WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND DE ITALIAANSCHE STAP TE BERLIJN. Duitschland bindt in. Reuter meldt uit Londen, dat men thans weet, dat de regeering te Berlijn bij de po gingen tot gelijkschakeling van Oostenrijk wat «tl inbinden. Toen verleden week de Italiaansche regoering te Berlijn een vriendschappelijke démarche ondernam naar aanleiding van do Duitsch-Oostenrijksche spanning, gaf de Duitsche regeering de ver zekering, dat zij haar uiterste best zou doen om de vlucht van Duitsche vlieg machines boven Oostenrijksch gebied te beletten, uit welke vliegmachines propa ganda- pa m f 1 etten tegen de bondsregeering te Ween en werden geworpen en dat zij eveneens zal tegengaan, dat de Oostenrijk sche regeering aangevallen wordt door middel van radio-uitzendingen uit Duitsch land. Reuter meent voorts te wetun dat, toen de Britsche regeering Maandag te Berlijn over deze quaestie deed intervenieeren, zij dit deed met verwijzing naar die verzeke ring der Ehiitsche regeering, met het doel om een blijk te geven van haar belangstel ling betreffende deze affaire. In verband met die genoemde verzekering neemt men de berichten uit Berlijn niet al te ernstig op, welke zeggen dat de Duitsche regee ring het viermogendhedenverdrag als niet toepasselijk op deze aangelegenheid be schouwt. Britsche regeering acht haar doel bereikt. De Oostenrijksche zaakgelastigde begaf zich gistermiddag, naar 'Rteuter uit Londen meldt, naar het Foreign Office. Men legde hem daar uit, dat het ant woord, hetwelk de Duitsche regeering Maandag aan den Britschen zaakgelastig de te Berlijn gaf, geen invloed had op de verklaring door de Duitsche regeering aan den Italiaanschen ambassadeur gedaan. Men verklaarde verder aan den Oosten- rijkschen zaakgelastigde, dat de Italiaan sche regeering Zondag de Brit«che regee ring had ingelicht omtrent de verzekerin gen, haar in de verklaring aan de Italiaan sche regeering door de Duitsche regeering gegeven ten aanzien van de Oostenrijksch- Duitsche incidenten. De Duitsche regeering gaf haar afkeuring te kennen van de da den van terrorisme, tegen de Oostenrijk sche regeering, voor welke de Duitsche re geer ing niet aansprakelijk kon worden ge steld. Den zaakgelastigde werd voorts uiteen gezet, dat onder deze omstandigheden het rechtstreeks door de Britsche regeering ge- wen8ohte doel was bereikt en dat de Brit sche zaakgelastigde te Berlijn de Duitsche regeering hiervan Maandag in kennis stel de, onder vermelding van de vertoogen, die zouden zijn gehouden,' als het anders geweest waa. Gegeven de Duitache verzekeringen, hoopt de Britsche regeering, dat de inci denten zich niet zullen herhalen. DRIE OUD-RIJKSDAGLEDEN NAAR CONCENTRATIEKAMP. De geheime staatspolitie heeft, naar bet Wolffbureau meldt, gisteren de drie vroe gere Rijksdagafgevaardigden Kiinstler, Heilmann en Ebert in „Schutzhaft" geno men. Zij zijn terstond naar het concentra tiekamp te Oranienburg overgebracht. In de plaats van deze drie Marxisten is een aantal arbeiders, dat tot nog toe in het concentratiekamp verbleef, vrijgelaten. Ebert is de vroegere hoofd-redacteur van do sociaal-democratische „Brandenburger Zeitung" en zoon van den eersten Rijksdag president. Massa-ontslag van „Schutzhaff- arrestanten te Heuberg. Naar uit, Wurtemberg van officieele zijde wordt medegedeeld bevinden zich op het oogenblik in het, kamp voor „Sehutzhaft"- arrestanten Heuberg nog slechts 400 ge vangenen uit Wurtemberg. Het hoofd der politieke politie gelooft, tot een massale invrijheidsstelling te kunnen overgaan, omdat het. meerendeel der gearresteerden zou hebben ingezien, dat zij zich op den verkeerden weg bevonden, zoodat hun door een verdere hechtenis onrecht zou worden aangedaan. Indien het vertrouwen, dat hierdoor in hen wordt gesteld, wordt mis bruikt, en hun hernieuwde arrestatie daar door noodig wordt, &al zonder pardon tegen hen worden opgetreden. De comman dant van het kamp heeft voor de behande ling van recidivisten afschrikwekkende in structies ontvangen. 0.a. in den politie agenten opgedragen tegen plakcolonnes en verdeelers van vlugschriften onmiddellijk van de wapens gebruik te maken, indien zij hen op heeterdaad betrappen. WORDT HITLERS REGIME ONDERMIJND? 0e revolutionnaire vijfmanschappen. Het laatste nummer van het Engelsche radicale weekblad, „The New Statesman and Nation'", bevat een artikel waarin bij zonderheden worden meegedeeld over den ondermijningsarbeid van het Hitier- regiem. De waarheid daarvan laten wij echter geheel voor rekening van den sohrij- ver. Is er nog een Duitschland behalve dat van Hitier? begint de schrijver te vragen. Het is slechts <ie halve waarheid dat er niets behalve Hitler is. „De andero helft is het bestaan van eert nieuw ondergrondsch revolutionnair Duitschland. Er is misschien geen ander voorbeeld in do geschiedenis van oen ge heime revolutionnaire beweging met een volledig uitgeruste organisatie en een werkzamen invloed, uitgestrekt over het geheele land, in staat, om zich in zoo kor ten tijd te ontwikkelen. Vrijwel alle groote fabrieken hebben een geheime revolution naire groep; in bijrta alle districten van de groote steden zijn onwettige organisaties en drukpersen aan het werk; bijna iederen dag verschijnen te Berlijn, Hamburg, Es sen, Leipzig en andere industriesteden anti-fascistische strooibiljetten, blaadjes en aanplakbiljetten op straat, plaatselijke stakingen breken in alle richtingen uit; en de voelhorens van deze organisatie strek ken zich dikwijls klaarblijkelijk regelrecht tot in de kohorton van de Na«i-stormtroe- pen uit. Deze geheele beweging is binnen drie of vier maanden na den staatsgreep van Hitier tot stand gekomen. En zij zal sterker zijn dan een van haar voorloopers. Deze organisatie, die sociaal en politiek niet slechts gebaseerd is op de dertien mil- lioen voormalige socialistische en commu- nische kiezers in Duitschland, volgt Hitier thans als een schaduw. Over een paar maanden kan zij voor hem gevaarlijker worden, dan al de oude parlementaire op positiepartijen bij elkaar, die hij met zulk gemak in den afgrond gejaagd heeft. Haar spil ligt in de z.g. revolutionnaire vijfmanschappen, een nieuwe vorm van anti-fascistische organisatie, die, onder com munistische leiding, de plaats hebben in genomen van de vroegere partijorganisa ties. Deze vijf-man schap pen bestrijken vrij wel de heeie Duitsche industrie; bijna alle fabrieken en de meerderheid van de be langrijkste bureaux zijn ervan doortrok ken. Iedere groep omvat ten naastebij vijf personen, die zooveel mogelijk in dezelfde sectie werkzaam zijn, industrie-arbeiders en kantoorpersoneel, die vroeger tot licha men van verschillende politieke gesteld heid behoorden tot de sociaal-democra tische vakvereenigingen, tot de R'ijks'ba- nier, tot de christelijke vakvereenigingen, tot de communistische vakvereeniging6op- positie of zelfs geheel ongeorganiseerd en politiek onverschillig waren. Tozamen vormen deze personen een kleine, hechte geheime broederschap, die in hun haat tegen de dictatuur van Hitier en uit ver dediging tegen de Nazi-terreur volkomen aaneengesmolten zijn, alle vroegere ver schillen zijn begraven en die slechts één politiek nastreven het ant-fascisme". „Maar nog belangrijker is een ander feit van de vijfmanschappen. De heelq officieele vakbewegingsleiding in de fabrieken, de vaststelling van de loonschalen, de betrokkingen met de werk gevers enz. zijn in handen van do N.S.B.O. (Nat. Soc. Bedrijfs Organisatie). In de meeste gevallen wordt de heele staf een voudig gedwongen, om tot de N.S.B.O. toe te treden, op last van een detachement ge wapende stormtroepen of onder bedreiging van onverwijld ontslag. Maar tegelijkertijd komt het revolutionnaire vijfmanschap binnen, dat dikwijls onmiddellijk het meest actieve element binnen de N.S.B.O. wordt. Zij beginnen met „in naam van het natio- naal-socialisme" de N.S.B.O. aan te zetten tot het eischen van loonsverhooging want voor zijn overwinning heeft Hitier hooger loonen voor alle arbeiders beloofd. Zij nopen de N.S.B.O. altijd, in naam en onder beschermign van het vroegere nat. soc. program, de vervulling te eischen van de oude demagogische beloften, korter werkuren, verbeterde arbeidsvoorwaarden' en de verwijdering van onpopulaire direc teuren en ambtenaren. Het resultaat is dat in de laatste weken de eerste golf van sta kingen na de overwinning van Hitler over Duitschland is losgebroken, (hoewel stakin gen in den staat van Hitier verboden zijn), dat in vele gevallen de leiding in nat. soc. fabrieken gedwongen is twee maanden ge leden voorgenomen loonsverlagingen „uit te stellen'', dat de nat. soc. Rijksbond van indu6t.rieele werkgevers een protest tot den kanselier gericht heeft tegen de houding van de N.S.B.O. en dat Hitler in conflict gekomen is met een groot aantal van zijn eigen locale N.S.B.O. organisaties en in derdaad genoopt is sommigen ervan te ont binden als met Marzisme besmet". OOSTENRUK OOSTENRIJK WENSCHT EEN STERKER LEGER. Stappen te Parijs en te Rome. Bevestigd wordt-, dat de Oostenrijks oho regeer ing voor kort te Parijs en Rome stappen heeft gedaan met het doel, Oos tenrijk te willen toestaan de bestaande be wapening uit te breiden, waarschijnlijk door het opnemen van een aantal Heim- wohr-afdeelingen in het leger. Inderdaad werd onlangs medegedeeld, dat een dergelijke samensmelting reeds ■was ten uitvoer gelegd. Het schijnt, dat nooh de Fransche, noch de Italiaansche regeering het verzoek van Weenen onre delijk heeft geacht, hoewel het inwilligen ervan een precedent zou soheppen, waarop Duitschland zich naderhand zou kunnen beroepen. Het Engelsche standpunt in deze aange legenheid schijnt volgens de diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" minder duidelijk te zijn geweest en voor zichtiger dan dat van Frankrijk en Italië. Er is op gewezen, dat er geen bezwaren konden bestaan tegen de voorgestelde uit breiding van het Oostenrijksche leger, zoo lang de in het vredesverdrag vastgestelde cijfers niet worden overschreden. Dooh indien het niet de bedoeling was, dit cij fer te overschrijden, zou er geen reden voor Weenen zijn geweest, hiervoor een speciale vergunning aan te vragen van de voornaamste onderteekenaars van het ver drag van Versailles. Inderdaad verluidt volgens den diplo matieken medewerker van het blad, dat de oorspronkelijk beoogde uitbreiding 18.000 man bedroeg, terwijl de totale mi litaire maoht,krachtens het verdrag aan Oostenrijk toegestaan slechts 30.000 man bedraagt. (Tel. DU ITSCH—OOSTENRIJKSCH INCIDENT. Schietpartij bij Beiersche grens. Naar de Beiersche politieke politie me dedeelt heeft aan de Duitsah-Oostenrijk- sche grens, in de nabijheid van de Hecht- see bij Kieferfelden, een schietpartij plaats gehad tussohen leden van de Oostenrijk sche Heimwehr en een aantal onbekend gebleven personen. Een Heimwehrman is doodelijk gewond. De politie heeft de noo- dige maatregelen genomen, om de schuldi gen op te sporen en te doen bestraffen. AMERIKA MELKBOEREN IN ALBANY BLIJVEN STAKEN. Wordt de staat van beleg afgekondigd? De staking der melkboeren in Albany neemt van dag tot dag scherpere vormen aan. In verband hiermede heeft de gou verneur van den staat New York, Leh- mann, den oommissarissen van politie op dracht gegeven, hulpagenten aan te stellen ter handhaving van de orde; 15.000 staken de boeren hebben de landwegen afgezet, ten einde iederen toevoer van melk on mogelijk te maken. Hier en daar is het tot handtastelijkheden gekomen. In regee rings kringen verwacht men, dat de staat van beleg zal worden afgekon digd en dat de nationale garde zal worden opgeroepen, indien de gewelddadigheden voortduren. DE STRIJD OP CUBA. Geen interventie van Amerika. De president van de Vereenigde Staten, Roosevelt, heeft verklaard, dat Amerika er niet aan denkt om in den bimnenlani- achen strijd, welke zich momenteel in Cu ba afspeelt, gewapend te intervenieeren. Roosevelt heeft echter wel zijn bemidde ling aangeboden. De onderhandelingen tussöhen den ge zant Welles en president Machado duren momenteel nog voort; het gerucht, dat Welles Machado te kennen zou hebben ge geven, dat de Vereenigde Staten van hem verwaohten, dat hij binnen 24 uur zal af treden, wordt niet bevestigd. Dat president Machado niet 'bereid is af te treden blijkt om..uit een door hem gehouden radiorede, waarin hij het Cu- baansohe volk verzoekt ziah te vereenigen ten einde hun onafhankelijkheid te ver dedigen en de souvereiniteit van het land te waarborgen. Verder doet hij een beroep op de bevolking om zich rustig te gedra gen. „Het is absoluut noodig'' zoo zeide hij, „de orde te handhaven ten einde ver der bloedvergieten te voorkomen". Aan het slot van zijn rede verzocht hij den stakers het werk weer te willen hervat ten. Rondom het paleis wan den president en de regeeringsgebouwen zijn machinegewe ren opgesteld en de binnenstad wordt wordt volkomen beheerscht door een uit gebreide troepenmacht. Er zijn vracht auto's gerequireerd, welke op het eerste alarm naar bedreigde punten gedirigeerd kunnen worden. Maandagavond laat heerschte er rust in de binnenstad; in de buitenwijken echter werd nog veel geschoten. Havana is ge weldig onder den indruk van de gebeurte nissen wélke zich Maandag hebben afge speeld en waarbij de politie met scherp op de menigte heeft gevuurd. Hoe groot het aantal slachtoffers der schietpartijen is staat nog niet vast. Voor al het uiteendrijven van de opgewonden menigte, die zich voor het presidentieele paleis had verzameld en dol van vreugde was over het achteraf onjuist gebleken be richt van het aftreden van president Ma chado, heeft tal van slachtoffers geëischt. De ramingen loopen uiteen tussohen 20 en 90 dooden, terwijl tevens 200 personen gewond moeten zijn. Honderden pereonen zijn gearresteerd. Het Amerikaansohe ge- zantsohapsgebouw is volgens de „Chicago Tribune" in een hospitaal herschapen. BUITENL. BERICHTEN. VLOEDGOLF BIJ L0NGISLAND. Vier baders verdronken, elf vermist. Gevreesd wordt, dat aan het strand van Rockaway op Longisland vijftien baders door een geweldige vloedgolf zijn meege sleurd en verdronken. Vier lijken konden reeds geborgen wor den. Elf baders worden nog vermist. Een nader bericht uit New York meldt, dat alle baders, die nog vermist werden, gered konden worden. Het bleken allen kinderen te zijn. Vier hunner moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. INBRAAK IN VILLA VAN KUNSTVERZAMELAAR. Gisternacht hebben inbrekers zich toe gang weten te versohaffen tot de villa van den bekenden kunstverzamelaar Eugène Geoffrey te Cannes. De dieven hadden het speciaal op de schilderijen-collectie voorzien en namen zestien van de kostbaarste doeken mee, die alle uit de lijsten werden gesneden. Tot de gestolen schilderijen behooren vier doeken van Corot, twee van Manet, twee van Fragonard en drie van Renoir. LUCHTVAART BALBO OP DE AZOREN AANGEKOMEN. EEN VLOT VERLOOP VAN DE TOCHT Vandaag verder? Negen vliegtuigen van het Ba lbo-eeka der zijn gisteren in Horta op de Azoren gedaald, terwijl de andere 15 machines, waaronder dat van den generaal, naar Ponta Delgade zijn doorgevlogen. Om 7-25 gisteravond (Greenwich tijd) daalden de negen onder commando van generaal Pellegrini staande vliegtuigen vlot neer na een tocht over den Oceaan, welke elf uur en drie kwartier had ge duurd. Om 8 uur was ook generaal Balbo met de vijftien vliegtuigen behouden in Ponta Delgada gedaald. De tocht van de 24 „Savoia Marohetti 55" watervliegtuigen van Amerika naar het Oosten is even vlot verloopen als de vlucht van Europa naar de Vereenigde Staten. Het weer boven den Atlantischen Ooeaan en ook in de omgeving van de Azoren was zeer gunstig en generaal Bal bo achtte het dan ook niet noodig veel be richten over zijn tocht uit te zendon. Het laatste bericht van hem werd ontvangen, toen hij zich nog op 500 K.M. afstand vam de plaats van bestemming bevond. Op de Azoren, en vooral onder de Ita liaansche kolonie, bestond uiteraard groo te belangstelling voor het Italiaansche es kader. Generaal Balbo is van plan twee dagen op de Azoren te blijven en dan ver der te vliegen naar Lissabon en vandaar naar Italië. Hij beeft drieduizend kilo brieven aan booid, welke van speciale Bal- bo-zegels zijn voorzien. Gen. Balbo heden In Lissabon verwacht. Generaal Balbo was van plan reeds vandaag verder te vliegen. Hij wordt van daag tus8chen 1 en 2 uur des middags in Lissabon verwacht, waar hij door presi dent Carmona zou worden ontvangen. Waarschijnlijk zal de tocht Donderdag naar Ostia worden voortgezet. AANVAL OP RECORD VAN C0D0S EN ROSSI? De Pinedo wil van New-York naar Perzië vliegen. Naar wordt medegedeeld, is De Pine do voornemens binnen tien dagen van New York naar Perzië te vliegen. Hij wil trachten het record van Codos en Rossi te breken. De Pinedo vertoeft op het oogenblik te Newvastle (Delaware), waar hij een automatischen piloot in zijn vlieg tuig installeert. »,Tel." P00LSCHE 0CEAANVLUCHT MISLUKT. Twee Poolsche aviateurs, de gebroeders Adamowitz, zijn gisterochtend 6 tl 8 plaatselijken tijd gestart van het Floyd Bennetb-field te New-York voor een vlucht naar Habour Grace. Zij waren voornemens vandaar hun vlucht over den Atlantisohen Oceaan voort te zetten, doch volgens een berioht uit Harbour Grace zijn zij bij de daling licht gewond. Het vliegtuig werd door een windvlaag gegrepen en sloeg om. KERKNIEUWS DE GEBEURTENISSEN TE BEAURAING. Een groep van 200 personen verklaart, Zondag de H. Maagd te hebben gezien. De Bmsselsche correspondent van de „Msbd." meldt d.d. gisteren. Uit Beauraing wordt gemeld, dat Zon dag een gToep van tweehonderd pelgrims een bezoek heeft gebracht aan de plaats der verschijning, en daar, volgens hun ver klaring, een vizioen hebben gehad van O. L. Vrouw in zittende houding met het Goddelijk Kind op Haar schoot. Onder deze pelerims bevond zich een pastoor uit het Vlaamsche platteland, die aan deze verklaringen t-oevoegde, dat O.L. Vrouw van een onbeschrijfelijke schoon heid was. De geestelijke heeft de verschij ning anderhalf uur voor oogen gehad. Hij beweert physiek geheel gezond te zijn en niet een persoon, die gemakkelijk voor hallucinaties vatbaar is. Wel heeft hij naar zijn zeggen, aan den oorlog deelgenomen als aalmoezenier en een gasaanval medegemaakt, doch daar van in zijn later leven geen hinder onder vonden. Wij deelen een en ander mede met het gebruikelijke voorbehoud. Eén der genezingen op 5 Augustus. De Brussel soh e „Standaard" meldt op gezag van verklaringen van den heer Pie- ter Plyson, vader van den op 5 Augustus te Beauraing genezene 22-jarige juffrouw Malvina Plyson, uit Koekelare oa. bet volgende: Malvina Tiept sedert tien jaren met kruk ken tengevolge van een beenderziekte aan het linkerbeen. Dit been was 12 c.M. kor ter dan het rechter. Het meisje hield met haar twee jongere zusters een noveen ter eere van O. L. Vr. van Beauraing en vertrok Zaterdagmor gen 5 Aug. met een autobus met pelgrims naar Beauraing. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur kwam er een telegram uit Beauraing, meldende dat Malvina genezen was en haar kruk ken te Beauraing -aan O. L. Vr. had opge offerd. Vele inwoners van Koekelare gingen de autobus, die Malvina terug moest bren gen staan afwachten. Malvina stapte uit de bus sonder hulp en ging naar huis. Het zieke been is nu nog slechts 2 centimeter korter dan bet andere, in plaats van 12 O.M. korte®. UITVAART EN BEGRAFENIS PASTOOR J. M. H. SPOORMAN. Gisteren beeft te Den Hoorn (Schiplui den) de uitvaart en begrafenis plaats ge- bad van den seereerw. beer J. M. EL Spoorman, pastoor der parochie van de H.H. An toni us en Cornelius aldaar. Bij de Metten, welke Zondagavond ge zongen werden was de belangrstelling van de zijde der geloovigen zeer groot. Als agens fungeerde de hoogeerw. heer P. J. A. v. d. Cammen, deken van Delft, geas sisteerd door pastoor J. M. H. EL Moerel uit Schipluiden, als diaken en pastoor W. G. Buren, uit Rotterdam, als subdiaken. Cantor was de deservitor kap. J. Kars- kens. Op bet priesterkoor hadden voorts plaats genomen regent M. W. A. Wijten- burg, de paters dr. G. Vrijmoed O.F.M., en Cl. Franken O.F.M., beiden uit Delft, pas toor J. A. J. van Rooy uit de Lier, bene vens ©enige studenten van bet Groot-Se minarie Na de Lauden, waarbij als agens op trad Pastoor Buren, geassisteerd door pastoor H. Wennen uit Kwadedamme, neef van wijlen pastoor Spoorman en pas toor A. v. Noort uit Heemstede, droeg de hoogeerw. deken P. J. A. v. d. Cammen met dezelfde assistentie als bij de Lau- den, de plechtige H. Mis van Requiem op. Op het Priesterkoor hadden vele geeste lijken plaats genomen. In de voorste banken van bet dicht- bezette kerkgebouw hadden plaats geno men de gemeente-secretaris, de heer Ver meulen, de kath. wethouders en raadsle den dezer gemeente. Het parochiale zangkoor bracht met veel toewijding de liturgische gezangen ten gehoore. Na de H. Mis hield de hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg, regent van het Klein-Seminarie „Hageveld", de lijkrede, waarbij uitgaande van het schriftuur woord: „Beatus serves, quem invenerit Dominus sic facientem", Zalig de dienaar, dien de Heer als Hij komt, zal vinden, al dus doende." Wie had gedacht, dat uw berden*, al dus ving zijneerw. aan, die voor tien da gen nog zoo vol vuur predikte, thans reeds aan de schoot der aarde gaat toever trouwd worden. De overledene was gedurende zijn. le ven een voorbeeld voor de geloovigen. Gij hebt, aldus zijneerw. uw herder eigen lijk niet gekendeerst drie maanden was hij hier en gedurende dien tijd kon hij zich niet, wijl hij eerst kort hersteld was van een zware zenuwziekte, geven aan den zielenarbeid, aooals hij wilde. De parochie van St. Antonius Abt te Delf shaven kan echter getuigen van den brandenden zie- leijver van den overledene. Zijneerw. was hier pastoor met vreugde en blijdschap en hoopte nog jaren hier te werken. God be schikte echter anders en riep hem tot Zich. De Kerk Gods wordt verbreid door twee categoriën, de werkers en de lijders. Het schijnt echter dat O. L. Heer den pastoor geroenen heeft tot beide groepen te behoo ren. Zijneerw. wekte de geloovigen op ook de beproevingen des levens evenals de heengegane herder te dragen met geduld en liefde. Was Pastoor Spoorman tijdens zijn le ven eern voorbeeld, zijn verscheiden zij al len een leswelk een welsmakende les heeft hij in zijn sterven aan de geloovigen gegeven. Zijn plotseling heengaan heeft ons weder levendig voor den geest ge bracht de woorden des Zaligmakers: ,<Weest ook gij bereid, want ge weet niet, wanneer uw uur komen zal." De dood heeft hem wel overrompeld, doch niet onvoorbereid getroffen. De pre dikant spoorde d© geloovigen aa.n, die les steeds te onthouden. Na de absoute werd het stoffelijk over schot, voorafgegaan door priesters en ge loovigen, grafwaarts gedragen. Tn den stoet worden de omfloerste banieren der kath. plaatselijke vereenigineen meegedra gen. Langs den weg naar het kerkstof stonden de schoolkinderen opgesteld, die den rozenkrans baden. Bij het geopende nriestergraf werden de gebeden van het beaardinos ceremonieel verricht door re gent Wijtenburg. DE MISSIES DER WITTE PATERS. Nieuwe uitgroei. Naar de „Annalen der Witte Paters" uit Carthago melden, is aldaar het Soho- lasticaat der Witte Paters te klein gewor den. Een tweede wordt thans gebouwd te Thibar, waar de eerste twee jaren theolo gie ondergebracht worden. Pater B. Su- rig van St. Oharles is aangewezen als pro fessor voor dit Scholasticaat. Een verblijdende verschijnsel want er is nog een groot aantal missionarissen noo dig, vooral als men kennis neemt van de jongste gegevens, die in het Augustus nummer omtrent nieuwe posten, doopeels en bekeeringen voorkomen. De vriendelijke „oude heer". Op 24 September a.s. viert Mgr. GuiÏÏè- me van de Órde der Witte Paters zijn gou den Priesterfeest. Mgr. Guillème is in ge heel Nyassalaand, waarvan hij Apostolisch Vicaris is, bekend als „the charming old Man" de vriendelijke oude heer. Mgr. Guillème, die sinds 18S3 in de mis sies van Midden-Af rika werkzaam is, heeft meer dan 1500 slaven vrijgekocht.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6