ZATERDAG 12 AUGuaiua iima DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. b DE GEBEURTENISSEN TE BEAURAING. MERKWAARDIGE GENEZINGEN. De Brueselsche „Standaard" komt nog te rug op de genezing van Zuster Vincentia (no vice) van het gesticht der Zusters van St. Vincentius Paulo van Meulebeke, die op Za terdag 5 Augustus j.l. te Beauraing genas van haar longziekte bij de eerste Wees Gegroeten, gebeden tezamen met Tilman Come even na negen uur, op het oogenblik, dat diens visioen begon. Te 9.30 onderzocht door de geneesheeren, vinden deze (om het weer te geven met de woorden van het blad, dat, naar het zelf zegt, slechts in populairen vorm, zonder eenige ge neeskundige aanmatiging, de feiten wil mee- deelen): „geen enkel spoor meer van tering (en zij had gaten in de longen)". De zeereerw. heer van Bogaert, pastoor van Bierk (Bierghes), die als tolk fungeerde tus- schen de dokters en de genezene, heeft in op dracht van dr. Maistriauz de zieke onder vraagd. „Ik vernam" aldus pastoor v. B. „dat zij al maanden lijdende was, 's Avonds voor het vertrek naar Beauraing had zij nog 40 gra den koorts en denzelfden ochtend had ze nog overvloedig bloed gespuwd. Sedert verschei dene dagen had ze bij 't opstaan 's morgens regelmatig 38 tot 39 graden koorts. Op een gegeven oogenblik, het zal omstreeks 10 uur geweest zijn, zeide de genezene, dat ze honger had Men gaf haar een kop melk en een boter ham, die ze heel smakelijk verorberde. Ik vroeg haar nog: „Welke zijn eigenlijk uw gewaarwordingen geweest, Zuster?" En ze antwoordde: „Tot driemaal toe was het, alsof mij iemand met de hand over den rug wreef, van links naar rechts. Dit veroorzaakte groote pijn, zoo dat ik den derden keer een schreeuw niet kon onderdrukken". Dit werd bevestigd door de verpleegster, die bij haar was. Dan had ze plotseling een onuitsprekelijk weldoende gewaarwording en riep uit. „Ik ben genezen". Op de vraag, op welk oogenblik ze juist ge nezen was, antwoordde zij: „Juist op het oogenblik, dat men met Tilman Cóme begon te bidden". Omtrent de bekende genezing van Malvina Plyson, wier linkerbeen, zooals men weet, tengevolge van een heupziekte 12 cM. korter was dan haar rechterbeen, toen zij naar Beauraing vertrok, valt nog te melden, dat de geneesheeren te Beauraing hebben vastge steld en op schrift gesteld, dat het gebrekki- gebeen na haar genezing nog 4 cM. korter was dan het andere en dat zij kon gaan zonder pijn. Bij haar huiskomst werd geconstateerd, dat het been nog slechts 2 cM. korter was. Verder vermeldt de „Standaard" nog de volgende genezingen op 5 Augustus: De 15-jarige Elisabeth Potter uit Ookelaar bij Diksmuide leed aan een beenderziekte aan den voorarm. Voorarm en hand waren ver stijfd. De arm werd voortdurend dikker. Op Zaterdagmorgen 5 Augustus voelde het meisje nog geweldige pijnen. Voor de grot gekomen, voelde het plotseling hevige pijnen en daarop werden de vingers weer geheel bruikbaar. Alle pijn was nu verdwenen. Het meisje kon aan iedreen gemakkelijk de hand geven. Als genezingen, die voor nader onderzoek in aanmerking komen, vallen nog te vermel den: Genezing op 7 Augustus tijdens het gebed der kinderen Voisin en Degeimbre van Arthur Mai Hard van Anseau, mijnwerker, geboren in 1899, die sedert twee jaar leed aan een ver lamming. Voorts genezing van Bertha Jacobs, vrouw van Bernard Van de Putte uit Dormaal (Bra bant), geboren 29 Juni 1892, welke vrouw se dert S'A jaar leed aan een ernstige breuk. Dokter Aerts uit Dormaal en dr, Maistriauz zouden volgens het blad de genezing geconsta teerd hebben. Een andere merkwaardige genezing is die van de 4-jarige Julia Delaere uit Torhout. Het kind was geboren met stompe voetjes (paardenvoetjes) en heeft nooit kunnen loo- pcn. Sedert drie jaren lagen de voetjes in ijzer (beugel). Het kind werd steeds vervoerd in een wagentje. Op den terugreis, tusschen Dinant en Na men, werd het kind ongeduldig en lastig. Op zeker oogenblik zei het: „Moeder, doe het ijzer af. Ik kan gaan". De moeder wilde haar dochtertje niet ge- looven. Dit hield echter aan, zoodat de moe der ten laatste gehoor gaf aan het verzoek. En de kleine Julia kon inderdaad loopen en springen. Op het station te Namen had een groote dankmanifestatie plaats, waarbij het kind vrij heen en weer liep. Nog valt te vermelden de genezing van stomheid van Gentiel Detailleur van Zulte, sedert langen tijd behandeld door dr. Ver- schueren uit Geeraardsbergen en wiens spraak verlies als onherstelbaar werd beschouwd. Tenslotte maken wij op gezag van de „Standaard" noge gewag van de genezing van mevrouw Maria Van den Bosch van Kathe- lijne Waver (bij Mechelen), die sedert 8 jaar lijdende was aan een nieraandoening met ern stige complicaties. Drie jaar geleden had ze een operatie te ondergaan (dokter Huberts, St. Jozefskliniek, Mechelen). Zij kon niet meer dan enkele stapjes per dag gaan. Thans kan zij alle werk doen, zonder de minste pijn of moeite. NEDERLANDER GENEZEN TE BEAURAING? De koster van Enschedé. Men schrijft uit Enschedé aan „De Tijd": „Ieder katholiek inwoner van Enschedé kent den heer Nobbenhuis, den vroegeren kos- ler van de St. Jacobusparochie. Jaren lang heeft hij in de oude Sint Jacobuskerk in de schaduw van het altaar zijn brood verdiend. Jaren lang, tot zijn 63stc toe. Tot hem in de groote nieuwe kerk 't werk niet meer moge lijk was. Want de heer Nobbenhuis was een versleten roensch. Wanneer je 32 jaar lang den morgen en 'n stuk van den avond hebt doorgebracht in 'n kerk, waar 't altijd tochtte, waar 't altijd voch tig was, en waar 't 's winters zoo bitter koud kon zijn, wanneer je er overdag bovendien in weer en wind per fiets er op uit moest om 't sobere loon wat aan te vullen met de ver diensten van allerlei bijbaantjes, dan betee- kent ouder worden niets meer en niets min der dan versleten zijn. De heer Nobbenhuis liep dan ook reeds meerdere jaren met een stok. Strompelde voor al den laatsten tijd slechts moeizaam voort, kon zich soms maar met moeite staande hou den en verstijfde meer en meer in bijna al z'n ledenmaten. Vooral 't linkerbeen begaf hem geheel en al, terwijl hij aldaar door een knagende pijn geplaagd werd. Door 'n verstijving van den rug was de heer Nobbenhuis voorts nauwelijk in staat zich op j te richten, wanneer hij eenigen tijd gezeten had. Hierbij kwam nog dat de toestand van den patiënt er Diet beter op geworden was door een lichte attaque van beroerte, welke in den afgeloopen winter opname in het R.K. Zieken huis ter plaatse noodzakelijk maakte. Geen wonder, dat het vooruitzicht van een moeilij ken ouden dag genoemden heer soms ten zeer ste deprimeerde..!. Nu wilde het toeval dat een plaatselijke onderneming in verband met de bekende ge beurtenissen van 5 Augustus vanuit Twente een busreis organiseerde naar Beauraing. Bijna dertig personen uit Enschedé, Henge lo en Almelo, alsook 'n Duitsch meisje na men er aan deel. Tot de deelnemers behoor den eveneens de heer Nobenhuis met diens vrouw, 't Waren wel geen overdreven ver wachtingen, waaronder men uit Enschedé ver trok, maar toch hield men heel diep in z'n binnenste zoo'n klein vlammetje levendig van stille hoog en oprecht vertrouwen. In Beauraing hadden zoowel de heer Nob benhuis als de hrer Oostrik, eveneens een patiënt uit Enschedé, het voorrecht tot den kloostertuin te worden toegelaten, waar zij verscheidene uren in de nabijheid van de grot vertoefden. Zooals het nuchteren Hollanders gewoonlijk vergaat, zagen ze natuurlijk geen verschijnin gen en geen wonderen. Wel hadden ze daaren tegen veel hinder van de drukte en de warm te en kwamen ze danig onder den indruk van de onbeschrijfelijke ellende, die ze om zich heen zagen. Van drukte gesproken. Die was zóó geweldig, dat ze twee uren noodig had den om over een afstand van plm. 300 M. den kloostertuin te bereiken. Overigens verliep de tocht zonder bijzon derheden. Na een moeizamen rit arriveerde men in den nacht van Zondag op Maandag eerst om twee uur in Enschedé. Eerlijk gezegd was het gezelschap eenigszins teleurgesteld. De heer Nobbenhuis, wiens stok nagenoeg versleten was, had zich in de Ardennen voor 'n prikje 'n tweeden op reserve gekocht. Bij 't verlaten van de bus wist hij 't gezel schap dan ook nog op te vroolijken met de opmerking: „Nu ben ik naar Beauraing ge gaan om er m'n stok achter te laten, en nu kom ik warempel met twee terug". Intusscben viel het dien nacht reeds op, dat onze patiënt zeer welgemoed was en dat hij ondanks groote vermoeienis vrij gemakke lijk z'n woning bereikte. Toen hij den volgenden morgen in de om geving van z'n woning wandelde, viel het hem i op, dat 't allemaal veel vlugger en veel lichter I ging dan gewoonlijk. Hij probeerde wat min- der op zijn stok te steunen, ook dat ging goed, j zoodat hij eindelijk besloot 't ding in den gang neer te zetten, j Sedert dien heeft de heer N. geen stok meer j ra z'n handen gehad. Hij loopt geheel zelf- I standig en voelt zich best. lederen dag heeft i tot nog toe nieuwe verbetering in dien toe- I stand gebracht. De pijn is nagenoeg geheel J weg, terwijl de stijfheid in den rug eveneens verdwenen is. Hij richt zich vlot op en zoekt geen steun meer wanneer hij zich beweegt. Zoo is het verhaal, dat eerst anderen de den, en dat daarna de heer N. zélf vertelde. We kennen den heer N. goed. Toen we hem even in z'n huiskamer opzochten en hem daar welgedaan op een gewonen stoel zagen zitten, miet z'n pijpje in den mond, vroegen we ons werkelijk af of dat nu dat hulpelooze mannetje was, waarmee we tot voor kort zoo'n medelijden hadden, wanneer we 't daar heen zagen strompelen. 't Merkwaardige is, dat de figuur van den heer N. er ontegenzegelijk jeugdiger is gaan uitzien. Het ineengedrongene is weg, terwijl hij overigens vlot heen en weer loopt en zijn ledematen gemakkelijk btfwegt, „Schrijft u er niet teveel over in de krant?" vraagt de heer N., terwijl hij ons oolijk aan kijkt, want veronderstel eens dat 't over een paar dagen weer mis is...." Intusschen ademt de geheele huiskamer een sfeer van innig vertrouwen en groote dank- baerheid. Is er inderdaad een wonder gebeurd? Wij zullen u geen antwoord geven op die vraag. „Weest u toch vooral voorzichtig met zoo'n geval", raadde ons een der heeren geestelijken van de St. Jacobus-parochie. Wonder of geen wonder, feit is, dat de heer Nobbenhuis, die er meerdere jaren ellendig aan toe was, op 63-jarigen leeftijd in vier dagen tijds wederom een normaal gezond mensch geworden is. Geen dokters, noch kruiddeskundigen of kwakzalvers, noch 't zie kenhuis bracht een dergelijke verbetering te weeg. Deze ontstond eerst na een bezoek aan O. L. Vrouw van Eeauraing op 5 Aug. j.l. Wij kunnen natuurlijk niet vooruitloopen op de beslissing der kerkelijke autoriteiten in zake de gebeurtenissen te Beauraing en zijn ook niet in staat, het bovennatuurlijke karak ter vast te stellen of te bewijzen ln de gene zing van den heer Nobbenhuis. I Maar dit buitengewone feit is toch te raerk- waardig, dan dat wij erover zouden zwijgen". VERSCHIJNING TE BANNEUX? De buitengewone gebeurtenissen te Beau raing hebben de aandacht eenigszins afgeleid van het naburige dorpje Banfieux, waar de Heilige Maagd verschenen zou zijn aan het jonge meisje Marietje Beco. Toch stroomden ook hierheen de pelgrims. Zondag j.l. werd I hun aantal geschat op 15.000. De groote dag van Banneux zal, naar men weet, de 15de IMTERPAROCHIEELE EEN TIJD VOOR FEL-AP0ST0LAAT. We schrijven 1033. ïïeol de wereld zit in de misère. Maat schappelijk, politiek en economisah ie er geen grooter warboel denkbaar. En mca foetert er over en prutst er aan, maar de uitkomst is telkens 00, of wel beroerd slecht. Kunnen menschen dit alles weer goed maken? Ja, zegt de Liberaal, en hij wijst op de technische volmaaktheden. Ja, zegt de socialist, en hij spreekt over de overwinning van het proletariaat. Kunnen menschen dit alles weer goed maken? Ja, knikten de heeren der Londensohe conferentie, laat dat maar aan ons over en het komt dik in orde. En' ziet, de koersen stegen, de beurzen werden levendiger, de handel ging iets vlot ter. Want nu zou 't dan komen en En 't kwam niet! Voor de zooveelste maal waren ze weer verkeerd begonnen, zonder God. Je zou zoo zeggen, ze lee- ren het nooit- En cfezulken noemt men dan „do" menschen. De goeden niet te na gesproken heeft de menschheid aan con- fereerders-zonder-God absoluut niets. Aldus mislukte ook deze louter-mensche- lijke opzet. Wat nu te doen? Maar weer pruteen en pla leken? Neen! Want dat zijn we moede. Iets anders dan Ja, Christus terug in de wereld, tus schen de menschen! Dat ia de opgave van onzen tijd voor ons, christenmen- sohen „Lux Mundi", Licht der wereld, dat is Oh rietua. En door fel-apostolaat moeten wij dat Licht brengen in de donkerte van onze eeuw. SEVER U6. WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. XXII. Einde Mei 1497 kwam te Florence de excommurucatiebrief van Paus Alexander VI, waarin Savonarola, van kettterij be schuldigd, door den Paus werd gestraft wegens azijn verregaande ongehoorzaam heid. Juist echter had Savonarola een briefje naar Rome geopend, waarin hij den Paus gehoorzaamheid verzekerde en door allerlei beloften tevens vroeg den banvloek af te wenden. Deze twee brieven zijn el kander gekruist en aldus was „de heer- scher van Florence" veroordeeld. Hij hield zich echter aan 's Pausen be vel en niet één geestelijke functie oefen de hij meer uit. Nog iets andere verdient evenwel onze aandacht. In die dagen n.l. publiceerde Sa vonarola een meesterlijk boekwerk: „Tri omf des Kruizes" getiteld. Daarin teekent hij de Kerk van Rome als de eenig ware en legt hij uit; hoe de Pausen de door Christus aangestelde Opperherders zijn. In dit meesterwerk toont hij zich een onver- valsaht strijder voor de heilige, roomsche Kerk en dit boek, een prachtig stuk apolo gie, is tot in de 17de eeuw dikwijle her drukt geworden, ook in Rome! Het loont werkelijk de moeite de vol gende passage uit dat werk te lichten, want dat kan ons en ook anderen leeren. Hij schreef aldus: „Daaruit volgt dat zij, die Petrus' plaatf- bekleeden, hem opvolgden in ononderbro ken rij, opdat de Kerk altijd een hoofd zou hebben, hetwelk, met dezelfde macht en hetzelfde gezag als Petrus, daarin de plaats van Jesus Ohristus zou bekleeden. Dewijl nu echter de bisschoppen van Ro me deze opvolgers van den H. Petrus zijn, is de Kerk van Rome onbetwistbaar de leermeesteresse en het hoofd van alle an dere Kerken. Alle geloovigen moeten dus met den Paus, als opperhoofd der Kerk van Rome, vereenigd zijn, gelijk de ledematen met het hopfd; en wie van de leer der Kerk van Rome afwijkt, wijkt af van Ohristus". We zien due dat de Paus voor Savona rola wa-s „aller vorst en herder". Wel een eigenaardige figuur dus, om in zijn pree- ken den Paus „den tyran" te noemen, en in zijn boek te verdedigen op de meest Augustus moeten zijn, feestdag van Maria's ten Hemelopneming. Reeds zijn in België en Frankrijk groote bedevaarten georganiseerd. De kapel van „Onze Lieve Vrouw der Armen" zal onder groote plechtigheid worden ingeze gend. Daarna worden de zieken gezegend. De .Radio Catholique" zal de plechtigheid uit zenden. De burgemeester van Louveigné, tot wiens gebied Banneux behoort, heeft onder zware straffen verboden, dat op 15 Augustus winkels, kramen of tenten worden opgeslagen op den weg van Banneux naar Tancrémont. Alle commercieele of financieele belangzucht wordt ten strengste geweerd. Mgr. Millot, vi- varis-generaal van het bisdom Versailles, die Donderdag j.l. een bezoek bracht aan Ban neux en gedurende eenigen tijd sprak met Marietje Beco, verklaarde zich overtuigd van het ernstige en buitengewone karakter der verschijnselen, over wier oorsprong nog geen voldoende zekerheid bestaat. KALENDER DER WEEK MARIA TEN HEMELOPNEMING. ZONDAG 10 AUG. 10« Zondag na Pink steren. Mi»; Cum Clamarem. 2e gebed v. d. H. Wigbertus, Belijder (Zie in het feest eigen v. h. Bisdom); 3e v. d. H.H. Hippo- lytus en Gaaaianue, Martelaren. Prefatie v. d. Allerh. Drisëenheid. Kleur: Groen. Wat wij zijn en hebben danken wij niet, zooals die akelig; troteohe Farizeër meept (Evangelie) aan onze zelve, maar aau den éónen Geest, Die Zijne gaven uitdeelt zooals Hij wil. (Epistel). Daarom aan God alleen alle eer en glorie. (Alleluja-vera). One paaaen de nederige gevoelens v^i den tollenaar. In bet nederig bewuetzijn van onze schuld, doch het hart vol vertrouwen opgeheven tot God, moeten wij ons Of fer brengen (Offertorium). Want dan al leen verwerven wij ons Gods barmhartig heid, makien wij ons deelgenoot van de ne- meleohe goederen (Gebed), geven wij eer en glorie aan Gods H. Naam (Stilgebed) en maken wij ons Offer tot een Offer van gerechtigheid, dat God van ons zal aanne men. (Communio). Als de tollenaar gaan wij dan gerechtvaardigd naar huis en God zal de afgebeden hulp (Graduale en Poat- communio) welke wij lederen dag noodig hebben, ons niet onthouden. MAANDAG 14 AUG. Vigiliedag vóór het feest van Maria's ten Hemelopne ming. Geboden vasten en onthoudingsdag. Mis v. d. H. Werenfridus, Belijder: Justus. (Zie in bet feesteigen v. h. Bisdom). 2e ge bed (en laatste Evangelie) v. d. Vigilie; 3e v. d. H. Eusebius, Belijder. Geen Credo. Gewone prefatie. Kleur: Wit Of de Mis v. d. Vigilie: Vultum tuum. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Werenfri dus; 3e v. d. H. Eusebius. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur; Paars. De H. Werenfridus woonde te Wervers- hoof (Werenfridus-hoeve) in Noord-Hol land en Later te Eist, waar hij het H. Ge loof predikte evenals te Westervoort, waar hij ook overleed. DINSDAG 15 AUG. Feestdag van Ma ria's ten Hemelopneming, Geboden te vie ren aJs Zondag. Mis: Gaudeamus. Kleur: Wit „Maria is opgenomen ten hemel. De En gelen verheugen zich en lofprijzend zege nen zij den Heer. Door U allerheiligste triomfeerende Maagd, zijn ons de poorten van het Para dijs geopend. Bid voor ons, opdat wij mo gen wandelen in den geur uwer deugden'. (Kerk. Get.). WOENSDAG 16 AUG. Feeeldag v. d. H. Joachim, Vader der Allerheiligste Maagd. Mis: Dispersit Kleur. Wit. „Verheug u H. Joachim, want uit uw dochter is ons (God) de Zoon geboren". (Get. der Kerk). DONDERDAG 17 AUG. Mis v. d. H. Je roen, Martelaar, Pastoor van Noordwijk: Laetabitur. (Zie in het feesteigen h. Bisdom). 2e gebed v. d. H. Hyacinthus, Be lijder; 3e v. h. octaaf van Maria's ten He melopneming; 4e v. d. octaafdag v. <L H. Laurentius. Kleur: Rood. De adelijke oudere van St. Jeroen ver trouwden de godsdienstige en wetenschap pelijke vorming van him deugdzamen en godsdienstigen zoon toe aan buitenland- sohe bfekwame en vrome mannen. Naar zijn vaderland (Schotland) teruggekeerd, arbeidde Jeroen ijverig aan het geestelijk heil zijner landgenooten. Priester gewijd stak hij, het voorbeeld volgend van St. Willibrord en Gezellen, naar ons vaderland over. De H. Hunger, bieschop van Utrecht, wees hem als arbeidsveld aan Noordwijk. Bij den inval der woeste Noorsohe benden markante wijze. We zullen dan ook zien, dat Hue ea. in de ware zin des woords ketters waren, maar dat Savonarola in de ze er verre vanaf staat. Hij dwaalde, ze- ker, maar hij hield niet halstarrig vol zoo- ala de anderen en juist daardoor is bij niet met zg. voorloopers der reformatie te vergelijken. De schrijvers, die dat wel de den, hebben oneerlijk en foutief gehan deld. Keeren we echter terug naar Florence, waar het met de politieke zaken mis liep, doordat een der vroegere heersohers, Pie- tro de Medicis, een staatsgreep uitvoerde. Hij kreeg echter „nul op request" en Sa vonarola liet vijf vooraanstaande burgers der stad folteren en onthoofden. Zooals meer gebeurt, had deze marteling een andere uitwerking dan die men er van verwachtte. Want inpLaats van vrees en rust, bracht het opstand en groote ver bittering onder het volk. En dit nam toe, naarmate meer en meer bekend werd, dat hij door den Paus geëxcommuniceerd was geworden. Zulk een priester wilde men niet langer erkennen, en zeker niet als on beperkt heerscher over de stad. Dan, het was in Maart 1498, koos het volk een nieuwe Signoria, zoo iets als een 2de burgemeester. Deze verbood aan Sa vonarola het preeken, want hij was het vermaan om niet te preeken al lang weer vergeten. Wat hij toen weer uithaalde zullen we in een volgend artikel zien. 8. M. SYMPHONIE „FRANZ SCHWEITZER". Op Zondag 3 Sept. komen we een schuld aflossen en alle leden een gezelligen avond aanbieden, die al lang beloofd is. Er is vroolijke muziek, voordrachten en enkele attracties, een ieder is hartelijk welkom en niemand blijve achter l VAN PAOLO GJINI. Door bemiddeling van den Nationaal Directeur van het S. P. L. ontvingen wij dezer dagen nog een brief van Paolo Gjini. den Albaneeschen Priesterstudent te Scu tari, waarvan de studiekosten gedurende negen jaren werden bijeengebracht door onze Leidsche Gezellen-vereeniging. Zoo als onze leden bekend is, werd onze Paolo door zijne Overheid voor eenige maandcr naar Italië gezonden om te Padua in he Seminarie zijn studiën voort te zetten. Daar de studiekosten hier betaald worden in het rustige Noordwijk, werd natuurlijk ook de pastoor gevangen genomen. Voor den Noorschen hoofdman beleed Jeroen onverschrokken zijn geloof in Jesus Chris tus en standvastig weigerde hij te offeren aan de afgoden. Daarop volgden vreese- lijke martelingen, welke de heilige met blijdschap op het gelaat verduurde en ten slotte het doodvonnis, dat door onthoof ding werd voltrokken den 17den Augustus 856. VRIJDAG 18 AUG. Feest v. d. verhef fing v. d. relikwie v. d. H. Bavo. Mis: Gau. deamus, 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten Hemelopneming; 3e v. d. H. Agapitus, Martelaar. Kleur: Wit Om aan het mee ning&ver schil van het volk over het graf v. d. H. Bavo een ein de te maken, opende Aremboldus, Abt van een klooster te Gent, de graftombe, waar in volgens sommigen het stoffelijk over schot van den heilige was en stelde het ten toon aan het toegestroomde volk. Daarna werd het in een mooie kist ge legd en naar de St. Bavo-kerk overge bracht. Van deze verheffing wordt vandaag in ons Bisdom de gedachtenis gevierd. ZATERDAG 19 AUG. Mis v. d. H. Joan, nes Eudes, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten Hemelopneming; 3e voor den Paus. Kleur: Wit. In 1601 werd'de H. Joannes Eudes ge boren in Normandië. Nog jong werd hij Oratoriaan. In 1620 ontving hij de H. priesterwijding te Parijs en werd missie- prediker. Bij dat Apostolisch werk werd het hem duidelijk, dat een parochiegeeste- lijkheid noodig was om den goeden geest onder het volk te bewaren en daarom stichtte hij in 1643 een Congregatie (de Eudisten) onder den Naam van Jesus en Maria, welke Congregatie groote verdien sten heeft verworven voor de opleiding van de geestelijkheid en de missiepredi- Iring. Joannes stichtte ook een Congrega tie, genoemd de „Zusters rnn O. L. Vrouw van liefde", welke bijzonder zorgde voor de gevallen, maar -goedwillende meisjes en vrouwen. Algemeene bekendheid heeft de heilige zich verworven door zijn geschrif ten en predikaties, waardoor hij bevor derde de devotie tot de H-H. Harten van Jesus en Maria. De heilige stierf den 19en Aug. 1680. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de ten Hemel opneming). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Joannes van Alverna, Vincentius van Aquila en Novellonus van Faënza, Belijders; 3e v. d. H.H. Hippolytus en Gassianus, Martela ren. MAANDAG. Mis v. d. Z.Z. Sanctes van Monte-Fabri en Franciscus van Pesaro, Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. d. Vi gilie; 3e v. d. H. Eusebius. Kleur: Wit DONDERDAG. Mis v. d. H. Rochus, Be lijder: Justus, 2e gebed v. h. octaaf; 3e v. d. octaafdag v. d. H. Laurentius. Kleur: Wit. VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Beatrix van Silva en Paula van Montaldi, Maagden: Virgines, 2e gebed v. h. octaaf; 3e v. d H. Agapitus. Kleur: Wit ZATERDAG. Mis v. d. H. Lodewijk, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H. Joannes Eudes; 3e v. h. octaaf! 4e voor den Paus. Kleur: Wit. Amsterdam ALB. M. KOK Pr. door het Koninkrijk Italië, was onze hulp nu verder niet meer noodig. Intusschen is ons door het S. P. L.-bestuur een anderen Priester-student en wel een Engelsoh-ln- diër van het Seminarie Kandy te Ceylon aangewezen. Wij laten hier de brief van Paolo Gjini, die in het latijn geschreven is vertaald volgen. Hooggeachte en dierbare Weldoeners. Door dit schrijven wil ik nog eens too- nen mijn zeer groote dankbaarheid je gens u. Zonder twijfel zal ik mijn weldoeners- nooit vergeten, die op een zoo voortreffe lijke wijze het benoodigde voor mijn on derhoud en mijn studiën hebben bijeen gebracht. De Almachtige God, de Weldoener bij uitnemendheid, zal nooit verlaten hen, die anderen weldoen en ik hoop, dat hij u moge vergelden in honderdvoud. En daarom allerbeste weldoeners, zal ik O. L. Heer bidden eiken dag, dat hij u geve alle geestelijke en tijdelijke goeds. Ik ben nu 21 jaar en dezer dagen heb ik in het Seminarie te Padua de tweede klasse Theologie voleind. Op het oogenblik ben ik op vacantia in Scutari. Met nogmaals beloften van u te blijven godemken teeken ik Uw dienaar: (w.g.) PAOLO GJINI. Scutari, 2/7/1933. MAANDVERGADERING AFD. GEZELLEN. De maandvergadering van de afd. Ge zellen, die gehouden zou moeten worden op Dinsdag as. (Maria Hemelvaart), wordt bij hooge uitzondering een week uitge steld en wel tot Dinsdag 22 Aug. a.s. te kwartier voor negen. 40 KILOMETER KOLPINGSMARSCH. Aan de Kolpingsmarsch door do Wan delclub van de Gezellen-vereeniging te Nij megen op Zondag 1.1. 5 Aug. georganiseerd namen een achttal Leidsche Gezellen on der leiding van comm. H. Uphoff deel. Zaterdag vertrokken zij per fie*s naar Nijmegen en logeerden d - in het Hospi- ri'.un der Gezellen-vereenj Door allen er.l de geheele marseh n e - e« vol bracht en met een mooie bronzen plaquette eerden zij Maandag in Leiden terug. Pro ficiat!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6