliet Lefeber; 32. mevr. Simonis en mej. A. v. Schoo ten; 33. Het Armbestuur; 34. Gemeentebestuui behalve weth. Tromp; 35. Kerkbestuur; 36. De Kapelaans Tabink, Kuypers en Schotten; 37. de gouden jubilaris, vergezeld van Mgr, Dr. Vlaming uit Heemstede en Pastoor Sentenie van de parochie H. Engelbewaarders. De stoet vertrok vanaf de pastorie der En- gelbewaarderskerk en reed langs de St. Aga- thakerk de Bondsstraat in, door de School straat, Kapelstraat en Kanaalstraat naar de Julianastraat, deze door naar Heerenweg en daar linksaf naar de Veldhorststraat. In deze straat sloten zich aan de harmonie „Adolf Kolping", de Graal en Jonge Wacht, de Jo- zelfsgezellen en de K. J. M. V. en allen in uniform en met wapperende vanen en banie ren. Langs den Stations- en Heerenweg trok men naar de kerk. Het werd een ware triomftocht! Duizenden .hadden zich langs den weg geschaard. Een hoera-geroep steeg op, toen de Pastoor voor de St. Agathakerk uitstapte. Tusschen twee hagen van bruidjes, waar achter de Graal en de Jonge Wacht stonden opgesteld, terwijl hoog in den toren de klok ken jubelden, ging Pastoor Thomann over een pad van bloemen de kerk binnen. De kerk was, onder leiding van den heer Van Empelen, uit Heemstede, met veel smaak ver ierd met witte gladiolen en witte dahlia's. Buiten de kerk was met wapperende vlag gen en roode dahlia's dpor enkele parochianen een eveneens welgeslaagde versiering aange bracht. Zoodra de jubilaris het kerkgebouw betrad, werd door het zangkoor, onder leiding van den heer W. Mizee uit Leiden een wel komstlied ingezet en door de talrijke geloo- vigen, waarmee het kerkgebouw tot in de uiterste hoeken was bezet, meegezongen. Hier na werd door den jubilaris een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij zijneerw. werd geassis teerd door den weleerw. heer J. van Zon, oud-kapelaan der parochie, thans kapelaan te Rotterdam als diaken en den weleerw. heer H. Achterof, ook oud-kapelaan der parochie en thans secretaris van den Bisschop, als sub diaken, terwijl de eerw. heer van Steijn als ceremoniarius fungeerde. Tot ridder geslagen. In een bijeenkomst in de pastorie heeft de burgemeester, dr. S. baron van Wijnbergen, aan den Pastoor medcdeeling gedaan, dat hij benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. 's Morgens in de vroegte. In de Vroegmissen gistermorgen waren een buitengewoon groot aantal parochianen tegen woordig en naderden tot intentie van den ju bileerenden Herder tot de H. Tafel. heeft thans ook blijk gegeven, haar pries ters te willen en te kunnen eeren, op een wijze, allen lof waardig. En daarom mannen van spoor en tram: „Hoog ^st. Rbphaël". U, mijnheer do Redacteur, nogmaals dan kend voor de verleende plaatsruimte, tee kent hoogachtend L. R. De plechtige Hoogmis. Om kwart over 9 werd door den jubilaris !n plechtige Hoogmis opgedragen. Presbyter assistens was de zeereerw. heer W. Sentenie, Pastoor der Engelenkerk .diaken de weleerw. heer H. Tabink, sub-diaken de weleerw. heer Kuypera, ceremoniarius de weleerw. heer Schotten, allen kapelaans der parochie. In het priesterkoor hadden plaats genomen de hoogeerw. heer J. H. W. Borsboom, Deken van Noordwijk, Pater v. d. Poel, Pater Lefe ber, Pater Koppendraaier uit Htiize Pius, de zeereerw. heeren Pastoors v. Leeuwen en Krook, resp. van St Jozef- en St. Martinus- parochie te Hillegom. Voorts de eerw. Fathers J. Hilders en A. Kerkvliet en de weleerw. hee ren H. Agterof en Zeegers, oud-kapelaans der parochie. Na het „Veni-Creator" van Beltjens,voerde het zangkoor onder leiding van den heer W. Mizée de Mis van Perosi uit voor meerstem- ming jongens- en mannenkoor. De weleerw. heer J. P. v. Zon, oud-kapelaan der parochie .hield de feestpredicatie. De pre dikant had tot tekst gekozen: „Mij is alle macht gegeven in den hemel en op aarde", naar lanleiding van welke tekst de hooge waardig heid van het H. Priesterschap werd geschetst. Tot den jubileerenden herder richtte de pre dikant een woord van hartelijken gelukwensch waarna hij ook de parochianen gelukwenschte met dit zeldzaam jubileum van den Pastoor. Na de Hoogmis werd de priestercantate ,Haec est Dies" van v. Schaik gezongen. Huldiging in het schoolgebouw. Nadat de eerewijn was rondgediend, ving de openbare receptie aan, op welke receptie alle parochianen zonder onderscheid den herder kwamen gelukwenschen. Sluit ings- Lof. Te vier uur werd door kapelaan van Zon, geassisteerd door den weleerw. Father J. Hel ders en A. Kerkvliet, een danklof gecele breerd. Na het Magnificat betrad de gouden jubilaris den kansel. Allereerst dankte hij God «oor de genade hem tijdens zijn priesterlijke loopbaan geschonken en dat Hij hem dezen schoonen fesetdag heeft doen beleven. Veel had zijneerw. onder het H. Misoffer in den morgen aan God gevraagd voor zijn dierbare parochianen. Hij prees de offergeest van Lis- se's Katholieken en hij dankte allen voor de ondubbelzinnige blijken van belangstelling steeds en vooral op dezen schoonen feestdag ondervonden en hij hoopte dat Gods onmis- baren zegen steeds op de parochie moge blijven rusten I Ns de lofzang „Te Deum" en den ze gen met het Allerheiligste, werd door het zangkoor een danklied op de wijze van „Aan U, o Koning der Eeuwen" ingezet en door de talrijke aanwezigen medegezongen. Onmiddellijk na het Lof had op het Kerk plein de opstelling plaats van de deelnemers aan het défilé. Het was een grootsche bstoor ging der diverse organisaties, waarvan de Jonge Wacht, Jozefgezellen, K.J.M.V., Gym- nastiekver., Voetballers, Graal enz. in uniform n. De gouden jubilaris zat omringd van vele geestelijken achter de pastorie onder de veranda, terwijl „Adolf Kolping" daartegen- stond opgesteld en feestelijke muziek uitvoerde. Door de mooie tuin defileerden de organisaties langs deD jubilaris cn brachten hem den Romqjnschen groet, welke door den ubilarie op de hem eigen voviale wijze werd beantwoord. Het geheele verkeer stond een wijle «top. toea over den Heerenweg werd ge marcheerd, daar het défilé in de Bondsstraat werd ontbonden. De belangstelling voor de kerk was ook nu weer enorm I Met het défilé waren de feestelijkheden be ëindigd. In September zal nog een groote feestavond worden belegd. In een der, feestelijk versierde, lokalen van de jongensschool, had des middags een hul diging plaats in tegenwoordigheid van de be sturen der verschillende organisaties. Door kapelaan H. Tabink werd de Pastoor namens de parochianen toegesproken. De ge heele parochie, zeide spr., is vandaag buiten gewoon verheugd. Het feestcomité heeft gepro beerd de viering van dit jubileum tot iets bui tengewoons te maken en spr hoopt, dat het daarin is geslaagd en dat deze dag voor den jubilaris een schoone herinnering moge blijven. Door in nog grooter getal dan op andere Zondagen ter H. Tafel te naderen, hebben de parochianen reeds het schoonste geschenk ge geven. Doch behalve dit geestelijk geschenk, bood spr. namens de parochianen, ook mens de oud-parochianen van „de Engel" enveloppe met inhoud aan, den jubilaris zoekend bet bedrag naar eigen inzicht gebruiken. Vervolgens sprak de burgemeester, die den Pastoor gelukwenschte" namens het bestuur der gemeente en namens de geheele gemeente, in welke de jubilaris de hoogachting van aller geniet. Wanneer de eerbied voor het Pries terschap en de eerbied voor den persoon var den drager zoo harmonisch samenvallen, dan strekt dit tot bijzondere eer van den priester en tot blijdschap van het katholieke volk. En wanneer die eerbied overstraald wordt door oprechte genegenheid, dan is er wel reden tot groote erkentelijkheid. Uw dankbaarheid op dezen dag vindt weer klank bij ons allen en gaarne gaan we terug tot een halve eeuw geleden toen gij het schatbaar voprrecht had, het H. Priesterschap te ontvangen. In de „St Agatha-klok" heeft spr. gelezen de plaatsen groot en klein, waar de jubilaris zijn priseterlijke taak heeft uitgeoefend; tenslotte als Pastoor in deze parochie, wa te midden van geestelijk verval van dezen tijd het geloof onzer vaderen ongerept is geble ven en fier naar buiten wordt gedragen. Aan den jubilaris is de gunst geschonken van een hooge ouderdom de ouderdom en grijsheid, -die ons in den priester een bijzon der vertrouwen doet stellen. Niemand ontkomt echter aan de wetten ran de stof, langzaam-aan wordt het „leemen huis" waarin wij wonen, afgebroken. Maar van een mooien zomerdag, kan de mooie avond het schoonste zijn. Zoo moge ook het rijke pries terleven van den jubilaris gekroond worden door een schoonen levensavond, temidden van de parochianen, in wier hart hij zulk een groote plaats heeft ingenomen. Tenslotte uitte spr. nog zijn blijdschap, dat Pastoor Thomann benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, en het verheug de spr., dat ook de Regeering op 't standpunt staat, dat de verdiensten op godsdienstig ge bied de beste verdiensten zijn op maatschap pelijk gebied. Namens het kerkbestuur sprak vervolgens de heer Langeveld woorden van dank voor de gezellige samenwerking en de goede verstand houding in dit bestuur. Ook dr. Haase sprak een dankwoord tot den Pastoor als opvoeder der kinderen, als troostbrenger aan het ziekbed, als patiént en tenslotte als vriend. De edelmoedigheid van den jubilaris is welbekend. Nooit heeft iemand hem tevergeefs om hulp gevraagd. Als kape laan in Amsterdam, was de jubilaris al spoe dig platzak. En thans moeten ook wij eraan gelooven, want iedere veertien dagen staat een andere bedel-predikant op den kansel. Spr. hoopte, dat God den jubilaris nog lang zal sparen en hem eens, omgeven van zijn schaap jes, een rijk loon za! geven, omdat hij als edelmoedig menschenvriend heeft welgedaan. De Pastoor dankte met een kort dankwoord Spr. haalde de tekst aan: „Gelukkig bet volk, dat weet te jubileeren". Thans viert het Lis ser volk weer feest, ter gelegenheid van mijn jubileum. Maar aan 50 jaar priester zijn, daar zit niets geen verdienste aan; dat wordt men vanzelf als men tn leven blijft. Spr. hoopt, dat at zijn parochianen een hoo gen leeftijd zullen bereiken in een gelukkig leven. En dat verdienen zij ook. „Gij zijt een volk, waarmee te werken is en dat gevoelt voor goede daden". Spr. betuigde zijn hartelijken dag voor alle betuigingen van sympathie. Bisschoppelijk bezoek. In den avond heeft de Bisschop van Haar lem, Mgr. J. D. J. Aengenent, een bezoek aan de pastorie gebracht, om Pastoor Thomann met zijn gouden feest geluk te wenachen. Mgr. verbleef ongeveer een half uur aan de Pastorie. den in Mobilew de ronde. Maar Nleolaa* wa* slechte in het woud gevlurdit, waar het hem gelukte drie uur Alleen te gaan wan delen In tegenstelling tot den Czaar en zijn kinderen wee de C-zarin wegens naar hoogmoed en haar grol o ton kern kt er ook bij do bevolking uiterst onbemind. In het hoofdkwartier woonden ook de militaire vertr-genwoondigere dor Entente Terwijl de soldaten van alle legem logen to verhongeren en bcvriozon in do loop graven, wa« de Kr gelecho militaire atta che Generaal Bartole, voortdurend in »d»r- gen omtrent bet hofdiner. Ofsohoon men uit Petersburg voor hem eon Fransckou kok had laten komen beklaagdo hij zich s toe Je om de slechte consumptie. Den Japoneohe aittachl Obata had men wijs gemaakt, dat het in Rinland gewoon te waa, direct bij het botroden van 'n huis een fooi te geren. Sindsdien hield hij al tijd een zilveren roebel gereed, om hein don peraoon die de deur opende in de hand te drukken. Don kon het gebeuren, dat hij oen officierevrouw, die toevallig voor hem open dood eon fooi gaf. Bij ieder diner waarop hij uitgenoodigd w««, deelde hij na ieder gerecht grochenkon uit. Obata was echter do eersto die het groote gevaar dor dreigendo rovolutie in zag. Reeds in Januari 1916 zei hij dat in Rualnnd verschrikkelijke dingen tou<Ion gobeuron en do revolutie 10 jaar duren zou. Zijn voorspelling zou nuwir al te spoe dig in vervulling gaan, de omwenteling woa niet te keoron ©n op zakoron dag was hot met de heerlijkheid gedaan. De Ozoae moest hot grooto hoofdkwartier verlaten. Men had het uur van zijn vertrek uit Mo hilew zorgvuldig geheim gehouden. To-ih moest er iets van uitgelekt zijn want toen Nioolaas II op het Matioa verschoon om in den trein te stappen waren ©enige leer lingen van het lyceum aanwezig om si- eoheid van hem te nemen. De O/aar lachte geresigneerd en zei: „Het i» he noch niet de moeito waard de les te verzuimen, en kel en alleen am naar mij te komen." Den laat «ten groet van z'n toegenegen onderdanen ontving de keizer aller Russen van drie baJcvisohjes IDYLLEN IN HET GROOTE HOOFD KWARTIER. Het Rusland van vroeger. Neg altijd worden nieuwe onthullingen over den wereldoorlog gedaanhet. mate- liaol schijnt onuitputtelijk. Zoo juist is in Parijs hot boek verschenen van Mevr. Bo- •weki, echtgenoot© van generaal Belews- i, <ho vrouw, die in het R-uroiedbe Groote I ocrfrfkwartleT tijdens den oorlog een be- 'isserndo rol speelde. De berinneringen m die j.ven plaatsen vooral don O.aar 'n in een geheel nieuw en on bekend licht. Hot groote hoofdkwartier bevond zich in Mohilow, oen onbeduidende provincie stadje aan den Dnjopor, dat door hot ver plaatsen van het militaire centrum van het Russische leger tot oen nieuw leven ontwaakte. Tot nu toe had Mohilew geen enkel restaurant gehad, opeena verrezen en nu bare, operettetheaters en andere ontsponningelokalen. De grootvorsten met hun dames gaven den toon aan, in do stra ten struikelde men letterlijk over de hoog- waardigheidsbekleodere van het keizerrijk, prineen en leden der hoogste aristocratie en zelfs de Ozarin kon men iederen dag hior haar wandeling zien maken. Toon het Russische leger zich onder de slagen van Maokenzen uit de Karpaten terugtrok, gaf de Ozolr op adviea van Rasputin den vroegoren opperoommandant Nioolai Nicolajowitch zijn ontslag en stel de zich zelf aan het hoofd van zijn leger. Wol verwachtte niemand een verandering van deze verwisseling maar allen voelden zich wel wanneer de O/aar in het hoofd kwartier vertoefde. Do verschrikkingen van den oorlog waren vorre, in deze pro vinciestad loefde men als bestond er geen oorlog, het leek een idylle. De troonopvolger Alexej was algemeen bemind. Hij reed in de auto met zijn va der door de straten en wend van alle kan ten vriendelijk begroet. Do Ozaar stond alle kinderen der stad. zonder onderscheid van stand of nationaliteit toe, met den troonopvolger te spelen, want hij wae, zoo beweert Mevrouw Bcleweki, eigenlijk een democraat in z'n hart en de schrijfster is zelfs van meening dat Nioolaas II de aan gewezen persoon zou geweest zijn om Rus land een ander regiem, aangepast aan den tijd te verleenen, wanneer er niet de verderfelijke invloed der hofcamarilla ge weest was. Met deze opvatting is eohter wel het historisch feit dat do Czaar do eerste pogingen van oen vrijheidlievende regooring in den kiem verstikte, in •trijd- Ook do dochters van den Ozaar waren buiten-gewoon populair, zij waren zeer be scheiden en eenvoudig in haar kloeding, waarvoor zelfs niet iedere eleganoe vreemd was. Alle vier de princesscn droegen de zelfde kleeding: lichte hoeden, bruine bloe zen en donkerroode rokken, een combina tie die een buitengewoon smakeloos effect maakten. Zij gingen steed* zonder geleide door de stad. Hot was altijd een speciaal genoegen voor haar zelf hun avohdbrood te koopen, wat de strenge ©tiketto in de residentie Zorakoje Selo ton strengste ver bood. Dikwijls reed de Ozaar met den troon opvolger bet woud in. Agenten der gehei me politie volgden hem op den voet. De Ozaar deed altijd pogingen om zich aan die lastige bewaking te onttrekken en in hot. boeoh voor zich alleen to blijven. Op zekeren keer werd de Ozaar al 8 verd wonen gemeld. Do moest fantastische geruchten omtrent zijn vlucht, ja van zijn gevangeameming door de Duitacfcees de 463e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 1ste ltfst Trekking van Maandag 21 Auputoa 1933 Hooge prljien f 5000.— 5291 f 2000.— 8723 f 1500.1797 f 1000.— 5596 17625 f 400.— 1225 353-1 f 200.— 1985 10118 13876 18507 f 100.— 4805 0008 8034 8650 12S56 12880 18207 l*rijaen van 45# 31 75 89 120 135 153 160 167 225 290 294 334 336 422 425 456 476 511 546 554 596 637 689 701 718 735 759 764 766 779 786 789 816 820 801 871 060 957 1007 1008 1023 1013 1045 1055 1058 1094 1137 1166 1167 1174 1184 1217 1220 1235 1264 1294 1330 1334 1340 1364 1385 1388 1399 1400 1474 1621 102D 1640 1668 1600 1712 1728 1761 1785 1783 1793 1850 1850 1880 1917 1922 1949 1992 2054 2119 2172 3230 2243 2259 2279 2288 2298 2298 2347 2354 2382 2408 2426 2481 2486 2608 2022 2G50 2653 3067 2077 2732 2744 2755 2817 2843 2859 2892 2934 2948 2949 2983 3031' 3050 3097 3114 3129 3180 3288 3302 3309 3341 3343 3414 3465 3473 3488 3493 3507 3555 3576 3578 3508 3(508 3679 3704 3761 3813 3814 3830 3841 3800 3875 3924 3037 3981 3987 3988 3900 4118 4140 4180 4187 4195 4198 4221 4278 4329 4334 4838 4366 4383 4388 4390 4403 4458 4488 4572 4584 4595 4638 4656 4657 4603 4677 4678 4758 4763 4789 4806 4821 4843 4864 4873 4947 4978 4092 4998 5025 5028 5029 5039 6138 6153 5150 5190 6233 6278 5293 6316 5306 5367 5423 6448 5476 5511 5601 5603 5605 6657 5660 5787 5808 5836 6926 5027 6983 6003 6044 0060 6073 6107 6110 6113 6121 6153 6154 6173 6181 6466 6476 6479 6464 6528 6641 6674 6675 6771 6805 6811 6873 6947 6948 6953 7001 7045 7178 7205 7230 7258 7264 7344 7351 7371 7413 7428 7441 7537 7539 7563 7627 7606 7830 73.52 7881 7882 7008 7930 7037 7958 8014 «042 8044 8089 8094 8171 8188 8241 8256 8289 8305 8328 8354 8430 8475 8513 B619 8523 8525 8531 8530 8670 8595 8017 80'J5 8720 0729 8756 8779 8839 8801 8890 8912 8828 HIMJ9 8981 8997 OO'JO 9123 9200 0220 9248 9200 9291 9305 9389 9413 9430 9403 9482 9521 9543 9022 9713 9769 9793 9813 9855 9800 9907 58)10 0947 9967 9970 99B8 10004 10072 10131 10141 10153 10223 10239 10329 10349 10351 10354 10436 10449 10474 10494 10304 10549 10563 10567 10581 10583 10601 10603 10617 10632 10615 10958 10092 10735 10742 10784 10785 10787 10801 10834 10338 10854 10856 10885 10045 10961 10986 11001 11027 11063 11074 11113 11174 11182 11219 11220 11236 11208 11292 11376 11400 11425 11441 11467 11477 11532 11553 11003 11005 11643 11849 11944 12000 12010 12026 12112 12141 12191 12201 12232 12239 12268 12288 12319 12400 12418 12440 12446 12449 12516 12518 12520 12572 12593 12597 12629 12630 12642 12659 12671 12690 12702 12777 12830 12886 12890 12928 12906 13029 12032 13117 13141 13157 13160 13163 13167 13194 13265 13275 13280 13311 13357 13366 13368 13416 13425 13427 13495 13535 13538 13613 13017 13642 13050 13685 13717 13723 13738 13784 13818 13820 13828 13840 13847 13881 13901 13975 14000 14010 14086 14124 14120 14128 14133 14134 14164 1424-1 14270 14289 14310 14313 14401 14431 14454 14461 14405 14490 14500 14508 14012 14522 14525 14530 1-4500 140«« 14005 146-46 14GC4 14706 14764 14C33 14UC1 14520 14908 15032 15033 15051 15152 15206 15209 15316 15245 15269 15301 15318 15400 15423 15478 15487 15517 15519 15558 15568 15585 15635 15052 15064 15724 15771 15782 15799 15801 15818 15885 15928 15945 15970 10085 16098 10115 10103 10109 1C301 1G354 10306 16401 16412 16419 16442 1G473 16475 16515 16529 1CC36 1GC41 16651 16704 16707 10719 16749 10705 16770 16773 16800 16815 10820 16838 1C880 10882 10920 10937 10950 16955 10902 10966 16993 17013 17058 17070 17113 17117 17131 17130 17160 17167 17194 17195 17221 17256 17329 17333 17342 17363 17592 17018 17624 17073 17090 17694 17099 17777 17812 17833 17877 17881 17900 17903 17972 17982 17986 18055 18080 18109 18122 18148 18161 18109 18191 18212 18267 183C2 18370 18382 13399 18462 18489 18493 18534 18643 18CS8 18677 18779 18787 18790 18797 18800 18858 18011 18983 19005 19017 10072 19111 19116 19195 19217 10229 19239 10310 19387 13427 19452 19494 19546 19501 '9610 19629 19724 19731 19746 19797 10333 19865 '9083 19393 10920 19970 19990 20019 20035 20110 'J125 20139 20153 20183 20210 20245 20295 20301 3303 20313 20239 20375 20390 2040'J 20409 20421 9441 20457 20405 20470 20492 20523 20535 20570 20622 20633 20660 20661 20670 20700 20736 20764 20600 20814 20624 20828 20853 20868 20008 20928 20939 20949 20973 20994.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7