WOENSDAG 9 AUGUSTUS DE LEIDSCKE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Aug. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te Do BildA. Hoogste barometerst.765.6 te Le Havre en Brost Laagste barometeret.744.9 te Stensele. Verwachting tot don avond van 10 Aug.: Matigo tot zwakke Zuid-Westelijke tot Noord-W estelijke wind, gedeeltelijk bewollkt, waarschijn lijk weinig of geen regen in het Zuiden, in hot Noordon aan vankelijk kans op eenige regen, weinig verandering in tem peratuur. De voornaamste luchtdrukdalingen zijn gisteren ten Noorden van ons land ge passeerd en hebben hier ©»?ohts weinig regen van beteekenis gebracht, hoewel h\t weertype geheel veranderde. Na een stij ging van den barometer in het Westen, volgt thans in Schotland weer een daling in het Noodden van ons land eenige regen zal brengen. Voor morgen overdag zijn de regenkansen gering. Er is nog niet veel verandering in den thans hoerschenden toestand te verwachten. Over het Noorde lijk gedeelte van het waarnemingsgebied blijft de luchtdruk lager. Over het Zuiden betrekkelijk hoog, hoewel het maximum in de Golf van Biscaje ©enigszins aan betee kenis verliest. Deze luchtdrukverdeeling geeft aanleiding tot Westelijke winden, die betrekkelijk koele en vochtige lucht mee voert. Over Frankrijk, midden- en Zuid- Duitsöhland en Zwitserland, heerscht nog steeds mooi zomerweer, eveneens aan de Zuidkust van Engeland. Aan de Noorsche kust waaien nog kraohtige winden uit Noord- tot West. In Scandinavië viel vnj veel regen, eveneens in het Noorden van Ierland. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 24.6 gr. O LICHT OP VOOR FIETSERS A.: Van Woensdagnamiddag 9.08 uur tot Donderdagmorgen 5.03 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Donderdag 10 Aug. voorm. 6.37 uur en nam. 6.63 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 24.gr. 0. Zweminrichting „D« Zijl" om 7 uur: 22.5 gr. C. DE KOOTWIJK-ZENDER. Blijft ook na 1 Januari a.s. ter boschikking van de omroep verenigingen. In een onderhoud, dat het „Handels blad"' met den directeur-generaal der P. T T., ir. M. H. Damme, mocht hebben, is het blad gebleken, dat het in de bedoe ling ligt ook na 1 Januari 193-1 den zender te Kootwijk ter beschikking van den om roep te blijven stellen. In October komt de nieuwe radio-con ferentie bijeen en zal over do Nederland- sche lange golf beslist worden. Met Octo ber zou dan ook de reden vervallen kun nen zijn om via Kootwijk te zenden en daarna zou men 't desnoods weer met de oude zenders kunnen doen tot inzake de zenderskwestie boslist is. Maar daartegen bestond het bezwaar dat dan alleen de groep, die nu op de lange golf zendt, be voordeeld zou zijn geworden en de an dere groep niet. Billijkheidshalve werd daarom reeds direct besloten de proef tot 1 Januari te laten voortduren. ►Staan de omroepvereonigingen op bet standpunt, dat zij na 1 Jammri niet meer met d© klciue energie willen volstaan zoo lang zij niet. de gelegenheid hebben gehad het. thans gebruikte zend bed rijf t© moder- niseeren. dan zal de P.T.T, gaarne den zen der te Kootwijk langer ter beschikking stellen. Daartegen bestaat geen enkel bezwaar. Een kleine verhooging der kosten zal de omroep er voor over moeten hebben. Gevrnacnd, of hij de kans op behoud van de 1875 M. golf voor Nederland groot achtte, antwoordde de heer Damme: „Ongetwijfeld zeer groot. Do aanspraken voor Roemenië willen niet te handhaven zijn.'' GEWIJDE KUNST. Aangewezen is als regeeringsdedelegeer- de voor de Nederlandscho deelneming aan de in 1933 te Rome te houden Tweede Internatipnalo Tentoonstelling van gewij de kunst, de heer Jan Stuyt, architect te Den Haag. BUITENLANDERS AAN ONZE UNIVERSITEITEN. Wijziging van de H.0.-wet nog voor het aanstaand studiejaar in voorbereiding. Het gepubliceerde bericht van het Ne- derlandsch Correspondentiobureau, dat bij de regeering maatregelen in overweging zijn om te voorkomen dat de studie van Nederlandscho studenten belemmering zal ondervinden door een in verhouding tot de beschikbare ruimte in de collegelokalen en laboratoria te grooten toeloop van vreem delingen bevat op zich zelf niets verras sends. Minister Marchant heeft immers al een aantal weken geleden aangekondigd, dat hij iets van dien aard overwoog. Intus- schen zou de zeer nauwkeurige lezer door vergelijking van de vroegere mededeeling met wat het C.B. thans vermeldt wellicht in de meening kunnen gaan verkeeren, dat er nu niet meer van wettelijke maatrege len, doch van maatregelen zonder meer sprake zal wezen. Wij kunnen echter met stelligheid ver zekeren, dat dit laatste niet het geval is en de regeering zich wel degelijk op Wij ziging van de Wet op het Hooger Onder wijs bezint. Langs anderen weg (namelijk alleen door middel van een K.B.) zal zij trouwens het beoogde doel nooit kunnen bereiken. Want in de Hooger Onderwijswet zelf (art. 99) is bepaald dat het recht tot bijwoning van het universitair onderwijs verkregen wordt door inschrijving bij den rector-magnificus, die hiertoe overgaat, nadat hem het bewijs is getoond dat de be langhebbende de wettelijk voorgeschreven oollegegelden betaald heeft, tenzij hij op grond van een ander wettelijk voorschrift vrijstelling van de verplichting geniet. Wil men dus de gelegenheid openen om het recht tot inschrijving eenigermate te kun nen beperken dan is hiertoe eerst wets wijziging noodig. Het nieuwe studiejaar, aldus art. 8lder H.O.-wet vangt den derden Maandag van ♦September aan en het is juist in dien tijd, dat zich vooral de groot© stroom van in schrijvingen pleegt t© openbaren. Het zal dus noodig zijn dat met alleen de Tweede Kamer in de korte periode, die zij tusschen den 5en Sept. en den sluitings dag van de buitengewone zitting der Sta- ten-Generaal (16 Sept.) zal vergaderen, maar bovendien ook nog de Eerste Kamer vóór dien fata-len datum het bij de regee ring in overweging zijnde wetsontwerp zal hebben aangenomen, wil het tijdig rechts kracht verwerven. Op grond van inlichtin gen, ter bevoegder plaatse verkregen, kun nen wij thans ook modedeelen, dat het in de bedoeling der regeering ligt het hare te doen, opdat een op deze materie betrek king hebbend voorstel nog vóór den aan vang van het nieuwe studiejaar wet zal zijn geworden. Het C. B. heeft in het door ons bedoelde bericht ook nog vermeld, dat er op het oogenblik geen mededeelingen kunnen worden gedaan in hoeverre de regeering het noodig zal achten de studie van vreem delingen aan bepaalde voorwaarden te on derwerpen. Tot goed begrip dezer zinssnede diene, dat, zij feitelijk niet zoozeer betrekking heeft op het Btudeeren van vreemdelingen, als wel op de vraag in hoeverre aan buiten landers eventueel bepaalde rechten op grond van een hier verworven universitair diploma arbeidsgelegenheid te krijgen (b.v. door zich als arts of als ingenieur te vesti gen), zouden moeten worden onthouden of dezen moeten worden beknopt. Zooals wij reeds op 10 Aug. j.l. betoogden betreft 't hier in de eerste plaats een pro bleem, dat het Departement van Sociale Zaken aangaat, doch het is natuurlijk zeer goed denkbaar, dat hierbij bovendien ook Onderwijs, K. en W. betrokken zal dienen te worden in verb'and met den vorm waar in men een mogelijke regeling dezer aan gelegenheid zou geven. Hiertoe ware im mers mede wellicht een wijziging of aan vulling van de H.O.-wet noodig. nHbld." VERKORTING VAN DEN ARBEIDS DUUR. Naar de „Volkskrant" meedeelt, heeft het Verbondsbestumr zioh tot den minis ter van Sociale Zaken gewend met het verzoek wel te willen nagaan of de regee ring aanleiding vinden kan maatregelen te nemen als in het rapport betrekking hebbend op verkorting van den arbeids duur als middel ter bestrijding der werk loosheid, door den Hoogen Raad van Ar beid voor ©enigen tijd behandeld. INTERNATIONAAL VAKCONCOURS VOOR KAPPERS. Door de organisaties van R.K. Kappers patroons en R.K. Kappersbedienden wordt een grootsoh vakconcours en tentoonstel ling voor kappers georganiseerd, welke zullen plaata vinden in Den Bosoh, op Zondag 5 en Maandag 6 November. Daaraan wordt tevens een groot© mode show verbonden. Voor concours en tentoonstelling ie het bekende Casino geheel afgehuurd. Vooral voor het Zuiden zal een en an der wel van beteekenis zijn, daar hier t© voren nog nimmer op dergelijken voet iets van dien aard werd gehouden. Verschillende zeer bekende binnen- en buitenlandeehe vakgenooton zegden reeds hunne medewerking toe, terwijl Mr. F. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Het adres der commissie van voorbe reiding en organisatie is: Po^traat 61, Den Haag. Goedkoope trein. Wij verwijzen naar een tweetal adver tenties in dit nummer betreffende een goed koope trein naar Arnhem en Nijmegen op de Woensdagen tot en met 6 Sept. en een goedkoope reis naar Stavoren. 6noek, Leeuwarden en Groningen op Woensdag 16 Augustus. Ontoelaatbare praktijken met advertentie-contracten. Het persbureau V. D. meldt: Te Leiden heeft zich uit enkele vooraanstaande personen een commissie gevormd, welke wil trachten een einde te maken aan ontoelaatbare practijken met advertentie-contracten. Uit de talrijke reeds thans verkregen gegevens blijkt, dat vele kleine en ook wel groote tuinders en winkeliers door regelrecht bedrog en valsche voorspie gelingen door geheel Nederland zijn ver leid tot het aangaan van advertentie- contracten tot soms hooge bedragen. Wat dit gedrag in dezen zwendel voor al zoo laakbaar maakt is, dat daarbij de Godsdienst en de Christelijke naasten liefde als dekmantel worden misbruikt. Als voorzitter van die Commissie treedt op dr. D. H. Pieron, Secretaris van het Protestantsch Burea/u voor So ciale Adviezen te Leiden en als secreta ris Th. J. van der Heijden, Lid van de Nederlandscho Yereeniging van Rechts kundige Adviseurs, Hooge Rijndijk 109 te Leiden, Tel. 3405. RECHTZAKEN BRANDSTICHTING. De Rotterdamsohe Rechtbank, heeft den winkelier A. de W. te Achthuizen, ver- zake van opzettelijke brandstichting ver oordeeld tot 1J4 jaar gevangenisstraf. Ver dachte, die in eerst© instantie bekend had den brand opzettelijk t© hebben gesticht, is op deze verklaring teruggekomen en be weerde dat hij levensmoede zijnde, een poeder had ingenomen waarna hij zich te bed had begeven. Reeds eerder had hij een poging gedaan, om zich door middel van gas van het leven t© benemen. Na getuigenverhoor van den deskundige mr. baron Weyl wees de advocaat-generaal mr. baron Speijart van Woerden, op het karakter van dezen verdachte, die be. weert 6laohtoffer van de omstandigheden te zijn, doch die z.i. weloverwogen, met het kennelijke doel om zioh ten koste van de assurantie-maatschappij te verrijken, dezen bnand heeft aangestoken en dit blijkt ook, uit de uitlatingen van verdach te, die bij den vorigen brand tegen derden zeide: de assurantie-maatsohappij is er goed voor. Hij was trouwens veel te hoog verzekerd en juist den dag waarop hem was aangezegd, dat de verzekerde som ad 3000 zou worden verlaagd, brak de brand uit. Spr. concludeerde tot bevestiging van het gewezen vonnis. Br. A. van der Ent pleitte clementie. Arrest Donderdag 10 uur. i Wat anderen er van zeggen VERWORDEN WATERSPORT. De K&agweek, hoogtij voor stoere Hol land sche zeilers, feestweek voor zeilsport- enthousiasten in den zuiveren zin des woords, ontaarding, verwildering, ver- dierlijking, uitleven van de laagste harts tochten, voor anderen. Juichend zomerweer, glanzende zeiltjes op het zilverwinkelende water, jeugd en schoonheid, stijl en sportiviteit, enthousias me en ronde eerlijkheid, een paradijs de Kaagweek voor sommigen. Genever bij waterglazen, drinkgelagen en slemppartijen, dronkenschap ©n bestiali teit, hartstocht en eerloosheid,, degeneratie en minderwaardigheid, een hel, de Kaag- week voor anderen. De Kaagweek ligt weer achter ons, don kere bladzijden zijn weer toegevoegd aan het gulden dagboek der vaderlandsche sport bij uitnemendheid, de watersport. Wat een onvergetelijk feest voor sport- men zou kunnen zijn, wordt door een ze kere categorie verlaagd tot een poel van geestelijk vuil. Het wordt zoo langzamerhand eens tijd, dat ook op deze wondeplek in het Hol landsche watersportleven den vinger wordt gelegd. Tientallen ouders laten hun zonen en dochters aan dit grootste Hollandsche wa tersportevenement deelnemen, omdat zij ge©n flauw vermoeden hebben, waar zij hun kinderen heensturen. Zij weten niet, dat maar al t© vaak hun kinderen van dit sportfeest terugkeeren, moreel totaal kapot gemaakt. Zij weten niet, dat in 5 dagen tijd. hun kinderen, feiten accepteeren en toestanden normaal vinden, waarvan zij vóór dien zou den walgen. Zij weten niet, dat hun kinderen, daar vaak zoodanig geestelijk geïnfecteerd wor den, dat herstel bijna niet. meer mogelijk is. Daarom een waarschuwing aan de ouders Laat Uw kinderen genieten van het leven, zooveel in Uw macht ligt, maar weest verstandig in de keus van hun ver maken. Houdt hen verre van evenementen, waar zij maai; &1 te gemakkelijk vervallen tot minderwaardige vermaken, houdt hen verre van de Kaagweek, tenzij gij er met hen heengaat. Ook het verworden Hollandsche strand en badleven, waarvan men, dank zij een niet nader te kwalificeeren publiek, hoe langer hoe meer den indruk krijgt, van één groote slagerij, waar vele vrouwen badpak ken (1?) dragen, die getuigen van een ge mis van ieder gevoel van schaamt© bij d© draagster en bovendien in zeer vele geval len alleronaangenaamst inwerken op onze aesthetische gevoelens, is geen plaats voor een gezonde sportieve ontwikkeling van onze jeugd, mede dank zij de onverant woordelijke slapheid van vele burgemees ters, die het niet noodig achten met kracht tegen deze walgelijke excessen op te tre den. Daarom Katholieken va-n Nederland, be seft dat het protest van ons moet uitgaan. Protesteert overal en iederen dag tegen de hand over hand toenemende zedeloos heid, tegen het ononderbroken neerhalen der moraal, misschien dat wij daarmede nog eens bereiken zullen, dat onze overheid tegen de bestaande wantoestanden gaat optreden. Met een „beter laat dan nooit" zullen wij in deze gaarne genoegen nemen. N. R. de LEEUW, Suma tralaan 27, H'sum. •Mien verzocht ons, bovenstaand stuk, toegezonden aan en geplaatst in „Tijd'* en „Maasbode", over te nemen, en gaf ons hierbij nog de hierachtervolgende beschou wing: Het is toch wel diep treurig, dat reeds zoover bekend is, welke droevige toestan den er rondom „de Kaag" worden toege laten. De schrijver van bovenstaand stuk spreekt van Kaagweek; maar hij had ge rust kunnen neerzetten „in het zomersei zoen'', want gedurende den geheelen sport- tijd is het daar hetzelfde. Warmond valt ook onder die gemeen ten; daar wordt ook datgene toegelaten, waartegen deze schrijver zijn stem verheft. Als inwoner van deze gemeente ga ik bij mijzelf wel eens na, hoe geheel anders Warmond had kunnen zijn, n.l. een dorp, welvarend door een intensieve sportbe oefening, uitverkoren om in de vacantia de kinderen t© laten genieten van de schoone natuur, weldadig om den invloed, die zon en water uitoefenen op de jonge krachten van de kinderen, gezellig om de aange name drukte van nette vreemdelingen. Ge- noegelijke uren zou men hier kunnen door brengen, maar helaas een gedemoraliseer de bende maakt- dat onmogelijk. Zij alleen krijgt het voorrecht om van dit schoone te Gemeentelijke Aankondigingen. Geneeskundige Dienst Burgemeester en Wethouders van Lei? den brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van Donderdag a. a., hefc. spreekuur van den Dirtecteur van den Ge meentelijken G©neeskundigen- en Ge zondheidsdienst voor de verstrekking van versterkende middelen aan zieken, zal ■worden gehouden iederen Maandag oa Donderdag van 23uur. J. SPLINTER Czn„ Weth. loco-Burgemeesten? VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Augustus 1933. j LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei? apotheken wordt van Maandag 7 tot en mot Zondag 13 Aug. a.s waargeno men door d© apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driessuin, Mare 110, telef. 406. woonhuis van v. d. P-, die werd gearresteerd! en inmiddels in het Huis van Bewaring werd ingesloten, steed6 een oogje in het zeil gehouden en overal de omgeving af gezocht. Tenslotte kwam men op het idee ook op het dak eens een nader o.V'erzoekj in t© stellen, wat gisteren is gesohiV. De pannen werden weggenomen en een ge- deeltvan het beschoten dak losgemaakt. De moeite bleek niet tevergeefs voor onze politiemannen, want weldra vond men een genieten en degenen, die op zedelijk ge bied iets hooger staan, worden in een hoek gedrongen, want als fatsoenlijk mensch schaamt men zich tusschen zulke men- schen te vertoeven. Wanneer zal dit echter veranderen? Niet eerder dan wanneer allen, die walgen van dergelijke tooneelen, gezamenlijk blijven prot©steeren. Onlangs is hier in Warmond een protestvergadering gehouden. In dit dagblad heeft een uitvoerig verslag ge staan en daarin heeft men kunnen lezen, hoe krachtig gewezen werd op onverant woordelijke nalatigheden en onrechtvaar dige toepassing van bestaande verordenin gen. Welk resultaat heeft dit gehad? Men heeft getracht, de gemoederen tot bedaren t© brengen door even op te treden tegen eenige in het oog loopende onzedelijke voorvallen, maar van een ingrijpende ver betering is niets te bemerken. Is het niet betreurenswaardig, dat men zoo weinig ge steld is op zijn eergevoel? Warmonders, toont daarom, dat gij het spel doorziet. In bovenbedoelde vergadering werd voor gesteld aan de winkeliers om zelf op te treden, n.l. door niet t.e verkoopen aan per sonen, die zic-h in schaamtelooze kleeding vertoonen. Van een andere zijde zou ik dit voorstel willen belichten door de vraag t© stellen: Kan het geld van deze ontuchti- gen zegen aanbrengen, rust- daarop niet veeleer de vloek van God? Zou, aldus be zien, het voorstel nog vreemd schijnen. Want mogen ouders hun kinderen in het verderf storten;om geld. En dit gebeurt door onder de bedoelde omstandigheden zakeü te gaan drijven met dergelijke per sonen. Om zulk kwaad te bestendigen, mag men niet wachten op overheidsmaatrege len. Jonge Mannen en Jonge Meisjes, geor ganiseerd in Katholieke organisaties, uw hulp is in deze actie nog niet gevraagd; laat dit geen reden zijn, om achter te blij ven. De jeugd geeft bezieling, bezit uit houdingsvermogen en zal de strijd nooit opgeven. Sluiting U onder leiding aaneen en gaat staan achter de actie der ouderen. Talmen zij, gij zult doorzetten. Denkt niot, dat gij te jong zijt of met te veel ijver hier voor kunt werken, want het gaat om de openbare handhaving van de zedenwet, die God in de natuur van iedere mensch gelegd heeft en daarom ook door allen in alles moet worden onderhouden. Warmond. J. Th. v. d. B. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. NIEUWE ONTDEKKING IN DE VALSOHE MUNTERS ZAAK Ook de matrijzen gevonden. Omtrent de valsche munterezaak t© Aar- land erveen kunnen wij thans melden, dat dank zij het voortgezet onderzoek van de politie onder leiding van den inspecteur, thans ook de matrijzen zijn gevonden. Zoo- als vorige week gemeld was werd het toe stel en ander materiaal gevonden doch nog niet de matrijzen. De politie heeft in de omgeving van bet zakje waarin zioh 2 matrijzen bevonden, een voor het bovenschrift en een voor het onderschrift. De matrijzen waren vervaar digd uit twee stukken ruw staal, zeer ver nuftig gemaakt en teahniech uiterst ver zorgd, zoodat waarschijnlijk met een pera of mogelijk ook reeds met een hamerslag een goed beeld op de met zilver poeder gedrenkte koperen schijven was aan t© brengen. Deze belangrijke vondst zal cmgetwijfeldl een nieuw licht in deze aangelegenheid brengen, en, hoewel v. d. P. tot heden bleef ontkennen, wordt hier door het be wijsmateriaal tegen hem steeds grooter. Uit alles blijkt echter dat de geheel© muntersaffaire goed in elkaar was gezet en wat het maken betreft men met groot© voorzichtigheid was te werk gegaan. In- middels voor onze politie een mooi succes. Het inbesla.g genomen materiaal is met) spoed naar Den Haag overgebracht ter wijl de officier van Justitie ook terstond van deze belangrijke vondst in kennis werd gesteld. JONGETJE UIT HET RAAM GEVALLEN. Van een hoogte van 6 meter. Een 4 J4 -jarig zoontje van de fam. L. dia pas waren verhuisd naar een bovenhuis in de Cornelis de Vlamingstraat, is gisteren uit een raam gevallen op straat van een hoogt© van 6 meter. Hoewèl men dacht dat het raam dicht was, schoot dit plotse ling open. Het kind dat bewusteloos werd opgenomen bekwam, benevens verschillen de andere hoofdwonden, een ernstige sche delfractuur. Dr. v. W. verleende de eerst© hulp. De toestand is hoogst zorgwekkend, zoodat het kind niet vervoerd mag wor den. JONGEMAN EN ZEE VERDRONKEN. Zijn lijk is nog niet opgehaald. Hedenmiddag kwam bij de politie ta Alphen berioht binnen van de strandpoli- tie te Katwijk aan Zee, dat de 19-jarig© zoon van den agent van politie den lieer v. Gijzel alhier, bij het zwemmen in zee t© Katwijk is verdronken. Zijn lijk is nog niot gevonden. D© jongen was ingozel- schap van een vriend hedenmorgen naar Katwijk vertrokken. Zijn ouders vertoef den te Bussum en werden van het ongeluk op de hoogte gesteld. GecOsUimeerde wedstrijd. Tusschen „Bloemhof" en Raadhuisstraatbewoners had gisteravond in de speeltuin „Bloem hof" een geoostumeerde voetbalwedstrijd plaats. De spelers waren oa. verkleed al© Pindamannen, zeeroovers met koeienstaar- ten en andere oarioaturen. De belangstel ling was zeer groot. De match werd opge luisterd door muziek van „Arti". De uit slag was ©en 93 overwinning voor „Bloem hof". Ongewenschte leerlingen. Ongewensch- te bezoekers hebben een bezoek gebracht aan de openbare school, Raadhuisstraat. Door het inslaan van een ruit heeft men zich toegang verschaft. In de school wer den alle kasten geopend en nagesnuffeld, doch zoover kan worden nagegaan wordt er niet© vermist.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2