24ste Jaargang MAANDAG 21 AUGUSTUS 1933 No. 7589 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN IPRESEURC S)e £eid&eh£(Boii/tai/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Yooruhbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nmnmers 5 oent, met Geiiiustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adverlentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mod ©dodingen wordt het dubbele bet Uriel berekend. TELEFOONTJES, ran ten hoogste 80 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop eo verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V De Leidsche Stadhuisplannen en persoonlijke belangen. Met belangstelling hebben wij even als iedere Leidenaar- kennis genomen van het rapport der Raadhuis Advies-Com missie. En wij hebben groote waardeering voor de duidelijkheid en overzichtelijkheid, waarmede de Commissie haar meening en standpunt voordat zij op de laatste blad zijden tot haar conclusie komt verklaart en uiteenzet. Die meening en dat standpunt zullen ook degenen kunnen respecteeren, die 't er niet mede eens zijn en die zich daarop niet willen plaatsen; die tot een andere voorkeur komen, dan de Commissie. Wij zullen in ons blad gaarne aan be zonken en gegronde oordeelvellingen, al dan niet afwijkende van die der Commis sie, plaatsruimte geven. Wat betreft onze waardeering van de duidelijkheid en overzichtelijkheid in het rapport moeten wij een uitzondering ma ken voor de laatste bladzijden (23 en 24), waarin de Commissie tot haar ocnclusie komt! Daar treft ons juist een onlogische gedachtengang. Wij meenen dit rond uit te moeten oons ta tee ren in de vier laatste alinea's van het rap port kan men de Commissie zien heen en weer slingeren. Eerst wordt verklaard, dat de Commis sie, hoezeer het haar ook moge spijten, de uitvoering van het ontwerp van den archi tect Blauw niet mag aanbevelen, omdat het afwijkt van het gesteld Programma. In de volgende alinea echter geeft de Commissie den Raad in overweging, om ontheffing te verleenen van eenige in het Program gestelde voorwaarden, waardoor het ontwerp-Blaauw zal kunnen worden aanvaard. Practisch beveelt de Commissie dat ontwerp nu dus weer wel aan. En in een derde alinea lezen we dan, dat de Commissie van oordeel blijft, dat daarin (in het verleenen van bedoelde ontheffing) „een onbillijkheid ligt tegenover de andere uitgenoodigde architecten". Daar wij niet kunnen veronderstellen, dat de Com missie den Raad wil adviseeren, om een besluit te nemen, waarin een „onbillijk heid" Egt, schijnt zij hier dus weer op baar in de vorige alinea gegeven advies terug te komen 1 Doch in den vierde alinea de laatste in het rapport ziet de Commissie de kwestie wéér van een anderen kant! „Ten slotte" zoo zegt de Commissie „moet men toch ook dit in het oog houden, dat het groote belang voor Leiden, dat het weder de beschikking krijgt over een mo numentaal en practisch Raadhuis, zwaar der moet wegen, dan persoonlijke belan gen. En de Commissie is eenstemmig over tuigd, dat het ontwerp-Blaauw aan dezen voor Leiden te stellen eiaoh voortreffelijk beantwoordt". Wij moeten er tegen op komen, dat in deze laatste alinea 'n tegenstelling wordt geschapen tusschen het belang voor Leiden en persoonlijke belangen. Deze tegenstel ling is hier misplaatst! De Commissie zelf verklaarde toch in een vorige alinea, dat er in het aanvaarden van het ontwerp- Blaauw „een onbillijkheid ligt tegenover de andere uitgenoodigde architecten". En: ▼oor het begaan van een onbillijkheid te genover personen kan men toch nooit zich beroepen op een zakelijk belang, dat men /wil dienen. Wie niet zulk een onbillijkheid wil begaan, hem kan toch nooit het ver wijt treffen, dat voor hem persoonlijke be langen zwaarder wegen, dan het belang ▼an een zaak. De Commissie draait aan het einde van haar rapport heen en weer. Laten we dat, met alle respect overigens voor haar arbeid, onomwonden erkennen, 't Is trou wens o.i. zoo duidelijk, dat het niet kan worden tegengesproken. En.... 't is begrijpelijk, verklaarbaar, BINNENLAND STRUBBELING IN DEN WEGAANLEG AMSTERDAM—SASSENHEIM. Stopzetting in de Haarlemmermeer. De burgemeester mr. A. Slob heeft zioh met een uitvoerige uiteenzetting tot den Raad gewend, waarin hij de voorgeschie denis van het stopzetten van een vrij be langrijk rijkswerk in deze gemeente geeft. Het betreft den aanleg van een gedeelte van den nieuwen rijksweg tusschen Am sterdam en Sassenheim. In Mei 1933 is vanwege het departement van Water staat gelegenheid gegeven om in te schrij ven voor dit werk. Mr. Slob heeft destijds een bezoek gebracht bij den directeur-ge neraal en bij den hoofdingenieur te Haar lem om te bereiken, dat in 't op te maken bestek zou worden voorgeschreven han denarbeid in plaats van machinaal werk. Hieraan is gevolg gegeven. Veder heeft mr. Slob nog gesproken over de mogelijkheid en wen schel ij kheid om de gelegenheid tot inschrijving alleen te beperken tot aannemers die wonen in de naaste omgeving van Haarlemmermeer of hun den plicht op te leggen een zeker percentage van het werkvolk uit Haar lemmermeer te betrekken. Al deze besprekingen hebben het ge- wens oh te resultaat niet gehad. Eindelijk kwam de dag van aanbeste ding sohrijft de burgemeester en toen kort daarna bekend was, dat de uitvoering van het werk was gegund aan de directie van de N.V. De Cycloop, maatschappij tot aannemen en uitvoeren van grond- en bag- gerwerken, gevestigd te Amsterdam, heb ik mij nog bij den directeur aancemeld, om hem te vragen bij het aannemen van werkvolk toch allereerst te willen denken aan de talrijke werklooze arbeiders in Haarlemmermeer, onder wie zeer flinke grondwerkers zijn, die tegen een behoor lijk weekloon him volle werkkracht zou den willen geven. De directeur heeft mij zijn volle mede werking toegezegd en meegedeeld van plan te zijn om bij wijze van proef eerst te beginnen met een loon van 35 cent per uur ten einde een indruk Ie krij gen van werkwilligheid de capaciteiten van de arbeiders, die zioh kwamen aan melden, om hen dan terstond in de gele genheid te stellen in het aangenomene voor hem te verwerken, waardoor een loon zou kunnen worden verdiend van 22.A 24.per week. Ik heb hiertegen geen bezwaar willen maken, omdat op deze manier een vrij goed weekloon zou kunnen worden ver diend, terwijl op de werkverschaffing, welke met medewerking van het rijk ge schiedt op de nieuwe begraafplaats en in den tocht langs den Spa-arnwouderweg, in aocoordloon slechts 30 k 31 cent per uur of f 15.k f 16.per week kan worden verdiend en in het vrije particuliere be drijf op een boerderij, in het bollenveld of in de bloemenkweekerij door een flinken arbeider geen hooger weekloon kan wor den verkregen dan 18.k f 21. Weldra bleek echter, dat in deze niet voldoende rekening was gehouden met den invloed van de besturen van de arbeider© organisaties, want het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandsohen Bouw- arbeidersbond, is onmiddellijk in actie ge komen en heeft zich tegen dezen gang van zaken verzet, daar de grondwerkers in Haarlemmermeer, vallende in de twee de loonldasee, recht hebben op een Icon van 49 cent per uur voor ongeschoolde werkkrachten en 56 cent per uur voor ge schoolde arbeiders. De aannemer ging hiermede accoord en verklaarde zich bereid de sociale bepa lingen na te leven, voor zoover zij betrek dat de Commissie in deze houding is ver zeild geraakt! Voor wie rot aeséhetisch oogpunt bet ontwerp-Blaauw niet het mooiste vindt, ie de kwestie gemakkelijk, is er eigenlijk geen moeilijke kwestie. Maar voor wie het ontwerp-Blaauw wel het mooiste vindt., is het wij gevoelen dat heel goed onaangenaam, het af te wijzen op de bovengenoemde inderdaad ernetigen! grond, dochóók moeielijk het te aanvaarden. 't Is dood-jammer, dat onderling over leg tusschen de Commissie en de architec ten, voordat de laatste n aan hun plannen begonnen, niet deze moeielijkheid heeft weten te voorkomen en ten slotte ons allen weten te besparen I Ving hebben op ziekte, ongevallen en in validiteit; maar hij was niet bereid eeni ge uitkeering te doen voor regenverzuim en vacantie, omdat naar zijn mcening dit risioo door de arbeiders zelf zc.u kunnen worden gedragen, wijl zij het in eigen hand hadden om door flink aan te pakken en stevig door te zetten zelfs te komen boven het uurloon, zooals dit werd gegarandeerd. Het resultaat van de bespreking, door leden van enkele hoofdbesturen met de stakers gehouden, is geweest, dat de meer derheid van de stakers, die deelnamen aan de stemming, zioh uitsprak tegen aan vaarding van het aanbod van den aanne mer. Evenwel was de meerderheid van Jcce tegenstemmers niet groot genoeg om de staking door te zetten. Hervatting van korten duur. Als ik mij niet vergis, heeft de aanne mer toen de arbeiders, die zich kwamen aanmelden, in de gelegenheid gesteld om in groepen van 7 personen het werk aan te vangen; echter werd door hem de na druk gelegd hierop, dat zeer economisch zou moeten worden gewerkt ec eeen mi nuut noodeloos mocht verloren gaanove rigens werd iedere groep in de gelegen heid gesteld zelf te probeeren, hoeveel grondspecie op een dag kon worden ver zet. Deze hervatting van den arbeid is een ter van korten duur geweest, waarschijn lijk omdat de echte werklust ontbrak want na verloop van een of twee dagen zijn alle arbeiders geleidelijk weer in sta king gegaan en daarna heeft de aannemer mij laten weten, dat hij het nu welletje* vond; dat de proefneming lang genoeg had geduurd en dat hij zijn bereidwillig heid tot samenwerking met bet gemeente bestuur moest opzeggen. Is 't niet verschrikkelijk, besluit de bur gemeester, dat in deze mooie zomerweken zoo'n gelegenheid voor meer dan 100 ar beiders om gedurende drie k vier maan den arbeid te vinden voor behoorlijk loon, op deze wijze wordt gesaboteerd? Het gaat er in onzen benarden tijd van groote werkloosheid om een behoorlijk loon te kunnen verdienen. En dan is een loon van 26.per week ook nog vol doende om tevreden te zijn. Dan is het 'n imsdaad voor het gezin en voor de maat schappij wanneer bij zoo'n vooruitzicht *n staking wordt geproclameerd of volgehou den en is het plicht voor de rogeering om met krachtige maatregelen dergelijke wantoestanden te laten ophouden. Naar 't schijnt, ontbreekt in onze dagen bij vele arbeiders de arbeidslust; le liefde tot den arbeid; men kent geen arbeids vreugde en ar beide zogen, aldus burge meester Slob. KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJ. Namens den minister van Economische Zaken maakt de Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantierege ling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij bekend, dat besloten is, de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere kippeneioren tot een gewicht van ten hoogste 56 K.G. per 1000 stuks voor de week van 21 t.m. 26 Aug. a.s. ge deeltelijk over te nemen, ten bedrage van 30 cent per 100 stuks uitgevoerde kleinero eieren. Ten bate van den eendenhouder is voor eendeneieren het over te nemen gedeelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 30 cents per 100 stuks uit gevoerd© eendeneieren. KAMPEERVERBOD TE BERGEN. In de Vrijdagavond te Bergen gehouden raadsvergadering is besloten met 8 tegen 2 stemmen, een kampeerverbod in te stel len, behalve voor militairen. Aan B. en W. werd, onder te stellen voorwaarden, de bevoegdheid verleend het kampeeren over dag toe le staan. De voorzitter deelde med, dat er in den laatsten tijd herhaaldelijk klachten over verschillende kampementen waren inge komen. Van het groote kamp aan den Buerweg 'van ruim zeven honderd kinde ren, staande ondec communistische leiding dat tien dagen had geduurd, was vooral veel overlast ondervonden. Dit had B. en W. er toe gebracht om het voorstel, dat reeds lang was overwogen, in te dienen. VOOR MILITAIREN VERBODEN GESCHRIFTEN. Bij ministerieele beschikking i* aan de lijet van verboden geschriften, waarvan het in bezit hebben of verspreiden aan de mi litairen is verboden, toegevoegd het veer- tiendaagsch verschijnende geschrift:: De fttormer, orgaan van de 'RL K. stormtroepen in Nederland. SNELLERE METHODE VOOR CONTINGENTEERING. Wijziging crisisinvoerwet De regeering heeft bij de Staten-Gene- raal een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging der criaisinvoerwet. In dit ontwerp wordt voorgesteld de regeering meer be voegdheid tot het spoedig treffen van maat regelen te geven. „De omslachtige en tijdroovende proce dure die nu in art, 3 der Orisisinvoerwet is voorgeschreven, dient vervangen te wor den"', aldus minister Verschuur in zijn me morie van toelichting, door de volgende be palingen: Na het nemen van ©en besluit omtrent de contingentoering wordt daarvan zoo spoedig mogelijk door den minister mede- deeling gedaan aan de Staten-Generaal, vergezeld van een toelichting. Deze procedure ondervangt naar de mee ning van den minister alle bezwaren zon der in het euvel te vervallen, dat de volks vertegenwoordiging zich geen oordeel kan vormen over de gevoerde contingentee- ringspolitiek. De minister geeft de verzeke ring de Kamer even volledig te zullen in lichten als tot dusverre geschiedde bij het indienen van contingenteeringsontwerpen, terwijl hij ook gaarne bereid blijft alle in- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nederl&ndzche consul te Hannover ge arresteerd. (4de blad). Rustige Zondag, bi Ierland. (4de blad). Een oproep van kardinaal Innitzer inzake de hongersnood in Rusland. (4de blad). BINNENLAND. Het gebeurde in het A.J.C.-huls te Mo- demblik. (Gem. Ber. 3de blad). In Duitschl&nd is een fabriek van valsche Nederlandsche rijwielbelastingmerken ont dekt (Gem. Ber. 3de bLad). Drie dooden bij verkeersongelukken. (Gem. Ber. 3de blad). lichtingen te verschaffen, die hij ook tot nn toe onverplicht aan de Staten-Generaal gaf. De regeering acht het voorts noodig thans reeds te vragen 'n verlenging der be voegdheden uit hoofde van de crisisinvoer- wet. Als de nu geldende oontingenteerin- gen verlengd zullen moeten worden, zullen maatregelen moeten kunnen worden afge kondigd, die tot 1 Januari 1935 van kracht zullen moeten zijn. De verlenging van den termijn waarvoor de wet geldt is daarom als urgente maatregel te beschouwen. Afgeaien van deze technische reden meent de minister, dat de ontwikkeling van de internationale verhoudingen er op wijst dat bevoegdheden als de onderha vige vooralsnog niet kunnen worden ge mist. Het verloop der Monetaire en Econo mische Conferentie te Londen is volgens den minister een meer dan voldoende aan wijzing voor de juistheid van dit stand punt. De eerste wijziging in artikel 1 dezer wet, die wordt voorgesteld, strekt er toe de goederen waarop de te nemen maatregelen betrekking hebben, nader te bepalen en een heid van redactie te verwezenlijken met de overeenkomstige bepaling in de retorsie- wet. De tweede wijziging in dit artikel acht de minister noodzakelijk om iets vrijer te zijn in de keuze van een basistijdvak. Het minimum van twee jaar is in de practijk wel een bezwaarlijk gebleken bij de keuze van de meest juiste basisperiode. Daar in de toekomst meer overleg met het buiten land zal plaats hebben, acht de regeering een dwingend voorschrift bier minder op zijn plaats. Een andere wijziging in de rédactie be oogt de gewenschte machtiging ten behoe ve van bepaald aangewezen landen voor bijzondere contingenten te krijgen. Een ander deel van het gewijzigde arti kel beoogt de mogelijkheid te openen de verleening van invoervergunning op grond van bijzondere contingenten, toegewezen aa bepaalde landen, afhankelijk te stellen van bepaalde voorwaarden, welke, zooals zich thans laat aanzien, vermoedelijk alleen in bijzondere omstandigheden zullen wor den gesteld. Zij kunnen er toe bijdragen om abnormale concurrentie bij ruimere contin genten te beperken. In deze tijden van plot selinge valutaconourrentie of dumping kan een dergelijke bevoegdheid naar het oor deel van den minister nuttig werken. Het is bij voorbaat niet uitgesloten, dat bij het overleg dat met het buitenland kan plaats hebben over de verleening van bijzondere contingenten, over deze voorwaarden ge sproken za) worden. De gevraagde bevoegd heid geeft dan de gelegenheid de noodige voorwaarden aan belanghebbend© impor teurs te stellen, ten einde naleving van eventueel© afspraken te kunnen waarbor gen. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., letc blad). LEIDEN. Een eerste plechtige H. Mis. (2de blad). UIT DE OMGEVING. Gouden priesterfeest van pastoor Tho- rnann te Lisse. (2de blad). Doodelijk ongeluk onder Wassenaar (1ste blad). SPORT EN WEDSTRUDEN. Successen der Ned. zwemsters te Parijs; de heeren juniores verliezen. (2de blad). Twee Ned. records verbeterd bij de Na. tionale athletiekkampioenschappen. (2de blad). DE K. J. M. V. Statuten van het Nationaal Verbond goedgekeurd. Het Hoogwaardig Episcopaat heeft de statuten goedgekeurd van het Nationaal Verbond van Dioc, Kath. Jonge Midden- standsvereenigingen. Tot moderator van dit nationaal verbond is benoemd de zoer- eerw. heer Rector J. B. M. Timp te Haar lem. Momenteel bestaan diocesane bonden der KJ.M.V. in de bisdommen Utrecht, Haarlem en Den Bosch. Zondag 27 Augustus a«. zal een bond in het bisdom Breda gesticht worden. Bij deze plechtigheid zal om. aanwezig zijn Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hopman», bis schop van Breda. Tevens vernemen wij, dat ook in het bis dom Roermond spoedig resultaten te ver wachten zijn. Z. H. Exc Dr. J. II G. Lem- men« heeft rector. A. Snooker van het „Mgr. Mutsaeraoord" te VenJo opdracht gegeven te komen tot stichting van een K. J. M. V.-bond in dit diocees. GA NAAR I Donkeriteeg, Leiden, Telefoon 1322 U°°Ji STEUNSCHOENEN EN HET LEED IS GELEDEN I

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1