ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1933 WA1 A ADEBE BLADEN bCllHlJYEN: VERWORDEN WATER8PORT. De Avondpoet toekent bij hetgeen in de „Maasbode" over de verwording van bad- en strandleven werd geschreven het volgende aan: „Tot zoover de inzender. Hij zal allerminst het willen doen voor- komen aleof alleen Katholieken zich aan deze excessen ergeren. Dat zal, naar oiis toeschijnt, ieder weldenkend meneoh doen; evengoed als hot bedrijven dezer excessen zeker niet uitsluitend bij nieUKatholieken voorkomt. Intuesohen, de inzender heeft volgenB ons volkomen gelijk. Wat hij hier teekent, komt voor; zoowel op de Kaag, ale elders; zoowel te water als te land, in het bosch en op de heide. En, men zal ons wel voor ouderwetsch houden, niet met den geest van onzen.tijd medegaand, maar wij ach ten de verwording van de zeden, speciaal voor wat den omgang der jongelui betreft, dermate bedenkelijk, dat wij niet hebben geaarzeld het betoog van den inzender, zelfs al zou dit hier en daar wat te sterk geaccentueerd zijn, over te nemen. Waarbij wij aks onze meening verkondi gen, dat, meer nog dan op de overheid, do oudere zeLve mede schuldig zijn". Van een harer lezers ontving de Avondpost dezer dagen een brief over deze materie, aan welken brief wij, met zijn toestemming, het volgende ontloe- non: „Het spijt mij u te moeten mededeelen, hooggeachte hoofdredacteur, dat de mij onbekende schrijver (in de Maasbode) vol komen gelijk heeft en absoluut niet over drijft. Ik doe ruim 20 jaar aan watersport, heb heel wat Kaag-weken medegemaakt, maar ik walg nog van de tooneelen van de laat ste U moet niet denken, dat ik midder- nachtzendcling-allures, of dat ik overdro ven zedelijkheidsideeën heb, maar mijn standpunt is, dat een mensch moet trach ten altijd nog iets beter te zijn dan een beest. En..toen ik samen met een boor, op wiens erf ik bivakkeerde, eens rond keek, moest ik ontwaren, dat er daar toe standen hoe rechten, die het beestachtige nabij kwamen." De schrijver van bedoelden brief geeft dan enkele voorbeelden, in de goede be- teekenis van het woord. Wij zullen al dus de Avondpost dat onzen lezers besparen wij volstaan met de mededee- ling, dat de helft van dit allee zelfs het geen wij verwacht hadden te rullen verne men heeft overtroffen. Geven wij nog even het woord aan den schrijver-ooggetuige: „Controle over zoo'n uitgestrekte vlak te van water riet, weilanden, waarop ten ten, enz. is m.i. onmogelijk. Politie en boeren die bun uiterste beat doen (de laateten moeten door de crisis trouwens voor een groot deel van die bees tenbende leven) is niets te verwijten. Hoofdzaak is mijns inziens het raffine ment in houding, kleeding en gebaren der vrouwen, die met zichzelf te koop loopen en eigenlijk grootendeels niet beter ver dienen; en eeu groot nadeel is dat er treen opvoedingsgestichten voor „ouders" bestaan. Dat zeer moeilijke baantje ie bij de mees ten in verkeerde handen, het zijn zelf lijkt, het mij heel dikwijls zeer groote domme kinderen die absoluut niet weten wat er te koop is." Ook wij weten zeer goed, hoe het bij dergelijke openluchLbewegimgen kan toe gaan. Wij weten ook dat dergelijke bestiale verhoudingen gelukkig geen regel zijn en er ook jongelui van beiderlei kunne zijn, die op ander wijze hun dagen en nacht doorbrengen in de sportweek on die zich zouden doodergeren, als zij wisten, wat er om hen heen gebeurde. Wij weten meer: onder andere, dat men voor het doen voorkomen van dergelijke liederlijkheden geen Kagermeer of Kaag- week noodig heeft* Helaas, zij komen overal voor en worden niet. in het leven geroepen door de Kaagweek of de water sport; hoogstens daardoor vergemakke lijkt. De oorzaken liggen dieper: in de alge- meene verwildering der zedenin de op vatting, dat het vieux jeu is, de jeugd er van terug te houden, zich z.g. uit te le ven, en een jong meisje er op te wijzen, dat zij juist nog iets meer te verliezen hoeft dan de jonge man. Zeker, de schuld ligt voor een groot deel bij de ouders, die dikwijls te weinig waak zaam of te onverschillig zijn. Maar, niet geheel. Want heel dikwijls is het kwaad a-1 begonnen, voor de ouders er een blasse Ahnung van hebben. Nu is dat in zoo verre ook wel oen fout, want ouders moe ten zich, met opzijde zetten van de over weging, dat het in hun jeugd anders was en beter, deugdelijk op de hoogte stellen omtrent toestanden en verhoudingen van het oogenblik, willen zij niet in te goed vertrouwen met open oogen worden bedro gen, maar zelfs al hebben zij dat ge daan, men heeft de tegenwoordige jeugd niet meer aan een touwtje en daardoor wordt krachtig optreden vaak moeilijk. Zoodat in vele gevallen de ouderlijke taak wordt gereduceerd tot een in hoofd zaak waarschuwend optreden en tot een laten bemerken aan de jeugd, dat de oude ren drommels goed weten wat er zooal in de tegenwoordige wereld voorvalt en gebeuren kan. Maar daarnaast dient ook de overheid strenger op te treden. Het wil er bij ons niet in, dat tegen bacchanaliën, als door onzen briefschrijver die zich overigens bereid heeft verklaard, zoo noodie ziin naam te noemen zijn geconstateerd, door een actieve zeden- of andere politie niet zou zijn op te treden. Op welke wijze, UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Veiling. Gisteravond had in Hotel Sis termans ten overstaan van Notaris D. W. van Niekerk de verkoop bij inzet plaats van een winkel-woonhuis aan de Meerstraat, eigendom van den heer Heemskerk. Het perceel werd in hoogote bod gebracht door den heer Joh. A. Gerritsen q.q. alhier op t>5000. Toeslag Donderdag as. KATWIJK. Werkloosheid. Aan het arbeidsbureau staan op heden ingeschreven 345 personen waaronder zijn 13 opperlieden, 53 grondwer- kere, 20 timmerlieden, 5 schilders, 16 met selaars, 38 kuipers, 80 losse arbeiders, 56 landarbeiders, 30 visschers, 7 stokers, 3 loodgieters, varensgezellen. GepLaatet 36 pereonen. Gevestigd: A. v. Egmond, Zeehospi- tiuim. E. A. M. Franse, Varke-vi-seerstraat 51. 0. Roodenburg en gezin, v. d. Pias kade 19. P. G. Sypesteijn, Vooratraat 77, Katwijk a. d. Rijn. Vertrokken: D. v. Delft en gezin naar Oegstgeest. J. Dubbelaar naar den Haag. 0. van Zuylen en gezin naar Per nis. A. J. Wijsman en gezin naar Heer len. M. Hue naar Koudekerk. E. C. J. Steijns naar Oegstgeest. N00RDWIJK. Een zilveren professiefeest. Onze vroegere - plaatsgenoote, Cornelia Elisa- bet Janson zal op 15 Augustus haar zil veren professiefeest vieren als „Zuster Pacifica" in huize „Charitas" te Roosen daal, Eerw. Zusters Franciscanessen van Assisië. Bij vele Noord wijkers zal nog wel her innering leven aan de resolute Cornelia Janson, die in de ziekenverpleging nog steeds haar beste krachten wijdt aan de lijdende mensohheid. Wij kunnen ons le vendig voorstellen, dat het voor haar oude 78-jarige moeder (de weduwe H. Janson) een feest zal zijn, om nooit te vergeten. Er wordt in huize „Oharitas" 'n groot feest op touw gezet, en een groot aantal „Jan sonnetjes" (want 't is een uitgebreide fa^ milie) trekt naar Roosendaal, om de „zil veren" zuster te huldigen. Uit de verre, warme missielanden zal „Broeder Janson" zijn zuster ook wel gedenken op dezen dag. We feliciteeren „moeder Janson" van har te met dit feest. N00RDWIJKERH0UT. Voetbalwedstrijd. Zaterdagnamiddag te 6 uur wordt dp het N.V.C.-terrein alhier een mooie voetbalwedstrijd gespeeld. Dan komen Zandvoort en Hillinen binnen de lijnen en zullen beiden trachten den mooien, zilveren bal, die voor den overwin naar is beschikbaar gesteld, te bemachti gen. Dat het zal spannen lijdt gieen twij fel, We hopen slechts dat er een massa publiek aanwezig zal zijn. We verwachten dus een geweldige belangstelling. Allen naar het N.V.C.-terrein. Werkloosheid. Bij het Agentschap der Arbeidsbemiddeling alhier staan als zijnde geheel werkloos ingeschreven: 78 landarbei ders, 3 opperlieden, 4 timmerlieden, 3 met selaars, 1 winkelbediende, 1 metaalbewer ker, 1 transportarbeider. OEGSTGEEST. Veldwachters te veel. Voor de oproe ping van twee ve.d wachters hebben precies 200 sollicitanten zich aangemeld. Gevestigd: M. 0. Borger-Reneman van Ned. O.-Indië. A. van lepelen en gez. van Rotterdam. N. Vermaas van Utrecht. A. Santing van Emmen. AL A. v. d. Torren van Zeist. J. J. Timmers van Leiden. Ghr. J. v. d. Burg van Am sterdam. P. van Weeren van Leiden. 0. M. Bloemendaal en gez. van Rijns'burg. Jac. Meulenihoff en gez. van Breda. W. de Graaff san Den Haag. TL G. M. Eisenbergen van Amsterdam. D. Ouwe- hand van Leiden. C. M. Hoogervorst geb. Verdoorn van Lisse. D. van Delft en gez. van Katwijk. H. C. Kosto van Leiden. Vertrokken: R. M. Hirech naar Lei den. G. Peltzex geb. Vrijland naar den Haag. J. W. G. Peltzer naar Leersum. M. Borst naar Linsohoten. G. M. Kloet naar Amsterdam. A. M. Zonderop naar Hazerswoude. D. Steringa naar Acht- karspelen (Buitenpost). M. Oudehoorn naar Zoetermeer. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Al ie er tengevolge \ian hot koele weer iets opleving in den handel te bespeuren, in het algemeen ge nomen ie het hetzelfde beeld wat vorige Augustusmaanden te zien gaven. Een matte handel met lage prijzen en weinig kooplust. De volgende prijzen werden genoteerd: Gladiolussen in diverse soorten van f 0.20 tot f 0.45, iets betere variëteiten tot f 0.70, Asters in velschillende kleuren f 0.140.22, Montbretia's f 0.150.25, Convili's f 0.25 0.40, Helianthus f 0.350.50, Dahlia's f 0.60 0.95, Pompon Dahlia's f 0.200.35, Parel anjers f 0.150.30, Godetia f 0.200.35, Le lie» f4.S05.90, Rozen f 0.050.15. RIJNZATERWOUDE. Mond- en Klauwzeer. De laatute 2 ja ren kwam het Mond- en Klauwzeer onder de veestapels alhier sporadisch voor. Plot seling deden zich deze week 4 gevallen voo<r. De ziekte schijnt niet van kwaadaar- digen aard te zijn. Voor de veehouders is het te hopen, dat het bij deze gevallen blijft. is een zaak van de autoriteiten. Zoo goed als dat te land gebeurt kan dat ook te water geschieden, vooral omdat deze „wa tereport" slechts in één of twee maanden van het jaar en in enkele streken des lande wordt „beoefend" aldus de libe rale Avondpoet. DE LEIDSCHE COURANT TER-AAR. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer 0. Pouw, onderwijzer aan de R. K. School alhier, slaagde dezer dagen voor Akte Fransoh L. O. Autotocht ouden van dagen. De geor ganiseerde auto-tocht voor ouden van da gen, die j.L Donderdag gehouden ie mag wol zeker weer ala geslaagd heeten. Des middags om 1 uur werd de stoet opgesteld op het Kerkplein te Langeraar. In het to taal namen er 74 aan deel. Eerst werd een bezoek gebracht te Wassenaar, waarbij te vens alle „oudjes" werden getracteerd, voorts ging men de ometreken van Wasse naar, die zeer schoon zijn, bekijken. Het strand mocht zich ook in het bezoek van hen verheugen. Dea avonds werd de stoet vanaf de Groote brug ingehaald door „Ar- ti". Dit bracht allee een massa volk op do been. Op het plein bij de R. K. kerk word de stoet ontbonden, en door den voorz. van het comité, den heer M. Roherfcz, een woord van djank gebracht aan hen die gratis hun auto hebben disponibel gesteld voor dit eohoone doel. Onze Muziekver. mocht ook in het dankwoord deelen. Zeker ie dit weer een mooie gezellige dag geweest voor de oudjes. Zij zullen met ons het werk van de oommissie en het belangeloos afstaab ven auto's, in hooge mate waardeeren. VOORHOUT. Inlevering bloembollen. Dinsdag en Woensdag j.l. wae er wederom gelegenheid tot inlevering van narciseen en tulpen. Honderde wagens en vrachtauto's reden af en aan. Het verkeer over den smallen toe gangsweg tot het opslagterrein- was bij uit nemen dheid geregeld, door het verkeer van de ééne zijde voor dat van de andere zijde te Laten gaan, waardoor het lossen zeer werd vergemakkelijkt en een vlot verloop had waarvoor een woord van hulde voor den initiatiefnemer. Totaal werd er in beide dagen gelost: 450.000 K.G. narcissen en 60.000 K.G. tul pen, zoodat in totaal reeds 613.000 K.G. narcissen zijn ingeleverd. Een troosteloozen aanblik geeft u de manden vol met hyacinthen van 25 c.M. grootte te zien werpen in de massa tor vernietiging. Mond- en Klauwzeer. Door een tweetal landbouwers uit deze gemeente werd ter Secretarie aangifte gedaan van de be smettelijke vee-ziekte Mond- en Klauwzeer, welke ziekte bij het vee van één der land bouwers sedert jaren niet meer was voor gekomen. HAARLEMMERMEER. De nieuwe brug. Naar wij vernemen, is de nieuwe brug over de Ringvaart nabij de Cruquius alhier, gereed gekomen. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg dier wegen is op Heem- steedsch grondgebied reeds een begin ge maakt. Geboren: Gerrit z. van K. Visser en A. Polman Antje Agatha d. van M. Vergunst en C. v. d. Luit Wilhelmina Christina d. van C. D. Schouten en H. H. Jeuring Jan z. van G. Buijs en B. Gelderblom Hendrika Cornelia d. van J. Kamer en N. Noordam Anna Maria Geertruida d. van F. F. Geerlings en E. Arink Johannes Baptist z. van J J. Commissaris en F. Boelé Thelma Ingred d. van P. M. Graauwelman en C. T. Klomp Jacobs d. van P. Wegman en M. Maarsen Johanna Antonia d. van A. Bax en G. van Veen. Ondertrouwd: D. Boer 22 jaar en B. Mittertreiner 25 j. J. D. P. van Bent 24 j. en W. Tensen 25 j. K. L. de Ruijte 26 j. en A. K. Vink 25 j. W. Boer 24 j. en H. J. Boogert 24 j. A. P. Everaardt 25 j. en J. C. Bogers 22 j. L. Dam 30 j. en E. Brandt 22 jaar. Getrouwd: J. A. van den Bos 20 j. en J. Koringa 19 j. C. van Aalst 26 j. en A. Tang 20 j. J. van Marsbergen 25 j. en A. van den Berg 24 j. R. van Zanden 25 j. en A. J. EIberse 18 i. A. van der Zwaard 24 en T. de Groot 23 j. Overleden: Johannes Verhagen 83 j. wedr. van C. Tolk Grietje van Oorde 81 j. wed. van A. Marse Aaltje Hoekman 11 m. d van C. Hoekman en M. K. de Koning Antje Maria 3 j. d. van M. v. d. Bos en J. van Geest Cornelis M. Raadschelders 23 j. on gehuwd Gerrit Jan Geertsema 45 j. wed. van A. van Splunter Arie Rits 73 j. wed. van M. Leendertse Johannes Aloysius Overmeer 64 j. geh. met M. C. Verwer. sa UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Kiesvereeniging. Gisteravond kwam de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" in de "St. Josephzaal in vergadering bijeen. De opkomst was, ale gewoonlijk, maar ma tig. De voorzitter opende op gebruikelijke wijze de bijeenkomst en wijdde in zijn openingswoord eenige waardeerende woor den aan de nagedachtenis van het overle den bestuurslid, den heer C. den Dubbel den. Besloten werd staande de vergade ring een kort gebed te storten voor zijn zielerust. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Aan de orde kwam de candidaat- stelling voor het bestuur der Kamer-Cen trale Leiden; behalve de 10 aftredenden werd als elfde candidaat aangewezen de heer J. L. H. Boeren. De 6 aftredende can- did&ten voor afgevaardigde naar den Par tijraad werden eveneens allen herkozen. Daarna had de stemming plaats voor een nieuw afdeelingsbestuur. De aftredenden die herkiesbaar waren, kwamen allen aan de bestuurstafel terug. In de vacature, ont staan door het overlijden van den heer C. den Dubbelden, werd voorzien door de be noeming van den heer A. Breukel. Ale afgevaardigden naar de Centrale werd herbenoemd de heer S. van Leeuwen. Van de rondvraag werd door enkele le den gebruik gemaakt. Bij het einde richtte de voorzitter een gelukwensoh aan het her kozen be«buur, hen dankende voor de pret tige samenwerking. Daarna volgde met den chri stel ijken groet sluiting der geanimeer de bijeenkomst. Na het ongeluk. Bij de politie alhier kwam hedenmorgen uit Katwijk de tijding, dat het lijk van den 19-jarigen Van Gijzel, die Donderdagmorgen bii het zwemmen in zee verdronk, heden aldaar is aangespoeld. AARLANDERVEEN. Voetbal. Morgen en Dinsdag staan er voor A.V.B. I weer twee mooie wedstrijden op bet programma. Morgen komt D.O.S. III uit Roelofarendsveen, Dit is een vervaarlijke te genstander waarbij A.V.B. wel het loodje zal moeten neerleggen. Dinsdag komt D.E.S. II van Kudelstaart op een tegenbezoek. Hoewel A.V.B. den vorigen wedstrijd heeft gewonnen, zijn we nu wel van mening, dat D.E.S. probeeren zal revanche te nemen. Daarom A.V.B.-mannen, het beste beetje voor en speelt een sportieven wedstrijd. Voor A.V.B. II kon nog niets vastgesteld worden. BOSKOOP. R. K. Voetbalvereeniging. Zondag zal te 4 uur de plechtige inzegening plaats heb ben van het als voetbalveld ingericht ter rein van de onlange opgerichte R. K. Voet balvereeniging „De Trekvogels" waaraan tevens de officieele opening zal zijn ver bonden. Naan wij vernemen zullen de leden der vereeniging zich in optocht vanaf het R. K. Vereenigingagebouw naar ket terrein bege ven. Na de opening zullen twee le klasse clubs, n.l. één uit Gouda en één uit Roelof arendsveen elkander bekampen om een door het bestuur der „Trekvogels" uitge loofde zilveren beker. Geboren: Jaunie d. van Jacob van Wijk en Alida Boer. Getrouwd: Boudewijn Swanenburg 27 j. en Anna Adriana Koster 27 j. Pie- ter Bavensborg 39 j. en Elisabeth Caro lina Hadriana Schaum 33 j. Antoniue Petrus Bresser 25 j. en Lena Maria van den Nieuwendijk 22 j. Jacobus Arie Jo hannes de Mol 24 j. en Hilletje van Es 22 j. Adrianus Trouw 26 j. en Huibertje Wens veen 19 j. NIEUWVEEN. De burgemeester met verlof. Burge meester Geesink is vanaf 1024 Augustus met verlof naar het buitenland vertrok ken. WOERDEN. Polowedstrijden. Gisteren hadden de aangekondigde polowedstrijden ten bate van bet plaatselijk crisiscomitó plaats. Er was 'n flinke haag van belangstellenden langs het met vlaggetjes getooide W.Z.C.- bad opgesteld, zoodat het crisis-comité wel enkele malen J5 centen zal beuren. Wat de wedstrijden betreft het volgende: Eerst kwamen in het water de W.Z.C.- en Forel- adspir&nten. Hier werd werkelijk strijd ge geven. Over 't algemeen waren de Forel- menschon iete sneller en zij leken ons 'n meer geoefende ploeg, wat bij samenspel e>n schieten wel bleek. Rust ging in met 31 Na rust werd niet meer gedoelpunt, bijna alle Forel-aanvallen werden met suc ces afgebroken. De wedstrijd werd door den heer G. Ruijs zeer onpartijdig en juist geleid. Het publiek moest eenigen tijd geduld oefenen, voor de cracks te water gingen. Het fluitistencorps „De Vriendschap" zorgde er voor dat dit wach ten niet te lang viel. Toen de ploegen goed en wel in 't veld lagen, bleken er verschil lende crack8 niet aanwezig, zoodat er van de oorspronkelijke opstelling niet veel terecht kwam. Zoo zagen wij niet de hoe ren Meyers, van Muyen, Griffioen, A. van Vliet, hetgeen zeer jammer was, daar hier door eenige va-n de snelste zwemmers ont braken. Dfe wedstrijd zelf was niet erg spannend, zeker niet zoo als voorgaande wedstrijd. De jongens namen 't kalm op, en gaven vaak aardig samenspel te zien, terwijl zij tegen 't einde de zaak nogal heel gemoedelijk opnamen en elkaar meer onderduwden, dan noodig was. 't Eindre sultaat was, als we goed telden 43 voor de witte ploeg We hadden liever W.Z.C. Forel gezien. Zou de mogelijkheid niet be staan eens 'n paar eerste- of tweede-klas N.Z.B.-'ere tegen elkaar te doen uitko men 'l Dat zou de belangstelling voor polo zeer ten goede komen. Aanrijding. Gistermiddag had in de Voorstraat 'n kleine aanrijding plaats, 'n Autobestuurder uit Utrecht kwam met matige vaart uit de richting Leiden, toen plotseling 'n logeetje van den heer R. de straat overstak. De automobilist kon zijn wagen tijdig tot stilstand brengen, maar raakte hierbij de jongen toch. Hij werd naar dr. Dishoeck gebracht, waar bleek, dat hij 'n paar flinke schaafwonden aan zijn beenen had bekomen. Den autober- stuurder treft geen schuld. ZEVENHOVEN. Auto door brug gezakt Toen Woens dagmorgen de firma Engel 20 HX. erwten had geladen bij den landbouwer W. Blom en over de brug reed, waren de voorwielen van de auto net over de brug toen plotseling de brug van het sloof schoot, met gevolg dat de brug wegzakte en de auto meeging, doch de auto bleef op het sloof hangen, op de remmen en de tree plank. De auto moest gelost en vervolgens opgevijzeld worden. De materieele schade aan de brug was gering, maar de auto moest met een kraanwagen worden weg gehaald. DERDE BLAD PAG. 10 BEZOEK BIJ HINDENBURG. Het paleis van den Rijkspresident vernieuwd. De verbouwing van het paleis van den F'jkspresident is thans voltooid. Na zijn terugkeer uit Neudeck zal de rijkspresident z'n woonvertrekken in den gewonen ouden toestand terugvinden. Maandenlang verborgen stellingen het paleis van den Rijkspresident voor de be woners der Wilhelmstrasse. Thans is de verbouwing gereed. Binnen een of twee weken zullen de laatste am bachtslui het huis verlaten hebben. Dan gaat hier alles weer zijn gewonen gang. Aan 'beide zijden van den hoofingang staan de twee rijksweersoldaten met het geweer op den schouder. En op de vorst van hot dak wappert de standaard van den rijkspresident De architecten gingen bij de moeilijke verbouwing met alle voorzichtigheid te werk. De klassieke stijl van het huis mocht niet gewijzigd worden. Men moest rekening houden met de financiën. Zoo eenvoudig mogelijk en zoo voordee- lig mogelijk, luidde het oommando voor de bouwmeesters. Van buiten kan men ternauwernood zien, dat het oude, vergane, door mot opgevre ten, door zwammen vernielde houten kop- gebint door een ijzeren dakconstructie ver vangen werd. 160 ton ijzer verbouwde men in het nieuwe ijzeren kapgebint. Met schrik zagen de architecten dat de grond muren de zwaardere belasting niet konden dragen. Daarom moesten de fundamenten versterkt en gedeeltelijk „ondervangen" worden. Dat kostte veel tijd en meer geld dan men oorspronkelijk berekend had. Thans is alles klaar. De gast betreedt 'niet meer onder levenegevaar het paleis van den rijkspresident. Men kan zich moei lijk een nauwkeurige voorstelling vormen van de bouwvalligheid van het huis. Toen de groote feestzaal op de eerste verdieping bij gelegenheid der bijzetting van een eer sten rijkspresident Ebert zwaarder dan ge woonlijk belast werd, hoorden de genoo- digden de balken kraken. Om redenen van persoonlijke veiligheid moest het paleis van den rijkspresident, dat onder Koning Friedrich Wilhelm I in de jaren 1734'37 opgericht werd, eindelijk verbouwd worden. Om beauinigingsredenen moesten de ar chitecten zich tot restauratie van den mid delsten vleugel beperken. Over het ijzeren dakgebint is reeds gesproken. Een reeks vertrekken voor de gasten en het dienst personeel kon hier nieuw gebouwd of ge moderniseerd worden. Grootere moeilijk heden bracht de beveiliging van de groote feestzaal op de eerBte verdieping met zich. De groote feestzaal een prachtige zaal met marmeren vloer in goud ge lijste medaillons, Fransche spiegels en een reusachtige plafondsbeschildering kan thans weer zonder levensgevaar betreden worden. De plafond-constructie is thans in orde. Het kraakt niet meer in de balken. De verbouwing strekte zich echter ook over den Zuidelijken vleugel uit. Daar is een galerij die tot voor korten tijd met al lerlei prullen volgestopt was, gerestaureerd en voor het gebruik gereed gemaakt. Meer dan levensgroote schilderijen m houten omlijsting trekken hier direct de aan<Aacht. Natuurlijk heeft men daar men nu toch eenmaal aan het modernisee ren was ook het modern comfort in het paleis uitgebreid. Van Centrale verwar ming, warm water deze en dergelijke Errungenschaften der moderne techniek, kan thans ook de Bijbspresident gebruik maken. De gelegenheid van de verbouwing is gunstig; om ook eens een blik te werpen in de privé^appartementen van den rijks- president. Eerst komt men in de werk kamer van den Rijkspresident. Een uiterst eenvoudig vertrek, donker gemaakt door de boomen van het park. Aan het raam staat de groote tafel met den fauteuil, waarin men Hindenburg zoo vaak gefotografeerd heeft. Aan de muren schilderijen met episoden uit de geschie denis van Pruisen. Aan een der zijwanden de portretten van de drie grootste Duib- schers: Goethe, Frederik de Groot en Bis marck. Achter den stoel van den rijkspre sident het hoofd van den veldmaarschalk Blücher. Overigens ademt de kamer een sfeer van burgerlijken eenvoud. Niets van de keizerlijke pracht! Niets merkt men ook van overdreven kamerversiering. In de Oud-Pruisische eenvoud der kamer .weerspiegelt zich geheel het wezen van den rijkspresident. Dezelfde indrukken krijgt men boven op de eerste verdieping. Hindenburg bedient zich van een geruischlooze lift-, wanneer hij de ontvangkamers op de eerste verdieping bezoeken wil. Hier ligt ook zijn slaapka mer. Een matig groote, buitengewoon een voudige kamer. In het midden een ijzeren bed, geflankeerd door fwee nachtkasten. Aan den eenen muur staat een geweldige kachel. Aan den anderen kant is de warm water-installatie aangebracht, de rustka mer van een Pruisisch veldheer, die al heel wat meegemaakt heeft in zijn leven. De kamer ziet uit op de groene boomen en de bonte bloembedden van den tuin. Hinden burg kent. daar iederen boom en iedere struik. In de stilte en rust van het heer lijke park, zoekt hij dagelijks zijn ontspan ning. De bouwmeesters hebben den wensch van den heer des huizes gerespecteerd. Al les is in zijn ouden vorm bewaard gebleven. Er heeft dus geen „verbouwing"' in den eigenlijken zin van 't woord plaats gehad, alleen heeft men het oude gebouw, waar noodig, versterkt. En de trouv. e inten dant weet nu reeds dat de rijkspresident zich zeer behaaglijk zal voelen in zijn ver nieuwd woonhuis.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10