MAANDAG 21 AUGUSTUS 193* DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 VALSCHE RIJWIELPLAATJES. FABRIEK IN DUITSCHLAND. Complot gelukkig tijdig ontdekt. D© afdeeling falsificaties van <le Rot- terdamBoho Central© Recherche heeft een zeer goeden slag geslagen. Met me dewerking van do Duiteche recherche is men er in geslaagd een zeer aanzien lijke hoeveelheid valsche rijwielplaatjes in beslag te nemen. De uitstekende falsi- ficaten, bijna "niet te onderscheiden van echte plaatjes, werden in Pforzheim (Duitschland) vervaardigd en hier door verschillende personen aan den man ge bracht. Direct nadat op Augustus de afgifte van dn nieirwe plaatjes was ingegaan, bleek, dat er een groot aantal valsohe exemplaren in omloop waren. Benige da gen geleden kwam iemand op het bureau van de centrale recherche en vertelde, dat men hem valsche belastingplaatjes te koop had aangeboden. In het uitvoerig onderzoek, dat werd ingesteld door de leoherohe mede naar aanleiding van andere gegevens werd een Duitscher gearresteerd, die aan den Söhiedam- schendijk te Rotterdam woont, vroeger sl&ger was en nu zijn kont verdient mot bet venten van nootjes. Op het oogenblik dat hij gearresteerd werd, bood hij juist 60 valsche plaatjes te koop aan. Men onderwierp den Duitscher aan een scherp verhoor en nadat zeer veel materiaal te gen hem bijeen was gebracht, legde hij een volledige bekentenis af. De plaatjes ■waren vervaardigd door zijn vader te Pforziheim in Duitsohland. De recherche toog naar Duitschland en ontdekte hier in het goudsmidswerkplaatsje van den gearresteerden Duitschen slager de bron van de valsche plaatjes. De werklooze goudsmid zeide, dat hij in opdracht van zijn zoon had gehandeld, deze smokkelde ze naar Holland. Hij had reeds 4500 plaatjes gemaakt en het plan bestond, om ons land te overstroomen met 20.000 van deze falsificaties. Ook de goudsmid is gearresteerd. In Rotterdam zijn nog verschillende arrestaties in verband met het in voor raad hebben en ten verkoop aanbieden van valsche plaatjes gedaan. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente houdt een openbare vergadering op Donder dag 24 Augustus 1933 des namiddags kwart voor 2. Te behandelen onderwerpen: 1. Notu len der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot bet aangaan van een geldleening. 4. Reclames plaatselijke belas tingen. 5. Voorstel tot wijziging en aanvulling der Alg. Poltie-verordening. 6. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van de Hondenbelasitng. 7. Voorstel tot classifica tie der gemeente in de zevende klasse voor de personeele belasting. 8 Mededeelingen. Personalia. Orrze plaatsgenoot, de heer G. Verkerk, onderwijzer aan de Julianaschool slaagde te 's Gravenhage voor het examen hoofdakte. De heer E. Aay, gemeente-tuinman al hier, is aan de G. A. van Swietentuinbouw- school te Fred»riksoord Geslaagd voor het examen bloementeelt der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Gemeentel. Arbeidsbeurs Hillegom. Volgens de laatste opgave der gemeentelijke arbeids beurs staan alhier 289 werkzoekenden inge schreven, een aantal gelijk aan dat der vo rige week. Hiertoe behooren 197 bloemist- en landarbeiders, 33 bouwvakarbeiders en 35 los se arbeiders; de overigen behooren tot diverse Geboren: Quirinus Johannes z. van W. van Trigt en J. H. Smit Johanne Geertrui- da Magdalena d. van C. C. van der Leeden en C. van der Kwaak Irmgard Tootje Ca- rolchen Felicitas, d. van Th. P. Jonkheer en E. A. F. Forstmann. Ondertrouwd: F. Duinkerken en M. J. Sysenaar R. Kool en M. W. van Groen J. Markman en P. Groppe. Gevestigd: W. J. Buurman Wilhelraina- laan 15 J. Ch. P. Eeftinck Schattenkerk, Weeresteinstraat 33 Chr. A. Flippi van Vlietstraat 68 M. J. A. M. Loschke, Maria- straat 10 C. C. Rusman, Hoofdstraat 102 J. M. Schreurs, Oosteinderlaan 32 J. A. Stevens, Hoofdstraat 120 J. C. F. Swemle en gezin, Hoofdstraat 38 A. Reitsma, Kerk plein 8 J. H. Visser, Mariastraat 20. Vertrokken: C. H. Olsthoorn naar Rot terdam Joha F. C. Groot naar België H. J. Klaasscn en gezin naa.r Winterswijk M. J. J. van Werkhoven naar Haarlem. KATWIJK AAN DEN RIJN K. R. V. De R.K. Voetbalvereeniging „Kath. Rijnvogels" hield een goed bezochte ledenvergadering in de zaal bij het Parochie huis. Na opening door pastoor Buys worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Het be stuur deelde hierna mede, dat de kleur der shirt blauw zal zijn. Vervolgens werd de elftal commissie samengesteld uit 3 leden benevens een secretaris. Het bestuursvoorstel om toe te treden tot den D. H. V. B. werd z. h. st. aangenomen. De rondvraag leverde eenige dis cussie op. Hierna deelde pastoor Buys mee, dat de senioren voortaan zullen trainen op Donderdagavond cn de junioren op Maandag avond. Hierna sluiting. Speldjesdag. Een ten bate van den KRO. gehouden speldjesdag bracht voor dit doel 47.50 op. De KRO.-commissie bracht den jon gedames, die zich hiermede belangloos hadden belast, een extra woord van hulde en dank in de hiervoor gehouden bijeenkomst. KATWIJK Werkloosheid. Aan het arbeidsbureau staan op heden ingeschreven 325 personen, waaronder zijn 19 timmerlieden, 45 grondwer kers, 12 opperlieden, 5 schilders, 9 metselaars, 3 fabrieksarbeiders, 34 kuipers, 86 losse ar beiders, 56 landarbeiders, 27 visschers, 6 sto kers, 3 loodgieters, 5 varensgezellen, 3 binnen schippers, 2 stucadoors. Deze week konden geplaatst vorden totaal 5 personen. Geboren: Helena Maria d. van C. J. Bos kamp en H. A. P. de Vrind, Jan z. van M. v. Duivenvoorde en I. v. Duyvenvoorde Arend z. van J. v. Beelen en H. van Duyn. Elly Ingeborg d. van C. den Duik en E. W. Schonitz Frederike Martina Maria d. van L. J. v. d. Valk en A. M. Aarts Dirkje d. van J. v. Duyn en H. Pluimgraaf Gcrardus z. van IJ, v. Rijn en H. Varkevisser Jacobus z. van B. de Jong en H. v. Rijn Klazina d. van H. v. d. Oever en J. v. d. Plas Janne tje d. van A. Jonker en N. de Jong Hen drik z. van H. Sleurink en J. Buidei Nicó- laas z. van D. J. Kleen en T. v. Egmond. Getrouwd: J. den Hollander en C. M. Masmeijer. Overleden: Guurtje Guyt 4 j. d. van A. Guyt en L. Snijders Johannes v. Gijzel 19 j. z. van Z. J. v. Gijzel en N. de Vos. - Le venloos aangegeven kind van M, v. d. Plas en A. v. Beelen Johanna Maria Boeza'ard 53 j. echtgen. van C. v. Duyvenbode Lena Guyt 7 mnd. d. van A, Guyt en J. Vlieland Cor nells v. d. Plas 85 j. wedr. v. N. Meijvogel Weintje v. d. Guten 67 j. echtgen. van D. C. v. Leeuwen. LEIDSCHENDAM Tuinmiddag Bijz. Vrijw. Landstorm. De afdeeling Leidschendam van den Bijz, Vrijw. Landstorm organiseert een feestelijken tuin middag op Woensdag 30 Augustus a.s. op een terrein aan de St. Jozefstraat, bij den Veur- schen straatweg aldaar. Sprekers zijn de hee- ren W. J. H. M. Keyzer, burgemeester van Veur en Stompwijk, kapelaan H. J. Bangert, uit Leiden, en de heer J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bur gemeester van Vriczenveen. Een afwisselend programma zal afgewerkt worden. Na tableaux en carousselrijdan zijn er wedstrijden met hindernissen voor de le den van het Vrijw. Landstormkorps „Motor- dienst". Besloten wordt met een groot spring concours, waaraan deelgenomen wordt door de beste ruiters van de bereden veld-artillerie uit Den Haag, onder leiding van adj. onder officier Ch. Sluijter. Des avonds zal op het verlichte terrein een groot concert worden gegeven door de harmo nie St. Caecilia. Gerekend wordt op grooten toeloop uit ge heel „Zuid-Holland-West", waarvoor de maat regelen tot ontvangst reeds genomen zijn, con sumptie-tenten, verkoop van Westlandsche fiuit, enz. Leidschendam zal reeds 30 Augustus in vlaggentooi zijn. Tal van autoriteiten worden verwacht. LISSE Gemeenteraad. Vrijdagavond om half 8 is de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeengeroepen, ter behandeling van de navolgende punten: 1. Vaststelling van een nieuwe salarisveror dening voor het personeel in dienst der ge meente, 2. Voorstel van B. en W. tot inrich ting van een sportterrein. 3. Gewijzigde rege ling omtrent de toelating van kinderen uit deze gemeente tot de ULO.-school der ge meente Hillegom. 4. Opnieuw vaststelling van het uitbreidingsplan der gemeente met de' daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften. 5 Verzoek van het Verbond voor Nationaal Her stel, om bij het lager onderwijs geen leerkrach ten aan te stellen met revolutionaire gezind heid. 6. Verzoek van heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, om het oordeel van den Raad te vernemen omtrent het door hen vastgestelde ontwerp-besluit van den 14den Juni 1933 met betrekking tot de bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerl. Stand. 7 Wijziging van de Algem. Politieveror. voor deze gemeente. 8. Verzoek van de Lissesche Oranjeverceniging. om een subsidie voor te houden kinderfeesten. 9. Heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting voor het belastingjaar 1934. 10. Aanbieding van de rekening der gemeente over het dienstjaar 1932, alsmede van de bedrijfsrekeningen. 11. Comptabiliteitsbesluit. 12. Voorschot aan de Woninbouwvereeniging „Volksbelang" voor de stichting van 10 arbeiderswoningen en het aan gaan van een geldleening ter verkrijging van 'dit voorschot. 13. Ingekomen stukken en me dedeelingen. Werkloosheid. Bij de gemeentelijke ar beidsbeurs alhier stonden in de week van 14 tot en met 19 Augustus 1932 ingeschreven 183 werkzoekende personen, hoofdzakelijk be staande uit bloemistknechts. Mond- en klauwzeer. In de afgeloopen week is de besmettelijke veeziekte, mond- cn klauwzeer, geconstateerd onder de veestapets van de landbouwers W. de Wit alhier en J. Imanse te Haarlemmermeer, wiens veestapel alhier wordt geweid. WASSENAAR Opening Bijkantoor Nutsspaarbank. Za terdagmiddag is het nieuwe bijkantoor van de Nutsspaarbank te 's Gravenhage, aan de Lang straat alhier, in gebruik genomen. Het gebouw, dat op dezelfde plaats staat waar het in 1919 gestichte bijkantoor zich ver hief, is opgetrokken in roode baksteen. Het heeft beneden een hall, waar men binnenkomt, de wachtkamer en de eigenlijke kantoorruimte De plaats van het personeel is geheel geschei den van de ruimte voor het publiek door tra liewerk en een stalen pantsering. Achter het gebouw is een kamer voor de Nutsbibliotheek. Boven het gebouw is een ruime woning voor den klerk, den heer H. B. van der Klaauw. Het geheel is voorzien van gas, water en elec- triciteit. De ontwerper is de heer D. Hoekstra, archi tect; de aannemer de firma Zwanenburg en van der Bent e Katwijk. Te twee uur Zaterdagmiddag had de ope ning van het nieuwe gebouw plaats. De genoodigden, een 30-tal, werden ontvan gen door den heer H. W. Bosch, directeur der Spaarbank te 's Gravenhage. Onder hen be vonden zich de heeren mr. J. Gerritsen, voor zitter van de instelling, enkele bestuursleden, waaronder de heer B. W. Harteman, die het kantoor Wassenaar controleert, de heer mr. H. H. Reijers, J. Turion, ir. H. Sangster, de oud-voorzitter mr. J. H. Andries, de burge meester dezer gemeente, de heer D. Th. Ruys, de heer H. C. Provo Kluit, oud-bestuurslid v. de Nutsspaarbank, die den stoot heeft gegeven tot de oprichting van het bijkantoor Wasse naar; voorts de architect, de aannemer en an deren. De voorz., mr. J. Gerritsen, heette allen wel kom, gaf een overzicht van de geschiedenis van Wassenaar, releveerde de oprichting van het bijkantoor Wassenaar in 1919 en den groei van de instelling. Voorts memoreerde hij nog den run op de bank ten vorige jare in den Haag en het feit, dat de spaarders in Wasse naar daarop niet reageerden. Daarna verleende hij het woord aan den burgemeester. Deze zeide, aanvankelijk geen gevolg te hebben willen geven aan de uitnoo- diging, om dit gebouw te openen. Daarop is hij echter teruggekomen, toen hij de overtui ging had gekregen, dat de instelling geheel is ingesteld op het dienen van het algemeen belang. Hij wenschte het bestuur geluk met deze instelling en uitte de beste wenschen voor de toekomst. Ook den beheerder van het kantoor Wassenaar, den heer C. W. Panne- koek, wenschte spreker geluk. Daarna word een rondgang door bet gebouw gemaakt, waarbij allen de gelegenheid hadden de doelmatige inrichting te bewonderen. Na den rondgang werden versnaperingen aangeboden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Ingebroken. Vermoedelijk Zaterdag nacht is ingebroken in het winkelmagazijn van „de Iva". Een drietal meisjes aldaar werkzaam, kwamen Zondagavond het pand binnen en ontdekte, dat er iets met de kas sa niet in orde was. Bij onderzoek b'eek, dat er een zeker bedrag aan geld. dat daar in geborgen was. werd vermist. De politie werd gewaarschuwd, die een voorloopig onderzoek instelde. Op welke wijze men het pand was binnengekomen staat nog niet vast. Het geval trok op Zondagavond groote belangstelling. In een put gevallen. Zaterdag is de los werkman V. bij het verrichten van werkzaamheden voor de Gasfabriek aan den Groeneweg in een put gevallen, waar bij de man een beenfractuur opliep Per auto werd de patiënt naar Dr. Hildernisse vervoerd, die hem heelkundig behandelde. LEIDERDORP Personalia. Voor het examen handen arbeid is beslaagd mej. J. B. Blankenstein. HET DRAMA OP DE PLASSEN Een onderhoud met de beide hoofdpersonen. Een verslaggever van „De Telegraaf" heeft een onderhoud gehad met de twee hoofdfigu ren uit de tragische gebeurtenis, die het dorp heeft geschokt. Als men met hen spreekt, krijgt men deernis met beiden, zoowel met den jongen, die waarschijnlijk het licht zijner oogen zal moeten missen, als met den man, door wiens toedoen het noodlottige schot zou gevallen zijn. Het eerste bezoek gold het slachtoffer. Door de lang witgetegelde gangen van het St. Eli- sabethgesticht te Leiden, waarin stemmig zwart-gekleede nonnen haar liefdewerk ver richten, kwamen wij op kamer 202. waar wij het slachtoffer in beklagenswaardigen toe stand aantroffen. Aan zijn rustige ademhaling zagen wij dat hij sliep en eerst na eenigen tijd, toen hij zich omdraaide, konden wij vermoeden, dat hij ont waakt was. want zijn beide oogen liggen ver borgen onder verband. „Slaap je, Van der Weyden?" vroegen wij. En als antwoord kwam: „Is daar iemand?" Het was een antwoord dat ons diep .trof, want wij gevoelden hoe vreeselijk het moet zijn voor een krachtigen jongen kerel om hulpbehoevend daar neer te liggen en die zelfs niet kan zien of iemand naast zijn bed staat. Zijn gelaat, hals en rechlerbovenarra vertoonen ontelbare kleine wondjes; zelfs in oor en mond zijn hagelkorrels doorgedrongen. „Vertel nu eens eerlijk. Van der Wyeden, vroegen wij hem, hoe alles gegaan is". ..Meneer, zei hij, ik ben nog nooit aan de fuiken van den veldwachter geweest en dien middag dacht ik niet aan stroopen. Je gaat toch niet midden op den dag fuiken van een ander lichten. Gewaarschuwd heeft hij mij nooit en daar heeft hij ook geen reden voor gehad". Wij vroegen hem vervolgens of hij gezien heeft dat de oud-veldwachter op hem schoot. Zeker heb ik dat gezien. Hij stond op tusschen het riet en had zijn geweer in de handen. Ik riep nog: „Niet schieten, meneer!" maar hij zei, „wat doe je aan mijn fuikenI" en tegelijkertijd ging het schot af. De richting van het schot in zijn bovenarm zou er kunnen wijzen dat van der Weyden zijn arm heeft opgeheven om zijn gelaat te bescher men. Een groot aantal hagelkorrels is in de achterzijde van den arm terecht gekomen. Van der Weyden vertelde, dat hij op het oogen blik niet veel pijn heeft. De dokter acht het levensgevaar geweken. De jongen maakt zich echter ongerust over zijn oogen. Dat hij een oog zal moeten missen weet hij reeds. Hij hoopt echter nog dat het andere behouden zal blijven, doch ook daarvoor is, naar wij ver-' nemen, weinig hoop. Van het St Elisabeth-Gesticht begaven wij ons naar de woning van den schoonzoon van den gewezen veldwachter. Het is wel een eigenaardige samenloop, dat thans beiden zich in dezelfde gemeente bevinden. Toen wij het huis waren binnengekomen, verscheen na enkele oogenblikken de oud-veldwachter. Het is een lange, magere man, met een grijze snor en een vriendelijk gelaat. Men ziet in hem zeker niet den man, die in koelen bloede een mensch zou neerschieten. Wij vroegen hem zijn lezing van het geval te geven. „Kijk eens meneer", zoo sprak hij, „ik ben 62 jaar. Op mijn 55sten jaar ben ik op eigen verzoek met pensioen kunnen gaan, omdat mijn oogen te slecht waren voor het vele schrijfwerk. Zeven jaar woon ik nu in Nieuw koop. Mijn leven lang heb ik gestreden tegen de misdaad. Moet ik nu voortdurend toestaan dat ik bestolen word? Eiken ochtend als ik bij mijn fuiken kwam was een ander voor mij geweest en dan begrijpt u toch wel, dat je langzamerhand op middelen gaat zinnen om den dief te betrappen. Vele malen heb ik bij mijn fuiken de wacht gehouden, maar het is alsof ze er de lucht van kregen. Als ik er zat kwam er niemand". „Maar hebt u dan wel eens gezien dat Van der Weyden uw fuiken leeghaalde?" „Dat niet", zeide hij, „maar hij heeft in die richting niets te maken. U moet niet vergeten, dat wij een dure pacht moeten betalen en wij kunnen dan toch niet toestaan dat een ander onze visch meeneemt. De politie kan er niets tegen doen, want er is in het heele dorp slechts een gemeente- en een rijksveldwach ter". „En het geval zelf, hoe heeft zich dat toe gedragen?" „Dat is precies gegaan zooals ik voor de justitie verklaard heb. Ik had het geweer op het kruishout neergelegd en de trekker met een touw aan de fuik verbonden. Ik zat op eenigen afstand te wachten. Plotseling hoorde ik dat een bootje aankwam. Ik zag een haak in de hoogte gaan en begreep toen, dat er iemand bij de fuiken was. Op dat oogenblik reeds kreeg ik er spijt van dat ik den val had opgezet, want ik vreesde dat er een ongeluk zou kunnen geschieden. Ik kwam daarom overeind en riep: Wat moet dat! Niets, riep Van der Weyden en hetzelfde oogenblik ging het schot af. Ik hoorde hem kreunen en liep naar mijn boot om hulp te verleenen. Voordat ik mijn boot bereikte, zag ik, dat er twee personen in de boot waren. Later bleek, dat de ander, een jongere broer, bij hem was overgestapt". Wij vroegen ook aan den oud-veldwachter hoe hi: dan de hagel verklaarde, in den bo venarm van het slachtoffer. „Dit is eenvoudig", zeide hij, Van der Wey den heeft waarschijnlijk in gebogen houding gestaan om de fuik op te halen. Daarbij is vanzelfsprekend zijn arm naast zijn -gezicht ge komen. Dat Van der Weyden anders ver klaart, spreekt vanzelf. De menschen zijn ge neigd zich aan de zijde van den getroffene te scharen, maar zijn vergeten, dat het ongeval ook ingrijpt in mijn leven en dat ik er alles voor over zou hebben wanneer ik het ongedaan kon maken. Natuurlijk lijdt ook mijn vrouw er erg onder". Tenslotte hadden wij ook nog een kort on derhoud met jhr. mr. Twist Quarles van Uf- word, den substituut-officier van Justitie te Utrecht, die het voor-onderzoek heeft geleid. „Het is een duistere zaak", zoo zeide ons mr. Quarles. „Niemand zal wel ooit volkomen zekerheid krijgen, want de verklaring van de menschen, die er aanwezig waren, luiden ge heel verschillend". „Wat is uw persoonlijke meening in deze zaak", vroegen wij verder. „Daar kan ik mij moeilijk over uitlaten", was het antwoord, „als wij reden hadden poging tot moord aan te nemen, zouden wij den gewezen veldwachter zeker niet op vrije voeten laten". Intusschen is het een treurige geschiedenis, die twee menschenlevens heeft verwoest. NIEUWVEEN Arbeidsbemiddeling. Bij den agent der arbeidsbemiddeling zijn drie werklooozen in schreven en wel twee landarbeiders en één bouwvakarbeider. Geboren: Gerardus Joannes z. van P. J. Wijfje en M. Plasmeyer. Ondertrouwd: C. A. Kooyman, 25 j. won. te Amsterdam en C. J. Janmaat 25 j. M. M. Kopp.nol 31 j. en J. C. Meyer 29 j. O v e r 1 e de n: Marijtje Poelgeest, wed. van P. Pijper 72 j. Gevestigd: M. E. de Roo van Haarlem. Vertrokken: W. J. de Kier naar Haar lemJac. Nieuwland en gez. naar Woerden C. Hardam en gez. naar Albasserdam J. de Jong naar Delft. EEN EN ANDER OVER GRAPHISCHE KUNST. Het woord graphisch is afgeleid van het Grieksche woord graphein, dat schrijven be- teekent; onder grahpisch zou men dus moeten verstaan, alles wat op de schrijf- en teeken kunst betrekking heeft. Onder graphische kunst verstaat men echter al die wijzen van na* bootsing en vermenigvuldiging van kunstwer* ken, waarbij het beeld wordt verkregen door het afdrukken van een platten vorm of plaat. De figuren kunnen met de hand op deze plaat worden gebracht, zooals geschiedt bij koper gravures, houtsneden en lithographie, ofwel langs scheikundigen weg zijn verkregen door fotographie. M etaalgravares. De eerste aanleiding tot het maken van gra vures schijnt gezocht te moeten worden in niello of nielleeren. De Italiaansche goudwer kers, die vooral in de laatste helft der middel* eeuwen bekend waren, vulden n.l. de groeve van de ingesneden figuren op hun goud en zil verwerk met metaal zwartsel, om, alvorens het stuk geheel af te werken, door het nemen van een afdruk te kunnen beoordeelen of de teeke* ning aan hun wenschen voldeed. Van de Ita liaansche graveurs was vooral bekend Maso Finiguerra, een Florentijnsch meester, die in het begin der 15e eeuw leefde. Later werd deze kunst ook overgenomen door de Duit- schers en Hollanders; in Duitschland stond omstreeks 1446 de graveerkunst zeer hoog. Tot de meesters daarin behooren o.m. de be kende Nederlander Lucas van Leiden; de groote Duitsche schilder Dürer en Goltzius, die de techniek tot grootere volmaaktheid wist te brengen. Kopergravures. Voor het vervaardigen van kopergravures wordt gebruik gemaakt van de graveerstift; deze stift is van staal, van voren min of meer scherpgepunt en hoekig afgerond; de stift heeft een houten heft om haar bij het gebruik in de hand te kunnen houden. Met deze stift wordt de teekening in de koperen plaat inge groefd. Vooraf wordt de plaat met een laagje vernis in een mengsel van was bestreken. Op deze laag worden de omtrekken der teekening met een radeernaald doorgetrokken zóó dat zij slechts zwak zichtbaar worden; vervolgens verwijdert men de vernislaag en wordt de gra* vure verder met de stift in het koper gewerkt. Bij de gravures vormt elke lijn werkelijk een groef en bij sterke acceeringen wordt ook in derdaad een deel van het koper uitgewerkt. De streep, welke door het afdrukken van de plaat op het papier te voorschijn komt, ia dientengevolge niet vlak, alsof zij erop was geteekend, maar de verf ligt er (wel niet zoo dik als de insnijding diep is) tot een zekere hoogte op. Hieraan hebben de gravures vooral de diepte en kracht van toon te danken, welke men tevergeefs bij andere gravures zoekt. In de kopergraveerkunst muntte vooral Rem brandt uit. Etsen. Op het gebied van techniek, zoowel als van kunst staan de etsen het naast bij de koper gravures. Wat de techniek betreft, bestaat het onderscheid hierin, dat de op de plaat aange brachte vernislaag niet enkel dienst doet om de omtrekken der teekening aan te geven, maar dat hierbij de geheele teekening door middel van de radeernaald, graveerstift of etsnaald door die laag heen in fijne lijnen (tailles) op de plaat wordt uitgevoerd. Alleen om de zware schaduwen aan te brengen wordt in het koper zelf gewerkt. Is de teekening klaar, dan wordt de plaat overdekt met roo- kend salpeterzuur, een bijtmiddel, meestal matig verdund, hetwelk daar, waar de naald het koper onder den etsgrond heeft blootge legd, dit metaal wegtijt. Voorts kan de radee ring nog verder met de stift worden uitge werkt De etskunst werd in Duitschland het eerst door Albrecht Dürer en in Italië door Mazzuoli Parmegianco uitgeoefend. De schil der Jan Luyken was een bekend graveur en etser. DE AVONTUREN VAN PR0FJE EN STRUISJE. 160. De bagage was door een bediende van het hotel al op Profjes bevel aan boord gebracht en de komst van den pro fessor met zijn bediende tevens aangekon digd. Dat was per telefoon gebeurd. Fn toen Prof je due aan het schip kwam, lag de loopplank ad uit e>n konden ze meteen aan boord gaan. Prof je was wei wat >a»ig voor deze plank, want hij lag zoo raar. 170. De boot was niet groot, maar u©©l mooi ingericht. De bemanning bestond uit de kapitein, een stuurman, een stuk of ree matrozen, een hofmeester en een kok net koksmaat. Verder waren er in de machine kamer natuurlijk nog een machinist met stokers, maar die kreeg je zelden te zien- Bij Profje'8 komst aan boord stond de ge heele bemanning gereed om hem en Struis- je te ontvangen en kon hij dus met ailei kennismaken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10