VELO's zijn niet duur; R.K. SPORTPIM JflflGWEG" LEIDEN I-LEI EU SNEL I WRINGMAgHINES vanaf fl. 13.- ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1933 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND De luchtvictorie van maarschalk Balbo. De Va lera krijgt het benauwd tusschen O'Duffy en Cos- grave. De val van Cuba's president. Ellende en overvloedige oogst in Rusland. L u c h t-v i c t o ri c. Verleden week Za terdag is generaal Balbo thans luchtmaar- schalk Balbo in Italië weergekeerd met zijn eskader van 23 vliegtuigen na een zege vierenden tocht naar Chicago. Tweemaal zijn de watervliegtuigen den Oceaan overgestoken, op de heenreis via IJsland en op de terugreis via de Azoren. Op deze reis zijn twee onge lukken voorgevallen, welke ieder een doode hebben gekost, n.l. te Amsterdam bij het da len en op de Azoren bij het starten, Overi- flms is de tocht uitstekend verloopen dank zij lact organisatie-talent van Balbo, dat niets aan het toeval overliet, en aan diens voorzich tigheid, die geen risico's op zich wilde nemen. Hij talmde dikwijls wanhopig lang, en wachtte al maar door op beter weer; nu eens was het hier niet goed dan weer ergens an ders. Den eenen dag las men, dat hij morgen zou vertrekken en den volgenden dag, dat de start opnieuw was uitgesteld. De uitkomst heeft echter bewezen, dat deze voorzichtigheid met een groot succes bekroond is geworden, want zonder deze voorzichtigheid had de ge vaarvolle onderneming wel eens een groote ramp kunnen worden. Men denke maar eens aan de ongelukkige Poolreis van generaal No- blle met zijn luchtschip, welke ramp men veel al geweten heeft aan onvoldoende voorberei ding en scholing. De roem, welke de Italiaansche luchtvaart toen verloren heeft, heeft Balbo thans ruim schoots teruggewonnen. Geen wonder, dat het Italiaansche volk gek was van enthousiasme, en Mussolini persoonlijk de vliegers kwam verwelkomen en huldigen en ook de koning niet achterbleef, maar eveneens de kranige vliegers de hand drukte. (Men had het, tus schen haakjes, haast vergeten, dat er ook nog een koning in Italië „regeert"). Er is echter voor ons, niel-Italianen, ook wel een schaduwzijde verbonden aan Balbo's succes en dat is, dat het een succes was van de Italiaansche luchtvloot, een succes van een der krachtigste oorlogswapens, waardoor de kans, dat het luchtwapen nog eens een keer zal worden afgeschaft, weder een stapje ver der weg is geraakt, De kansen der ontwape ning staan toch al niet al te gunstig. Verschietend blauw. Over de heele wereld stijgt tegenwoordig als 'n vloed golf het verlangen naar sterke mannen, met ijzeren vuisten, die niet praten, maar doen. En inderdaad, na al het gepraat, dat wij hebben meegemaakt, zouden een paar daden geen slecht figuur maken, want wij moeten uit de crisis. Vandaar de allerwegen opduikende zwart-, bruin- en blauw-hemden, waarop wij verleden week reeds gewezen hebben. Toen vreesden wij nog voor een „ongezonden" Zondag in Dublin, als de Iersche blauwhemden zouden gaan paradeeren langs het gedenkteeken van de vrijheidshelden Griffith, Collins en O'Hig- gins. Inmiddels had de president de Valera de optocht verboden en de leider der blauw hemden O'Duffy heeft toen de opmarsch maar wijselijk afgelast, ofschoon hij van tevoren te kennen had gegeven, dat deze in elk geval zou doorgaan ook tegen een eventueel verbod in. Zoodoende was het Zondag te Dublin bui tengewoon rustig, een echte „Engelsche" Zon dag. Een paar blauwe hemdjes, die niet wis ten, dat de opmarsch inmiddels was afgelast, liepen in den val en werden afgedroogd, maar daarmee was het ook afgeloopen.. De spanning is in Ierland evenwel nog geens zins verdwenen. Vooreerst kan O'Duffy, wiens blauw-hemden legertje nog niet ontbonden is, het marcheeren niet laten. Aanvankelijk wilde hij Zondag a.s. zijn blauwtjes verzamelen in verscheidene H. Missen in hun respectievelijke steden en dor pen en ze daarna in afdeelingen laten mar cheeren, maar de kerkelijke autoriteiten ge voelden niets voor relletjes en demonstraties in de kerken en zoo viel ook dit plan in dui gen. Nu zal er alleen maar gemarcheerd wor den. Vervolgens is er naast O'Duffy nog de oud president Cosgrave, die een groote politieke partij achter zich heeft en het ook niet met de Valera eens is. De Valera's politiek van los scheuring van Engeland heeft het land reeds heel wat geld gekost en dat weegt in den te- genwoordigen tijd zwaar op de politieke weeg schaal. Zoo wordt de Valera van twee kanten be sprongen en verwacht men, dat er binnenkort eens een volksuitspraak zal moeten plaats vin den, om uit te maken, met wien het Iersche volk mee wil gaan, of de Valera nog altijd het vertrouwen der meerderheid heeft, of dat het volk den kant van de O'Duffy's en Cosgrave 3 wil uitgaan. M a c h a d o's val. Den president van Cuba, Machado, is de vaderlandsche grond tenslotte toch te warm onder de voeten ge worden; hij is gevlucht met een paar getrou wen naar de Vereenigde Staten. Had hij den „raad" van de Ver. Staten maar eerder opge volgd, dan was het misschien zoo'n vaart niet gcloopen .maar hij bleef plakken totdat hij er bijna z'n hachje bij in had geschoten. De ondergrond van deze Cubaansche revo lutie is ook weer te zoeken in de geldkwestie. Cuba is, wat men in de Ver. Staten een „one crop country" noemt, schrijft de N.R.C., 't geen wil zeggen, dat het land op één groote tak van bedrijf (in dit geval de suiker) is aangewezen. Het is dit al anderhalve eeuw lang en ware de ongekend hevige crisis niet gekomen, die vooral ook de suikerindustrie teistert, Machado zou al zijn dure experimen ten, om op Cuba naast suiker en in minde re mate tabak ook mais, rijst, koffie en cacao voor uitvoer te verbouwen, achterwege hebben kunnen laten. Vroeger waren 80 pet. van de staats-1 en particuliere inkomsten af komstig uit de suikerindustrie, welke thans niet of op zijn best nauwelijks meer loonend is, zoodat een groot deel van den bebouwba ren grond braak ligt. Zoo komt het dat het land van de enorme buitenlandsche schuld, welke onder het be wind van Machado is aangegaan in de Ver. Staten, die niet minder dan 2 milliard dollars in Cuba hebben gestoken, de rente en aflos sing niet meer kan betalen, evenmin als de geweldige bedragen die Machado voor het on derhoud van het ruim 20.000 man tellend le ger en de uitgebreide gendarmerie noodig had Deze twee bolwerken van de dictatuur ver- Nutrlcta - Zoetermeer slonden maar eventjes 55 pet. van de totale staatsuitgaven. Geen wonder dat het bij de schromelijke werkloosheid op een bevol king van 4 millioen zielen loopen 600.000 men- schen zonder werk, terwijl van hen die nog werken de loonen met gemiddeld 70 pet. zijn gedaald herhaaldelijk tot stakingen en on lusten kwam. Ook de nu voltrokken omwente ling is begonnen met een staking van de trans portarbeiders te Havanna, welke waarschijn lijk geen zóó ernstig karakter zou hebben ge kregen als er op 7 dezer bij de demonstratie voor het paleis van Machado niet zooveel bloed was vergoten, doordat de troepen en de politie die het paleis bewaakten op de betoo- gers schoten. Dit bïoedblad is het sein ge weest voor de algemëene' staking over het ge- heele land en voor den opstand van vrijwel de geheele bevolking tegen de dictatuur. Wel licht zou deze zich nog- hebben kunnen hand haven als zij steun, zooai niet metterdaad dan toch met geld, uit Amerika had gekregen. Maar Wallstreet zag in dat voor Machado de tijd van gaan was gekomen en dat zij goed geld naar kwaad geld ging gooien als zij hem langer de hand boven het hoofd hield. Zoo is hij dan, door niemand betreurd, als de meest gehate man van Cube* gevallen van het hooge voetstuk waarop hij zichzelf had geplaatst. Russische oogst.,— Eenigen tijd gele den heeft men kurtneir. lezen een ontroerend schrijven van den 'tiietropoliet van Lemberg. mgr. Szeptycy, ovèfdeh hongersnood in de Oekraine. Daarnaast staan de berichten uit Moskou, die spreken van een buitengewoon overvloedigen oogst, ook in de Oekraine. Bei den schijnen gelijk te hebben. Tot nu toe heerscht er een geweldige ellende in het groo te Russische rijk, waaraan een zeer goede oogst gelukkig spoedig een einde zal maken. De groote moeilijkheid is echter het binnen halen daarvan, wahtcle boeren gevoelen er weinig voor, om een groot deel aan de Sovjets af te staan. De officeelë berichten uit Mos kou luiden nogal erg optimistisch, maar daar is men wel meer optimistisch als dat beter uitkomt. Van eenigen onrust onder de boeren weet men in Moskou niets af, maar van den anderen kant verluidt toch maar, dat er een heftige strijd gaande is, tusschen de boeren en de militairen, die er vóór moeten zorgen, dat de boeren niet alles "Vó'ór zichzelf houden. Merkwaardig is in hWt verband wel, dat de correspondenten van buitenlandsche bladen, die te Moskou waren,, stad niet mogen ver laten zonder een speciale vergunning. Wat erop schijnt te wijzen, dat er toch wel iets gebeurt, wat men te Moskou liever niet voor het buitenland, weten. SPORT VOETBAL R. K. S. V. „LEIDEN". a.s. Zondag is het een jaar geleden dat het mooie sportpark „Haagweg" door Mgr. Aengenent werd geopend. Bij deze gelegenheid had de Firma, van Haasteren een wisselbeker beschikbaar gesteld, wel ke voor één jaar in het bezit kwam van „Leiden". Zondag a.s. is het de tweede ontmoeting tegen Lenig en Snel. Heeren, zorgt er voor dat er net zoo gespeeld wordt als in Bleijerheide en wij zijn er van overtuigd, dat de beker in Leiden blijft. De opstelling is als volgt: H. Simonie A. Kamphues H. Goddijn Fr. Goddijn' S. Brakel Valk D. Kerkvliet J. v. Woerkom W. Kraan W. Goddijn P. Bredeveid Voor sportliefhebbers een mooie gele genheid om eens naar de R. K. Sport te komen kijken. Dan zal men zelf de over tuiging krijgen dat de R. K. F. niet onder doet voor den K. N. V. B. De wedstrijd vangt om half drie aan. ZONDAG 20 AUG. A.S. 2.30 uur n.m. VOET 8 AL-WEDSTRIJD om de Fa. v. Haasteren WISSELBEKER Prijzen 25 cent Jongens 15 cent Rijwielstalling aanwezig, KIMBRIA'S ZILVEREN BAL WEDSTRIJDEN. Evenals de vorige jaren heeft zich ook thans weer ter opluistering van dit Maas- trichtsche voetbalfestijn een eere-comité ge\ormd. Het wedstrijdprogramma is door loting als volgt bepaald: Zondag 27 Aug. 1. R.K.V.VL Maastricht R.K.W.V.V. Maastricht. 2. Caesar, Beek—Kimbria, Maastricht. 3. Va.kenburg- St. Pieter,Maastricht. 4. R K.O.N.S.—Rapid, Maastricht. 2c ronde. 5. Winnaar 1winnaar 2. -6. Winnaar 3—winnaar 4. Zondag 3 Sept. Vervolg twee ronde. 7. Graaf Willem II, Den Haag M.U.L.O., Helmond. 8. D.H.L.,Delft tegen best. gepl. verl. 2e ronde 27 Aug. Halve finale. 9. Winnaar 5 tegen winnaar 7. 10. Winnaar 6 tegen winnaar 8. 6 uur finale. 11. Winnaar 9 tegen winnaar 10. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R.-K. S.V. „Meerburg' ^oeterwoude (H.R.) Morgen wordt op het Meerburg-terrein een wedstrijd gespeeld tusschen de Meer burg-veteranen en de A.S.C-veteranen uit Zoeterwoude (Dorp). In het eerste treffen tusschen deze beide elftallen, dat eenige WASCHMACHINES vanaf fl. 30.- weken geleden plaats had, wonnen de oud- A.S.C.'ers met 42. Natuurlijk zullen de Hooge Rijndijkers trachten revanche te nemen en tegelijkertijd probeeren de prachtige medaille te veroveren, die voor dezen wedstrijd is uitgeloofd. Aanvang 2.30 uur. De entrée voor dezen wedstrijd is slecht* 10 cent Het Meerburgbestuur verwacht daarom dat vele toeschouwers het Mcer- burgterein zullen bezoeken. Men zal er geen spijt van hebben R. K. S. V. „D. 0. S." Het programma voor morgen is als volgt vastgesteld. Om kwart over één komt DOS III in het veld tegen NVC II uit Noordwijkcr- hout. Daaraan zullen ze de handen vol hebben maar niettemin flink aangepakt. DOS I speelt eveneens thuis. NVC I zal de tegenpartij zijn, en deze club heeft veol zin DOS I eens een keer te kloppen. Ge zien het resultaat van Zondag jl. tegen Vogelenzang I, dat hun alle moed geeft, is het niet onmogelijk. Aanvang 3 uur. DOS IV speelt om half vijf tegen Nieuwveen II. We raden de vierde elftal spelers aan dezen wedstrijd te beschouwen als een goede oefening voor de a.s. com petitie. DOS II gaat naar Langeraar om daar te 2.30 uur het eerste elftal van Adolf Kol- ping een vriendschappelijk bezoek te bren gen. Geen training. R. K. S. V. „S. M. C." Zondag gaat het tweede en derde elftal naar Van Nispen voor de seriewedstrij den. Zij komen daar uit tegen de volgen de tegenstanders: om 12.30 uur SMC II Foreholte II; om 5 uur SMC IIIVogelen zang III. Voor de Junioren zijn wij een wedstrijd wachtende Foreholte ISMC I, welke dan gespeeld wordt op het Foreholte ter rein. De afdeeling Athletiek neemt met ver scheidene athleten deel aan het op Teylin- gen-terrein te houden Athletiek-tournooi. Wij hopen, dat zij daar SMC met zijn nog jonge afdeeling hoog zullen houden. R. K. S. V. „N. V. C." Voor morgen zijn alleen uitwedstrijden vastgesteld. NVC I en II gaan naar Roelofarends- veen, alwaar DOS I en II hun tegenstan ders zijn. Het zullen twee zware wedstrij den worden, en we vreezen, dat NVC wel aan het kortste eindje zal trekken. Doch verrassingen zijn niet uitgeslo'ten. Wij zullen in ieder geval de Veenders de over winning niet cadeau geven. Aanvang resp. 3 uur en 1.15 uur. NVC III en NVC-junioren trekken naar Hillegom en zullen in Concordia ITI en jun. a. sterke tegenstanders vinden. We verwachten toch dat er minstens 2 puntjes naar huis komen. Maar dan gewerktAan vang resp. 2 uur en 12.30 uur. R. K. S. V. „Foreholte." Alsof het midden in de competitie was, zoo zijn a.s. Zondag voor Foreholte vier wedstrijden vastgesteld. Drie ervan wor- j den thuis afgewerkt. Te 12 uur komen de Benjamins reeds tegen hun collega's uit Sassenheim in 't. veld. Daarna 1.30 uur de groote Junioren tegen SMC I Jun. De Voorhouters worden nu toch vooral ver zocht eens een kijkje te gaan nemen. Twee junioren-wedstrijden achter elkaar te gaan zien, gebeurt niet eiken Zondag. Men zal er geen spijt van hebben. Foreholte III sluit den dag met een wedstrijd tegen v. Nispen III een onbekende tegenstander. Daarom is het oppassen, jongens! De reserven gaan voor de tweede maal naar de Zilk, alwaar te 12.30 uur SMC II partij gegeven wordt. De eerste overwin ning iö binnen, maar voor de tweede zal ook weer gewerkt worden. Of Warmond zich zoo maar gewonnen geeft, we geloo- ven van niet. Daarom met volle moed aan gepakt Contributie betalen in het Parochiehuis FEUILLETON. HET MEDAILLON VAN LORD STAIR. Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. 1) HOOFDSTUK I. Ik heb al heel wat menschen de hand gelezen, zeide de oude vrouw, maar nog nooit, heb ik zulke vreemde lijnen gezien als deze. Terwijl ze dit zei, hield zo een handje vast, een mooi klein handje van een heel jong kind, rozerood in de palm, heel teer, een handje, dat een schilder in ver rukking zou hebben gebracht, maar waar over de vrouw, bedreven in haar geheim zinnige kunst, peinzend gebogen zat met gefronste wenkbrauwen. Ik begrijp er niets van, zei ze, het is de eerste hand, die ik niet lezen kan. Maar, zei het dienstmeisje tegen over haar, jc gelooft toch niet, dat al- Irs wat jo in de hand leest, ook werkelijk uitkomt Het is bijna nooit mis, zei dc oude. Ik ben eens ik was toen nog heel jong in het huis geweest van een voornaam heer om zijn vrouw op te passen, ze had oen kleinen jongen, en in zijn hand zag ik oen lijn, die altijd noodlottig is. lemend, die die lijn in zijn hand heeft, sterft door den strop. Het was heel wonderlijk, ging zo voort, een lief onschuldig kind met dat vreeselijk teeken in zijn kleine handjes. Het deed mijn hart zeer en toch moest ik er telkens weer naar kijken en ik zag dc lijn al dieper en dieper worden. Ik waar schuwde dc ouders, maar ik durfde niet al les zeggen. Ik zei alleen dat dit kind hun veel moeite zou geven en dat ze hem moes ten leeren, zichzelf te beheersehen en zijn driften in te toornen. Toen ik aanhield, be gonnen ze me uit te lachen. Arme kleine handjesHet zou beter geweest zijn voor het kind, als het toen gestorven was. Wat is er dan met hem gebeurd? vroeg het kleine dienstmeisje angstig. Toen hij een en twintig jaar was, werd hij verliefd op het mooiste meisje uit de streek en zij hield van hem. Een mooi meisje is als een drop honing met een zwem insecten er om heen. Zij was de drop honing, arm kind, en do mannen die haar bewonderden, waren dc insecten; het was haar schuld niet, dat zij op haar afkwamen. Hij was jaloersch, niemand had hem ooit geleerd, zich tc beheersehen. In zijn jalocrsc'nheid doodde hij haar. Of schoon dc knapste advocaten hem verde digden werd hij veroordeeld tot den strop. Zijn moeder kwam later bij mij. grijs geworden; een gebroken vrouw Waar om heb je me nooit verteld, wat je in dc hand van mijn jongen hebt gezien, vroeg ze en ik herinnerde haar er aan, hoe ze gelachen had om mijn waarschuwing. Jo maakt me zoo bang, zei het dienst meisje plotseling. Waarom vroeg de oude. De goede God geeft zijn gaven zooals Hij wil. Som mige menschen lezen alles in het gezicht van een mensch, ik lees «liet in de hand Waarom zou jo bang zijn? Vroeger zouden ze jo als een heks verbrand hebben, zei het meisje. Als ik in die dagen had geleefd zou ik wel zoo wijs geweest zijn om mijn mond te houden, antwoordde do vrouw lachencL Zc hield nog altijd het kleine rose handje vast, en keek er weer. naar met ernstige, bijna angstige oogen. Ik lees een boek, dat ik niet kan begrijpeii, zei ze zacht, en en kele minuten lang was hot heel stil, al leen de vogels buiten waren nu duidelijk hoorbaar. De kamer, waarin deze twee zich bevon den was groot en goed gemeubeld. Er was geen weelde maar alles ademde gezellig heid de enkele schilderijen, de rijen boe ken, een overvloed van bloemen en de ge makkelijke stoelen. cDc kamer lag gelijk vloers, er waren geen ramen, alleen groo te glazen deuren, die naar den tuin voer den. Een intieme", ouderwetsche tuin vol bloemen, rozen en anjelieren, waar de zon scheen, de bijen gonsden en de vogels zon gen. De .leuren stonden wijd open en die heerlijken Juni-dag en de wind. droeg de geuren van al de bloemen naar een wieg in het midden van de kamer, waarin een baby lag. De wieg was zoo mooi, dat al leen de hand van een .moeder dat rozeroo- de nestje van kant en zijde kon hebben opgebouwd. Het was een wiegje waarin een koningskindje had kunnen rusten. En het kindje van enkele weken, dat daar binnen zoo veilig geborgen lag, was zelf als een klein prinsesje, zoo teer en mooi. Het gezichtje was omgeven door goud blonde haren. De wenkbrauwen waren fijn gebogen en al duidelijk geteekend en de kleine trekken hadden een volmaakte kin derlijke schoonheid. Het kind glimlachte in haar slaap, onbewust van de vreemde lijnen in haar handje. Het dienstmeisje lag naast de wieg ge knield, zij was pas even te voren binnenge komen met een boodschap voor de baker en was op haar knieën gaan liggen om het kind te bewonderen. De baker zat aan de andere zijde van de wieg, een bejaarde vrouw met heldere diepe oogen en breed voorhoofd. Het was een gezicht, dat men niet licht zou verge ten. Vrouw Spar stond bekend als de bes te baker in Hillside. Toen het dienstmeis je binnenkwam, had ze de oude vrouw aangetroffen, ernstig kijkend naar de palm van het kleine kinderhandje. Toe laat mij ook eens kijken, zei. Ann Roberts, het dienstmeisje, die weer wat moed kreeg. De oude vrouw opende het handje en wees op de teere lijnen, die zich in de palm afteekenden. Kijk, zei ze, dat is de levenslijnze breekt plotseling af en dan is het alsof ze opnieuw begint en tot het eind doorloopt. En dit dit is de lijn van het huwelijk zij wijst op een vroeg huwelijk en ook deze lijn wordt plotseling afgebroken, maar dan komt er een nieuwe lijn, die doorloopt. En zie je dat bruis daar in het midden van de palm? Dat beteekent altijd iets vreese- lijkseen plotselingen dood, moord of zelf moord. De hemel beware het arme kind, riep het dienstmeisje verschrikt, zeg toch niet zulke vreeselijke dingen. Ik zeg alleen, wat ik zie dat kruis komt bijna nooit voor! De lijn van het huwelijk wordt hier gekruist door de lijn van den dood en toch loopt ze, door, ging de oude vrouw voort.. Ik wil er niet meer van zeggen, maar dit kind zal geen ge woon leven hebben of het iets heel moois zal worden of iets heel droevigs d&t al leen weet de goede God. Haar leven begint al treurig genoeg, zei het meisje; ze nam het kleine knuistje en kuste het. Ik heb al die vreeselijke dingen, die jij gezegd hebt, weggekust riep ze. Wees maar niet bang, kleine schat, jij hebt en- geien, die je bewaken evengoed als alle andere menschen. Ik geloof er niets van dat jouw hand jes zulke nare dingen als moord of zelf moord voorspellen. En toch is het zoo en als wij lang ge noeg leven, zullen we zien, dat mijn voor spelling uitkomt. Ik wil er niets meer van hooren, riep het meisje uit en daarop vroeg zeHoe gaat het met mevrouw Slecht. Denk je dat ze zal sterven? Het. is heel waarschijnlijk. Het meisje stond op. Ik moet weg, zei ze. Het zal hier in huis wel heel droevig zijn, ondanks al de zon en bloemen, als mevrouw dood is. Kan ik nog iets voor je doen, baker? Op dat oogenblik klonken de tonen van zacht, droevige muziek, zoo droevig en teer, dat de twee vrouwen roerloos bleven staan. Het kind bleef doorslapen glimlachend. Hij kan het niet laten, zei de ba ker. Hij speelt een doodenzang voor zijn arme jonge vrouw, maar hij weet het zelf niet. Ik zal blij zijn als ik hier weg ben en een vroolijker dienst heb, zei het meis je. Die muziek maakt me toch zoo angstig en ze schijnt maar nooit op te houden. Meneer is, wat de menschen een genie noemen, zei de baker. Ik voor mij houd niets van genieën. Ik heb er een of twee in mijn leven gekend en het waren altijd moeilijke menschen om mee om te gaan. Het is net of het kindje dc muziek hoort, zei Ann Roberts plotseling: toen stond ze op en ging den tuin in. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12