24ste Jaargang DINSDAG AUGUSTUS 1933 No. 7579 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE H. PETRUS-KERK TE LEIDEN IN HAAR WORDING. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden IS oent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week 2.60 per kwartaal Franco per poat 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagablad ia voor de Abonné'a rer- krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij voornitiïetaling. Afzonderlijke nummert 5 oent, met Geiiinatreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BED RAAGTr Gewon* Advertentiën 30 cent per regal Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend TELEFOONTJES, van ten hoogst© 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Katholiek Leiden van vóór 100 jaar. VAN DE „KAGGHEL" NAAR DE ST. PETRUS. Toen in den a/vond van 25 Juli de vlam men loeiden in de gewelven van de Leid- ©che Sint Petrus-kerk, verwoestten zij een gebouw, dat bijna 100 jaren daar had ge staan en eens de trots was van Katholiek Leiden; een gebouw, dat met groots offers is tot stand gebracht en waarvoor na jaren van vergeefsoh smeeken en bidden ten lan gen leste door de landeregeering toestem ming is verleend. Er is een heel verfiaal te schrijven van de totstandkoming van dit kerkgebouw, dat in de laatste jaren wellicht niet meer voldeed aan de moderne begrippen van uiterlijke schoonheid, maar dat in het be gin der vorige eeuw een enorme vooruit gang beteekende in een tijd, waarin de emancipatie der Katholieken nog in haar eerste jaren was. Hoe het was voor de reformatie. Lang geleden, nog vóór de Reformatie, bezat onze goede stad Leiden drie groote kerken, nd. de St. Pieterskerk, de hoofd kerk van de stad, de St. Panoraskerk of Hooglandsche kerk, beide nog bestaande en behoorende tot de bezienswaardigheden van Leiden, en ten slotte de Lieve Vrou- wekerk, welke stond aan de Haarlemmer straat en waarvan een rest te zien is aan de Vroaiwenkerkkoorstraat. Tijdens de Reformatie gingen deze Ka tholieke kerken over in de hemden der aan hangers van de Nieuwe Leer en moesten de pastoors der nieuw opgerichte staties omzien naar andere heel wat minder fraaie bedelhuizen. Wij vinden in dien voor de Katholieken zoo droeven tijd in Leiden twee wereldlij ke staties (d. w. z. staties bediend door wereldheeren) nl. die van St. Pieter, wel ke beschouwd mag worden als de voort zetting van de parochie der St. Pieters kerk, welke statie al spoedig van naam veranderde en de statie van St. Willibrord werd. Deze was aanvankelijk gevestigd aan de St. Pieterskerhgraoht, vervolgens aan de Hoogewoerd, daarna aan de Appel markt (Nieuwe Rijn) en eindelijk aan de Steenschuur in de St. Lodewijkskerk, wel ke kerk bij opheffing der statie in 1857 als suocursaal-kerk (hulpkerk) werd toege voegd aan de inmiddels gebouwde H. Pe trus-kerk. Vervolgens was er een tweede wereldlijke statie, van de H. Maria, welke spoedig verliep, weder werd opgericht in de West Havenstraat, ook daar niet lang stand hield; nogmaals werd opgericht aan het Utreohtsohe Veer en vervolgens gehuisvest werd in de St. Jorissteeg. Dit Sint Joris-kerkje, bijgenaamd de „Kagghel" werd het uitgangspunt voor de tegenwoordige St. Petrus-paroohie, waar mede in 1857 de eerste statie werd samen gesmolten, waarna de Petrus-kerk verhe ven werd tot eerste parochiekerk van Lei den. Dit is in t kort de vóór-geschiedenis van de Petrus-parochie en tevens de ver bindingsschakel met den tijd van vóór de Hervorming. Het kerkje in de St Jorissteejj. Wanneer wij de oude aanteekeningen, ■waaruit de historie van Katholiek Leiden kan worden gereconstrueerd, opslaan, vinden wij in het kerkje aan de St. Joris- steeg in het jaar 1819 een pastoor, Anfco nius van Stookum geheeten, die daar in Februari was aangesteld. Even vóór de komst van pastoor Van Stookum in Leiden was er een aanschrij ving van Gouvernementswege aan alle ker kelijke gemeenten gezonden, waarin een opgave verzocht werd van de herstellin gen, verbeteringen of vergrootingen, die aan de kerken noodig geoordeeld mochten worden, met opgave van de vermoedelijke kosten en de fondsen, die daartoe aanwe zig waren. Pastoor v. Stockum schreef in antwoord daarop terug, dat zijn kerk te gebrekkig en te klein was, om er geld aan te ver spillen, doch hij had een ander plan. Hij vroeg nl. om in het bezit gesteld te mogen worden van de Protestantsche Fransche of Waalsche kerk, met welker afbraak men juist een begin had gemaakt. Deze Waalsche kerk was de voormalige Liev© Vrouwekerk aan de Haarlemmer straat, waarvan wij in den aanvang heb ben gesproken. Dit was een alleszins redelijk en aanne melijk voorstel, doch Gedeputeerde Staten antwoordden op dit verzoek, dat zij zich onbevoegd rekenden om daartoe vergun ning te verleenen, doch dat men door mid del van het plaatselijk bestuur moest traoL- ten zulks met de afbrekers te vinden. Onderhandelingen werden aangeknoopt met het bestuur der Waalsohe gemeente en hangende deze besprekingen werd in derdaad de afbraak der kerk geschorst, z Ongelukkigerwijze stierf de eerw. heer v. Stookum reeds op 30 April 1819 en na diens overlijden gingen de eloopere weer door met de verdere afbraak. Spoedig daarop, nl. reeds op 3 Mei 1819 werd tot pastoor in de „Kagghel" be noemd de eerw. heer Petrus Anto- nius Kervel, die tot dan toe pastoor te Nootdorp was geweest, en die de man zou worden, aan wien het gelukken zou den Leidschen Katholieken een nieuw kerkgebouw te schenken. „Thans geen tijd om kerken te bouwen." Wilde er nog iet» van het plan van pas toor v. Stockum terecht komen, dan moest snel gehandeld worden. Pastoor Kervel bleek een man, die rich door zijn persoonlijkheid invloedrijke vrienden kon verwerven en één van die vrienden was de toenmalige secretaris van Eerediensb te Brussel vaq Gerht. Neder land en België waren toen nog vereenigd in één koninkrijk. Pastoor Kervel schreef dezen vriend om hulp, maar deze kon hem weinig hoop ge ven: „Het was thans de tijd niet om ker ken te bouwen, schreef hij, daar het ze ker was, dat bij de aanstaande circumscrip- tde het getal parochiën aanzienlijk zou moeten worden verminderd". Daar zat pastoor Kervel met z'n mooie plan! De sloopers braken een kerkgebouw af, dat den Protestanten te groot was ge bleken en waaraan de Katholieken groote behoefte hadden. De muren werden tot halve hoogte afge broken en het restant diende voortaan tot ommuurde begraafplaats, midden in de stad! Zoo verliep de eerste poging om tot een nieuw kerkgebouw te komen. Het volgend jaar, in 1820, probeerde pastoor Kervel het weer. Hij kreeg de ge it genheid om 3 belendende huizen te koo- pen en opende onmiddellijk een inteeke- ning, waarop hij omstreeks 10.000 aan giften ontving. Doch op zijn request om een toelage uit Js lands kas ontving de pastoor van den directeur-generaal voor de zaken van den Katholieken Eeredienst ten antwoord, dat een spoedige kerkelijke organisatie in uit- zioht was, waarop gewacht diende te wor den. Men zat nl. al jaren lang f© laspelen met een goede financieele regeling tusschen den Staat en de diverse kerkgenootschap pen en daoht ieder oogenblik, dat er nu wel spoedig een behoorlijke organisatie zon komen. Maar deze bleef uit en pastoor Kervel bleef niets anders over, dan zijn giften en gaven weer terug te geven aan de mil de schenkers onder aanbieding van zijn excuses. In de eerstvolgende 10 jaren bleven nu de pogingen om tot een nieuwe kerk te komen rusten. Pastoor Kervel rustte evenwel niet en zag kans in dien tijd den Katholieken een eigen begraafplaats te bezorgen. Aan zijn initiatief is het nl. te danken, dat in het jaar 1828 de R. K. Begraafplaat» aan de Zijlpoort kon worden ingewijd. (Wordt vervolgd.) VREEMDE ARBEIDERS. Wetsontwerp bijna gered. Naar wij vernemen, verkeert het wets ontwerp tot regeling van 't in dienst ne men van buitenlandsche arbeidskrachten, dat de minister-president bij de deetijds gehouden regeerings-verklaring heeft toe gezegd, in een vergevorderd stadium van voorbereiding. „Vijf geheimen" Te Roldac wordt deze week de negen de social* Studieweek gehouden. In de r*d«, waarmede mgr. dr. Poels de ze „week" opende, gaf hij aan „de vijf ge heimen v»n een sociaal rozenhoedje": le. Beseffende de diepte en breedte van deze ontkerstende maatschappij, moeten we tegelijkertijd weten, dat er bestaat een diametisl© tegenstelling tusschen de ka tholieken «n de moderne wereld. 2. Geren we ons rekenschap van de ont zettende problemen in onzen tijd, en vin den we een oplossing van de vraagstuk ken, welke heeten: de moderne wereldcri sis. 3. Laten we in dezen groeten tijd niet komen onder den indruk van sommigen, die ©en lijklucht speuren en denken aan het ©inde van de dagen. 4. De roeping der Katholieken is, door middel van de standsorganisaties een nieu we structuur te bouwen voor de nog ka tholieke maatschappij. 5. Het is de vraag, of de oudere gene ratie de geweldige problemen zal kunnen oplossen; eerder is dit de taak van de jongeren. Daarvoor is noodig ©en diep be leefd geloof, de Eucharisti sche geest. Op deze vijf punten gaf dr. Poels een toelichting, waaraan we het volgende ont- leenen: Welke zijn de oorzaken van de crisis! De moderne mensch verklaarde zich Autonoom onder den invloed van het libe ralisme. God is uitgeschakeld; het licht in de mensohelijke ziel is uitgedoofd. Met de oplossing van de wereldcrisis moeten we nationaal beginnen en doen wat wij nationaal kunnen doen. Dat kan aan de internationale oplossing vooraf gaan. Diep is de wereld ontkerstend. Ter ver betering moeten we bij ons zelf beginnen. Hoe moeten wij one deze wereldcrisis voorstellen! Niet als een oonjunctuur-cri sis! Uitvoerig werd dit aangetoond. We beleven thans de plutocratie. Mil- lioenen menechen zijn gedwongen te wer ken in de fabrieken en in de mijnen. En nu heeft een valaohe interpretatie in den eigendom doen ontstaan de alleenheer schappij over de bedrijven. Doch elk be drijf is toch de coöperatie van deze drie groepen: zij, die hun kennis, die hun ar beid en die hun geld geven! Het liberalisme beschikt over geld, over de pers en over invloed. Wat het commu nisme opbouwt, doet meer aan de hel dan aan den hemel denken. Het socialisme teert voor een groot gedeelte op de begin selen van het liberalisme en lean daarom geen antwoord geven op de tijdsvragen. De roep ie thans om one. Wat zal Rome, wat zal het katholieke volksdeel zeggen? Het Christendom zou nooit kunnen voort- bloeien wanneer naast Paus en Bisschop pen er geen leeken waren, die op wereld lijk terrein de Christelijke beginselen toe pasten en verdedigden. In onze standsorganisaties moeten cel- lenbouwers zijn, die de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie voorstaan en er de Christelijke beginselen binnendragen, ter hervorming van onze ontkerstende maat schappij. Voor do oplossing der geweldige proble men hebben we de jongere generatie noo dig, bezield van een diep geloof; niet een overgeërfd geloof, dat in eikenhouten kis ten wordt overgenomen! Dr. Poel» zeido vertrouwen te hebben in het heilig enthou siasme der jongeren en de ouderen zien met blijdschap wat onder de jongeren tot uiting komt. Helaas gaan er echter onder de jonge ren enkele stroomingen in de verkeerde richting. Dr. Poels besloot zijn rede met de ver maning, dat een volk, dat zijn vertrouwen verliest in de priesters, ook de Kerk zal verliezen ft zijn GelooL BUITENLANDERS AAN DE UNIVER. SITEIT. Bij de Regeering zijn maatregelen in overweging om te voorkomen, dat de stu die van Nederlandsche studenten belem mering zou ondervinden door ©en in ver houding tot de beschikbare ruimte in de collegelokalen en laboratoria te grooten toeloop van vreemdelingen. Nog geen me dedeelingen kunnen worden gedaan in hoeverre de Regeering het noodig zal achten de studie van vreemdelingen aan bepaalde voorwaarden te onderwerpen. De minister van onderwijs heeft voort» den curatorencolleges de>r rijksuniversitei ten te kennen gegeven, dat buitenlanders niet in aanmerking komen voor benoeming tot assistent. Slecht» bij hooge uitzonde ring en dan bij wijze van overgang zijn dit jaar nog enkele plaatsen van assis tent door buitenlanders bezet. Cumulatie. Op de Amersfoortechen Kaderdag der K. Staatspartij is ook aangedrongen op ingrijpen tegen het individueel verzamelen van inkomsten door cumulatie. De voorzitter, mr. Geseling, antwoord de hierop, dat velen die over cumulatie spreken en er tegen fulmineeren een schan delijke demagogie voeren. Zij mis leiden, omdat xij de feiten in deze schro melijk overdrijven. Dat is zoo. Er wprdt overdreven. En in deze brengt ook zoo dikwijls afgunst tot onware voor stellingen en onredelijke conclusies. Dat iemand uit twee bronnen zijn in komen trekt is niet altijd verkeerd ook al zou hom een dezer bronnen al wel een bestaan kunnen geven. Dit vooropgesteld moeten wij toch het cumulatie-vraagstuk beschouwen als een zaak, die onze R. K. Staatspartij ter hand móet nemen, als de regeering niet spoedig uit eigen beweging ingrijpt. Want er z ij n ergerlijke toestanden op dit terrein. Wij kennen er ook in eigen omgeving. De T ij d van gisteravond schrijft over de cumulatie: „Men moet in de kleinere steden en op de dorpen, waar men elkaar van aangezicht tot aangezicht kent en waar men het cumulatie-gedrocht dagelijks van aangezicht tot aangezicht ziet, m©n moet daar eens komen om de er gernis te peilen, die opgewekt wordt door het feit, dat functionarissen met een goede, soms zelfs zeer ruime, jaar wedde, daarnaast nog een of meerdere eveneens goed betaalde functies waar nemen, functies die ieder op zioh zelf en op hun beurt weer in het volle besta&nsonderhou d van een ander gezin kondon voorzien. De weerzin, door dergelijke toestan den opgewekt en die psychologisch méér dan verklaarbaar is, dateert zeker niet van vandaag of gisteren, maar het gevaar, dat tot nu toe on dergronds slechts zich deed gelden, komt thans met kracht en onstuimig naar boven. In het belang van onze gezonde staatkundige ontwikkeling is het hoog tijd, niet alleen, dat dit gevaar duide lijk en zonder omwegen wordt gesigna leerd, wat de bedoeling dezer regelen is, doch vooral, dat klles worde aan gewend, om het vretende onkruid der cumulaties met wortel en tok uit te roeien. Geschiedt dit niet en wordt het geduld, wat do massa als ©en on recht aanvoelt en als zoodanig ook be oordeelt dan zullen de gevolgen niet uit kunnen blijven*'. Al moge de „Tijd" in het bovenstaande eenige wel wat erg dikke woorden gebrui ken, welke een overdreven, onware voor stelling van het gesignaleerd euvel kunnen opwekken er zit toch o.i. veel waarheid BINNENLAND HET STRAPERLO-SPEL. Naar aanleiding van de Ministerieel© circulaire d.d. 1 Augustus j.l., waarin een uitbreiding van het z.g. behendigheidsspel hier te lande geconstateerd en betreurd wordt, deelde de heer Jules Perel, die het Straperlo-spel te Scheveningen, Noord wijk en Zandvoort introduceerde, aan de pers mede, dat ditzelfde «pel nergens elders in den lande gespeeld mag of kan worden. Op alle aanvragen om levering van ta fels is afwijzend beschikt, omdat aan- stands het standpunt is ingenomen, dat dit behendigheidsspel beperkt moest blij ven tot de grootere badplaatsen. Na de pertinente weigering om in tal van andere plaatsen in den lande dit >pel te komen exploiteeren, ia men er toe over gegaan imitatiespelon te organiseeren, zoo dat thans ook hier te lande o.m. het Spi- ralo-spel wordt beoefend. Dit spel is intus- schen in Duitechland verboden, alwaar tot in de hoogste rechterlijke instantie is uit gemaakt, dat dit geen behendigheidsspel is. De hoer Perel zou het inderdaad toe juichen, indien er een verordening in het leven sou kunnen worden geroepen, waar bij elk behendigheidsspel in den lande ver boden wordt mot uitzondering zooals oa. ook in België en Frankrijk geschiedt van enkele groote badplaatsen en dan nog natuurlijk alleen gedurende het zomersei zoen. R'DAMSCHE LLOYD RAPIDE. De Rotterdamsche Lloyd Rapid© in aan sluiting op het mailschip „Balooran"' wordt Donderdag 10 Aug. te 8.28 uur in den Haag (HolL Spoor) verwacht. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Duitschland wijst de inmenging van Frankrijk en Engeland inzake de Nazl- propaganda in Oostenrijk af. (2d© blad). Oranje-feesten in Nassau. (3d© blad). Militaire opstand op Cuba uitgebroken. (2de blad). De Fransche vliegers Codos en Rossi zijn geland in Syrië en hebben het lange-af- stand-record gebroken. (Luohtv, 2do blad). BINNENLAND. Wetsontwerp tot regeling van het in dienst nemen van buitenlandsche arbeids krachten bijna gereed, (lete blad). Twee kinderen overreden en gedood. (Gem. Ber., 3d© blad). Felle brand te Vlaardingen, groote scha. de. (Gem. Ber., 3de blad). Slachtoffers van de Ntte. (Gom. Ber, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Fransceh Wielerbond over het pro test tegen van Egmond. (2de blad). KRACHTIG OPTREDEN DER AMSTERDAMSCHE OVERHEID. TEGEN ZX} BEHENDIGHEIDSSPELEN Sinds korten tijd word aan do leden van oen in de hoofdstad opgerichte ontspan ningsvereniging „Entro Nous" gelegen heid gegeven, zich in de Tanzklauao „Bel levue' 'aan de Marnix#traat in besloten kring onledig te houden mot do beoefening van oen spel in do klasso van hot 8tra- perlo, het z.g. 'Rbmadjo. Naar wij thans vernemen heeft de di rectie van genoemd etablissement de met „Entre Nous'* aangegane huurovereen komst opgezegd, hetgeen geschied is op aandrang van overheidswege, van welke zijde men er sterk tegen gekant is dat in een gebouw van openbare vermakelijk heden aan een vereoniging, welke genoem de doeleinden nastreeft, onderdak wordt verleend. Wij vernomen in dit verband dat elders in Amsterdam do vereeniging in een oorcle privé de zaak op denzolfden voet zal voortzetten. Naar aanleiding van het bovenstaande hebben wij ons vervolgens gewend tot de directie van „Bellevue", die ons mededeel de dat deze onderneming en dus ook de Tanzkleuse gedreven wordt krachtens z.g. gunstvergunningen, omdat „Bellevue" ge rangschikt wordt onder gebouwen van openbare of gesloten vermakelijkheden. Het Romadjo, dat in Tanzklause ge speeld werd, bleek de overheid met name de burgemeester als hoofd der poli tie staat afwijzend tegenover deze z.g. be hendigheidsspelen niet aangenaam te zijn, met het gevolg dat de directie van „Bellevue*' aanzegging kreeg om, boe dan ook, onverwijld ©en einde te maken aan do overeenkomst met „Entre Nous", aange zien zij anders de gunstvergunning zou verliezen. De directie heeft daarop onmiddellijk de overeenkomst opgezegd, doch stelt zich daarbij, wat betreft het recht op schade vergoeding van „Entre Nous" op het stand punt dat zij door overmacht tot een dorgo- lijkcn maatregel gedwongen is. BEZUINIGINGSWET IS AFGE KONDIGD. Reeds in werking getreden. De wet tot beperking van uitgaven, wel ke voor de openbaro kassen voortvloeien uit de uitvoering der Lager Onderwijs-wot 1920 (do bezuinigingswet van mr. II. P. Marchant), i* in hot Staatsblad 114 afge kondigd. Zij is inmiddel* n.l. met ingang van den zesde dezer maand in werking getreden. MARIAB0ND. De Marjabond in het bisdom Haarlem heeft in klcin-brochure-formaat doen ver schijnen een „beknopt overzicht van het werk van den Mariabond in het bisdom Haarlem over het tijdvak 1906^—1933".

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1