GEURIGE BAAITABAK -,| ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG 2 VERLAGING VAN TARIEVEN IN VERBAND MET GEZINSGROOTTE. In verband met de actie door de plaat selijke afdeelingen te voeren, om te komen tot een reductie van de tarieven voor wa ter, gas en electriciteit in verband met de gezinegrootte, welke actie reeds in verschil lende gemeenten succes kon boeken, heeft het Hoofdbestuur van den Ned. it. K, Bond voor Groote Gezinnen aan lijn afdeelingen de volgende richtlijnen als leiddraad ver strekt: 1. De gemeentelijke bedrijven voor water, gas en electriciteit zijn geroepen het alge meen welzijn te dienen, maar binnen de grenzen van commercieel beheer. 2. Het laatste sluit in, dat hot minimum tarief als regel ten minste gelijk is aan den kostprijs; daarboven mag oen normale winst worden gemaakt. 3. Daar als eisoh van algemeen welzijn moet worden beschouwd, dat het maat schappelijk goed, wat het bedrijf afwerpt, door alle burgers evenredig wordt genoten, zoo volgt hieruit, dat het tarief vatbaar is voor reductie, als dadrdoor dat evenredig genot aan bepaalde groepen wordt verze kerd. 4. In deze lijn ligt speciaal reductie van het tarief in verband met de grootte van het gezin. 5. Zoodra de baten, die uit de winst der bedrijven aan de gemeentekas toevloeien zoo groot zijn, dat zij strekken ter vervan ging van belastingen, is reductie naar ge zinsgrootte tevens een eiseh van rechtvaar dige verdeeling der lasten. C. Uit de ervaring blijkt, dat de reduc tie naar gezinsgrootte niet op bezwaren mn administratie ven aard behoeft af te stuiten. MENGVERBOD VOOR BENZINE. MENGGEBOD VOOR PETROLEUM. Op 12 dezer treedt in werking do wet van 5 Augustus 1933 (St.bl. 419), waarbij in de gewijzigde wet van 19 December 1931 (St.bl. 527) tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine is inge voegd oen aitikel 2bis. In dit artikel wordt verboden: a. benzine te vermengon met petro leum en met door den minister van finan ciën aan te wijzen andere stoffen, die ge acht kunnen worden aan benzine te wor den toegevoogd, om de heffing volgens deze wet gedeeltelijk te ontgaan b. met ingang van door den minister te bepalen data petroleum en volgens let ter a. aangewezen andere stoffen, welke niet een door den minister bepaald per centage van een of meer door hem voorge schreven herkenningsmiddelen bevatten, en benzine, waarin zich deze herkennings middelen, of bestanddeelon, welke daar van afkomstig kunnen zijn, bevinden, in het vrije verkeer te brengen, ten vervoer aan te bieden, te vervoeren of in voorraad te hebben. In verband hiermede heeft de minister van financiën thans het volgende bepaald 1. Ter uitvoering van genoemd artikel 2bis, letter a, worden aangewezen en ten aanzien van de verdere bepalingen dezer beschikking met petroleum gelijkgesteld: alle niet als benzine belaste, doch aan het zelfde invoerrecht als petroleum onder worpen aardolie- en bruinkoolteerdistilla^ ten en hiormede in samenstelling overeen komende stoffen. 2. Met ingang van 10 September 1933, wat het in het vrije verkeer brengen be treft, en met ingang van 1 October 1933, wat hel ten uitvoer aanbieden, het vervoe ren en het ifi voorraad hebben betreft, zal alle petroleum per kilogram ten minste 10 milligram „Blau B für Zaponlack" bene vens 20 milligram Furfurol moeten bevat ten en zullen deze herkenningsmiddelen of bestanddeelen, welke daarvan afkom stig kunne zijn, zich niet in benzine mogen bevinden. 3. Het onder 2 bedoelde geldt niet ten aanzien van a. blijkbaar voor eigen gebruik be stemde hoeveelheden van niet meer dan honderd liter petroleum of benzine, mits de bezitter hiervan voldoende aanneme lijk maakt, dat hij de petroletim niet voor verboden vermenging van benzine bezigt en dat' hij niet wist of redelijkerwijze kon vermoeden, dat de benzine verboden bij- mengselen bevatte en mits hij alle van hem verlangde inliohtingon en medewer king verstrekt ter opsporing van dengene, die he>m die petroleum of benzine geleverd heeft; b. met een vaartuig voor gebruik aan boord met vrijdom van rechten ingevoer de petroleum, zoolang deze niet wordt ge lost en niet voor verhenging mot benzine gebezigd wordt en mits belanghebbende voldoende aannemelijk maakt, dat de aan boord bevonden onvermengde petroleum tot de aldus ingevoerde behoort. c. vervoer, anders dan voor eigen ge bruik, met openbare middelen van ver voer. mits de vervoerder voldoende aanne melijk maakt dat hij niet wist of redelij kerwijze kon vermoeden dat de samenstel ling van do vervoerde petroleum of ben zine niet. aan de gestelde eisehen voldeed en mits hij alle van hem verlangde inlich tingen en medewerking verstrekt ter op sporing van diegene die hem die petroleum of benzine ten vervoer heeft aangeboden; d. zich niet in het vrije verkeer bevin dende petroleum, die niet ton onrechte als roods behoorlijk vermengd ten invoer is aangegeven, en al dan niet met overla ding rechtsreeks doorgevoerd wordende benzine. MALAISE MIJNINDUSTRIE. Wegens gebrek aan afzet wordt e»r van daag niet gewerkt op do Staatsmijnen Hen drik en Wilhelmina, op de vier Oranje-Nas- sau-mijnen, op de Mijn Willem Sophie en op de Mijnen Laura on Julia. Er wordt al leen gewerkt op de twee Staatsmijnen Em ma en Maurits en op de Domaniale Mijnen. Verleden week Zaterdag werd er ook uit gezonderd op Staatsmijn Hendrik nergens gewerkt. TEGEN DE SABOTEURS VAN HET PARLEMENTARISME. Het vragenrecht der Kamerleden is een sohoone zaak mits het niet misbruikt wordt. Dit misbruik kan op verschillende wijzen geschieden en iemand, die het naar onze meening meer dan eens misbruikt heeft is de communist Wijnkoop. Deze afgevaardig de had einde Juli weer vragen, dezen keer over twee Surinamers, die naar een ze nuwinrichting zijn overgebracht. De voor zitter van de Kamer, jhr. Buys de Beeren- brouok, heeft echter geweigerd de vragen door te sturen, aangezien zij „bizondere personen" betreffen en niet van algemeene strekking zijn. De voorzitter heeft in dubbel opzicht ver standig gehandeld. Vooreerst om den door hem opgegeven grond; vervolgens omdat krachtig dient opgetreden tegen het ver moorden van in zich gezonde parlementaire instituten door de extremistische saboteurs. TOELATINGSLEEFTIJD VOOR DE LAGERE SCHOOL. Strenge handhaving. Naar wij vernemen hebben de Inspec teurs bij het Lager Onderwijs het volgend schrijven gericht tot de Gemeentebesturen: „Op verzoek van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen bericht ik u, dat. naar zijn oordeel scholen voor G. L. O. welke niet stipt het voorschrift betref fende den toelatingsleeftijd naleven, art. 11 der L. O. Wet overtreden en daarmede op houden scholen te zijn in den zin der wet en dus niet langer in aanmerking kunnen komen voor vergoeding uit 's Rijks kas. ONDERWIJS-BEZUINIGING TE 's-GRAVENHAGE. B. en W. van Den Haag stellen den raad voor eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 September aan twee hoefden van scholen en 42 onderwijzers en onderwijze ressen, wegens opheffing van drie scholen en het niet vormen van eerste klassen aan een aantal andere scholen. UITVOER VAN KAAS. Er wordt geen onderscheid gemaakt. Op desbetreffende vragen van het Ka merlid Bierema heeft Minister Verschuur geantwoord, dat hij de meening, volgens welke de kaasproducten, die zelfs niet van oudsher exporteerden, ten gevolge van de genomen maatregelen tot regeling van den uitvoer naar Frankrijk ten achter staan bij produoenten, die wel regelmatig zelf ex porteerden, en dat aan eerstgenoemde pro ducenten extra voordeelen ontgaan, welke aan den export naar Frankrijk zouden zijn verbonden, niet kan deelen. Immers wordt op grond van de Crisisuitvoerwet 1931 door middel van een systeem van heffingen be-, reikt, dat de mogelijke extra voordeelen, welke genoemde expor^kan opleveren, ten behoeve van de gezamenlijke produoenten werden bijeengebracht. Dit stolsel van extra heffingen is zoodanig, clat de Minis ter als zijn oordeel uitspreek tl dat den ex porteurs van kaas voor Ffankrijk in het al gemeen op dien uitvoer niet meer dan een normale winst wordt gelaten. Waar de Minister van meening is, dat hier van onbil.ijkheid bezwaarlijk sprake kan zijn, ligt het ook niet op zijn weg in deze aangelegenheid maatregelen te nemen. Aan het gevormde fonds zal eerstdaags een bestemming worden gegeven, waarbij dan een gedeelte zal worden ter beschikking gesteld tot het doen van een uitkeering aan de producenten. Het behoeft geen be toog, dat, gezien het bovenstaande, geen aan eiding bestaat onderscheid te maken tusschen de verscheidene categoriën van exporteurs. NOGMAALS.... DE REGEERING EN DE CLEARINGWET. J. F. M. E. sokrijit in de „Maasbode": Met veel belangstelling las ïx net in gezonden stuE van „een zeer gedupeerae bezitter van Duitsohe obligation" in uw blad van 4 Aug. 1.1. Gok ik beu een zeer gedupeerde Duit sohe obligatiebezitter, maar ïx heb me tut nog toe, nog niet ad te ongerust gemaakt, dat de clearingwet niet zal worden toege past. Wij zijn toch immers Nederlanders en betalen onze belastingen er voor om in gevallen als dezen beschermd te wor den. Kan het mogelijk zijn, dat de regee ring toelaat, dat een anuer land beslag legt op het geld dat ons toekomt, ais er een middel is, om dat te beletten, een mid del, dat reeds door andere landen wordt toegepast. Wat wordt er niet gedaan, als een in breker of dief er met een paar honderd gulden van door gaat, de geheele politie macht wordt in beweging gesteld; men vervolgt zoon man over velden en wegen, over de daken der huizen, over zee; ge lukt het hem de grens over te komen dan worden andere landen ter hulp geroepen. Voor een paar gulden koopt men een paspoort, dat ons op verzoek van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, recht geeft op hulp en bijstand van alle bur gerlijke en militaire overheden van vreem de Staten en zou men nu als belastingbe taler geen recht hebben op bescherming van zijn bezit, waarvoor menigeen zijn ge heele leven geploeterd heeft en hoe zou men belasting kunnen betalen, als de re geering toelaat dat men ons van ons geld berooft! Naar ik verneem zijn er verschillende duizende Duitsohe obligatiehouders, die gedupeerd zouden zijn; er zijn er zeker heel wat onder, die hun verlieo wel te bo ven komen, maar wat mpet er gebeuren met diegenen, die him Duitsohe renten hoog noodig hebben. Laten wij ons nog maar niet ongerust maken waarde lotgenoot, we worden im mers geregeerd door wijze mannen en die zullen er toch wel voor waken, dat de Duitsohers, terwijl zij van onze goede Hoi- HAVEN 20 Fa. Wed. C. J. 45 cent per V2 PonI' 18 cent per ons VISTER LEIDEN landsche guldens genieten, zich zouden blij maken over Hollandsohe idioten, die zioh bij den neus zouden laten nemen, die Duitschland steunen, door hun geld te leenen, hun kinderen»opnemen en vertroe telen. Duitaoh personeel aannemen ten spijt van eigen volk en zich bovendien van hun geld laten berooven. Laten we dus de regeering niet heke len, maar liever steunen bij het invoeren van verpliahte clearing. U zult zien ten slotte zal onze regeering, waaronder zich krachtige figuren bevinden, zioh herinnno- ren, hoe onze beroemde voorouders zich in dergelijke gevallen hebben gedragen, ook kraohtig optreden en hulde brengen aan het Nederlandsoh devies: „Ik zal handhaven" GEWESTELIJKE TARWE- ORGANISATIE ZUID-HOLLAND. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland deelen mede. dat ook van den tarwe-oogst 1933 zoo spoedig mogelijk tarwe zal worden af genomen voor opslag door de Organisaties, inzonderheid van kleine telers. Het wordt zeer op prijs gesteld, jndien do grootere telers geen haast maken met het dorschen Ook in het komende seizoen zal de tar- we-prijs met minstens 10 oent per maand stegen, zoodat bewaren tevens beteekent een hoogoren prijs per 100 K.G. Ernstig waarschuwen de Organisaties tegen te spoedig dorschen. Dit geeft iu veel gevallen, zooals reeds thans blijkt, zoo danig vochtige tarwe, dat ze geweigerd moet worden voor levering aan de Organi saties en voor verkoop aan erkende han delaars. Men waarschuwe het district als men gaat dorschen en men levere direct na het dorschen een goed doorsnee-monster bij het district in. De Organisaties wijzen er de telers nog maals nadrukkelijk op, dat bij verbranden van tarwe, ieder recht op betaling der Or ganisaties vervalt. Zij zullen verstandig doen hun tarwe voor 12.per 100 K.G. te verzekeren. DIENSTPLICHTIGEN. In de maand October gaan weer dui zenden jonge mannen soldaat worden. Er te. Niet alleen om den zegen, die ieder- tairen diensttijd 'denkbaar dan een retrai te. Niet alleen om den zegen, die ieder een van een goede retraite ondervindt maar ook omdat men daar reeds aantreft zijn toekomstige goede vrienden voor den kazernetijd. Zulk een retraite speciaal ingericht voor militieplichtigen zal te Noordwij- kerhout worden gehouden van 9-12 Soptem mer. Men gelieve zich daartoe op te geven bij ondergeteekende. De kosten bedragen f 0.50 en kunnen tijdens de retraite worden voldaan of vóór de retraite worden toege zonden aan den Aalmoezenier. Na aanmel ding ontvangt men een toegangskaart met verdere inlichtingen. Aalmoezenier J. J. BROUWER, nuijgensstraat 6, 's-Gravenhage. Tel. 116534; Giro 92320. BOTER. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de week van 13 t/m. 19 Augustus de prijs voor het bofermerk 1 en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter 1.10 per K.G. bedraagt. C. WARNAER G.LZN. t Donderdagavond is, 66 jaar oud, nog on verwacht, overleden de heer C. Warnaer G.L.zn., lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De heer Warnaer van Dirbsland is ja renlang een zeer bekende figuur geweest in de Ned. Hervormde Kerk en in de A. R. partij. Landbouwer van beroep, gaf hij zich in de eerste plaats aan alles wat dienen kon den land- en tuinbouw voo<ruit te brengén; in dit opzicht heeft hij, inzonderheid voor het eiland Goeree en Overflakkee zeer ver dienstelijk werk verricht. Inzonderheid als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft hij velerlei publieke belangen trouw behartigd. Vol gend jaar zou hij 25 jaar lid van dit colle ge zijn geweest. JHR. J. C. W. STRICK VAN LINSCHOTEN. t Oud-Burgemeester van Beverwijk. In den ouderdom van 74 jaar is gisteren in de Ziekenverpleging aan de Prinsen gracht te Amsterdam overleden de oud burgemeester van Beverwijk, j'hr. J. C. W. Striok van Linscboten. De overledene, die te De Bilt is gebo ren, was van 1 October 1880 tot 14 Mei 1883 secretaris en ontvanger van Anna Paulow- na en van 24 Mei 1889 tot 6 Januari 1893 secretaris van Haarlemmerliede en ven de thans opgeheven gemeente Spaarnwoude. Van 7 Januari 1893 tot 14 Maart 1898 was jhr. Striok van Lineohoten burgemeester van Texel, waarna hij van 15 Maart 1898 tot 1 Januari 1933 het burgemeestersambt te Beverwijk heeft bekleed. De overledene was officier in de Orde van Oranje-Nassau. STADSNIEUWS Gemeentelijke Aankondigingen, ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Het jaarverslag. Verschenen is het jaarverslag over 1932, waaraan het volgende i6 ontleend: In het vorige jaarverslag werd de ver wachting uitgesproken, dat de afdeeling Chirurgie nog in dat jaar gereed zooi ko men. Dank zij de krachtige medewerking van den Rijksgebouwendienst werd deze afdeeling tijdig opgeleverd en kon op 3 December 1932 worden betrokken, waar mede aan 't tweeledig bestaan van het zie kenhuis een einde kwam. Het plotseling overlijden van Profeeor Zaayer op het oogenblik, dat de maatre gelen voor den overgang van zijn afdee ling naar het nieuwe ziekenhuis waren ge nomen, wierp een donkere schaduw over deze voor hot ziekenhuis zoo belangrijke gebeurtenis. De nieuwe kliniek mag, wat afwerking en inrichting betreft, tot een van de beste der ziekenhuisafdeelingeo ge rekend worden. Bij het buiten gebruik stellen van het oude ziekenhuis werd de Orthopaedische afdeeling opgeheven. Door het Rijk werd met do Veroeniging voor Misvormden een contract, gesloten voor het inrichten van een polikliniek en het beschikbaar stellen van oen klein aantal bedden in de Anna- kliniek, ten behoeve van het onderwijs in de Orthopaedic. Over do plannen voor het bouwen van een barak voor besmettelijke ziekten, ten behoeve van de gemeente Leiden en om liggende gemeenten werd niets naders vernomen. Een tandheelkundige polikliniek werd ingericht in een vrije ruimte van het oude ziekenhuis en op 1 Maart geopend. Op 7 April werd in het administratie gebouw een nieuwe eetzaal in gebruik ge nomen voor de assistenten, alsmede een voor het verplegend personeel, dat in de besmettelijke afdeelingen werkt en afzon derlijk is gehuisvest. Het aantal opgenomen patiënten is ge stegen van 6380 in 1931 tot 6468; toch liep het aantal verpleegdagen terug van 163303 tot 152869, en hoewel de ontvangst per verpleegdag hobger was dan in het vorige jaar, daalde hierdoor het totaal der ont- cangsten van f275.355.79 in 1931 tot f264.653.44. BIOSCOPEN. Trianon. Het programma van deze week- kunnen- wij om de film „Verboden Paradijs" fi'iet aanbe velen. Casino. Bovengenoemd theater brengt ons deze week twee Ufa-films: „Moordromance" en „Ronny". „Moordromance" is een detective-drama met Olgo Tschechowa en Alfred Abel in de hoofdrollen. Jammer is 't, dat deze film bijna alle span ning mist en alleen aan 't begin boeit. Ook kwam 't ons voor, dat, ofschoon de film nog betrekkelijk nieuw is, de geluidsband reeds zooveel geleden heeft, dat samenspraak en muziek niet tot haar recht komen. Hiervoor komt echter in de plaats: „De slag bij Bademünde". De film na de pauze „Ronny" geeft ons hiervoor ruimschoots vergoeding en is een gang naar Casino ten volle waard. Het is een amusante operette-film, waarin Kathe von Nagy, als de costuumontwerpster Ronny en Willy Fritsch als vorstvan Perusa het meest op den voorgond treden. De inhoud is, zooals van de meeste operet tes, zeer onwaarschijnlijk, maar wordt juist daardoor in deze film zoo aardig. Een vorst van een denkbeeldig landje, Perusa geheeten, schrijft een operette. De zangers, die hierin de titelrol moet vervullen, verschijnt niet. Ron ny, de ontwerpster van de operette-costumes, neemt baar plaats in, heeft bij de uitvoe ring een uitbundig succes en wordt later vor stin van Perusa. Het is een film van dolle onmogelijkheden en dwaze situaties, die, geholpen door de mee- sleepende muziek, het publiek in een opge wekte stemming brengen en daarin houden tot het einde tote. Voor volwassenen een mooie amusements film. Geveilde perceelen. Ten overstaan van mr. H. M. A. Coebergh, notaris alhier: huis Langegracht no. 101 in bod I f 1800 kooper de heer Th. Witteman qq. vc I- 1.820; winkelhuis etc. Clarasteeg nos. 38 en 40, in bod 3.200, kooper de heer W, F. Brands qq. voor f 3.200; huis Koddesteeg no. 32, in bod f 1,000, kooper de heer J. J. van der Reijden, qq. voor 11.008, Door de politie alhier is mej. M. H. als on- gewenschte vreemdelinge over de grens ge leid. Ten nadeele van den heer R. is een kano ontvreemd, welke onbeheerd in de Zijl lag. Bij het j.ï. Donderdag gehouden examen van de Nederlandsche Ver. van Dansleeraren zijn geslaagd onze stadgenooten de heeren Evert Castelein en Anton de Groot. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. Firma J. de la Rie en Zone.. Leiden, Clarasteeg 18. Slagersebedrijf. Wijz uitgoeef. bedr. in: rund, kalfs, lams en var kensslagerij en handel in fijne vleeschwaren te vens grossierderij in rund- en kalfsvleesch. Geldschieterswet. B. en W. van Leiden brengen ter algemeen kennis, dat de Naamlooze Venootschap ste Leidsche Hulpbank, gevestigd te Leidet, heeft verzocht om toelating tot het houdtj van een geldschietbank in het perceel Oude Rijn no. 104. J. SPLINTER Gzn., Weth.-loco-BargemeesUr VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen L] worden waargenomen door de doktoren l v. Bookel, P. van Es, Kortmann en ïtonaud De Zondagsdienst der huisartsen wordt V te Oegstgeest waargenomen door dr. Ho- r genholz. TeL 390. De avond-, naoht- en Zondagdïenet der apotheken wordt van Maandag 7 tot I en met Zondag 13 Aug. a.s waargeno.) men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. «n Driessum, Mare 110, telef. 406. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST De Haarlemsche tram ontspoord. De electrische tram die 10.15 uit Leiden nu- Haarlem vertrok, liep op het wissel ml; Duinzicht door een onbekende oorzaak uit rails. Nadat de montagewagen uit Leiden je- komen was, werd de tram met vereende krach ten weer op de rails gezet. De tramreizigeri® van en naar Haarlem moesten overstappenj|£ Ongeveer half 12 was de baan weder vrij, j.| Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het geval trok veel belangstelling. LETTEREN EN KUNST „Marieke van Nieumeghen". Wegens het enorme succes zullen te Nij. megen van het Openluchtspel „Marieke va; j Nieumeghen" onder leiding van Albert va; Dalsum nog twee slotvoorstellingen worden! gegeven en wel op Zondag 13 en Din«< 15 Aug. a.s. des avonds te 9 uur. Aangezien het gemeentebestuur van Nij! mogen geen verdere concessies tot afsluip ting van de Groote Markt kan doen, zu' dit onherroepelijk de laatste voorstelling zijn. L TELEGRAMMEN ITALIAANSCH WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Zeven personen, w.o. generaal Valle, gewond. ROME, 12 Aug. (VJD.) Gisteravond moeit het ltaliaansohe watervliegtuig I.R.T.A dicht bij Valencia aan de Spaansohe kus eèn noodlanding maken omdat de motoren weigerden. Bij het neerkomen op het water sloeg het toestel over den kop. De zever inzittenden werden gewond,'doch kondei allen gered worden. Het ergst gewond generaal Valle, ohef van den Generaleaj Staf voor de afdeeling Luchtvaart, die ge- I neraal Balbo op zijn eerste Oceaan vlucht j naar Zuid-Amerika heeft vergezeld. Het verongelukte toestel wa$ het Ito- liaansohe eskader van generaal Balbo naai! Lissabon tegemoet gevlogen en was op den terugweg naar Italië. NA HET 0PMARSCHVERB0D VAN r DE VALERA. De opmarsch der blauwhemden door generaal 0'Duffy afgelast. DUBLIN, 12 Aug. (VJD.) Vannacht tegen één uur werd officieel medegedeeld, dat de regeering De Valera had besloten, den op marsch der fascistische blauwhemden on der leiding van generaal O'Duffy op Zon dag a.s. op grond van de Anti-Terreur-Wet te verbieden. Kort daarop besloot de leider der blauw hemden, generaal O'Duffy, tegen ieders verwachting in, den opmarsch af te gelas ten, nadat hij Vrijdag nog had verklaard.' dat deze in elk geval zou doorgaan. Than.' zullen inplaats van dezen grooten opmarsen i te Dublin Zondag over een week in alls Iersohe steden en dorpen herdenkingspleób-l tigheden ter eere van de stichters van den Ierschen Vrijstaat gehouden worden. In de officieele verklaring inzake het op- ma/rsohverbod wordt oa. gezegd: „De re- geering is van meening, dat de Nationale Garde een gevaar voor de openbare veilis- heid vormt, aangezien haar politiek ia ge richt op den val der bestaande parlemen taire instellingen". De regeering heeft nog in den afgeloopen nacht tot omvangrijke beschermingsmast regelen besloten, die veel gelijkenis vortoo- nen met de afkondiging van den staat van beleg. Pantserauto's en politietroepen zijn van verschillende punten te Dublin samen getrokken. De troepen in de kazerne v*a Curragh hebben bevel gekregen zioh gereed te houden om onmiddellijk naar Dublin K kunnen vertrekken. Nu generaal O'Duffy besloten heeft den opmarsch niet te laten doorgaan, beoor deelt men den toestand veel 'vlirer. Tn een «"derhoud verklaar'e O'Duff": De Natio-j n~'e Garde kan door geen re e ar ondor- •Irufet worden. Niemand zal ons bre'-en. D* Nationale Garde gaat voorwaarts. Elk vw haar 40.000 man is bereid, elk offer voor oc-« land te brencen".

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2