DE ROODE HAAN KRAAIT WEER 24ste Jaargang VRIJDAG 11 AUGUSTUS 193} No. 7582 S)e Ccid&eh^SoiiAa/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor <le Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewon. Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, ran ten hoogste 80 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur sn verhuur, koop en verkoop f OAO. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Gouden Priesterfeest Pastoor Thomann Wanneer in de Schouwburg een paatoor ten tooneele wordt gevoerd, ie het mees tentijds een goedmoedige Vlaamache gees telijke, die met zijn parochianen vriend schappelijk omgaat, door zijn bezadigd optreden in het eene huis de verstoorde vrede herstelt, in een ander huis door een hartelijk, welgemeend vaderlijk woord troost en opbeuring schenkt. Hij ie een vriend voor allen; hij is de vriend van allen. Zulk een echte goede herder is ook de yubileerende Pastoor van Liase voor zijn parochianen geweest. We weten t wel: Pastoor Thomann is niet in minst erop gesteld in de hoogte te worden gestoken. Niet dat hij zegt, het vervelend te vinden en inwen dig zich verheugt over de wierook hem toegezwaaid 1 Hij trekt zich eenvoudig niets van al die hulde aan, en misschien leest hij met een glimlach de mooie woorden aan zijn persoon gewijd. Zoo is Pastoor Thomann, want al verge leken wij hem met een tooneel-creatie aan tooneelspelen, aan groot en gewichtig doen heeft de Gouden Jubilaris ,,'t land". En daarom juist, omdat hij zioh geheel geeft zooals hij is: goed, joviaal, medele vend en gastvrij, daarom juist ie Pastoor Thomann algemeen bemind en algemeen geëerd. Hij is geëerd bij arm en rijk, groot en klein vooral bij de kleinen, die voor hun ouden, goeden Pastoor door 't vuur zou den loopen. Den zieken en stervenden heeft hij moed en kalmte ingesproken en hun Laatste uren bijgestaan. De bedroefden van harte, de genen, die moeilijkheden in zaken of hui selijke zorgen hadden, konden op de steun van den parochieherder rekenen. Het vereenigingsleven en het onderwijs hadden zijn volle belangstelling. Bij zijn komst in Lisse in 1915 vond Pas toor Thomann eerj parochie, die goed was ingericht. Kerk en scholen waren reeds gesticht. De publieke bedrijvigheid van een bouwpastoor werd van hem niet ver- eischt. Des te meer heeft hij zich erop toegelegd de goede, echt katholieke geest in zijn parochie te bewaren. Wie Lisse en de Lissers kent, weet dat hij dit doel heeft bereikt. Het inwendige der prachtige St. Aga- tha-kerk heeft Paetoor Thomann doen ver fraaien met muurschilderingen en andere sieraden. De toren de beruchte „asperge toren" van Mgr. Hensenl dreigde zijn spits te verliezen. Eenige jaren geleden is de toren van een nieuwe spits voorzien. Aan deze lijst zouden wellioht nog en kele gebouwen zijn toe te voegen. Maar welk nut heeft deze opsomming van feiten? Is Pastoor Thomann bemind, om dat hij* de kerk verfraaide of de spits her stelde? Wel neen! Pastoor Thomann is bemind, omdat hij een goed vriend en ijverig herder is ge weest voor al zijn parochianen. Zijn gouden feest, dat op volgende week Zaterdag en Zondag wordt gevierd, zal een feest voor gehéél de parochie. Dankbaar is de paroohie, dat de gezond heidstoestand van den Pastoor, die onlangs geschokt' is geweest ook tijdens zijn ziekte heeft .de Pastoor zijn blijmoedigheid en opgewekte levenslust nooit verloren! nu weer zoodanig hersteld is, dat de Ju bilaris zijn gouden Priesterfeest plechtig kan herdenken en zijn parochianen het met hem in jubelende dankbaarheid kun nen meervieren. Hieronder volgen nog eenige belangrijke data uit het leven van den jubilaris. Pastoor H. J. P. Thomann werd gebo ren 12 Oct. 1856 te Amsterdam. Hij werd priester gewijd, na de seminaries Hageveld en Warmond doorloopen te hebben, 19 Aug. 1883. Vervolgens werd zijneerw. be noemd tot kapelaan te Spierdijk, daarna te Poeldijk en daarna te Scheveningen. Vervolgens 10 jaar lang kapelaan in Am sterdam („Posthoorn"). Gedurende eenige jaren was hij Pastoor in Voorsahoten. Lu tes- Pastoor in Katwijk, waar tij de gelden inzamelde voor de kerk, die zijn opvolger er bouwde en daarna, vanaf 1915, Pastoor te Lisse. V Regeering en R.K. Kamerfractie. Zijn wij wel ingelicht, aldus de „Tijd", dan heeft mr. Goseling op een praat avond tijdens de Sociale Week te Rolduc zich uitgelaten over een overleg, in de R.-K. Kamerfractie te houden, om de Re geering te bewegen, de wetgeving in een bepaalde richting te leiden. Dat daarbij vooral rekening zou worden gehouden met het program, waarmee de R.-K. Staats partij de verkiezingen inging en de toe passing ervan tot oplossing van actueele nooden, schijnt ons iets van zelfsprekende. Zou de Regeering echter in gebreke blij ven, aldus schijnt mr. Goseling zich te hebben uitgelaten, dan zou de R.-K. Ka merfractie het initiatief nemen voor wets ontwerpen, welke zij dringend wensoholijtk acht Zoo moet het gaan De R--K. Kamerfractie behoeft niet en mag niet tegenover de huidige extra parlementaire regeering staan: afwach tend, wat deze doen zal; goedkeurend»* of afwijzend, wat deze al dan niet voorstelt en wenscht! De positie onzer R.-K. Kamerfractie is nu v o 1 k o m en vry en geheel zelf standig. En daarvan kan en moet zij pro- fiteeren natuurlijk op behoorlijke wijze, zioh alleen latende leiden door 's lands be lang, zooals zij dat inziet (dat is vanzelf sprekend Als do Katholieke Kamerfractie óf voor zoover noodig, de regeering instigeert tot daden en op den inhoud der regeeringsda- den invloed uitoefent óf zelf het initiatief tot daden neemt en doorzet dkn zal haar arbeid staan in aller belangstelling en meeleven. En dat verwacht ook het Katholieke volk, in dezen tijd vooral HET B00MKWEEKERSCREDIET VAN HET RIJK. Waarborg door de gemeenten? In verband met het door het Rijk te verleenen Boomkweekerscrediet is op initiatief van B. en W. van Boskoop een bijeenkomst gehouden van gemeentebe sturen uit de Rijnstreek, waarin beslo ten is den betrokken gemeenteraden voor te stellen, dat de voor dit crediet benocdigde waarborg zal worden gege ven door de gemeente, waar de crediet- aanvrager gevestigd is, ongeacht do vraag in welke gemeente het bedrijf wordt uitgeoefend- Nu in het Luxor-Theater te Leiden. SNEL OPTREDEN VAN DE BRANDWEER VOORKOMT ERGER Gisteravond amst reeks kwart voor 10 is brand uitgebroken in het bovenhuis boven het Luxortheater, op den Stations weg alhier. Dit bovenhuis wordt be woond door de familie van den exploi tant van het bioscooptheater, den heer R. Uges. Toevalligerwijze was de familie niet thuis, daar mevrouw Uges om half negen met een logé, die zij had, was uitgegaan. Naar zij later verklaarde brandde er toen nergens eenig lidht en waren ook alle gaskranen gesloten. Een verpleegster die naast de bioscoop op kamers woont kwam omstreeks half tien thuis het was op dat uur nog zeer druk op den Stationsweg en zag rook komen uit de tweede verdieping. Zij waarschuwde onmiddellijk politie en brandweer en vervolgens den portier, die aan den ingang stond en deze bracht de directie op de hoogte van den brand. Allereerst werd er natuurlijk aan het publiek gedacht. Gelukkig was het juist pauze. Het eerste wat de directie deed, was zonder opgave van eenige reden het pu bliek te verzoeken onmiddellijk het ge bouw te verlaten. Daar er maar zeer weinig bezoekers in de bioscoop waren, was de bioscoop in een ommezien ont ruimd en was er van een paniek geen sprake. De operateur in do cabine, die nog niets van den brand had bemerkt, kroeg nu in de gaten, dat er iets niet in orde was. Spoedig hoorde hij nu, dat er brand was, waarop hij een minimax- blussöher greep en naar boven snelde om zoo mogelijk het vuur te blussohen. Ander personeel was reeds naar boven gegaan met het -zelfde doel, maar het vuur, dat op de bovenste verdieping was uitgebroken greep zoo snel om zich heen dat deze pogingen al aanstonds moesten worden gestaakt en het personeel spoe dig moest retireeren. Direct werd toen aan de cabine gedacht, waar het zeer dure maar ook zeer brandbare filmma teriaal, dat duizenden guldens waarde had, lag opgeslagen. De cabine werd af. gesloten, zoodat de films vermoedelijk niets van den brand te lijden hebben gehad. Intussofaen was de brandweer spoedig gearriveerd met twee motorspui- ten, waarvan de eene werd gestation- neerd op den Stationsweg, bij den brand put tegenover het woningbureau „De twee Sleutels" terwijl do andere werd geplaatst op den Rijnsburgersingel om den brand aan de achterzijde van hot gebouw te kunnen bestrijden. Na het ontdekken van don brand zorg den militairen, die toevallig buiten het theater aanwezig waren, geholpen door burgers, voor een goede afzetting van Stationsweg en Rijnsburgersingel, zoodat de brandweer zonder eenige belemme ring direct het vuur kon aantasten. Intusschen greep het vuur snel om rich heen, groote rook- en vuurzulion stegen op, zoodat er ook gevaar be stond voor de belendende percoelen. Onder leiding van den commandant, den heer P. Verhoog, werd echter vlug water gegeven en met tien stralen werd het vuur bestreden. De brand bleek te woeden in de bo ven het woonhuis gelegen verdieping, waar twee slaapkamers, een badkamer en een zolderruimte waren. Fel sloegen de vlammen uit en daar ook ernstig© vreos bestond voor de belendend© per- ceelen, moesten ook deze worden natgo- houden. De aan de ©ene zijde grenzend© winkel en magazijn van de Elertrolux N.V., was spoedig geheel ontruimd, wat in Heck's lunchroom eveneens geschied de. Deze bekwam echter geen water schade. In de zaak van Eloctrolux was het spoedig een compleet waterballot, evenals in het aan de andore zijde van „Luxor" «gelegen sigarenmagazijn „Im perial", welks bewoners eveneens afwe zig waren. Daar juist hier ook ernstig ▼oor een overslaan van den brand ge vreesd werd, forceerde de brandweer den toegang tot dit perceel. Het in de bo venverdieping gevestigde Nederlandsch Hypothecair bedrijf kreeg eveneens wa terschade. Daar hot vuur echter aldus krachtda dig werd aangepakt, was het go vaar voor uitbreiding spoedig geweken. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Opnieuw een antl-Oostenrijksche radio rede te München, welke ontstemming heeft verwekt te Londen. (2de blad). Spannende dagen te Dublin. (Me blad). De toestand op Cuba verbetert nog niet (2de blad). Het gerucht gaat, dat Lindbergh geval. len en gedood zou zijn. (Luohtv„ 2de blad). De stratosfeer.tocht van Cosyns moet worden uitgesteld tot volgend jaar. (Luchtv„ 2d© blad). BINNENLAND. Doodelijke tram-ongelukken. De moord te Berchem. LEIDEN. Brand in het Luxor-theater. De boven verdieping uitgebrand. Allengs werd de vuurgloed minder en na ongeveer drie kwartier wae liet pcvaar voor uitbranding voorkomen. Om eif nfir was elk gevaar geweken en om elf uur kon kon de brandweer reede inrukken. Hot eproekt van zelf, dat d0 brand in dit drukke stadsdeel zeor veel belangstel, ling trok, maar do afzetting door militai ren en politic werkte hier uitstekend. Tiet verkeer op don Stationsweg was ge heel gestremd Aan de eene zijde reden do trams tot don spoorwegovergang aan de andere zijde tot hot begin van de Steen- straat. Doorgaande reizigers voor den Haag en andere plaatsen werden langs do plok van den brand geleid. Ook do avond post heeft men niet tijdig naar de treinen kunnen brengen, terwijl enkele brieven bussen in de omgeving van den Stations weg niet geledigd konden worden. Het autoverkeer moest ovor Oegstgeest worden omgelegd. Om kwart over elf kon het vorkeer aan do ovorzijde van het theater worden hersteld. Wat er verbrand Is. Na den brand zijn we in de gelegenheid geweest do ruïne op de bovenverdiepin gen in oogenschouw te nemen. Do situatie ia aldus, dat boven do hall van het theater gelegen zijn do woonver trekken der familie Uges, benoven* keuken cn verdere vertrekken. Deze hebben ven den brand zelve niet te lijden gehad, wel de op deze verdieping zich bevindende trap naar boven. Deze verdieping heeft echter zeer veel van het waler te lijden gehad, dat nu nog van de zoldering, die geheel doorweekt is, neerdruipt. De waar devolle meubelen, kortom alles wat *ich hier bevindt, zijn doorweekt van het water De brand moet echter zijn ontstaan op d© hierboven gelegen verdieping, in een der slaapkamers of de badkamer. Deze geheele verdieping is echter totaal uitge brand, zoodat de oorzaak van d«n brand niet meer is na te gaan. Hier is niote gespaard gebleven Aan de achterzijde is ook hot dak geheel wegge brand, wat aan de voorzijde niet het geval i*. Wel heeft het dak ook daar natuurlijk ernstig van hot vuur geleden doch het is niet omlaag gekomen. I)e schade wordt echter door verzeke ring: gedekt. Op het terrein van den brand waren o,a. aanwezig de loco-burgemeester, wethouder J Splinter, wethouder Mr. A. Top©, de ge meente-secretaris mr. dr. C. E. van Strijen, verschillende raadsleden, «Ie waarn. com missaris van politie, hoofdinspecteur A. P. A. Esken» en anderen. De Leidsch© E.H.B.O.-brigade, die even eens aanwezig was, verleende haar hu p bij «en brandweerman, die bij het blusachen oen wonde ann de hand bekwam Wat het bioscoopbedrijf betreft, dit zal we! spoedig kunnen worden hervat, daar het theater zelf geen brand- of water- schade heeft gekregen cn ook «Ie brand- vrije cabine intact is gebleven. Wel heeft do hall van het water to lijden gehad, maar dit /.al spoedig verholpen zijn. Waarschijn lijk zal binnen enkele dagen het theater weer voor het publiek kunnen worden opengesteld.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1