ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1933 UE LEID5CHE UJUKnn l DERDE BLAD PAG. 9 BUITENLAND DUITSCHLAND OM DE V1SSCHERS TE HELPEN. Een feestelijke vischdag in Pommeren. In Pommeren is op initiatief van den gouwleider, staatsraad Karpenstein, een „vischdag" gehouden, tot propaganda van het gebruik van viach, welke tot gevolg had, dat de geheele vangst der vissohers van Pommeren uit de Oostzee werd ver kocht en zelfs Noord zee visch moest wor den aangevoerd. Dit was echter niet al leen een gevolg van de groote propaganda maar ook van de omstandigheid, dat de vissohers in den loop van de week veel tegenslag hadden ondervonden van de stor men op de Oostzee. In Sassnitz was naar aanleiding van den vischdag een soort van volksfeest ge organiseerd. De vlaggen waren uitgesto ken, de handelaren reden met versierde wagens naar de afleveringsplaats, de visohvrouwen hadden haar kramen met groen en swastika-vlaggetjes getooid en overal heerschte groote drukte. Uit alle plaateen uit Pommeren kwam bericht, dat wel viermaal zooveel visoh verkocht had kunnen worden. Toen de versohe visch was uitvekocht, kwamen gerookte, gemarineerde en gecon serveerde vissohen aan de beurt. Men ver wacht, dat van deze verkoopen de vis- schera groot voordeel zullen hebben. Het plan is in de toekomst de propa- ganda niet tot Vrijdag te beperken en er naar te streven, dat visoh weer de oude plaats in de volksvoeding inneemt. ESTLAND RUMOER IN ESTLAND. De staat van beleg afgekondigd. Het Estlandsoh te 1 e graaf -age ntsdhap meldt: Naar aanleiding van een onver antwoordelijke agitatie en de versprei ding van allerhande paniekgeruchten, die de openbare meening verontrusten, heeft de regeering den staat van beleg afgekon digd Alle bonden van voormalige front strijders, de vereeniging der socialistische jeugd en twee andere uniform-dragende vereenigingen zijn verboden. Er zijn maatregelen getroffen, om de pers en openbare vergaderingen te contro leeren. IERLAND DE OPTOCHT DER BLAUWHEMDEN Marsch-order van generaal O'Duffy. Volgens VJ). heeft O'Duffy Vrijdag het definitieve marschbevel uitgevaardigd, waaruit blijkt, dat hij een eventueel verbod van De Valera een geüniformeerde parade te doen houden, wil negeeren. De deelne mers aan den marsch zouden het volgen de uniform moeten dragen: Blauwe hem den, zwarte dassen, zwarte broek, muts of blootshoofds. Leden die nog geen uniform bezitten, moeten een bijzonderen armband dragen. In den marschorder wordt voorts verklaard, dat de officieren alle deelne mers moeten wijzen op de onvermijdelijke noodzakelijkheid den marsch te doen door gaan. Generaal O Duffy heeft Vrijdag ver klaard, dat hij niet gelooft, dat De Valera de manifestatie zal verbieden. Hij zal den opmarech der 15 deelnemende compag nieën uit geheel Ierland zelf commandee ren Na de kranslegging bij het monument voor Collins, Griffith en O'Higgins zal de stoet zich naar de begraafplaats begeven, waar dezen zijn ter aarde besteld. Hier aal generaal ODiïTfy een toespraak hou den, waarna de blauwhemden naar het centrum der stad zullen trekken. Generaal O'Duffy heeft volgens Reu ter met nadruk verklaard, dat er geen sprake is van een staatsgreep. De regee ring heeft inmiddels alle voorzorgsmaat regelen genomennaar de „Star" meldt, moeten in de re geering age bouwen in de nabijheid van het gedenkteeken 60 man met revolvers, machinegeweren en traan- gasbommen in gereedheid worden gehou den. De blauwhemden zijn ongewapend. Er worden geheime onderhandelingen gevoerd om een aaneensluiting met de partij van Cosgrave teweeg te brengen. Beslissing regeering eerst heden bekend. Het kabinet van den Iersohen Vrij staat kwam, naar Reuter uit Dublin meldt gistermiddag bijeen om te beslissen of zij den optocht van blauwhemden zal verbie den. De beslissing zou echter niet vóór he den bekend gemaakt worden. De Valera vreest, dat het dragen van uniformen door een zeker aantal mannen voldoende zal zijn om wanordelijkheden te veroorzaken. AMERIKA R00SEVELTS HERSTEL PROGRAM. Slagen óf de „economische hel". In verschillende ofacieele kringen te Washington gelooft men, dat, zoodra de finitieve teekenen voornanden zijn, die er op wijzen, dat het Amerikaans one herstel programma zal slagen, een „managed currency", gebaseerd op zg. goeaeren-dol- iars binnen het gebied der mogelijkneden zal komen. Intusschen komt het uur vaa crisis voor het herstelprogramma steeds nader. Men zal nu heel spoedig weten of de steenkool- en staal-indusLrie, de public-utility maat schappijen en sommige fabrikanten in de automobiel-industrie de code omtrent verktijden en loonen zullen aanvaarden, dan wel het herstelprogramma in gevaar zullen brengen door verwerping der code. Indien men op de uitlatingen in zakere bladen afgaat, zou men kunnen denken, dat het geheele land het programma der regeering steunt. Dat is echter niet juist. Tal van'industrieelen zijn van oordeel, dat het opgeven van hun vrijheid van handelen, niet meer of minder be teekent, dan het radicaal prijsgeven van de Amerikaansohe doctrine van agressief individualisme en dat zulks voor him zaken niet anders dan nadeelig kan zijn. Anderen verzetten zich tegen het denk beeld om aan de arbeiders stem te geven bij de controle over de industrie. De auto riteiten zijn het daarom niet eens over de waag of de Nira zal slagen of falen. In de komende twee weken zal dat, zoo meent men, moeten blijken uit de indices uit het bedrijfsleven, waarvan de cijfers over de weer te werk gestelde arbeiders een aller belangrijkst element zullen vormen. Intussohen is het teekenend, dat overal melding wordt gemaakt van stakingen en uitsluitingen ondank» het vurig beroep van den president tot een nationalen godsvre de in de komende kritieke weken. Het zoo goed als zeker, dat het grootste econo mische experiment van Amerika zal mis lukken, indien een belangrijk deel der werk nemers weigert samen te werken of be langrijke afwijkingen van de code verlangt voor hun speciale industrie. Dergelijke concessies worden evenwel da gelijks en van alle ziiden gevraagd. De co des zijn vrijwillig en de openbare meening in Amerika heeft nog niet het stadium be reikt, waarin naar dwang wordt gevraagd. Generaal Johnson is nog steeds optimis tisch gestemd doch heeft gisteren zijn waar schuwing herhaald, dat een „economische hel de straf zal zijn voor het falen van het programma. Indien wij aan den storm niet het hoofd bieden", zeide hij, „zullen wij al len verzinken". Amerika's leper van werkloozen. dat nog steeds ruw geschat wordt op 12 millioen, i* niet aanmerkelijk afgenomen. Het ideaal om twee arbeiders te werk te stellen, waar tot duever één voldoende was. is nog niet bereikt. De straten van New York, Boston, Chicago en elke trroote stad zijn nog steeds bezaaid met bedelaars. De administrator van het Federal Re- lief, Hopkins, verklaarde, dat de werkloo zen dezen winter een ontzettend lot zou den hebben, wanneer de verschillende sta ten niet de uitkeering van den staat ten boloope van 500 millioen dollar zouden aan vullen. Zelfs een bedrag van 1 milliard dol- lar voor dringende noodgevallen zou slechts een droppel op den heeten steen zijn, aldns deze autoriteit. DE TOESTAND OP CUBA. De minister van oorlog Militair dictator van Cuba. Na de bespreking, die Maohado in het legerkamp Colombia heeft gehouden is de minister van oorlog aangesteld tot militair dictator van Cuba, in welke functie hem alle presideniteele eerbewijzen gebracht moeten worden. In militaire kringen wordt verklaard, dat de minister van oorlog thans eenigen tijd het bewind zal voeren. Intus sohen zal Machado zich op den achtergrond houden en verdere onderhandelingen voe ren ter definitieve oplossing van de crisis. President Machado gevlucht? Volgens een niet bevestigde telefonische mededeeling, te Washington uit Havanna ontvangen, zou een deel van het garnizoen van Havanna aan het mudten zijn geslagen. President Machado zou gevluaht zijn naar het militaire kamp Columbia. Dreigende hongersnood. Als gevolg van de nog steeds voortduren de algemeene staking wordt Havana thans door hongersnood bedreigd. De prijzen der levensmiddelen, die nog beschikbaar zijn, stijgen met groote snelheid. Brood, boter, melk, aardappelen en uien ontbreken reeds geheel, terwijl in de grutterszaken nog slechts witte boonen verkrijgbaar zijn. Het geheele tr^isportwezen staat stil en dientengevolge ook de levensmiddelenvoor ziening. In verband hiermede heeft het mi nisterie van Binnenlandsohe Zaken mede gedeeld, dat met ingang van heden vier centrale gaarkeukens te Havana zullen wor. den ingericht, ten einde de hongerige be volking te voeden. Voorts heeft ook het bestuur van de universiteit verklaard, dat het „het weinige voedsel, dat wij bezitten onder de hongerige bevolking zal distri- bueeren. BUITENL. BERICHTEN. PALESTINA IMMIGRATIE VAN DUITSCHERS. Duizend vergunningen verleend. De Palestijnscbe regeering heeft, naar V.D. meldt, als voorschot op de immigra tiequota voor het komende halfjaar dui zend immigratie-vergunningen toegestaan voor Joodsche arbeiders uit Duitschland, die den 36-jarigen leeftiid nog niet over schreden hebben. Tc Gaf een rondje als Ik wist, waar die stier gebleven ia. (Pantagruel) 0N0ERGANG VAN SPAANSCH ZEILSCHIP. Met man en muis vergaan nabij Cuba. De Tidewater Oil Co. maakt bekend, dat de „Guadalhorce", die een dienst tua- schen New-York en de Canarische eilan den onderhield, twee maanden geleden in de Caraibisohe Zee in de buurt van Cuba met man en muis ie vergaan. De beman ning telde 13 koppen. De „Guadalhorce", een houten driemast- bark (metende 340 br. rog. ton, gebouw irf 1877 en toebehoorende aan de fa. Bosch y Sinte) behoorde te Laa Palmas thuis. BLIKSEM SLAAT IN KINDER- VACANT IE-K0L0N IE. Twee dooden, 17 gewonden. In een kindervaoantiekolonie bij Gou- ville sur Mer, waar ongeveer 1700 kinde ren verzameld waren, voor een groot deel uit Parijs afkomstig, sloeg gistermorgen bij een plotseling opkomend onweder de blik sem in een weide, waarop 150 kinderen bezig waren gymnaatiek-oefeningen te ver richten. Een knaapje en een onderwijzer werden gedood, zeventien kinderen wer den gewond. DE TYPHUS-EPIDEMIE IN CHILI. 4000 personen aangetast De medische dienst van het Ohileen- sche leger is opgeroepen om het offensief te leiden tegen de typhue-epidemie, waar door in een maand 4000 personen zijn aan getast. In een speciale zitting van het kabinet werd medegedeeld, dat de burgerlijke autoriteiten niet in staat waren het uit breiden van de epidemie tegen te gaan en dat de openbare gezondheid in gevaar was tengevolge van den slechten toe stand in de bara&ken der werkloozen. De sterfte onder de typhua-patiënten bedroeg ongeveer 30 procent. De autoriteiten hebben order gegeven de bioscopen en andere openbare plaatsen van vermaak te sluiten, het onderwijs aan universiteiten en scholen voorloopig te staken en de paardenrennen af te lasten. Het aangrenzende Argentinië heeft krachtige maatregelen genomen om te ver hinderen, dat de epidemie ook op Argen- tijnsch gebied zal komen. HOOG WATER IN GRAUBUNDER- LAND. In enkele bergstreken van Graubunder- land zijn de beken tengevolge van de krachtige stortregens plotseling en sterk gezwollen, meldt Reuter uit Ohur. In de streek tusachen Filisur-Davos en Filisur- Berguen is het verkeer op de wegen voor loopig gestoord. Bij Strada in het bene- den-Engadin-dal zijn drie bruggen en een molen door de watermassa meegesleurd. De bewoners van don molen konden zich redden. NATUURBESCHERMING DOOR BRANDSTICHTING. In de omgeving Van Geltow hebben sinds geruiraen tijd onophoudelijk branden plaats. Thans is hiervóór, een even vreem de als verrassende verklaring gevonden. Een troep jonge mannen uit Potsdam, die tot de beste families behoorden zijn ont maskerd en gearresteerd. Naar zij be weerden was het hun wensoh het natuur schoon in het district Golm te bescher men tegen de actie der regeering en de kolonisten door brandstichtingen af te schrikken. SCHENDING VAN HET KEIZERLIJK MAUSOLEUM TE LENINGRAD. Onthullingen van «en Pooisch blad. Het Poolsoh dagblad „Illuatrowanni Ku rier Tsodzienni" bevat een ontstellend ar tikel over de ervaringen van een commis sie in sovjet-Rusland, welker taak het ge weest zou zijn het keizerlijk mausoleum in Leningrad te openen en de waardevolle voorwerpen hieruit weg te nemen. Het blad zou het artikel ontvangen bob ben van een lid der Russische kolonie in Warschau, die een brief kreeg toegestuurd van een lid der Ge poe, de gevreesde ge heime Russische staatspolitie. De brief bevatte, indien de daarin ge noemde feiten althans op waarheid berus ten, gegevens van groote historische betee- kenis. De brief luidde ongeveer als volgt: „Waar ik thans over schrijf, heeft een onvergetelijken indruk op mij gemaakt. De zware deuren van bet mausoleum gaan open en voor onze oogen vertoonon zich de graven der Russische keizers, ge rangschikt in een hal ven cirkel. De ve- heele Russische geschiedenis ligt voor oru. De voorzitter der oommissie geeft het bevel te beginnen met den laatst gestorve ns en de ingenieurs openen de graftombe van tsaar Alexander III. Alexander III is in generaals-uniform, rijkelijk getooid met zijn decoraties. Het lijk wordt vlug uit de zilveren kist geno men, de ringen worden van de vingers go haald en de van diamant schitterende de coraties van de uniform. Het lijk wordi daarna in een eikenbouten kist overge plaatst. Op dezelfde wijze wordt te werk ge gaan met de doodkisten van Alexander II en Nioolaas L De oommiseieleden verrich ten hun werk met groote snelheid, daar in het mausoleum een bijna ondragelijke lucht hargt Vervolgens wordt het graf van Alexan der I geopend, doch hier doet rioh iets on- i verwachte voor. Het graf is leeg, hetgeen HET NIEUWGEBOUWDE RUSTHUIS „CALLAO" TE KATWIJK. de legende sohijnt te bevestigen, volgens welke de dood van den tsaar te Taganrog en zijn begrafenis gefingeerd zijn en dat hij zijn leven geëindigd heeft als monnik in Siberië. Een buitengewone spanning heerscht on der de oommiseieleden, ais zij het graf ope nen van tsaar Paul. Zijn uniform ie prach tig bewaard gebleven, doch het hoofd le vert een verschrikkelijken aanblik op. Het masker, dat het gelaat bedekt, ia wegge smolten en onthult de verwondingen van den vermoorden tsaar. De lijken worden alle in eikenhouten kisten overgeplaatst en de zilveren kisten boven op elkaar gestapeld. Gemimen tijd is de oommissie bezig bij het graf ven Ca- th&rina de Groote, waar een groote boe- veelheid juweelen worden gevonden. Het laatst is Peter de Groote aan de beurt en als het deksel van do kist is weg genomen, vertoont deze eerste tsaar aller Russen zich voor ons in zijn reuzengestalte Het gelaat is prachtig bewaard gebleven en het is alsof het nog leeft, doch bij het overdragen in de houten kist, valt het lijk, dat 200 jaren heeft doorstaan, in stof uiteen. De afschuwelijke taak is volbracht en de houten kisten met de, overblijfselen van de tsaren worden naar de Isankiesky kathe draal gebracht, waar, rij in de crypte wor den neergezet. Een organisatie, bekend als de „Pom- golod" (hulp aan de hongerigon) had de leiding van dit werk, zoo besluit de schrij ver, en het doel was, de zilveren doodkis ten te smelten en alle waardevolle voor werpen, die van de lijken waren afgehaald te gelde t« maken." Vrouwelijke stierenvechter». De Spaansohe minister van Justitie heeft, naar Reuter meldt, een decreet uitgevaar digd, waarbij de plaatselijke autoriteiten worden aangemaand, er op te letten, dat het officieele verbod van vrouwelijke stie renvechters streng wordt nagekomen. Of schoon het bij de wet verboden is, zijn vrouwen onlangs in de arena si* stieren- vochtstor opgetreden. Chineesche mummie gevonden. In Sjanghai is bij opgravingen een mum mie gevonden van een vrouw, welke min stens 5000 jaar oud moet zijn. Een aantal kostbare stoenen en ver- eoheiden gouden en zilveren sieraden uit de Hing-periode werden gevonden op de mummie, welke gehuld was in de klecdij van een rijke vrouw van de Ming-dynaatie. De mummie verkeerde in buitengewoon goeden toestand, doch toen de kist ge opend werd, werden de mummie en de sie raden plotseling zwart. LUCHTVAART BALBO VLIEGT IN EEN DAG NAAR ROME. Het Italiaansche eskader van generaal Bal- bo zou hedenochtend te vijl uur uit Lisaabon starten. Beneraal Balbo wil volgens V.D. zon der tuaechcnlanding naar Rome vliegen. KERKNIEUWS PROTECTOR DER VINCENTIUS- VEREENIGINGEN. Met den dood van Kardinaal Cerretti had de Bond van Conferenties van Sint Vinoentius k Paulo haar Protector ver loren Bij gelegenheid van het honderd jarig jubileum heeft de H. Stool een bij zonder bewijs van sympathie willen geven door de Staatssecretaris van Z.H. tot Pro tector te benoemen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag, Dinadag en Woens dag géén audiintie verlcenen. LAND- EN TUINBOUW COS1JNS HEEFT PECH. ZIJN GONDEL ONTPLOFT Een werkman gedood en twee gewond. De gondel van den as. atratoalcervlieger Cosijns is blijkbaar toch nog gerepareerd kun nen worden. Want bericht wordt, dat het defect hersteld was en dat de luchtvaarders toch nog dezer dagen den tocht naar de stratosfeer zouden aanvaarden. Bij het nemen van weerstandsproeven ech ter ia gisteren de gondel ontploft, met het noodlottig gevolg, dat een werkman werd ge dood en een zwaar gewond, terwijl de con structeur, ing. Lhoir, uit Luik, lichte verwon dingen opliep. Cosyns, die de proefnemingen bijwoonde, bleef ongedeerd. Zooals gemeld, waa het vertrek, dat deze maand zou plaats hebben, vertraagd doordat was gebleken, dat bet voor de gondel gebruik te materiaal niet geachikt waa. Coayna besloot toen, zijn tocht tot het volgende jaar uit te stellen, doch de constructeur slaagde er in, de gondel t« herstellen. De gondel werd daarop overgebracht naar een laboratorium van de Bruaselache universi teit, waar onder leiding van den fabrikant en met aasistentie van een werkman, die gespe cialiseerd ia in het verrichten van laschwerk- zaamheden, zou worden nagegaan, of de gon del weerstand kon bieden aan grooten lucht druk. Met 'n geweldigen kal vloog de gondel tijdens de proefneming uiteen met het genoem de gevolg. Omtrent de oorzaak van deze ex plosie tast men in het duister. SANEERING BL0EMB0LLENBEDRIJF. Verzoek om vergoeding „Ingeleverd leverbaar". Door oen aantal vooraanstaande firma's in het Bloem bol lenbedrijf is het volgendo adres gezonden aan nu. M. Slingonborg, licgeoringa-Comiuieaaria Bloembollenbo drijf Ondergctcekonden, allen grootbedrijven in do Bloembollenstreek, volkomen bekend mot do uitkomsten dor oogst en liandol van de diverse bolgewassen, rekening houdende met den uitersten nood, waarin maawi s groot- en kleinbedrijven verkecren, rich ten tot u hot volgende ernstig dringende verzoek, n.l.: De totstandkoming van minimumprijzen is gebaseerd op do goedkoopst mogolgke wijze van producoorcn. Gedacht ia aan kleine bedrijven, waar in hoofdzaak met oigeu krachten wordt ge werkt. De grootere bedrijven of alle bedrijven, die mot personeel werken, kunnen hun ex- ploitatiekostcn niet dekken, ook ai zou de geheele opbrengst levorl»aar togen do ge stelde minimumprijzen betaald worden. De financieele toesband van alle bedrij ven in hot bloembollenvak u» van dien aard, dat geen verdere verliezen godragen kun nen worden. Nu wordt echter geëisoht, dat boven de belangrijke gratis inlevering van plantgoed, ook nog ingeJoverd moet wor den een gedeelte van het leverbaar. I)e in levering ven het leverbaar gedeelte betee- kent de vernietiging van de oogst, dus vor- lios van bedrijfskapitaal. Dat zij, op grond van bovenstaande en u bekende noodtoestanden in de bloembol, lenbedrijven, verzoeken ajioedcisoherid te beslissen, dat voor al het ingeleverde Ie- verbaar, zonder eenige beperking van raap, vergoed wordt de vaMgouteldo mini mumprijzen. Wij vermeenen volgens de grondwet recht te hebben op de hierboven gevraagde ver goeding. Mocht onze meening hieromtrent niet juist zijn, dan verzoeken wij het bc- noodigde bedrag te verstrekken renteloos of tegen zeer lage rente, af te lossen in vijf ;aren, te beginnen uit oogst 1935, en wol voor Hyncinthen, Tulpen en Narcissen voor elke cultuur afzonderlijk, berekend naar het voorgeschoten bedrag en do beteeldo oppervlakte. Mogen wij er trnslotte op wijzen, dat al- leen een zeer spoedige boslivring een einde kan maken aan de thans heerschende toe stand en onzekerheid. Leo pen Jim, die hasl je nog wel In de bocht. (College Humour)

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9