No. 7584 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Z4ste Jaargang MAANDAG 14 AUGUSTUS 1933 S)e £eid6cfie6oti/*a*it DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post *2J)5 per kwartaal Het Geilluatreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaliifg van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummert 5 cent, met Geiiinstreerd Zondagsblad 9 cent. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. MORGEN, feestdag van Maria's Hemelvaart, zal „De Leidsche Courant" NIET verschijnen. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 f GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAACT: Gewone Advertentiën 30 cent per regal Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoognte 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden oi gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. BINNENLAND R.-K. BOND VOOR GR00TE GEZINNEN Verlaging van tarieven voor water, gas en electriciteit. In verband met de actie door de plaat selijke afdeelingen te voeren, om te ko men tot een reductie van de tarieven voor water,, gas en electriciteit in verband met de gezinsgrootte, welke actie reeds in verschillende gemeenten succes kon boe ken, heeft het Hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond voor Groote Gezinnen aan zijn afdeelingen de volgende richtlijnen als lei draad verstrekt. 1. De gemeentelijke bedrijven voor wa ter, gas en electricteit zijn geroepen het algemeen welzijn te dienen, maar binnen de grenzen van commercieel beheer. 2. Het laatste sluit in, dat het mini- j mum-tarief als regel ten minste gelijk is I aan den postprijsdaarboven mag een normale winst worden gemaakt. 3. Daar als eisoh van algemeen welzijn moet worden beschouwd, dat het maat schappelijk goed, wat het bedrijf afwerpt, door alle burgers evenredig wordt geno ten, zoo volgt hieruit, dat het tarief vat baar is voor reductie, als daardoor dat evenredig genot aan bepaalde groepen wordt verzekerd. 4. In deze lijn ligt speciale reductie van het tarief in verband met de grootte van het gezin. 5. Zoodra de baten, die uit de winst der bedrijven aan de gemeentekas toe vloeien zoo groot zijn, dat zij strekken ter vervanging van belastingen, is* reductie naar gezinsgrootte tevens een eisoh van rechtvaardige verdeeling der lasten. 6. Uit de ervaring blijkt, dat de re ductie naar gezinsgrootte niet op bezwa ren van administratieven aard. behoeft af te stuiten. GEEN OVERWERK IN TIJD VAN WERKLOOSHEID. Verzoek aan de patroons in het Bloembollenbedrijf. De besturen van den R. K. Landarbei- lersbond, Ohr. Landarbeidersbond, Bond ran arbeiders in het Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf hebben aan H.H. werkgevers in het Bloembollenbedrijf een schrijven gezonden, waarin zij verzoeken dc werkzaamheden in dit seizoen zóó te willen regelen, dat er niet of althans bij hooge uitzondering moet worden overgewerkt. Te vens verzoeken zij de werkzaamheden te doen verrichten doer mannelijk personeel. „Het kan u toch niet onbekend zijn luidt het adres dat er op alle plaatsen nog verschillende werkloozen zijn en het laat zich eenvoudig niet weergeven, wat er moet omgaan bij mensohen, die met den besten wil geen plaatsing weten te verkrij gen, wanneer zij daarnaast gewaar worden, dat er door anderen nog wordt overge werkt. Volgen® de met de werkgeversorganisa ties gemaakte overeenkomst is dat toege staan en wij kunnen ons indenken, dat de inwilliging van ons verzoek wel eens tot eenig ongerief aanleiding kan geven, maar van den anderen kant zijn de belangen wel ke er op het spel staan wel zóó groot en zóó overwegend, dat daarvoor wel iets kan getrotseerd worden. Het is toch niet alleen het belang van de werklooze personen en de daarbij betrok ken gezinnen, maar wel degelijk een alge meen belang van de hoogste orde, wanneer alles wordt gedaan om de werkloosheid te verminderen. Wij denken hierbij nog niet eerst en ze ker niet op de voornaamste plaats aan de geweldige lasten welke door de werkloos heid op de Gemeenten worden gelegd, die tenslotte toch door ingezetenen moeten op gebracht worden, maar wij denken vooral aan de moreele en materieele ellende wel ke de werkloosheid in de gezinnen van de betrokkenen oproept en die zich voortplant in alle geledingen van ons volksleven- Ons verzoek om geen vrouwen aan het werk te houden zoolang er nog mannelijke krachten werkloos rondloopen steunt op de zelfde overwegingen. Het tulpenpellen, dat meer eigenaardig voor vrouwen geschikt is, is vrijwel afgeloopen, zoodat er geen klem mende redenen kunnen zijn om vrouwelijk personeel aan het werk te houden. Het is overigens onze vaste overtuiging, dat als wij in ons bedrijf het „leven en la ten leven" niet in toepassing weten te bren gen en uitsluitend ons door het eng persoon lijk belang laten beheerschen, de ellende en narigiheid nog grooter zal worden dan reeds in verband met de omstandigheden het geval ie. Wij doen dan ook een beroep op alle weldenkende werkgevers om vooral in de zen tijd te doen wat mogelijk ie om de werkloosheid te verminderen. Indien allen aan ons verzoek, hierboven aangegeven, zouden willen voldoen, zou er stellig iets gewonnen zijn. INVOERRECHT OP BUITEN- LANDSCHE GRANEN. Steunregeling voor den inlandschen graanbouw. Met ingang van 14 Augustus 1933 treedt in werking het crisisgraanbesluit 1933. Dit besluit, hetwelk steunt op de landbouwcri sis wet 1933 monopoliseert den invoer van granen en de derivaten daarvan. Teneinde de uitvoering van dezen graan- steun te bespoedigen is onder goedkeuding van den minister van Economische Zaken opgericht de Stichting Tijdelijke Graanoen- vradhtwagen of spoorwegen over de grens komen, in zakken zijn geladen, daar het denaburecren van ongezakt goed, per spoor of wagen aangebracht, zeer bezwaarlijk it. Molen, en bakkerijafvallen worden sleobts toegelaten, indien door de controleurs de partijen kunnen worden gedenatureerd, waarvoor 0.15 per 100 K.G. in rekening wordt gebracht. De controleurs worden in het bezit ge steld van behoorlijke denatureeringsappa- ratcn. De T.G.C. is telefonisoh aangesloten op de nummers 553744 en 555588. Het giro nummer is 223453, ten name van de Neder- landsche Meelcentrale. Van bevoegde zijde meldt men ons: Den landbouwers, niet vallende ondor den roggesteun 1933, en den verbouwers van gerst wordt in hun eigen belang gera den met den verkoop te wachten tot de de finitieve regeling gereed zal zijn. Vermoedelijk zal hiermede 1 A IV, maand gemoeid zijn. Zij, die reeds niet gesteunde rogge of gerst van den oogst 1933 verkoch ten sedert 1 Augustus en vóór 16 Augustus, moeten vóór 20 Augustus a.s. hiervan onder overlegging van de bewijzen, opgave ver- trale, kantoor houdende Riouwetraat 176 178, Den Haag, directeur de heer H. M. Abraham. Deze steunregeling werkt in hoofdtrek ken als volgt: De invoer van tarwe, gerst, mais, rijst, rogge, bakkerij-afvallen, molen-afvallen, haver, gort, havermout is slechts onder be middeling van genoemde stichting toege staan en zal slechte plaats hebben over de douanekantoren gevestigd te: Delfzijl, Nieuwe Sohans-Station, Oldenzaal, Zeve- r, Lobitoh, Venlo-Station, Kerkrade, Eys. den-Station, Valken swaard, Roosendaal, Sas van Gent, Hanaweert, Rotterdam, Am sterdam. Aan de genoemde douanekantoren zijn oontoroleurs tarwe wet 1931 aanwezig om toe zicht op de in- en doorvoer te houden en bewijzen met kwitantie af te geven aan den eigenaar of vervoerder der ten invoer aan geboden goederen. Deze bewijzen werden door de met het toezicht belaste contro leurs slechte verstrekt na betaling der door den minister van Economische Zaken ton behoeve van het Landbouw-Crisisfonds vastgestelde bedragen, welke zijn: tarwe, gerst, mais, rijst en daaruit bereide bloem, meel of glucose, met uitzondering van tar wemeel of tarwebloem voor mensohelijke consumptie, waarover hieronder wordt ge sproken per 100 K.G. rogge (gedenatureerd) 1- rogge (niet gedenatureerd) zoo mede roggebloem en roggemeel 4. molenaf vallen, bakker ij-af vallen.L haver 3- gort 3-— havermout 8- In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze bedragen niet in de plaats komen van den bestaanden bijelag op tarwebloem B en semolina, welke in ge baseerd op de Tarwewet 1931. Deze bijslag wordt, zooals tot nu toe, afzonderlijk in re kening gebracht en met 1 per 100 K.G. verhoogd. Evenzoo blijft de voor de verschillende artikelen bestaande oontingenteering van kracht. De controleurs Tarwewet 1931 zullen op verzoek de ten invoer aangeboden rogge denatureeren. Voor de gedenatureerde rog ge wordt een bedrag van 1 per 100 K.G. berekend, terwijl voor ongedenatuxeerde rogge, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, 4 per 100 K.G. wordt berekend. Zachte tarwe, ten invoer aangeboden (bedrag 1 per 100 K.G.) wordt gedenatu reerd. Voor industrieele doeleinden kan hiervan ontheffing worden verleend. Gemakshalve kunnen importeurs ten be hoeve en volgens voorschrift van de „Stich ting Tijdelijke Graanoentrale" een bankga rantie stellen of een depotbedrag storten op haar girorekening 223453, waardoor be taling der bedragen bij het aanbieden teo invoer wordt voorkomen. Inlichtingen hier omtrent worden gaarne door de T.G.C. ver strekt. Voor denatnreeringskosten moet worden betaald 10 per 100 K.G. Het zal wel nood zakelijk zijn, dat de granen, welke per auto, strekken aan de Gewestelijke Tarwe-Orga- nisatie, waaronder zij rossorteeren. Deze be paling geldt niet voor het op stam verkoch te. Niet gesteunde rogge of gerst van den oogst 1933, welke na 16 Augustus wordt ver kocht, komt niet voor verdere behandeling voor steun in aanmerking. METAALSPLINTERS IN CHOCOLADE. Eigenaardige ontdekking door den keuringsdienst te Haarlem. Blijkens het verslag over het jaar 1932 van den Keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem en Omstreken heeft deze dienst in 1932 te Haarlem 130 mon sters cacao en chooolade genomen. 20 par tijen met een gezamenlijk gewocht van 96.7 werden afgekeurd. Omtrent de oorzaak van deze zeer groo te hoeveelheid afgekeurde chocolade deelt het verslag het volgende mede: Van chocolade werd een groot aantal monsters genomen in verband met het feit, dat in conige partijen van een be paalde fabriek motaalsplintors werden aangetroffen. Toevallig bleek, dat onge veer tegelijkertijd in chocolade van oen ander fabriek, eveneens in hot gebied Haarlem gelegen, ook metaalsplinters, zij het wat, vaD anderen vorm, voorkwamen. Het metaal bleek bijna uitsluitend, en steeds wanneer grooter© hoeveelheden aanwezig waren, uit ijzer te bestaan. Be- halve in de chocolade der twee fabrieken werden slechte bij uitzondering meer dan geringe sporen metaal gevonden. Getracht werd de oorzaak van de aanwezigheid van metaal op te sporen, waarbij verschillende mogelijke fouten naar voren kwamen, maar niet met zekerheid alle foutbronnen konden worden aangewezen. Deze kunnen OA. gelegen hebben in het verwerken van teruggezonden chocolade (van St. Nicolaas b.v.), waaraan nog bladtin en aluminium vast zaten waartusschen zich spijkertjes bevonden. Verder leek niet onmogelijk, dat door slijtage van machines of bijslijpen van machine-onderdeelen metaalsplinter in de chocolade waren gekomen. Het samen vallen van de vroeger nooit geconstateerde fout aan twee fabrieken, die niets met el kaar te maken hebben, deed echter bet vermoeden rijzen, dat verwerkte grond stoffen, b.v. oaoaoboonen, al door de me taaldeeltjes verontreinig waren vóór zij in de fabrieken kwamen. Het onderzoek wordt voortgezet. Federatie-examens. De uitslag avn de in Juni 1933 gehouden examens der Federatie is als volgt: boek houden geëxamineerd 2080, afgewezen 1331, geslaagd 749; Noderlandsohe handelscor respondentie reap. 287, 129 en 158; Fransche id. reep. 344, 202 en 142; Duitsohe id. reap. 772, 408 en 364; Engelsohe id. resp. 1189, 659 en 530; Spaanache id. resp. 38, 24 en 14; Zweedsche id. resp. 4, en 4, Eeperan- tistisohe id. resp. 11, en 11. Totaal ge ëxamineerd 4725, afgewezen 2753, geslaagd 197a. EEN VERKLARING VAN Mr. G0SELING. Er wordt aangepakt Onder bovenstaande hoofden schrijft de „Volkskrant": Nu de „Nieuwe Venlosche Courant" in strijd met de gebruiken bericht gooft van een door mr. Goseling op een der pnaat- avonden der Sociale Week te Rolduc ge dane mededeeling en de „Tijd" daaraan nog een en ander toevoegt, meen-en wij, dat het geen zin meer heeft te verzwijgen, dat het dagelijksoh bestuur der Partij gereed is met het plan, zooals dat in groote lijnen op den Kaderdag te Amersfoort ie uitge stippeld. Ér wordt dus met kracht aangepakt. Dezer dagen zullen, naar wij vernemen, aan de Rijkskieskringbesturen uitvoerige instructies worden gezonden terzake de kernvorming in verschillende plaatsen. Het dagelijksoh bestuur dor Partij stelt zich bovendien voor, met de Tweede Ka merfractie de lessen te bespreken, welke het meent, dat uit het behandelde op den Kaderdag te trekken zijn. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat van alle zijden ter Sociale Week vertrou wen is uitgesproken in de leiding van hei- dagelijksch bestuur der Partij en deszelfs I voorzitter mr. Goseling en dat op velerlei wijze tot uiting kwam, dat men betreurde de stemming, welke door eenig orgaan te gen de centrale partijleiding werd gc- kweekt door de toepassing van zg. klank bord- journal ietiek. U ITKEERING CRISIS-ZUIVEL- CENTRALE. Voor zuivel- en melkproducten. De Gris is- Z-ui vel-Cen trade maakt bekend, dat met ingang van 13 Augustus tot nadere aankondiging de uitkeering op alle tot zui vel- of melkproducten verwerkte melk >a vastgesteld op basis van 2.24 oent per K.G. melk met een vetgehalte van 3,2 pet. Deze uitkeering stemt overeen met 58,8 cent per K.G. boter en 70 cent per K.G. melkvet. Bij verwerking van melk op boter zoodanig, dat uit 100 K.G. melk van 3,2 pet. vet 3,60 K.G. boter verkregen wordt zal de uitkeering 'hierop dus 3,60 X 0.5888 2.12 per 100 K.G. bedragen. V00RL00PIG GEEN CRISIS INKOMSTENBELASTING. In de Memorie van Antwoord op het ont- werp-Omzetbelasting, deelde minister Oud mede, dat hij het heffen van een crisis-in komstenbelasting overwoog. Zijn wij wel ingelicht, dan is de Rogoe. ring er in geslaagd de begTooting in oven wicht te brongen, zonder gebruik te maken van de baten, die uit deze crisis-inkomsten belasting zouden moeten voortvloeien. In ieder geval komt de nieuwe belasting op het thans bij den Raad van State in on derzoek zijnde begrootingsontworp niet voor. Of deze belasting later door oen af zonderlijke wet zal worden ingekeerd, zal geheel afhangen van de ontwikkeling, die de Rijksfinanciën zullen nemen. nS. v. d. D." Buitenlandsche mijnwerkers ontslagen. Naar wij vernemen zal tegen 1 Septem ber a.s. op de Staatsmijnen aan ongeveer tweehonderd arbeiders, nagenoeg allen bui tenlandsche krachten, ontslag worden aan gezegd. Een en ander staat in verband met den steeds kleiner wordenden afzet van ko len. Ook bij de Oranje-Naesaumijnen zal binnenkort tot ontslag van tal van buiten- landaohe arbeiders moeten worden overge gaan, wanneer de toestand niet verandert. KERKNIEUWS VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Zondag is te Dublin rustig vorloopen. (2de blad). De president van Cuba, Machado, Is af getreden en per vliegtuig naar de Vereen, Staten gevlucht. Rumoerige tooneelen te Havanna. (2de blad). Generaal Balbo te Rome aangekomen. Een geestdriftige ontvangst (Luohtv. 2e blad). BINNENLAND. Bij een botsing tusscben twee autobussen te Overschie werden dertig personen ge wond. (Gein. Ber. 3de blad). Nog meerdere ernstige verkeersongeluk ken. (Gccq. Bar. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De wereldwielerkampioenschappen te Parijs gehouden. (2de blad). Nederland wint om den Daviscup van Roemenië. (2de blad). Recordverbeteringen bij de zwemkam. pioenschappen te Arnhem. (4de blad). Nederland wint den athletiekwedstrijd van België. (2de blad). V.V.L. wint de finale om den Leldeche Courantbeker (2de blad). De toer van „Leiden" naar Bleijerheide. (4de blad). 40-JARIG PRIESTERFEEST VAN DEN AARTSBISSCHOP. Belangrijke gift vo<¥ de Utrechteche armen. Ter gelegenheid van het 40-jarig pries terfeest van Z.H. Excellentie Mgr. J. H. G. Jansen op 15 Augustus a.s. heeft het Z.H. Excellentie behaagd 4.500 ter beschik king te stollen voor de noodlijdenden en armen der stad Utrecht cn heeft Monseig neur bepaald deze som als volgt te ver doelen: een gift groot 1000 aan het Cri sis Comitó Utrecht 1931; een gift groot 1000 aan de voreeniging tot Verbelerin; van Armenzorg en 2-500 voor de R.K. armen van Utrecht. JUBILEERENDE KOORDIRECTEUR. De heer J. H. oan Egmond Ie Warmond. Morgen -* den dag van Maria's luisterrijke hemelvaart zal de heer J. H. van Esmond te Warmond het feit berdenken, dat hij vóór veertig jaren verbonden werd aan het R.K zangkoor van de parochie St. Mathiaa. Was het aanvankelijk alleen als zanger, het duurde niet lang of zijn muzikale talenten brachten hem zoover, dat hij aangesteld werd tot orga nist, ja zelfs tot directeur van genoemd zang koor. Wat de jubilaris, vooral in zijn functie als organist en directeur, gepraesteerd heelt, valt moeilijk onder woorden te brengen. Zijn onvermoeid ijveren was immer gericht op den luister van den kathplieken eeredienst. Geen moeite en zorgen waren hem daarvoor t* groot. De bevordering van den Gregoriaan- schen zang zoo'n zeer voornaam onderdeel van de katholieke liturgie waa steeds zijn groote gedachte. In dezen echt kerkdijken zang gaat hij geheel en al op. Daarvan kun nen getuigen de cursussen, welke hij zoowel hier als elders gegeven heeft, alsmede de tal- looze lessen aan zangkoor en particulier* personen. Voor den kerkelijken zang stond hij steeds op de bres. Een ieder, die weet, wat een moeite en opoffering zulk een arbeid vergt, kan begrijpen, dat de geheele parochie Warmond dit feest met den jubilaris meeviert.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1